Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κοίτα σε φωτογραφίες στο αυτόματο είναι στον μέσο όρο.. Αν τώρα γνωρίζεις κάποια βασικά στοιχεία editing τότε το Raw του απλά δεν υπάρχει.... Το μόνο θέμα είναι ότι μετά το 10αρι η κάμερα έχει θέματακια αξιοπιστίας..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Οταν λες αξιοπιστιας εννοεις οτι κρασαρει ή κατι αλλο;

Επισης αν μπορεις να μου σχολειασεις τον αισθητηρα δαχτυλικου αποτυπωματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κολλάει και δεν σώζει την φωτογραφία.. ο αισθητήρας στην οθόνη είναι μια μεγάλη πατάτα γενικά.. δεν ξέρω ειδικά επειδή πριν είχα xiaomi που ο αισθητήρας ήταν κορυφή

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια όλα αυτά γράφτηκαν στις 24 Ιουνίου του 2019. Από τότε λίγα πράγματα άλλαξαν για το Nokia 9 βάση των κατόχων εδώ του φόρουμ. Οι αναμενόμενες αναβαθμίσεις της κάμερας που περίμενε ο Ρώσος, μάλλον δεν ήρθαν ποτέ! Φυσικά όλα αυτά ήταν δικιά του άποψη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο ktlk είναι κάτοχος της συσκευής και τοποθετείται από προσωπική εμπειρία. Αυτά που γράφει έχουν μεγαλύτερη ουσία από reviews του παρελθόντος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αλλά τα διάφορα τεστ και συγκρίσεις που έκανε τότε ο Ρώσος δεν τα έχει κάνει ως τώρα κανείς άλλος!

Δεν μιλάω μόνο για τη φωτογραφική, αλλά γενικότερα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κολλάει και δεν σώζει την φωτογραφία.. ο αισθητήρας στην οθόνη είναι μια μεγάλη πατάτα γενικά.. δεν ξέρω ειδικά επειδή πριν είχα xiaomi που ο αισθητήρας ήταν κορυφή

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Εχεις δοκιμασει να κανεις hard reset μετα την αναβαθμιση σε 10; Διαβασα οτι πολλα θεματα στρωνουν.....

Παντως στο review του Ρωσσου που κανει συγκριση με το Pixel 3, που τοτε ηταν απο τα καλυτερα σε φωτογραφικη, το 9 ειναι σαφως ανωτερο.

Και επειδη πλεον μεταχειρισμενο το βρισκει κανεις σε χαμηλη τιμη ειπα να ρωτησω τους κατοχους πως ειναιη συσκευη απο δικη τους εμπειρια.....

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγώ... 2 φορές.. Βελτιώνουν λίγο αλλά πάλι τα ίδια

.. Βέβαια δεν είμαστε μόνοι από ότι έμαθα https://itechnews.gr/2020/04/kamposoi-christes-me-android-10-antimetopizoyn-tychaia-pagomata/

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα δεν έχει παρουσιαστεί με Android 10.

Ούτε καν hard reset δεν έχω κάνει.

Λέτε να είμαι τόσο τυχερός ??

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα όλα οκ? Δεν κολλάει καθόλου?

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Όλα καλά ....κανένα πρόβλημα.

Γενικά δεν έχω κανένα πρόβλημα σχεδόν 1 χρόνο που το έχω στα χέρια μου.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει με παρτίδες; Π.χ. IMEI κλπ? Πολλές συσκευές είχαν προβλήματα σε συγκεκριμένες παρτίδες ενώ άλλες παρτίδες ήταν απροβλημάτιστες. Χαρακτηριστικό το Nokia 808 με μεσαία ψηφία IMEI "5050" (πρώτες παρτίδες) είχαν προβλήματα (το σοβαρό ήταν το 3G bug), οι επόμενες "5051" που είναι οι περισσότερες, δεν είχαν προβλήματα ή κάποια είχαν ένα μικρό bug, ενώ οι τελευταίες "5052" ήταν οι καλύτερες και πιο απροβλημάτιστες.

 

Το ίδιο με διάφορες συσκευές, π.χ. LG G4 και bootloop, άλλα με πράσινη οθόνη κλπ

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και με αυτά διστάζω να το πάρω, αν και πέφτει η τιμή του.. Μεταχειρισμένο κουτάτο με θήκες κλπ και εγγύηση 250 ευρώ πλέον το βρίσκω...

 

Καλημερα σε ολους. Επεσα κατα τυχη σε αυτο το αρθρο για το 9 pureview:

https://vk.com/@bobovnikov-nokia-pureview-9-9-years-of-innovation

 

Το διαβασα μεχρι τελος και ενθουσιαστηκα απο την αποδοση του στις φωτογραφιες. Τελικα τι ισχυει ρε παιδια; Δεν εχει καλη αποδοση στις φωτογραφιες για καθημερινη χρηση; Με το βιντεο σε 1080p πως τα παει;

Εχει παρει Android 10; Το δαχτυλικο αποτυπωμα πλεον δουλευει καλυτερα απο στην αρχη;

 

Ευχαριστω

 

Παιδιά ως κάτοχος κ εγώ θα σας πω τα εξής:

Αρχικά είμαι πολύ ευχαριστημένος (το πήρα στα 700€) και νομίζω ότι τα βγάζει τα λεφτά του γιατί,

- Έχει ένα πολύ δυνατό snapdragon κ ας μην είναι ο top. Όπως και να το κάνεις, μιλάμε για ισχύ υπεραρκετή για πολλές απαιτήσεις!

- Η φιλοσοφία της κάμερας είναι περιεργη! Απ τη μια σου τρώει μπαταρία (για τις φωτό, όχι τα βιντεο), θέλει λιγη υπομονή να σου βγάλει την προεπισκόπιση της φωτό, αλλά παιδιά αυτό είναι κινητό για λάτρεις της φωτό και όχι για άτομα που θέλουν απλότητα και auto. Στο auto δείτε dxomark και αποφασίστε. Aυτό που δ λεει στο dxomark όμως είναι τα μαγικά που κάνει σε manual.. Oι Raw είναι πολύ δυνατές, επιπεδου Dslr (χωρις πλακα) αλλά όχι πάντα.. Αν ξέρεις όμως λίγο Lightroom θα βγαλεις φωτό τρελες!! Πολλοί βλέπουν τις φωτο μου και συχνά μου λενε ότι δεν παίζει να είναι του κινητού! Κι όμως... ;) Σε μερικούς δειχνω τις λεπτομέρειες απο κάτω για να πιστέψουν!

-Το βίντεο σε 1080 χωρις hdr εχει σταθεροποίηση καλή (αν κ μερικές φορές το eis δε με τρελαίνει) αλλιώς με Hdr ή 4Κ κλπ, θες σταθερό χεράκι.. Το βιντεο αξιοπρεπέστο, όχι τοπ.

- Αναβαθμίσεις μπαμ μπαμ. Android 10 εδω και καιρό, χωρίς το παραμικρό θέμα. Κολλήματα γενικά έχω δει μονο σπάνια, κ αυτά μόνο στην κάμερα μετά από πολύ χρήση σε κρύο, χιονια κλπ..

- Εμφανηση, υποκειμενικό ξέρω, αλλά τα σπάει!!

- Η μπαταρία τα πάει μια χαρά, χωρίς καμερα μου βγάζει προσωπικά 2,5 μερες, αλλιώς με κάμερα, 4g κλπ 1 μέρα άνετα.

Δαχτυλικο αποτυπωμα δε δινω στη google οποτε δ εχω γνωμη. Με καλύπτει το face unlock που είναι απ τα καλύτερα κ πιο έμπιστα εκει εξω.

 

Αν θα το ξαναέπαιρνα τωρα που έχω εμπειρία;

Χμμ...Ναι! Τις φωτό που μπορείς να βγάλεις δε θα τις δεις αλλού. Θα κάνεις συμβιβασμούς όμως.. Εξάλλου, παντού κάνεις ;)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι βλέπω οι απόψεις διίστανται... Το πιο σημαντικό είναι να μην έχει bugs βασικά. Κολλήματα, κρασαρίσματα κλπ είναι ανεπίτρεπτα σε hardware ναυαρχίδας 2-3ετίας. Έβλεπα και αλλού από χρήστες του εξωτερικού είχαν προβλήματα κάποιοι. Κι εδώ βλέπω, άλλοι έχουν άλλοι δεν έχουν. Γι αυτό λέω μήπως έχει να κάνει και με παρτίδες; Το έχει ψάξει κανένας;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κόλλημα τα τρώει μετά την χρήση της κάμερας.. Κάπου τα πολλά δεδομένα γεμίζουν το buffer της μνήμης και τρώει σκάλωμα..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το ανέφερα, αλλά το έχω γράψει αλλού τελικά. Τα κολλήματα που τρώει το κινητό είναι μερικές φορές στην κάμερα, όπως αναφέρει κ ο φίλος πιο πάνω. Φυσικά μιλάμε για στιγμιαίο κόλλημα, όχι για ανάγκη soft/hard reset..

Όσο για τα 250€ θεωρώ ότι είναι πραγματικά ευκαιρία! Αξίζει πολλά περισσότερα! ΌΜΩΣ, προσοχή μήπως είναι ελαττωματικό κ το πασάρει όσο όσο..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Το CM1 με τις συνεχείς ενημερώσεις εφαρμογών που γίνονται όλο και πιο βαριές (Messenger, Outlook κλπ), με το που ανοίγω το ίντερνετ τρώει γερό κόλλημα που χρειάζεται να περιμένω μερικά λεπτά μήπως ξεκολλήσει. Πρακτικά μπορώ να το χρησιμοποιώ άνετα μόνο εκτός ίντερνετ και με έχει βάλει στο ψάξιμο για αντικαταστάτη... Το 9άρι το καλοβλέπω καιρό λόγω ονόματος αφενός, αφετέρου λόγω ιδιαιτερότητας να ξεχωρίζει από τη μάζα και τέλος λόγω budget που δύσκολα να πάω π.χ. σε Huawei P40 Pro που επίσης καλοκοιτάζω (ή το απλησίαστο Samsung S20 Ultra). Αλλά διαβάζω εδώ κι εκεί πολλά προβλήματα και αρκετά καινούργια με την αναβάθμιση σε Android 10. Π.χ. η μπαταρία ζεσταίνεται πολύ πιο εύκολα και κρατάει λιγότερο, τρώει πιο πολλά κολλήματα, όταν τραβάς βίντεο ακούγεται ένας ήχος κλικ κλικ και διάφορα άλλα. Ισχύουν ή είναι μεμονωμένα προβήματα;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το CM1 με τις συνεχείς ενημερώσεις εφαρμογών που γίνονται όλο και πιο βαριές (Messenger, Outlook κλπ), με το που ανοίγω το ίντερνετ τρώει γερό κόλλημα που χρειάζεται να περιμένω μερικά λεπτά μήπως ξεκολλήσει. Πρακτικά μπορώ να το χρησιμοποιώ άνετα μόνο εκτός ίντερνετ και με έχει βάλει στο ψάξιμο για αντικαταστάτη... Το 9άρι το καλοβλέπω καιρό λόγω ονόματος αφενός, αφετέρου λόγω ιδιαιτερότητας να ξεχωρίζει από τη μάζα και τέλος λόγω budget που δύσκολα να πάω π.χ. σε Huawei P40 Pro που επίσης καλοκοιτάζω (ή το απλησίαστο Samsung S20 Ultra). Αλλά διαβάζω εδώ κι εκεί πολλά προβλήματα και αρκετά καινούργια με την αναβάθμιση σε Android 10. Π.χ. η μπαταρία ζεσταίνεται πολύ πιο εύκολα και κρατάει λιγότερο, τρώει πιο πολλά κολλήματα, όταν τραβάς βίντεο ακούγεται ένας ήχος κλικ κλικ και διάφορα άλλα. Ισχύουν ή είναι μεμονωμένα προβήματα;

 

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, με Android 10 περασμένο αρκετό καιρό..

Μεμονωμένα ίσως είναι, κάτι που άλλωστε συμβαίνει παντού. Απλώς μου ακούγεται πολύ καλό το 250€ γ αυτό πρόσεξε το πριν το πάρεις.

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, με Android 10 περασμένο αρκετό καιρό..

Μεμονωμένα ίσως είναι, κάτι που άλλωστε συμβαίνει παντού. Απλώς μου ακούγεται πολύ καλό το 250€ γ αυτό πρόσεξε το πριν το πάρεις.

 

Είναι η δεύτερη φορά που το βλέπω στα 250 πάντως. Τα πιο πολλά είναι στα 300... Οπότε σκέφτηκα μήπως απλά πέφτει η τιμή του. Το αντιπαλο δέος σε κάμερα από Huawei (η Samsung τώρα άρχισε να παίρνει τα πάνω της), το P30 Pro είναι ήδη στα 400, ενώ η ναυαρχίδα απέναντι στην οποία βγήκε το 9άρι, το P20 Pro, στα 200... Θα ήθελα το 9άρι πάντως μιας και είναι Nokia. Θα το ψάξω λίγο ακόμα :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έχω ξαναρωτήσει και η απάντηση ήταν αρνητική, αλλά με τόσες ενημερώσεις, μήπως...

 

Στις χειροκίνητες ρυθμίσεις κάμερας, υπάρχουν οι επιλογές για:

 

όξυνση (sharpness)

αφαίρεση θορύβου (noise reduction)

φωτεινότητα (brightness)

αντίθεση (contrast)

κορεσμός (saturation)

θερμότητα (temperature)

 

κλπ?

 

Προφανώς και με ανάπτυξη RAW μετά τη λήψη, είναι εφικτό σε όλα τα κινητά με RAW. Απλά αναφέρομαι για ΠΡΙΝ τη λήψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Που το βρήκες στα 250 ευρώ;

 

κάτι μικρές αγγελίες τοπικά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Όχι.. Τίποτα από όλα αυτά.. Είναι καθαρά κινητό για να εκμετακευτεις το raw του.. Αν είχε και το depth map στο raw θα ήταν τέλειο

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Όχι.. Τίποτα από όλα αυτά.. Είναι καθαρά κινητό για να εκμετακευτεις το raw του.. Αν είχε και το depth map στο raw θα ήταν τέλειο

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Στο Pro τι έχει δηλαδή; Τα δακτυλίδια της Nokia/Lumia Camera μόνο? (ISO-focus-WB-time-exposure)?

 

Και το CM1 έχει από τα πιο δυνατά RAW που έχω δει σε κινητό (λογικά το 9άρι με Light θα έχει πολλαπλάσια πληροφορία), αλλά έχει και ένα σωρό ρυθμίσεις για πριν τη λήψη... Πόσο συχνά θα αναπτύξεις το RAW? Άντε μια στο τόσο να βρεις κανένα καλό κάδρο, να πεις θα ασχοληθώ μετά τη λήψη στο RAW, αλλά τις περισσότερες φορές χρειαζόμαστε λίγες γρήγορες ρυθμίσεις πριν τη λήψη... Δεν θέλω να πάω σε Huawei και η Samsung που τώρα άρχισε να ανεβαίνει επίπεδο ξεφεύγει πολύ η τιμή και πάλι δεν είναι τόσο του γούστου μου...

 

Σκέφτομαι μιας και περίμενα τόσο, ας περιμένω λίγο ακόμη να δω πώς θα είναι το επόμενο 9άρι έστω και χωρίς Light

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Η light έτσι κ αλλιώς είχε αποδειχθεί ότι δεν κατάφερε κάτι αξιέπαινο με την κάμερα της, απ'την άποψη ότι για πολλούς θεωρήθηκε αποτυχία. Για κινητό βέβαια ήταν καλή ιδέα αν κ η υλοποίηση προφανώς είχε τρέλα εμπόδια. Για το 9.2 (μιας και το 9.1 μάλλον θα παρακαμφθεί) πολλά ακούγονται με βασικό τον 108 φακό και τον Ois που για το βίντεο είναι must. Ωστόσο, πώς θα υλοποιηθεί στην πράξη και τι θα προσφέρει, μένει να το δούμε..

Εμένα αυτό που μ έχει ξενερώσει γενικά, είναι ότι τα καλά μυαλά της Nokia σ αυτό το κομμάτι, τα τσίμπησε η Huawei κ όχι η Hmd. Έτσι εξηγείται ότι έχει βγάλει τα P20, 30, 40 κλπ που έκαναν το μπαμ στο θέμα φωτό. Πας όμως Huawei όταν όλο το υπόλοιπο smartphone είναι... Huawei (αυτό όπως το πάρει κανείς) κ κυρίως όταν ξέρεις για την κόντρα με την Google;

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Η light έτσι κ αλλιώς είχε αποδειχθεί ότι δεν κατάφερε κάτι αξιέπαινο με την κάμερα της, απ'την άποψη ότι για πολλούς θεωρήθηκε αποτυχία. Για κινητό βέβαια ήταν καλή ιδέα αν κ η υλοποίηση προφανώς είχε τρέλα εμπόδια. Για το 9.2 (μιας και το 9.1 μάλλον θα παρακαμφθεί) πολλά ακούγονται με βασικό τον 108 φακό και τον Ois που για το βίντεο είναι must. Ωστόσο, πώς θα υλοποιηθεί στην πράξη και τι θα προσφέρει, μένει να το δούμε..

Εμένα αυτό που μ έχει ξενερώσει γενικά, είναι ότι τα καλά μυαλά της Nokia σ αυτό το κομμάτι, τα τσίμπησε η Huawei κ όχι η Hmd. Έτσι εξηγείται ότι έχει βγάλει τα P20, 30, 40 κλπ που έκαναν το μπαμ στο θέμα φωτό. Πας όμως Huawei όταν όλο το υπόλοιπο smartphone είναι... Huawei (αυτό όπως το πάρει κανείς) κ κυρίως όταν ξέρεις για την κόντρα με την Google;

Πλέον 9.3 Pure View θα λέγεται. Έφυγε κι από το 9.2....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν αφαιρέσεις το κομμάτι με τα bug που είναι σοβαρό, η δουλειά της Light είναι αλλού.. Η κάμερα του δεν υπάρχει και δεν υπάρχει ανταγωνισμος. Απλά δεν είναι για όλους... Η πλεμπα ενθουσίαζετε με την ευκολία του να νομίζεις ότι μπορεί να κάνει τα πάντα.. Όταν τους είπα στο συγκριτικό να βγάλουν καμία φωτο6με μεγάλη αντίθεση και τον ήλιο κόντρα άρχισαν τα όργανα... Εδώ έβγαζαν το iPhone καλύτερο φωτογραφικό κινητό που έβγαζε τα πρόσωπα zombie απέναντί στο n8, τα galaxy απέναντι στα 808 και 950...το 9αρι δεν είναι για όλους.. Βγήκε σε λίγα κομμάτια κατι που το έλεγε και η Nokia

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...