Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διατιχος λόγο μικρού φακού και σενσορα έχεις δύο επιλογές η έχεις καλές φώτο με χαμηλό iso αλλά περισσότερο shutter time (με ότι συνεπάγεται αυτό στης κινούμενες) η έχεις μπόλικο noice λόγο υψηλού iso και αρκετά ποιο σκοτεινές αλλά με μικρό shutter time (με ότι πλεονέκτημα έχει αυτό στης κινούμενες)

Ακόμη κινιτα δεν έχουν φτάσει στο επίπεδο να έχεις και τα δύο

 

Μόνο ναυαρχιδες Samsung κάτι κάνουν με την προϋπόθεση να έχει μπόλικο φως

 

Πρόσωπικα εγώ τραβάω σε Pro mode τέτοια όταν χρειαστεί με ρύθμιση στο shutter time (με ότι απώλειες έχω όταν δεν έχει αρκετό φως)

 

Βασικά έπρεπε να έχει μια προεπιλογή, sport mode νομίζω το έχουν κάποιες συσκευές για αυτή τη δουλειά.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έπρεπε να έχει μια προεπιλογή, sport mode νομίζω το έχουν κάποιες συσκευές για αυτή τη δουλειά.
Εμ παλιά είχε (αλλά μοντέλα) μετά τα έβγαλαν όλα αυτά και κάνουν στροφή καθαρά στο social media based photos και πορτρέτα και beauty Mode κλπ (98%) πελατείας (διατιχος)
Link to comment
Share on other sites

Παντως δοκιμάστε και το pro mode και ας είναι όλα στο auto.Στα πρόσωπα κάνει μεγάλη διάφορα υπερ του promode καθώς δεν εχουν τοσο επεξεργασια καθως επισης και τα χρωματα ειναι καλυτερα με αλλη θερμοκρασια, φενεται και στο ιστογραμμα. Εγω πλέον μόνιμα σε Pro mode τραβαω, ειδικά σε καλο φωτισμο. Δοκιμάστε και σε μερος με αρκετη βλάστηση φυλλα κλπ μια φωτογραφια στο auto και μια στο auto αλλα promode εχουν μεγαλη διαφορα στην επεξεργασια που εχει το jpeg.Επισξς αν κατεβασεις που και που λιγο exposure οπου χρειαζεται παίρνεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο το auto και δεν ουτε καν χρονοβορο .

ερωτηση να βάλεις το κινητό σε δόνηση και αντίθετος στο δυνατό ενώ είναι κλειδωμένο απο τα κουμπιά δεν γίνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Παντως δοκιμάστε και το pro mode και ας είναι όλα στο auto.Στα πρόσωπα κάνει μεγάλη διάφορα υπερ του promode καθώς δεν εχουν τοσο επεξεργασια καθως επισης και τα χρωματα ειναι καλυτερα με αλλη θερμοκρασια, φενεται και στο ιστογραμμα. Εγω πλέον μόνιμα σε Pro mode τραβαω, ειδικά σε καλο φωτισμο. Δοκιμάστε και σε μερος με αρκετη βλάστηση φυλλα κλπ μια φωτογραφια στο auto και μια στο auto αλλα promode εχουν μεγαλη διαφορα στην επεξεργασια που εχει το jpeg.Επισξς αν κατεβασεις που και που λιγο exposure οπου χρειαζεται παίρνεις πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο το auto και δεν ουτε καν χρονοβορο .

ερωτηση να βάλεις το κινητό σε δόνηση και αντίθετος στο δυνατό ενώ είναι κλειδωμένο απο τα κουμπιά δεν γίνετε ?

Εγώ που έχω το P30 στις low-light αν κατεβάσεις την έκθεση οι φωτογραφίες είναι εκπληκτικές

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερε στο xda κάποιος από Ελλάδα ότι του ήρθε η 10.1.0.133

Security Ιουνίου και δεν λεε κάτι αλλο.

Μόλις μου ήρθε, πράγματι μόνο security Ιουνίου.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε, πράγματι μόνο security Ιουνίου.
Γιατί όσα bugs βλέπετε είτε δεν είναι bugs (πχ camera και αλλαγές σε αυτήν)

Αλλά τόσα προέρχονται από τα gaaps (τα οποία προσπαθούν να τα σουταρουν και να πάνε όλοι στα δικά τους)

Γενικά όχι καλή κατάσταση ειδικά αυτό με την Camera με χάλασε πάρα πολύ.

Δεν γουστάρω Samsung αλλά βλέπω εκεί να καταλήγω στο Android (στο ios 11 Pro max και πίνω νερό στο όνομα του έτσι όπως δουλεύει)

Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς δουλεύει το VoLTE; Σε εμένα με wind ενώ έχω 4g+ και το έχω ενεργοποιημενο δεν δουλεύει. Ξέρει καποιος τον λόγο;

 

Το έχεις ενεργοποιήσει μέσω της εξυπηρέτησης στη γραμμή σου; Αν όχι, κάλεσε 13700 ή στείλε τους μήνυμα στο Facebook.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όσα bugs βλέπετε είτε δεν είναι bugs (πχ camera και αλλαγές σε αυτήν)

Αλλά τόσα προέρχονται από τα gaaps (τα οποία προσπαθούν να τα σουταρουν και να πάνε όλοι στα δικά τους)

Γενικά όχι καλή κατάσταση ειδικά αυτό με την Camera με χάλασε πάρα πολύ.

Δεν γουστάρω Samsung αλλά βλέπω εκεί να καταλήγω στο Android (στο ios 11 Pro max και πίνω νερό στο όνομα του έτσι όπως δουλεύει)

 

Επειδή εχω περάσει απο ολα τα λεγόμενα καμεροτηλεφωνα απο αποχες Νοκια κλπ το p30 εχει μια παρα πολυ καλη καμερα.Δεν μπορω να καταλαβω τι σε χαλαει τοσο πολυ.δεν εχω δοκιμασει τα s20 αλλα απο s10 ειναι καλυτερο στο μονο που χανει κατα κρατος ειναι στην φωτομετρηση που το s10 εκει ειναι βασιλιας.Εχω μαζι και το Pixel 3 XL μιας και το εδωσα στην γυναικα μου και αν και στην αρχη με ξενισε λιγο η αλλαγη οταν εμαθα την καμερα του p30 οκ δεν μπορω να πω οτι μου λειπει. Ναι καλυτερο το πιξελ μιας και περνεις σωστη φωτογραφια 99% των περιπτωσεων αλλα και το p30 ειναι αρκετα καλο και πολυ φυσικο ειδικα στα προσωπα στο pro mode του, με αντιστοιχα samsung στα πρόσωπα παίρνεις παστελ

Πριν καταληξω να κρατησω το P30 ειχα στην κατοχη μου ταυτοχρονα One plus pro 7,S10 και αυτο και μετα απο πολλά τεστ συνολικά ήταν το καλύτερο και από τα 3.Ισως χρειαζοταν περισσοτερο χρονος ωστε να μαθω την καμερα του s10 και οντως να ειναι καλυτερο και να κανω λαθος οκ,αλλα απο το s9 που το ειχα αρκετο καιρο δεν ειναι καν κοντα τα κινητα σε φωτογραφικη ειναι έτη μακρυα

Edited by Fredometrios
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις ενεργοποιήσει μέσω της εξυπηρέτησης στη γραμμή σου; Αν όχι, κάλεσε 13700 ή στείλε τους μήνυμα στο Facebook.

 

Μήνυμα στο Facebook; που δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όσα bugs βλέπετε είτε δεν είναι bugs (πχ camera και αλλαγές σε αυτήν)

Αλλά τόσα προέρχονται από τα gaaps (τα οποία προσπαθούν να τα σουταρουν και να πάνε όλοι στα δικά τους)

Γενικά όχι καλή κατάσταση ειδικά αυτό με την Camera με χάλασε πάρα πολύ.

Δεν γουστάρω Samsung αλλά βλέπω εκεί να καταλήγω στο Android (στο ios 11 Pro max και πίνω νερό στο όνομα του έτσι όπως δουλεύει)

 

Egodemis τι σε χαλασε στην καμερα?

Λες οτι την χαλασαν ή οτι λιγοστεψαν τις δυνατοτητες της?

Η καμερα δεν αποδιδει οπως με android 9 που ηταν κορυφη?

Link to comment
Share on other sites

Egodemis τι σε χαλασε στην καμερα?

Λες οτι την χαλασαν ή οτι λιγοστεψαν τις δυνατοτητες της?

Η καμερα δεν αποδιδει οπως με android 9 που ηταν κορυφη?

 

το Manual δεν ειναι και τόσο Manual πλέον (για το Pro mode λεω) πάρα πολλά πράγματα αποφασίζει μονο του) πχ υπερβολικό noice reduction κλπ , πιστότητα χρωμάτων κλπ πήγε στα τάρταρα, έβγαλαν δυνατότητα να αλλάξω ανάλυση .

σχεδον σε ολα modes (σε ολα βασικα οχι σχεδον) εχει εντονη εστιαση στο Porter mode beauty mode κλπ)

 

με λίγα λόγια πήραν και έκαναν μια κορυφαία camera που ήταν ακομη και για ψαγμενους χρήστες και την μετέτρεψαν σε απόλυτο εργαλείο για social media photos (όπου πορτραίτα και διάφορες βελτιώσεις on the fly πχ beauty mode κλπ) δίνουν και παίρνουν.

 

απο την μια καλά έκανε καθώς 98% του κόσμου μόνο και μόνο για αυτά ενδιαφέρετε....... από την άλλη χάνει τους χρήστες που ήθελαν το κάτι παραπάνω από την camera και οχι μόνο social

 

η έντονη μετάβαση δεν έγινε με το android 10 αλλά όταν μπήκε το emui 10.1

 

ας έρθει φθινόπωρο (αν όλα καλά και δεν γίνει πάλι αρμαγεδον) θα ξεφορτοθω την συσκευη (χρονιά λάτρης huawei λόγο ότι πρόσφεραν μια ολοκληρωμένη συσκευη απο την εποχη του p6 όποιος το θυμάται)

θα παω η σε καποια ναυαρχιδα της One plus η σε καποια ναυαρχιδα της oppo (samsung Θα προσπαθήσω να αποφύγω αλλά αν δεν αναγκαστικά εκεί)

Link to comment
Share on other sites

το Manual δεν ειναι και τόσο Manual πλέον (για το Pro mode λεω) πάρα πολλά πράγματα αποφασίζει μονο του) πχ υπερβολικό noice reduction κλπ , πιστότητα χρωμάτων κλπ πήγε στα τάρταρα, έβγαλαν δυνατότητα να αλλάξω ανάλυση .

σχεδον σε ολα modes (σε ολα βασικα οχι σχεδον) εχει εντονη εστιαση στο Porter mode beauty mode κλπ)

 

με λίγα λόγια πήραν και έκαναν μια κορυφαία camera που ήταν ακομη και για ψαγμενους χρήστες και την μετέτρεψαν σε απόλυτο εργαλείο για social media photos (όπου πορτραίτα και διάφορες βελτιώσεις on the fly πχ beauty mode κλπ) δίνουν και παίρνουν.

 

απο την μια καλά έκανε καθώς 98% του κόσμου μόνο και μόνο για αυτά ενδιαφέρετε....... από την άλλη χάνει τους χρήστες που ήθελαν το κάτι παραπάνω από την camera και οχι μόνο social

 

η έντονη μετάβαση δεν έγινε με το android 10 αλλά όταν μπήκε το emui 10.1

 

ας έρθει φθινόπωρο (αν όλα καλά και δεν γίνει πάλι αρμαγεδον) θα ξεφορτοθω την συσκευη (χρονιά λάτρης huawei λόγο ότι πρόσφεραν μια ολοκληρωμένη συσκευη απο την εποχη του p6 όποιος το θυμάται)

θα παω η σε καποια ναυαρχιδα της One plus η σε καποια ναυαρχιδα της oppo (samsung Θα προσπαθήσω να αποφύγω αλλά αν δεν αναγκαστικά εκεί)

Σε επιασα και συμφωνω μαζι σου.

Δηλαδη τωρα δεν μπορεις να αλλαξεις σε πληρη αναλυση την κυρια καμερα? Πατατα μεγαλη!

Link to comment
Share on other sites

Σε επιασα και συμφωνω μαζι σου.

 

Δηλαδη τωρα δεν μπορεις να αλλαξεις σε πληρη αναλυση την κυρια καμερα? Πατατα μεγαλη!

Μπορείς με διαφορετικό τρόπο (έχει ξεχοριστη επιλογή να τραβάς σε πλήρες ανάλυση χωρίς καμία ρύθμιση κλπ και με ότι ρυθμίσεις γουστάρει αυτό πχ αν δει άτομο τραβάει πορτρέτο. Η front camera μόλις ανοίγεις την έχει σε mode πορτρέτο και beauty Mode ανοιχτό και ακόμη και να μην επιλέξεις πορτρέτο πάλι η φώτο βγαίνει με έμφαση στο πορτρέτο και το τοπίο πίσω σου λες και τραβήχτηκε από Camera 10 ετηας.

 

Τέλος παντον της αλλαγές της καταλαβαίνω απόλυτα όπως και καταλαβαίνω απόλυτα σε ποια στόμα απευθύνονται (και λογικό είναι αφού είναι σχεδόν όλη η πελατεία τους πλέον). Και καλά κάνουν. Αλλά δεν το δέχομαι για μένα.

Και άλλο ένα παράπονο το 12 pro max για ίδιο κοινό απευθύνεται και αυτό γιατί η Camera του δεν είναι στο ίδιο χαλί ναι μεν δεν σε αφήνει να αλλάξεις πολλά άλλα το auto mode τους είναι πολύ ανώτερο από οτιδήποτε άλλο και δεν κάνει ότι του καπνίσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με διαφορετικό τρόπο (έχει ξεχοριστη επιλογή να τραβάς σε πλήρες ανάλυση χωρίς καμία ρύθμιση κλπ και με ότι ρυθμίσεις γουστάρει αυτό πχ αν δει άτομο τραβάει πορτρέτο. Η front camera μόλις ανοίγεις την έχει σε mode πορτρέτο και beauty Mode ανοιχτό και ακόμη και να μην επιλέξεις πορτρέτο πάλι η φώτο βγαίνει με έμφαση στο πορτρέτο και το τοπίο πίσω σου λες και τραβήχτηκε από Camera 10 ετηας.

 

Τέλος παντον της αλλαγές της καταλαβαίνω απόλυτα όπως και καταλαβαίνω απόλυτα σε ποια στόμα απευθύνονται (και λογικό είναι αφού είναι σχεδόν όλη η πελατεία τους πλέον). Και καλά κάνουν. Αλλά δεν το δέχομαι για μένα.

Και άλλο ένα παράπονο το 12 pro max για ίδιο κοινό απευθύνεται και αυτό γιατί η Camera του δεν είναι στο ίδιο χαλί ναι μεν δεν σε αφήνει να αλλάξεις πολλά άλλα το auto mode τους είναι πολύ ανώτερο από οτιδήποτε άλλο και δεν κάνει ότι του καπνίσει.

Όταν μιλάμε για camera pro, κανείς ότι γουστάρεις εσύ και όχι αυτό. Ας κάνει ότι γουστάρει στο αυτόματο και ας αφήσουν το pro στην ησυχία του.

Έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα

 

Στάλθηκε από το NX551J μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με τον Chrome? Συνέχεια μου "κολλάει"!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με τον Chrome? Συνέχεια μου "κολλάει"!
Σε πάρα πολλές συσκευές έχει πρόβλημα ο chrome

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε πάρα πολλές συσκευές έχει πρόβλημα ο chrome

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ποιόν browser να βάλω? Της huawei είναι καλός?

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν browser να βάλω? Της huawei είναι καλός?
Δεν ξέρω και εγώ Chrome χρησιμοποιώ πιστεύω να φτιάξει με update

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον Samsung Internet beta. Σε όλα μου τα κινητά.

Έχει και σκούρα λειτουργία και κατεβάζοντας εφαρμογή για διαφημίσεις δεν έχεις καθόλου. Το τελευταίο για όσους δεν ασχολούντε με adguard και άλλα τέτοια.

Τον Chrome τον πετάω πάντα ούτε καν απενεργοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον Samsung Internet beta. Σε όλα μου τα κινητά.

Έχει και σκούρα λειτουργία και κατεβάζοντας εφαρμογή για διαφημίσεις δεν έχεις καθόλου. Το τελευταίο για όσους δεν ασχολούντε με adguard και άλλα τέτοια.

Τον Chrome τον πετάω πάντα ούτε καν απενεργοποιηση.

Ευχαριστώ. Θα τον δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Σε night mode? Σε σχέση με android 9?

Νομίζω έστρωσε λίγο η κάμερα στο night mode μετά το τελευταίο update. 10.1. 0.133

 

https://ibb.co/Nx2XwBf

https://ibb.co/X3zYC1W

https://ibb.co/x6M1q5y

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω παράπονο από την κάμερα.. Στην selfie σωστά θεωρεί ότι θες να τραβήξεις πορτραίτο.. Το beautiful mode απενεργοποιητε κανονικά. Στην πίσω κάμερα αν δει πρόσωπο θα ενεργοποιηθεί το πορτραίτο φυσιολογικά.. Αν δεν θες να σου θάμπωσε τα πίσω απ ενεργοποιείς το ia και είσαι εντάξει... Το 40αρι καλώς το πήγε εκεί που το πήγε. Η ανάλυση είναι όπως πριν απλώς άλλαξαν την ονομασία.. 4.3 είναι η 10αρα..1 προς ένα επίσης αν θυμάμαι καλά και σε πλήρη οθόνη πέφτεις στα 7 mp..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...