Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ουσιαστικά από ό,τι βλέπω ακόμη και μετά από τόσες ενημερώσεις δεν θα το προτείνατε σε άλλους, αλλά μάλλον το επόμενο, 9.3... Κι εγώ έχω πια εγκαταλλείψει την ιδέα του 9 και αναμένω να δω το 9.3 και βλέπουμε μετά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς στο κομμάτι κάμερας το εγκατέλειψε η Light και η Nokia δεν μπορεί να κάνει κάτι μόνη της.. Αν θες κινητό με καλή κάμερα για να τραβάς απλά όχι δεν κάνει.. Αν. Θες όμως κάτι με μεγάλο δυναμικό εύρος και αρκετή πληροφορία για να παιξεις μετά με Lightroom τότε δεν υαορχςξ αντίστοιχο, γνώμη μου.. Μου έδωσαν Raw από p30 και γέλασα με το δυναμικό εύρος... Βέβαια θέλει υπομονή γτ μερικές φορές η κάμερα μπορεί να κολλήσει μ σπάνια σε εμένα μετά το update αλλά γίνεται

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο κομμάτι κάμερας το εγκατέλειψε η Light και η Nokia δεν μπορεί να κάνει κάτι μόνη της.. Αν θες κινητό με καλή κάμερα για να τραβάς απλά όχι δεν κάνει.. Αν. Θες όμως κάτι με μεγάλο δυναμικό εύρος και αρκετή πληροφορία για να παιξεις μετά με Lightroom τότε δεν υαορχςξ αντίστοιχο, γνώμη μου.. Μου έδωσαν Raw από p30 και γέλασα με το δυναμικό εύρος... Βέβαια θέλει υπομονή γτ μερικές φορές η κάμερα μπορεί να κολλήσει μ σπάνια σε εμένα μετά το update αλλά γίνεται

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Δεν έχω δει raw από άλλα κινητά, μου έχουν πει πάντως κάποιοι χρήστες τέτοιων συσκευών ότι δεν είναι κάτι αξιόλογο για να ασχοληθείς. Οι raw του 9 σίγουρα είναι πολύ καλές! Έχω βγάλει τρελά αποτελέσματα σε κάποιες περιπτώσεις.. Ωστόσο, δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από το lightroom, γιατί συνήθως όταν ανεβάζω raw μου τη δείχνει πιο σκοτεινή και σε κάποιες περιπτώσεις όταν την επεξεργάζομαι μετά από 1s θολώνει & χάνει λίγο τα χρώματα. Ακόμα και μετά από αρκετά updates στο lightroom, δεν έχει αλλάξει κάτι. Σε σενα το κάνει;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Ναι..απενεργοποιησε το color noise reduction...

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Εννοείς να το έχω στο μηδέν; Γιατί δεν το χρησιμοποιώ ποτέ.. Πάντα 0 είναι..

Τσέκαρα μια φωτό που είχα πατησει auto ρυθμίσεις και το είχε πειραγμένο, αλλά και όταν το μηδένισα πάλι μετά από 1s ψιλοθόλωσε και έχασε λίγο χρωμα

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα σε προηγούμενο ποστ ότι μετά το τελευταίο update έχω παρατηρήσει αυξημένη κατανάλωση της μπαταρίας..

Δεν είμαστε πολλοί οι κάτοχοι, ωστόσο όσοι το δουν καλύτερα ας μην το κάνουν. Ειδα χρήστες κ των υπόλοιπων συσκευών να διαμαρτύρωνται για battery drain..

Ναι δυστυχώς το παρατήρησα και εγώ.....αλλά το update έγινε !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση Ιουνίου..

Σημερα πρόσεξα ότι έχασε 12% μπαταρία το βράδυ (σε λιγότερο από 7 ώρες), με όλα κλειστά.

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα στους κατόχους.....μετά απο πολύ καιρό.

Για πείτε τι γίνεται με το θέμα της μπαταρίας.

Βλέπω αρκετά γρήγορη κατανάλωση και υποθέτο οτι μάλλον η μπαταρία έφτασε στο να παραδώσει πνεύμα.

Υπάρχει κάποιος που να την άλλαξε .....και αν ναι ποιός την κάνει την επέμβαση !!!

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα στους κατόχους.....μετά απο πολύ καιρό.

Για πείτε τι γίνεται με το θέμα της μπαταρίας.

Βλέπω αρκετά γρήγορη κατανάλωση και υποθέτο οτι μάλλον η μπαταρία έφτασε στο να παραδώσει πνεύμα.

Υπάρχει κάποιος που να την άλλαξε .....και αν ναι ποιός την κάνει την επέμβαση !!!

 

Προσωπικά έχω δει ότι κάποια βράδια τρώει ~15% μπαταριά και άλλα 0%. Δεν ξέρω που οφείλεται μιας κ μιλάω για όλα κλειστά, ίδιες ώρες, ίδιες σχετικά συνθήκες.. Με ελάχιστη χρήση που κάνω αυτό το διάστημα μου κρατάει κ 2 μέρες, αλλά σε φυσιολογικές μερες δεν τη βγάζει. Όταν ανοίγω κάμερα ειδικά... Σκέφτομαι ότι σε επόμενο ταξίδι (άμα τελειώσουν αυτά τα λοκντάουν) θα έχω θέμα με την μπαταρία. Και δυστυχώς δεν είναι όπως παλιά που τέλειωνε η μια, κουμπωνες την αλλη. Η αντικατάσταση της επίσης δε νομίζω να αλλάξει πολλά προς το παρόν, μιας κ μια εφαρμογή τη δείχνει στο 87% από άποψη υγείας.

Να ενημερώσω ότι έστειλα μέιλ στην HMD σχετικά με την κάμερα για το θέμα update, η απάντηση ήταν σχετικά γρήγορη και πλήρης αλλά όχι ελπιδοφόρα. Μου έδωσαν λύσεις τύπου soft reset, clear cashe, κλπ αλλα για update ούτε λόγος. Προσωπικά δεν είμαι χαρούμενος, ούτε απογοητευμένος για τα 700€ που έσκασα*, αλλα΄είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι ότι...δεν είναι η παλιά καλή Nokia.

* Λόγω καινοτόμας κάμερας και φωτό που υπό συνθήκες αγγίζουν την τελειότητα..

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω δει ότι κάποια βράδια τρώει ~15% μπαταριά και άλλα 0%. Δεν ξέρω που οφείλεται μιας κ μιλάω για όλα κλειστά, ίδιες ώρες, ίδιες σχετικά συνθήκες.. Με ελάχιστη χρήση που κάνω αυτό το διάστημα μου κρατάει κ 2 μέρες, αλλά σε φυσιολογικές μερες δεν τη βγάζει. Όταν ανοίγω κάμερα ειδικά... Σκέφτομαι ότι σε επόμενο ταξίδι (άμα τελειώσουν αυτά τα λοκντάουν) θα έχω θέμα με την μπαταρία. Και δυστυχώς δεν είναι όπως παλιά που τέλειωνε η μια, κουμπωνες την αλλη. Η αντικατάσταση της επίσης δε νομίζω να αλλάξει πολλά προς το παρόν, μιας κ μια εφαρμογή τη δείχνει στο 87% από άποψη υγείας.

Να ενημερώσω ότι έστειλα μέιλ στην HMD σχετικά με την κάμερα για το θέμα update, η απάντηση ήταν σχετικά γρήγορη και πλήρης αλλά όχι ελπιδοφόρα. Μου έδωσαν λύσεις τύπου soft reset, clear cashe, κλπ αλλα για update ούτε λόγος. Προσωπικά δεν είμαι χαρούμενος, ούτε απογοητευμένος για τα 700€ που έσκασα*, αλλα΄είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι ότι...δεν είναι η παλιά καλή Nokia.

* Λόγω καινοτόμας κάμερας και φωτό που υπό συνθήκες αγγίζουν την τελειότητα..

Ναι, σε ότι αφορά την κάμερα όμως. Εκεί θέλουν αρκετή βελτίωση. Παλιά τις αναβάθμιζαν ακόμα και στην εποχή των wp.

Φαίνεται στην HMD δεν έχουν κάποιον ειδικό που να ασχοληθεί με το θέμα αυτό.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι ότι...δεν είναι η παλιά καλή Nokia.

 

Δυστυχώς αυτό είναι προφανές εδώ και πολύ καιρό. :cry:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό είναι προφανές εδώ και πολύ καιρό. :cry:

 

Προφανές είναι.. Απλά μετά το πραγματικά καινοτόμο Nokia Lumia 920, ήθελα μια καινοτομία και την είδα στο (HMD) Nokia 9 Pureview.

Ρίσκο μεγάλο, (για μενα η έλλειψη OIS ήταν πλήγμα) που εν μέρει όμως δικαιώνεται απ το αποτέλεσμα κάποιον φωτο. Ναι, θα έχει bugs, θα έχει θέματα στις βραδινές.. Αλλά μωρή HMD δουλεψε το, βγάλε ένα update έστω για τα μάτια του κόσμου, να μας δικαιώσεις κ ας είμαστε λίγοι οι κάτοχοι. Εκεί μας χάνει..και όχι γιατί δεν της βγήκε. Γιατί πώς να την εμπιστευτείς ξανά;

Δυστυχώς, οι εργαζόμενοι της Νοκια πήγαν σε διάφορες εταιρείες, μεταφέροντας και τεχνογνωσία, αλλά νομίζω ότι η ελίτ βρίσκεται στην Huawei πλέον γι αυτό και στο θέμα κάμερας πάει να ξεφύγει!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Οι εργαζόμενοι που ασχολούνταν με τις κάμερες πήγαν εκεί. Γι αυτό και υστερεί η HMD σε αυτόν τον τομέα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προφανές είναι.. Απλά μετά το πραγματικά καινοτόμο Nokia Lumia 920, ήθελα μια καινοτομία και την είδα στο (HMD) Nokia 9 Pureview.

 

Το 920 βγήκε από τη Nokia και όχι την HMD και με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Ρίσκο μεγάλο, (για μενα η έλλειψη OIS ήταν πλήγμα) που εν μέρει όμως δικαιώνεται απ το αποτέλεσμα κάποιον φωτο. Ναι, θα έχει bugs, θα έχει θέματα στις βραδινές.. Αλλά μωρή HMD δουλεψε το, βγάλε ένα update έστω για τα μάτια του κόσμου, να μας δικαιώσεις κ ας είμαστε λίγοι οι κάτοχοι. Εκεί μας χάνει..και όχι γιατί δεν της βγήκε. Γιατί πώς να την εμπιστευτείς ξανά;

 

Δεν μπορούσε να κάνει κάτι η HMD μιας και το λάθος της ήταν ότι κακώς εμπιστεύτηκε μια μικρή εταιρία, την Light για την κάμερα της. Μια εταιρία που παράτησε το project και έκλεισε σχεδόν πριν καλά καλά κυκλοφορήσει το 9άρι. Κακή στρατηγική επιλογή την HMD, μιας και είχαν αμφιβολίες ακόμα και οι λιγότερο σχετικοί όσον αφορά αυτή τη συνεργασία.

 

Δυστυχώς, οι εργαζόμενοι της Νοκια πήγαν σε διάφορες εταιρείες, μεταφέροντας και τεχνογνωσία, αλλά νομίζω ότι η ελίτ βρίσκεται στην Huawei πλέον γι αυτό και στο θέμα κάμερας πάει να ξεφύγει!

 

Είναι γεγονός αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε ότι αφορά την κάμερα όμως. Εκεί θέλουν αρκετή βελτίωση. Παλιά τις αναβάθμιζαν ακόμα και στην εποχή των wp.

Φαίνεται στην HMD δεν έχουν κάποιον ειδικό που να ασχοληθεί με το θέμα αυτό.

 

με πιο προγραμμα βλεπεις την υγεια της μπαταριας??

Link to comment
Share on other sites

με πιο προγραμμα βλεπεις την υγεια της μπαταριας??

Τι σχέσει έχει η υγεία της μπαταρίας με αυτό που έγραψα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι.. Το 9αρι δεν ήταν για όλους.. Και έτσι κυκλοφόρησε κιόλας... Ήταν πολύ ειδικό κινητό.. Που το auto απλά υπάρχει.. To raw του δεν υπάρχει πουθενά στον ανταγωνισμό και δεν νομίζω να αλλάξει αυτό.. Έχει bugs ναι.. Δεν ευθύνεται η hmd για αυτό.. Η Light το παράτησε και η Nokia έμεινε ξεκρεμαστη.... To κινητό τώρα σαν κινητό είναι άψογο.. Κανένα θέμα σαν συσκευή και πολύ ποιοτική μάλιστα

 

 

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα το αντίθετο, εγώ τουλάχιστον. Η συσκευή είναι ποιοτική, ρολαρει ανελέητα κ δεν έχει γενικά θέματα.

Η κάμερα ήταν καινοτόμα και προφανώς δεν είναι για auto αλλά για να περάσεις την ώρα σου δημιουργικά. Το raw τα σπάει.

Άλλο όμως αυτό και άλλο το γεγονός ότι η κάμερα κολλάει πολύ συχνά. Και ναι η light την έκανε με ελαφρά, αλλά γι'αυτό λέω ότι η hmd έστω για τα μάτια του κόσμου έπρεπε να προσπαθήσει να βγάλει ένα update για την κάμερα έστω προσπαθώντας να διορθώσει λίγο τη ρύθμιση των νυχτερινών φωτό. Αυτό μπορούσε να το κάνει.. Το iso 6400 τις καταστρέφει κ αυτό γ να μην πέσει το κλείστρο κάτω από 1/33 λόγω έλλειψης ois.

 

 

Στάλθηκε από το Nokia 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο μπορεί να επέμβει στο κομμάτι software.. Θυμάμαι ότι είχαν κάνει ανακοίνωση για το night Mode ότι λόγο του σχεδιασμού της κάμερας δεν μπορούν να το πραγματοποιήσουν..επίσης στις νυχτερινές επειδή το αρχικό μέγεθος των εικόνων που έπρεπε να επεξεργαστεί ο έξτρα επεξεργαστής δεν έφτανε λόγο του τεράστιου όγκου πληροφοριών το έχουν κόψει από 5 φωτογραφίες ο κάθε αισθητήρας σε μόλις 1 αν θυμάμαι καλά..

Βέβαια αυτί ξεκλειδώνει κάπως αν έχεις στο Pro iso 800 και 1/4sec shutter ή iso 1600 και 1sec shutter

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς την Light μπορεί να μην είχαν τη δυνατότητα να αναβαθμίσουν την κάμερα του 9 η HMD. Για να την έκανε και η Light με ελαφρά... ίσως να μην μπορούσε και η ίδια να δώσει κάποιο update! Έτσι πιστεύω εγώ...

Εκτός κι αν το θέμα ήταν στο οικονομικό κομμάτι...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

H light έφυγε γενικά από το κομμάτι consumer imaging όχι μόνο στα κινητά.. Είχε κάνει και συμφωνία με xiaomi σίγουρα και Sony μου φαίνεται αφού είχε κυκλοφορήσει το 9αρι στην αγορά..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο μπορεί να επέμβει στο κομμάτι software.. Θυμάμαι ότι είχαν κάνει ανακοίνωση για το night Mode ότι λόγο του σχεδιασμού της κάμερας δεν μπορούν να το πραγματοποιήσουν..επίσης στις νυχτερινές επειδή το αρχικό μέγεθος των εικόνων που έπρεπε να επεξεργαστεί ο έξτρα επεξεργαστής δεν έφτανε λόγο του τεράστιου όγκου πληροφοριών το έχουν κόψει από 5 φωτογραφίες ο κάθε αισθητήρας σε μόλις 1 αν θυμάμαι καλά..

Βέβαια αυτί ξεκλειδώνει κάπως αν έχεις στο Pro iso 800 και 1/4sec shutter ή iso 1600 και 1sec shutter

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Αυτό που λες για τις πολλαπλές λήψεις (5φωτο από κάθε κάμερα) δεν το ήξερα, αν και τα αποτελέσματα το δείχνουν.. Με 1/2.9" κ χωρίς ois η νυχτερινή λήψη ήταν καταδικασμένη, ενώ έλεγαν ότι λόγω 5 λήψεων (1 από κάθε κάμερα) θα έχει εκπληκτικά αποτελέσματα.

Τη μέρα ναι, σε ορισμένες συνθήκες ειδικά, δεν πιάνεται!! Τη νύχτα όμως, μαύρα χάλια..

Όταν το P40 έχει 1/1.28", καταλαβαίνετε τη διαφορά!

Σίγουρα η light κρέμασε την hmd, αλλά η αλήθεια είναι ότι και το project της δεν είχε πάει καλά για να πεις ότι μπορείς να την εμπιστευτείς.

 

Υ.Γ.1 Μάλλον τα εννοείς ανάποδα τα iso και shutter speed.

 

Υ.Γ.2 Καλό μήνα!

 

Στάλθηκε από το Nokia 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

ΣΤο project με την light δεν υπάρχει σύγκριση με άλλη συσκευή και ξεφεύγει από τις inces του αισθητήρα γτ προστίθεται..

Όσο αφορά τα Shutter και τα iso έτσι είναι..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

ΣΤο project με την light δεν υπάρχει σύγκριση με άλλη συσκευή και ξεφεύγει από τις inces του αισθητήρα γτ προστίθεται..

Όσο αφορά τα Shutter και τα iso έτσι είναι..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Σύγκριση σαφώς δεν υπάρχει, αλλά αυτή η "πρόσθεση" στις βραδινές δεν φάνηκε κ πολύ.. Η σύγκριση στο αποτέλεσμα μετράει.

 

Shutter κ iso έτσι όπως τα γράφεις δίνουν πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα. Δηλαδή αν το shutter speed από 1/4 μεγαλώσει σε 1, τότε μικραίνεις το iso.. ενώ εσύ λες από 800 να πάει σε 1600 κάτι που θα δώσει πολύ πιο φωτεινό αποτέλεσμα..

 

Στάλθηκε από το Nokia 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...