Jump to content

Huawei P30


Doctor2010
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Δύο ερωτησούλες θα ήθελα να κάνω, εχω το Huawei Honor 8 και ειμαι ευχαριστημένος ωστόσο πιστεύω οτι το p30 ειναι το επόμενο μου κινητό!!

 

Θα ήθελα να μάθω:

1)Το wifi call υπάρχει στα κινητά που είναι αγορασμένα απο Skroutzoμάγαζα ή υπάρχει κάποιος περιορισμός ;

2) Το honor 8 εχει την επιλογή για Screen recorder.. κάτι τέτοιο προυπάρχει εγκατεστημένο στο P30 ;

 

Ευχαριστώ παιδιά:)

1) Not sure ... αν και κανονικα θα 'πρεπε να υπαρχει εφοσον η SIM και ο παροχος το δινουν σαν επιλογη. Δεν ειναι firmware oriented.

2) Ναι εχει, ηχογραφει σιγουρα ταυτοχρονα και ηχο απο το μικροφωνο, δεν εχω βρει ακομα πως μπορεις να το αλλαξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας

ετυχε σε κανέναν ενώ μιλάω σε κλήση να κάνει μόνο του άλλη κλήση σε άσχετο άτομο απο τις επαφές τυχαία?

Το τηλέφωνο είναι σε android 10 στην τελευταία αναβάθμιση....

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο δοκιμασμενο tempered glass το οποιο να μην ξεκολαει οταν βαζω θηκη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Το κινητο φοράει την εκδοση EMUI 10.0.0.186

 

 

Παμε στο προβλημα που αντιμετωπιζω.

Δε θα μπω στη διαδικασια να αναφερω κι αλλα καθως αυτο με καιει περισσοτερο απ'ολα.

Εαν καποιος θελει να συμμετασχει στο troubleshooting θα ημουν υποχρεος.

 

 

1) Συνδεση BT Handsfree (2 διαφορετικα) / BT Speaker (3 διαφορετικα για την ακριβεια) ... pair κανονικα.

 

 

2) Google chrome -> fly radio https://www.fly104.gr/el/

Με το που ξεκινησει να παιζει, τρωω αποσυνδεση στο Bluetooth και διακοπτεται ο ηχος.

Οσες φορες και να πατησω το "PLAY" το ιδιο σκηνικο.

 

 

3) Εφαρμογή Greek radios

Αν η οθονη σβησει, τοτε μετα απο λιγο το Playback διακοπτεται.

Ειτε με wifi ειτε με 4G

ΔΕΝ οφειλεται σε power saving καθως εχω απενεργοποιησει στο "κρυφο" μενου ακομα και τις τελευταιες των τελευταιων επιλογων τοσο στην εφαρμογη αυτη αλλα και σε καθε αλλη για να βεβαιωθω.

 

 

 

 

Προβληματα με τηλεφωνικες κλησεις δεν εχω, λειτουργει κανονικα.

Δοκιμασα ΠΛΗΡΕΣ factory reset με τη μια καθως ειχα συφιλιαστει και με καποια ακομα θεματακια, τα οποια απ'οτι βλεπω δεν εχουν λυθει.

 

 

Καποιος που μπορει να δοκιμασει τα παραπανω και να μου επιβεβαιωσει πως η εκδοση λογισμικου ειναι η ιδια;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο δοκιμασμενο tempered glass το οποιο να μην ξεκολαει οταν βαζω θηκη;

 

Καλησπέρα.

Αυτό που έχει πάνω από την αρχή, ξεκολλάει με τις θήκες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αυτό που έχει πάνω από την αρχή, ξεκολλάει με τις θήκες;

Οχι. 3 μηνες so far ... ειναι μια χαρα, στη θεση του.

 

 

Υ.Γ. Χρησιμοποιω swipe actions και οχι On screen buttons, το οποιο θεωρητικα επιβαρυνει την κατασταση, αφου το δακτυλο το γλιστραω απο τα ακρα της οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. 3 μηνες so far ... ειναι μια χαρα, στη θεση του.

 

 

Υ.Γ. Χρησιμοποιω swipe actions και οχι On screen buttons, το οποιο θεωρητικα επιβαρυνει την κατασταση, αφου το δακτυλο το γλιστραω απο τα ακρα της οθονης.

 

Ok ευχαριστω !

Ποια θήκη χρησιμοποιείς ;

Μιας και μόλις το παρήγγειλα το κινητό, ψάχνω κάποια σχετικά οικονομική back cover case που να κάνει τη δουλειά της τουλάχιστον για τώρα στην αρχή, χωρίς να δημιουργεί θέμα στο τζαμάκι. Είτε μαύρη είτε διάφανη (rubber / μαλακή).

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω τη γνησια PU της Huawei.

Η μονη μου με βολεψε στα gestures με ξεκινημα swipe εκτος οθονης.

 

Αυτη;

Διοτι τωρα την κοιτουσα

 

https://www.skroutz.gr/s/17910820/Huawei-PU-Back-Cover-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Huawei-P30.html

Link to comment
Share on other sites

https://www.directupload.net/file/d/5771/tspwspvo_jpg.htm

 

Αυτή χρησιμοποιώ στα τελευταία 2 κινητά μου διάφορα χρώματα

Στην Γερμανία είναι οι επιλογές περισσότερες

Και κοστίζει 8, 95

Link to comment
Share on other sites

https://www.directupload.net/file/d/5771/tspwspvo_jpg.htm

 

Αυτή χρησιμοποιώ στα τελευταία 2 κινητά μου διάφορα χρώματα

Στην Γερμανία είναι οι επιλογές περισσότερες

Και κοστίζει 8, 95

 

Προφανώς είναι αυτή: https://amzn.to/2Jm0FZE

Όμορφη είναι ! Πάντως εγώ προς το παρόν θα δοκιμάσω αυτό το back cover και βλέπω στο μέλλον για άλλες.

 

20200206155656_dab33707.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου απλά προστατεύει όλο το κινητό οι πλευρές προσεχτικά εκτεθημενες μου αρέσει αυτό φαίνετε το κινητό ή πλευρά του

 

Και όταν είμαι σπίτι το βγάζω τελείως από γην θήκη για να το ευχαριστηθώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαλεξα τυχαια την θηκη που ανεφερα και σωστα ποσταρατε πιο πανω.

 

 

1) ΔΕΝ κανει το κινητο "χοντραδι". Εχω παλαμι-φτυαρι και πραγματικα δε θα ηθελα να μεγαλωσει κι αλλο.

Προτιμω καλο grip και χρηση με το ενα χέρι.

 

 

2) Ειναι τοσο μαλακή οσο πρεπει.

 

 

3) Το υλικο αφηνει το κινητο να γλιστραει ευκολα στην τσεπη σε αντιθεση με αλλα matte φινιρισματος.

 

 

4) ΔΕΝ ξεθωριαζει, δεν χαλαει λογω υλικου, ουτε ξεχυλωνει.

 

 

5) Σημαντικοτερο απ'ολα... στις ακρες, δεν εχει υπερβολικο ανασηκωμα, με αποτελεσμα τα gestures να γινονται ευκολα.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δοκιμασα αλλες 2 ακριβες θηκες απο "φιρμες" της αγορας, που δεν ειχαν καμια προβλεψη για κατι τετοιο.

ΟΚ μπορουσα να αφησω το κινητο face down ... αλλα το δακτυλο (αντιχειρας) ΔΕΝ μπορουσε να κανει swipe back.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δύο ερωτησούλες θα ήθελα να κάνω, εχω το Huawei Honor 8 και ειμαι ευχαριστημένος ωστόσο πιστεύω οτι το p30 ειναι το επόμενο μου κινητό!!

 

Θα ήθελα να μάθω:

1)Το wifi call υπάρχει στα κινητά που είναι αγορασμένα απο Skroutzoμάγαζα ή υπάρχει κάποιος περιορισμός ;

2) Το honor 8 εχει την επιλογή για Screen recorder.. κάτι τέτοιο προυπάρχει εγκατεστημένο στο P30 ;

 

Ευχαριστώ παιδιά:)

 

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είχα ρωτήσει το παραπάνω πριν αρκετό καιρό ομως δεν πήρα απάντηση.

Τώρα βέβαια έχω και μια ακόμα ερώτηση...

 

Η φάση μου ειναι ως εξής..

Εχω ενα Honor 8 απο το 2016 και ειμαι αρκετά ευχαριστημένος ομως εχει αυξηθεί ο όγκος δουλειας που κάνω απο το κινητό διότι μιλάω πολύ ειδικά με viber, messenger, Jabber, teams κτλπ.

Ήρθε η ώρα για νέο κινητό..

Όμως δεν μου αρέσει να εχουν μεγάλο μέγεθος τα κινητά, δηλαδή ενα S10e θα ήταν ιδανικό για μένα αλλα η μπαταρία του σίγουρα δεν θα με καλύψει και ειναι και αρκετά ψηλα σε τιμή.

Στη αρχή έλεγα να παω στα 220-250€ και να πάρω το note 8 pro (μεγάλο& βαρύ) αλλα σίγουρα θα με κουράσει και μετά έλεγα για Xiaomi MI9 lite.

Απο την άλλη σκέφτηκα να πάω σε P30 οπου θα εχω και καλούτσικο μέγεθος (λίγο μεγαλυτερο απο το Honor 8) και να εχω καλή μπαταρία που διαβάζω οτι εχει και επίσης πολυ καλη και αξιοπρεπέσταση κάμερα.

 

Βλέπω ομως στο Skroutz περιγραφές ...

Huawei P30 Dual Sim (128GB/6GB RAM) - Breathing Crystal Blue

και

Huawei P30 6GB/128GB Dual Sim Breathing Crystal TIM EU ..... το EU εχει κάποια διαφορά ??

 

Τι διαφορά έχουν έχει να κάνει με την εισαγωγή ;

Επίσης βρίσκομαι σε χώρους με Wifi αλλα χωρίς καθόλου σήμα, θέλω οπωσδήποτε κινητό με wifi call για αυτό και θα ήθελα να με ενημερώσετε εαν χρησιμοποιείται το wifi call και εαν παίζει σωστά.

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλα το πήρα απόφαση και πρέπει να καταλήξω για να αγοράσω νέο τηλέφωνο το αργότερο μέσα στις

επόμενες 2 εβδομάδες.

 

(απο την αλλη με τα google apps εχει ξεκαθαρίσει το τοπίο ; δηλαδή να μπορώ για 2-3 χρόνια να εχω sec.updated κτλπ)

 

Ευχαριστώ :)

Edited by townleader

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είχα ρωτήσει το παραπάνω πριν αρκετό καιρό ομως δεν πήρα απάντηση.

Τώρα βέβαια έχω και μια ακόμα ερώτηση...

 

Η φάση μου ειναι ως εξής..

Εχω ενα Honor 8 απο το 2016 και ειμαι αρκετά ευχαριστημένος ομως εχει αυξηθεί ο όγκος δουλειας που κάνω απο το κινητό διότι μιλάω πολύ ειδικά με viber, messenger, Jabber, teams κτλπ.

Ήρθε η ώρα για νέο κινητό..

Όμως δεν μου αρέσει να εχουν μεγάλο μέγεθος τα κινητά, δηλαδή ενα S10e θα ήταν ιδανικό για μένα αλλα η μπαταρία του σίγουρα δεν θα με καλύψει και ειναι και αρκετά ψηλα σε τιμή.

Στη αρχή έλεγα να παω στα 220-250€ και να πάρω το note 8 pro (μεγάλο& βαρύ) αλλα σίγουρα θα με κουράσει και μετά έλεγα για Xiaomi MI9 lite.

Απο την άλλη σκέφτηκα να πάω σε P30 οπου θα εχω και καλούτσικο μέγεθος (λίγο μεγαλυτερο απο το Honor 8) και να εχω καλή μπαταρία που διαβάζω οτι εχει και επίσης πολυ καλη και αξιοπρεπέσταση κάμερα.

 

Βλέπω ομως στο Skroutz περιγραφές ...

Huawei P30 Dual Sim (128GB/6GB RAM) - Breathing Crystal Blue

και

Huawei P30 6GB/128GB Dual Sim Breathing Crystal TIM EU ..... το EU εχει κάποια διαφορά ??

 

Τι διαφορά έχουν έχει να κάνει με την εισαγωγή ;

Επίσης βρίσκομαι σε χώρους με Wifi αλλα χωρίς καθόλου σήμα, θέλω οπωσδήποτε κινητό με wifi call για αυτό και θα ήθελα να με ενημερώσετε εαν χρησιμοποιείται το wifi call και εαν παίζει σωστά.

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλα το πήρα απόφαση και πρέπει να καταλήξω για να αγοράσω νέο τηλέφωνο το αργότερο μέσα στις

επόμενες 2 εβδομάδες.

 

(απο την αλλη με τα google apps εχει ξεκαθαρίσει το τοπίο ; δηλαδή να μπορώ για 2-3 χρόνια να εχω sec.updated κτλπ)

 

Ευχαριστώ :)

 

Εγώ πάντως το P30 κοίταξα να το παραγγείλω από μαγαζί που

 

1) έχει άμεση διαθεσιμότητα + χαμηλή τιμή

2) έχει ξεκάθαρα γραμμένο ότι ισχύουν τα 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας

3) έχει καλές κριτικές

 

Που σημαίνει Arena77 και Abox - εχω ακουσει καλα λογια και για τα δυο. Από Arena77 σήμερα παρήγγειλα και οι τύποι την ίδια μέρα το εστειλαν και μου ήρθε ειδοποίηση από ACS. Αν δεν μεσολαβούσε το Σ/Κ θα το είχα αύριο.

 

Wi-Fi calling επίσημα υποστηρίζει το P30 - τουλάχιστον στην Cosmote

 

cosm.png

 

Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι με την αναβάθμιση στο 10 ή για κάποιο άλλο λόγο, δεν γνωρίζω, θα σου πω από Δευτερα.

 

Για το θέμα με το EU και το TIM κάποιος άλλος μπορεί να γνωρίζει. Εχω την εντύπωση πάντως ότι δεν έχει καμία σημασία στα Huawei.

 

p.s. και για μένα το S10e θα ήταν το ιδανικό κινητό αν είχε σοβαρή μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Stark σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.

 

Εαν μπορείς απο Δευτέρα - Τρίτη οταν με το καλό το παραγγείλεις γράψε 2 λόγια για το wifi call περισσότερο.

Εσένα ποια ήταν τα κριτήρια σου για να πάρεις το p30 ;

 

Με προβληματίζει λίγο μήπως μείνει μόνο με android 10 και δεν πάρει updates ρε γμτ..

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Stark σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.

 

Εαν μπορείς απο Δευτέρα - Τρίτη οταν με το καλό το παραγγείλεις γράψε 2 λόγια για το wifi call περισσότερο.

Εσένα ποια ήταν τα κριτήρια σου για να πάρεις το p30 ;

 

Με προβληματίζει λίγο μήπως μείνει μόνο με android 10 και δεν πάρει updates ρε γμτ..

Σχετικα με το wifi call Μπορω να σου απαντησω με απολυτη σιγουρια εχοντας παροχο COSMOTE.

 

Λειτουργει αψεγαδιαστα. Στο γραφειο μου, επειδη ειμαι σε ισογειο πολυκατοικιας πηχτρα στα τσιμεντα, δεν εχω καθολου σημα.

Στην καλυτερη, εαν κρατησω τη συσκευή με τις ακρες δακτυλων, να δειξει μια παυλα και αυτη εικονικη, εαν το εχω σε τσεπη, δεν συνδεεται σε κεραια GSM.

 

Με καλουν και καλω αψεγαδιαστα μεσω wifi. Ακομα και οταν το internet στη δουλεια εχει μεγαλη κινηση (οταν κοινως ξυνομαστε και το Messenger, facebook, youtube παει συννεφο) ... λειτουργει μια χαρα! Δεν χρειαζεται μεγαλο bandwidth.

 

Δεν το ειχα φανταστει ποτε οτι θα δωσω σημασια σε ενα τετοιο feature το οποιο αγνοουσα μαλιστα πολυ πριν την αγορα του κινητου.

Πραγματικα μ'εχει σωσει!

Link to comment
Share on other sites

Stark σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.

 

Εαν μπορείς απο Δευτέρα - Τρίτη οταν με το καλό το παραγγείλεις γράψε 2 λόγια για το wifi call περισσότερο.

Εσένα ποια ήταν τα κριτήρια σου για να πάρεις το p30 ;

 

Με προβληματίζει λίγο μήπως μείνει μόνο με android 10 και δεν πάρει updates ρε γμτ..

 

Ήθελα διάδοχο του αγαπημένου μου S7, το οποίο θα το κρατούσα ακόμα αν είχε καλύτερη μπαταρία (με έχει αφήσει σε στιγμές που το χρειαζόμουν και το power bank με εκνευρίζει...) και λίγο περισσότερο χώρο (έχω και ψυχαναγκαστικό όριο τα 10GB -τουλάχιστον- free στο κινητό μου και με τα συνολικά 32GB της internal άρχισα να αγχώνομαι και βαρέθηκα να κάνω εκκαθάριση junk με το CC Cleaner).

 

Ηθελα σχετικά μικρό μέγεθος, RAM minimum 6GB, ROM minimum 128GB + καλοδεχούμενη και επέκταση με κάρτα (έχω καμιά 50αριά GB μουσική + photos τώρα στην SD του Galaxy S7), ήθελα καλή μπαταρία αλλα κυρίως καλή διαχείρισή της. Το P30 τα έχει όλα αυτά, έχει CPU περσινής ναυαρχίδας, εξαιρετική κάμερα (κι ας μην έχει OIS η main camera όπως το S7 μου - που ακόμα και τώρα με τη μία και μοναδική του κάμερα συναγωνίζεται εύκολα σύγχρονες ναυαρχίδες), ήθελα NFC (αλλά όχι απαραιτήτως) μπας και έρθει επιτέλους φέτος και σε μας επίσημα το Google Pay, και φυσικά Fast Charging. Για ασύρματη φόρτιση δεν καιγόμουν καθότι την είχα με το S7 αλλά θερμαινόταν πολύ και πολλές φορές σταματούσε να φορτίζει, ενώ παρατήρησα ότι ακριβώς όταν με την ασύρματη φόρτιση ανέβαζε θερμοκρασία το κινητό, αφενός έκανε throttling στην CPU (οπότε για λίγο σερνόταν) κι αφετέρου η μπαταρία μετά άδειαζε πιο γρήγορα σε σχεση με την ΜΗ ασύρματη φόρτιση.

 

Με χαλάει το φτωχό IP58 του P30 (σε σχέση με το IP 68 του S7 μου) αλλά ΟΚ συμβιβάστηκα / θα προσέχω.

 

Για το αν θα πάρει Android 11 δεν ξέρω και επίσημη απαντηση δεν υπάρχει. Κάποιοι το θεωρούν δεδομένο πάντως

 

https://www.huaweicentral.com/emui11-eligible-devices/

https://techblog.gr/mobile/emui-11-ayta-einai-ta-huawei-kai-honor-poy-tha-paroyn-android-11/

https://www.theandroidsoul.com/huawei-and-honor-phones-android-11-eligibility/

Link to comment
Share on other sites

Stark να εισαι καλά, ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση.

Εαν βρεις χρόνο και μπορείς γράψε μας όταν το παραλάβεις 2-3 λόγια εδω πως σου φαίνεται το P30...μάλλον και εγω για εκεί το πάω ;)

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και καλη δυναμη! Μετα απο 3 χρονια επιτυχιες με το Zuk Z2 ηρθε η ωρα να παω για νεο κινητο.

Εχω μια μικρη απορια ρε παιδια.

 

Ειμαι αναμεσα σε S10e & P30. Το θεμα μου ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τα κανουμε root αυτα τα κινητα και να βαλουμε μια αλλη ρομ, σωστα; Εχω καλομαθει με το Zuk. Απειρες ρομ αυτα τα 3 χρονια! Απο οτι καταλαβα, αν δεν εχει το κινητο snapdragon δε γινεται τιποτα.

 

Κριμα να εχεις android (ανοιχτο λειτουργικο) και να μην σε αφηνουν οι εταιριες σαν τη Samsung & Huawai να παιξεις με αλλες ρομ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Μπορεί κάποιος να μου πει πόσα GB είναι ο πραγματικός αρχικός ελεύθερος χωρίς στην internal storage του P30 ;

 

Edit: βρήκα αυτό για το Pro. Ισχύει το ίδιο και στο P30 ;

 

https://consumer.huawei.com/en/support/how-to/newbie-guide/en-us00758752

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

κάπου εκεί είναι ο διαθέσιμος χώρος...

 

χθες πήρα 10.0.0.190 με το security update του Μαρτίου

 

Thank you. Από χθες το έχω πλέον κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P30

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...