Jump to content

Huawei P30


Doctor2010
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς γνώση και των υπολοίπων μόλις πέρασα και εγώ την Android 10 με την μέθοδο του dload μιας και βρέθηκε ένας χρήστης στο xda και ανέβασε την ρομ εκεί.... Λειτουργεί εξαιρετικά...

Εδω το αρχείο αλλα με τεράστια προσοχή μιας και πρέπει να κατεβάσετε και να περάσετε την σωστή έκδοση για το σωστό μοντέλο

Εδω προς το παρόν μας δίνει για το μοντέλο ELE-L29C431 & ELE-L29C432 αντίστοιχα (αν και νομίζω εδω στην Ελλάδα όλοι έχουμε το πρώτο ELE-L29C431)

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=81064775&postcount=56

Και εδω πως το περνάμε με την μέθοδο του dload πολύ εύκολο και απλό αρκεί να έχουμε ένα OTG αντάπτορα και ένα φλασακι 8gb....

Προσοχή μετά την εγκατάσταση η συσκευή κάνει επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων κοινός σβήνει τα πάντα οπότε πριν πάρτε backup

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=80916571&postcount=638

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε η emui 10.. Μέχρι στιγμής όλα καλά φαίνονται. Αισθητικές οι διαφορές προς το παρόν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ εκνευριστικό σε σημείο που το πετάς στον τοίχο να ησυχάσεις...

Αυτή είναι η εικόνα σε 2 τα πιο σημαντικά album και έτσι τα εμφανίζει η στοκ εφαρμογή Συλλογή..... Εννοείτε ότι έχει φάει διαγραφή cache & δεδομένων αρκετές φορές οπως και η εφαρμογή "χώρος αποθήκευσης πολυμέσων", διέγραψα και ξαναπεράσα τις φωτογραφίες από την αρχή, κατέβασα και εφαρμογή για "media scan"... Τίποτα εκεί έχει μουλαρώσει... Μετά την εκκαθάριση τα δείχνει όλα και σωστά αλλα αν βγω και ξανά ανοίξω την εφαρμογή εμφανίζονται τα μαύρα τετράγωνα (κάθε φορά και διαφορετικά ) στα οποία ανοίγουν σωστά και κανονικότατα οι φωτογραφίες Εντωμεταξύ σε 3 συσκευές Samsung που έχω η συλλογή της τα εμφανίζει τέλεια οπως και το p30 πριν το update στην Android 10.... Όχι τίποτα άλλο αλλα με τξν 10 έκανα καθαρή εγκατάσταση και 6 ώρες στήσιμο και μου είναι αδιανόητο να ξανά κάνω επαναφορά

Screenshot-20191207-170603.jpg"]Screenshot-20191207-170603.jpg[/url]

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολύ εκνευριστικό σε σημείο που το πετάς στον τοίχο να ησυχάσεις...

Αυτή είναι η εικόνα σε 2 τα πιο σημαντικά album και έτσι τα εμφανίζει η στοκ εφαρμογή Συλλογή..... Εννοείτε ότι έχει φάει διαγραφή cache & δεδομένων αρκετές φορές οπως και η εφαρμογή "χώρος αποθήκευσης πολυμέσων", διέγραψα και ξαναπεράσα τις φωτογραφίες από την αρχή, κατέβασα και εφαρμογή για "media scan"... Τίποτα εκεί έχει μουλαρώσει... Μετά την εκκαθάριση τα δείχνει όλα και σωστά αλλα αν βγω και ξανά ανοίξω την εφαρμογή εμφανίζονται τα μαύρα τετράγωνα (κάθε φορά και διαφορετικά ) στα οποία ανοίγουν σωστά και κανονικότατα οι φωτογραφίες Εντωμεταξύ σε 3 συσκευές Samsung που έχω η συλλογή της τα εμφανίζει τέλεια οπως και το p30 πριν το update στην Android 10.... Όχι τίποτα άλλο αλλα με τξν 10 έκανα καθαρή εγκατάσταση και 6 ώρες στήσιμο και μου είναι αδιανόητο να ξανά κάνω επαναφορά

Screenshot-20191207-170603.jpg"]Screenshot-20191207-170603.jpg[/url]

 

Μήπως οι προβληματικές φώτο είναι τραβηγμένες σε Samsung συσκευή και είναι οι motion;

Πάντως αν η μαμά συλλογή δεν σου τις δείχνει καλά τώρα με την 10 γιατί δεν χρησιμοποιείς μια άλλη gallery όπως το Google photos μέχρι και αν το διορθώσουν;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οι προβληματικές φώτο είναι τραβηγμένες σε Samsung συσκευή και είναι οι motion;

Πάντως αν η μαμά συλλογή δεν σου τις δείχνει καλά τώρα με την 10 γιατί δεν χρησιμοποιείς μια άλλη gallery όπως το Google photos μέχρι και αν το διορθώσουν;

Όχι γιατί κάθε φορά χαλάει διαφορετικές...και θελω να μένω όσο πιο στοκ γίνεται... Αλλα αν δεν βρω άκρη με βλέπω να χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή εστω και αν δεν θέλω....

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εμένα με την 10 πάνω που την πέρασα σήμερα κ χωρίς να έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση τα δείχνει όλα μια χαρά η στοκ εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί κάθε φορά χαλάει διαφορετικές...και θελω να μένω όσο πιο στοκ γίνεται... Αλλα αν δεν βρω άκρη με βλέπω να χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή εστω και αν δεν θέλω....

 

Περιεργο παντως γιατι εχεις πει οτι το κανει μονο στις φωτογραφιες του παιδιου σου κι ετσι υπεθεσα μηπως ειναι τραβηγμενες απο αλλη συσκευη με καποιο ειδικο "mode" κι ετσι ειναι ασυμβατες.

Μπορει βεβαια να ειναι και θεμα της gallery αλλα δεν εχω δει καποιον αλλον να εχει το ιδιο.

Δοκιμασε μεσω recovery mode να κανει παλι την εγκατασταση της rom μηπως δεν περασε καλα. Δεν σου κανει factory reset.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο παντως γιατι εχεις πει οτι το κανει μονο στις φωτογραφιες του παιδιου σου κι ετσι υπεθεσα μηπως ειναι τραβηγμενες απο αλλη συσκευη με καποιο ειδικο "mode" κι ετσι ειναι ασυμβατες.

Μπορει βεβαια να ειναι και θεμα της gallery αλλα δεν εχω δει καποιον αλλον να εχει το ιδιο.

Δοκιμασε μεσω recovery mode να κανει παλι την εγκατασταση της rom μηπως δεν περασε καλα. Δεν σου κανει factory reset.

 

Το σκέφτηκα και το recovery αλλα δεν μου βγάζει καμία ρομ διαθέσιμη.... Την 10 την πέρασα με dload...

Για να καταλάβεις εκανα login με το κινέζικο id που εχω από παλιά και μου εβγαλε αναβάθμιση στην εφαρμογή gallery την έκανα και μετά ξανά γύρισα στο Ελληνικό id και τώρα δεν εχω πρόβλημα στους 2 φακέλους με τα μικρά αλλα σε 1 μόνο φάκελο ξεκάρφωτο απο διακοπές... Ότι να ναι... Σίγουρα κάτι δεν έχει κάτσει καλά ή υπάρχει κάποιο corrupt εκεί στον χώρο αποθήκευσης της συσκευής αλλα αν δεν παρω stable Android 10 αναβάθμιση επαναφορά δεν κάνω...

Άλλωστε βασική συσκευή εχω Note 10 plus αλλα επειδή είμαι και λίγο φαν του κινεζου την εχω σαν 2η συσκευή

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Υο σκέφτηκα και το recovery αλλα δεν μου βγάζει καμία ρομ διαθέσιμη.... Την 10 την πέρασα με dload...

 

Μεγαλο λαθος που την περασες μεσω dload και δεν περιμενες την ΟΤΑ.

Κατα πασα πιθανοτητα η rom που περασες δεν ηταν 100% για την συσκευη σου.

Τωρα εσυ μπορεις να δοκιμασεις να την ξαναπερασεις μεσω dload και ισως διορθωθει το θεμα σου.

Κανονικα πρεπει να βρεις τροπο να γυρισεις εκει που εισουν και να περιμενεις την ΟΤΑ για την 10 ή να πας στο service και να βρεις τι να τους πεις ωστε να σου περασουν αυτοι παλι την rom.

Πες τιποτα του στυλ οτι μηπως δεν εγινε καλα η εγκατασταση της 10 και το κανει αυτο κλπ.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετά την τελευταία αναβάθμιση κάθε φορά που έρχονται ειδοποιήσεις δε μου εμφανίζει το περιεχόμενο. Στις ρυθμίσεις η επιλογή είναι κανονικά πάντως 4f18c6aa8516bafbbc34c30b3c0357b2.jpg

 

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα. Μετά την τελευταία αναβάθμιση κάθε φορά που έρχονται ειδοποιήσεις δε μου εμφανίζει το περιεχόμενο. Στις ρυθμίσεις η επιλογή είναι κανονικά πάντως 4f18c6aa8516bafbbc34c30b3c0357b2.jpg

 

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κανε ενα τσεκ στα βιομετρικά στο ξεκλείδωμα προσώπου νομίζω έχει μια επιλογή να γίνεται απόκρυψη περιεχομένου μέχρι να ξεκλειδώσει με το πρόσωπο...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος P30. Πολυ απογοητευμενος απο το δαχτυλικο αποτυπωμα αφου τις περισσοτερες φορες δεν πιανει. Θελει νομιζω λιγο πιεση για να πιασει, αλλα δεν το πετυχαινω παντα.

Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος, προερχομαι απο κινητα που ειχαν το δαχτυλικο αποτυπωμα πισω (στο power button).

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εβαλε την 10άρα Emui να μου λυσει μια απορία;;

 

 

Η εικόνα επαφής οταν καλείτε καποιον ή σας καλεί, φαινεται τεράστια οπως και με την 9άρα ή πλεον στρόγγυλη και μικρή??

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους...

Εγω πάντως μετά το πρόβλημα που είχα με την στοκ εφαρμογή της συλλογής (Android 10.168 περασμένη με Dload) επέστρεψα πίσω στην Android 9.240 μέσω του Hisuite...Μετα την 240 δεν μου ήρθε καμία αναβάθμιση (είτε με Vodafone είτε με Wind) πάρα μόνο με το Hisuite μου έδωσε την 260... Για Android 10 ούτε λόγος...Στο firmware finder είμαι aproved και γαι την 272,275 αλλά και για την 10.178...Δε βαριέσαι θα περιμένω να μου έρθει OTA ούτε καν από Hicare κατά τον Μάιο έτσι όπως υπολογίζω

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

πέρασα σήμερα την 10.0.0.178 με το security patch του Δεκεμβρίου, αισθητή βελτίωση στο fingerprint και φαίνεται πιο smooth & snappy σε λίγες ωρες που το δούλεψα, για να δούμε μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νέος με τη συσκευή. Το έχω 3 μέρες. Μέχρι στιγμής όλα σούπερ. Βέβαια ψάχνομαι ακόμα. Ερωτηση.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για να φαίνονται κάπως οι ειδοποιήσεις. Έχω ξενερώσει λίγο που δεν έχει notification led. Και κανένα καλό tip γενικά όσο αφορά το τηλ. Είναι πολύ γενικό αυτό που ρωτάω το ξέρω. Λέω μήπως έχετε να προτείνετε κατι

!!!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νέος με τη συσκευή. Το έχω 3 μέρες. Μέχρι στιγμής όλα σούπερ. Βέβαια ψάχνομαι ακόμα. Ερωτηση.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή για να φαίνονται κάπως οι ειδοποιήσεις. Έχω ξενερώσει λίγο που δεν έχει notification led. Και κανένα καλό tip γενικά όσο αφορά το τηλ. Είναι πολύ γενικό αυτό που ρωτάω το ξέρω. Λέω μήπως έχετε να προτείνετε κατι

Ότι αφορά τις ειδοποιήσεις την Always On Display δεν την έχει μόνιμα ενεργή να βλέπεις εκεί οπότε έχεις δίκιο κάποια ειδοποίηση?

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Το εργοστασιακο screen protector / ζελατινα το εχετε βγαλει;

Πανω απο αυτο αν θελουμε μπαινει tempered glass η πρεπει να βγει;

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P30

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...