Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε αναβαθμιση μάγκες

 

Παλι καλα που εισαι και εσυ και ειδοποιεις γιατι δε το παταω να τσεκαρει :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παλι καλα που εισαι και εσυ και ειδοποιεις γιατι δε το παταω να τσεκαρει :lol:

 

:lol::lol:

 

Πάντως δεν ηταν κάτι το σημαντικό. Φοβάμαι πάντως πως MIUI θα πάρουμε τέλη Αυγούστου γιατί updates αλλά 2,5 μηνες παίρνουμε. Επιπλέον παρατήρησα πως πλέον μου μπουκώνει το ηχείο όταν μιλάω καποιες φορές πράγμα ακρως απογοητευτικό για τηλέφωνο που η κύρια δουλειά του ειναι κα μιλας.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

 

Πάντως δεν ηταν κάτι το σημαντικό. Φοβάμαι πάντως πως MIUI θα πάρουμε τέλη Αυγούστου γιατί updates αλλά 2,5 μηνες παίρνουμε. Επιπλέον παρατήρησα πως πλέον μου μπουκώνει το ηχείο όταν μιλάω καποιες φορές πράγμα ακρως απογοητευτικό για τηλέφωνο που η κύρια δουλειά του ειναι κα μιλας.

 

Δεν εχω παρατηρησει κατι με το ηχειο.Εκτος αν εγινε με το νεο update.

Μου φαινεται διορθωσαν αυτο που μετα απο κληση εξαφανιζοταν ο launcher.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με τη τελευταια αναβαθμιση δε μου δουλευει ο proximity sensor στις κλησεις.

Εψαξα και ειδα οτι είναι bug σε αρκετά χιαομι.

Αν το εχεις καθετα δε δουλευει. Αν το βαλεις οριζοντια τοτε δουλευει.

Το εχει και κανεις αλλος;

Link to comment
Share on other sites

Με τη τελευταια αναβαθμιση δε μου δουλευει ο proximity sensor στις κλησεις.

Εψαξα και ειδα οτι είναι bug σε αρκετά χιαομι.

Αν το εχεις καθετα δε δουλευει. Αν το βαλεις οριζοντια τοτε δουλευει.

Το εχει και κανεις αλλος;

 

Καλησπέρα.

Του έκανες του Proximity sensor απο το μενού CIT calibration; επίσης, μήπως μετά την αναβάθμιση, πέρασες κάποιο tempered glass; Εμπειρικά σου αναφέρω, ότι πέραν του calibration, να κάνεις δοκιμή στον proximity sensor και χωρίς tempered glass σε περίπτωση που του φοράς.

Ότι υπάρχει θέμα υπερευαισθησίας του εν λόγω σένσορα, ναι υπάρχει, ενδεχομένως έχει αυτό να κάνει και με τη θέση που είναι αυτός τοποθετημένος στις συσκευές.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Του έκανες του Proximity sensor απο το μενού CIT calibration; επίσης, μήπως μετά την αναβάθμιση, πέρασες κάποιο tempered glass; Εμπειρικά σου αναφέρω, ότι πέραν του calibration, να κάνεις δοκιμή στον proximity sensor και χωρίς tempered glass σε περίπτωση που του φοράς.

Ότι υπάρχει θέμα υπερευαισθησίας του εν λόγω σένσορα, ναι υπάρχει, ενδεχομένως έχει αυτό να κάνει και με τη θέση που είναι αυτός τοποθετημένος στις συσκευές.

 

Μπηκα στο CIT menu,δεν εχει επιλογη calibration αλλα μια μπαρα με την ευαισθησια.

Ε οσο και να το βαλω,αν κραταω τη συσκευη καθετα η τιμη δεν αλλαζει οταν βαζω το χερι μπροστα.

Tempered glass δε φοραω.

Εκανα 2-3 restarts μπας και στρωσει αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο CIT menu,δεν εχει επιλογη calibration αλλα μια μπαρα με την ευαισθησια.

Ε οσο και να το βαλω,αν κραταω τη συσκευη καθετα η τιμη δεν αλλαζει οταν βαζω το χερι μπροστα.

Tempered glass δε φοραω.

Εκανα 2-3 restarts μπας και στρωσει αλλα τιποτα.

 

Πάνω δεξιά μέσα στο μενού CIT (παράλειψή μου να το αναφέρω), δεν έχει τρεις κάθετες τελείες, όπου επιλέγοντάς τες, μέσα έχει το Proximity sensor calibration;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάνω δεξιά μέσα στο μενού CIT (παράλειψή μου να το αναφέρω), δεν έχει τρεις κάθετες τελείες, όπου επιλέγοντάς τες, μέσα έχει το Proximity sensor calibration;

 

Ναι το κοιταξα και εκει,οχι δεν εχει.

Οπως και να εχει,εφτιαξε μονο του μετα απο φορτιση. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για MIUI 12 καμία αναφορά. Πάλι μας την φεραν με τα updates

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά μολις ηρθε update για MIUI 12.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μολις ηρθε update για MIUI 12.

 

Καλοδούλευτη η αναβάθμιση, αναμένουμε απο εσένα -εάν το επιθυμείς- την ολοκληρωμένη σου εικόνα για το νέο σου λειτουργικό.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτη η αναβάθμιση, αναμένουμε απο εσένα -εάν το επιθυμείς- την ολοκληρωμένη σου εικόνα για το νέο σου λειτουργικό.

 

Λοιπόν ειναι γύρω στα 850mb η αναβάθμιση. Έχει αλλάξει η εφαμοφή της κάμερας (έχει γινει πιο premium εμφανισιακά) αλλά φοβάμαι πως σε απόδοση εικονας έχει χάσει λιγο. Αλλάζουν κάποια εικονίδια. Δυστυχώς live wallpaper δεν έχουμε παρά μόνο με κόλπο και τώρα γενικά προσπαθώ να ρυθμίσω πράγματα. gcam δουλεύει μια χαρα

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ειναι γύρω στα 850mb η αναβάθμιση. Έχει αλλάξει η εφαμοφή της κάμερας (έχει γινει πιο premium εμφανισιακά) αλλά φοβάμαι πως σε απόδοση εικονας έχει χάσει λιγο. Αλλάζουν κάποια εικονίδια. Δυστυχώς live wallpaper δεν έχουμε παρά μόνο με κόλπο και τώρα γενικά προσπαθώ να ρυθμίσω πράγματα. gcam δουλεύει μια χαρα

 

Θα πάρει κι άλλα features σε επόμενα updates. Το Mi 9 SE ανήκει στις συσκευές οι οποίες θα πάρουν το MiUi 12 based Android 11, δηλαδή με όλα τα features (καθότι ως γνωστόν, κάποιες συσκευές θα πάρουν το MiUi 12 based Android 10, δηλαδή με λιγότερα features).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει κι άλλα features σε επόμενα updates. Το Mi 9 SE ανήκει στις συσκευές οι οποίες θα πάρουν το MiUi 12 based Android 11, δηλαδή με όλα τα features (καθότι ως γνωστόν, κάποιες συσκευές θα πάρουν το MiUi 12 based Android 10, δηλαδή με λιγότερα features).

 

Ενεργοποίησα το control panel στην κουρτινα και πραγματικά δίνει αλλη αισθηση στο κινητό. Πολύ ομορφο. Επίσης έβαλα και δυο super wallpaper κάνοντας μόνος μου την εγκατάσταση. Πολύ ομορφα επίσης. Με χαλάει μόνο που δείχνει πρώτα τον μήνα και μετά την ημερομηνία. Ωραιο το interface στην κάμερα. Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα αλλά δεν ειμαι από αυτούς που σκαλίζουν τα κινητά και πολύ. Θέλω μόνο να δώ μπαταρία πως αντιδρά. Στην απόκτυση πάντως μου φαίνεται πιο αστραπιαίο αλλά τρώει ελάχιστα παραπάνω mb από την ram.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα το control panel στην κουρτινα και πραγματικά δίνει αλλη αισθηση στο κινητό. Πολύ ομορφο. Επίσης έβαλα και δυο super wallpaper κάνοντας μόνος μου την εγκατάσταση. Πολύ ομορφα επίσης. Με χαλάει μόνο που δείχνει πρώτα τον μήνα και μετά την ημερομηνία. Ωραιο το interface στην κάμερα. Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα αλλά δεν ειμαι από αυτούς που σκαλίζουν τα κινητά και πολύ. Θέλω μόνο να δώ μπαταρία πως αντιδρά. Στην απόκτυση πάντως μου φαίνεται πιο αστραπιαίο αλλά τρώει ελάχιστα παραπάνω mb από την ram.

 

Άψογα. Θα παρατηρήσεις επίσης και περισσότερη ενεργειακή κατανάλωση, θα χάσεις αυτονομία εν ολίγοις. Παρατήρησέ το όμως.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε μου την εχει βγαλει ακομα παντως.Οταν ειναι θα τη δοκιμασω και θα γραψω...

 

ΥΓ.Μολις δοκιμασα με δεδομενα και μου την εβγαζε και τη κατεβαζω.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε και καμιά γνώμη ρε

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Καλουτσικες αλλαγες.

Στα gestures χρειαζοταν αυτο για να γυρνας στη προηγουμενη εφαρμογη.

Το control center δε μου αρεσε.

Με ενα θεμα που ειχα ψιλοσερνοταν,με τα μαμα παει μια χαρα.

Τον ηχο που κανει οταν βγαινει απο το αθορυβο γινεται να τον απενεργοποιήσουμε καπως;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στις επαφές πάει η ελληνική αλφαβήτα για να βρίσκεις τα ονόματα έχει μόνο την αγγλική :(
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στις επαφές πάει η ελληνική αλφαβήτα για να βρίσκεις τα ονόματα έχει μόνο την αγγλική :(

 

Ισχύει αυτό. Δυστυχώς, ήταν ένα πισωγύρισμα, κάτι που υπήρχε σε προηγούμενες εκδόσεις MiUi.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα και στην εφαρμογη για το τηλεχειριστηριο,ειχε μαύρο θεμα και το βγάλανε.

Θα τα ξαναβαλουν.

Αναδυόμενο παράθυρο απο ειδοποίηση δεν εχω καταφέρει να κανω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα! Αν και είχα βάλει στο μάτι το pixel 4a πήρα αυτό μεταχειρισμένο επειδή χάλασε αυτό που είχα και ήθελα συσκευή..

Μία ερώτηση που ήθελα να κάνω είναι αν μεγαλώνουν τα κουμπιά πλοήγησης στο κάτω μέρος της οθόνης.

Επίσης αξίζει να μπει gcam(και αν ναι από που) η μας καλύπτει η στοκ?

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα παιδιά, μου ήρθαν κάποιες θήκες από κίνα τις οποίες τελικά δε θέλω οπότε τις πουλάω, όποιος θέλει ας μου στείλει.

η μία είναι αυτή στο μπλε χρώμα: https://www.aliexpress.com/item/32976168289.html στα 5€

και η δεύτερη σε μαύρο: https://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Mi-9-SE-Shockproof-360-Armor-Hard-Silm-Case-Cover-Tempered-Glass/372637955125?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=641406417867&_trksid=p2060353.m2749.l2649 στα 3€

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...