Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τις λοιπές συσκευές LG


Ekotas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έπειτα απο ημέρες τελικά η λύση ήτανε μια.

driver

LGUnitedMobileDriver S4981MAN38AP22 ML WHQL Ver 3.8.1

 

και SuperOneClick 1.7

 

Ενεργοποιούμε το USB debugging απο τα settings / applications / development

Συνδεουμε το κινητό μεσω usb στον υπολογιστή αφού πρώτα περάσουμε τον driver

Απενεργοποιούμε οποιοδήποτε antivirus / firewall κλπ

Ξεκινάμε με το προγραμματάκι superoneclick 1.7

Στο δεξιό μέρος επιλέγουμε rageagainstthecage και στη συνέχεια root.

μετά από 2 λεπτάκια έτοιμο.

 

http://i.imgur.com/ZNQoWVp.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχετε να προτίνετε κάποια βάση στήριξης για μηχανή;

Έχω μια της πλάκας από το Ebay των 10ευρώ που έχει διαστάσεις για Galaxy Note, κάνει τη δουλειά της αλλά το N5 κολυμπάει λιγακί.

Έχω βρει καλής ποιότητας σαν αυτή

http://www.skroutz.gr/c/1755/Baseis_GPS_moto.html?keyphrase=s954b

αλλά η τιμή είναι απαγορευτική!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε,

 

μπορείς να ανεβάσεις οδηγίες για το root ??? έχω και εγώ το V900 από τον 1ο μήνα που βγήκε και πλέον σέρνεται απελπιστικά!

S8+
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

1. Πως φορτίζετε το power bank σας? Με τι φορτιστή?

 

2. Ομοίως, για το κινητό.

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο φορτιστή που να δίνει κοντά στα 2Α.

Έψαξα στο XDA και προτείνουν σε αυτό το νήμα, αυτόν: 1.8A Blackberry Folding Blade Charger.

 

Γνωρίζετε που μπορώ να τον βρω ή να προτείνετε κάποιον αντίστοιχο?

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Edited by chris_asl
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ φορτίζω το Power bank με ένα φορτιστή της sony που βγάζει <1Α και το κινητό με τον δικό του φορτιστή.

Για το κινητό από τη στιγμή που υπάρχει τσιπάκι που καθορίζει τη φόρτιση, όσα Α και να δίνει ο φορτιστής, το κινητό θα επιλέξει πόσα θα τραβήξει.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ φορτίζω το Power bank με ένα φορτιστή της sony που βγάζει <1Α και το κινητό με τον δικό του φορτιστή.

Για το κινητό από τη στιγμή που υπάρχει τσιπάκι που καθορίζει τη φόρτιση, όσα Α και να δίνει ο φορτιστής, το κινητό θα επιλέξει πόσα θα τραβήξει.

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Σχετικά με το κινητό, έβλεπα πως όλοι λένε ότι με φορτιστές 2Α φορτίζει πιο σύντομα, γι αυτό και αναρωτήθηκα. Ίσως είναι placebo..

Πάντως έναν φορτιστή 2Α για το powerbank (Xiaomi 10400 και περιμένω το 16000) θα μου χρειαστεί, αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον.

 

Λίγο άσχετο με τα προηγούμενα, είδα πως έχεις το Mi Band (το περιμένω μαζί με το Power bank).

Πως σου φαίνεται?

Τι χρήση του κάνεις?

 

Απ'ότι έψαξα υπάρχει και Μodified APK της εφαρμογής της Xiaomi που επιτρέπει για περισσότερα notifications.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητο το modified app για τα notifications. Κυρίως για αυτό το χρησιμοποιώ. Με viber fb messenger κλήσεις να δονάει το band είναι στο 65% στις 9 ημέρες χρήσης. Μην φορτίσεις το band σε power bank. Τραβάει πολύ λίγο ρεύμα. Το power bank μου δεν αναγνώριζε καν ότι είχα συνδεδεμένη συσκευή. Για περισσότερα καλύτερα στο σωστό topic του band.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

1. Πως φορτίζετε το power bank σας? Με τι φορτιστή?

 

2. Ομοίως, για το κινητό.

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο φορτιστή που να δίνει κοντά στα 2Α.

Έψαξα στο XDA και προτείνουν σε αυτό το νήμα, αυτόν: 1.8A Blackberry Folding Blade Charger.

 

Γνωρίζετε που μπορώ να τον βρω ή να προτείνετε κάποιον αντίστοιχο?

 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

 

1. Με φορτιστή 2Α της Samsung και με καλό (το δικό του ή του Nexus) καλώδιο, κυρίως λόγω του χρόνου που απαιτείται.

Φορτίζει και με τον LG φορτιστή (1.2Α) αλλά θέλει περισσότερες ώρες. Έχω και γω το 10400 της xiaomi και με έβγαλε ασπροπρόσωπο στις διακοπές.

 

2. Το κινητό είτε με τον δικό του, είτε από USB (0.5A) το βράδυ που δεν βιάζομαι.

Η αργή φόρτιση είναι καλύτερη για την μπαταρία, ειδικά τώρα που έχει αρχίσει να γερνάει.

 

Για φορτιστή, με οποιονδήποτε επώνυμο θα είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Σχετικά με το κινητό, έβλεπα πως όλοι λένε ότι με φορτιστές 2Α φορτίζει πιο σύντομα, γι αυτό και αναρωτήθηκα. Ίσως είναι placebo..

Πάντως έναν φορτιστή 2Α για το powerbank (Xiaomi 10400 και περιμένω το 16000) θα μου χρειαστεί, αν έχετε να μου προτείνετε κάποιον.

 

Λίγο άσχετο με τα προηγούμενα, είδα πως έχεις το Mi Band (το περιμένω μαζί με το Power bank).

Πως σου φαίνεται?

Τι χρήση του κάνεις?

 

Απ'ότι έψαξα υπάρχει και Μodified APK της εφαρμογής της Xiaomi που επιτρέπει για περισσότερα notifications.

 

Δεν νομίζω ότι με 2Α φορτιστή θα δεις διαφορά σε σχέση με αυτόν της συσκευής. Διαφορά θα δεις με άλλους πιο αδύναμους. Εγώ πάντως το φορτίζω όσο γίνεται λιγότερο με τον κανονικό και προτιμώ το usb ή κάτι άλλους που βγαζουν λιγότερα Α.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Είμαι σχετικά καινούργιος με τα android και μάλλον έχω κάνει κάποια ανεπανόρθωτη ζημιά και χρειάζομαι τη βοήθεια σας, μήπως και το σώσω.

 

Λοιπόν, έχω ένα LG G-Pad 7 v410 tablet με λειτουργικό 4.4.2 το οποίο το είχα κάνει root χρησιμοπιώντας κάποιο software που λέγεται purple drake. Μέχρι εδώ όλα καλά. Όταν είχα όμως ακολουθήσει τις οδηγίες του tutorial και χωρίς να καταλαβαίνω τι κάνω, εγκατέστησα και ένα custom recovery image χρησιμοποιώντας το Flashify. Δεν ξέρω απο ποιόν ήταν customized ούτε είμαι ακόμη σίγουρος τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Λέγεται Bump’s TWRP recovery και είναι για το μοντέλο του τάμπλετ μου. Καθώς το TWRP και SU δεν εμφανιζόντουσαν στη λίστα των εφαρμογών μου, τα ξέχασα.

 

Χθες λοιπόν εμφανίστηκε στο τάμπλετ μια ενημέρωση συστήματος, που φαντάζομαι είναι για το Lollipop. Όταν απερίσκεπτα προσπάθησα να την εγκαταστήσω, είπα να κάνω και ένα backup καλόυ-κακού και εγκατέστησα το TWRP και στη συνέχεια μετέφερα το backup στην εξωτερική SD. Στην επανεκίνηση του upgrade το τάμπλετ κώλλησε στο boot screen του TWRP. Βρήκα μια λύση στο internet και κατάφερα να ξαναμπουτάρω αλλά χωρίς φυσικά το Upgrade.

 

Εγκατέστησα το SU app και προσπάθησα να ξερουτάρω το τάμπλετ αλλά το app απέτυχε και αυτό προκάλεσε το εξής πρόβλημα. Το τάμπλετ εμφανίζεται σαν να μην είναι rooted αλλά όταν πάω να κάνω το upgrade boot-αρει στο TWRP και ξανακωλάει (ξεκωλάει μόνο με κάποιες εντολές στο command prompt του TWRP).

 

Θα ήθελα λοιπόν να το ξερουτάρω τελείως και να το ενήμερώσωμε το καινούριο λειτουργικό. Πώς όμως να το ξερουτάρω αφού ήδη εμφανίζεται ως un-rooted και πώς να απαλλαγώ από το TWRP και το recovery image που έιχα τότε εγκαταστήσει;

 

Please, σώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι γι' αυτά τα προβλήματα ευθύνεται το root ή η twrp recovery. Το ρουτάρισμα απλά ξεκλειδώνει το λογαριασμό υπερχρήστη, ώστε να είναι εφικτή η πρόσβαση σε όλους τους φακέλους της συσκευής. Η twrp recovery είναι μια πιο εύχρηστη και με περισσότερες δυνατότητες από την εκάστοτε official recovery που συνήθως δεν κάνει και πολλά πράγματα ή τίποτα απολύτως. Αυτό που σου δημιουργεί τα προβλήματα μάλλον είναι το ότι εγκαθιστάς μια αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση του android(από 4.4 σε 5.0), και θα πρέπει να επαναφέρεις τη συσκευή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Διαφορετικά συνήθως υπάρχουν πολλά προβλήματα ή η ρομ κολλάει πριν μπεις στο λειτουργικό. Δοκίμασε λοιπόν, αφού εγκατασταθεί η ενημέρωση, να μπεις στην twrp και να κάνεις wipe data wipe cache και dalvic cache. Τώρα όσον αφορά το ξερουτάρισμα, αυτό θα πρέπει να το ψάξεις εκεί που βρήκες τις οδηγίες για το root. Συνήθως με την εγκατάσταση κάποιας επίσημης ρομ αναιρείται, διαφορετικά θα πρέπει να έχεις κρατήσει αντίγραφο ασφαλείας της boot.img πριν κάνεις το ρουτάρισμα. Βέβαια αυτά όλα εξαρτώνται από τη συσκευή και τον τρόπο που έχει γίνει το ρουτάρισμα μιας και η κάθε συσκευή έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ακόμη το ψάχνω για το ξερουτάρισμα. Όταν το ρούταρα νωμίζω πως εγκατέστησα και ένα custom recovery image με το flashify και γι αυτό πιστεύω βρέθηκα με το TWRP (είχα ακολουθήσει τις οδηγίες εδώ). Αλλά δεν ξέρω πως να το επαναφέρω.

 

Η ενημέρωση μου εμφανίζεται στο software update και μοιάζει σα να μην ξέρει τι να κάνει με το TWRP και κωλλάει στο boot screen του. Φαντάζομαι πως αν δεν ήταν rooted η ενημέρωση θα πραγματοποιούταν ομαλά. Πρέπει λοιπόν να βρω πώς να το ξερουτάρω, αλλιώς δεν γίνεται η ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το root(αν και δεν ξέρεις τι ελέγχους κάνει η εφαρμογή αναβάθμισης), αλλά περισσότερο με την twrp recovery. Πιθανότατα η ενημέρωση επανεκκινει τη συσκευή σε recovery mode για να κάνει την αναβάθμιση και δε βρίσκει την επίσημη recovery ώστε να προχωρήσει, μιας και η twrp είναι αρκετά διαφορετική. Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να ψάξεις στο forum των xda developers στην ενότητα της συσκευής για κάποιο backup της επίσημης ρομ ώστε να μπορέσεις να βρεις την επίσημη recovery.img. Ίσως και εδώ βέβαια, στο θέμα για τη συσκευή σου(αν υπάρχει) να βρεις κάποιον που δεν έχει αλλάξει recovery ή έχει κρατήσει αντίγραφο ασφαλείας της να στη δώσει.

Όσον αφορά το ξερουτάρισμα πάντως, μπορείς να ρωτήσεις στο θέμα της εφαρμογής που χρησιμοποίησες για το root:

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/root-root-lg-g3-easily-purpledrake-lite-t2821000/post54254055#post54254055

για το πως μπορείς να το κάνεις.

 

EDIT:

Μόλις είδα ότι στο link που δίνω παραπάνω έχει στο 2ο post οδηγίες για ξερουτάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σιγουρος οτι οι οδηγίες είναι για το μοντέλο μου.

 

Οπότε για να ανκεφαλαιώσω, πρέπει να αλλάξω το TWRP recovery με stock recovery (βρίσκοντας κάπου το αυθεντικό image και φλασάροντας το ίσως με το flashify?). Στη συνέχεια να κάνω factory reset προκειμένου να απαλλαγώ απο το root (εκτός αν βρω άλλο τρόπο, αλλά εσύ προτείνεις το πρώτο). Τέλος να κάνω το update μέσω του software update. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά μπορείς και να ψάξεις στο site της LG μήπως υπάρχει το νέο firmware. Έτσι δε θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα εκτός του να περάσεις το firmware. Αυτό θα αντικαταστήσει και την twrp και θα ακυρώσει το root. Στην ουσία για το ίδιο πράγμα πρόκειται αλλά πιο εύκολη διαδικασία. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια να υπάρχει download link με το firmware της συσκευής σου(συνήθως οι εταιρείες τα παρέχουν).
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πρέπει να υπάρχει. Και το stock που κυκλοφορεί είναι rooted. Αναρωτιέμαι εάν μπορώ να δοκιμάσω απλά να ξερουτάρω το δικό μου γιατί δεν έχω ποτέ αφαιρέσει ή απεγκαταστήσει τίποτα απο αυτά που είχε το τάμπλετ μέσα, από τότε που το πήρα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυτή τη συσκευή και έχω αρκετά χρόνια ν' ασχοληθώ με το ρουτάρισμα. Μια γρήγορη αναζήτηση στο google όμως έφερε το παρακάτω αποτέλεσμα:

http://forums.androidcentral.com/lg-g-pad-7-0/577884-lg-g-pad-7-0-v410-full-un-root-back-stock.html

Μάλλον κάνει αυτό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ταμπλετ ειναι απισημα bricked 2ου βαθμου. Ολα πήγαν καλά με το unroot και τη εγκατασταση του stock recovery, αλλα όταν πήγε να κάνει το update κώλλησε στο fastboot menu και ό,τι και να κάνω είναι σε boot loop. Δυστυχώς δεν υπάρχει kdz για το stock rom του μοντέλου μου αλλιώς έχει η LG ένα εργαλείο που λέγεται LG flash tool που ίσως να μπορούσα να κάνω κάτι. :(

 

Πάντος ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, τα βήματα και οι οδηγίες ήταν σωστές και λειτουργούν για τους περισσότερους. Φαντάζομαι ήμουν άτυχος....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι εκτός εγγύησης πήγαινέ το στην αντιπροσωπεία. Πες ότι πήγες να κάνεις την επίσημη αναβάθμιση και κόλλησε.

 

EDIT:

Αν μπορείς να συνδεθεις μέσω adb μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό:

http://forum.xda-developers.com/lg-g-pad-83/help/soft-bricked-lg-g-pad-7-0-v410-boots-to-t3094137

προσοχή μόνο μην γράψεις κάτι λάθος στις εντολές γιατί η "dd" είναι επικίνδυνη εντολή μιας και διαγράφει χωρίς προειδοποίηση.

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια. Κατάφερα να το επαναφέρω με το adb και τη βοήθεια ενός υπομονετικού τύπου από τα androidforums. Χωρίς το update βέβαια και χρειάστηκε να ξαναεγκαταστήσω το TWRP recovery, αλλα τουλάχιστον έχω τάμπλετ. Ήμουν σίγουρος πως πάει για πέταμα. Αύριο θα δω τι μπορώ να κάνω και για το upgrade. Thanks.

 

EDIT: Κατάφερα τελικά να κάνω το Upgrade. Χρειάστηκε να το επαναφέρω σε εργοστασιακές ρυθμίσεις, αλλά δεν πειράζει, αυτό είναι το λιγότερο. Ανακάλυψα και τι προκαλούσε το πρόβλημα. Το flashify δεν εγκαθηστούσε σωστά το stock recovery και αυτό προκαλόυσε το fastboot loop. Χρησιμοποίησα όμως το adb και όλα εντάξει! Και πάλι ευχαριστώ.

Edited by Nicospanas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδες

 

μου επεσε χθες το κινητο μεσα στο νερο και τωρα οταν το ανοιγω κολλαει στο 0% σε μια οθονη που λεει firmware update do not unplug the usb connection until the process is complete και σ ενα πλαισιο γραφει 910Κ Β50 και απο κατω unrooted

 

τα παιξε ή μπορω να κανω κατι να το σωσω;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν τα παιξε, αλλά θα πρέπει να το αφήσεις να στεγνώσει καλά πριν δοκιμάσεις να το ξανα ανοίξεις. Μέχρι τότε βγάλε την μπαταρία και άσε το να στεγνώσει 2-3 ημέρες (σε μπολάκι με ρύζι ακόμη καλύτερα).

Το νερό ως γνωστό είναι καλός αγωγός του ηλεκτρισμού οπότε με το νερό απλά κάτι βραχυκυκλώνει στην πλακέτα του, μόλις φύγει-στεγνώσει το νερό θα δεις αν όντως έχει πάθει κάτι. Πάντως και απο προσωπική εμπειρία νομίζω πως θα λειτουργεί!

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλή Χρονιά σε όλους,

 

Μία φίλη μου έδωσε ένα παλιό LG-T375 στο οποίο έχει ξεχάσει τον κωδιό που είχε δώσει.

Η συσκευή δεν έχει Android άρα ούτε recovery.

Δοκίμασα αναβάθμιση λογισμικού με το LGMobile Support Tool αλλά ο κωδικός παραμένει.

Ξέρει κανείς πως να τον βγάλω;

 

Ευχαριστώ.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Γινετε να το ανοιξεις αλλα θα γινει επαναφορα του κινητου.Διαγραφη εφαρμογων κ.α.Βγαζεις την sim ανοιγεις το τηλεφωνο πας στην κληση ετακτης αναγκης και πατας 3845#*375# θα σε βγαλει στο μενου και θα επιλεξεις επαναφορα.Ελπιζω να τα καταφερεις!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τις λοιπές συσκευές LG

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...