Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε το p30 pro με το one plus 7 pro η το realme??? Οκ άλλαξε το λογισμικό στην επεξεργασία των φωτό. Ας κάνετε downgrade όπως έκανα εγώ, αλλά είναι πολυ πάνω από τα δύο.προαναφερομενα καθώς και από τα i phone πλην των φετινών ίσως.

Αξιόλογη επιλογή είναι τα mi 10 pro όσον αφορά την κάμερα αν και όχι πια vfm

 

Δεν εχεις και αδικο. Απλα τα αναφερα σαν εναλλακτικες λυσεις ισως!

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε το p30 pro με το one plus 7 pro η το realme??? Οκ άλλαξε το λογισμικό στην επεξεργασία των φωτό. Ας κάνετε downgrade όπως έκανα εγώ, αλλά είναι πολυ πάνω από τα δύο.προαναφερομενα καθώς και από τα i phone πλην των φετινών ίσως.

 

Αξιόλογη επιλογή είναι τα mi 10 pro όσον αφορά την κάμερα αν και όχι πια vfm

Μονόδρομος downgrade η κάμερα κυριολεκτικά είναι άχρηστη για όλα εκτός από social media photos. Έκανα σε ένα άλλο downgrade και η διαφορά είναι χαοτική ποιο πολύ στα χρώματα και λεπτομέρεια η οποία δεν υπάρχει ούτε για δείγμα όταν τραβάς τα τοπία
Link to comment
Share on other sites

Μονόδρομος downgrade η κάμερα κυριολεκτικά είναι άχρηστη για όλα εκτός από social media photos. Έκανα σε ένα άλλο downgrade και η διαφορά είναι χαοτική ποιο πολύ στα χρώματα και λεπτομέρεια η οποία δεν υπάρχει ούτε για δείγμα όταν τραβάς τα τοπία

 

Γύρισες στην 9 δηλαδή ή πριν την 10.01 απλώς?

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε το p30 pro με το one plus 7 pro η το realme??? Οκ άλλαξε το λογισμικό στην επεξεργασία των φωτό. Ας κάνετε downgrade όπως έκανα εγώ, αλλά είναι πολυ πάνω από τα δύο.προαναφερομενα καθώς και από τα i phone πλην των φετινών ίσως.

Αξιόλογη επιλογή είναι τα mi 10 pro όσον αφορά την κάμερα αν και όχι πια vfm

 

Έχεις χρησιμοποιήσει το 7pro με android 10? Δεν αμφιβάλλω ότι τα Huawei έχουν περίφημα specs ,είχα p20 pro & mate 20 pro ...απλά τραγικά ...αν ξέρεις να φωτογραφίζεις σε manually mode θα εκπλαγείς ευχάριστα από το 7pro όπως και από το βίντεο του.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Γύρισες στην 9 δηλαδή ή πριν την 10.01 απλώς?
Στην 9 γιατί είχε κάτι κουλά η σκέτο 10

Στο δικό μου δεν γυρνάω να τα ξανά βάλω όλα είναι αδύνατο απλά για μένα λόγο χρόνου. Απλά την Camera την αφοπλισα ουσιαστικά και ότι αφορά camera από το μήλο τραβάω.

Να κάτσω να ξανά στήσω όλα θα κάτσω όταν πάρω άλλη συσκευή (θα φανεί πως θα πάει το θέμα με τον κορονοιο μετά τον φθινόπωρο αν ακόμη θα έχουμε της δουλειές μας)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε η διάθεση της αναβάθμισης 10.1.0.140 που δίνει αναβάθμιση στο app της κάμερας με βελτίωση χρωμάτων και λεπτομερειας στις φωτογραφίες...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις χρησιμοποιήσει το 7pro με android 10? Δεν αμφιβάλλω ότι τα Huawei έχουν περίφημα specs ,είχα p20 pro & mate 20 pro ...απλά τραγικά ...αν ξέρεις να φωτογραφίζεις σε manually mode θα εκπλαγείς ευχάριστα από το 7pro όπως και από το βίντεο του.

Όχι δεν έχω αλλά μεταξύ p20 pro και p30 pro υπάρχει σοβαρή διάφορα. Πάντως τα one plus τα είχα πάντα υπόψιν αλλά πάντα έχαναν στις λεπτομέρειες!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεκίνησε η διάθεση της αναβάθμισης 10.1.0.140 που δίνει αναβάθμιση στο app της κάμερας με βελτίωση χρωμάτων και λεπτομερειας στις φωτογραφίες...

Δεν το ήξερα...έχεις λεπτομέρειες η link να διαβάσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω αλλά μεταξύ p20 pro και p30 pro υπάρχει σοβαρή διάφορα.

 

Τόσο χάλια θεωρείς την κάμερα του P20 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στην 9 γιατί είχε κάτι κουλά η σκέτο 10

Στο δικό μου δεν γυρνάω να τα ξανά βάλω όλα είναι αδύνατο απλά για μένα λόγο χρόνου. Απλά την Camera την αφοπλισα ουσιαστικά και ότι αφορά camera από το μήλο τραβάω.

Να κάτσω να ξανά στήσω όλα θα κάτσω όταν πάρω άλλη συσκευή (θα φανεί πως θα πάει το θέμα με τον κορονοιο μετά τον φθινόπωρο αν ακόμη θα έχουμε της δουλειές μας)

Έτσι όπως τα λες καλύτερα που έμεινα στο μικρό P30 γιατί με την 10.1 δεν έχω κανένα παράπονο από την κάμερα

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες καλύτερα που έμεινα στο μικρό P30 γιατί με την 10.1 δεν έχω κανένα παράπονο από την κάμερα

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

το εκανε σε ολα σε μικρο σε μεγαλο σε ολα τα αλλα μοντελα κλπ απλα μερικοι που δεν εχουν απαιτησεις απο camera χαμπαρι δεν πηραν

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω αλλά μεταξύ p20 pro και p30 pro υπάρχει σοβαρή διάφορα. Πάντως τα one plus τα είχα πάντα υπόψιν αλλά πάντα έχαναν στις λεπτομέρειες!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το ήξερα...έχεις λεπτομέρειες η link να διαβάσουμε?

 

Γύρω στα 250-300 mb είναι και την έχουν πάρει σίγουρα κάποια ευρωπαϊκά μοντέλα. Το έχει δει σε ομάδα στο fb και υπάρχει και ένα μικρό βίντεο στο yt που δεν δείχνει κάτι αλλά λέει για την αλλαγή στην κάμερα. Αναμένω με ενθουσιασμό.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις χρησιμοποιήσει το 7pro με android 10? Δεν αμφιβάλλω ότι τα Huawei έχουν περίφημα specs ,είχα p20 pro & mate 20 pro ...απλά τραγικά ...αν ξέρεις να φωτογραφίζεις σε manually mode θα εκπλαγείς ευχάριστα από το 7pro όπως και από το βίντεο του.

 

Σε γενικές γραμμές το oneplus είναι καλό τα είχα ένα διάστημα μαζί με το p30pro το μεγάλο του μειονέκτημα είναι ότι σε εσωτερικό χώρο δεν περνεις εύκολα φωτογραφια παιδιού ,κατοικιδιου κλπ.εχει αρκετό shutter lag με αποτελεσμα τα πρόσωπα να βγαίνουν κουνημενα .ενω με τον p30 αυτό είναι πολύ πιο εύκολο.επισης στα χρώματα το κόκκινο το υπερτονίζει .αν πχ είσαι λίγο αναψοκοκκινισμενος από τρέξιμο παραλία κλπ και βγάλεις φωτογραφία θα βγεις αρκετά κόκκινος.το zoom του επίσης είναι δεν ειναι καλό αν τον ενδιαφέρει κάποιον το zoom καμία σχέση με το p30pro που είναι λογικό αλλά ούτε καν με το pixel 4 xl που έχουν και τα 2 2Χ. Κατα τα αλλά δεν είχα παράπονο.Με μεγάλο plus το raw του στο manual που το βρήκα πολύ εύκολο σε επεξεργασια και μου έδωσε φοβερά αποτέλεσμα σε μερικές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές το oneplus είναι καλό τα είχα ένα διάστημα μαζί με το p30pro το μεγάλο του μειονέκτημα είναι ότι σε εσωτερικό χώρο δεν περνεις εύκολα φωτογραφια παιδιού ,κατοικιδιου κλπ.εχει αρκετό shutter lag με αποτελεσμα τα πρόσωπα να βγαίνουν κουνημενα .ενω με τον p30 αυτό είναι πολύ πιο εύκολο.επισης στα χρώματα το κόκκινο το υπερτονίζει .αν πχ είσαι λίγο αναψοκοκκινισμενος από τρέξιμο παραλία κλπ και βγάλεις φωτογραφία θα βγεις αρκετά κόκκινος.το zoom του επίσης είναι δεν ειναι καλό αν τον ενδιαφέρει κάποιον το zoom καμία σχέση με το p30pro που είναι λογικό αλλά ούτε καν με το pixel 4 xl που έχουν και τα 2 2Χ. Κατα τα αλλά δεν είχα παράπονο.Με μεγάλο plus το raw του στο manual που το βρήκα πολύ εύκολο σε επεξεργασια και μου έδωσε φοβερά αποτέλεσμα σε μερικές φωτογραφίες.

Για πράγματα που κουνιούνται όπως πχ τα παιδιά, τελικά μετά από αρκετό έλεγχο το iPhone είναι μονόδρομος. Ακόμα και το iPhone 7 που έχω εδώ όπως και το 11 pro που έχω εδώ επίσης κατατροπωνουν το p30 pro άνετα. Ξαναλέω, μιλάω για φωτογραφίες κατά την διάρκεια της κίνησης. Επίσης θεωρώ τα χρώματα των iPhone πιο ζωντανά ενώ το p30 pro μου πιο ξεθωριασμενα.

Link to comment
Share on other sites

@Fredometrios

Δεν αμφιβάλλω καθόλου ούτε υποστήριξα ότι είναι καλύτερο το 7pro από το p30 pro. Απλά με το android 10 έχει γίνει εξαιρετική η κάμερά του. Επίσης ανάλογα το πού εστιάζεις θα πάρεις και το σωστό white balance που πολύς κόσμος δεν το κάνει. Όσον αφορά τα πρόσωπα έτσι είναι, εννοώ τα κινούμενα, κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις πάντα μιλάω σε lowlight συνθήκες όπως σωστά ανέφερες . Προσωπικά είχα ακούσει και διαβάσει διάφορα για τις κάμερες των 1+ το συγκεκριμένο με εξέπληξε ευχάριστα κάτι που δεν το περίμενα.

Αυτά από έναν απαιτητικό χρήστη όπως είμαι, που συνήθως δε πολύ ασχολούμαι τόσο με τις επιδόσεις των καμερών των κινητών. Χρησιμοποιώ ως βασική καμερούλα την d750 FF στα ταξίδια μαζί με μία Sony Rx100 super compact.

@Νικήτα δεν έχω άποψη προσωπικής χρήσης iPhone. Έχουν 3,4 γνωστοί μου κι επειδή ξέρουν την μούρλα μου με την φωτογραφία όταν φωτογραφίζουμε στον ίδιο χώρο με ίδιες συνθήκες παθαίνουν πλάκα από το αποτέλεσμα του 1+ (όπως κι εγώ). Παιδιά σε εσωτερικούς χώρους δεν φωτογραφίζω και έχεις δίκιο υπάρχει υπαρκτό shutter lag με εξαιρετικά απο την άλλη μεριά αποτελέσματα σταθεροποίησης και βίντεο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αναφορά μου στο συγκεκριμένο νήμα έγινε διότι πολλοί θεωρούν τα 1+ (όπως κι εγώ που δεν είχα παλιότερα για διαφόρους λόγους) ακόμη και τα τελευταία μοντέλα, ότι είναι πολύ υποδεέστερα σε κάμερες κάτι που δεν ισχύει. Σε απαιτητικές συνθήκες φωτογράφισης με πληθώρα επιλογών μέσω manual mode μπορείς να πάρεις εξαιρετικά αποτελέσματα ακόμα και σε αποτύπωση λεπτομερειών. Μου αρέσει διότι δεν παστελιαζει(όπως λέει ο egodemis)τις φωτογραφίες κι έχεις εικόνες με λεπτομέρεια!!

Edited by konakis
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Για πράγματα που κουνιούνται όπως πχ τα παιδιά, τελικά μετά από αρκετό έλεγχο το iPhone είναι μονόδρομος. Ακόμα και το iPhone 7 που έχω εδώ όπως και το 11 pro που έχω εδώ επίσης κατατροπωνουν το p30 pro άνετα. Ξαναλέω, μιλάω για φωτογραφίες κατά την διάρκεια της κίνησης. Επίσης θεωρώ τα χρώματα των iPhone πιο ζωντανά ενώ το p30 pro μου πιο ξεθωριασμενα.

 

Έχει σχέση με τον φακό που φοράνε και την τεχνολογία της κάμερας για να το πω απλα. Σε κινούμενα πρόσωπα υπερτερεί το i phone, αλλά σε σταθερές φωτό, zoom night κλπ χάνει κατά κράτος , ειδικά το 7.

Link to comment
Share on other sites

Για παιδιά πού κουνιούνται μονόδρομος είναι το Xperia 1 ii

 

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Για πράγματα που κουνιούνται όπως πχ τα παιδιά, τελικά μετά από αρκετό έλεγχο το iPhone είναι μονόδρομος. Ακόμα και το iPhone 7 που έχω εδώ όπως και το 11 pro που έχω εδώ επίσης κατατροπωνουν το p30 pro άνετα. Ξαναλέω, μιλάω για φωτογραφίες κατά την διάρκεια της κίνησης. Επίσης θεωρώ τα χρώματα των iPhone πιο ζωντανά ενώ το p30 pro μου πιο ξεθωριασμενα.
Μετά το update του p30 pro το 11 Pro max πλέον τον πατάει σε όλα ακόμη και στο zoom που και εκεί το χάλασαν (δεν ξέρω πως). Πραγματικά σκατα στα μούτρα τους πραγματικό camera phone το έκαναν social media phone. Απλά ντροπή (και να ήταν μόνο αυτό ότι πήρε την 10.1 τα ίδια είναι με μικρό παραλλαγές)
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε η 140 που λέει ότι αναβαθμίζει την κάμερα, τι ακριβώς θα αλλάξει. Αν την πάρει κάποιος θα χαιρόμουν να έκανε μια ενημέρωση τι άλλαξαν και σε ποιες συνθήκες.
Link to comment
Share on other sites

Και ενώ έχω παραγγείλει το P30 Pro λόγω της κάμερας του.... διαβάζω τελευταία ότι με τα νέα update η απόδοση της ... είναι για κλάματα....

:blink::blink::blink::blink:

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Για πράγματα που κουνιούνται όπως πχ τα παιδιά, τελικά μετά από αρκετό έλεγχο το iPhone είναι μονόδρομος. Ακόμα και το iPhone 7 που έχω εδώ όπως και το 11 pro που έχω εδώ επίσης κατατροπωνουν το p30 pro άνετα. Ξαναλέω, μιλάω για φωτογραφίες κατά την διάρκεια της κίνησης. Επίσης θεωρώ τα χρώματα των iPhone πιο ζωντανά ενώ το p30 pro μου πιο ξεθωριασμενα.

 

Oντως ετσι λενε πολλοι για τα iphone εδω και χρονια ειδικα με το 11αρη να το εχει απογειωσει το θεμα.Δεν εχω δοκιμασει καποιο ποτε η αληθεια ειναι αλλα θα ηθελα ειδικα το 11αρη.Εχω βεβαια το Pixel 4 και σε αυτο το θεμα ειναι πραγματικα παρα πολυ καλο ,αρκετα καλυτερο απο το p30 pro σε προσωπα σε εσωτερικους χωρους εννοοω.

Παντως εμενα το p30pro ακομη μου αρεσει.δεν το ειχα βεβαια με την 9αρα οποτε δεν ξερω πως ηταν τοτε.Αλλα και τωρα μπορω να παρω ωραια δειγματα.Ειδικα ο φακος ζουμ του ειναι παρα πολυ καλος.Πχ αυτη η φωτο ειμαι αρκετα μακρυα και εδωσε αυτο το αποτελεσμα με το ζουμ το φιλτρο ειναι ετοιμο απο τα προφιλς.Η αλλη ειναι στο auto και παλι το αποτελεσμα με τοσο κοντρα ηλιο κακο δεν το λες.Εχω ακριβως την ιδια με το πιξελ αλλα δεν θελω να το κανω vs το θεμα.

50188194247_56e20a9757_z.jpgIMG_20200804_085017 by elias elias, on Flickr

50187925456_49b8afd6ff_z.jpgIMG_20200804_091551 by elias elias, on Flickr

Edited by Fredometrios
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε η 140 που λέει ότι αναβαθμίζει την κάμερα, τι ακριβώς θα αλλάξει. Αν την πάρει κάποιος θα χαιρόμουν να έκανε μια ενημέρωση τι άλλαξαν και σε ποιες συνθήκες.

Εχω περάσει την 140. Η έκδοση του προγράμματος της κάμερας είναι η 10.1.1.374, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει σε σχέση με την 133. Στην 140 δεν αναφέρετε πουθενά κάποια αλλαγή στην κάμερα κτλ μόνο το security update Ιουλίου.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Εχω περάσει την 140. Η έκδοση του προγράμματος της κάμερας είναι η 10.1.1.374, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει σε σχέση με την 133. Στην 140 δεν αναφέρετε πουθενά κάποια αλλαγή στην κάμερα κτλ μόνο το security update Ιουλίου.

 

το θεμα δεν ειανι στο camera app και με άλλες cameres το ίδιο κάνει το θεμα ειναι στο Post processing software και main drivers ουσιαστικά firmware κομμάτι

 

και ναι απο οτι διαβάζω το 140 ειναι απλα security update

εξαλου στην camera δεν έχει κάτι να φτιάξει αφου δεν ειναι bug απλά άλλαξε προσανατολισμό (για που ειναι κατάλληλες η φώτο που τραβάει) και επέλεξε το 95+% του κοινού της (δλδ social media users )

 

για να καταλάβεις πχ παλια τραβούσες φώτο πχ μια πλατεία οσο την είχες σε μικρή οθονη πχ κινητού κλπ δεν ήταν τόσο καλή (εντυπωσιακή θα έλεγα) μόλις την ανοιγες σε κανα Pc η έκανες zoom (crop) καταλάβαινες την λεπτομερια τα χρώματα ολα.

τώρα ειναι το αντίθετο όσο ειναι σε μικρο οθονη ειναι super wow η φώτο μεχρι που την ανοίξεις στο pc η κάνεις λήγω zoom. λεπτομερια μιδεν τα χρωματα ειναι προς μεριά του εντυπωσιασμού φως και contrast στο θεό κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειανι στο camera app και με άλλες cameres το ίδιο κάνει το θεμα ειναι στο Post processing software και main drivers ουσιαστικά firmware κομμάτι

 

και ναι απο οτι διαβάζω το 140 ειναι απλα security update

εξαλου στην camera δεν έχει κάτι να φτιάξει αφου δεν ειναι bug απλά άλλαξε προσανατολισμό (για που ειναι κατάλληλες η φώτο που τραβάει) και επέλεξε το 95+% του κοινού της (δλδ social media users )

 

για να καταλάβεις πχ παλια τραβούσες φώτο πχ μια πλατεία οσο την είχες σε μικρή οθονη πχ κινητού κλπ δεν ήταν τόσο καλή (εντυπωσιακή θα έλεγα) μόλις την ανοιγες σε κανα Pc η έκανες zoom (crop) καταλάβαινες την λεπτομερια τα χρώματα ολα.

τώρα ειναι το αντίθετο όσο ειναι σε μικρο οθονη ειναι super wow η φώτο μεχρι που την ανοίξεις στο pc η κάνεις λήγω zoom. λεπτομερια μιδεν τα χρωματα ειναι προς μεριά του εντυπωσιασμού φως και contrast στο θεό κλπ κλπ

 

Τώρα δηλαδή τι απέμεινε; pixel και iPhone;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τώρα δηλαδή τι απέμεινε; pixel και iPhone;

 

pixel δεν ξερω ποτε δεν τα συμπάθησα μπαταρία τους δεν με βγάζει ουτε για αστείο

 

one plus σκέφτομαι το OnePlus 8 Pro αν ουτε αυτο δεν μαλλον βλεπω και για κυρια συσκευη μυλο θα εχει και θα τελειώσει η υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια η κάμερα; έχω το 10 pro και είμαι σε φάση αλλαγής. Η αλήθεια είναι ότι είχα αποφασίσει για το 30 Pro ειδικά λόγω φωτογραφιών. Η αλήθεια είναι πως και το 10 pro με την 10 έχει γίνει χάλια η κάμερα. Α9με αυτό που διαβάζω, μάλλον θα κοιτάξω για το oneplus 7t pro. Ελπίζω να μην το μετανιώσω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...