Jump to content

Oppo Reno 10X Zoom Edition


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανακοινώθηκε η νέα εντυπωσιακή ναυαρχίδα για το 2019 από την Oppo που εντυπωσιάζει με το απαράμιλλο ντιζάιν το μοναδικό pop up camera μηχανισμό και φυσικά την πολλά υποσχόμενη κάμερα και φυσικά χωρίς δρακουλοδοντες,τρύπες και λοιπές αηδίες εντός οθόνης.

 

Η συσκευή θα κυκλοφορήσει στην αγορά της Κίνας στα μέσα Μαΐου και στις 24 Απριλίου στην Ελβετία η εταιρία θα ανακοινώσει διαθεσιμότητα και κυκλοφορία/τιμολόγηση και για την global version ενώ αναμένεται κυκλοφορήσει και στην Ευρώπη.

 

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2019/4/10/18304271/oppo-reno-10x-zoom-camera-announced-specs-price

https://www.engadget.com/2019/04/10/oppo-reno-5g-10x-zoom-pop-up-camera-wedge/

https://www.gizmochina.com/2019/04/10/oppo-reno-and-reno-10x-zoom-unveiled-in-china-specifications-features-and-price/

https://www.xda-developers.com/oppo-reno-10x-zoom-launch/

 

 

Τα βασικά χαρακτηριστικα εδώ

https://www.oppo.com/cn/product/reno/parameter.html

 

Hardware parameter

 

CPU model: Qualcomm SnapdragonTM 855

CPU frequency: 2.8GHz

Core number: eight cores

Number of processors: 64 bits

GPU model: AdrenoTM 640

Battery capacity: 4065mAh (typical)*

Support VOOC flash charging 3.0

Support 3MIC, linear motor

 

*Reno10x zoom battery capacity rating is 3975mAh

 

Memory combination

 

8GB+256GB

6GB+256GB

6GB+128GB

LPDDR4x 2133mhz dual channel large memory

UFS 2.1

 

Size and weight

 

Length: about 162.0mm

Width: about 77.2mm

Thick: about 9.3mm

Weight: about 210g

 

Display

 

Screen ratio: 93.1%

TÜV Rheinland Low Blu-ray Eye Care Certification

Dimensions: 6.6 inches (according to the right angle of the screen rectangle)

Resolution: 2340x1080

Ultra-narrow bezel: 1.63mm left and right borders, 1.8mm upper border. Lower frame 3.5mm

Material: AMOLED

Color: 16 million colors

Pixel density: 387ppi

Contrast: 60000:1

Corning sixth generation gorilla glass

Color gamut: 100% NTSC (typical) DCI-P3

Brightness: 430nit (typical)

 

operating system

 

ColorOS 6 based on Android 9 development

Hyper Boost acceleration engine

Breeno Assistant

Support I/O Front-end performance optimization | Intelligent scheduling system resources | Optimized touch response | Deep memory compression | RAM memory fragmentation optimization | Three-finger screen capture | Eye protection mode | Support to turn off automatic brightness | Support game performance enhancement | Display | Bit Screen Display | Night Eye Mode

 

rear camera

 

48 million pixel main camera

SONY IMX586, 1/2.0 inch photosensitive area, f/1.7 aperture,

6P lens, support AF, closed loop motor, pixel aggregation technology, OIS

13 million pixel periscope telephoto camera

f/3.0 aperture, prism anti-shake

8 megapixel super wide-angle camera

f/2.2 aperture, 120° wide angle

Zoom mode: 10x hybrid optical zoom

Anti-shake: Dual OIS Optical Image Stabilization

Focus mode: laser focus, PDAF phase focus, contrast focus

Flash: Rear dual LED fill light

OPPO portrait style: supports 5 styles

Support for smart HDR

 

Front camera

 

16 million pixel beauty selfie

f/2.0 aperture, 79.3° wide angle

Front soft light fill light

The maximum size is 3456x4608 image size

AI Wisdom Beauty | Front HDR | Facial Recognition | Front Portrait Style

 

Video function

 

4K video capture, up to 60fps

1080P HD video capture, 60fps/30fps

720P video capture, 60fps/30fps

Slow motion video capture, support 1080P, 240fps; 720P, 480fps

HIS hybrid video anti-shake

Support Audio ZOOM sound tracking and Audio 3D surround sound technology

 

 

Data function

 

Bluetooth: Bluetooth 5.0

Bluetooth audio specifications: support SBC, AAC, support aptX HD, LDAC

WLAN function: WLAN 2.4G / WLAN 5.1G / WLAN 5.8G / WLAN Display

Data interface: Type-C 3.2 support DP display output

Headphone jack: Reno 10x zoom version: Type-C interface

Support OTG data transmission

 

GPS navigation

 

Dual-frequency GPS, Galileo, Glonass, Beidou, A-GPS, QZSS, Sensor Accessibility

 

Other features

 

include NFC, optical in-display fingerprint reader 6th generation, Dolby Atmos AC-4 audio, Hi-Res Audio support and triple microphones.

 

Network standard

 

Card one (main card)

 

2G: GSM: 850/900/1800/1900MHz

2G: CDMA: BC0 (800MHz)

3G: CDMA2000: BC0 (800MHz)

3G: WCDMA bands 1/2/4/5/6/8/19

3G: TD-SCDMA: 1900(f)/2000(a)MHz

4G: TD- LTE bands 34/38/39/40/41 (2555-2655MHz)

4G: LTE FDD bands 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28

4G+: TD-LTE: B38C/B39C/B40C/B41C/B39A+B41A/B40A+B40A/B41A+B41A/B40D/B41D/B39A+B41C/B39C+B41A

4G+: LTE FDD: B1C/B2C/B3C/B7C/B1A+B3A/B1A+B3A+B5A/B1A+B3C

 

Card two (secondary card)

2G: GSM: 850/900/1800/1900MHz

2G: CDMA: BC0 (800MHz)

3G: WCDMA bands 1/2/4/5/6/8/19

4G: TD- LTE bands 34/38/39/40/41 (2555-2655MHz)

4G: LTE FDD bands 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28

 

 

1653297096f79674889d9dbcd05bbf77.jpg

 

0006e8e8d5b023f63f450af60eaca3fd.jpg

 

 

0f492502814b23a24f756fb1add86f95.jpg

 

9e07ad72e2797f86c5662dfebd89ef23.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρασινακι..πάλι 1000αρχικό ρε oppo,αμαν

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

alex blue or green?αν και το μπλε πολυ εντυπωσιακο

 

Το fog sea green σίγουρα πιο ξεχωριστό και όμορφο ειδικά για εμένα που τα δουλεύω γυμνά

 

Το πρασινακι..πάλι 1000αρχικό ρε oppo,αμαν

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Προσωπικά έχω συνηθίσει τις κινεζικές version και ειδικά αν είναι αρκετά φθηνότερο από τις Global θα προτιμήσω το πρώτο.

 

Μόνο το λογισμικό με προβληματιζει στην κινέζικη version διότι σε XDA διάβασα αρκετά παράπονα για find x κυρίως στο θέμα accessibility services από χρήση τρίτων εφαρμογών η όταν έχεις developer option ανοιχτό πχ για να μειώσεις τα γραφικά σε 0.5 εμφανίζεται μόνιμα κίτρινη χρώμα σε όλη status bar και ότι δεν φεύγει με τίποτα με καμία εφαρμογή.

 

 

Όπως επίσης λείπουν Icon app notification σε status bar πράγμα τραγικό.

 

Επίσης δεν γνωρίζω αν έχει κρυφό δικό της battery Management services που να λειτουργεί παράλληλα με το Android battery management το οποίο να δημιουργεί θέματα στα notification.

 

Πλέον με Vivo έχω μάθει όλα τα μυστικά του και με ανάλογη tips τα αντιμετωπίζω όλα σε Oppo όμως και Color OS φοβάμαι μην βρεθώ σε αχορταγραφητα και χειρότερα νερά παρ ολα έχουν πάρα πολλά κοινά σημεία τα 2 skin.

 

Και σε αναβαθμίσεις η Oppo ακόμα δεν έχω δώσει Pie σε Find X(απαράδεκτο) ενώ τουλάχιστον η Vivo έχει δώσει εδώ και 2 εβδομάδες στην κινέζικη version stable official του nex S.(Ενω έτρεξε και beta testing program επί ένα τρίμηνο)

 

Για αυτό τεινο περισσότερο σε Oneplus 7 παρ όλο μου αρέσει πολύ το Oppo αλλά γουρούνι στο σακί φάση δεν γουστάρω να βρεθώ.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ειχα αντροιντ, μαλλον το επομενο κινητο μου μετα τα 1020 και 950.

2 αποριες.

μπορεις να ρουταρεις τη συσκευη? (και να εχεις κανονικα τους ντραιβερς απο καμερες κτλ)

τι μικροφωνο φοραει? τα προηγουμενα κινητα μου ειχαν τουμπανο μικροφωνο και ακομα και οταν ημουν σε στουντιο και επαιζα τυμπανα, ή σε δυνατη συναυλια, ο ηχος δεν μπουκωνε ποτε, το μικροφωνο δεν πικαρε. προφανως δεν το εχει παρει κανενας για να ξερει, αλλα μηπως καποιος εχει εμπειρια για μικροφωνα προηγοθυμενων οπο? ειναι της πλακας, ή αξιοπρεπες?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το σκεφτομαι για το κινητο και το ψιλο εψαξα το color os, πολλα απο αυτα ειχαν ηδη βελτιωθει με την εκδοση 5.2 και τωρα με την 6 που ειναι βασισμενη στην pie ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα και εμενα με προβληματιζει λιγο η μεταβαση απο το S9 plus που εχω τωρα καθως ενα zte που ειχα παρει πριν χρονια με ειχε απογοητευσει και απο τοτε δεν εχω ξαναδοκιμασει κινεζικο. Απο τοτε φυσικα οι κινεζοι εχουν βελτιωθει τρομερα, αλλα δε ξερω λεω να περιμενω μεχρι ιουνιο μπας και ανακοινωθει το find x2 καθως μου αρεσει πολυ το 1ο αλλα τα specs του και ειδικα καμερα/οθονη/ηχεια νομιζω θα ειναι downgrade σε σχεση με το s9 plus μου...
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το σκεφτομαι για το κινητο και το ψιλο εψαξα το color os, πολλα απο αυτα ειχαν ηδη βελτιωθει με την εκδοση 5.2 και τωρα με την 6 που ειναι βασισμενη στην pie ειναι καλυτερα τα πραγματα αλλα και εμενα με προβληματιζει λιγο η μεταβαση απο το S9 plus που εχω τωρα καθως ενα zte που ειχα παρει πριν χρονια με ειχε απογοητευσει και απο τοτε δεν εχω ξαναδοκιμασει κινεζικο. Απο τοτε φυσικα οι κινεζοι εχουν βελτιωθει τρομερα, αλλα δε ξερω λεω να περιμενω μεχρι ιουνιο μπας και ανακοινωθει το find x2 καθως μου αρεσει πολυ το 1ο αλλα τα specs του και ειδικα καμερα/οθονη/ηχεια νομιζω θα ειναι downgrade σε σχεση με το s9 plus μου...

 

 

Μην περιμένεις Find X2.

Το Reno είναι ο διάδοχος του find x1

 

Τα κινέζικα όντως έχουν βελτιωθεί και σε hardware,design,ποιότητα κατασκευής,αξιοπιστία και πολύ καλόγραμμένο και smooth λογισμικό,αλλά έχουν και τις παραξενιες τους κυρίως στο θέμα notification θέλει εκ μέρους του χρήστη να επεμβεις δραστικά να δουλεύουν όλα απρόσκοπτα.

 

 

Το ZTE που είχες προ ετών δεν έχει σαφώς καμία σχέση με κινέζικα 1-3 ετών και Oppo,Vivo από τις ποιο ποιοτικές εταιρίες που βασικα ανήκουν στον ίδιο όμιλο ΒΒΚ όπως και η oneplus.

 

ποτε δεν ειχα αντροιντ, μαλλον το επομενο κινητο μου μετα τα 1020 και 950.

 

2 αποριες.

 

μπορεις να ρουταρεις τη συσκευη? (και να εχεις κανονικα τους ντραιβερς απο καμερες κτλ)

 

τι μικροφωνο φοραει? τα προηγουμενα κινητα μου ειχαν τουμπανο μικροφωνο και ακομα και οταν ημουν σε στουντιο και επαιζα τυμπανα, ή σε δυνατη συναυλια, ο ηχος δεν μπουκωνε ποτε, το μικροφωνο δεν πικαρε. προφανως δεν το εχει παρει κανενας για να ξερει, αλλα μηπως καποιος εχει εμπειρια για μικροφωνα προηγοθυμενων οπο? ειναι της πλακας, ή αξιοπρεπες?

 

ευχαριστω.

 

Τα Oppo δεν ρουταρονται πλέον όπως στο παρελθόν.

Αν θες να ρουταρεις κοιτάζεις προς oneplus,Google pixel και Xiaomi.

 

Και μιας και προερχεσαι από Windows mobile θα συνιστούσα ως πρώτη εμπειρία σε Android να πας σε κάτι near stock android και oneplus συσκευή.

 

Όχι σε στυλ Oppo,Vivo,Xiaomi.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις Find X2.

Το Reno είναι ο διάδοχος του find x1

 

Τα κινέζικα όντως έχουν βελτιωθεί και σε hardware,design,ποιότητα κατασκευής,αξιοπιστία και πολύ καλόγραμμένο και smooth λογισμικό,αλλά έχουν και τις παραξενιες τους κυρίως στο θέμα notification θέλει εκ μέρους του χρήστη να επεμβεις δραστικά να δουλεύουν όλα απρόσκοπτα.

 

 

Το ZTE που είχες προ ετών δεν έχει σαφώς καμία σχέση με κινέζικα 1-3 ετών και Oppo,Vivo από τις ποιο ποιοτικές εταιρίες που βασικα ανήκουν στον ίδιο όμιλο ΒΒΚ όπως και η oneplus.

 

 

 

Τα Oppo δεν ρουταρονται πλέον όπως στο παρελθόν.

Αν θες να ρουταρεις κοιτάζεις προς oneplus,Google pixel και Xiaomi.

 

Και μιας και προερχεσαι από Windows mobile θα συνιστούσα ως πρώτη εμπειρία σε Android να πας σε κάτι near stock android και oneplus συσκευή.

 

Όχι σε στυλ Oppo,Vivo,Xiaomi.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

φιλε σε ευχαριστω. θα σκεφτω το Oneplus 7 σοβαρα σαν εναλλακτικη λοιπον. (το οποιο αποτι καταλαβα ρουταρεται κιολας. να εισαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Ένα σύντομο hands on review.

 

https://www.androidauthority.com/oppo-reno-review-976021

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εγινε και η παρουσίαση προ ολίγων ωρών της Global έκδοσης στην Ελβετία

 

https://www.gsmarena.com/oppo_reno_and_reno_10x_zoom_go_global-news-36729.php

 

Στα 800 ευρω το 10Χ ZOOM 4G και στα 900 το 5G.

Το μικρο αντιστοιχα με τον Qualcomm 710 και πιο υποβαθμισμενα χαρακτηριστικα στα 500 ευρω.

 

The Reno will start at €500 and will be available on May 10 in France, The Netherlands, Italy, Spain and Poland. The Oppo Reno 5G - priced €900 - will also launch in May. The 4G-connected Oppo Reno 10x zoom version - €800 - will come after that, in early June.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλές τιμές αν μιλά με με φπα που σιγά μην μιλάμε..άρα παμε στις τιμές παρουσιάσεις του find x..

Και μόλις έκλεισα p30 pro...βλέπω και.στέρεο ηχεία..μπράβο ρε Oppo

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Oppo Reno 10X Zoom Edition teardown showcases camera implementation

 

https://www.gizmochina.com/2019/04/29/oppo-reno-10x-zoom-teardown/

 

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πότε έρχεται Ελλάδα, υπάρχει αντιπροσωπεία, σέρβις, αν πάθει κάτι που το στέλνουμε; ψήνομαι να το πάρω, πρώτη Φορά σε οppo.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Με τα εως τώρα δεδομένα δεν πρόκειται έρθει Ελλάδα επίσημα παρά μόνο σε 3-4 άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

 

Τώρα ανεπίσημα μπορεί να το φέρουν σκρουτζομαγαζα για αρχή.

 

Λογικά θα βγει και σε Amazon επομένως είναι μια άριστη εναλλακτική για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο σε After sales support.

 

Πάντως ήδη διαθέσιμο σε γνωστά κινεζομαγαζα η κινέζικη έκδοση και σε καλη τιμή.

https://tradingshenzhen.com/en/vivo-etc/1730-oppo-reno10x-6gb-256gb.html

 

Θα ήταν η πρώτη μου επιλογή το Oppo Reno αν δεν έβγαινε το oneplus 7 pro όπως ακριβώς τελικά βγήκε όπως ήθελα και έτσι σε δεύτερη μοίρα περνά το Oppo.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με τα εως τώρα δεδομένα δεν πρόκειται έρθει Ελλάδα επίσημα παρά μόνο σε 3-4 άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

 

Τώρα ανεπίσημα μπορεί να το φέρουν σκρουτζομαγαζα για αρχή.

 

Λογικά θα βγει και σε Amazon επομένως είναι μια άριστη εναλλακτική για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο σε After sales support.

 

Πάντως ήδη διαθέσιμο σε γνωστά κινεζομαγαζα η κινέζικη έκδοση και σε καλη τιμή.

https://tradingshenzhen.com/en/vivo-etc/1730-oppo-reno10x-6gb-256gb.html

 

Θα ήταν η πρώτη μου επιλογή το Oppo Reno αν δεν έβγαινε το oneplus 7 pro όπως ακριβώς τελικά βγήκε όπως ήθελα και έτσι σε δεύτερη μοίρα περνά το Oppo.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

Το ότι έρχεται δεύτερο ισχύει και για την κάμερα και ειδικότερα το ζουμ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έρχεται δεύτερο ισχύει και για την κάμερα και ειδικότερα το ζουμ;
Έρχεται δεύτερο για την οθόνη και το Oxygen εξ ου το προτιμώ.

Κάμερα λογικά θα είναι πιο δυνατό το Oppo αν και δίνω παραπάνω βαρύτητα στα 2 πρώτα παρά στην κάμερα.

 

Και επειδή έχω Vivo επί 1 χρόνο δεν θα δω ουσιαστικές διαφορές στο λογισμικό μιας και έχουν σχεδόν πανομοιότυπο skin με ίδια πάνω κάτω φιλοσοφία.

 

Όχι ότι δεν εκτιμώ το λογισμικό τους(απεναντίας μου αρέσει) και τα χρήσιμα features έχουν, όπως και σταθερότητα, smouthnes που παρέχουν αλλά το Oxygen μου παρέχει μία μεγαλύτερη ελευθερία.

 

 

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φρεσκότατο review με γενικά πολυ καλές εντυπώσεις και σε κάμερα φυσικά που μαζι με του P30 Pro αποτελούν τις κορυφαίες προτάσεις εως σήμερα.

https://www.gsmarena.com/oppo_reno_10x_zoom-review-1938.php

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και ένα δεύτερο αναλυτικό review

 

https://www.androidauthority.com/oppo-reno-10x-zoom-edition-review-991579/

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα θέλω να ρωτήσω από ενημέρωσεις λογισμικού τι γίνεται; Ενημερώνει η oppo της συσκευές της η σε λίγους μήνες της παρατάει; Επίσης γνωρίζει κανένας αν υπάρχει εφαρμογή always on στην οθόνη που να δείχνει ενημέρωσεις από Viber & f.b και να δουλεύει σωστά; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δίνει κανονικά ενημερώσεις... Βέβαια δεν είναι και Android one δηλαδή θα είσαι κάνε μήνα με δίμηνο πίσω στα security patches.. Όπως η περισσότερες συσκευές πλέον

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

Ευτύχης κάτοχος του κινητού εδώ και ένα μήνα. Σε γενικές γραμμές ειμαι ευχαριστημένος σε όλους τους τομείς. Πριν από αυτό δουλευα αρκετό καιρό και το p30 pro.

To p30 pro υπερτερεί στην ποιότητα οθόνης και έχει λίγο καλύτερη αυτονομία.

Κατά τα άλλα στις κάμερες είναι στα ίδια επίπεδα.

Αν το βαθμολογουσα με μια κλίμακα από 1 έως 10, θα το έβαζα 8,5.

Αυτό που απολαμβάνω πραγματικά στο κινητό είναι η μεγάλη χορταστικη amoled οθόνη που πιάνει όλο το εύρος του κινητού... Αν είχε και την ποιότητα απεικόνισης χρωμάτων που έχει το p30 pro θα ήταν ότι το καλύτερο.. όχι ότι είναι χάλια τώρα , μια χαρά είναι, αλλά δεν αγγίζει το τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Oppo Reno 10X Zoom Edition

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...