Jump to content

Huawei P30


Doctor2010
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη αποφασισα να προχωρησω κι εγω στην αγορα του P30 μπορειτε να με βοηθησετε αν ειναι η σωστη εκδοση η παρακατω που λεει Unlocked?

https://www.amazon.fr/gp/product/B07NLRJHN6/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1X6FK5RDHNB96&th=1

Τι σημαινει το Unlocked?

Θα ειναι ενταξει αν το παρω?

 

Λογικά θα είναι όντως unlocked που σημαίνει ότι παίζει με όλους του παρόχους, αρκεί να είναι από αυτά που προορίζονται για Ευρώπη ή/και Global μοντέλο, κι όχι για συγκεκριμένες χώρες όπως η Κίνα, η Taiwan, κλπ. Επίσης, μου φαίνεται παράλογο να πουλάει το Amazon της Γαλλίας μοντέλο που δεν είναι ...ευρωπαϊκό.

 

Παρόλα αυτά, με κάθε επιφύλαξη σου παραθέτω κάποια δεδομένα, που ίσως σε βοηθήσουν.

Το μοντέλο που έχω εγώ (αγορασμένο από Ελλάδα) είναι το ELE-L29.

Στη σελίδα αυτή φαίνονται τα μοντέλα που κυκλοφορούν:

https://www.phonemore.com/models/huawei/p30/

 

Αυτά που γράφει κι εκεί, λοιπόν, συμφωνούν με το μοντέλο μου και τα σημαιάκια που δείχνει από κάτω (global, international, europe).

Οπότε σύμφωνα με αυτά φαίνεται να επιβεβαιώνεται ότι μας ενδιαφέρει να είναι L29 μοντέλο.

 

Δες κι εδώ: https://www.gsmarena.com/huawei_p30_pro-9635.php

Versions: VOG-L29, VOG-L09, VOG-L04 (Global); VOG-AL00, VOG-AL10, VOG-TL00 (China)

 

Στο link του amazon που παρέθεσες δεν βρήκα στην περιγραφή κάτι, αλλά μπορεί να μου ξέφυγε. Κάποιος σε μια ερώτηση απαντά ότι έλαβε το "Model VOG-L29" και είναι εκείνο με τα 8GB ram, πράγμα περίεργο καθότι εγώ βλέπω στον τίτλο "6 / 128GB".

Άλλος σε ένα review γράφει (μετάφραση από γαλλικά):

 

"This smartphone for me is a real surprise, before deciding to take it I did some research to find out if it would suit me and with the problems that we hear compared to Huawei and USA, I have the same cracked and am not disappointed, the build quality is there, the photo modes, videos at the top in addition to the android 10 update will not be long, new smartphone europe model ELE- L29 so I can only recommend it and thank you to the SyataDishmaya seller because ordered on Saturday received Thursday well secured in the box."

 

Και βλέπω κι άλλες αναφορές στις ερωτοαπαντήσεις, οπως π.χ.

 

"If the phone is intended for the European market, the model of the P30 will be an ELE- L29 , in order to know the real version of your phone, do not hesitate to enter the serial number on: https: //consumer.huawei .com / en / support / warranty-query /

Regards,

Huawei

By Huawei Customer Service on August 30, 2019"

 

"What is the version of the p30 R smartphone

: Model ELE- L29 , android 10

6 gb ram

Storage memory: 128 gb

By debacker on March 27, 2020"

 

" Is the P30 6 / 128go an L09?

A: Hello.

In my case it is an ELE- L29 .

Hoping to have helped you.

Cordially.

By Christophe B on May 8, 2020"

 

Αυτά.

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Εχω στειλει ενα μηνυμα τωρα στο amazon.fr μηπως μου δωσουν μια απαντηση εφοσον γνωριζουν.

Επισης ειδα οτι ο κωδικος απο το Item model number ειναι ο 51093NDV ο οποιος δεν μπορεσα να βρω αν αντιστοιχει στο Model ELE- L29.

Θα περιμενω την απαντηση απο amazon μηπως γνωριζουν να μου πουνε.

Αν και πιστετω οτι απο την στιγμη που πωλητης ειναι το amazon λογικα θα ειναι και το Ευρωπαικο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αναφέρει λίγο πιο πίσω ότι με τελείως χαμηλή φωτεινότητα και με dark mode ότι ειδικά το γκρι χρώμα της κουρτίνας, είχε κάποιες γραμμές από πάνω ως κάτω. Σκαλίζοντας πάλι τις ρυθμίσεις είδα ότι απενεργοποιωντας την μείωση τρεμοπαιγματος από τις ρυθμίσεις της οθόνης, τι θέμα αυτό εξαφανίζεται τελείως. Το έχει παρατηρήσει κάνεις σας;
Link to comment
Share on other sites

Το είχα απενεργοποιημένο εξαρχής, αλλά και που το ενεργοποίησα δεν παρατήρησα κάτι... Είναι τόσο χαμηλός ο φωτοσμός που δεν διακρίνεται τπτ.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...Πήγα το είδα στα mediamarkt και μου άρεσε αρκετά.Απλά θέλω κάποιον να μου επιβεβαιώσει οτι μπορεί να πάρει black theme όπως πχ τα galaxy γιατί δεν είχα ποτέ επαφή με αυτή τη μάρκα και δεν βρήκα κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...Πήγα το είδα στα mediamarkt και μου άρεσε αρκετά.Απλά θέλω κάποιον να μου επιβεβαιώσει οτι μπορεί να πάρει black theme όπως πχ τα galaxy γιατί δεν είχα ποτέ επαφή με αυτή τη μάρκα και δεν βρήκα κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά!!! ευχαριστώ!

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Το είχα απενεργοποιημένο εξαρχής, αλλά και που το ενεργοποίησα δεν παρατήρησα κάτι... Είναι τόσο χαμηλός ο φωτοσμός που δεν διακρίνεται τπτ.

 

Σ ευχαριστω. Στις αρχες και εγω δεν το προσεξα αλλα πιο μετα. Εκτος αν απλα εχω κανενα θεματακι με την οθονη.

Το αφηνω ετσι,αφου το ελυσα με την απανεργοποιηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι...Πήγα το είδα στα mediamarkt και μου άρεσε αρκετά.Απλά θέλω κάποιον να μου επιβεβαιώσει οτι μπορεί να πάρει black theme όπως πχ τα galaxy γιατί δεν είχα ποτέ επαφή με αυτή τη μάρκα και δεν βρήκα κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις.

 

Στις γρηγορες ρυθμισεις-εργαλεια υπαρχει κουμπι για dark theme στην 10αρα(νομιζω στην 9 δεν το ειχε αλλα δεν την δουλεψα σχεδον καθολου).

Οποτε κανεις ευκολοτερα τη δουλεια σου αν θες να εναλλασεις με το φωτεινο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω. Στις αρχες και εγω δεν το προσεξα αλλα πιο μετα. Εκτος αν απλα εχω κανενα θεματακι με την οθονη.

Το αφηνω ετσι,αφου το ελυσα με την απανεργοποιηση

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στις γρηγορες ρυθμισεις-εργαλεια υπαρχει κουμπι για dark theme στην 10αρα(νομιζω στην 9 δεν το ειχε αλλα δεν την δουλεψα σχεδον καθολου).

Οποτε κανεις ευκολοτερα τη δουλεια σου αν θες να εναλλασεις με το φωτεινο θεμα.

και στην 9 ειχε και ποιο πισω σε κιντα που ειχαν amoled όμως (ετσι και αλλιος σε lcd πρεπει να είσαι λίγο off για να βαλεις dark theme)

Link to comment
Share on other sites

και στην 9 ειχε και ποιο πισω σε κιντα που ειχαν amoled όμως (ετσι και αλλιος σε lcd πρεπει να είσαι λίγο off για να βαλεις dark theme)

 

Στο 1+ 7pro μπηκε προσφατα τετοιο κουμπι εκει.

Kαι επειδη καποια αλλα τηλεφωνα πηραν dark theme στην 10αρα,ισως με μπερδεψε.

Δεν προλαβα-δεν γνωριζω στο p30

Στο βιντεο παντως εδειξε τον δυσκολοτερο τροπο εφοσον θα υπηρχε το κουμπι-διακοπτης εκει επανω!

Link to comment
Share on other sites

Στο 1+ 7pro μπηκε προσφατα τετοιο κουμπι εκει.

 

Kαι επειδη καποια αλλα τηλεφωνα πηραν dark theme στην 10αρα,ισως με μπερδεψε.

 

Δεν προλαβα-δεν γνωριζω στο p30

 

Στο βιντεο παντως εδειξε τον δυσκολοτερο τροπο εφοσον θα υπηρχε το κουμπι-διακοπτης εκει επανω!

Στο video είναι πριν το Android 10 τρόπος.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάντως τον τρόπο της lineage rom που έχει ενεργοποίηση μέχρι την ανατολή του ήλιου και αντίστοιχα απενεργοποίηση μέχρι τη δύση...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά το κινητό ειδικά στις βραδινές δ φωτογραφίες δε συγκρίνεται εύκολα με άλλα κινητά της κατηγορίας του. Φαντάζομαι το p30 pro πως θα είναι!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά το κινητό ειδικά στις βραδινές δ φωτογραφίες δε συγκρίνεται εύκολα με άλλα κινητά της κατηγορίας του. Φαντάζομαι το p30 pro πως θα είναι!

 

ηταν... ήταν τέλειο (τώρα με την τελευταία έκδοση ειναι λιγο για τον........._)

Link to comment
Share on other sites

Στο 1+ 7pro μπηκε προσφατα τετοιο κουμπι εκει.

 

Kαι επειδη καποια αλλα τηλεφωνα πηραν dark theme στην 10αρα,ισως με μπερδεψε.

 

Δεν προλαβα-δεν γνωριζω στο p30

 

Στο βιντεο παντως εδειξε τον δυσκολοτερο τροπο εφοσον θα υπηρχε το κουμπι-διακοπτης εκει επανω!

Για κάνε λίγο μια σύγκριση P30 με oneplus 7 pro μπαταρία και κάμερα;

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία καλύτερη το 1+ γιατί ναι μεν είναι μεγαλύτερη όπως κι η οθόνη του αλλά έχει ελάχιστο drain σε αναμονή. Είναι κι ενός ετους. Στο p30 είναι λίγο νωρίς βεβαια και το drain μπορεί να μειωθεί σιγά σιγά. Παραπάνω sot το 1+ με τη δική μου χρήση.

 

Στην κάμερα και τις λειτουργίες της, ξεκάθαρα καλύτερο το p30. Στο 1+ έχει υπερκορεσμενα χρωματα, ειδικά κόκκινα. Ήθελα και λίγο sharpness παραπάνω. Στο p30 είναι άψογα. Στο 1+ έχω gcam όμως την οποία ρυθμίζοντας την, φτάνεις τα επιπεδα που θες αλλά είτε θα χει κάποια bugs είτε δεν θα είναι πλήρως λειτουργική.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην εφαρμογή μηνυματα μου έβγαλε ξαφνικά τα κουμπιά πλοηγησης κάτω κάτω με λευκό χρώμα ενώ πριν δεν τα είχε. Ξέρετε πως τα απενεργοποιώ;
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία καλύτερη το 1+ γιατί ναι μεν είναι μεγαλύτερη όπως κι η οθόνη του αλλά έχει ελάχιστο drain σε αναμονή. Είναι κι ενός ετους. Στο p30 είναι λίγο νωρίς βεβαια και το drain μπορεί να μειωθεί σιγά σιγά. Παραπάνω sot το 1+ με τη δική μου χρήση.

 

 

 

Στην κάμερα και τις λειτουργίες της, ξεκάθαρα καλύτερο το p30. Στο 1+ έχει υπερκορεσμενα χρωματα, ειδικά κόκκινα. Ήθελα και λίγο sharpness παραπάνω. Στο p30 είναι άψογα. Στο 1+ έχω gcam όμως την οποία ρυθμίζοντας την, φτάνεις τα επιπεδα που θες αλλά είτε θα χει κάποια bugs είτε δεν θα είναι πλήρως λειτουργική.

Ερωτιση τι έκδοση OS έχεις στο p30 10.1 η 10?
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία καλύτερη το 1+ γιατί ναι μεν είναι μεγαλύτερη όπως κι η οθόνη του αλλά έχει ελάχιστο drain σε αναμονή. Είναι κι ενός ετους. Στο p30 είναι λίγο νωρίς βεβαια και το drain μπορεί να μειωθεί σιγά σιγά. Παραπάνω sot το 1+ με τη δική μου χρήση.

 

Στην κάμερα και τις λειτουργίες της, ξεκάθαρα καλύτερο το p30. Στο 1+ έχει υπερκορεσμενα χρωματα, ειδικά κόκκινα. Ήθελα και λίγο sharpness παραπάνω. Στο p30 είναι άψογα. Στο 1+ έχω gcam όμως την οποία ρυθμίζοντας την, φτάνεις τα επιπεδα που θες αλλά είτε θα χει κάποια bugs είτε δεν θα είναι πλήρως λειτουργική.

 

Προσωπικά δεν έτυχε να έχω το op7 pro, αλλά φαντάζομαι είχες αντίστοιχες λειτουργίες σε κάθε συσκευή, σωστά; Το ρωτάω γιατί έχοντας ακριβώς 1 μήνα το p30, με έχει εκπλήξει θετικά η μπαταρία του. Σίγουρα παίζει ρόλο και η 10άρα, αλλά το κινητό ειδικά σε αναμονή δεν παίζεται... χωρίς aod όλο το βράδυ 1-2%. Στο accu battery έχω δει έως και 94% deep sleep με κλειστή οθόνη! :D

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έτυχε να έχω το op7 pro, αλλά φαντάζομαι είχες αντίστοιχες λειτουργίες σε κάθε συσκευή, σωστά; Το ρωτάω γιατί έχοντας ακριβώς 1 μήνα το p30, με έχει εκπλήξει θετικά η μπαταρία του. Σίγουρα παίζει ρόλο και η 10άρα, αλλά το κινητό ειδικά σε αναμονή δεν παίζεται... χωρίς aod όλο το βράδυ 1-2%. Στο accu battery έχω δει έως και 94% deep sleep με κλειστή οθόνη! :D

 

Με ιδιες λειτουργιες συγκρινω και τα δυο. Ανοιχτα τα παντα απο date,BT,τοποθεσια (συνδεμενο ρολοι μονιμα).

Η μπαταρια φυσικα ειναι παρα πολυ καλη απλα συγκριτικα αναμεσα στα 2 αναφερθηκα.

Και μπορει με τον καιρο να στρωσει κι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία καλύτερη το 1+ γιατί ναι μεν είναι μεγαλύτερη όπως κι η οθόνη του αλλά έχει ελάχιστο drain σε αναμονή. Είναι κι ενός ετους. Στο p30 είναι λίγο νωρίς βεβαια και το drain μπορεί να μειωθεί σιγά σιγά. Παραπάνω sot το 1+ με τη δική μου χρήση.

 

 

 

Στην κάμερα και τις λειτουργίες της, ξεκάθαρα καλύτερο το p30. Στο 1+ έχει υπερκορεσμενα χρωματα, ειδικά κόκκινα. Ήθελα και λίγο sharpness παραπάνω. Στο p30 είναι άψογα. Στο 1+ έχω gcam όμως την οποία ρυθμίζοντας την, φτάνεις τα επιπεδα που θες αλλά είτε θα χει κάποια bugs είτε δεν θα είναι πλήρως λειτουργική.

Ευχαριστώ φίλε μου, τι διαφορές βρίσκεις στο sot αν μπορείς να το βάλεις με ποσοστό;

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P30

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...