Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δακτυλικό δεν είναι καλό, μια πιάνει και μια οχι.

Το εχω κάνει reset 2 3 φορές κι εχω ξαναπεράσει το αποτύπωμα πάλι, αλλα δεν άλλαξε τίποτα.

Κάποιες φορές πιάνει με τη πρώτη και κάποιες άλλες κολλάει τρομερά.

 

 

Η κάμερα είναι καταπληκτική, αλλα μόνο σε raw , αλλ άργει να σώσει τις φωτό.

 

Στα υπόλοιπα δεν εχω παράπονο, γρήγορο και αξιόπιστο, καλή Μπαταρία, μέτριος ήχος.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά

Προς τους κατόχους της εν λόγο συσκευής..

Το eshop το έχει στα 469

Πιστεύετε αξίζει η αγορά του;

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ε όχι..340 δίνω εγώ σφραγισμένο από επιδότηση

Link to comment
Share on other sites

Το 808 είχε και 2ο επεξεργαστή, μόνο για την κάμερα ;) Και νομίζω είναι το μοναδικό κινητό που κυκλοφόρησε με ανεξάρτητο επεξεργαστή μόνο για κάμερα. Θα μπορούσαν να φτιάξουν και στο 9άρι κάτι τέτοιο, μιας και το setup της Light ήταν κάτι καινούργιο, απαιτητικό και ιδιαίτερο...

Και το Nokia N8 είχε κάποτε ξεχωριστό chip.. Τα κολλήματα της κάμερας πάντως βγήκαν στην πορεία.

Το δακτυλικό δεν είναι καλό, μια πιάνει και μια οχι.

Το εχω κάνει reset 2 3 φορές κι εχω ξαναπεράσει το αποτύπωμα πάλι, αλλα δεν άλλαξε τίποτα.

Κάποιες φορές πιάνει με τη πρώτη και κάποιες άλλες κολλάει τρομερά.

 

 

Η κάμερα είναι καταπληκτική, αλλα μόνο σε raw , αλλ άργει να σώσει τις φωτό.

 

Στα υπόλοιπα δεν εχω παράπονο, γρήγορο και αξιόπιστο, καλή Μπαταρία, μέτριος ήχος.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Τις φωτό μια χαρά γρήγορα τις σώζει. Οι Raw τέλειες, αλλά το ίδιο και οι κανονικές! Δείτε και συγκρίσεις με τα νέα "μεγαθήρια" των 108ΜΡ κλπ κ θα δείτε ότι πέρα από τη δυνατότητα του ζουμ, οι φωτό του Nokia 9 δεν πιάνονται!!

Τα κολλήματα και η κατανάλωση μπαταρίας είναι το πρόβλημα, όταν κάνεις πολλές λήψεις!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται οτι το 9αρι δεν το πιάνει κανένα κινητό σε θέματα φωτογραφίας.. για τον μέσο καταναλωτή ναι ίσως το p30 να είναι καλύτερο αλλα όχι για όποιον ασχολείται λίγο πιο σοβαρά με την φώτο

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Εάν ασχολείται λίγο πιο σοβαρά με τη φωτογραφία δε θα πρέπει να τον ικανοποιεί κανένα κινητό

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εάν ασχολείται λίγο πιο σοβαρά με τη φωτογραφία δε θα πρέπει να τον ικανοποιεί κανένα κινητό

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Εσύ το πήγες στο πολύ πιο σοβαρά, όχι στο λίγο! ;)

Φυσικά ένας φωτογράφος δεν θα βγάλει γάμους και βαφτίσια με το κινητό.

Αλλά για ένα τοπίο που δεν σε πιέζει κανείς να είναι τέλεια η φωτογραφία, το κινητό είναι ιδανικό.

Ειδικά το Nokia 9 και κάποια ίσως της Huawei και Samsung!

Αυτό μάλλον εννοούσε ο ktlk παραπάνω, με το λίγο πιο σοβαρά.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται οτι το 9αρι δεν το πιάνει κανένα κινητό σε θέματα φωτογραφίας.. για τον μέσο καταναλωτή ναι ίσως το p30 να είναι καλύτερο αλλα όχι για όποιον ασχολείται λίγο πιο σοβαρά με την φώτο

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Αναρωτιέμαι πώς τα πάει κόντρα στο CM1... 5 μικροί αισθητήρες κόντρα σε ένα μεγάλο. Σαφώς αναφέρομαι σε RAW αρχεία.

 

Πάντως οι 108άρηδες αισθητήρες είναι πιο κοντά στη λογική του αυθεντικού PureView από ότι το 9άρι το οποίο είναι η μεταφορά της τεχνολογίας LIght σε κινητό (και πιθανά να μην υπάρξει 2ο με Light, ούτε από Νόκια, ούτε από Σόνυ κλπ)...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι πώς τα πάει κόντρα στο CM1... 5 μικροί αισθητήρες κόντρα σε ένα μεγάλο. Σαφώς αναφέρομαι σε RAW αρχεία.

 

Πάντως οι 108άρηδες αισθητήρες είναι πιο κοντά στη λογική του αυθεντικού PureView από ότι το 9άρι το οποίο είναι η μεταφορά της τεχνολογίας LIght σε κινητό (και πιθανά να μην υπάρξει 2ο με Light, ούτε από Νόκια, ούτε από Σόνυ κλπ)...

Οι 108άρηδες της Samsung είναι. Οι οποίοι περνάνε και σε Xiaomi συσκευές.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οι 108άρηδες της Samsung είναι. Οι οποίοι περνάνε και σε Xiaomi συσκευές.

 

Είχα την εντύπωση ότι Samsung και Xiaomi τους έφτιαξαν μαζί σε συνεργασία...

 

Όπως και να χει αυτοί οι δύο έχουν την αποκλειστικότητα των συγκεκριμένων αισθητήρων για την ώρα. Ούτε η Huawei ούτε κανένας άλλος δεν θα έχει 108άρη... Ο διάδοχος του 9, πάει για αισθητήρα από Toshiba όπως ακούσαμε πρόσφατα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι Samsung και Xiaomi τους έφτιαξαν μαζί σε συνεργασία...

 

Όπως και να χει αυτοί οι δύο έχουν την αποκλειστικότητα των συγκεκριμένων αισθητήρων για την ώρα. Ούτε η Huawei ούτε κανένας άλλος δεν θα έχει 108άρη... Ο διάδοχος του 9, πάει για αισθητήρα από Toshiba όπως ακούσαμε πρόσφατα...

Ακόμα και 64άρης που έχω εγώ στο δικό μου Xiaomi Samsung αισθητήρα έχει. Ναι συνεργάζονται αλλά το brand είναι της Samsung.

Η Nokia θα έχει αισθητήρα της Toshiba. Οι Carl Zeiss φακοί θα παραμείνουν υποθέτω. Δεν ξέρω αν έχει καλούς αισθητήρες η Toshiba όπως η Nikon ή η Canon.

Μάλλον πρώτα το 8.2 θα δούμε και μετά τον διάδοχο του 9.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μι εδώ

 

Μέχρι στιγμής φαίνεται ότι κάτι έγινε με την διαχείριση μνήμης κια δεν κολλάει πια.. αν και μόνο security patch

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνδέθηκα μετά απο καιρό με τον υπολογιστή μου...ανακάλυψα κάτι αρχεία *.LRI μαζι με το dng και το jpeg σε κάθε φώτο...το μέγεθός τους παίζει απο 75-150μβ ενω τον dng 21-35..Δοκίμασα το lumen απο την light αλλα δεν ανοίγει τα αρχεία

Αν μπορέσουμε με κάποιο τρόπο να τα δουλεψουμε θα έχει τρελό υλικό

KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σήμερα συνδέθηκα μετά απο καιρό με τον υπολογιστή μου...ανακάλυψα κάτι αρχεία *.LRI μαζι με το dng και το jpeg σε κάθε φώτο...το μέγεθός τους παίζει απο 75-150μβ ενω τον dng 21-35..Δοκίμασα το lumen απο την light αλλα δεν ανοίγει τα αρχεία

Αν μπορέσουμε με κάποιο τρόπο να τα δουλεψουμε θα έχει τρελό υλικό

LRI είναι τα αρχικά για το Light Raw Image φορμάτ. Υποτίθεται ότι θα είναι διαθέσιμο στους developers για να φτιάχνουν φωτογραφίες με βάθος (κάτι σαν 3D δηλαδή).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνδέθηκα μετά απο καιρό με τον υπολογιστή μου...ανακάλυψα κάτι αρχεία *.LRI μαζι με το dng και το jpeg σε κάθε φώτο...το μέγεθός τους παίζει απο 75-150μβ ενω τον dng 21-35..Δοκίμασα το lumen απο την light αλλα δεν ανοίγει τα αρχεία

Αν μπορέσουμε με κάποιο τρόπο να τα δουλεψουμε θα έχει τρελό υλικό

 

Κανένα Photoshop/Lightroom μήπως μπορεί να τα ανοίξει;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχώς... μίλησα με την nokia συο live chat αλλα δεν γνώριζαν τι είναι.. στο Mail που έχει στο site της η Light δεν υπάρχει ζμου γύρισε το mail πίσω...

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και με αυτά διστάζω να το πάρω, αν και πέφτει η τιμή του.. Μεταχειρισμένο κουτάτο με θήκες κλπ και εγγύηση 250 ευρώ πλέον το βρίσκω...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η εταιρία δυστυχώς δε δείχνει διάθεση να ασχοληθεί με τη συσκευή. Έβγαλε κάτι ξεχωριστό, δεν της βγήκε και εν τελεί τη παράτησε στη τύχη της!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι καθαρά της light.. αοο οφι φαίνεται ίσως light το άφησε γενικά το κομμάτι

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το πρόβλημα είναι καθαρά της light.. αοο οφι φαίνεται ίσως light το άφησε γενικά το κομμάτι

 

Την ευθύνη όμως την έχει η NOKIA.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα.. λάθος επιλογή... απλα με το κομμάτι κάμερας δεν μπορεί να κάνει κάτι πλέον στο 9αρι αν δεν επανέρθει η Light

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους. Επεσα κατα τυχη σε αυτο το αρθρο για το 9 pureview:

https://vk.com/@bobovnikov-nokia-pureview-9-9-years-of-innovation

 

Το διαβασα μεχρι τελος και ενθουσιαστηκα απο την αποδοση του στις φωτογραφιες. Τελικα τι ισχυει ρε παιδια; Δεν εχει καλη αποδοση στις φωτογραφιες για καθημερινη χρηση; Με το βιντεο σε 1080p πως τα παει;

Εχει παρει Android 10; Το δαχτυλικο αποτυπωμα πλεον δουλευει καλυτερα απο στην αρχη;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κοίτα σε φωτογραφίες στο αυτόματο είναι στον μέσο όρο.. Αν τώρα γνωρίζεις κάποια βασικά στοιχεία editing τότε το Raw του απλά δεν υπάρχει.... Το μόνο θέμα είναι ότι μετά το 10αρι η κάμερα έχει θέματακια αξιοπιστίας..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...