Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, μόλις πήρα το κινητό και θα ήθελα να μου πείτε οι έμπειροι αν βγάζετε φωτό με τη stock κάμερα, ή αν έχετε περάσει gcam ή κάτι άλλο... Ή αν έχετε κάνει κάποιες ρυθμίσεις για όσο το δυνατόν καλύτερες φωτο΄. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το ψάξω γιατί θέλω να το ετοιμάσω να είναι έτοιμο για μακρινο ταξίδι και κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί!\

 

Επίσης, μιας και οι θήκες γενικά είναι πιο λεπτές από το εξόγκωμα της κάμερας, έχετε παρατηρήσει να γρατζουνιέται το τζάμι της κάμερας όταν το ακουμπάτε τραπέζι κλπ;

 

απο θήκες ποια προτεινεται ??
]

 

Εγώ πήρα χθες αυτήν:

https://www.e-smartbuy.gr/thikes-kiniton/magnitiki-metalliki-thiki-apo-tempered-glass-huawei-p30-pro-silver-proion

κια φαίνεται πάρα πολύ ασφαλής, αλλά βαραίνει αρκετά το κινητό. Εμένα επειδή με ενδιαφέρει να μην κλαίω την οθόνη επειδή την πήρα για να με καλύψει σε ταξίδι εξωτερικό, με σελφι στικ κλπ, είναι σούπερ γι αυτό νομίζω.

Edited by s2117
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, μόλις πήρα το κινητό και θα ήθελα να μου πείτε οι έμπειροι αν βγάζετε φωτό με τη stock κάμερα, ή αν έχετε περάσει gcam ή κάτι άλλο... Ή αν έχετε κάνει κάποιες ρυθμίσεις για όσο το δυνατόν καλύτερες φωτο΄. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το ψάξω γιατί θέλω να το ετοιμάσω να είναι έτοιμο για μακρινο ταξίδι και κάθε βοήθεια θα εκτιμηθεί!\

 

Επίσης, μιας και οι θήκες γενικά είναι πιο λεπτές από το εξόγκωμα της κάμερας, έχετε παρατηρήσει να γρατζουνιέται το τζάμι της κάμερας όταν το ακουμπάτε τραπέζι κλπ;

 

]

 

Εγώ πήρα χθες αυτήν:

https://www.e-smartbuy.gr/thikes-kiniton/magnitiki-metalliki-thiki-apo-tempered-glass-huawei-p30-pro-silver-proion

κια φαίνεται πάρα πολύ ασφαλής, αλλά βαραίνει αρκετά το κινητό. Εμένα επειδή με ενδιαφέρει να μην κλαίω την οθόνη επειδή την πήρα για να με καλύψει σε ταξίδι εξωτερικό, με σελφι στικ κλπ, είναι σούπερ γι αυτό νομίζω.

Gcam δεν παίρνει, αν είσαι γνωστής τότε σε pro mode πειράζοντας κατάλληλα της ρυθμίσεις, αν δεν έχεις ιδέα όπως είναι τραβά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μολις πηρα και γω το p30 pro και φυσικα ξεκινησα να παιζω με την καμερα! Εβγαλα καποιες βραδυνες φωτογραφιες στο δρομο με τα κλασικα κιτρινα φωτα που εχουμε. Οι φωτογραφιες βγηκαν πολυ χαλια. Ολα οι λευκοι τοιχοι βγηκαν κιτρινοι και αντικειμενα με αλλο χρωμα εχουν κιτρινη χροια. Ειναι δυνατον να βγαζει τοσο χαλια φωτογραφιες ενα τοσο πολυδιαφημισμενο φωτοκινητο η κανω εγω κατι λαθος, η μηπως εχω ελλατωματικη συσκευη? Ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι παιζει ενα τετοιο προβλημα λογω του RYYB αισθητηρα. Επαιξα και με το pro στα 2800 αλλα και με το auto στο vivid smooth κλπ, το οποιο ηταν λιγο καλυτερα στα αλλα χρωματα αλλα το λευκο ηταν απλα κιτρινο. Συγκρινω με ενα s9 που πηρα περσι και βγαζει κανονικα τα λευκα. Εσεις το εχετε αυτο το προβλημα και μπορω να κανω κατι? Edited by dimis51
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μολις πηρα και γω το p30 pro και φυσικα ξεκινησα να παιζω με την καμερα! Εβγαλα καποιες βραδυνες φωτογραφιες στο δρομο με τα κλασικα κιτρινα φωτα που εχουμε. Οι φωτογραφιες βγηκαν πολυ χαλια. Ολα οι λευκοι τοιχοι βγηκαν κιτρινοι και αντικειμενα με αλλο χρωμα εχουν κιτρινη χροια. Ειναι δυνατον να βγαζει τοσο χαλια φωτογραφιες ενα τοσο πολυδιαφημισμενο φωτοκινητο η κανω εγω κατι λαθος, η μηπως εχω ελλατωματικη συσκευη? Ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα οτι παιζει ενα τετοιο προβλημα λογω του RYYB αισθητηρα. Επαιξα και με το pro στα 2800 αλλα και με το auto στο vivid smooth κλπ, το οποιο ηταν λιγο καλυτερα στα αλλα χρωματα αλλα το λευκο ηταν απλα κιτρινο. Συγκρινω με ενα s9 που πηρα περσι και βγαζει κανονικα τα λευκα. Εσεις το εχετε αυτο το προβλημα και μπορω να κανω κατι?

 

Νομίζω ότι έχει αναφερθεί ξανά αρκετές φορές και μάλιστα στο θεμα με τα συγκριτικά κάμερας εγω προσωπικά είχα ανεβάσει αρκετά συγκριτικά δείγματα με άλλες ναυαρχίδες οπως και με το Galaxy Note 10 plus... Ναι η Huawei ειναι πολύ δυνατή στις νυχτερινές λήψεις...κάνει την νύχτα μέρα με πολύ καλή διαχείριση θορύβου και λεπτομέρεια αλλα με αλλοίωση των χρωμάτων...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που έχει περάσει την Android 10 αν το emui 10 έχει πλεον gesture απο οποιαδήποτε σημείο της οθόνης για να κατεβαίνει η μπάρα ειδοποιήσεων (οπως στα Samsung, xioami κτλ)?

Και αν ναι που βρίσκετε η ρύθμιση?

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει αναφερθεί ξανά αρκετές φορές και μάλιστα στο θεμα με τα συγκριτικά κάμερας εγω προσωπικά είχα ανεβάσει αρκετά συγκριτικά δείγματα με άλλες ναυαρχίδες οπως και με το Galaxy Note 10 plus... Ναι η Huawei ειναι πολύ δυνατή στις νυχτερινές λήψεις...κάνει την νύχτα μέρα με πολύ καλή διαχείριση θορύβου και λεπτομέρεια αλλα με αλλοίωση των χρωμάτων...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που έχει περάσει την Android 10 αν το emui 10 έχει πλεον gesture απο οποιαδήποτε σημείο της οθόνης για να κατεβαίνει η μπάρα ειδοποιήσεων (οπως στα Samsung, xioami κτλ)?

Και αν ναι που βρίσκετε η ρύθμιση?

Για αυτό παιδιά μαθαίνουμε λίγο το Pro mode να αξιοπισετε την κάμερα καθος πρέπει
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό παιδιά μαθαίνουμε λίγο το Pro mode να αξιοπισετε την κάμερα καθος πρέπει

*Μακαρι να υπηρχε ενας οδηγος.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για άμεση αγορά της view flip θήκης σε μαύρο χρώμα. Αν την έχει κάποιος ας μου στείλει μήνυμα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό παιδιά μαθαίνουμε λίγο το Pro mode να αξιοπισετε την κάμερα καθος πρέπει

Το προβλημα του κιτρινου ειναι θεμα αισθητηρα δεν λυνεται αποτι καταλαβα ουτε με το pro mode. Κατα τη γνωμη μου βεβαια το pro mode ειναι για ορισμενες περιπτωσεις. Δεν δινεις ενα σκασμο λεφτα για να παιδευεσαι με χρονο κλειστρου και iso καθε φορα που βγαζεις φωτο. Τα κινητα ειναι κυριως point and shoot με ai στη σημερινη ζωη. Το κινητο οντως βραδυ τραβαει πολυ φως και εχει sharpness, ακομη και με 5x zoom, αλλα αυτο το κιτρινωπο ειναι απογοητευση

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

*Μακαρι να υπηρχε ενας οδηγος.....

 

Δεν χρειαζεσαι οδηγο για το pro mode αυτου του κινητου συγκεκριμενα. Απλα δες μερικα βιντεο στο youtube για manual mode των dslr για να κατανοησεις τις εννοιες και τι κανει το καθε τι. Μετα θα γνωριζεις πολυ περισσοτερα απ οτι εχουν τα pro modes των κινητων

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα του κιτρινου ειναι θεμα αισθητηρα δεν λυνεται αποτι καταλαβα ουτε με το pro mode. Κατα τη γνωμη μου βεβαια το pro mode ειναι για ορισμενες περιπτωσεις. Δεν δινεις ενα σκασμο λεφτα για να παιδευεσαι με χρονο κλειστρου και iso καθε φορα που βγαζεις φωτο. Τα κινητα ειναι κυριως point and shoot με ai στη σημερινη ζωη. Το κινητο οντως βραδυ τραβαει πολυ φως και εχει sharpness, ακομη και με 5x zoom, αλλα αυτο το κιτρινωπο ειναι απογοητευση

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν χρειαζεσαι οδηγο για το pro mode αυτου του κινητου συγκεκριμενα. Απλα δες μερικα βιντεο στο youtube για manual mode των dslr για να κατανοησεις τις εννοιες και τι κανει το καθε τι. Μετα θα γνωριζεις πολυ περισσοτερα απ οτι εχουν τα pro modes των κινητων

 

παιζεις με το white balance

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ελάχιστο θεμαμε κίτρινα φώτα κτλ.. Ειδικά με την 10..αλλα και παλιά.. Μόνο κάποιες φορές το έκανε..

Εχθές το βράδυ... Καθώς έτρεμα κιόλας

Στοκ του night mode20c21958d612b60802e9776e73feece1.jpgf44ea37ffe925431510104a2e90b82a7.jpg

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ελάχιστο θεμαμε κίτρινα φώτα κτλ.. Ειδικά με την 10..αλλα και παλιά.. Μόνο κάποιες φορές το έκανε..

Εχθές το βράδυ... Καθώς έτρεμα κιόλας

Στοκ του night mode20c21958d612b60802e9776e73feece1.jpgf44ea37ffe925431510104a2e90b82a7.jpg

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν πιστεύω να έτρεμες από το κρύο στην όμορφη Δράμα; :) :) :)

Ωραίες φώτο. Θα δοκιμάσω κι εγώ το Mate 20 pro φέτος στην Ονειρούπολη.

 

Στάλθηκε από το Mate 20 pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ελάχιστο θεμαμε κίτρινα φώτα κτλ.. Ειδικά με την 10..αλλα και παλιά.. Μόνο κάποιες φορές το έκανε..

Εχθές το βράδυ... Καθώς έτρεμα κιόλας

Στοκ του night mode20c21958d612b60802e9776e73feece1.jpgf44ea37ffe925431510104a2e90b82a7.jpg

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπράβο ρε dimgeo ωραίες φωτό μας έβαλες στο εορταστικό κλίμα! Θα ανεβάσω κάποια στιγμή δύο φωτό που φαίνεται μεγάλη διαφορά. Αυτό που βρήκα είναι ότι ο μόνος τρόπος να μην παραμορφώσει τα χρώματα είναι ή να βγάλεις με άλλη κάμερα (wide, selfie) ή να βγάλεις raw. Για την 10 σας έχει έρθει ειδοποίηση για αναβαθμιση? Εμένα δεν μου ήρθε ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα την Παρασκευή, και με το που το άνοιξα ήρθε η αναβάθμιση σε 10.

Όντως έχουν αφαιρέσει τη λειτουργία να βγάζει φωτογραφία όπου και να πατήσεις στην οθόνη? Δεν το βρίσκω πουθενά, και ήταν τρομερά βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση να κάνω και γω , με την 10 σας δουλεύει το picture in picture του Google maps ? Γιατί εμένα δεν μου δουλεύει πια . Επίσης που είναι ρύθμιση στις πρόσφατες εφαρμογές να φαίνεται η ελεύθερη μνήμη ram ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!!! Έχω το P10 plus εδώ κ 2 χρόνια κ με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Το σκέφτομαι να πάω σε P30 pro αλλά σε ποιο όμως; θα δω διαφορά από 6gb σε 8gb? Από το p10 plus πέρα από κάμερα κ οθόνη θα δω καμία διαφορά αισθητή ή τσάμπα τα λεφτά;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα!!! Έχω το P10 plus εδώ κ 2 χρόνια κ με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Το σκέφτομαι να πάω σε P30 pro αλλά σε ποιο όμως; θα δω διαφορά από 6gb σε 8gb? Από το p10 plus πέρα από κάμερα κ οθόνη θα δω καμία διαφορά αισθητή ή τσάμπα τα λεφτά;

 

Φίλε μου οι διαφορές με το p10 Plus είναι τεράστιες σε όλους τους τομείς δεν χρειάζεται να τα πιάσουμε τώρα ενα προς ένα.... Να κάνεις την αλλαγή και θα το ευχαριστηθεις.... Απλά επειδή κρατάς μεγάλο διάστημα τις συσκευές σου (και καλά κάνεις) θα σου έλεγα να πας μια και καλή στην έκδοση 8gb - 256gb και όχι στην μικρή και νομιζω θα είσαι οκ για τα επόμενα 2,3 χρόνια

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

έχω το Samsung galaxy s8 και σκέφτομαι τη μετάβαση σε άλλη συσκευή, μια εκ των οποίων και η συγκεκριμένη του θέματος.

δουλεύω καθημερινά την εφαρμογή, Samsung health η οποία υπάρχει εδώ https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.android.app.shealth&hl=el

την έχει περάσει κάποιος στο p30;

και έχει το p30 καλό αισθητήρα βαδίσματος;

θα ήταν ακόμη ποιο χρήσιμο, αν την έχει περάσει κάποιος που είχε πριν Samsung galaxy s8,να πει την άποψή του.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα την Παρασκευή, και με το που το άνοιξα ήρθε η αναβάθμιση σε 10.

Όντως έχουν αφαιρέσει τη λειτουργία να βγάζει φωτογραφία όπου και να πατήσεις στην οθόνη? Δεν το βρίσκω πουθενά, και ήταν τρομερά βολικό.

Και γω παρασκευή το αγόρασα, μόλις το άνοιξα έκανε 2 αναβαθμίσεις, μία γύρω στα 670MB και μία 250 kb αν θυμάμαι καλά, αλλά βλέπω έκδοση emui και android 9 όχι 10. Όταν πατάω αναβάθμιση λέει ότι έχω την τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να τσεκάρω αν το κινητό είναι γνήσιο? Έχει κάποιο Barcode η μπορώ να το καταλάβω και από το imei
!!!
Link to comment
Share on other sites

Και γω παρασκευή το αγόρασα, μόλις το άνοιξα έκανε 2 αναβαθμίσεις, μία γύρω στα 670MB και μία 250 kb αν θυμάμαι καλά, αλλά βλέπω έκδοση emui και android 9 όχι 10. Όταν πατάω αναβάθμιση λέει ότι έχω την τελευταία.
Βαλε μια SIM.

 

@Tolino80, Μπορείς να το καταλάβεις βάζοντας το ΙΜΕΙ σε ένα site από τα πολλά που έχει στο Google, αν σου βγάλει ότι εταιρία είναι η Huawei είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια SIM.

 

@Tolino80, Μπορείς να το καταλάβεις βάζοντας το ΙΜΕΙ σε ένα site από τα πολλά που έχει στο Google, αν σου βγάλει ότι εταιρία είναι η Huawei είσαι οκ.

 

Εχω βαλει απτην αρχη το δουλευω κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Και γω παρασκευή το αγόρασα, μόλις το άνοιξα έκανε 2 αναβαθμίσεις, μία γύρω στα 670MB και μία 250 kb αν θυμάμαι καλά, αλλά βλέπω έκδοση emui και android 9 όχι 10. Όταν πατάω αναβάθμιση λέει ότι έχω την τελευταία.

 

Δοκιμασε και μέσω hicare. Αλλιώς υπομονή, έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, από ότι βλέπω σε βίντεο unbox, η συσκευασία είχε μέσα και θήκη σιλικόνης.

Εγώ το πηρα την Παρασκευή από Κωτσόβολο, και δεν είχε θήκη. Εσας είχε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...