Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε ktlk εχεις μηπως παιδι μικρο; να μου πεις αν ειναι σβελτο στο κλικ της καμετας το κινητο;πως παει απο shutter lag;εχω δει οτι εχεις σκυλο εχω και εγω ενα ακιτα οποτε ισως το εχεις καταλαβει και σε φωτο του ροτυ
Link to comment
Share on other sites

έχει αυτό το lag που λες... βέβαια το ειχαν όλα τα pureview τώρα που το σκέφτομαι και έχω μάθει να το ελέγχω

 

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Την δεύτερη θέση για sim,μπορώ να την χρησιμοποιώ για κατανάλωση δεδομένων η είναι μόνο για κλήσεις ;
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Shutter lag στην ουσία δεν υπάρχει, δηλ όταν βγάζεις φωτό μπορείς επιτόπου να πατήσεις να βγάλεις και 2η, 3η, 4η...κλπ

Η επεξεργασία παίρνει λίγα δευτερόλεπτα ανα φωτό, όπως επίσης και το thumbnail στις RAW θέλει ακόμη 4s-5s. Προσωπικά, βελτίωση στο χρόνο αυτό δεν έχω προσέξει. Όμως το αποτέλεσμα είναι το καλύτερο που έχω δει και μάλιστα λόγω της άριστης οθόνης έχεις και την καλύτερη απεικόνηση στη συσκευή.

Για τις manual ρυθμίσεις (pro mode) κρατάει τις τελευταίες ρυθμίσεις. Αποθηκευμένα σετ νομίζω δε θα χρησιμοποιούσα ποτέ γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική (ακόμα κ όταν μιλάμε για ίδιες περίπου συνθήκες πχ.βραδυ). Αυτό που μου λείπει και μου τη σπάει είναι το manual focus! Το είχα στο Lumia 920 και το περιμένω στο 9!

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

εγω απλα αναφέρομαι στο χρόνο που θελει απο οταν πατήσεις το κλικ μεχρι να να παρει την φωτογραφια.Αυτο ειναι το shuter lag οχι αν μπορεις να παρει αμεσως 2-3 φωτογραφίες την μια μετα την αλλη.Οπως ειπε πολυ σωστα ο κτλκ το ειχαν ολα τα pureview αυτο.ειδικα το 1020 τα εχω ακομη και οταν παω απο το v30 που παλι δεν ειναι αστραπιαιο οπως τα samsung και τα iphone να χρησιμοποιησω το 1020 αναθεματιζω πολλες φορες .αν και το αποτελεσμα σε ανταμείβει δεν σε βοηθαει πολλες φορες να πιασεις την στιγμη που το παιδι τρεχει ή την στιγμη που ο σκυλος πιανει το μπαλακι κλπ.
Link to comment
Share on other sites

εγω απλα αναφέρομαι στο χρόνο που θελει απο οταν πατήσεις το κλικ μεχρι να να παρει την φωτογραφια.Αυτο ειναι το shuter lag οχι αν μπορεις να παρει αμεσως 2-3 φωτογραφίες την μια μετα την αλλη.Οπως ειπε πολυ σωστα ο κτλκ το ειχαν ολα τα pureview αυτο.ειδικα το 1020 τα εχω ακομη και οταν παω απο το v30 που παλι δεν ειναι αστραπιαιο οπως τα samsung και τα iphone να χρησιμοποιησω το 1020 αναθεματιζω πολλες φορες .αν και το αποτελεσμα σε ανταμείβει δεν σε βοηθαει πολλες φορες να πιασεις την στιγμη που το παιδι τρεχει ή την στιγμη που ο σκυλος πιανει το μπαλακι κλπ.

 

Nαι κατάλαβα τι εννοούσες απλά ήθελα να πω ότι δεν αποτελεί εμπόδιο στις συνεχόμενες λήψεις, γιατί ηταν απορία πολλών αυτό (μπερδεύονταν με την επεξεργασία). Ίσως κ εγώ δεν το διευκρίνησα σωστά..

Σ αυτό το κομμάτι είχα κ εγώ θέμα με το 920 παλιά, στο 9αρι όμως είναι πολύ μικρό και δεν μ ενοχλεί.

Κάτι που ξέχασα είναι ότι το Pro mode όταν το ανοίξεις και έχεις ρυθμίσει πχ 2s shutter speed, αν μετά κάνεις άλλη ρυθμιση πχ white balance τότε την χαλάει και πάει σε auto οπότε βράδυ θα τραβούσε με iso 6400 και 1/33 .

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μάλιστα... Μπορεί το 9άρι να παίρνει σύντομα Android 10 https://nokiapoweruser.com/nokia-9-pureview-android-10-update-round-the-corner-nokia-7-1-to-follow/

 

αλλά δεν θα έχει το πολυπόθητο night mode... https://nokiapoweruser.com/nokia-9-pureview-to-get-night-mode-with-android-10-confirms-nokia-support/

 

Χειροκίνητα παίρνεις καλό αποτέλεσμα, https://nokiamob.net/2019/09/22/details-about-night-mode-on-nokia-9-and-how-to-use-it-right-now/

 

αλλά η νυχτερινή λειτουργία υποτίθεται ότι σε διευκολύνει επιλέγοντας αυτόματα τις ρυθμίσεις...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ενημέρωση ασφαλείας 11ου μηνα μολις ηρθε

Μέγεθος 81.8 ΜΒ

Αρκετά νωρίς κιόλας...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Μπορεί το 9άρι να παίρνει σύντομα Android 10 https://nokiapoweruser.com/nokia-9-pureview-android-10-update-round-the-corner-nokia-7-1-to-follow/

 

αλλά δεν θα έχει το πολυπόθητο night mode... https://nokiapoweruser.com/nokia-9-pureview-to-get-night-mode-with-android-10-confirms-nokia-support/

 

Χειροκίνητα παίρνεις καλό αποτέλεσμα, https://nokiamob.net/2019/09/22/details-about-night-mode-on-nokia-9-and-how-to-use-it-right-now/

 

αλλά η νυχτερινή λειτουργία υποτίθεται ότι σε διευκολύνει επιλέγοντας αυτόματα τις ρυθμίσεις...

 

Nα έχεις Nokia 9 και να θες night mode είναι πράγματαεκ διαμέτρου αντίθετα, ωστόσο είναι κάποιες φορές που βιάζεσαι και θα ήθελες να υπάρχει.

Καλό θα ήταν να μειωθεί κ το lag στο switching mode..

Μπράβο για τα links, πολύ χρήσιμα :)

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

εννοείται, όποιος δεν ξέρει 5 βασικά πράγματα για την φωτογραφία και πήρε το 9 αρι έκανε λάθος επιλογή μ. μου θυμίζει αυτούς που τρελενονται να πάρουν dslr και πολλές φορές τα σκάνε για Full frame για να τραβάνε στο auto και να γκρινιάζουν για το βαροςυκαι τις αχρωμες φώτο

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

εννοείται, όποιος δεν ξέρει 5 βασικά πράγματα για την φωτογραφία και πήρε το 9 αρι έκανε λάθος επιλογή μ. μου θυμίζει αυτούς που τρελενονται να πάρουν dslr και πολλές φορές τα σκάνε για Full frame για να τραβάνε στο auto και να γκρινιάζουν για το βαροςυκαι τις αχρωμες φώτο

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Για μένα δηλαδή δεν κάνει το 9. Ή αν το πάρω θα πρέπει να αρχίζω να ψάχνω στις ρυθμίσεις.

Αλήθεια η gcam κάνει κάτι παραπάνω στο 9 ή δεν βοηθάει καθόλου;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δηλαδή δεν κάνει το 9. Ή αν το πάρω θα πρέπει να αρχίζω να ψάχνω στις ρυθμίσεις.

Αλήθεια η gcam κάνει κάτι παραπάνω στο 9 ή δεν βοηθάει καθόλου;

Συγγνωμη δλδ να καταλαβω τωρα τι λες.

Θα παρεις το 9αρι και θελεις να βαλεις gcam ? που αλλωστε δεν υποστιριζει 5καμερο ?

Ιεροσυλε......χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

οχι φιλε μου....αν δεις τι τραβαει το 9αρι θα ξεχασεις ολα τα αλλα. Ειδικα τα αρχεια RAW ειναι εφαμιλα με DSLR.

Φυσικα θελουν Photoshop / Lightroom.

Προσωπικα δουλευω χρονια το πρωτο.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Εμ τότε που είναι το πρόβλημα στο 9άρι; Που αργεί να τις επεξεργαστεί; Αυτό δεν με προβληματίζει προσωπικά...

Δεν ξέρω αν υποστηρίζει gcam ή όχι. Τα άλλα που έχουν τρεις ή τέσσερις κάμερες πως τα υποστηρίζει; Στις 5 θα κολλήσει;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εμ τότε που είναι το πρόβλημα στο 9άρι; Που αργεί να τις επεξεργαστεί; Αυτό δεν με προβληματίζει προσωπικά...

Θα δουλέψεις εσύ photoshop ή/και lightroom δηλαδή; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα τα αρχεια RAW ειναι εφαμιλα με DSLR.

 

Τώρα μου κίνησες το ενδιαφέρον. Τα καλύτερα RAW που έχω δει είναι από LUMIX CM1 και από Lumia 1020. Το δεύτερο δυστυχώς πουλήθηκε προ πολλού για να κάνω απόσβεση στο πρώτο. Ξέρω τις αδυναμίες του καθενός και ίσως να προτιμούσα το CM1 σαν πλησιέστερο σε κάμερα. Παρόλα αυτά νομίζω έχω δείγματα κρατημένα και θα ήθελα να δω το εύρος και την ποιότητα του 9 σε LR.

 

Αν θέλεις στείλε κάποιο RAW από κάποια δυνατή φωτό που λες οκ εκεί το 9 δίνει ρέστα :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν γαι το cm του 1020 πάντως το raw δεν πιάνει μία...

 

μην μπερδευτείς τις Κάμερες.. στο 9αρι δούλευουν ταυτόχρονα όλες μαζί.. σε όλα τα υπόλοιπα κινητά του εμπορίου η κάθε κάμερα είναι ξεχωριστη με διαφορετικό φσμο και αισθητήρα η κάθε κάμερα και χρησιμοποιητε μια κάθε φορά. μκαι η gcam δουλεύει με μια κάμερα

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

 

Αν θέλεις στείλε κάποιο RAW .....

Καλημέρα.

Φυσικά και σε στείλω αρχεία RAW να παίξεις όσο θέλεις. Θα τραβήξω κάποια δείγματα και θα σε ενημερώσω

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν γαι το cm του 1020 πάντως το raw δεν πιάνει μία...

 

μην μπερδευτείς τις Κάμερες.. στο 9αρι δούλευουν ταυτόχρονα όλες μαζί.. σε όλα τα υπόλοιπα κινητά του εμπορίου η κάθε κάμερα είναι ξεχωριστη με διαφορετικό φσμο και αισθητήρα η κάθε κάμερα και χρησιμοποιητε μια κάθε φορά. μκαι η gcam δουλεύει με μια κάμερα

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

RAW ανάμεσα σε 1020 και P20 Pro, το 1020 είναι σαφώς ανώτερο. Τώρα αν εννοείς RAW ανάμεσα σε 9 και 1020, αυτό δεν το ξέρω, για αυτό ζήτησα δείγματα :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα.

Φυσικά και σε στείλω αρχεία RAW να παίξεις όσο θέλεις. Θα τραβήξω κάποια δείγματα και θα σε ενημερώσω

 

οκ ευχαριστώ!

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...