Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία μια χαρά τότε με το καλό να παραλάβεις και να τη χαρείς.

Γράψε μας και την εμπειρία σου από το σέρβις τους αν μπορείς;

Που το πηγές;

 

εννοειται το εστειλα στο επισημο service της huawei στην Ελλαδα στην procordia οταν το παρω θα γραψω και τις διαφορες που θα δω

p30 pro
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έψαξα για αυτό το feature της huawei.

Το ονομάζει smart charging και όντως μαθαίνει τις συνήθειες φόρτισης του χρήστη.

Π.χ αναφέρει πως αν το φορτίζεις όλο το βράδυ φορτίζει μέχρι το 80% γρήγορα και στη συνέχεια φορτίζει αργά Μέχρι το 100%

προς το παρόν υπάρχει σαν επιλογή στα mate 30 και honor 30 και θα προστεθει με κάποιο emui software update και στα δικά μας.

Ορίστε και το link

https://www.mobilescout.com/smartphone/news/n115423/huawei-emui-smart-charging-mode/

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Sorry αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά δεν έχω προλάβει να διαβάσω πολλές τις σελίδες.

 

Τι χρησιμοποιείτε για τζαμί και πόσο καλά προστατεύει και εφαρμόζει στις κυρτές πλευρές?

 

Στο p20 που ήταν φλατ η οθόνη, αν το τζαμί δεν εφαπτοταν καλά στην ελάχιστη κυρτότητα... Έκανε φουσκάλες και σύντομα ήταν για πέταμα. Κάπου είχα διαβάσει πως αντί για τζαμί βάζουν μια επίστρωση (Vodafone, media markt δεν θυμάμαι) ποια η άποψη σας?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις έψαξα για αυτό το feature της huawei.

Το ονομάζει smart charging και όντως μαθαίνει τις συνήθειες φόρτισης του χρήστη.

Π.χ αναφέρει πως αν το φορτίζεις όλο το βράδυ φορτίζει μέχρι το 80% γρήγορα και στη συνέχεια φορτίζει αργά Μέχρι το 100%

προς το παρόν υπάρχει σαν επιλογή στα mate 30 και honor 30 Οπότε ίσως προστεθεί με κάποιο software update και στα δικά μας.

Ορίστε και το link

https://www.mobilescout.com/smartphone/news/n115423/huawei-emui-smart-charging-mode/

 

Μάλιστα.. εγώ το άκουσα σε ομιλία για το p40 και αναφέρθηκε σαν δυνατότητα του ΑΙ. Οπότε εύκολα προσαρμόζεται σε κάθε συσκευή της με ΑΙ. Ελπίζω να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έψαξα για αυτό το feature της huawei.

Το ονομάζει smart charging και όντως μαθαίνει τις συνήθειες φόρτισης του χρήστη.

Π.χ αναφέρει πως αν το φορτίζεις όλο το βράδυ φορτίζει μέχρι το 80% γρήγορα και στη συνέχεια φορτίζει αργά Μέχρι το 100%

προς το παρόν υπάρχει σαν επιλογή στα mate 30 και honor 30 Οπότε ίσως προστεθεί με κάποιο software update και στα δικά μας.

Ορίστε και το link

https://www.mobilescout.com/smartphone/news/n115423/huawei-emui-smart-charging-mode/

 

Αυτό που λες γίνεται σε όλα τα κινητά φίλε μου, δεν είναι καμιά τρομερή λειτουργία, εδώ και καιρό λέμε ότι γρήγορη με αργή φόρτιση έχουν διαφορά 20 λεπτά πχ.. Μέχρι το 100%, Γιατι μέχρι το 80 πάει γρήγορα ενώ μετά κόβει πάρα πολύ, απλά έχεις πολύ γρήγορα ένα 80αρι που σε καλύπτει αρκετά. Όμως δεν παύει να φθείρεται η μπαταρία. Από εκεί και πέρα κάθε ένας κάνει ότι θέλει. Υπάρχει πολύς κόσμος εδώ και στις αγγελίες που αναφέρει την πτώση μετά από μήνες. Δεν είπαμε ότι θα χαλάσουν όλα την ίδια μέρα αλλά μην είμαστε κολλημένοι. Αν σε βγάζει τη μέρα πχ γιατί να φορτίσεις με γρήγορη στον ύπνο σου? Αυτό είπα μόνο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έτσι αναφέρουν τα άρθρα πως θα το προσθέσουν και σε παλιότερες συσκευές.

Ωραίο mode πάντως για αυτούς που συνηθίζουν να αφήνουν τη συσκευή να φορτίζει όλο το βράδυ.

Θα παρατείνει τη διάρκεια της μπαταρίας τους σιγουρα

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω διαβάσει ότι βοηθάει, είναι να χρησιμοποιείς εφόσον δεν βιάζεσαι, έναν μικρότερο φορτιστή οπότε να μην μπαίνει σε ταχεία φόρτιση. Επίσης, επειδή έχω και έναν με επαγωγική φόρτιση το ακουμπάω επάνω και φορτίζει νορμάλ. Τώρα δεν ξέρω, αλλά αφού δεν βιάζομαι τότε γιατί να το 'πουσάρω" ?

Στην δουλειά βέβαια, άμα τύχουν μέρες που έχω πολύ χρήση, τότε παίζει ταχεία φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες γίνεται σε όλα τα κινητά φίλε μου, δεν είναι καμιά τρομερή λειτουργία, εδώ και καιρό λέμε ότι γρήγορη με αργή φόρτιση έχουν διαφορά 20 λεπτά πχ.. Μέχρι το 100%, Γιατι μέχρι το 80 πάει γρήγορα ενώ μετά κόβει πάρα πολύ, απλά έχεις πολύ γρήγορα ένα 80αρι που σε καλύπτει αρκετά. Όμως δεν παύει να φθείρεται η μπαταρία. Από εκεί και πέρα κάθε ένας κάνει ότι θέλει. Υπάρχει πολύς κόσμος εδώ και στις αγγελίες που αναφέρει την πτώση μετά από μήνες. Δεν είπαμε ότι θα χαλάσουν όλα την ίδια μέρα αλλά μην είμαστε κολλημένοι. Αν σε βγάζει τη μέρα πχ γιατί να φορτίσεις με γρήγορη στον ύπνο σου? Αυτό είπα μόνο.

 

Το γνωρίζω φίλε πως όλες οι φορτίσεις κόβουν λίγο από το 80 μέχρι να γεμίσουν εντελώς αλλα στο άρθρο αναφέρει πως αυτό είναι διαφορετικό. Το 80-100 θα το πάει πάρα πολύ αργά σχεδόν μέχρι να ξυπνήσεις. Ο καθένας επίσης δε γνωρίζουμε πως συνηθίζει να φορτίζει τη συσκευή του.

Πχ αν αφήνεις να πέφτει πολύ χαμηλά η στάθμη ,αν το αφήνεις όλο το βράδυ στη μπριζα ή αν το χρησιμοποιεις παράλληλα λογικό είναι να πέφτει κ η απόδοση της.

Το v30 που το είχα σχεδόν δύο χρόνια είχα πολύ μικρή πτώση σε απόδοση και όλες οι φορτίσεις ήταν με το γνήσιο φορτιστή της LG. Τηρουσα όλα τα παραπάνω όμως γιαυτό και ή μικρή πτώση. Η πλειοψηφία δεν τα ακολουθεί αυτά όμως δυστυχώς.

Τη μέρα με βγάζει ναι και μισή δεύτερη (και παραπάνω από μιση) οπότε γιατί να το φορτίζω κάθε μέρα ενω μπορώ με τη ταχεία να το κάνω σε πιο αραιά διαστήματα; Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου.

Δεν σε κατηγόρησα το πως φορτίζεις τη συσκευή σου.

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Όταν πρωτοπήρα τη συσκευή, πριν λίγες μέρες δηλαδή, δεν είχα κανένα θέμα με το write permission της memory card.

 

Από χθες προσπαθώ να μετακινήσω αρχεία από την internal memory στην NanoMemory card του κινητού και δεν μπορώ με κανέναν file explorer πέρα από τον Huawei Files (Manager).

Εχω δοκιμάσει πολλούς (όπως τον αγαπημένο μου MixPlorer) χωρίς αποτέλεσμα.

Πήγα και στα Developer options (αφού τα ενεργοποίησα) και έκανα enable το "Force allow apps on external storage".

 

Γενικά φαίνεται να υπάρχει πλέον θέμα με την το write permission στην κάρτα από 3rd party εφαρμογές.

Π.χ. Αν πάω να πάρω και να αποθηκεύσω backup του Nova Launcher στην NM card, τρώω πόρτα. Μια άλλη εφαρμογή που γράφει στην memory card τραγούδια, δεν μπορεί πλέον να τα γράψει εκει. Το ίδιο και με την εφαρμογή Pocket (έχει επιλογή να σώζει ότι κατεβάζει από άρθρα στην external memory, και πλεον βγάζει μήνυμα οτι δεν ειναι διαθέσιμη για εγγραφή). Ή π.χ. αν κάνω export settings backup με τον MixPlorer στην NM card, δεν με αφήνει να το αποθηκεύσω εκεί.

 

https://photos.app.goo.gl/ff8jKu3YTjohwYMX8

 

Τα μόνα που δουλεύουν είναι το Huawei Files και με USB καλώδιο το HiSuite.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο θέμα;

 

Υποψιάζομαι ότι στην αρχή όλα αυτά δούλευαν διότι είχα επαναφέρει στο P30 ενα google backup που είχα πάρει από το προηγούμενο κινητό μου (Galaxy S7) και ίσως γι αυτό δούλευαν όλα οκ με τα permissions. Πλέον τίποτα με 3rd party apps.

 

Μέχρι που έφτασα σήμερα στο σημείο να κάνω format την κάρτα μνήμης (μέσα από το κινητό) και μετά factory reset και το κινητό και στήσιμο από την αρχή. Και πάλι τα ίδια όμως. Δε ξέρω αν φταίει το τελευταίο security update Μαρτίου ή κάτι άλλο...

 

Βλέπω ότι το ίδιο ακριβώς θέμα είχαν αντιμετωπίσει και κάποιοι άλλοι (ανάμεσά τους και ένας Έλληνας με το Mate 20 pro)

 

https://forum.xda-developers.com/mate-20-pro/help/write-to-sd-card-emui-10-t4017037

 

θεωρώ ότι αν είχε πάθει ζημιά η Memory card, τότε ούτε από το HiSuite θα ήταν προσβάσιμη, ούτε από το Huawei files app.

 

Μπορεί κανείς που έχει memory card να δοκιμάσει να κάνει μεταφορά αρχείων (π.χ. photo) από την Internal στην memory card και να δει αν λειτουργεί ΟΚ;

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να πει εάν με την 10 έφτιαξε το βίντεο; Η ακόμα χάλια;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Όταν πρωτοπήρα τη συσκευή, πριν λίγες μέρες δηλαδή, δεν είχα κανένα θέμα με το write permission της memory card.

 

Από χθες προσπαθώ να μετακινήσω αρχεία από την internal memory στην NanoMemory card του κινητού και δεν μπορώ με κανέναν file explorer πέρα από τον Huawei Files (Manager).

Εχω δοκιμάσει πολλούς (όπως τον αγαπημένο μου MixPlorer) χωρίς αποτέλεσμα.

Πήγα και στα Developer options (αφού τα ενεργοποίησα) και έκανα enable το "Force allow apps on external storage".

 

Γενικά φαίνεται να υπάρχει πλέον θέμα με την το write permission στην κάρτα από 3rd party εφαρμογές.

Π.χ. Αν πάω να πάρω και να αποθηκεύσω backup του Nova Launcher στην NM card, τρώω πόρτα. Μια άλλη εφαρμογή που γράφει στην memory card τραγούδια, δεν μπορεί πλέον να τα γράψει εκει. Το ίδιο και με την εφαρμογή Pocket (έχει επιλογή να σώζει ότι κατεβάζει από άρθρα στην external memory, και πλεον βγάζει μήνυμα οτι δεν ειναι διαθέσιμη για εγγραφή). Ή π.χ. αν κάνω export settings backup με τον MixPlorer στην NM card, δεν με αφήνει να το αποθηκεύσω εκεί.

 

https://photos.app.goo.gl/ff8jKu3YTjohwYMX8

 

Τα μόνα που δουλεύουν είναι το Huawei Files και με USB καλώδιο το HiSuite.

 

Έχει παρατηρήσει κανείς το ίδιο θέμα;

 

Υποψιάζομαι ότι στην αρχή όλα αυτά δούλευαν διότι είχα επαναφέρει στο P30 ενα google backup που είχα πάρει από το προηγούμενο κινητό μου (Galaxy S7) και ίσως γι αυτό δούλευαν όλα οκ με τα permissions. Πλέον τίποτα με 3rd party apps.

 

Μέχρι που έφτασα σήμερα στο σημείο να κάνω format την κάρτα μνήμης (μέσα από το κινητό) και μετά factory reset και το κινητό και στήσιμο από την αρχή. Και πάλι τα ίδια όμως. Δε ξέρω αν φταίει το τελευταίο security update Μαρτίου ή κάτι άλλο...

 

Βλέπω ότι το ίδιο ακριβώς θέμα είχαν αντιμετωπίσει και κάποιοι άλλοι (ανάμεσά τους και ένας Έλληνας με το Mate 20 pro)

 

https://forum.xda-developers.com/mate-20-pro/help/write-to-sd-card-emui-10-t4017037

 

θεωρώ ότι αν είχε πάθει ζημιά η Memory card, τότε ούτε από το HiSuite θα ήταν προσβάσιμη, ούτε από το Huawei files app.

 

Μπορεί κανείς που έχει memory card να δοκιμάσει να κάνει μεταφορά αρχείων (π.χ. photo) από την Internal στην memory card και να δει αν λειτουργεί ΟΚ;

 

Ωχ μεγάλη πατάτα αν συμβαίνει αυτό... Σε αναγκάζουν που σε αναγκάζουν να αγοράσεις τη κάρτα τους σε αναγκάζουν να τη χειρίζεσαι μόνο από τα apps τους;;

Και ήθελα να αγοράσω και μια 256 κάρτα μνήμης..

Αν γνωρίζει κάποιος ή αν έχει nm card της huawei μέσα ας μας απαντήσει.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μια απορία. Κάνω απενεργοποιηση σε 2 εφαρμογές, την Google photos και duo και αυτές μετά από λίγο σκάνε μύτη πάλι.. Ειναι ενεργές, Τι γίνεται;;;

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μια απορία. Κάνω απενεργοποιηση σε 2 εφαρμογές, την Google photos και duo και αυτές μετά από λίγο σκάνε μύτη πάλι.. Ειναι ενεργές, Τι γίνεται;;;

 

Ναι το ίδιο μου συνέβαινε και μένα, τιε απενεργοποιουσα κ στη συνέχεια μετά από μια μέρα τις ξαναέβλεπα ενεργές από μόνες τους.

Αυτό γινόταν συνέχεια ώστε απελπιστηκα και τις άφησα κάποιες μέρες χωρίς να ασχοληθώ.

Και ύστερα από καιρό λέω δε ξαναδοκιμάσω; και από τότε δεν μου ξαναενεργοποιηθηκαν.

Το ξέρω κουλό αλλά κάτι παρόμοιο είχα αντιμετωπίσει κ με το v30 με αυτές τις δύο εφαρμογές μετά από αναβάθμιση και reset σε Android 9.

Τι να πω δοκίμασε το εμένα μου δούλεψε πάντως...

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ίδιο μου συνέβαινε και μένα, τιε απενεργοποιουσα κ στη συνέχεια μετά από μια μέρα τις ξαναέβλεπα ενεργές από μόνες τους.

Αυτό γινόταν συνέχεια ώστε απελπιστηκα και τις άφησα κάποιες μέρες χωρίς να ασχοληθώ.

Και ύστερα από καιρό λέω δε ξαναδοκιμάσω; και από τότε δεν μου ξαναενεργοποιηθηκαν.

Το ξέρω κουλό αλλά κάτι παρόμοιο είχα αντιμετωπίσει κ με το v30 με αυτές τις δύο εφαρμογές μετά από αναβάθμιση και reset σε Android 9.

Τι να πω δοκίμασε το εμένα μου δούλεψε πάντως...

 

Οκ θα το δοκιμάσω αλλά πολύ περίεργο...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μεγάλη πατάτα αν συμβαίνει αυτό... Σε αναγκάζουν που σε αναγκάζουν να αγοράσεις τη κάρτα τους σε αναγκάζουν να τη χειρίζεσαι μόνο από τα apps τους;;

Και ήθελα να αγοράσω και μια 256 κάρτα μνήμης..

Αν γνωρίζει κάποιος ή αν έχει nm card της huawei μέσα ας μας απαντήσει.

 

Μεγάλη ταλαιπωρία σχεδόν 2 μέρες τώρα.

Χθες λίγη ώρα μετά που πόσταρα το μήνυμα εδώ, συνειδητοποίησα ότι ούτε το Google Backup λειτουργεί σωστά.

Είχα το γνωστό "Waiting to Backup" που περιγράφεται σαν bug εδω: https://support.google.com/pixelphone/thread/1520722?hl=en

Με αφορμή αυτό δοκίμασα κάποιες ADB εντολές μέσω command prompt, και το backup έφτιαξε.

Λίγο μετά που έπαιζα ξανα με τις ρυθμίσεις του Pocket (και δοκίμασα να το σετάρω να αποθηκεύει τα saved articles στην memory card) συνειδητοποίησα ότι έχει φτιάξει και το θέμα της write permission στην memory card. Και έτσι ξαφνικά και οι 3rd party εφαρμογές μπορούν να έχουν πρόσβαση εκει.

EDIT: για μερικές ώρες κράτησε παλι η δυνατότητα εγγραφής στην κάρτα. Πριν λίγο σε προσπάθειά μου να μετακινήσω φωτογραφία από την internal στη memory card, πάλι τα ίδια ! Πάλι δεν είναι εφικτό με άλλον explorer εκτος από τον Huawei ! :(

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα απο το service το κινητο εχουν κανει πολυ καλη δουλεια δεν φαινεται με τιποτα οτι το κινητο το εχουν ανοιξει εχουν βαλει καινουργιο καλυμα στο πισω μερος οσον αφορα την καμερα που εβγαλα μερικες σε μερα και νυχτα εχει πιο ζωντανα χρωματα την ημερα και το βραδυ δεν κανει αυτο που μου εκανε που εβγαζε σαν συννεφακια στο πανω μερος τις εικονας οποτε εφταιγε η καμερα και οχι το λογισμικο. Θελω να προσθεσω και κατι ακομα οτι εγω το πηρα χαμπαρη με την καμερα οτι κατι δεν παει καλα επειδη συγκρινα φωτογραφιες με το mate 20 pro που ειχα πριν και εχουν αναφερθει και σε σχολια στο skroutz οτι στο p30 pro δεν εχουν μεινει ευχαριστημενοι με την καμερα και τους φαινεται να βγαζει τα χρωματα σαν ξεθωριασμενα αρα δεν μιλαμε για μεμωνομενο περιστατικο, μαλλον η huawei εχει παρτιδες με ελλατωματικη καμερα Edited by panos9192
p30 pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηρα απο το service το κινητο εχουν κανει πολυ καλη δουλεια δεν φαινεται με τιποτα οτι το κινητο το εχουν ανοιξει εχουν βαλει καινουργιο καλυμα στο πισω μερος οσον αφορα την καμερα που εβγαλα μερικες σε μερα και νυχτα εχει πιο ζωντανα χρωματα την ημερα και το βραδυ δεν κανει αυτο που μου εκανε που εβγαζε σαν συννεφακια στο πανω μερος τις εικονας οποτε εφταιγε η καμερα και οχι το λογισμικο. Θελω να προσθεσω και κατι ακομα οτι εγω το πηρα χαμπαρη με την καμερα οτι κατι δεν παει καλα επειδη συγκρινα φωτογραφιες με το mate 20 pro που ειχα πριν και εχουν αναφερθει και σε σχολια στο skroutz οτι στο p30 pro δεν εχουν μεινει ευχαριστημενοι με την καμερα και τους φαινεται να βγαζει τα χρωματα σαν ξεθωριασμενα αρα δεν μιλαμε για μεμωνομενο περιστατικο, μαλλον η huawei εχει παρτιδες με ελλατωματικη καμερα

 

Εγώ εχω παρατηρήσει στις φωτογραφίες μου ότι δεν έχουν έντονα χρώματα. Σε σημείο να απογοητεύομαι. Λες να φταίει η κάμερα; Επίσης έχω θέμα με το super macro. Όταν φέρνω αντικείμενο πολύ κοντά θολώνει τα πάντα. Δεν εστιάζει πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω παρατηρήσει στις φωτογραφίες μου ότι δεν έχουν έντονα χρώματα. Σε σημείο να απογοητεύομαι. Λες να φταίει η κάμερα; Επίσης έχω θέμα με το super macro. Όταν φέρνω αντικείμενο πολύ κοντά θολώνει τα πάντα. Δεν εστιάζει πουθενά

 

Εγω δεν ειχα θεμα με το super macro, αλλα οι φωτογραφιες την ημερα εβγαιναν με πολυ φως με αποτελεσμα τα χρωματα να φαινονται σαν ξεθωριασμενα και την νυχτα σε night mode δεν εβγαιναν τοσο καλες κανανε πολυ θορυβο ειδικα οπου δεν ειχε και τοσο φως, στην αρχη νομιζα οτι θα φταιει το λογισμικο και επειδη εδω εχουν γραψει πολυ οτι με το androind 10 εχουν θεματα στην καμερα και στο night mode το αφησα ετσι αλλα συγκρινα φωτογραφιες με το mate 20 pro που ειχε ακριβως το ιδιο λογισμικο και τις εβγαζε με πολυ ζωντανα χρωματα και στο night mode τις εβγαζε κρυσταλλο, λεω κατι δεν παει καλα και εστειλα καποιες φωτο στο service τις huawei και μου ειπαν οτι οντως δεν ειναι τοσο καλες και να τους στειλω το κινητο για να ελεγξουν την καμερα και τους το εστειλα και οντως μου ειπε ο τεχνικος που το ελεγξε οτι οντως δεν τις βγαζει με πολυ εντονα χρωματα και θα σου αλλαξουμε την καμερα και ετσι εκαναν και ειδα διαφορα και εχουν γραψει πολυ για αυτο το θεμα για μενα να τους το στειλεις να στο ελεγξουν.

p30 pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα μου ρθε το κινητό. Έκανα κάποιες ενημερώσεις. Να προχωρήσω στην 10αρα? Υπάρχουν θέματα με την μπαταρία η την κάμερα μετά την αναβάθμιση? Edited by Papchris
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη ταλαιπωρία σχεδόν 2 μέρες τώρα.

Χθες λίγη ώρα μετά που πόσταρα το μήνυμα εδώ, συνειδητοποίησα ότι ούτε το Google Backup λειτουργεί σωστά.

Είχα το γνωστό "Waiting to Backup" που περιγράφεται σαν bug εδω: https://support.google.com/pixelphone/thread/1520722?hl=en

Με αφορμή αυτό δοκίμασα κάποιες ADB εντολές μέσω command prompt, και το backup έφτιαξε.

Λίγο μετά που έπαιζα ξανα με τις ρυθμίσεις του Pocket (και δοκίμασα να το σετάρω να αποθηκεύει τα saved articles στην memory card) συνειδητοποίησα ότι έχει φτιάξει και το θέμα της write permission στην memory card. Και έτσι ξαφνικά και οι 3rd party εφαρμογές μπορούν να έχουν πρόσβαση εκει.

EDIT: για μερικές ώρες κράτησε παλι η δυνατότητα εγγραφής στην κάρτα. Πριν λίγο σε προσπάθειά μου να μετακινήσω φωτογραφία από την internal στη memory card, πάλι τα ίδια ! Πάλι δεν είναι εφικτό με άλλον explorer εκτος από τον Huawei ! :(

 

Μεγάλο φάουλ αν συμβαίνει αυτό πάντως.

Με αυτά που αναφέρεις παίζει κ να μην αγοράσω κάρτα μου φαίνεται.

Βάζουν που βάζουν τη δικιά τους τουλάχιστον έπρεπε να την έχουν ελεύθερη στα permissions των εφαρμογών. Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο φάουλ αν συμβαίνει αυτό πάντως.

Με αυτά που αναφέρεις παίζει κ να μην αγοράσω κάρτα μου φαίνεται.

Βάζουν που βάζουν τη δικιά τους τουλάχιστον έπρεπε να την έχουν ελεύθερη στα permissions των εφαρμογών. Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχουν βάλει φρένο γενικά στην πρόσβαση απο 3rd party apps.

Θεωρώ οτι είτε είναι bug του EMUI 10 είτε υπάρχει κάποιο θέμα με την κάρτα μου.

Βέβαια η λογική λέει ότι αν ήταν θέμα της συγκεκριμένης κάρτας, ούτε οι εφαρμογές της Huawei θα μπορούσαν να γράψουν εκει.

 

Εχω ποστάρει το θέμα στο forum της Huawei: https://consumer.huawei.com/en/community/details/P30-(EMUI-10.0.0.190-)---Write-permission-to-Memory-Card-suddenly-disabled-for-3rd-party-apps-!/topicId_90489/

 

Και έστειλα και σχετικό αίτημα και στο support στην Ελλάδα για να μου δώσουν feedback.

 

Ενημέρωσα και το κατάστημα από όπου την πήρα ότι διερευνώ το ενδεχόμενο να είναι προβληματική η κάρτα και θα τους ενημερώσω. Όχι τίποτα άλλο, αλλά έδωσα και 50 κερατιάτικα ευρώ για 128GB ενώ η αντίστοιχη MicroSD (σε καλή και αξιόπιστη μάρκα) ξεκινάει από τα 19 ευρώ !

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έχουν βάλει φρένο γενικά στην πρόσβαση απο 3rd party apps.

Θεωρώ οτι είτε είναι bug του EMUI 10 είτε υπάρχει κάποιο θέμα με την κάρτα μου.

Βέβαια η λογική λέει ότι αν ήταν θέμα της συγκεκριμένης κάρτας, ούτε οι εφαρμογές της Huawei θα μπορούσαν να γράψουν εκει.

 

Εχω ποστάρει το θέμα στο forum της Huawei: https://consumer.huawei.com/en/community/details/P30-(EMUI-10.0.0.190-)---Write-permission-to-Memory-Card-suddenly-disabled-for-3rd-party-apps-!/topicId_90489/

 

Και έστειλα και σχετικό αίτημα και στο support στην Ελλάδα για να μου δώσουν feedback.

 

Ενημέρωσα και το κατάστημα από όπου την πήρα ότι διερευνώ το ενδεχόμενο να είναι προβληματική η κάρτα και θα τους ενημερώσω. Όχι τίποτα άλλο, αλλά έδωσα και 50 κερατιάτικα ευρώ για 128GB ενώ η αντίστοιχη MicroSD (σε καλή και αξιόπιστη μάρκα) ξεκινάει από τα 19 ευρώ !

 

Η κάρτα σου είναι η γνήσια της huawei;

Ναι ρε ****το αυτό... Δε μπορούσαν να κρατήσουν και αυτοί τη microsd;

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα σου είναι η γνήσια της huawei;

Ναι ρε ****το αυτό... Δε μπορούσαν να κρατήσουν και αυτοί τη microsd;

 

Ναι, είναι η παρακάτω:

 

https://warp.gr/huawei-original-nano-memory-card-128gb-6010396.html

Link to comment
Share on other sites

 

Κάποιος άλλος συμφορουμιτης που να έχει κάρτα μνήμης στη συσκευή του και να επιβεβαιώσει ή οχι τα λεγόμενα του φίλου μας θα μας ήταν υπόχρεος.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος άλλος συμφορουμιτης που να έχει κάρτα μνήμης στη συσκευή του και να επιβεβαιώσει ή οχι τα λεγόμενα του φίλου μας θα μας ήταν υπόχρεος.
Καλησπέρα!

 

Εγώ δεν έχω κάρτα, για να το επιβεβαιώσω, αλλά μπορώ να πω ότι μετά την ενημέρωση σε 180 νομίζω (τώρα τρέχω την 190 σε 10, την ακριβώς προηγουμενη) ο file manager που χρησιμοποιώ σαν βασικό εργαλείο (es file explorer pro) δεν με αφήνει να κάνω install κανένα app. Μόνο ο προεγκατεστημένος της Huawei.

Δεν είχα αναφέρει κάτι νωρίτερα γιατί όλες οι αναβαθμίσεις που έχω κάνει από το 9 μέχρι τώρα ήταν βρώμικες και θεωρούσα ότι ίσως φταίει αυτό.

 

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχθές παρέλαβα και εγώ, όλα καλά. Δύο ερωτήσεις θέλω να κανω, είμαι ακόμα με την 9.πως δουλεύει η AI του κινητου και που την ενεργοποιουμαι;;; και σήμερα ήμουν με 20 τις εκατό μπαταρία και μετά από 5 ώρες χωρίς μεγάλη χρήση μου έκλεισε το κινητό; είναι φισιολογικο;;;;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...