Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οι πρώτες μου εντυπώσεις μου από την συσκευή έχοντας την από χθές είναι εξαιρετικές:

 

Σε σχέση με το mate 20 pro θα έλεγα τα ακόλουθα:

1. Φάινεται πιο σπιρτόζικη από το mate 20 pro, τρέχει σφάιρα και δεν κολλά πουθενά, ενδεχόμενα να πάιζει ρόλο και η FHD plus ανάλυση στην οθόνη. Η οθόνη υπολείπεται σε ευκρίνεια αλλα είναι μια χαρά και δεν θα απογοητεύσει κανένα.

2. Για την κάμερα δεν χρειάζεται να πώ κάτι κορυφαία.

3. δακτυλικό το βίσκω καλύτερο, δεν χάνει πατήματα και πιο γρήγορο από το mate 20 pro

4. Για το ηχείο έχω ανάμεικτα συσναισθήματα καθώς δεν έιναι στέρεο αλλά πολύ δυνατό.

5. Αναγώριση προσώπου ακαριαία και ανοίγει και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, δεν μου λείπει το 3d face unlock παρόλο που είναι πιο ασφαλές.

 

Πραγματικά είναι μια πολύ δύσκολη απόφαση για να επιλέξει κάποιος μετάξύ των δύο συσκευών με υπέρ και κατά για κάθε συσκευή

 

Προσωπικά αν και λίγες ώρες με την συσκευή και είναι τα πρώτα συμεπεράσματα θα πήγαινα περισσότερο στο P30 pro. Θα Θυσίαζα το στέρεο ηχείο και την χαμηλότερη ευκρίνεια στην οθόνη για να έχω κορυφαία κάμερα και κορυφαίο δακτυλικό στην οθόνη.

 

τα νούμερα στο antutu δεν με απασχολούν καθώς οι διαφορές δεν πρόκειτε να παίξουν ρόλο στις σύνηθες καθημερινές μου δραστηριότητες και δεν νομίζω να καταλάβει κάποιος διαφορά

Edited by gpx
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, βγήκε το p 30 pro, σε λίγο καιρό θα βγάλει και mate? Τι διαφορές θα έχουν;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση, βγήκε το p 30 pro, σε λίγο καιρό θα βγάλει και mate? Τι διαφορές θα έχουν;

Τον Οκτώβριο το mate 30. Η μόνη διαφορά που ξέρουμε είναι το νέο socket 985.

Link to comment
Share on other sites

και μάλλον μόνο αυτή τη διαφορά θα έχει..αλλά θα φτάσει να στοιχίζει 1500+.....

Δύσκολο αυτό εκτός από τίποτα porche design. Στα 1050 το πολύ θα παίξει με δώρο ρολόι. Και σε 3 4 μήνες θα έχει 700.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενθουσιαστεί με το ζουμ, σκέφτομαι νάτο πάρω, να αλλάξω το mate 10 pro.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το πρώτο update με βελτιώσεις σε κάμερα και ήχο στο instagram

 

Screenshot-20190329-121645-com-huawei-android-hwouc.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οι πρώτες μου εντυπώσεις μου από την συσκευή έχοντας την από χθές είναι εξαιρετικές:

 

Σε σχέση με το mate 20 pro θα έλεγα τα ακόλουθα:

1. Φάινεται πιο σπιρτόζικη από το mate 20 pro, τρέχει σφάιρα και δεν κολλά πουθενά, ενδεχόμενα να πάιζει ρόλο και η FHD plus ανάλυση στην οθόνη. Η οθόνη υπολείπεται σε ευκρίνεια αλλα είναι μια χαρά και δεν θα απογοητεύσει κανένα.

2. Για την κάμερα δεν χρειάζεται να πώ κάτι κορυφαία.

3. δακτυλικό το βίσκω καλύτερο, δεν χάνει πατήματα και πιο γρήγορο από το mate 20 pro

4. Για το ηχείο έχω ανάμεικτα συσναισθήματα καθώς δεν έιναι στέρεο αλλά πολύ δυνατό.

5. Αναγώριση προσώπου ακαριαία και ανοίγει και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, δεν μου λείπει το 3d face unlock παρόλο που είναι πιο ασφαλές.

 

Πραγματικά είναι μια πολύ δύσκολη απόφαση για να επιλέξει κάποιος μετάξύ των δύο συσκευών με υπέρ και κατά για κάθε συσκευή

 

Προσωπικά αν και λίγες ώρες με την συσκευή και είναι τα πρώτα συμεπεράσματα θα πήγαινα περισσότερο στο P30 pro. Θα Θυσίαζα το στέρεο ηχείο και την χαμηλότερη ευκρίνεια στην οθόνη για να έχω κορυφαία κάμερα και κορυφαίο δακτυλικό στην οθόνη.

 

τα νούμερα στο antutu δεν με απασχολούν καθώς οι διαφορές δεν πρόκειτε να παίξουν ρόλο στις σύνηθες καθημερινές μου δραστηριότητες και δεν νομίζω να καταλάβει κάποιος διαφορά

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός των αριθμών. Οι επιδόσεις θα έπρεπε να είναι εκεί. Το αν τις βλέπεις ή όχι είναι κάτι άλλο. Πληρώνεις για να τις έχεις όμως εδώ δεν υπάρχουν.

Και την 2κ δεν την βλέπει το ευρύ κοινό αλλά εγώ όπως και εσύ θα την ήθελες.

Όλα μετράνε όταν αξιολογούμε μια συσκευή

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ρε μάγκες η μετάβαση από mate 20 pro σε p30 pro η είναι μηδαμινές οι διαφορές? Διάβασα παραπάνω τα συγκριτικά αλλά δεν με πολύ βοήθησαν
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει ρε μάγκες η μετάβαση από mate 20 pro σε p30 pro η είναι μηδαμινές οι διαφορές? Διάβασα παραπάνω τα συγκριτικά αλλά δεν με πολύ βοήθησαν

Όχι το mate 20 είναι ανώτερο

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το πρώτο update με βελτιώσεις σε κάμερα και ήχο στο instagram

 

Screenshot-20190329-121645-com-huawei-android-hwouc.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός των αριθμών. Οι επιδόσεις θα έπρεπε να είναι εκεί. Το αν τις βλέπεις ή όχι είναι κάτι άλλο. Πληρώνεις για να τις έχεις όμως εδώ δεν υπάρχουν.

Και την 2κ δεν την βλέπει το ευρύ κοινό αλλά εγώ όπως και εσύ θα την ήθελες.

Όλα μετράνε όταν αξιολογούμε μια συσκευή

 

Οι επιδόσεις της συσκευής της δεν καθορίζονται μόνο από τα νούμερα των διαφόρων τεστ αλλα από τη συνολική εμπιερία χρήσης. βεβαίως και τα διάφορα τεστ είναι χρήσιμα εργαλεία αλλα δεν πρέπει να βασιζόμαστε μόνο σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει πολύ ψηλά στην ιεραρχία του το θέμα της κάμερας πάει στο p30 pro με κλειστά τα μάτια.. P stands for photography

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Και ομως ειναι παρα πολυ ευκολο να διαλεξει καποιος μεταξυ των 2 αν δεν τον ενδιαφερει πχ το ρολοι που δινεται δωρο.

 

Το Mate 20pro σαν συσκευη overall ειναι καλυτερο αφου προσφερει τα ιδια ακριβως πραγματα με το p30pro και μαλιστα σε μερικα ειναι και καλυτερο οπως στερεο ηχεια,notification led,1440p οθονη και κανονικο πανω ηχειο για τις κλησεις,και το σημαντικοτερο οτι κοστιζει και φθηνοτερα.

 

Το p30pro εχει στα υπερ την νεωτερη και καλυτερη φωτογραφικη αλλα ουτως ή αλλως το mate20pro εχει ηδη κορυφαια φωτογραφικη και αυτα,αρα μικρες οι διαφορες.

 

Σαν συσκευη ειναι Overall καλη προφανως,απλα ειναι λιγο απογοητευση γιατι δεν εχει τις τεραστιες διαφορες απο το προηγουμενο p20pro.

 

Σιγουρα ειναι νουμερο ενα επιλογη για οποιον τον ενδιαφερουν οι φωτογραφιες αποκλειστικα οπως και η αυτονομια της μπαταριας(για καμερο τηλεφωνο δηλαδη)αρα εχει το κοινο του,απλα μια λιγο καλυτερη καμερα δεν νομιζω οτι ειναι κατι το φοβερο.

 

Το Score στο ANtutu ακομα και να μην ασχολεισαι με τα benchmarks,ειναι σκετη απογοητευση οταν βγαινει πισω κινητα με snap845.

Ισως γιαυτο δεν μπορει το κινητο να τραβηξει 4κ 60fps video.

 

Παντως παιδια μην το σνομπαρετε ορισμενοι τοσο πολυ το mate,μονο και μονο επειδη βγηκε το p30pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ενθουσιαστεί με το ζουμ, σκέφτομαι νάτο πάρω, να αλλάξω το mate 10 pro.

 

Να το παρεις,ειναι καλη αναβαθμιση απο το mate10pro σε πολλους τομεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε ότι ένα used Mate 20 pro πάει έως 550ευρω

Και το P30 Pro 800-850ευρω

στης αγγελίες

Είναι μεγάλη διάφορα για ένα παρόμοιο κινητό

Επιμένω πως το Mate 20 pro είναι από τα δύο καλύτερη επιλογή εκεί που έφτασε η τιμη τώρα

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Πάντα στα Pro η Huawei βάζει τις καινούργιες κάμερες και στα mate τον καινούργιο επεξεργαστή. Πάντως στον τομέα φωτογραφιας η Huawei είναι πολυ μπροστά και αυτο οφείλεται στην συνεργασια με Leica, ακόμα ομως περιμένουμε στο βίντεο την βελτίωση. Όποιος θέλει να κάνει τη νύχτα μέρα στις φώτο, τρελό zoom και μπορεί να δώσει αυτό το ποσό πάει με κλειστά μάτια στο P30 pro, για μένα σαν σύνολο με καλύπτει το mate καλή κάμερα, 2K, stereo ηχεία αν είχε και audio jack δεν θα χα κανενα παράπονο.
Link to comment
Share on other sites

Zoom λέμε, όχι αστεία... Lold5568f5ba73aa3e7398da13d9854b826.jpg

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ο 980 δεν είναι πολύ δυνατός. Ο 845 βγάζει 300k πχ. Ο 855 πάει στα 370. Έχει μείνει πίσω η Huawei εδώ. Όπως και η Samsung με τον exynos.

Σαν επεξεργαστής ο Kirin 980 είναι περιπου στα επίπεδα του sd855/exynos 8920. Αλλού καλύτερος, αλλού χειρότερος.

Τo antutu δεν είναι το μοναδικό benchmark test που υπάρχει. Στο Geekbench 4 για παράδειγμα που μετράει επεξεργαστική ισχύ είναι πολύ κοντά.

Χωρίς και πάλι να τονίσω οτι τα νούμερα από μόνα τους σημαίνουν και κάτι.

 

Eπίσης είναι αυτονόητο ότι ενα ίδιο soc, χρονισμένο στις ίδιες συχνότητες και με οθόνη μικρότερης ανάλυσης θα δώσει τα ίδια ή καλύτερα αποτελέσματα από το Mate 20 Pro (περίπου 315000). Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην συσκευή του Γιώργου, αλλά ότι και να είναι θα διορθωθεί. :) Δεν μπορούμε να κερδίσουμε τα μαθηματικά και την λογική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην ξεχνάμε ότι ένα used Mate 20 pro πάει έως 550ευρω

Και το P30 Pro 800-850ευρω

στης αγγελίες

Είναι μεγάλη διάφορα για ένα παρόμοιο κινητό

Επιμένω πως το Mate 20 pro είναι από τα δύο καλύτερη επιλογή εκεί που έφτασε η τιμη τώρα

Σωστά Γιάννη...για οποιον δεν ενδιαφέρεται για το φωτογραφικό κομμάτι δεν υπάρχει λόγος να δώσει κάποια χρήματα παραπάνω. Παρόλο που στα μάτια μου η οθόνη του P30 Pro είναι ανώτερη και συνολικά μου φάνηκε λίγο πιο smooth σαν συσκευη, όση ώρα το δούλεψα.

Από εκει και πέρα βέβαια, όπως όλοι ξέρουμε υπάρχουν πάρα πολλοί που μπορούν να αποκτήσουν μέσω φίλων/γνωστών/συγγενών το P30 Pro με 8GB/256GB στα 845 ευρώ με τιμολόγιο και μάλιστα με δώρο ένα πολύ αξιόλογο ρολογάκι.

Οπότε πάμε σε ενα πραγματικό κόστος συσκευής από DAY 1 κάτω από 700 ευρώ (κοστολογώντας το ρολοι περιπου 150 ευρώ) για ένα κινητό σφραγισμένο, πιο φρέσκο, με 8GB RAM και 256GB εσωτερικό χώρο και αρκετά καλύτερο φωτογραφικά. Εκεί πραγματικά δεν ξέρω πόσο αξίζει να πας σε ένα μεταχειρισμένο MAte 20 Pro στα 550-600 ευρω, με όλο το ρίσκο που θα πάρεις για το αν η οθόνη έχει πρασινίλες στα edge κομμάτια (βλ.BOE), αν έγινε αντικατάσταση συσκευής ή οθόνης από service, αν είναι προσεγμένο κτλ κτλ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Κάποιος που έχει παραλάβει μπορεί να μας πει αν φοράει μεμβράνη όπως είχε το p10 πχ ?

Οχι δεν φοράει. Ίσχυει οτι ισχυε και στο Mate 20 Pro.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Σαν επεξεργαστής ο Kirin 980 είναι περιπου στα επίπεδα του sd855/exynos 8920. Αλλού καλύτερος, αλλού χειρότερος.

Τo antutu δεν είναι το μοναδικό benchmark test που υπάρχει. Στο Geekbench 4 για παράδειγμα που μετράει επεξεργαστική ισχύ είναι πολύ κοντά.

Χωρίς και πάλι να τονίσω οτι τα νούμερα από μόνα τους σημαίνουν και κάτι.

 

Eπίσης είναι αυτονόητο ότι ενα ίδιο soc, χρονισμένο στις ίδιες συχνότητες και με οθόνη μικρότερης ανάλυσης θα δώσει τα ίδια ή καλύτερα αποτελέσματα από το Mate 20 Pro (περίπου 315000). Δεν ξέρω τι συμβαίνει στην συσκευή του Γιώργου, αλλά ότι και να είναι θα διορθωθεί. :) Δεν μπορούμε να κερδίσουμε τα μαθηματικά και την λογική.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σωστά Γιάννη...για οποιον δεν ενδιαφέρεται για το φωτογραφικό κομμάτι δεν υπάρχει λόγος να δώσει κάποια χρήματα παραπάνω. Παρόλο που στα μάτια μου η οθόνη του P30 Pro είναι ανώτερη και συνολικά μου φάνηκε λίγο πιο smooth σαν συσκευη, όση ώρα το δούλεψα.

Από εκει και πέρα βέβαια, όπως όλοι ξέρουμε υπάρχουν πάρα πολλοί που μπορούν να αποκτήσουν μέσω φίλων/γνωστών/συγγενών το P30 Pro με 8GB/256GB στα 845 ευρώ με τιμολόγιο και μάλιστα με δώρο ένα πολύ αξιόλογο ρολογάκι.

Οπότε πάμε σε ενα πραγματικό κόστος συσκευής από DAY 1 κάτω από 700 ευρώ (κοστολογώντας το ρολοι περιπου 150 ευρώ) για ένα κινητό σφραγισμένο, πιο φρέσκο, με 8GB RAM και 256GB εσωτερικό χώρο και αρκετά καλύτερο φωτογραφικά. Εκεί πραγματικά δεν ξέρω πόσο αξίζει να πας σε ένα μεταχειρισμένο MAte 20 Pro στα 550-600 ευρω, με όλο το ρίσκο που θα πάρεις για το αν η οθόνη έχει πρασινίλες στα edge κομμάτια (βλ.BOE), αν έγινε αντικατάσταση συσκευής ή οθόνης από service, αν είναι προσεγμένο κτλ κτλ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Οχι δεν φοράει. Ίσχυει οτι ισχυε και στο Mate 20 Pro.

 

Μηπως δεν ηταν ενεργοποιημενη η λειτουργία επιδόσεων? Σίγουρα ο kirin δίνει απο 307000 με 315000

Link to comment
Share on other sites

Antutu και πραγματικότητα

 

Που και πάλι επαναλαμβάνω μηδαμινή σημασία έχουν και αυτα. Το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να μας απασχολεί πλεον είναι οι επιδόσεις των επεξεργαστών. Ας εστιάσουμε σε ποιοτικά χαρακτηριστικά περισσότερο, διαφορετικά παίρνουμε όλοι με 200-240 ευρώ ενα Pocofone 2 με SD855 και κάνουμε αγώνες benchmark!!! :)

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα από κοντά public, εντάξει η εταιρία με έχει κερδίσει και δεν νόμιζω να φύγω σύντομα, κάμερα η πίσω τρομερές λειτουργίες, λίγο ποιο ζωντανές και αυτό το ζουμ από άλλον πλανήτη! Notification Led με ενοχλεί που δεν έχει, το θεωρώ μαστ! Μακάρι να δώσουν κάνα update με βελτίωση λίγο της κάμερας μας(όχι πως το έχουμε ανάγκη)! Το breathing απλά τα σπάει! Το Aurora θυμίζει λίγο από honor
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που έχει παραλάβει μπορεί να μας πει αν φοράει μεμβράνη όπως είχε το p10 πχ ?

 

Φυσικα και εχει οπως ειχε το P20 Pro

 

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και εχει οπως ειχε το P20 Pro

 

 

Αν δεν κανω λαθος εδω μιλαμε για το 30 pro κι οχι το απλο.

Αυτο που δειχνει το βιντεακι ειναι το απλο

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι οθόνη φοράει? ΒΟΕ? Όσοι το έχουν πάρει μπορούν να το δούν?

 

Sent from my M5 MediaPad, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι κινητό είναι υπέροχο. Το είδα στο ΠΛΑΊΣΙΟ σήμερα. Το έπιασα στα χέρια μου και το σκάλισμα λίγο. Είναι απίστευτο. Αλλά ακριβό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...