Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ήρθε update 165 mb, απ΄ότι βλέπω αφορά απλά ενημέρωση συστηματος ασφαλίας σεπτεμβριου

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Νέο update από χθες 450+ mb!!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Νέο update από χθες 450+ mb!!

 

ωραίος!

 

καλά αυτά τα updates γιατί δεν εμφανίζονται από μόνα τους; πάτησα 5-6 φορές για να το εμφανίσει.. :blink:

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τους τελευταιους μηνες,σε τυχαιες κλησεις κλεινει η γραμμη μονη της.

Εχει τυχει και σε καποιον αλλο?99% ειναι θεμα της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Τους τελευταιους μηνες,σε τυχαιες κλησεις κλεινει η γραμμη μονη της.

Εχει τυχει και σε καποιον αλλο?99% ειναι θεμα της συσκευης.

 

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Έχω διαπιστώσει όμως πως μερικές φορές όταν μιλάω αν πατήσω το power bottom και ανοίξει η οθόνη χαλάει το ακούστικό και ακούγονται παράσιτα σαν white noise ραδιοφώνου. Επίσης κολλητός μου με ίδια συσκευή έχει τρομερό θέμα με ακουστικό και ηχείο, δεν ακούει και δεν ακούγονται καλά.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

:!: Είναι επίσημο πως θα πάρουμε MIUI 12.5. Περιμένουμε και android 11 βέβαια αλλά μέχρι να επιβεβαιωθεί κρατάμε μικρό καλάθι.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Έχω διαπιστώσει όμως πως μερικές φορές όταν μιλάω αν πατήσω το power bottom και ανοίξει η οθόνη χαλάει το ακούστικό και ακούγονται παράσιτα σαν white noise ραδιοφώνου. Επίσης κολλητός μου με ίδια συσκευή έχει τρομερό θέμα με ακουστικό και ηχείο, δεν ακούει και δεν ακούγονται καλά.

 

Μου το εκανε μια φορα και μενα αυτο με το white noise.Με νεα κληση διορθωθηκε.

Λογικα κατι software ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ήρθε update 737mb μόνο security patch Φεβρουαρίου. Ελπίζω το επόμενο να είναι 12.5 MIUI.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ήρθε major update android 11 με MIUI 12.5.

 

Με μια πρώτη ματιά τρομερά smooth, βελτιώθηκε το δακτυλοκό αποτύπωμα και το faceunlock. Επίσης είδα πως η μπροστινή κάμερα βελτιώθηκε κάπως στα χρώματα (εκτός αν είναι ιδέα μου). Η gcam συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. Γενικά έδωσε ένα όμορφο φρεσκάρισμα στο κινητό. Φύγαμε για MIUI 13.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Μου το εβγαλε το πρωι το update αλλα δε το εκανα γιατι δεν ειχα δεδομενα. Τωρα δε το βρισκει για να κανει :confused:
Link to comment
Share on other sites

εγώ κατεβάζω από δω την ανάλογη rom όταν τα κάνει αυτά: https://mirom.ezbox.idv.tw/en/phone/grus/

και install από recovery

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε major update android 11 με MIUI 12.5.

 

Με μια πρώτη ματιά τρομερά smooth, βελτιώθηκε το δακτυλοκό αποτύπωμα και το faceunlock. Επίσης είδα πως η μπροστινή κάμερα βελτιώθηκε κάπως στα χρώματα (εκτός αν είναι ιδέα μου). Η gcam συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. Γενικά έδωσε ένα όμορφο φρεσκάρισμα στο κινητό. Φύγαμε για MIUI 13.

 

Στις ρυθμισεις ποια εκδοση σου λεει ακριβως οτι φορας?Ο κωδικος με ενδιαφερει πιο πολυ.

Εχουν βγαλει stable global,αλλα οχι stable EEA ακομα.

Link to comment
Share on other sites

MIUI GLOBAL 12.5.1.0 Σταθερή. Ευρωπαϊκή νομίζω ακόμα δεν βγήκε. Δυστυχώς όμως βλέπω αρκετά bugs που χαλάνε την εμπειρία χρήσης. Ίσως χρειαστεί recovery για να κάτσει καλά.

 

Αναφέρω ότι ενώ μιλάω και κλειδώνει το κινητό μόλις το αποσύρω από το αυτί μου για να το κλείσω μου εμφανίζεται ταυτόχρονα η οθόνη κλειδώματος και η οθόνη της κλήσης με αποτελεσμα να πρέπει να πατήσω ένα power on/off ώστε να νιώσει.

Επίσης στις κλήσεις πολλές φορές κολλάει και δεν μπορώ να απαντήσω καν. Μία φορά μου κόλλησε και έπρεπε να κάνω επανεκκίνηση.

Επίσης ο players δεν κλείνει ποτέ. Μένει σαν ειδοποίηση στην οθόνη κλειδώματος και δεν νιώθει.

Κάτι πολύ κακό, μόλις μου έρχεται ειδοποιηση για μνμ στο Instagram και πατήσω πάνω του αν και η εφαρμογή λειτουργεί στο background δεν με πετάει ακαριαία όπως στην παλιά έκδοση αλλά πρέπει να περιμένω κάποια δευτερόλεπτα.

Τέλος στο messenger οι κύκλοι των μηνυμάτων εμφανίζονται σαν οβάλ τετράγωνα.

 

Γενικά θέλει δουλίτσα.

Από μπαταρία πάντως παραμένει σε καλά επίπεδα

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα factory reset για να κάτσει καλύτερα η αναβάθμιση και πιστεύω βοήθησε πολύ. Αρκετά κολλήματα έστρωσαν, η μπαταρία φαίνεται να έστρωσε κάπως (τα πρώτα 10% έφευγαν νερό ενώ σήμερα με σκάλισμα αρκετό δεν έπεσε κάτω από 94%). Παραμένει το θέμα ότι ο player όπως και το spotify παραμένουν ανοιχτά σαν ειδοποίηση στην οθόνη κλειδώματος αλλά ακόμα δεν κάθισα να το ψάξω. Επιπλέον έφυγαν 7GB από το κινητό που λογικά ήταν σκουπίδια. Το κακό όμως είναι ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω συμβατή gcam μου βγάζει μήνυμα (η εφαρμογή δεν εγκαταστάθηκε). Επιπλέον δεν έχουμε ακαριαία μετάβαση σε εφαρμογή. Δλδ θα μου έρθει ειδοποίηση στο instagram, θα κατεβάσω κουρτίνα θα πατήσω πάνω για να μπω στην εφαρμογή (που ήδη τρέχει στο background) και θα φάει ένα σκάλωμα γύρω στα 3 δευτερόλεπτα.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Και με τη 12.0.4 μου το κανει αυτο με τη καθυστερηση.

Οτιδηποτε πατησω απο τη κουρτινα ,κανει 2-3 δευτερα να με βαλει στην εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο λοιπόν μπόρεσα και βρήκα gcam η οποία δουλεύει στην έκδοση του android 11 με MIUI 12.5.1 της global rom και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται να κάποιο root η συσκευή. Να ενημερώσω πως έκανα factory reset με αποτέλεσμα οι παλιές εκδόσεις της κάμερας να μην κάνουν καν install ενώ οι πιο καινούργιες είχαν θέμα buffer fix που έκαναν την εφαρμοφή άχρηστη.

 

Σας δίνω link με την κάμερα που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε με δική σας ευθύνη πάντα.

https://www.mediafire.com/file/udxce2zsi2c83np/GCAM-20210621T123706Z-001.zip/file

 

Κάντε εγκατάσταση το apk. Μόλις ανοίξετε την κάμερα αυτή θα κολλάει, οπότε πηγαίνετε στις περισσότερα -> ρυθμίσεις -> FIX και ενεργοποιείστε το buffer fix.

Αναφορικά με το αρχείο xml κάντε το αποκοπή και επικολλήστε το στον φάκελο PixelCam -> X (μέσα στον φάκελο Χ)

Για να ενεργοποιήσετε το xml απλά ανοίξτε την εφαρμογή και πιέστε δυο τρεις φορές δίπλα από το σημείο όπου πιέζεται για να βγάλετε φωτογραφίες. Θα σας εμφανίσει ένα παράθυρο οπότε επιλέγεται το κάτω βελάκι και το αρχείο 5_6183696838206423761.xml.

(αν δεν σας αρέσει το αποτέλεσμα πατήστε πάλι στο ίδιο σημείο και στο παράθυρο που θα σας εμφανίσει πατήστε restore, προσωπικά βλέπω να εμφανίζει ιδιαίτερη οξύτητα στις selfies με το xml)

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε και μενα προχθες η αναβαθμιση.

Δεν εχω τα προβληματα που αναφερεις.

Γενικα ισως λιγο πιο σβελτο το κινητο.Η καθυστερηση στο να ανοιξει εφαρμογη απο την ειδοποιηση υπαρχει ακομα.

Το δακτυλικο οντως το καναν αρκετα γρηγοροτερο.Πως τους ηρθε τωρα ,2 χρονια αργοτερα,αγνωστο :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω το θεμα ακομα οπου μετα απο κληση αν το ειχα στο αθορυβο,το απενεργοποιει.

Εκανα και factory reset γιατι ειχα και καποια αλλα θεματα ,αλλα το συγκεκριμενο δε λυθηκε.

Το εχει και κανενας αλλο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2021 at 11:49 ΠΜ, _Dante_ said:

Εχω το θεμα ακομα οπου μετα απο κληση αν το ειχα στο αθορυβο,το απενεργοποιει.

Εκανα και factory reset γιατι ειχα και καποια αλλα θεματα ,αλλα το συγκεκριμενο δε λυθηκε.

Το εχει και κανενας αλλο αυτο?

 Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο αλλά άν είναι το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζεις τότε κάνε τον σταυρό σου.

Το κινητό μετά την αναβάθμιση το διέλυσαν στην κυριολεξία. Χίλιες φορές να μην την είχαν κάνει ποτέ. Μόλις το βάζω στην φόρτιση το κινητό ξεκλειδώνει από μόνο του και μπορεί ο καθένας να μπει δει. Οταν καλώ το dial tone δεν ακούγεται, καταλαβαίνω πως ο αλλος μου σήκωσε το τηλέφωνο από την δόνηση αλλά και πάλι δεν με ακούει, πρέπει να τον πάρω αμέσως τηλέφωνο πάλι για να πιάσει (ωστόσο το πρόβλημα αυτό τις τελευταίες μέρες δείχνει σαν να λύθηκε). Πολλά προβλήματα με συμβατότητες εφαρμογών. Στις διπλώτυπες εφαμρογές μου ζητάει να κάνω στο google one αρχείο ασφάλειας !!! Αρκετά μικρομπάγκς και το κυριότερο η κάμερα από εκεί που ήταν κάτι decent την πέθαναν. Τόσο ξεθωριασμένες φώτο είχα να βγάλω με το mate 7. Επιπλέον το bluetooth στιγμές στιγμές κάνει μαγκιες. Σήμερα το πρωί με κλειστά buds μου έδειχνε ότι έμενε συνδεδεμένο.

 

Συμπέρασμα, black friday είμαι για κινητό.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως απο αυτα που αναφερεις εχω μονο το θεμα που δεν ακουγεται οτι καλει και απλα το σηκωνει απευθειας ο αλλος.

Αν και νομιζω μετα το factory reset δε το κανει πλεον.

Τη καμερα και εγω νομιζω πως τη χειροτερεψαν.

Γενικα κοιταζω σιγα σιγα για συσκευη καθως νομιζω πως τα εφαγε τα ψωμια του μετα απο 2,5 χρονια.Καλοκοιταω το Mi 11 Lite.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, _Dante_ said:

Ευτυχως απο αυτα που αναφερεις εχω μονο το θεμα που δεν ακουγεται οτι καλει και απλα το σηκωνει απευθειας ο αλλος.

Αν και νομιζω μετα το factory reset δε το κανει πλεον.

Τη καμερα και εγω νομιζω πως τη χειροτερεψαν.

Γενικα κοιταζω σιγα σιγα για συσκευη καθως νομιζω πως τα εφαγε τα ψωμια του μετα απο 2,5 χρονια.Καλοκοιταω το Mi 11 Lite.

Αυτό κοιτάω κι εγώ. Το πήρε ο κολλητός μου. Πολύ καλό. Κοίταξα λίγο κάμερες. Οι πίσω καλές όπως ήταν και το δικό μας στην αρχή. Η σέλφι βέβαια τρομερή.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

έχει αλλάξει κανείς μπαταρία;

σκέφτομαι μήπως την αλλάξω γιατί αδειάζει για πλάκα, θέλω 2 φορές την μέρα φόρτιση...

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...