Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι παίζει με permissions που ζητάει fb
Εγώ δεν έχω δώσει καμία άδεια στο Facebook και πάλι βλέπω αυξημένη κατανάλωση, ποτέ δεν δίνω καμία άδεια σε καμία συσκευή μου στο Facebook

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω δώσει καμία άδεια στο Facebook και πάλι βλέπω αυξημένη κατανάλωση, ποτέ δεν δίνω καμία άδεια σε καμία συσκευή μου στο Facebook

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και τα φανταράκια, χωρίς άδεια πηδούν τους φράχτες, για να πιουν κάνα ποτάκι....

fb=garbage

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν είναι κάτι καινούριο το θέμα με την εφαρμογή του Facebook.

Πολλά χρόνια τώρα έχει αποδειχτεί ότι είναι μια από τις πιο "ενεργοβόρες" mobile εφαρμογές, ενίοτε και με πολλά privacy / permission θέματα (μικρόφωνα ανοιχτά, κλπ).

Προφανώς τώρα παίζει και κάποιο θεματάκι σε συνδυασμό με την 10.1 και ήρθε και έδεσε..., και έγινε ακόμα πιο buggy η κατάσταση με τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Προσωπικά, χρόνια τώρα μπαίνω είτε μέσω browser (συντόμευση), είτε με Facebook Lite.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε εμένα έχει θέματα και στην 10 το facebook. Όχι τόσο τραγικά , αλλά υπάρχει αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με τον προηγούμενο καιρό. Δεν είναι δηλαδή πρόβλημα της 10.1 , κάτι με την εφαρμογή παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Τόσο χαλι τελικά;

 

Γιατί όμως αποκλειστικά με την 10.1;

Εγώ και με την 10 είχα θέμα.. Ενώ έχω 16 gb ίντερνετ στο πακέτο μου και συνήθως μςταβειας τρώω τα 3 ξαφνικά στις 20 μέρες τελείωσαν τα data και αγόρασα αλλά 5 gb και ίσα ίσα την έβγαλα μέχρι την ανανέωση στις 1 του μήνα... Το ξήλωσα το fb(πάντα ήταν για τα μπάζα η εφαρμογή) έβαλα το metal και για την ώρα είμαι εντάξει

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για τις 3 εφαρμογές συστήματος του fb δεν εννοώ να μην έχουν κανένα permission αλλά για force stop και disable. Μόλις το έκανα σταμάτησε να δείχνει στις ρυθμίσεις μπαταρίας οτι το fb είναι ώρες στο παρασκήνιο.

Πάρα όλα αυτά η μπαταρία πάλι πέφτει πιο γρήγορα για κάποιο λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Έβαλα την 10.1, έκανα εργοστασιακες ρυθμίσεις για να στρώσει και από τότε κάθε φορά που ανοίγω κάτι (που βίντεο) ή κατεβάζω ένα αρχεία ανά δευτερόλεπτο κάνει τον ήχο ειδοποίησης. Πως μπορεί να μη κάνει τον ήχο ειδοποίησης; Πχ ένα αρχεία 100 mb όσο κατέβαινε έκανε ανά δευτερόλεπτο τον ήχο.

 

Edit: Ξαναέκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις χωρίς να περάσω όμως αυτή τη φορά καμία ρύθμιση ούτε από Google ούτε από Huawei. Το έστησα σα καινούριο κινητό και έστρωσε.

Edited by ^_NikitaS_^
Link to comment
Share on other sites

3η μέρα μετά το update 10.1 και βλέπω ότι η πτώση στη μπαταρία είναι μεγάλη

 

με τη χρήση που εκανα για να πέσει στο 50% είχα κάπου 5+ ώρες ανοιχτή οθόνη

 

τώρα 3η μέρα σερη και χωρίς καθόλου 4g πέφτει στο 40% με 4,5 - 5 ώρες οθόνη

 

εκεί που αν το έβγαζα από τη φόρτιση το πρωί μέχρι το βράδυ έπεφτε στο 30-40% τώρα πέφτει στο 15-20%

 

problem solved

 

έκανα χθες απο recovery wipe cache και σήμερα επανήλθε στα προηγούμενα επίπεδα η μπαταρία

 

απο της 8 το πρωί το χω βγάλει από τη φόρτιση και μέχρι τώρα με 5,5 ώρες οθόνη έχει πέσει η μπαταρία στο 52%

Link to comment
Share on other sites

Το hisuite μπορεί να πάρει και back up τα δεδομένα των εφαρμογών;
Ναι αλλά γενικά δεν συνιστάτε εκτός και αν κάνεις μετάβαση από μια συσκευή σε άλλη.

Πχ ας πούμε έκανες update από την 9 σε 10 και έχεις θέματα και είπες να κάνεις backup και να κάνεις επαναφορά και μετσ να περάσεις πίσω το backup

Το αποτέλεσμα θα είναι σαν να μην έκανες τπτ η και χειρότερα. Δυστιχος αν υπάρχουν θέματα μετά το update η γενικός κάτι πάει στραβά με λογισμικό clean install είναι η μόνη σηγουρη λύση (εκτός και αν διαθέτεις άπλετο χρόνο και μπορείς να πειραματηστεις)

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που προαναφερθηκαν σε σχέση με το Facebook, υπάρχουν πάντα; ακόμα και αν είσαι αποσυνδεδεμένος; φτάνει που υπάρχει και ας μην έχεις κάνει sign in;
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που προαναφερθηκαν σε σχέση με το Facebook, υπάρχουν πάντα; ακόμα και αν είσαι αποσυνδεδεμένος; φτάνει που υπάρχει και ας μην έχεις κάνει sign in;
Μόνο που είναι app μέσα το κάνει γιατί πρώτη φορά δεν είχα κάνει login.

Από τότε που το σοθταρα παίζει να μην έχω ούτε ένα bug...

Θέμα με Camera δεν ξανά εμφανισε (αφού δεν δεσμεύει την Camera και καταγραφεί ένας θεός ξέρει τι)

Θέμα με μικρόφωνο δεν ξανά εμφανισε (αφού πλέον δεν δεσμεύει το μικρόφωνο και καταγραφεί ένας θεός ξέρει τη)

Θέμα με ξαφνικά χαμηλό ήχο δεν το ξανά εμφανισε

Θέμα με μπαταρία πάλι δεν ξανά εμφανισε (αφού δεν βαράει υπερωρίες στο παρασκήνιο)

Θέμα με υπερθέρμανση δεν έχω πλέον (αφού δεν βαράει υπερωρίες η εφαρμογή)

Data δεν φεύγουν νεράκι πλέον αφού έστελνε τεράστιο όγκο δεδομένων κάπου τελευταία βδομάδα και βάλε ακόμη και με 4g

Και ένα σπαστικό θέμα σταμάτησε (μου πέταγε τελευταία διαφημίσεις για πράγματα για τα οποία συζητάγαμε κοντά στην συσκευή (όχι γραπτός λόγος) στο άσχετο πέταγε στο Chrome διαφημίσεις για πράγματα που συζητάγαμε και έγινε και πολύ aggressive τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που είναι app μέσα το κάνει γιατί πρώτη φορά δεν είχα κάνει login.

Από τότε που το σοθταρα παίζει να μην έχω ούτε ένα bug...

Θέμα με Camera δεν ξανά εμφανισε (αφού δεν δεσμεύει την Camera και καταγραφεί ένας θεός ξέρει τι)

Θέμα με μικρόφωνο δεν ξανά εμφανισε (αφού πλέον δεν δεσμεύει το μικρόφωνο και καταγραφεί ένας θεός ξέρει τη)

Θέμα με ξαφνικά χαμηλό ήχο δεν το ξανά εμφανισε

Θέμα με μπαταρία πάλι δεν ξανά εμφανισε (αφού δεν βαράει υπερωρίες στο παρασκήνιο)

Θέμα με υπερθέρμανση δεν έχω πλέον (αφού δεν βαράει υπερωρίες η εφαρμογή)

Data δεν φεύγουν νεράκι πλέον αφού έστελνε τεράστιο όγκο δεδομένων κάπου τελευταία βδομάδα και βάλε ακόμη και με 4g

Και ένα σπαστικό θέμα σταμάτησε (μου πέταγε τελευταία διαφημίσεις για πράγματα για τα οποία συζητάγαμε κοντά στην συσκευή (όχι γραπτός λόγος) στο άσχετο πέταγε στο Chrome διαφημίσεις για πράγματα που συζητάγαμε και έγινε και πολύ aggressive τελευταία

 

Να σε ρωτήσω μιας και ψήνομαι για το 8/256. Βγαίνει μόνο σε δικαρτο ή υπάρχει και μονόκαρτη έκδοση; επίσης, υπάρχει κάποια σκλήρυνση στο γυαλί πχ. Gorilla glass 5, 6κτλ;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω μιας και ψήνομαι για το 8/256. Βγαίνει μόνο σε δικαρτο ή υπάρχει και μονόκαρτη έκδοση; επίσης, υπάρχει κάποια σκλήρυνση στο γυαλί πχ. Gorilla glass 5, 6κτλ;
Δεν νωμιζω να έχει double sim γενικά σε αυτή την συσκευή

Gorilla glass έχει αλλα λίγη σημασία έχει είναι κυρτή η συσκευή αν πέσει με την οθόνη φιλάκια πολλά δεν πας να έχεις και μπαμπουηνος glass

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που είναι app μέσα το κάνει γιατί πρώτη φορά δεν είχα κάνει login.

Από τότε που το σοθταρα παίζει να μην έχω ούτε ένα bug...

Θέμα με Camera δεν ξανά εμφανισε (αφού δεν δεσμεύει την Camera και καταγραφεί ένας θεός ξέρει τι)

Θέμα με μικρόφωνο δεν ξανά εμφανισε (αφού πλέον δεν δεσμεύει το μικρόφωνο και καταγραφεί ένας θεός ξέρει τη)

Θέμα με ξαφνικά χαμηλό ήχο δεν το ξανά εμφανισε

Θέμα με μπαταρία πάλι δεν ξανά εμφανισε (αφού δεν βαράει υπερωρίες στο παρασκήνιο)

Θέμα με υπερθέρμανση δεν έχω πλέον (αφού δεν βαράει υπερωρίες η εφαρμογή)

Data δεν φεύγουν νεράκι πλέον αφού έστελνε τεράστιο όγκο δεδομένων κάπου τελευταία βδομάδα και βάλε ακόμη και με 4g

Και ένα σπαστικό θέμα σταμάτησε (μου πέταγε τελευταία διαφημίσεις για πράγματα για τα οποία συζητάγαμε κοντά στην συσκευή (όχι γραπτός λόγος) στο άσχετο πέταγε στο Chrome διαφημίσεις για πράγματα που συζητάγαμε και έγινε και πολύ aggressive τελευταία

Εγώ τους μαύρισμα και τους τα έγραψα όλα στο play store.. Τώρα είμαι από το πρωί με το κινητό στο χέρι και έχω 65% μπαταρία

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους μαύρισμα και τους τα έγραψα όλα στο play store.. Τώρα είμαι από το πρωί με το κινητό στο χέρι και έχω 65% μπαταρία

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

75 εγώ....

Τα σχόλια είναι περιττά

Link to comment
Share on other sites

Δεν νωμιζω να έχει double sim γενικά σε αυτή την συσκευή

Gorilla glass έχει αλλα λίγη σημασία έχει είναι κυρτή η συσκευή αν πέσει με την οθόνη φιλάκια πολλά δεν πας να έχεις και μπαμπουηνος glass

 

Δικαρτο είναι το δικό μου 8/256

Και μαλιστα έχω παραγγείλει και nm card 256 για να μπει στη θέση της δεύτερης sim.

Νομίζω τα περισσότερα δικαρτα είναι

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Δικαρτο είναι το δικό μου 8/256

Και μαλιστα έχω παραγγείλει και nm card 256 για να μπει στη θέση της δεύτερης sim.

Νομίζω τα περισσότερα δικαρτα είναι

 

Δηλαδή έχει δύο θήκες για sim εκ των οποίων η μία είναι υβριδική;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχει δύο θήκες για sim εκ των οποίων η μία είναι υβριδική;

 

Ναι έτσι ακριβώς..

Ή δικαρτο ή μία sim και nm card

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Δικαρτο είναι το δικό μου 8/256

Και μαλιστα έχω παραγγείλει και nm card 256 για να μπει στη θέση της δεύτερης sim.

Νομίζω τα περισσότερα δικαρτα είναι

 

λαθος το εγραψα πηγα να πω δεν νωμιζω να υπαρχουν single sim...........

Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση , τα προβλήματα με το facebook σε εμένα λύθηκαν με το wipe cache partition.

 

το ειχα κάνει και εγώ ποιο παλιά προσωρινά για καμία μέρα λύθηκε.......

btw το ίδιο γινεται και στην δεύτερη μου συσκευη s20e

εμενα ποιο πολυ μου καιει που ανέβασε τόσα gb η εφαρμογή και τι ακριβός ανέβασε

Link to comment
Share on other sites

το ειχα κάνει και εγώ ποιο παλιά προσωρινά για καμία μέρα λύθηκε.......

btw το ίδιο γινεται και στην δεύτερη μου συσκευη s20e

εμενα ποιο πολυ μου καιει που ανέβασε τόσα gb η εφαρμογή και τι ακριβός ανέβασε

 

Και φταιει στους Αμερικανους η Huawei οτι στελνει πραγματα στους κινεζους,και γιαυτο την μπαναρανε, και δεν φταινε οι κωλοεφαρμογες τους?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...