Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μερικές φορές κάποια πράγματα δεν φαίνονται... Βέβαια το κακό είναι ότι η μπαταρία δεν αλλάζει...

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μερικές φορές κάποια πράγματα δεν φαίνονται... Βέβαια το κακό είναι ότι η μπαταρία δεν αλλάζει...

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Οριακά ήμουν για ακόμη μια φορά να το πάρω, υπήρχαν δυο αγγελίες, μια στα 220 και μια στα 230, αλλά μου χάλασε το λάπτοπ και έφυγαν χρήματα σε προσωρινό αντικαταστάτη εκεί, μέχρι να φτιαχτεί.

 

Εξακολουθεί να είναι στα υπόψιν, αν και δεν "καίγομαι" πλέον για το συγκεκριμένο με όλα αυτά τα προβλήματα που περιγράφουν οι χρήστες. Στα ίδια χρήματα βρίσκω την τελευταία ναυαρχίδα της Huawei πριν το ban, το P30 Pro, ανώτερο στις νυχτερινές, έχει και σταθεροποιητή, αλλά προφανώς κι εκείνο μακράν από τέλειο...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Οριακά ήμουν για ακόμη μια φορά να το πάρω, υπήρχαν δυο αγγελίες, μια στα 220 και μια στα 230, αλλά μου χάλασε το λάπτοπ και έφυγαν χρήματα σε προσωρινό αντικαταστάτη εκεί, μέχρι να φτιαχτεί.

 

Εξακολουθεί να είναι στα υπόψιν, αν και δεν "καίγομαι" πλέον για το συγκεκριμένο με όλα αυτά τα προβλήματα που περιγράφουν οι χρήστες. Στα ίδια χρήματα βρίσκω την τελευταία ναυαρχίδα της Huawei πριν το ban, το P30 Pro, ανώτερο στις νυχτερινές, έχει και σταθεροποιητή, αλλά προφανώς κι εκείνο μακράν από τέλειο...

 

Γνώμη μου είναι ότι η τιμή που τα βρήκες είναι υπερ-δελεαστική, με την προϋπόθεση πάντα ότι η συσκευή δεν έχει κάποια "κρυφή" ζημιά από πτώσεις κλπ. Βέβαια οι κάτοχοι μπορεί απλά να εντυπωσιάστηκαν από το φωτογραφικό αποτέλεσμα, χωρίς να υπολογίσουν ότι δεν είναι απλά μια συσκευή της καθημερινότητας (τύπου auto).

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι η τιμή που τα βρήκες είναι υπερ-δελεαστική, με την προϋπόθεση πάντα ότι η συσκευή δεν έχει κάποια "κρυφή" ζημιά από πτώσεις κλπ. Βέβαια οι κάτοχοι μπορεί απλά να εντυπωσιάστηκαν από το φωτογραφικό αποτέλεσμα, χωρίς να υπολογίσουν ότι δεν είναι απλά μια συσκευή της καθημερινότητας (τύπου auto).

Δεν είναι για μένα πάντως.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι μετά τις φωτό του τελευταίου μήνα που είναι..λάβααα!!

Άρχισα εντατικά τις RAW και εν συντομία θα πω τα εξής:

- Τις RAW του Nokia 9 δεν τις πιάνει κανένα προς το παρόν.

- Οι βραδινές έχουν θέμα (όχι πάντα), γιατί για κάποιο λόγω το Lightroom έχει bugs*.

- Στο Lightroom μόλις βάλετε φωτό, στο Detail πάτε να μηδενίσετε οπωσδήποτε το Color Noise Reduction όπως και τα 2 πιο πανω (Sharpening & Noise Redution).. Στις βραδυνές θα σας καταστρέψει την υφή των χρωμάτων.

- Βραδινές μόνο μα ΜΟΝΟ με PRO.

 

* Το πιο κλασσικό bug είναι ότι μόλις περάσεις raw φωτο στο lightroom την εμφανίζει πολύ πιο σκοτεινή.

ΑΝ έχει βρει κανείς λύση γι αυτό ας μας πει..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

το raw είναι από άλλο πλανήτη και όταν το έλεγα γελούσαν... για τα βραδινά υα συμφωνήσω όπως καο για τις ρυθμίσεις του Lightroom..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

το raw είναι από άλλο πλανήτη και όταν το έλεγα γελούσαν... για τα βραδινά υα συμφωνήσω όπως καο για τις ρυθμίσεις του Lightroom..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Τα Raw είναι καλύτερα από το CM1 και από άλλους μεγαλύτερους αισθητήρες, πχ. τον κατοστάρη της Samsung?

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τα Raw είναι καλύτερα από το CM1 και από άλλους μεγαλύτερους αισθητήρες, πχ. τον κατοστάρη της Samsung?
Το νέο Samsung galaxy s21 ultra τραβάει 12-bit Raw files.

Το Nokia 9 Pureview 16-bit RAW files.

Νομίζω καταλαβαίνουμε τη διαφορά..

 

Στάλθηκε από το Nokia 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπάρχει σύγκριση.. Είναι το μοναδικό κινητό που υπάρχει λόγος να τραβάς raw.. τα υπόλοιπα χωρίς ai για τι Jpeg τους δεν θα πιάναν μια... δυστυχώς η φάση έχει γίνε για να μπορεί και η κυρά Μάρω απο το άνω κοτρονιτσι να βγάζει καλή φώτο.. χωρίς να χρειάζεται γνώση... δυστυχώς

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Φυσικό..αν είναι να ξέρει η κυρά Μάρω να τραβάει raw σε pro mode θα αγόραζε μια miroless όχι ένα μόλις και μετά θα την έπεφτε ένα 20λεπτο στον υπολογιστή και θα έλεγε τι φωτό τράβηξα..όχι καλή έγινε με με μεγάλο δυναμικό ευρος

 

Στάλθηκε από το iPlay_40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το νέο Samsung galaxy s21 ultra τραβάει 12-bit Raw files.

Το Nokia 9 Pureview 16-bit RAW files.

Νομίζω καταλαβαίνουμε τη διαφορά..

 

Στάλθηκε από το Nokia 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πώς μπορώ να μάθω για το CM1? Υπάρχει κάπου η πληροφορία στα RAW? Ή μόνο στα χαρακτηριστικά της συσκευής φαίνεται;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

μόνο που με την μασημένη τροφή χάνετε η σκέψη και η ικανότητα.... άσε που θεωρείται φυσιολογικό το ψεύτικο και η υπερβολή...

Όσο για την επεξεργασία του Raw στις 99% των περιπτώσεων δεβ σου παίρνει πάνω απο 1 λεπτό μην τρελαθούμε.. και δεν χρειάζεται υπολογιστής

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

μόνο που με την μασημένη τροφή χάνετε η σκέψη και η ικανότητα.... άσε που θεωρείται φυσιολογικό το ψεύτικο και η υπερβολή...

Όσο για την επεξεργασία του Raw στις 99% των περιπτώσεων δεβ σου παίρνει πάνω απο 1 λεπτό μην τρελαθούμε.. και δεν χρειάζεται υπολογιστής

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Σιγά σιγά θα με ξαναψήσετε μου φαίνεται... Κι έχουν αραιώσει πια. Τα bugs της συσκευής με φρέναραν προσωπικά και το ότι είχε hardware προηγούμενης χρονιάς. Η κάμερα στο auto δεν μου άρεσε στα δείγματα που έχω δει μέχρι τώρα. Οπότε μόνο για RAW θα το έπαιρνα και επειδή είναι η μόνη ναυαρχίδα της νέας Nokia... Αλλιώς σκεφτόμουν Huawei P30 Pro (τελευταίο πριν το ban), ή ίσως αργότερα κάτι σε Xiaomi που πήρε τα πάνω της

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οπότε μόνο για RAW θα το έπαιρνα και επειδή είναι η μόνη ναυαρχίδα της νέας Nokia...

 

Μόνο για αυτό, γιατί για όλα τα υπόλοιπα δεν το παίρνεις σήμερα...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ισχύει.. πολύ καλή συσκευή αλλα παλιά σχετικά.. και ναι το raw είναι αλλού αλλά πλέον είναι random ποτέ θα κολλήσει η κάμερα και πότε όχι, άρα και φωτογραφικά θα σου σπάσει τα νεύρα... εμένα εκεί που δεν κολλάει ειμί όταν το έχω στην μπριζα ή σε powerbank... καθόλου πρακτικό βέβαια..

(αναφέρομαι στην λειτουργία της κάμερας, σαν συσκευή πετάει πλέον)

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κ εγώ, η επεξεργασία raw σου παίρνει 1-2' εκτός αν θες να κάνεις τρελά πράγματα κ να παίξεις με καμπύλες (μόνο pro users).

Επίσης τα κολλήματα στην κάμερα είναι όντως random κ κάποιες φορές θα σε νευριάσει.

Όμως πραγματικά αν ασχολείσαι με φωτογραφία κ δεν θες απλά να βγάζεις ότι κάτσει με το ΑΙ τότε είναι must.

Η συσκευή πετάει γενικά, δ έχει κανένα άλλο θέμα κ όσο για τον "απαρχαιωμένο" επεξεργαστή, ας χαλαρώσουμε γιατί μιλάμε ότι είναι στους τοπ .. δ συγκρίνεται με τη σειρά 7** και φυσικά καμία σχέση με αυτούς της mediatek ή αυτούς που διαφημίζουν. Snapdragon αλλά μέσα έχει exynos κ σε 1 χρόνο τους βγαίνει ξινός!

 

 

Στάλθηκε από το Nokia 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους. Έχει μείνει κανένας άλλος στο νήμα άραγε? Αν και λόγω έλλειψης χρόνου δεν κατάφερα να ασχοληθώ ακόμη καλά, πάντως από τα Jpeg του νομίζω τα καλύτερα είναι τα ασπρόμαυρα, υποθέτω επειδή χρησιμοποιεί 3 αισθητήρες αντί για δύο όπως είναι στο αυτόματο. Σε ποια περίπτωση παίρνει πληροφορία και από τους 5? Μόνο στο Pro?

Επίσης το βάθος που βγάζει πολλαπλά επίπεδα πώς μπορώ να το αξιοποιήσω π.χ. για να εστιάσω αλλού ή για να φέρω τα πάντα εντός εστίασης; Στα Lumia είχαμε το ReFocus, εδώ ποια εφαρμογή το κάνει αυτό;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...