Jump to content

Huawei P30


Doctor2010
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

22 minutes ago, stark said:

Αν και λογικά θα το έχετε διαβάσει σε topics άλλων συσκευών (P30 pro, Mate 20 pro, κλπ), το EMUI 12 είναι πλέον διαθέσιμο και στο απλό P30. Εγώ σήμερα το έλαβα. Όχι όμως από το απλό Software Update αλλά μέσα από το My Huawei app.

Παρατηρησες καμια αξιοσημειωτη διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Dekoz said:

Παρατηρησες καμια αξιοσημειωτη διαφορα;

Είναι νωρίς για να κρίνω,αλλά προς το παρόν δεν βλέπω κάτι σημαντικό. Επίσης στο θέμα της μπαταρίας, θα περιμένω μέρες πριν εκφέρω άποψη.
Αισθητικά για μένα δεν άλλαξαν πολλά, καθότι χρησιμοποιώ τον Nova Launcher, οπότε οι αλλαγές στα folders, κλπ δεν με επηρεάζουν (δεν τις βλέπω καν). Το θέμα με το Notification panel που έγινε ξεχωριστό από το Control panel (με λίγα λόγια αντί για μια "κουρτίνα" που κατεβάζαμε, τώρα έχουμε δύο - αν θυμάμαι καλά το συγκεκριμένο είναι feature που "πήρανε" από το Android 11) το λες και λίγο σπαστικό, αλλά ίσως τελικά όλα μια συνήθεια είναι. 
Η default γραμματοσειρά έχει αλλάξει λίγο. Η σκίαση στα menu των settings, κ.α. τέτοια.
Συνολικά οι αλλαγές είναι λίγες. 

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολευομαι να θυμηθω αν εβγαζα φουλ μερα και με τι μπαταρια, αλλα πλεον δεν τα καταφερνει και χειροτερευει σταδιακα.

Αν μπορεις βγαλε ενα screenshot σχετικα με το γραφημα της αποφορτισης μπαταριας.

Το δικο μου Ρ30 ειναι αγορασμενο ΔΕΚ2019 και ισως ηρθε η ωρα να αλλαξω μπαταρια.

Με το ζορι βγαζω 4μισι ωρες screen on time.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, stark said:

Αν και λογικά θα το έχετε διαβάσει σε topics άλλων συσκευών (P30 pro, Mate 20 pro, κλπ), το EMUI 12 είναι πλέον διαθέσιμο και στο απλό P30. Εγώ σήμερα το έλαβα. Όχι όμως από το απλό Software Update αλλά μέσα από το My Huawei app.

Τι αλλαγές υπάρχουν. Παρατήρησες καμία διαφορά στις λειτουργίες. Μπαταρία φώτο κλπ? 

!!!
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Dekoz said:

Δυσκολευομαι να θυμηθω αν εβγαζα φουλ μερα και με τι μπαταρια, αλλα πλεον δεν τα καταφερνει και χειροτερευει σταδιακα.

Αν μπορεις βγαλε ενα screenshot σχετικα με το γραφημα της αποφορτισης μπαταριας.

Το δικο μου Ρ30 ειναι αγορασμενο ΔΕΚ2019 και ισως ηρθε η ωρα να αλλαξω μπαταρια.

Με το ζορι βγαζω 4μισι ωρες screen on time.

Εγώ άλλαξα μπαταρία πριν λίγους μήνες (με ένα αστείο ποσό στην επίσημη αντιπροσωπεία - αν θυμάμαι καλά 13 ευρώ... σε service day). Γενικά το SOT δεν το θεωρώ και τόσο σωστό τρόπο μέτρησης / αξιολόγησης της μπαταρίας, αλλά αυτό είναι μια άλλη, μεγάλη συζήτηση. Θα βγάλω screenshot το βράδυ, αρκεί να το θυμηθώ !

 

3 minutes ago, Tolino80 said:

Τι αλλαγές υπάρχουν. Παρατήρησες καμία διαφορά στις λειτουργίες. Μπαταρία φώτο κλπ? 

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, οι αλλαγές είναι μικρές. Δες κι εδώ. Κι επειδή είναι κατά 90% αισθητικές, όσοι χρησιμοποιούν 3rd party launcher, δεν βλέπουν και τίποτα εντυπωσιακά διαφορετικό. Αν βρω κάτι αξιοσημείωτο θα το αναφέρω. Ακόμα δεν έχω βρει χρόνο να το ψάξω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε να δεις, συμφωνω για το SOT ως σταθερα μετρησης της μπαταριας, καθως αλλο το "gaming" και αλλο το απλο σκρολάρισμα σε browser ή ακομα και LTE/Instagram scrolling.

Προσωπικα εχω αρχισει να χαλιεμαι καθως με το ζορι βγαζω 4ωρες SOT τη μερα και αυτο με απλη χρηση messenger / facebook / edge browser... κατα 90% σε σημειο με καλη καλυψη wifi.

Δεν γνωριζω εδω Θεσ/νικη που εχει επισημο σερβις και αν γινεται αυθημερον, αλλα θα το ψαξω. Το ποσο ειναι απλα αστειο!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dekoz said:

Κοιταξε να δεις, συμφωνω για το SOT ως σταθερα μετρησης της μπαταριας, καθως αλλο το "gaming" και αλλο το απλο σκρολάρισμα σε browser ή ακομα και LTE/Instagram scrolling.

Προσωπικα εχω αρχισει να χαλιεμαι καθως με το ζορι βγαζω 4ωρες SOT τη μερα και αυτο με απλη χρηση messenger / facebook / edge browser... κατα 90% σε σημειο με καλη καλυψη wifi.

Δεν γνωριζω εδω Θεσ/νικη που εχει επισημο σερβις και αν γινεται αυθημερον, αλλα θα το ψαξω. Το ποσο ειναι απλα αστειο!!!

Φοβάμαι ότι στη Θεσσαλονίκη δεν έχουν το Service Day. Ψάξτο όμως, μήπως βρεις κάτι. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει εκεί επίσημη αντιπροσωπεία. 

https://consumer.huawei.com/gr/support/service-day/

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites



Δεν γνωριζω εδω Θεσ/νικη που εχει επισημο σερβις και αν γινεται αυθημερον, αλλα θα το ψαξω. Το ποσο ειναι απλα αστειο!!!


Στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει επίσημο service δυστυχώς.
Προ κορονοϊού υπήρχε στην Ίωνος Δραγούμη, αλλά έκλεισε στην καραντίνα και από τότε δεν άνοιξε ξανά.

Εγώ το Mate 20 το έστειλα σε service day στην Μιχαλακοπούλου για αλλαγή μπαταρίας στα τέλη Νοεμβρίου.

Κανονικά η μπαταρία κόστιζε € 43,00, λόγω service day η τιμή 'έπεσε' στα μισά χρήματα, επειδή όμως ήμουν εκτός εγγύησης επιβαρύνθηκα τα μεταφορικά κι έτσι το κόστος βγήκε σα να ήμουν κάτοικος Αθήνας και πήγα μόνος μου το κινητό στο κατάστημα και πλήρωσα το κανονικό ποσό € 43,00.

Σε γενικές γραμμές πιστεύω τα ποσά, αναλογικά θα είναι τα ίδια και για την δική σου συσκευή.
Και αν είσαι εντός εγγύησης δεν θα επιβαρυνθείς και το κόστος μεταφορικών.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα, μου εβγαλε το emui 12, πως παει απο μπαταρια/αποδοση οσοι το εχετε βαλει;

θα δω καμια διαφορα χωρις να χασω την μπαταρια ? 

Edited by pandelisgreen13
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, pandelisgreen13 said:

καλησπερα, μου εβγαλε το emui 12, πως παει απο μπαταρια/αποδοση οσοι το εχετε βαλει;

θα δω καμια διαφορα χωρις να χασω την μπαταρια ? 

Μια απο τα ιδια.

Καμια αξιοσημειωτη διαφορα το update... αλλαγες στο interface, that's all.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

29 Οκτωβρίου 2021 άλλαξα μπαταρία στο P30 μου (Huawei service day στο επίσημο service center στην Μιχαλακοπούλου / 13 ευρώ) όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν.
Η προηγούμενη απλά είχε αρχίσει λίγο να πέφτει και είπα να εκμεταλλευτώ το service day. 43 ευρώ είχε κανονικά.

Από τότε μου έχει συμβεί 3 φορές (χθες βράδυ ήταν η 3η) το εξής: Το κινητό στο 35 με 45% (όλες τις φορές), το έβαλα σε airplane mode, όπως κάνω κάθε βράδυ κατά τις 12. Το πρωί στις 6 περίπου που ξύπνησα η μπαταρία είχε μηδενίσει και το κινητό είχε κλείσει. Κάτι κοινό και τις 3 φορές ότι ήταν αρκετά έως πολύ ζεστές μέρες. Και όλες μόνο με τη "νέα" μπαταρία. Με την παλιά μπαταρία (αυτή με την οποία είχα αγοράσει το κινητό) δεν είχα τέτοια θέματα.
Τις πρώτες δυο φορές που συνέβη αυτό το αγνόησα, πλέον όμως είπα να το ψάξω. Κάλεσα σήμερα και μου είπαν ότι η μπαταρία που έχουμε βάλει έχει 1 χρόνο εγγύηση, οπότε καλύπτομαι, αλλά κι ότι υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο στη συσκευή (π.χ. mainboard, κ.α.). Που σημαίνει ότι μπορεί -αν δεν είναι η μπαταρία- να μου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι.
Anyway, τη Δευτέρα παίρνω backup και το πηγαίνω για έλεγχο. Η μπαταρία εκτός service day έχει πλέον 33 ευρώ. 
Ελπίζω να μην φταίει κάτι άλλο, διότι αλλιώς τα σχέδιά μου να κρατήσω τη συσκευή μέχρι να λιώσει (αλλάζοντας απλά μπαταρία μια φορά το χρόνο) ακυρώνονται, και δυστυχώς καμία σύγχρονη πρόταση δεν με ελκύει συνολικά όσο το P30 που έχω τώρα.

Το ερώτημα είναι: Έχει κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία; Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

keep us posted !!!

Το δικό μου βγαζει screen-on time 4 ωρες ενω κλειδωμενο με λιγη χρηση, θα πεσει απο τις 7:30 το πρωι που ειναι στο 100% γυρω στο 30% οταν πεσω για υπνο στις 12μισι το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Update για το παραπάνω θέμα που έχω με το P30:

Ευγενέστατα - όπως πάντα - τα παιδιά στο service της Huawei στην Μιχαλακοπούλου. 09.05 ήμουν εκεί και το παρέδωσα για έλεγχο. Το δίωρο στο οποίο μου είπαν ότι θα με είχαν ενημερώσει για τα αποτελέσματα του ελέγχου έγινε σχεδόν 5ωρο, κι αυτό με δικά μου τηλέφωνα και επιμονή (ακόμα και στο chat) να μου πουν τι συμβαίνει. Εντωμεταξύ στο chat της σελίδας του ελληνικού service λίγο πριν το πέρας του 5ωρου μου είχαν πει ότι βλέπουν τον εξής κωδικό βλάβης:

"Freeze (lock up) (hang)"

Η σκέψη μου πήγε στο ότι μάλλον το πρόβλημα είναι πιο χοντρό από ό,τι περίμενα, αλλά λίγο μετά που τους κάλεσα μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι η μπαταρία κι ότι ...η επισκευή / αντικατάσταση κοστίζει 33 €. Τους υπενθύμισα ότι με καλύπτει η εγγύηση της προηγούμενης αλλαγής μπαταρίας και μετά από κάποιες δικές τους συνεννοήσεις μου είπαν ότι έχω δίκιο και δεν θα υπάρξει χρέωση. 

Θα πάω σε λίγο να το πάρω. Προφανώς ένα ξενέρωμα υπάρχει για την ποιότητα των μπαταριών που βάζουν, αλλά τέλος πάντων, μπορεί να έπεσα εγώ σε κακή μπαταρία. Πάλι καλά που δεν ήταν κάτι πιο χοντρό να ψάχνουμε για νέο κινητό καλοκαιριάτικα. Ελπίζω αυτή μπαταρία να κρατήσει χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stark said:

Update για το παραπάνω θέμα που έχω με το P30:

Ευγενέστατα - όπως πάντα - τα παιδιά στο service της Huawei στην Μιχαλακοπούλου. 09.05 ήμουν εκεί και το παρέδωσα για έλεγχο. Το δίωρο στο οποίο μου είπαν ότι θα με είχαν ενημερώσει για τα αποτελέσματα του ελέγχου έγινε σχεδόν 5ωρο, κι αυτό με δικά μου τηλέφωνα και επιμονή (ακόμα και στο chat) να μου πουν τι συμβαίνει. Εντωμεταξύ στο chat της σελίδας του ελληνικού service λίγο πριν το πέρας του 5ωρου μου είχαν πει ότι βλέπουν τον εξής κωδικό βλάβης:

"Freeze (lock up) (hang)"

Η σκέψη μου πήγε στο ότι μάλλον το πρόβλημα είναι πιο χοντρό από ό,τι περίμενα, αλλά λίγο μετά που τους κάλεσα μου είπαν ότι το πρόβλημα είναι η μπαταρία κι ότι ...η επισκευή / αντικατάσταση κοστίζει 33 €. Τους υπενθύμισα ότι με καλύπτει η εγγύηση της προηγούμενης αλλαγής μπαταρίας και μετά από κάποιες δικές τους συνεννοήσεις μου είπαν ότι έχω δίκιο και δεν θα υπάρξει χρέωση. 

Θα πάω σε λίγο να το πάρω. Προφανώς ένα ξενέρωμα υπάρχει για την ποιότητα των μπαταριών που βάζουν, αλλά τέλος πάντων, μπορεί να έπεσα εγώ σε κακή μπαταρία. Πάλι καλά που δεν ήταν κάτι πιο χοντρό να ψάχνουμε για νέο κινητό καλοκαιριάτικα. Ελπίζω αυτή μπαταρία να κρατήσει χωρίς προβλήματα.

Το πολύ θετικό της όλης υπόθεσης είναι η άριστη εξυπηρέτηση όπως πάντα.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Περασα και εγω το emui 12 μια χαρα , το θεμα με τις αναβαθμισεις ειναι να μην σου βγει off το τηλεφωνο.

Aν και σε οσα HUAWEI εχω δεν υπηρξε ποτε αυτο το προβλημα.

Σε αντιθεση με τα samsung , οταν κανεις αναβαθμιση μετα δεν τσουλανε τα περισσοτερα τηλεφωνα τους και αποκτουν lag κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχετε να προτείνετε κάποιο tempered glass (case friendly) που να δουλεύει αξιοπρεπώς το δακτυλικό αποτύπωμα;

Η αγορά δεν με απασχολεί αν θα είναι από Ελλάδα ή εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, stefan_city said:

Έχετε να προτείνετε κάποιο tempered glass (case friendly) που να δουλεύει αξιοπρεπώς το δακτυλικό αποτύπωμα;

Η αγορά δεν με απασχολεί αν θα είναι από Ελλάδα ή εξωτερικό.

https://www.amazon.de/dp/B07QPV9K1S/ref=pe_27091401_487024491_TE_item

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stark said:

Ευχαριστώ πολύ, είναι και οικονομικό για συσκευασία των δύο.

Αφήνει αρκετό κενό στις άκρες της οθόνης και φαίνεται άσχημο, ή είναι όσο πρέπει σε συνδυασμό με κάποια θήκη;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stefan_city said:

Ευχαριστώ πολύ, είναι και οικονομικό για συσκευασία των δύο.

Αφήνει αρκετό κενό στις άκρες της οθόνης και φαίνεται άσχημο, ή είναι όσο πρέπει σε συνδυασμό με κάποια θήκη;

Αφήνει όσο πρέπει για να μην έχεις θέμα και με τις θήκες.
Εφαγα φόλα με κάποια άλλα που άφηναν πολυ δεξιά και αριστερά, αλλά τα συγκεκριμένα δεν με έχουν προδώσει έως τώρα.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και 2 μήνες περίπου δε μπορώ να βάλω νέα θέματα στο κινητό γιατί μου λέει "σφάλμα φόρτωσης". Το κάνει και σε εσάς; 

Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2023 at 7:31 ΜΜ, aras said:

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και 2 μήνες περίπου δε μπορώ να βάλω νέα θέματα στο κινητό γιατί μου λέει "σφάλμα φόρτωσης". Το κάνει και σε εσάς; 

Οχι , ολα μια χαρα , δεν το κανεις ενα hard reset

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...