Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα metaladis.

Εγώ για ανέβασμα εδώ με έχει βολεψει πολύ το imgbb,κάνεις login με τον Google account σου απλά και κάνεις copy paste έναν embed code full BBC linked για να φανεί η εικόνα και εδώ και όχι απλά το link.

Έχει όμως περιορισμό κάπου στα 16mp οπότε raw δε θα ανέβει.

Επίσης για το βίντεο το κουνημενο κάνε μια προσπάθεια και κάνε ένα σταθεροποίηση μέσο Google photos και δες πόσο φαίνεται η οποία σταθεροποίηση σε jelly effect.

Έχω κάνει σταθεροποίηση σε ένα leeco που έχω για το σπίτι το οποίο δεν έχει ίχνος σταθεροποίησης και μπορώ να πω εντυπωσιάστηκα με το αποτέλεσμα.αγαπαμε Google σε μερικά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μήπως έχεις επιλέξει κάποια άλλη διάλεκτο/ντοπιολαλιά πχ. και στο εμφανίζει αλλιώς εσένα..;

Δεν ξέρω τι είναι, έβγαζε μια μπάρα λευκή από κάτω που έγραφε Αγγλικά - Ελληνικά.

 

Στα αγγλικά έγραφε αυτό...

 

"The phone is otherwise spartan, with a volume rocker and lock/power button near the top of the right side. There’s a Micro SD slot on the top and a USB-C port at the bottom. Sorry, no 3.5mm headphone jack"

 

Καμία σχέση αυτά που διαβάσατε εσείς με αυτά που διάβασα εγώ!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ξέρω τι είναι, έβγαζε μια μπάρα λευκή από κάτω που έγραφε Αγγλικά - Ελληνικά.

 

Στα αγγλικά έγραφε αυτό...

 

"The phone is otherwise spartan, with a volume rocker and lock/power button near the top of the right side. There’s a Micro SD slot on the top and a USB-C port at the bottom. Sorry, no 3.5mm headphone jack"

 

Καμία σχέση αυτά που διαβάσατε εσείς με αυτά που διάβασα εγώ!

 

Μη το κουράζεις άλλο σε παρακαλώ, όλοι διαβάσαμε το ίδιο εκτός από σένα. Κάτι λέει αυτό και ότι καταλαβαίνει ο καθένας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

οκ βρήκα από που τα διάβασες,

 

https://www.techradar.com/reviews/nokia-9-pureview , σελίδα 1

Προφανώς ο αρθρογράφος είναι μαμακας. Άλλα λέει στην σελιδα 1 και άλλα στην 3.

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

οκ βρήκα από που τα διάβασες,

 

https://www.techradar.com/reviews/nokia-9-pureview , σελίδα 1

Προφανώς ο αρθρογράφος είναι μαμακας. Άλλα λέει στην σελιδα 1 και άλλα στην 3.

 

Υποθέτω η υποδοχή που φαίνεται στη φωτό είναι για τη SIM και αντί να γράψουν SIM έγραψαν SD...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

οκ βρήκα από που τα διάβασες,

 

https://www.techradar.com/reviews/nokia-9-pureview , σελίδα 1

Προφανώς ο αρθρογράφος είναι μαμακας. Άλλα λέει στην σελιδα 1 και άλλα στην 3.

Μα κι εγώ το ανάρτησα αυτό. Δεν ξέρω από που διάβασαν άλλα οι υπόλοιποι!

 

Αν "κουράζω" για ορισμένους να μην απαντούν καλύτερα! Υπάρχουν και οι ακούραστοι και διαθέσιμοι να βοηθήσουν!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το θεμα εχει γινει μπαχαλο, μπαινει καποιος για να μαθει τα της συσκευης και τελικα το θεμα ειναι γεματο με ασχετα οπως τα ποστ του evris για το πως βαζουμε υποτιτλους στα βιντεο του youtube και επεξηγηση του τι ηταν το pureview και οι πατεντες του μεχρι την μεταφορα απο αλλα site λαθος χαρακτηριστικων
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ενταξει το θεμα εχει γινει μπαχαλο, μπαινει καποιος για να μαθει τα της συσκευης και τελικα το θεμα ειναι γεματο με ασχετα οπως τα ποστ του evris για το πως βαζουμε υποτιτλους στα βιντεο του youtube και επεξηγηση του τι ηταν το pureview και οι πατεντες του μεχρι την μεταφορα απο αλλα site λαθος χαρακτηριστικων

 

Δυστυχώς έτσι είναι... και ο evris δεν μπορεί να καταλάβει πως όταν του γίνεται κάποια παρατήρηση, δεν γίνεται για να του την πούμε, αλλά για το καλό του εκάστοτε θέματος και του φόρουμ γενικότερα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ήταν μόνο στο νήμα του Nokia 9....

Δηλαδή άλλοι πως με απαντούν χωρίς να α μου λένε ότι κουράζω;

Για το Nokia 9 θέλω να μάθω. Τι άσχετο ρωτάω; Δηλαδή όσοι δεν ξέρουν ξένες γλώσσες δεν δικαιούνται να μάθουν; Ούτε εγώ φταίω που η μετάφραση στα ελληνικά είναι χάλια παντού.

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 συγκριτικά Camera Test με τα Huawei P30 Pro & Huawei P30 παρουσίασαν τα παιδιά από το in2mobile.gr:

 

Huawei P30 Pro Vs Nokia 9 PureView Camera test (Video)

 

Συγκρίνουν την απόδοση που έχουν οι τέσσερις κάμερες του κορυφαίου P30 Pro της Huawei, με τις ... πέντε κάμερες του επίσης νέου Nokia 9 PureView.

 

Huawei P30 Pro Vs Nokia 9 Camera test (Video) [Greek] Ελληνικά (05 Μαΐ 2019)

 

Το νέο P30 Pro της Huawei είναι με διαφορά το Smartphone που προσφέρει τις περισσότερες δυνατότητες στον τομέα της φωτογραφίας, προσφέροντας ταυτόχρονα εξαιρετικά αποτελέσματα σε ποιότητα. Το Nokia 9 PureView, είναι ένα Smartphone που από την πλευρά του υπόσχεται μια πολύ διαφορετική απόδοση, συνδυάζοντας πέντε διαφορετικές κάμερες για την λήψη μιας φωτογραφίας.

 

Στο συγκεκριμένο βίντεο αναλύουμε τις δυνατότητες που προσφέρει κάθε ένα από τα δύο Smartphones, και τις επιλογές στην λήψη φωτογραφιών. Το Huawei P30 Pro έρχεται με κάμερες που ανάλογα με το θέμα της φωτογραφίας μπορούν να βγάλουν η κάθε μια το δικό της αποτέλεσμα, ενώ το Nokia 9 PureView προσφέρει μόνο ένα οπτικό πεδίο, και την δυνατότητα χρήσης και των πέντε καμερών ταυτόχρονα.

 

Η πρόταση της Huawei αναλαμβάνει αυτή να επεξεργαστεί τα δεδομένα από την κάμερα, και να δημιουργήσει την καλύτερη δυνατή φωτογραφία, το Nokia 9 PureView από την πλευρά του ακολουθεί όμως μια διαφορετική λογική. Το Smartphone βγάζει απλά καλές φωτογραφίες σε σχεδόν όλες τις περιπτώσεις, όμως το πραγματικό πλεονέκτημα του είναι τα RAW αρχεία, που περιέχουν ασυμπίεστα δεδομένα από τις πέντε κάμερες. Ο ιδιοκτήτης του μπορεί να τα επεξεργαστεί, προκειμένου να δημιουργήσει αυτός μια πολύ καλή φωτογραφία, μια διαδικασία όμως που απαιτεί χρόνο και διάθεση.

 

Φυσικά, υπάρχει πάντα και το ζήτημα της φωτογράφισης σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, όπου η διαφορά μεταξύ των δύο συσκευών είναι αρκετά σημαντική. Το Nokia 9 PureView από την πλευρά του δεν προσφέρει κάτι το ξεχωριστό, αφού μπορεί απλά να βγάλει μια σχετικά φωτεινή φωτογραφία, εκμεταλλευόμενο το f/1.8 διάφραγμα του φακού σε κάθε μια από τις πέντε κάμερες του. Το Huawei P30 Pro όμως, έχει μια βασική κάμερα εξοπλισμένη με όλα όσα χρειάζεται για κορυφαία απόδοση σε αυτές τις συνθήκες. Το «φωτεινό» f/1.6 διάφραγμα του φακού του, σε συνδυασμό με τον RYYB αισθητήρα που μπορεί να δει έως και 40% περισσότερο φως, αλλά και το OIS είναι μερικά μόνο από αυτά που δεν μπορεί να προσφέρει η πρόταση της Nokia.

 

Στο βίντεο υπάρχουν δείγματα από την κάμερα κάθε συσκευής, προκειμένου να μπορεί να κρίνει ο καθένας μόνος του τις διαφορές μεταξύ τους, και να επιλέξει αυτό που είναι πιο κοντά στις δικές του προτιμήσεις.

 

in2mobile.gr

 

 

Huawei P30 Vs Nokia 9 PureView Camera test (Video)

 

Συγκρίνουν την απόδοση που έχουν οι τρεις κάμερες στο πίσω μέρος του νέου P30 της Huawei, με τις ... πέντε κάμερες του επίσης κορυφαίου Nokia 9 PureView.

 

Huawei P30 Vs Nokia 9 Camera test (Video) [Greek] Ελληνικά (07 Μαΐ 2019)

 

Στον τομέα της φωτογραφίας λίγα ονόματα έχουν την «βαρύτητα» αυτού της Leica, και η Huawei είναι η εταιρεία που κατάφερε να πετύχει κάτι το διαφορετικό, αφού συνεργάστηκε με την Γερμανική εταιρεία, προκειμένου να προσφέρει Smartphones με μοναδικές φωτογραφικές δυνατότητες. Το P30 είναι μαζί με το ακόμα καλύτερο (και ακριβότερο) P30 Pro, ένα από τα πιο πρόσφατα, αλλά και καλύτερα παραδείγματα αυτής της συνεργασίας. Η Nokia από την πλευρά της, έχει εδώ και χρόνια μια ιδιαίτερα καλή «παράδοση», με την συνεργασία της αντίστοιχα με την Zeiss, μια εταιρεία που εξειδικεύεται στην κατασκευή High end φακών για φωτογραφικές μηχανές.

 

Η σύγκριση περιορίζεται στον τομέα της κάμερας, αφού έχουμε ήδη συγκρίνει τις δύο συσκευές συνολικά σε προηγούμενο video μας. Προφανώς εδώ η σύγκριση περιέχει και υποκειμενικά την άποψη μας για την κάθε μια από τις δύο συσκευές, όχι όμως τόσο για την απόδοση της κάμερας τους, αλλά για την ευκολία χρήσης τους και τον τρόπο που το καθένα πετυχαίνει το τελικό αποτέλεσμα.

 

To Nokia 9 ακολουθεί μια διαφορετική προσέγγιση στον τομέα της φωτογραφίας, αφού υπόσχεται ότι θα συνδυάσει τα δεδομένα από πέντε διαφορετικές κάμερες στο πίσω μέρος του, για να πετύχει την καλύτερη συνολικά φωτογραφία. Η συνεργασία αυτή των πέντε καμερών, είναι αποτέλεσμα της συνεργασίας της Nokia με μια ακόμα εταιρεία, την Αμερικάνικη Light η οποία εξειδικεύεται με τη σειρά της στην διαχείριση δεδομένων από πολλές κάμερες ταυτόχρονα.

 

Σε όλα αυτά, το P30 έχει να «απαντήσει» με μια βασική κάμερα με υψηλή ανάλυση 40ΜΡ, που χρησιμοποιεί την τεχνική του Pixel Binning για να βγάλει φωτογραφίες με όσο το δυνατόν υψηλότερα επίπεδα λεπτομέρειας και μεγαλύτερο χρωματικό και δυναμικό εύρος. Μάλιστα η Huawei έχει βελτιώσει σημαντικά και την απόδοση της σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, όπου εκτός από το ξεχωριστό Night Mode, η κάμερα μπορεί να «φτάσει» σε εντυπωσιακά υψηλά επίπεδα ISO, έως και 204.800 διατηρώντας την λεπτομέρεια σε πολύ καλά επίπεδα.

 

Οι πέντε κάμερες του Nokia 9 έχουν ανάλυση 12ΜΡ η κάθε μια, έναν φακό με f/1.8 διάφραγμα, ενώ οι τρεις από αυτές είναι ασπρόμαυρες, κάτι που τους επιτρέπει να βλέπουν περισσότερο φως και με μεγαλύτερο δυναμικό εύρος. Το οπτικό πεδίο είναι ακριβώς το ίδιο και για τις πέντε, κάτι που σημαίνει ότι το Nokia 9 δεν έχει κάτι να προσφέρει σαν «Αντίλογο» στην κάμερα με τον υπέρ ευρυγώνιο φακό του P30 με ανάλυση 16ΜΡ, ούτε όμως και για αυτόν με το 3Χ οπτικό zoom, με ανάλυση 8ΜΡ που έχει και OIS.

 

Η συσκευή της Nokia απευθύνεται περισσότερο σε όσους θέλουν να επεξεργάζονται εκ των υστέρων τις φωτογραφίες στον υπολογιστή ή το ίδιο το Smartphone τους, αφού η εφαρμογή της κάμερας μπορεί να αποθηκεύσει τα δεδομένα και από τους πέντε αισθητήρες σε ένα RAW αρχείο που δεν έχει υποστεί σχεδόν καμία επεξεργασία και συμπίεση. Προφανώς και αν κάποιος έχει τη διάθεση και το χρόνο να ασχοληθεί, τα αποτελέσματα που μπορεί να πετύχει είναι άκρως εντυπωσιακά. Το P30 από την πλευρά του, προσφέρει μια πολύ καλή κάμερα, με συνολικά περισσότερες δυνατότητες, που είναι σχεδιασμένη για γρήγορη και άμεση καθημερινή χρήση. Προφανώς και η συνεργασία με την Leica προσφέρει τα πλεονεκτήματα της και για όσους θέλουν και εδώ να επεξεργαστούν ακόμα περισσότερο τις φωτογραφίες τους.

 

in2mobile.gr

Edited by Katsaras_John

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Σημερινό συγκριτικό από το in2mobile.gr:

 

Συγκρίνουν τις πέντε κάμερες στο πίσω μέρος του Nokia 9 PureView, με τις τρεις διαφορετικές κάμερες του επίσης νέου Xiaomi Mi 9.

 

Nokia 9 Vs Xiaomi Mi 9 Camera test (Video) [Greek] Ελληνικά (07 Μαΐ 2019)

 

Nokia 9 Vs Xiaomi Mi 9 Camera test (Video)

 

Το νέο Mi 9 της Xiaomi είναι το πρώτο κορυφαίο Smartphone της εταιρείας που προσφέρει μια βασική κάμερα με υψηλή ανάλυση 48ΜΡ, και ταυτόχρονα η πρώτη συσκευή της εταιρείας με συνολικά τρεις διαφορετικές κάμερες στο πίσω μέρος. Η δεύτερη από αυτές έρχεται με υπερ ευρυγώνιο φακό που μάλιστα έχει και auto focus, και η τρίτη είναι πιο «συνηθισμένη» με έναν απλό τηλεφακό για λήψη φωτογραφιών με 2Χ οπτικό zoom. Το Nokia 9 από την πλευρά του, προσφέρει πέντε διαφορετικές κάμερες, οι οποίες όμως έχουν ακριβώς το ίδιο οπτικό πεδίο, και λειτουργούν ταυτόχρονα για την λήψη μιας φωτογραφίας.

 

Στο βίντεο που ετοιμάσαμε, περιγράφουμε αναλυτικά τις δυνατότητες που έχουν οι κάμερες σε κάθε μια από τις δύο συσκευές, μαζί φυσικά με πολλά δείγματα σε συνθήκες καλού φωτισμού αλλά και κατά τη διάρκεια της νύχτας. Το Mi 9 της Xiaomi χρησιμοποιεί την πολύ υψηλή ανάλυση της βασικής του κάμερας για να βγάλει εντυπωσιακά φωτεινές και λεπτομερείς φωτογραφίες, ενώ έχει και τη δυνατότητα να αναγνωρίζει το αντικείμενο κάθε φωτογραφίας και να προσαρμόζει ανάλογα τις ρυθμίσεις της κάμερας. Το Nokia 9 από την πλευρά του υπόσχεται ότι ο συνδυασμός των δεδομένων από πέντε διαφορετικές κάμερες προσφέρει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα, κάτι που ισχύει υπό προϋποθέσεις.

 

Η επεξεργασία των RAW αρχείων από την κάμερα του Nokia 9 μπορεί να δημιουργήσει μια συνολικά εντυπωσιακή φωτογραφία, όμως για αυτό απαιτείται επιπλέον χρόνος και διάθεση, κάτι που δεν είναι απαραίτητο ότι όλοι θέλουν να αφιερώσουν. Η κάθε συσκευή απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό πρακτικά, και το ενδιαφέρον στη συγκεκριμένη σύγκριση είναι περισσότερο η ποιότητα των φωτογραφιών που μπορεί να βγάλει το κάθε ένα.

 

Σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, το Mi 9 προσφέρει το δικό του ξεχωριστό Night Mode, με το Nokia 9 να μην έχει δυστυχώς αντίστοιχη δυνατότητα, και να περιορίζεται στην χρήση των πέντε καμερών με το f/1.8 διάφραγμα του αισθητήρα τους. Παρόλα αυτά, οι τρεις από τις πέντε αυτές κάμερες είναι ασπρόμαυρες, κάτι που τους επιτρέπει μεταξύ άλλων να μπορούν να δουν πολύ περισσότερο φως.

 

Nokia 9 Vs Xiaomi Mi 9 Camera test (Video)

Xiaomi Mi 9 Vs Nokia 9 (Video)

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Το p30 δεν έχει αντίπαλο(ειδικά στα χέρια μου που τρέμουν είναι η πρώτη φορά που βγάζω φώτο νύχτα ακόμη και 12 δευτερόλεπτα αργό κλείστρο και η φώτο εκτός από εντυπωσιακή είναι και κρύσταλλο.. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα ήθελα τριποδο.. Και δουλεύοντας ελάχιστα το mi 9 για τον μέσω χρήστη μάλλον καλύτερο είναι αφού έχει και τα οφέλη των διαφορετικών φακών..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το έδωσα σε φίλο και κάναμε ένα πρόχειρο hands on

Η μπαταρία πάντως βελτιώνεται συνεχώς! Μπορώ να πω ότι αυξήθηκε ένα 12ωρο..

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λέει.. Αλλά νομίζω πως ο 845 με τον 855 έχουν μεγάλη διαφορά.. Εκτός από τα antutu κτλ έχουμε πια λιθογραφία 7 αντί για 10..με 855 η διάφορες θα ήταν μικρότερες στην ταχύτητα επεξεργασίας και σίγουρα θα είχε καλύτερη κατανάλωση..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το 845 είναι το πιο τεσταρισμένο SoC της Qualcomm. Όποιος το πάρει θα το κρατήσει τουλάχιστον 3-4 χρόνια με σταθερή επίδοση. Εγγυημένα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το 845 είναι το πιο τεσταρισμένο SoC της Qualcomm. Όποιος το πάρει θα το κρατήσει τουλάχιστον 3-4 χρόνια με σταθερή επίδοση. Εγγυημένα.

 

Η επίδοση εξαρτάται από το λειτουργικό, δεν αμφιβάλλει κάνεις ότι το soc αυτό καθεαυτό δεν πρόκειται να πάθει τίποτα, αλλά αυτό από μόνο του δε λέει τίποτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το chip μια χαρά είναι σε αξιοπιστία και σε ένα νορμάλ κινητό δεν θα είχε θέμα..απλά στο συγκεκριμένο και με βάση ότι πλέον υπάρχει το πολύ πιο δυνατό 855 εκεί κολλάει..και έβαλαν τον 845 γιατί από την αρχή εκεί έκαναν πειραματισμούς με της 6 κάμερες μέχρι να λειτουργήσουν..αν έπιαναν τον 855 πιθανόν θα περιμέναμε το κινητό να δουλέψει και θα αλλάζαμε πάλι chip ..διαφωνώ το πιο δοκιμασμένο είναι το 625,το έχει βάλει η xiaomi σε 10 διαφορετικές γενιές κινητών που λέει ο λόγος..

 

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ο συμφορουμίτης παραπάνω είπε ότι έχει θετικά αλλά έχει και αρνητικά σημεία, π.χ. στις βραδινές. Και από δείγματα και συγκριτικά που έχουμε δει, το βράδυ δεν... Μπορείς να βγάλεις καλές βραδινές; Έστω και με ανάπτυξη RAW?

 

Επίσης, τι ρυθμίσεις έχει η εφαρμογή της κάμερας; Τι πράγματα μπορείς να αλλάξεις ΠΡΙΝ τη λήψη; Και επίσης τις αλλαγές μπορείς να τις αποθηκεύσεις σαν custom settings? Π.χ. Όπως στο 808?

 

Συγνώμη τώρα το είδα...σε σχέση με P30 gcam τα βραδινά του είναι πιο σκοτεινά..εκεί έρχετε το pro mode όμως που με συνδυασμό με το raw κάνεις παπάδες...και στο αυτόματο πάντως πιστεύω οτι μπορεί μια το φτιάξει με update..η έλλειψη ois ειναι περισοτερο στο video μιας και λόγω του hdr καλύβει μικροπαιξίματα...

για ρυθμισεις τωρα στο pro εχει iso,shutter,wb...δεν έχει manual focus ομώς και οταν κάνεις focus καπου χάνει τις ρυθμίσεις που έχεις βάλει manual..προκειτε για bug και ελπιζω αν το λύσουν άμεσα...

με το p30 μην τρωτε την κάραμελα του marketing σαν το ξαναλεω..δεν κανει κατι άλλο απο οτι η gcam σε οποιοδηποτε κινητο..

απο την άλλη το 9αρι δεν είναι κινητο για όλους...είναι καθαρα για ερασιτεχνες φωτογράφους ,που θα ασχοληθούν λίγο παραπάνω με την φωτογραφια στο κομματι επεξεργασίας...το raw που δίνει είναι εξωπραγματικο για κινητο(30-45mb εχω δει)αν δουλέψεις raw απο p30 και 9αρι μετά θα κλάψεις απο την διαφορα στο δυναμικο εύρος..Στο auto όλα τα κίνητα καλά τραβάνε πλεον...ειδικα εχω δει συγκριτικο που το mi9 αν αφαιρεσεις το κομματι του zoom ειχε καλύτερα και πιο αληθοφανη αποτελέσματα...

Αυτή είναι φωτογραφία εν κινήση στο τραίνο πειραγμένη στο lightroom στο κινητό...(συμπιεσμένη λόγω instagram)

https://www.instagram.com/p/Bwgn354gEIu/

αυτή νυχτερινή Jpeg (συμπιεσμένη λόγω instagram)

https://www.instagram.com/p/BwXcJPHAKUe/

Kαι αυτή νυχτερινή απο τον μονόχρωμο αισθητήρα.όπως είναι jpeg (παλι συμπιεσμενη λογω Insta)

https://www.instagram.com/p/Bwa8-UPApSf/

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Έχω τo p30... Αυτά που κάνει δεν τα κάνει τίποτα άλλο στην νύχτα.. Απλά τα χέρια μου λόγω ασθένειας τρέμουν ότι και να κάνουν.. Τραβάς νυχτερινή στα 6 δευτερόλεπτα και η φωτογραφία βγαίνει μέρα και ακουνητη.. Εγώ νύχτα χωρίς τριποδο δεν μπόρεσα να βγάλω ποτέ φώτο.. Επιπλέον με ελάχιστο φως κάνει την νύχτα μέρα.. Κάτοχος προηγούμενου κινητού η κινητών με gcam.... Αν δεν το δεις δεν το πιστεύεις.. Δεν μιλάω για pro mode..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη τώρα το είδα...σε σχέση με P30 gcam τα βραδινά του είναι πιο σκοτεινά..εκεί έρχετε το pro mode όμως που με συνδυασμό με το raw κάνεις παπάδες...και στο αυτόματο πάντως πιστεύω οτι μπορεί μια το φτιάξει με update..η έλλειψη ois ειναι περισοτερο στο video μιας και λόγω του hdr καλύβει μικροπαιξίματα...

για ρυθμισεις τωρα στο pro εχει iso,shutter,wb...δεν έχει manual focus ομώς και οταν κάνεις focus καπου χάνει τις ρυθμίσεις που έχεις βάλει manual..προκειτε για bug και ελπιζω αν το λύσουν άμεσα...

με το p30 μην τρωτε την κάραμελα του marketing σαν το ξαναλεω..δεν κανει κατι άλλο απο οτι η gcam σε οποιοδηποτε κινητο..

απο την άλλη το 9αρι δεν είναι κινητο για όλους...είναι καθαρα για ερασιτεχνες φωτογράφους ,που θα ασχοληθούν λίγο παραπάνω με την φωτογραφια στο κομματι επεξεργασίας...το raw που δίνει είναι εξωπραγματικο για κινητο(30-45mb εχω δει)αν δουλέψεις raw απο p30 και 9αρι μετά θα κλάψεις απο την διαφορα στο δυναμικο εύρος..Στο auto όλα τα κίνητα καλά τραβάνε πλεον...ειδικα εχω δει συγκριτικο που το mi9 αν αφαιρεσεις το κομματι του zoom ειχε καλύτερα και πιο αληθοφανη αποτελέσματα...

Αυτή είναι φωτογραφία εν κινήση στο τραίνο πειραγμένη στο lightroom στο κινητό...(συμπιεσμένη λόγω instagram)

https://www.instagram.com/p/Bwgn354gEIu/

αυτή νυχτερινή Jpeg (συμπιεσμένη λόγω instagram)

https://www.instagram.com/p/BwXcJPHAKUe/

Kαι αυτή νυχτερινή απο τον μονόχρωμο αισθητήρα.όπως είναι jpeg (παλι συμπιεσμενη λογω Insta)

https://www.instagram.com/p/Bwa8-UPApSf/

 

Ευχαριστούμε για το feedback! Υπέθεσα ότι είχε το UI από Nokia/Lumia Camera και άρα και χειροκίνητη εστίαση. Το να χάνονται οι ρυθμίσεις πάντως είναι θέμα, μακάρι να το φτιάξουν. Θυμάμαι οι RAW του 1020 ήταν από τις καλύτερες. Άραγε το 9άρι άμα παίξεις μπορεί να ξεπεράσει το 1020, το P30 Pro κλπ? Αν είχες κάποιο RAW θα με ενδιέφερε να παίξω λίγο να δω και τις δυνατότητες του κινητού :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

σαν δυναμικό εύρος σίγουρα καλύτερο.. απλά στο 1020 είχες και τα mpx που σου ελεινε τα χέρια σε θέματα crop και ζοομ

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον, η πιο χαμηλη τιμη που υπαρχει, μεχρι τωρα!

https://www.e-shop.gr/kinito-nokia-9-pureview-128gb-6gb-dual-sim-blue-gr-p-TEL.051037

Στην ίδια τιμή το έχουν Σκρουτζ και Best Price εδώ και καιρό!

 

Edit: Το BestPrice το κατέβασε στα 585€!!!

https://www.bestprice.gr/item/2155537516/nokia-9-pureview-128gb-dual.html

Αντίθετα το Σκρουτζ το ανέβασε στα 620€!!!

https://www.skroutz.gr/s/17777032/Nokia-9-PureView-Dual-128GB.html

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια τιμή το έχουν Σκρουτζ και Best Price εδώ και καιρό!

 

Edit: Το BestPrice το κατέβασε στα 585€!!!

https://www.bestprice.gr/item/2155537516/nokia-9-pureview-128gb-dual.html

Αντίθετα το Σκρουτζ το ανέβασε στα 620€!!!

https://www.skroutz.gr/s/17777032/Nokia-9-PureView-Dual-128GB.html

 

Για 10€ παραπανω σχεδον, δεν αξιζει να το παρεις απο αυτα του best, αντι τα eshop που ειναι πολυ πιο αξιοπιστο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...