Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες πάντως σύγκριση με παλιά Nokia κλπ θεωρώ τουλάχιστον αστοχη..

Δεν θα πάει να διαλέξει κάνεις ανάμεσα σε Νοκια 9 και τα μουσειακα.

 

Ως τα πρώτα PureView έθεσαν τα στάνταρ για τις υπόλοιπες εταιρείες τα 808 και 1020, οπότε σύγκριση με κλασικά gold standards μόνο άστοχη δεν είναι ;)

 

Ουσιαστικά θέλει να δείξει αν μπορεί να αντέξει το βαρύ όνομα PureView ή όχι. Και φυσικά αν ήταν ικανό να το αντέξει, η σύγκριση θα ήταν για να δούμε βελτιώσεις σε σχέση με τα παλιά. Αλλά όπως βλέπουμε, όσο παλιότερη η κάμερα των PureView, τόσο το καλύτερο. Αυτό μόνο καλό δεν είναι για την εξέλιξη και το σήμερα ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Camera στο 1020, 808(δεν το είχα δύστυχος) μόνο μουσείο δεν είναι... Παντός μπροστά στο p20 pro δεν..

 

Με λίγα λόγια κάθε χρόνο ίδια επεβεβαιωση παίρνουμε.. Μ μόνο όνομα κράτησαν

Όσο για την μπαταρία σε χρήση ήταν χάλια όχι όταν βγάζαμε φώτο

 

Μουσείο είναι οι συσκευές, και θεωρώ ανούσια την όποια σύγκριση. Καθώς χάνουν σχεδόν κάθε έννοια του smart phone..και παραμένουν μόνο κάμερες, αρα τι να λέμε, ας πάρουμε και μια ψηφιακή να τα συγκρίνουμε..η σύγκριση είναι με τον άμεσο ανταγωνισμό, δε θα πάρω το ένα για να πάρω το άλλο...απλά πράγματα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ως τα πρώτα PureView έθεσαν τα στάνταρ για τις υπόλοιπες εταιρείες τα 808 και 1020, οπότε σύγκριση με κλασικά gold standards μόνο άστοχη δεν είναι ;)

 

Ουσιαστικά θέλει να δείξει αν μπορεί να αντέξει το βαρύ όνομα PureView ή όχι. Και φυσικά αν ήταν ικανό να το αντέξει, η σύγκριση θα ήταν για να δούμε βελτιώσεις σε σχέση με τα παλιά. Αλλά όπως βλέπουμε, όσο παλιότερη η κάμερα των PureView, τόσο το καλύτερο. Αυτό μόνο καλό δεν είναι για την εξέλιξη και το σήμερα ;)

 

Έτσι όπως το θέτεις δε διαφωνώ απλά δεν τα βρίσκω χρήσιμα, για μένα είναι παντελώς άχρηστα, αφού δε με απασχολεί η χρήση του 808 σαν κινητό..αν είναι να το έχω σαν ψηφιακή παίρνω και ψηφιακή. Άρα ας μας πει τι κάνει σε σχέση με τα αλλα και αρκεί...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το θέτεις δε διαφωνώ απλά δεν τα βρίσκω χρήσιμα, για μένα είναι παντελώς άχρηστα, αφού δε με απασχολεί η χρήση του 808 σαν κινητό..αν είναι να το έχω σαν ψηφιακή παίρνω και ψηφιακή. Άρα ας μας πει τι κάνει σε σχέση με τα αλλα και αρκεί...

 

Από τα διάφορα συγκριτικά που βλέπουμε πάντως, αν δούμε μόνο κάμερες, το 9άρι πάσχει από υπερβολική οξύτητα, ψεύτικο θόλωμα για bokeh, σχετικά άτονα χρώματα και για βραδυνές δεν το συζητώ καν... Χειρότερο από το 808 που είχε FSI αισθητήρα... Με εκείνο τουλάχιστον με χαμηλό ISO, μακρά έκθεση και τρίποδο, έβγαζες ποιοτικές φωτογραφίες. Τώρα για το 9άρι με τέτοιο processing που έχει, αμφιβάλλω... Θα ήθελα να δω RAW πάντως, μήπως...

 

Αλλά ως σύνολο το 9άρι με απογοήτευσε... Κρίμα... Έπρεπε να κρατήσει η Nokia το τελευταίο της καλό χαρτί, τον Juha Alakarhu τον συνδημιουργό όλων των άλλων PureView, που δούλευε τελευταία στο σύστημα καμερών/ηχοληψίας OZO 360... Αλλά πάει κι αυτός... Τον απέλυσε για 2η φορά... Πάει και το OZO μαζί... Χωρίς προσωπικό, τεχνογνωσία κλπ που πάει; Πρέπει να αλλάξει τακτική. Περικοπές τέλος! ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά οι περισσότεροι αναμένετε κάποια πράγματα εκτός πραγματικότητας.

Για ποιο pureview μιλάτε ακριβώς;; Οι δημιουργοί και τα μυαλα αυτής της γενιας lumia 808-1020 έχουν απολυθεί από την Ms και τους περισσότερους τους έχει πάρει η Huawei εδώ και κάνα 2 αρι χρόνια... Άρα μόνο το όνομα τους έχει απομείνει. Για αυτό και η τελευταία έχει φτάσει στην κορυφή στο θέμα κάμερας.

Αλλά όταν το λέγαμε κάποιοι τότε γελουσαν(Άλλο ένα παράδειγμα κακού φανποισμου από τους συνήθης υπόπτους στα θέματα Ms-Nokia)

Επίσης με τι κεφάλαια φίλοι μου να ανταγωνιστεί τους κολοσσούς εκεί έξω;; Ούτε το 1/50 από την Τότε ΝΟΚΙΑ δεν εχει. Και όσα έχει καταφέρει είναι ήδη πάρα πολλά.

Οπότε καλή η προσπάθεια της με το 9 αλλά αρκετό μέτριο αποτέλεσμα χωρίς αντίκρισμα. Αν τώρα καταφέρει πολύ σύντομα να διορθώσει όλα αυτά τα σημαντικά θέματα με updates εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα της πει μπράβο.

Αλλά μεταξύ μας δεν δίνω και πολλές πιθανότητες....

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά οι περισσότεροι αναμένετε κάποια πράγματα εκτός πραγματικότητας.

Για ποιο pureview μιλάτε ακριβώς;; Οι δημιουργοί και τα μυαλα αυτής της γενιας lumia 808-1020 έχουν απολυθεί από την Ms και τους περισσότερους τους έχει πάρει η Huawei εδώ και κάνα 2 αρι χρόνια... Άρα μόνο το όνομα τους έχει απομείνει. Για αυτό και η τελευταία έχει φτάσει στην κορυφή στο θέμα κάμερας.

Αλλά όταν το λέγαμε κάποιοι τότε γελουσαν(Άλλο ένα παράδειγμα κακού φανποισμου από τους συνήθης υπόπτους στα θέματα Ms-Nokia)

Επίσης με τι κεφάλαια φίλοι μου να ανταγωνιστεί τους κολοσσούς εκεί έξω;; Ούτε το 1/50 από την Τότε ΝΟΚΙΑ δεν εχει. Και όσα έχει καταφέρει είναι ήδη πάρα πολλά.

Οπότε καλή η προσπάθεια της με το 9 αλλά αρκετό μέτριο αποτέλεσμα χωρίς αντίκρισμα. Αν τώρα καταφέρει πολύ σύντομα να διορθώσει όλα αυτά τα σημαντικά θέματα με updates εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα της πει μπράβο.

Αλλά μεταξύ μας δεν δίνω και πολλές πιθανότητες....

Καλά εσύ δεν δίνεις πουθενά πιθανότητες. Έχεις βάλει και τις δύο εταιρείες σε ένα σακί. Λες και η Nokia ανήκει ακόμα στη Microsoft! ;)

Η τελευταία δεν κοιτάει τα smartphones πλέον και η Nokia θέλει το χρόνο της. Μη τα περιμένεις όλα με τη μία να πετύχουν.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλά εσύ δεν δίνεις πουθενά πιθανότητες. Έχεις βάλει και τις δύο εταιρείες σε ένα σακί. Λες και η Nokia ανήκει ακόμα στη Microsoft! ;)

Η τελευταία δεν κοιτάει τα smartphones πλέον και η Nokia θέλει το χρόνο της. Μη τα περιμένεις όλα με τη μία να πετύχουν.

 

Evris μάλλον άλλο μήνυμα διάβασες...

Έχεις μπερδέψει το συναίσθημα με την σκληρή πραγματικότητα που επικρατεί στις εταιρείες εκεί έξω. Και όχι τώρα αλλά από εποχή wp.. Με αποτέλεσμα να μην είσαι αντικειμενικος.

Λέω ξεκάθαρα λοιπόν στο παραπάνω μήνυμα μου πως Ήδη η ΝΟΚΙΑ-HMD τα έχει πάει περίφημα μέχρι ώρας αλλά να μην περιμένετε τρελά πράγματα. Είναι μια εταιρεία που ΟΥΔΕΜΊΑ σχέση έχει με τα Απίστευτα κεφάλαια - δυναμική- προσωπικό που είχε η ΤΌΤΕ ΝΟΚΙΑ.

Συμφωνούμε τουλαχιστον σε αυτό ή όχι;;

Link to comment
Share on other sites

Evris μάλλον άλλο μήνυμα διάβασες...

Έχεις μπερδέψει το συναίσθημα με την σκληρή πραγματικότητα που επικρατεί στις εταιρείες εκεί έξω. Και όχι τώρα αλλά από εποχή wp.. Με αποτέλεσμα να μην είσαι αντικειμενικος.

Λέω ξεκάθαρα λοιπόν στο παραπάνω μήνυμα μου πως Ήδη η ΝΟΚΙΑ-HMD τα έχει πάει περίφημα μέχρι ώρας αλλά να μην περιμένετε τρελά πράγματα. Είναι μια εταιρεία που ΟΥΔΕΜΊΑ σχέση έχει με τα Απίστευτα κεφάλαια - δυναμική- προσωπικό που είχε η ΤΌΤΕ ΝΟΚΙΑ.

Συμφωνούμε τουλαχιστον σε αυτό ή όχι;;

Ναι, εγώ έβαλα και την απάντηση του ποστ που ανέβασες στα wp. 2 σε 1.... ;)

Συμφωνώ αλλά δεν ισοπεδώνω. Εδώ άλλες εταιρείες από το μηδέν έφτασαν εκεί που έφτασαν, η Nokia δεν θα μπορέσει; Θέλει το χρόνο της κι αυτή.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ φοβάμαι ότι δυστυχώς το συγκεκριμένο μοντέλο, δεν... Άλλα έδειχνε κι άλλα είναι στην πράξη... Να εδώ το τελευταίο συγκριτικό του Steve με τα 4 πιο δημοφιλή PureView (808, 1020, 950, 9). Το 9άρι στα περισσότερα σενάρια τελευταίο... Ούτε το oversharpening δεν το σώζει...

 

http://allaboutwindowsphone.com/features/item/23435_Imaging_showdown_Nokia_808_Sym.php

 

Καλά στις μισές τουλάχιστον η βαθμολογία που βάζει είναι επιεικώς αστεία.. Εμπιστευτείτε τα μάτια κ την αντικειμενική κρίση σας!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν να το φέρνουν επίσημοι μεταπωλητές, όμως δεν έχουν μαζί τα ασύρματα ακουστικά που δίνει δώρο η Nokia.. 699€

Θήκη τελικά υπάρχει μέσα;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν να το φέρνουν επίσημοι μεταπωλητές, όμως δεν έχουν μαζί τα ασύρματα ακουστικά που δίνει δώρο η Nokia.. 699€

Θήκη τελικά υπάρχει μέσα;

Για όλες τις αγορές είναι τα ακουστικά;

https://www.gsmarena.com/nokia_9_pureview-pictures-8867.php

Για θήκες δεν δείχνουν να έχουν...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για όλες τις αγορές είναι τα ακουστικά;

https://www.gsmarena.com/nokia_9_pureview-pictures-8867.php

Για θήκες δεν δείχνουν να έχουν...

 

Διάβασα σε γνωστό ελληνικό σαιτ ότι κυκλοφορεί στην Ελλάδα Παρασκευή 12 Απριλίου στα 699 ευρώ με δώρο τα ασύρματα ακουστικά Bluetooth Nokia True Earbuds και ότι η έκδοση που θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα είναι η Dual Sim 6GB RAM/ 128GB και στη συσκευασία θα υπάρχει θήκη της Nokia.

Αλλά κ εγώ με την απορία είμαι..

 

Edit:

που δείχνει κάποια ενδιαφέροντα πραγματάκια σχετικά με το δαχτυλικό αποτύπωμα, το ξεκλείδωμα κλπ Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε γνωστό ελληνικό σαιτ ότι κυκλοφορεί στην Ελλάδα Παρασκευή 12 Απριλίου στα 699 ευρώ με δώρο τα ασύρματα ακουστικά Bluetooth Nokia True Earbuds και ότι η έκδοση που θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα είναι η Dual Sim 6GB RAM/ 128GB και στη συσκευασία θα υπάρχει θήκη της Nokia.

Αλλά κ εγώ με την απορία είμαι..

 

Edit:

που δείχνει κάποια ενδιαφέροντα πραγματάκια σχετικά με το δαχτυλικό αποτύπωμα, το ξεκλείδωμα κλπ

Αποκλειστική έκδοση παγκοσμίως είναι η 6/128. Δεν έχει άλλη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειστική έκδοση παγκοσμίως είναι η 6/128. Δεν έχει άλλη.

 

Καλά ναι αυτό το ξέρω.. Εδώ είναι limited, θα είχε και παραλλαγές. Εγώ έγραψα τι έγραφε στο σαιτ.. Αλλά βλέπω ότι μάλλον ήταν παραπληροφόρηση

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Το είδα από κοντά το κινητό. Πολύ γυαλιστερά χρώματα, γεμίζει δαχτυλιες φουλ και φάνηκε σβέλτο μιας και είναι σχεδόν στοκ αντροιντ και η κάμερα εμένα μου φάνηκε καλή. Εκτός από πρόσωπα που τα βγάζει λες και βγήκαν από σολαριουμ. Κατά τα άλλα μέσα στο κατάστημα που τράβηξα , αφού κάνει μόνο του επεξεργασία την φωτογραφία κάνα 5 δευτερόλεπτα, βγάζει ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.

629€ στην Γερμανία. Για την δοκιμή και την τρέλα ίσως και να το τιμούσα κάποια στιγμή :)

Βάζω και μια φωτό από την πλάτη του ce33def97919c44631c7ca4aa7ce1883.jpg

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

629€ στην Γερμανία. Για την δοκιμή και την τρέλα ίσως και να το τιμούσα κάποια στιγμή :)

 

Γερμανία είσαι; Ξέρεις αν το έφεραν κι άλλοι πέρα από MediaMarkt? Θα προσπαθήσω να κάνω τύπου συγκριτικό σε κατάστημα (αν το λες αυτό συγκριτικό) αν πετύχω κανένα. 5 μικρές κάμερες κόντρα σε 1 μεγάλο αισθητήρα (CM1 θα έλεγα, μιας και το 808 έχει άλλο στυλ επεξεργασίας)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία είσαι; Ξέρεις αν το έφεραν κι άλλοι πέρα από MediaMarkt? Θα προσπαθήσω να κάνω τύπου συγκριτικό σε κατάστημα (αν το λες αυτό συγκριτικό) αν πετύχω κανένα. 5 μικρές κάμερες κόντρα σε 1 μεγάλο αισθητήρα (CM1 θα έλεγα, μιας και το 808 έχει άλλο στυλ επεξεργασίας)
Καλησπέρα, δεν έχω ιδέα φίλε μου! Δεν πέρασα από κανένα saturn αυτές τις μέρες να κοιτάξω. Πάντως το νοκια δεν το κοιτούσε κυριολεκτικά κανένας.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμ όταν έρχεται μαζί με τα Samsung S10, ποιός θα το δει... Άσε που οι Γερμανοί έχουν κι αυτοί τρέλα με τα iPhones!

699€ εδώ, 629€ Γερμανία...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κατά τα άλλα μέσα στο κατάστημα που τράβηξα , αφού κάνει μόνο του επεξεργασία την φωτογραφία κάνα 5 δευτερόλεπτα, βγάζει ένα πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα.

 

Αυτό από μόνο του είναι απαγορευτικό για συσκευή του 2019. Για να μη βάλουμε στη συζήτηση το τραγικό fingerprint σε συνδυασμό με τη κατανάλωση της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμ όταν έρχεται μαζί με τα Samsung S10, ποιός θα το δει... Άσε που οι Γερμανοί έχουν κι αυτοί τρέλα με τα iPhones!

699€ εδώ, 629€ Γερμανία...

 

Αν ήταν καλό θα το έβλεπε. Προφανώς και το S10 είναι καλύτερο για αυτό κι έχει ζήτηση.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/nokia_9_pureview-review-1916.php

@elteo Προφανώς όμως δεν ξέρουν και πολλοί το Nokia 9 PureView...

Κι επίσης δεν είχε το promotion των S10!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/nokia_9_pureview-review-1916.php

@elteo Προφανώς όμως δεν ξέρουν και πολλοί το Nokia 9 PureView...

Κι επίσης δεν είχε το promotion των S10!

 

Ισχυει, κυκλοφορησε καπως, αθορυβα στην αγορα!

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα σε βόρειες ευρωπαϊκές χώρες δεν κοιτάνε παραπέρα από iPhone, Samsung με το πρώτο να είναι αρκετά μπροστά. Και το Huawei p30 pro δεν το κοιταγαν γενικά οπότε δεν βγάζεις άκρη.

Έψαχνα θήκη πχ για το poco της αδερφής μου και ενώ το πουλάνε με παραγγελία οι μεγάλες αλυσίδες, δεν ξέρει κανένας ποιο είναι αυτό το κινητό. Οπότε το νοκια που δεν είναι ούτε apple ούτε Samsung περνάει τελείως απαρατήρητο και αυτό ( ότι και να έβγαζε η νοκια ).

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...