Jump to content

Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλή όπως πάντα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει να μην εχουμε το night mode των κινεζων που υπο αυτες τις συνθηκες και αυτα θα ζοριζοταν πολυ οπως και οι gcams αλλα εχουμε την photography pro που με λιγη προσπαθεια, κανει θαυματα. Τα προγραμματα Auto,P,S τα αφηνω στην ακρη.

Xperia 5 ii με την εφαρμογη photography pro του xperia 1 iii. Το κινητο ακουμπισμενο σε ενα βαζο. Η πρωτη στην λειτουργια basic (οτι ειναι και η απλη αυτοματη καμερα δηλαδη) και η δευτερη στην χειροκινητη λειτουργια Μ με κλειστρο 8" και iso 400. Η μοναδικη πηγη φωτος ειναι η τηλεοραση που και στις δυο φωτο, παιζει σταθερη εικονα το menu της cosmote tv και ειναι ακριβως το ιδιο και ατις δυο. Σαφως λιγοτερο φως απο το να εδειχνε εικονα. Απλο tap για εστιαση και στις δυο. Μπορουσα και με λιγοτερο κλειστρο και αυξηση iso αλλα ανεβαινε ο κοκκος

H επομενη προσπαθεια θα ειναι αστροφωτογραφια του γαλαξια και τα αστρα. 30" κλειστρο.

Με raw και edit. Και μια εφαρμογη τυπου skymap,stellariumγια να ξερω που θα στρεψω τον φακο του κινητου.

Και επισης να βρω ενα μερος με ελαχιστη φωτορυπανση (κι αυτο μεσω ιστοσελιδας).

 

Basic λειτουργια

20210817-015103.jpg

 

Μ λειτουργια

20210817-015125.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Δημήτρη!

Τα έχω κάνει και εγώ αυτά τα πειράματα με επιτυχία!

Λίγοι θα καταλάβουν ότι δεν έχει ένδειξη night mode δεν σημαίνει ότι δεν τραβάει σε night mode.

Δεν φταίνε αυτοί η sony φταίει που δεν τους βάζει χέρι!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Επομενη προκληση η αστροφωτογραφια.

 

εδώ Αθήνα πρέπει να βρω μέρος χωρίς πολύ φωτορύπανση

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε την κουζίνα κ άστρα , είναι αντίθετα , μείνετε στην μέση . Βγείτε εξω ακουμπήστε το καπου ρυθμιστε , βάλτε χρονόμετρο 3 δευτερόλεπτα για να τραβήξει μόνη η συσκευή να μην νιώσει καν το "ταπ" απο το δάχτυλο κ τραβήξτε την πόλη . Ενα κτίριο όμορφο , από μακριά τα πολλα φώτα , δρόμους για να γράψετε τα night trails απο τα φανάρια τους , ειτε σε παραλία σκάφη .

Τα άστρα θελουν λίγο φως .

Εσυ ρε νικο πως θα το πετύχεις αυτό στην χαβούζα ;

Επίσης μη νομίζετε οτι θα την κρατήσετε ; Θα την σβήσετε μετά .

Μαυρο με μικρά ασπρακια . Θα την σβήσετε οταν δείτε πραγματικές αστροφωτογραφιες .

 

Ενω μια πετυχημένη βραδινή πόλης θα την κρατήσετε .

 

Έτσι νομίζω εγώ .

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις και άδικο αλλά η παρακάτω είναι απο xperia 1ii

https://twitter.com/yuu102/status/1276546030352252928/photo/1

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι εαν βαλεις κλείστρο πανω απο 20 δευτερόλεπτα θα εχεις κίνηση στα άστρα .

Επίσης ο τύπος στόχευσε στην γραμμή του γαλαξία .

Αντε βρες την εσύ .

Link to comment
Share on other sites

Τα κτιρια μπορουμε ευκολα να τα βγαλουμε. Πιανουμε ακραιες συνθηκες τωρα να παιξουμε.

Τα σωσουμε τα raw για επεξεργασια. Θελει μακρια απο πολεις, με ελαχιστη φωτορυπανση και να ξερεις σε ποιο σημειο

του ουρανου θα τραβηξεις φωτο και ποτε για να βγαλεις και αλλα πραγματα.

Στα 20-30" ελαχιστη κινηση αν πιασει.

 

Υπαρχουν εφαρμογες που καθοδηγουν που και ποτε να βγαλεις τον ουρανο.

Και που να σημαδεψεις.

 

Στο θεμα ταπ, εχει να κανει με εστιαση οπως το δουλευω. Η pro λειτουργια δουλευει με το κουμπι στο πλαι οποτε το χρονομετρο εκναι μονοδρομος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαθηκαν μερικες φωτογραφιες με το νεο φορουμ οποτε παμε να το ξαναζωντανεψουμεβκαι να υποδεχτουμε και φωτογραφικο υλικο πλεον και απο το xperia 1 iii.

Μια αυτοματη απο Ποσειδι Χαλκιδικης, απειραχτη.

Xperia 5 ii

spacer.png

Edited by r31134
Link
Link to comment
Share on other sites

εχει γινει edit ; τα χρωματα ειναι καταπληκτικα !!! 

πες μου οτι δεν την εχεις πειραξει κ διαβασε κινητου jpeg ετσι το γαλαζιο του ουρανου το κιτρινο κ το πρασινο !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι με κοψιμο, φιλτρο φθινοπωρο στο ps express και λιγο βινιεταρισμα απλα επειδη την ξαναεκοψα μετα, δεξια εχει μεινει πιο σκουρη.

Εδω η απειραχτη

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια για βάλτε τίποτα και από το Xperia 1 |||

Πέρασε η 2ετια με το 5αρι και αρχίζουν οι μπριζες... 😂😂

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας
  • The topic was pinned

Ειναι πολυ καλη !

Ρε μάγκες τα Xperia αυτα δεν είναι καθόλου πίσω απο τον ανταγωνισμό τι να λέμε τώρα ; 

Αυτη η φωτογραφία δεν είναι εύκολη , σκοτάδι ηταν ! 

Είναι άψογη .

Χερατη ; Τα exif δεν φαίνονται .

Τωρα οποιος δεν μπορεί να βγάλει σωστή εικονα με αυτα τα τηλέφωνα , αλλά παρόλα αυτα εχει γνωμη περί φωτογραφίας κ κρίνει , δε μας τα λεει καλα .

Αυτός θελει update οχι το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να βαλω λινκ μικρογραφιας ξανα; Με την αναβαθμιαη του φορουμ μονο απευθειας λινκ φωτο δειχνει χωρις να ανοιγει το exif στο imgbb.

Tο κινητο το ακουμπησα στο ποδι μου και χαμηλωσα σχεδον στο εδαφος για να ειμαι σταθερος και γιατι πιο πριν δοκιμαζα εντελως manual στο 1/5, 1/4"

Ο ουρανος ηταν ετσι ακριβως λογω συννεφιας και φωτων της πολης. 

Βαζω print screen 

spacer.png

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι πολύ καλή η φωτό!

Γίνομαι γραφίκος αλλά οι 2 τελευταίες γενίες Xperia δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα!

Τα υπόλοιπα που γράφονται στο net βγαίνουν προς άγρα clicks

 

 

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Διορθωσα το λινκ και εβαλα απο flickr. Αν ξερει καποιος τροπο να φαινεται πλεον το exif στο imgbb που προτιμω,ας ριξει μια βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται κ απο imgbb . 

Πχ .

https://ibb.co/NNKyx4n

 Το λινκ αυτο σε παει να δεις exif , δεν ανοίγει ομως εικονα εδω .

Πατάω επάνω συνεχώς .

Ανοιγμα εθκονας σε νέα καρτέλα . 

Το λινκ της καινούργιας καρτελας το βάζω εδω . 

PSX-20210819-210845.jpg

 

Και γίνεται εικόνα . 

Απλά δηλαδή κανεις οτι κανεις κ απο κατω εαν θες πετάς κ το απλο λινκ μονο κ μονο για τα exif κ όποιος γουστάρει να τα δει .

 

 

 

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Προς ωρας το flickr δουλευει πιο σωστα αλλα το imgbb εχει πιο πληρες exif.

Ευχαριστω Γιωργο.

Oι ρομαντικες sonaρες μας καλα κρατουν στο φωτογραφικο κομματι. Απλη λιτη wallpaper αυτη που εβαλες με ωραιο μαυρο χρωμα τυπου amoled!!!

Link to comment
Share on other sites

Η sonαρα μου φιλε φωτογραφικα μπροστά στα δικά σας ειναι σαν άμαξα με άλογο την ωρα που εσείς ειστε υβριδικά !!!

Η φωτό απο πανω ειναι με iso 40 !!! 

Εαν εγω έκανα κίνηση με iso τυπου 800 ειτε 1000 σαν εσας η φωτογραφία ειναι μονο για εικονα προφιλ εδω στο φόρουμ . 

Ανω των 400 ξεκιναει το πέταμα των εικόνων .

 

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικα με τα μοντελα της εποχης που βγηκε αλλα και το παρον, στεκεται μια χαρα. Και το βασικο,δουλευει απροβληματιστα ενω αλλα κινεζοτηλεφωνα ή μη, κολλανε σαν το Μετρο Θεσσαλονικης.

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικα με τα μοντελα της εποχης που βγηκε αλλα και το παρον, στεκεται μια χαρα. Και το βασικο,δουλευει απροβληματιστα ενω αλλα κινεζοτηλεφωνα ή μη, κολλανε σαν το Μετρο Θεσσαλονικης.
Τώρα που κάθομαι και τα διαβάζω έχω φριξει με τα πρόβλημα που βγάζουν!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...