Jump to content

Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαιρετω την ομαδα.

προσφαρα αγορασα μεταχ ενα motorola x4 για την μανα μου , να φυγει απο το galaxy s3 που πλεον δεν μπορει ουτε τις επαφες να ανοιξει σε λογικο χρονο και χρειαζετε και το viber .

του περασα gcam ως πρεπει και λεω να κανω ενα συγκριτικο της πλακας με το δικο μας.

γκεσταριλικι κανει και το καμερακι μου nikon j5 το οποιο φοραει σταθερο φακο σε αναλογια οτι ειναι ο 50αρης για μια φουλ frame - δηλαδη 0 παραμορφωση σε αυτο που τραβας , οπως το ματι μας.

ολα φυσικα αυτοματο snapshots του τεμπελη , ενω εχουν ολα περασει απο το express για να υποστουν μια συμπιεση στο 40% και τιποτα αλλο για την ευκολια μου στο ανεβασμα.

το τι ειναι η καθε φωτο φαινεται στα στοιχεια της .

οπου hua motorola x4 ειναι η gcam του moto .

θα δειτε φυσικα το καλυτερο αποτελεσμα της gcam στην συσκευη.

επισης εαν ειστε pc ανοιξτε ταυτοχρονα τους χαρτες της nikon και του sony π.χ , σκρολλαρετε σε ζουμ ετσι ωστε οι κυκλοι να εχουν το ιδιο μεγεθος , και αλλαζετε τα tabs εναλλαξ.

θα δειτε καθαρα την παραμορφωση που κανουν οι wide φακοι των κινητων , ειδικα στα προσωπα των ανθρωπων.

ενας λογος που πλεον δεν μπορω να βγαλω την οικογενεια μου με το sony αφου συνήθισα την οπτικη της καμερας με τον σταθερο αυτον φακο.

θα κανω και ημερα ενα ιδιο , ετσι για τον χαβαλε της περιεργειας.

υ.γ στην nikon ειχα ενα φως αναμενο λιγότερο στο δωματιο , τωρα το καταλαβα !

ωωωω τι μ@λαιας θεε μου!!!!!!

 

https://photos.app.goo.gl/9Ejior2bKtHRksKa9

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν φαίνεται η ανωτερότητα του αισθητήρα της σονυ. Ωστόσο η gcam έχει γράψει και κτίρια στο σκοτάδι που δεν τα δείχνει το σονυ. Επίσης εκεί που έχεις βγάλει μέσα απ το σπίτι η gcam έχει γράψει και το εσωτερικό. Αχ το γ@μωsoftware του xz1... Επίσης δεν ξέρω αν είναι κακό η όχι, αλλά γενικά οι gcam σου βγάζουν φωτογραφιες τη νύχτα που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που βλέπει το μάτι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

FcSAapW.jpg

Και μια δημιουργία μου

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω εφτιαξες ενα hd wallpaper.

Πολυ καλο !!!!

Ναι οι gcam με hdr+ και καθε night mode αλλαζουν το σκηνικό της νύχτας.

Θελουν να σου δείξουν πιο πολλά για αυτο , εάν κάποιος θελει ατοφιο το σκηνικο πρεπει να παιξει manual στα συνχρονα κινητά , γιατι και auto να βαλεις θα παρει μπροστά το νυχτερινο hdr .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

XZ1 manual ρυθμίσεις...

 

LvjLK3D

https://ibb.co/LvjLK3D

χεράτη ε?χωρίς κάποιο τρίποδο?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική.

Ονικος θορυβος , καθαρη λεπτομέρεια , ωραια χρώματα που φαντάζουν ακρος φυσικά και καθαρα νυχτερινή φωτογραφία με τα στοιχεία που θελει ένα νυχτερινό κλικ.

Το κινητό τα σπάει!!!!

Φέτος η sony οχι πλησίασε καλα τον ανταγωνισμό αλλα τον εφθασε διπλα διπλα .

Εαν το πάρει πατριωτικά αυτη τη χρονια θα ξεφύγει .

Χαιρομαι να βλέπω τέτοιο καθαρά φωτογραφικό αποτέλεσμα.

Όπως και στο μαγαζι μεσα που δε χανει καθόλου την ατμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική.

Ονικος θορυβος , καθαρη λεπτομέρεια , ωραια χρώματα που φαντάζουν ακρος φυσικά και καθαρα νυχτερινή φωτογραφία με τα στοιχεία που θελει ένα νυχτερινό κλικ.

Το κινητό τα σπάει!!!!

Φέτος η sony οχι πλησίασε καλα τον ανταγωνισμό αλλα τον εφθασε διπλα διπλα .

Εαν το πάρει πατριωτικά αυτη τη χρονια θα ξεφύγει .

Χαιρομαι να βλέπω τέτοιο καθαρά φωτογραφικό αποτέλεσμα.

Όπως και στο μαγαζι μεσα που δε χανει καθόλου την ατμόσφαιρα.

Να ξέρεις βλέπω κάτι Review που όντως το κινητό έχει τραβήξει κακά αποτελέσματα και γελάω να ξέρεις... Έχω άμεση σύγκριση με Iphone 11 και Samsung S10 και η διαφορά πραγματικά είναι στο ότι δεν υπάρχει διαφορά.... Είναι καθαρά στο μάτι του κάθε χρήστη τι του αρέσει και τι όχι... Έχω δηλώσει Χρόνια τώρα ότι το φυσικό μ αρέσει πάρα πολύ... Ο υπερκορεσμος καθόλου... Το iPhone έχει μια τάση τα μπλε να τα καίει η αν δε τα καίει να τα κάνει μοβ... Δοκιμάστε το... Το S10 πάλι πάει προς το κίτρινο αλλά έχει πολύ καλή λεπτομέρεια... Πραγματικά δε ξέρω τι στο κόρακα κάνουν στα Review και με το που τα βλέπω λέω δεν είναι δυνατόν... Αυτό δεν ειναι το κινητό μου...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Χεράτη φίλε μου :)
Την επόμενη φορά χρησιμοποίησε τρίποδακι, θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα, φτηνά ειναι, έτσι για παιχνίδι, ξέρεις....

@mak τις εσωτερικές που βγάζεις μέσα στο μαγαζί με τα μπλε led να διαχεουν στο χώρο είναι τρομερές. Όχι ότι δεν είναι οι υπόλοιπες.

Αυτό με τα reviews έχω και εγώ την ίδια απορία, αλλά δεν είναι όλα έτσι, υπάρχουν λιγοστά μεν αλλά σωστά δε που λένε ακόμα την αλήθεια.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Mak παίζεις και με hdr ;

Εαν ναι επειδή εδω είναι ξεχωριστό και δεν κανει kick μονο του αυτόματα γραφε το.

Για να ξεχωρίζουμε τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά χρησιμοποίησε τρίποδακι, θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα, φτηνά ειναι, έτσι για παιχνίδι, ξέρεις....

@mak τις εσωτερικές που βγάζεις μέσα στο μαγαζί με τα μπλε led να διαχεουν στο χώρο είναι τρομερές. Όχι ότι δεν είναι οι υπόλοιπες.

Αυτό με τα reviews έχω και εγώ την ίδια απορία, αλλά δεν είναι όλα έτσι, υπάρχουν λιγοστά μεν αλλά σωστά δε που λένε ακόμα την αλήθεια.

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και που να δεις όταν το μαγαζί δουλεύει τι πλάνα μπορείς να πάρεις.,, Αλλά εκείνη την ώρα είμαι on stage,...

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Mak παίζεις και με hdr ;

Εαν ναι επειδή εδω είναι ξεχωριστό και δεν κανει kick μονο του αυτόματα γραφε το.

Για να ξεχωρίζουμε τι κάνει.

Όχι δε βάζω HDR γενικά... Θα βάλω μόνο όταν θέλω να αποτυπώσω ένα τοπίο με έντονα χρώματα η όταν έχω κόντρα φωτεινή πηγή...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Και που να δεις όταν το μαγαζί δουλεύει τι πλάνα μπορείς να πάρεις.,, Αλλά εκείνη την ώρα είμαι on stage,...

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι δε βάζω HDR γενικά... Θα βάλω μόνο όταν θέλω να αποτυπώσω ένα τοπίο με έντονα χρώματα η όταν έχω κόντρα φωτεινή πηγή...

 

Στο αυτοματο πως τα παει; Υπαρχει βελτιωση; Το κακο ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν απο manual και θελουν απλα να τραβανε οτι βλεπουν στο αυτοματο χωρις πολλα πολλα. Εκει ειναι που χωλαινει ελαφρως η sony.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοματο πως τα παει; Υπαρχει βελτιωση; Το κακο ειναι οτι οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν απο manual και θελουν απλα να τραβανε οτι βλεπουν στο αυτοματο χωρις πολλα πολλα. Εκει ειναι που χωλαινει ελαφρως η sony.

 

Το 95% από δω μέσα ότι βλέπεις από το Xperia 5 είναι Auto.. Οπότε μπορείς να κρίνεις μόνο σου...

Manual έχω πάρει καλύτερα αποτελέσματα αλλά τα κρατάω για μένα γιατί όλοι ενδιαφέρονται τι κάνει το κινητό στο Auto ..

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Το 95% από δω μέσα ότι βλέπεις από το Xperia 5 είναι Auto.. Οπότε μπορείς να κρίνεις μόνο σου...

Manual έχω πάρει καλύτερα αποτελέσματα αλλά τα κρατάω για μένα γιατί όλοι ενδιαφέρονται τι κάνει το κινητό στο Auto ..

 

Σούπερ είναι τότε, πολύ δυνατό. Τώρα περιμένω με το Android 10 στο zx2 μπας και παίξει καμία αναβάθμιση και στο firmware της κάμερας.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Τι θα ξεπεταχτει από εκεί μέσα?

Τοπίο μυστηρίου το ενυδρείο

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...