Jump to content

Huawei P30


Doctor2010
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια θα ηθελα την γνωμη σας για την νεα σηρα της εταιριας κατι ακουσα πως θα εχει 4 καμερες και οτι θα ειναι το απολυτο σμαρτ φων αναμενουμε νεοταιρα

 

Huawei P30 Pro

Το μεγάλο μοντέλο θα κυκλοφορήσει με οθόνη 6.5'' OLED με «notch drop» και κυρτές γωνίες, ενώ το μέγεθός του θα είναι παρόμοιο με το Mate 20 Pro. Ο επεξεργαστής αναμένεται να είναι ο Kirin 980 SoC, ενώ η RAM του θα ανέρχεται στα 12GB. In-display αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων και λειτουργικό σύστημα Android 9 Pie με EMUI 9.1 θεωρούνται σίγουρα.

 

Όσον αφορά τις κάμερες, οι φήμες λένε για τετραπλή κάμερα με κύριο αισθητήρα 38 MP της Sony, που θα φέρει σημαντική βελτίωση στις λήψεις σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, έναν με ευρυγώνιο φακό, έναν περισκοπικό και έναν αισθητήρα ToF για 3D και AR.

 

Huawei P30

Το μικρό μοντέλο θα μοιάζει και αυτό εξωτερικά με τον προκάτοχό του P20, με οθόνη OLED 6.1'' και «notch drop». Ο επεξεργαστής του αναμένεται να είναι ο Kirin 980 SoC, 8GB RAM,θα διαθέτει ακόμα in-display αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων και λειτουργικό σύστημα Android 9 Pie με EMUI 9.1. Εδώ οι κάμερες θα είναι τρεις. Μια 40MP (κύριος φακός) + 20MP (ευρυγώνιος φακός) + 8MP (τηλεφακός 3x οπτικό zoom).

Edited by Doctor2010
Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο ερώτημα είναι αν θα φοράει qhd οθόνη (όπως την απολαυστική του Mate 20 pro) ή θα γυρίσουμε σε παλιές εποχές. Επίσης, σε hardware κάνει πρωταθλητισμο η Huawei . Κατι πρέπει να κάνει και με το τρισάθλιο σχεδιαστικα emui...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου απο οτι διαβασα θα ειναι στα ιδια επιπεδα με το mate20 pro το P30 pro οσο για το σκετο δεν ξερω αλλα ειπαν πως μπορει να εχει 4Κ οθονη εκτος αυτου διαβασα πως θα εχει καμερες της sony και οχι της laica οπως μας σηνηθησε των τελευταιο καιρο τωρα αναμενουμε μεχρι της 26/3/2019 που θα το παρουσιασουν μακαρι να ειναι κινηταρα επησης εμενα με βολευη πολυ το εμυι γιατι το εχω σηνηθηση τωρα για αλλους μπορει να μην ειναι βολικο αλλα για εμενα ειναι πρακτικο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ διάβασα αυτό σήμερα και είδα και φωτογραφίες και βίδεο από έναν επαγγελματία κινηματογραφιστή,τον Parker Walbeck ,ο οποίος μιλάει με τα καλύτερα λόγια για την κάμερα του τηλεφώνου.

https://www.matrixlife.gr/%ce%bf%ce%b9-%cf%80%cf%81%cf%8e%cf%84%ce%b5%cf%82-%ce%bb%ce%ae%cf%88%ce%b5%ce%b9%cf%82-%ce%b1%cf%80%cf%8c-%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%ba%ce%ac%ce%bc%ce%b5%cf%81%ce%b1-%cf%84%ce%bf%cf%85-huawei-p30-pro/

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

+ κάμερα

+ γρήγορο δακτυλικό αποτύπωμα

- μονοφωνικος ήχος

-1080 οθόνη αν και είναι πολύ καλή σε χρώματα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

huawei-p30-r2.jpg

 

 

huawei-p30-all-colours.jpg

 

 

huawei-p30-all-colours.jpg

 

ALL VERSIONS ELE-L09ELE-L29

 

Versions: ELE-L29, ELE-L09 (Global); ELE-AL00, ELE-TL00 (China)

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

Launch Announced 2019, March

Status Coming soon. Exp. release 2019, April

Body Dimensions 149.1 x 71.4 x 7.6 mm (5.87 x 2.81 x 0.30 in)

Weight 165 g (5.82 oz)

SIM Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

IP53 dust and splash protection

Display Type OLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 6.1 inches, 91.3 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~422 ppi density)

DCI-P3

Platform OS Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1

Chipset HiSilicon Kirin 980 (7 nm)

CPU Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55)

GPU Mali-G76 MP10

Memory Card slot NM (Nano Memory), up to 256GB (uses SIM 2)

Internal 64/128/256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 6 GB RAM

Main Camera Triple 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF/Laser AF

16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), PDAF/Laser AF

8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", 3x optical zoom, PDAF/Laser AF, OIS

Features Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR

Video 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps

Selfie camera Single 32 MP, f/2.0, (wide)

Features HDR

Video 1080p@30fps

Sound Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

32-bit/384kHz audio

Active noise cancellation with dedicated mic

Dolby Atmos sound

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, aptX HD, LE

GPS Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS

NFC Yes

Radio No

USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector

Features Sensors Fingerprint (under display), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum

Battery Non-removable Li-Po 3650 mAh battery

Charging Fast battery charging 22.5W

Misc Colors Aurora, Amber Sunrise, Breathing Crystal, Black, Pearl White

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολύ νέκρα στο παρόν thread:O πώς κι έτσι; μόνο στο pro υπάρχει κίνηση:)

εκτός από το μέγεθος της οθόνης, τη μπαταρία και τη ram/rom έχουν άλλες διαφορές το απλό απο το Pro; η φωτογραφική του απλού δεν είναι εφάμιλλη του pro;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω αμεσως γιατι.

 

Γιατι αν και εχει θυρα ακουστικων το συγκεκριμενο,δεν εχει στερεο ηχεια,δεν εχει μεγαλη πιστοποιηση Ip68(οπως το ακριβοτερο pro)+αυτα που αναφερεις εσυ,αλλα ζηταει 750ευρω που πλεον με λιγοτερα χρηματα βρισκεις το mate20pro,που ειναι κυριολεκτικα σε ολα καλυτερο(περαν της θυρας ακουστικων).

 

Ελπιζω να δινουν δωρο το ρολοι και στο p30,αλλιως το κινητο με την day one τιμη του παντα δεν εχει λογο υπαρξης σε σχεση με το φθηνοτερο mate20pro αλλα και το στην μιση τιμη με επιπλεον κιολας πραγματα p20pro.

 

Νομιζω καπου το χασε η Huawei με το συγκεκριμενο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση:)

Δίνει και στο απλό δώρο το ρολόι, οπότε έμμεσα βγαίνει φθηνότερο απο το mate20pro. Εννοείται ότι χωρίς το δώρο δεν υπάρχει κανένας λόγος να το προτιμήσεις έναντι του mate20pro.

Ελεγα να αντικαταστήσω το s9+ με αυτό, κυρίως για να δώ και τη φωτογραφική του μηχανή, αλλά απ' ότι βλέπω θα είναι μάλλον υποδεέστερο. Θα πρέπει να επιλέξω μάλλον την pro έκδοση για αντικαταστάτη του s9+, είτε το mate είτε το p.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Ναι αναγκαστικα γιατι σκεψου οτι το ''παλιο S9+ εχει πραγματα που το νεωτερο p30 δεν εχει οπως 1440p οθονη,αδιαβροχοποιηση,στερεο ηχεια και φυσικα η καμερα του επισης δεν την λες κακη σαν προηγουμενη ναυαρχιδα.

 

Μονο σε mate20pro και p30pro αξιζει να κοιταξεις για τις καμερες τους.

 

Σαν φθηνοτερη επιλογη υπαρχει και το p20pro φυσικα που μονο κακο δεν το λες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μολις τωρα ειδα οτι το P30 ουτε ασυρματη φορτιση υποστηριζει.Πανε καλα εκει στην Huawei?Παλι καλα που δινουν το ρολοι δωρο(ή μαλλον γιαυτο το λογο και θα το δινουν).

Μου βγαζουν ναυαρχιδα με αρχικη τιμη τα 750ευρω εν ετη 2019 χωρις υποστηριξη για ασυρματη φορτιση,στερεο ηχεια ή αδιαβροχοποιηση εστω ip67?

 

Γελανε και οι πετρες. Δηλαδη να λεμε παλι καλα που και η οθονη ειναι Amoled.

Υποψη αλλα ολα τα παραπανω μαζι με Notification led και μεγαλυτερη μπαταρια,τα εχει το περσινο P20pro.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ γρηγορα βλεπω να κατρακυλαει το κινητο αυτο στο θεμα τιμης.

Η πιο μεγαλη αναβαθμιση ειναι η τιμη του μου φαινεται.

Κριμα γιατι ημουν κατοχος της σειρας Ρ (Ρ10) και μου αρεζαν πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αυτό να είναι δυσάρεστο; Μέτοχοι στις εταιρείες είστε; Καλό είναι να πέφτουν οι τιμές, μέχρι το καλοκαίρι θα έχει τα μισά λεφτά καλό είναι αυτό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αυτό να είναι δυσάρεστο; Μέτοχοι στις εταιρείες είστε; Καλό είναι να πέφτουν οι τιμές, μέχρι το καλοκαίρι θα έχει τα μισά λεφτά καλό είναι αυτό

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Γιατι θα πρεπε εξαρχης να ειναι πολυ φθηνοτερο. Το δυσαρεστο ειναι αυτο. Εκτος αν αυτο σκοπευουν οποτε μας λενε στα μουτρα μεσα οτι ειμαστε ζωα που τα σκασαμε.

Το οτι θα πεσει γρηγορα και πολυ ειναι δυσαρεστο για οσους θα το εχουν χρυσοπληρωσει στην αρχη. Φυσικα ευχαριστο για ολους τους αλλους που εχουν υπομονη. Δεν θα κρατησει οσο θα κρατουσε το p30 pro.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με τα άλλα κινητά πλην iPhone τι γίνεται;;ποσό μηνών είναι το mate 20 pro που είναι ναυαρχίδα?? Από 1049 τώρα έχει από 650..Για το note 9??

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά, το κινητό εάν το φορτίσουμε με τον φορτιστή που έρχεται με το p30 pro-40watt υποστηρίζει την ακόμα πιο γρήγορη φόρτιση η παει μόνο μέχρι τα 22,5watt που είναι και ο δικός του Φορτιστής;
Link to comment
Share on other sites

Πολυ γρηγορα βλεπω να κατρακυλαει το κινητο αυτο στο θεμα τιμης.

Η πιο μεγαλη αναβαθμιση ειναι η τιμη του μου φαινεται.

Κριμα γιατι ημουν κατοχος της σειρας Ρ (Ρ10) και μου αρεζαν πολυ.

 

Το VFM της Huawei φαίνεται να έχει μια διαρκής πτώση από χρόνο σε χρόνο. Στην προκειμένη πουλάει την σουπερ ντουπερ καμερα της Λεικα και γι αυτό η συγκεκριμένη υψηλή τιμή. Προσωπικα δεν θα πληρωνα 200+ ευρώ premium για την κάμερα ενος κινητού. Φυσικά για κάποιον που θα το έκανε, είναι ισως η απόλυτη λύση. Περί ορέξεως...

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από εχθές

Είχα το προηγούμενο μου matte 10 lite

Είναι φυσικά άλλη κλάση απίστευτο

Και όμορφο Design ήθελα το pro Αλλά ξεφεύγει πολύ αν και εδώ στη Γερμανία έχουμε καλές προσφορές

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καινούργιος κάτοχος και εγώ προερχόμενος από note9 αυτό που παρατήρησα είναι στην κάμερα σε χαμηλό φωτισμό τα σκοτεινά σημεία στις γωνίες φαίνονται πράσινα το έχει παρατηρήσει κάνεις ;

 

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι και σε εμένα αλλά καλύτερα από καθόλου πολύ καθαρά για σκοτεινά

 

Μια άλλη ερώτηση φωτογραφίες τα άλμπουμ δεν γίνεται να τα βάλουμε σε αλφαβητική σειρά

Κατέβασα άλλο πρόγραμμα γίνετε αλλά με το Μανίσιο. Όμως?

Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς το p20 pro πριν μεταβεί στο p30? Εντυπώσεις; διαφορές; όντως ελάχιστες στην κάμερα;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχε κανείς το p20 pro πριν μεταβεί στο p30? Εντυπώσεις; διαφορές; όντως ελάχιστες στην κάμερα;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το είχα εγώ φίλος το μόνο που θα δεις διαφορετικό είναι λίγο καλύτερη κάμερα σε zoom , night mode και selfie. Επίσης το p30 είναι πιο γρήγορο λόγο επεξεργαστή και θα παίρνει πιο γρήγορα αναβαθμίσεις .θα σε συμβούλευα πάρεις pro αν ψάχνεις να δεις αισθητή διαφορά.

 

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Edited by tsamers
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα μέσα στο κουτί δεν είχε θήκη είναι νορμάλ νόμιζα ότι στάνταρ βάζουν μια πλαστική διαφανη

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P30

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...