Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς άσπριλα? Όσο για το κλείδωμα και στο mia2 το ίδιο μου έκανε..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Το έχω δοκιμάσει σε πολλά android διαφόρων εκδόσεων και κατασκευαστριών. Πολύ σοβαρό και απογοητευτικό για το Android..

Ασπριλα εννοώ ότι πχ πατάω να πάρω τηλ κ η οθόνη ασπρίζει στιγμιαία (όπως όταν βγάζεις σελφι με φλας, αλλά πιο σύντομα). Το ίδιο κάνει και κάποιες φορές όταν πατήσω like στο fb. Τώρα δ θυμάμαι άλλα παραδείγματα αλλά είναι λίγο εκνευριστικο το βράδυ που είναι σκοτεινά, έχω παντού σκούρο φόντο στα μενού, εφαρμογές κλπ κ πάω να πάρω τηλ κ στιγμιαία φωτίζεται ο γύρω χώρος από μένα..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχω δοκιμάσει σε πολλά android διαφόρων εκδόσεων και κατασκευαστριών. Πολύ σοβαρό και απογοητευτικό για το Android..

Ασπριλα εννοώ ότι πχ πατάω να πάρω τηλ κ η οθόνη ασπρίζει στιγμιαία (όπως όταν βγάζεις σελφι με φλας, αλλά πιο σύντομα). Το ίδιο κάνει και κάποιες φορές όταν πατήσω like στο fb. Τώρα δ θυμάμαι άλλα παραδείγματα αλλά είναι λίγο εκνευριστικο το βράδυ που είναι σκοτεινά, έχω παντού σκούρο φόντο στα μενού, εφαρμογές κλπ κ πάω να πάρω τηλ κ στιγμιαία φωτίζεται ο γύρω χώρος από μένα..

 

Αυτό είναι εφέ ή bug? Και σε ποια έκδοση Android εμφανίζεται; Η μόνη επαφή μου με Android φτάνει μέχρι Lollipop κι έχω δει και την 6η έκδοση, αλλά τις τελευταίες δεν τις ξέρω...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αυτό είναι εφέ ή bug? Και σε ποια έκδοση Android εμφανίζεται; Η μόνη επαφή μου με Android φτάνει μέχρι Lollipop κι έχω δει και την 6η έκδοση, αλλά τις τελευταίες δεν τις ξέρω...

 

Προφανώς και είναι bug της συσκευής...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

bug της εφαρμογης ειναι..το κανει και σε μενα σε νοκια 8

Σε μένα όχι όμως... μιας και μιλάς και για το 8.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με διαφωτίσατε :lol:

 

οκ, για την ώρα παραμένω με alternative OSs... (Symbian, Windows, Sailfish)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

gcam τι την κάνεις... αυτά είναι για τους υπόλοιπους... εδώ δεν χρειάζεται.

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

 

Καλά, έχουν βγει πολλά memes με αυτό ήδη...

 

-Dxo: I can give you a higher score, like I do with the rest, you know what to do ;)

-Nokia: Sorry Dxo, I don't have the money you are asking for... :(

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

βαλτε καμια βραδυνη φωτο παιδια με στοκ και Gcam

 

βαλτε με τη στοκ

Βραδυνη με δυνατες πηγες φωτισμου μεσα...θελω να εξετασω το dynamic range

Link to comment
Share on other sites

Google is your friend... αλλα πάρε μια στο χέρι με iso 100.και shutter speed 1/4 χωρίς επεξεργασία jpeg όπως βγαίνει από το κινητό34cbab8a00d3ffa52bea1137fc410486.jpg

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

βαλτε με τη στοκ

Βραδυνη με δυνατες πηγες φωτισμου μεσα...θελω να εξετασω το dynamic range

 

Aν ανατρέξεις σε προηγούμενες σελίδες (28-29 κάπου εκεί και μετά) έχει κάποιες βραδινές φωτό..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Έχω τo p30... Αυτά που κάνει δεν τα κάνει τίποτα άλλο στην νύχτα.. Απλά τα χέρια μου λόγω ασθένειας τρέμουν ότι και να κάνουν.. Τραβάς νυχτερινή στα 6 δευτερόλεπτα και η φωτογραφία βγαίνει μέρα και ακουνητη.. Εγώ νύχτα χωρίς τριποδο δεν μπόρεσα να βγάλω ποτέ φώτο.. Επιπλέον με ελάχιστο φως κάνει την νύχτα μέρα.. Κάτοχος προηγούμενου κινητού η κινητών με gcam.... Αν δεν το δεις δεν το πιστεύεις.. Δεν μιλάω για pro mode..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

12 δευτερολεπτα ειναι στα χαρτια

στην πραγματικοτητα τραβας με ταχυτητα 1/4...γι αυτο δε βγαινει κουνημενη

Link to comment
Share on other sites

μα δεν ανάφερα 12sec πουθενά...;1/4 είπα

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

και ποιος σου ειπε οτι αναφερομαι σε σενα?

βλεπεις να εχει γινει παραθεση δικο σου σχολιο ???

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά το Tapatalk μερικές φορές λαλακιζεται με τις παραθέσεις 66d690f3cef0e424be2ec06a9049c7ce.jpg

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στους λιγους φιλους του thread.

Παιδες μια ερωτηση. Δοκίμασα λιγο το τηλέφωνο στο public ,η εφαρμογή της κάμερας γενικα ειναι αργη?

Πχ να επιλεξεις απο κατω βιντεο ρυθμισεις pro bokeh κλπ?Γιατι παταγα παταγα αλλα αργουσε οχι τρομερα πραγαματα αλλα δεν πηγαινε αστραπιαία οπως σημερινές ναυαρχιδες.σε καποια στιγμη κιολας επειδη πατησα πολλες περα δωθε αργουσε εκανε freeze τελειως.

Μηπως εχει φτιαχτει αυτο με καποιο update?

Edited by droper_05
Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι χαλί.. και είναι τραγικό γτ σαν κινητό ναι είναι όμορφο, καλές επιδόσεις αλλά ο μοναδικός λόγος να το παρεις είναι η φωτογραφία... κι όχι τόσο για point and shoot..εκει χάνει.. αλλα για τον ερασιτέχνη φωτογράφο που θέλει κάτι παραπάνω.. και έχεις αυτή την άθλια εφαρμογή.. γτ δεν ξαναφερνει την lumia camera δεν ξέρω

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι χαλί.. και είναι τραγικό γτ σαν κινητό ναι είναι όμορφο, καλές επιδόσεις αλλά ο μοναδικός λόγος να το παρεις είναι η φωτογραφία... κι όχι τόσο για point and shoot..εκει χάνει.. αλλα για τον ερασιτέχνη φωτογράφο που θέλει κάτι παραπάνω.. και έχεις αυτή την άθλια εφαρμογή.. γτ δεν ξαναφερνει την lumia camera δεν ξέρω

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Πφφ κριμα..Οσο και να θελω να το παρω γιατι ειμαι απο παλια φαν τις Νοκια απο Ν82 ,808,1020,930,950 οταν οι αλλοι ειχαν το point and shoot εχω παλευα με shutter speed στο 1020.Και ειλικρινά οταν ανακοινωθηκε θεώρησα οτι θα ειναι το επόμενο μου κινητο.

Ειναι μερικες συσκευές τεχνολογιας που θες να τις αγαπησεις απο οταν ανακοινώνονται δεν ξέρω αν με καταλαβαινεις απο νοσταλγια και μονο. Αλλα διαβάζω τοσα αρνητικά απο εδω και απο εκεί και ειναι και ακριβό το άτιμο για να το δοκιμάσεις.

Αντε πες και το περνεις απο μεταπωλητικη αξια κλαφ΄τα ολοι πανε σε samsung και ios.

Το δαχτυλικό διορθώθηκε ? Με κλειστή οθόνη πιάνει η πρέπει να φωτίσει πρώτα ?

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

και το δαχτυλικο έστρωσε.. αρκετά.. διπλό tap και μετά..... αν είσαι από φωτογραφική σειρά της nokia πάρτο.... θα το φτάσεις στα όρια του και θα το χαρείς..

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή καθυστέρηση την έχει στην επιλογή Βίντεο , φωτογραφία κλπ αλλά όχι και κάτι το τρομερό.

Στο θέμα φωτογραφίας εγώ τουλάχιστον είμαι υπέρ ευχαριστημένος και σε συγκριτικό με ένα φίλο με ΝΟΤΕ 9 αναγνώρισε την καμερα του Ν9 ως καλύτερη

Δακτυλικό ναι έχει διορθωθεί.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδια ! Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ,ισως το δοκιμασω στο μελλον οταν πεσει και η τιμη του σε φυσιολογικά επιπεδα κατα την αποψη μου.Γιατι με αυτα τα λεφτα που ζηταει πλεον περνεις κινητα οπως Mate 20 pro που επειδη το δοκιμασα στο pro mode και το raw του ηταν εκπληκτικα.

Και σου δινει και το wide αλλα και το Point and shoot το βραδυ.

εδώ θα πήγαινα καθαρά για την δοκιμή και για την νοσταλγια του θεματος και αν καθοταν καλως.Αλλωστε τα Ν82,808,1020 και 950 τα εχω ακομη και θα τα εχω συλλογη.

Dhamher_00
Link to comment
Share on other sites

κοίτα το raw του δεν θα το βρεις πουθενά στον ανταγωνισμό... δεν πλησιάζουν καν το δυναμικό του εύρος...

 

μόλις ήρθε security patch Σεπτεμβρίου 5b5abfc90d45622874069c62a05ed8e4.jpg

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...