Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να μου πει κάποιος επειδή δεν κατέχω αν θα ισχύσουν όλα αυτά και τι πρακτικά σημαίνει επειδή έχω προπαραγγειλει το τηλέφωνο;Δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα και να υπάρχει θέμα.Δεν θα έχω Google play και όλα τα σχετικά;;

 

https://www.thetoc.gr/diethni/article/i-google-apekleise-tin-huawei-oi-epiptwseis-sta-smartphones

Link to comment
Share on other sites

Άρα ράδιο αρβύλα όλα τα υπόλοιπα.

 

Δεν περίμενα κι εγώ να γίνει κάτι τέτοιο. Παραείναι χοντρο.

 

 

 

Εσείς που σηκώσατε αγγελία τις τηλεφωναρες σας τρεχάτε να τις κατεβάσετε τώρα :)

Καθόλου ράδιο αρβύλα.

Εφόσον δεν αλλάξει τίποτα τα Huawei δεν θα λαμβάνουν Android updates είτε μεγάλα είτε security updates, το Google protect που αναφέρει στο tweet ειναι η υπηρεσία που σκαναρει τις εφαρμογές, δεν είναι τόσο σημαντικό όσο τα μηνιαία Security updates δηλαδή.

Αυτό που λέει η Google είναι ότι στα τωρινά μοντέλα θα συνεχίσει να λειτουργεί το play store και τα Google services.

Τα μελλοντικά μοντέλα δεν θα μπορούν να έχουν play store η Google services.

 

 

 

Μπορεί να μου πει κάποιος επειδή δεν κατέχω αν θα ισχύσουν όλα αυτά και τι πρακτικά σημαίνει επειδή έχω προπαραγγειλει το τηλέφωνο;Δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα και να υπάρχει θέμα.Δεν θα έχω Google play και όλα τα σχετικά;;

 

 

 

https://www.thetoc.gr/diethni/article/i-google-apekleise-tin-huawei-oi-epiptwseis-sta-smartphones

 

Στη θέση σου η θα περίμενα για να δω άμα αλλάξει τίποτα η θα πήγαινα σε άλλη εταιρία.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος επειδή δεν κατέχω αν θα ισχύσουν όλα αυτά και τι πρακτικά σημαίνει επειδή έχω προπαραγγειλει το τηλέφωνο;Δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα και να υπάρχει θέμα.Δεν θα έχω Google play και όλα τα σχετικά;;

 

 

 

https://www.thetoc.gr/diethni/article/i-google-apekleise-tin-huawei-oi-epiptwseis-sta-smartphones

Google play και όλα τα συναφή θα έχει κανονικά. Και ενημερώσεις ασφαλείας απ' ότι κατάλαβα θα παίρνει. Απλά δεν θα πάρει ποτέ - εκτός αν αλλάξει κάτι - επόμενη έκδοση αντροιντ, κάτι το οποίο καίει οποιαδήποτε συσκευή όσο και αν κοστίζει ( πόσο μάλλον μια ναυαρχίδα).

Ο,τι καινούργιο ανακοινωθεί από εδώ και πέρα δεν θα έχει Google play απ' ότι λένε μέχρι στιγμής.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Reuters:

"Alphabet Inc’s Google has suspended business with Huawei that requires the transfer of hardware and software products except those covered by open source licenses, a source close to the matter told Reuters on Sunday, in a blow to the Chinese technology company that the U.S. government has sought to blacklist around the world.

 

Huawei Technologies Co Ltd will immediately lose access to updates to the Android operating system, and the next version of its smartphones outside of China will also lose access to popular applications and services including the Google Play Store and Gmail app."

 

Το παραπάνω μπορώ να το μεταφράσω ως εξής.

 

Η Google θα σταματήσει να παρέχει υλικό και λογισμικό στην Huawei εκτός από τις άδειες ανοικτού κώδικα.

 

· Ως αποτέλεσμα, δεν μπορούμε να αποκτήσουμε πρόσβαση σε ενημερώσεις OS των smartphones της Huawei

 

· Επιπλέον, το Google Play Store, το Gmail κ.λπ. δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από το επόμενο μοντέλο της Huawei που πωλείται εκτός της Κίνας.

 

Μα το ίδιο το Android OS είναι ανοικτού κώδικα, αλλά οι εφαρμογές Google δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν, πράγμα που σημαίνει ότι η χρησιμοποίηση του Android είναι σχεδόν αδύνατη.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ακύρωσα την παραγγελία μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο..Αν δεν έγινε ήδη.Σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Άρα ράδιο αρβύλα όλα τα υπόλοιπα.

Δεν περίμενα κι εγώ να γίνει κάτι τέτοιο. Παραείναι χοντρο.

 

Εσείς που σηκώσατε αγγελία τις τηλεφωναρες σας τρεχάτε να τις κατεβάσετε τώρα :)

 

Μην βιάζεσαι .. διάβασε μέχρι το τέλος : «ενώ παράλληλα συμορφώνεται με τις απαιτήσεις της κυβέρνησης της Αμερικής.»

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ακύρωσα την παραγγελία μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο..Αν δεν έγινε ήδη.Σας ευχαριστώ

 

Και δεν εισαι ο μονος.Αν διαβασεις αυτη τη στιγμη Twitter γινεται ενας χαμος,δεν ξερουν απο που τους ερχονται τα χτυπηματα.

Επειδη ο ξανθομπαμπουρας εχει υποψιες οτι τον παρακολουθουν οι κινεζοι μεσω των δικτυων της Huawei, παταει ενα κουμπι και τα κλεινει ολα...:wacko:

 

Και αποκλειστικα δικο της OS να αναπτυξει και να μην εχει αναγκη κανεναν,αυτο ειναι ενα μεγαλο πληγμα για ολους,και οχι μονο για μια εταιρια κολοσσο.

 

Ελπιζουμε να επικρατησουν οι ψυχραιμοτεροι...

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα σε διπλανό φόρουμ και γελούσα με τις αγγελίες που μπήκαν έτσι ξαφνικά...

Ο πανικός του Έλληνα... Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να κόψει η Google την huawei από το Android... Είναι πάρα πολλα τα μύρια που θα πρέπει να δώσει η Αμερική στην Google για να καλύψει την χασούρα απο την 2η σε πωλήσεις εταιρία σε smartphone... Ας μην μιλήσουμε για τις συμφωνίες που εχιυν υπογράφει μεταξύ των 2 εταιριών που τα πρόστιμα θα είναι καταστροφικά για την Google αν η Huawei προσβάλει τα συμβόλαια

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί γνωρίζεις τους όρους των συμβολαίων?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα σε διπλανό φόρουμ και γελούσα με τις αγγελίες που μπήκαν έτσι ξαφνικά...

Ο πανικός του Έλληνα... Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να κόψει η Google την huawei από το Android... Είναι πάρα πολλα τα μύρια που θα πρέπει να δώσει η Αμερική στην Google για να καλύψει την χασούρα απο την 2η σε πωλήσεις εταιρία σε smartphone... Ας μην μιλήσουμε για τις συμφωνίες που εχιυν υπογράφει μεταξύ των 2 εταιριών που τα πρόστιμα θα είναι καταστροφικά για την Google αν η Huawei προσβάλει τα συμβόλαια

 

 

Εδωσε εντολη ο Προεδρος των ΗΠΑ με αιτιολογια "Εθνική Ασφάλεια".

Huawei τελος, μεχρι να φυγει ο τρελος, μεχρι να ερθουν τα πανω κατω και να του αλλαξουν γνωμη, ή μεχρι να ωριμασει το λογισμικο και το πληθος εφαρμογων που ετοιμαζουν οι Κινεζοι.

 

Ανακεφαλαιωση με τα τωρα γνωστα δεδομενα

 

1) Ενημερωσεις "κανονικα" για τις ηδη υπαρχουσες συσκευες

 

2) Διακοπη υπηρεσιων google για επομενο λογισμικο της και για επομενες συσκευες της Huawei. (ενα και το αυτο, δεν υπαρχει μελλον)

 

Οσοι εκαναν παραγγελια προχωρανε σε ακυρωση της, οπως εκανα κι εγω, αν θελουν να εχουν το κεφαλι τους ησυχο. Η ασταθεια κι η αβεβαιοτητα δεν κανει καλο ψυχολογικα.

 

Φυσιολογικη αντιδραση και οι αγγελιες.

 

υγ. Χωρις να το εχω κοιταξει, η μετοχη της Huawei πρεπει να εχει πεσει στα ταρταρα.

Θα'θελα να δω τι θα κανουν οι τζογαδοροι.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Χαμός όντως στο insomnia στις αγγελίες των Χαβάη, ξεπούλημα ... Εγώ πιστεύω ότι θα συμβεί όπως στην περίπτωση της ΖΤΕ

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα γίνει τρελό παζάρι εκατέρωθεν και στο τέλος όλα μέλι, γάλα... Μιλάμε για κολοσσούς της παγκόσμιας αγοράς

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έβλεπα σε διπλανό φόρουμ και γελούσα με τις αγγελίες που μπήκαν έτσι ξαφνικά...

 

Ο πανικός του Έλληνα... Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να κόψει η Google την huawei από το Android... Είναι πάρα πολλα τα μύρια που θα πρέπει να δώσει η Αμερική στην Google για να καλύψει την χασούρα απο την 2η σε πωλήσεις εταιρία σε smartphone... Ας μην μιλήσουμε για τις συμφωνίες που εχιυν υπογράφει μεταξύ των 2 εταιριών που τα πρόστιμα θα είναι καταστροφικά για την Google αν η Huawei προσβάλει τα συμβόλαια

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα

Όταν Αμερική δίνει διάταγμα με αιτιολογία εθνική ασφαλείας όλες οι εταιρίες είναι υπολογες και υποχρεωμένες εκτελέσουν άμεσα το περιοχομενο του διατάγματος.

 

Οποιαδήποτε επιχειρηματική κίνηση των εταιριών υπόκειται στην άδεια και έγκριση της κυβέρνησης και αλιμονο αν οποιαδήποτε παραβιάσει,

Η Google, Qualcomm, Intel, Broadcom θα συμμορφωθουν να είσαι σίγουρος αλλιώς η κυβέρνηση των ΗΠΑ δεν έχει πρόβλημα να τις κλείσει ακόμα,πέρα από τα ιλιγγιώδη πρόστιμα φάνε.

 

Σε τελική οι πάνω εταιρίες θα καλύψουν την χασούρα από τους υπόλοιπους oem που να αναπληρώσουν το κενό της Huawei.

 

Η αγορά μόνο προσωρινά θα είναι ολίγων σε ανακατοσουρα αλλά σταδιακά θα επανέλθει η φυσιολογική ροή και καθημερινότητα.

 

Καμία αγορά κινητής θα πληγεί από μια πτώση ενός oem οσο δυνατός να είναι.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα ράδιο αρβύλα όλα τα υπόλοιπα.

Δεν περίμενα κι εγώ να γίνει κάτι τέτοιο. Παραείναι χοντρο.

 

Εσείς που σηκώσατε αγγελία τις τηλεφωναρες σας τρεχάτε να τις κατεβάσετε τώρα :)

 

Ειναι αποφαση του Προεδρου των ΗΠΑ για λογους Εθνικης Ασφαλειας. Κοβονται τα παντα αμεσως, χωρις δευτερη κουβεντα.

 

Εκει δεν ειναι Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αποφαση του Προεδρου των ΗΠΑ για λογους Εθνικης Ασφαλειας. Κοβονται τα παντα αμεσως, χωρις δευτερη κουβεντα.

 

 

 

Εκει δεν ειναι Ελλαδα.

Εθνικής ασφάλειας ενώ η ίδια η Google παρακολουθει τους πάντες? Χαχαχαχχαχα

Ξέρεις τι λένε when you can't beat them, ban them.

P30 Pro 256gb Aurora Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάγκες μη πανικοβάλλεστε...

Αυτά είναι αηδίες και στόχο έχουν τη δημιουργία "πίεσης" για την επικείμενη΄προγραμματισμένη συνάντηση Trump με τον Κινέζο Πρόεδρο. Αυτό έγινε και με την περίπτωση της ZTE πριν καιρό και μετά από έναν μήνα η απόφαση άρθηκε και όλα κανονικά.

Αν εμμένει στην απόφασή του ο Αμερικάνος, εκτός των ζημιών που θα υποστούν όλες οι ΑΜερικάνικες εταιρείες υλικολογισμικού, τα άμεσα αντίποινα της Κίνας θα είναι επιβολή εισαγωγικών δασμών στα Αμερικάνικα προϊόντα (κάνοντάς τα ουσιαστικά απρόσιτα για το μέσο Κινέζο καταναλωτή) και εκδίωξη των Αμερικάνικων επενδύσεων από τη χώρα (βλεπε εργοστάσιο Apple κλπ...). Εξάλλου εάν αυτό γίνει για τη Huawei μάλλον θα υποκινήσει αντίστοιχη πρακτική και για τους άλλους Κινέζους κατασκευαστές (βλέπε Oneplus κλπ..) τουτέστιν μιλάμε για εμπορικό πόλεμο που δε συμφέρει κανέναν.

Θα με θυμηθείτε....

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

και η ερωτηση παραμενει, μπορουμε να προχωρησουμε στην αγορα του ειτε απο καποιο μαγαζι ειτε απο απο το γειτονικο φορουμ; ή περιμενουμε ωστε να ξεκαθαρισει το τοπιο; απο αλυσιδες παντως ακομα και σημερα δινουν το watch μαζι
Link to comment
Share on other sites

Πεταμένα λεφτά η αγορά κινητών από αυτήν την εταιρία....#erxetai_fousta!!! Καλυφτείτε!

Η Υπομονή στην αγορά νέας συσκευής είναι αρετή...

Ας ελπίσουμε οι καταναλωτές να κερδίσουν από την διαμάχη, και όχι να βρεθούν εν μέσω «πυρών».

Edited by Guest74
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω πρόβλημα και με την 9 να μείνω δεν καίγομαι.. Ούτως η άλλως πλέον το λειτουργικό από το 6 και μετά είναι ώριμο και σε κάθε νέα έκδοση ψιλό διορθώνουν κάτι και χαλάνε κάτι άλλο..

Ούτως ή άλλως το τηλέφωνο μας θα υποστηρίζεται κανονικά αλλά δεν θα υποστηριζονται τα επόμενα με της εφαρμογές της Google.. Μόνο το store με καίει και μόνο αυτό δουλεύω...εξαλου το Android είναι δωρεάν.. Ακόμη και αν γίνει κάτι το κινητό θα πάρει κανονικά τα πάντα.. Το mate 30 ίσως θα έχει θέμα και πάλι με της εφαρμογές της Google.. Σιγά μην πουλήσω το τηλέφωνο με τον φόβο μήπως και δεν πάρω το μεθεπόμενο Google music.. Ευκαιρία να ξεκοψω και από το play.. Πετάω ένα Amazon και τέλος

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει ηδη αγορασει το κινητο αναμενει με προσοχη τις οποιες εξελιξιξεις και δεν βιαζεται να παει στις αγγελιες να το πουλησει οσο οσο το κινητο γιατι υπαρχουν κορακια που ειναι στην γωνια και ψαχνουν για θυματα.

 

Φυσικα αν καποιος για χ,ψ λογους το πουλησει κιολας το κινητο χωρις να περιμενει θα τον καταλαβω γιατι ειναι πολλα τα λεφτα.

 

Για οποιον δεν εχει αγορασει ακομα το κινητο αλλα τον ενδιαφερει για αγορα θα προτεινα ειτε αναμονη για να ξεκαθαρισει το τοπιο(δεν χανει και τιποτα αφου δεν το εχει αγορασει ουτως ή αλλως)ή να κοιταξει απο αγγελιες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που αναφέρθηκε ότι γίνεται χαμός με αγγελίες κτλ είναι να είχαμε να λέγαμε. Μια χαρά τρέχουν οι αγγελίες στις καθημερινές τιμές 700+€ το p30 pro 500 p30 και mate 20 Pro.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ότι κατρακυλησαν οι τιμές και ξεπουλάνε όσο όσο αλλά ότι λόγω του θέματος το βάζει πολύς κόσμος αγγελία περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους πιστεύω λόγω των ανακοινώσεων που δημοσιεύτηκαν.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έγραψα επιθετικά μην παρεξηγηθώ. Απλά αν πχ την προηγούμενη εβδομάδα είχε 10 αγγελίες ημερησίως σήμερα πάλι 10 έχει. Αντε 11.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Και τι ακριβώς θέμα εθνικής ασφαλείας αντιμετωπίζουν δηλαδή?

Ρε τι γίνεται!

Χαμός πάντως στο διπλανό site. Και γω ο καιμενος που ήθελα να πουλήσω το παλιό mate10pro.. Τι φάση όντως είναι πολλά τα μύρια που θα πάνε χαμένα πως γίνεται να "κλείνει" στην ουσία μια εταιρία που κατά τα ψέματα είναι η πρώτη η δεύτερη στο κασε.

Αντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...