Jump to content

Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμα ειναι μονο θεμα software θα υπαρχει ελπιδα να γλυψουμε κανενα κοκκαλακι και εμεις. Αφου ψαχνομαστε και μπορουμε να βγαζουμε καλες ληψεις και να ξερουμε σχεδον καθε ρυθμιση πως ανταποκρινεται,θα μας ερθει κουτι μια gcam.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσα χρόνια το απαιτούν οι χρήστες;από εποχές z5 τουλάχιστον,σε επίσημα φόρουμ και πάει λέγοντας.

Δηλαδή εάν εσύ δε μπορείς να γράψεις ένα top software άσε τουλάχιστον να το κάνουν οι Dev με τις gcam,μόνο σε καλό θα σου βγεί.

Αλλά η Sony είναι Sony και στο mobile είναι σαν έναν πιωμενο αυτόχειρα!!!!

Έβαλα σε φίλου gcam σε htc u ultra που δουλεύει καλά.

Δε θα μιλήσω για την κύρια κάμερα που πλέον πατάει κυριολεκτικά το δικό μου αλλά για την selfie 16αρα που έχει.

ενώ πρώτα επερνε θολούρα από τον ήλιο με ξεθωριασμένα χρώματα πλέον δίνει κάτι 12mb!!!!!!!! Jpeg με ευκρίνεια που ρίχνει σαγόνια χώρις να καίει το background σε σημείο που αν την βάλω δίπλα σε μια δικιά μου πορτρέτο με την κανονική κάμερα με πετσονει!με την selfie αυτός!!!!

Όχι τον έκανα μάγκα μιας και είναι άσχετος με αυτά αλλά τον αναβαθμισα σε επίπεδο top.

Βλέπεις το ultra φέρει πραγματικά πολύ καλούς φακούς αλλά με ένα μαμά soft που κλασσικά δεν έπαιρνε ούτε το 50% από αυτούς.

Και επειδή το δικό μας φοράει επίσης έναν πολύ καλό φακό ένα σαλακι μου τρέχει!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι.

Θα δωσω αλλη μια ευκαιρια στην ελληνικη footej camera και θα παιξω ξανα μ αυτην επειδη μου αρεσε πιο πολυ απο open και mx αλλα παντοτε λιγοτερο απο την στοκ ολες.

Link to comment
Share on other sites

Με καλο φυσικο φως το κινητο ζωγραφιζει.Τα λουλουδακια αν δεν ειχαν πισω τους το φως να τα διαπερνα,θα εδειχναν και αλλες λεπτομεριες. Η footej ξαναδοκιμαστηκε αλλα κατι δεν παει καλα με το συγχρονισμο του φλας. Κριμα και ειναι πολυ ευχρηστη. Ουτε η bacon καταφερε να βγαλει τοσο καθαρη την κλασικη σκοτεινη φωτο που βγαω για συγκριση. Προς ωρα η στοκ εφαρμογη μου δινει το πιο καλο και καθαρο αποτελεσμα (auto+ανεβασμενη φωτεινοτητα απο το ρυθμιστικο),ακομα και απο το manual με 1/8 κλειστρο. Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα καποιες ξεχασμενες φωτογραφιες απο τα φετινα χιονια και βαζω μια απο αυτες εδω γιατι ειναι σε πιο ειδικες συνθηκες νυχτας με φως απο τις κολωνες φωτισμου. Stock καμερα,χωρις καμια επεξεργασια. Manual κλειστρο αν θυμαμαι καλα στο 1/16sec και +1 ΕV.

46528531925_c01c953a99_z.jpgDSC_0043 by Dim Tsak, on Flickr

 

Επισης, μια σημερινη απο κλειστο χωρο με φως απο λαμπα φθοριου αρκετα κοντα στο λουλουδι.

Χρωματικα πολυ καλα σε σχεση με τα χρωματα που εβλεπα με γυμνο ματι. Auto χωρις καμια επεξεργασια.

46586928855_334a562122_z.jpgDSC_0007 by Dim Tsak, on Flickr

 

Και μια τελευταια απο μαγαζι με πολυ χαμηλο φωτισμο και φλας,στο αυτοματο (χωρις την παραμικρη επεξεργασια).

Kαι σε αρκετο ζουμ συνεχιζει να ειναι καλη.

47443665311_41e7fbf24c_z.jpgDSC_0349 by Dim Tsak, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές και οι 3 αν και μη ιδανικές συνθήκες.

 

https://photos.app.goo.gl/jCQnziqEQHYQdMjLA

 

Εδώ μερικές και από εμένα έτσι να κινείται το νήμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά πολύ καλές!

Στην πρώτη με τα χιόνια θα μπορούσες να παίξεις με κλείστρο 1/8 ή με 1/16 όπως το έχεις ήδη χωρίς να ανεβάζεις την έκθεση γιατί σου ανεβάζει πολύ το iso.

Γνώμη μου παίξε αν έβαζες hdr στην συγκεκριμένη θα είχες καλύτερα αποτελέσματα.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο παιδιά πολύ καλές!

Στην πρώτη με τα χιόνια θα μπορούσες να παίξεις με κλείστρο 1/8 ή με 1/16 όπως το έχεις ήδη χωρίς να ανεβάζεις την έκθεση γιατί σου ανεβάζει πολύ το iso.

Γνώμη μου παίξε αν έβαζες hdr στην συγκεκριμένη θα είχες καλύτερα αποτελέσματα.

Οι ρυθμισεις ηταν αφημενες ετσι στο manual και δεν τις πειραξα.Τοτε ηταν που αρχιζα να παιζω με τους χρονους του κλειστρου.

HDR εχω παντα ενεργοποιημενο και δεν ασχολουμαι με το iso αναγκαστικα.Νομιζω το ειχα και τοτε ετσι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι φωτο με τους δεινοσαυρους ειναι εκπληκτικες. Με τα δεντρα,η πρωτη ειναι σουπερ. Η δευτερη ειναι με ζουμ? Μου δειχνει λιγο θολουρα στο μαυρο της σκιας.

Ο σκυλακος ειναι μεγαλη μουρη. Η φωτο καταπληκτικα χρωματα και δεν μπουκωνει το ματι στο γκαζον. Δοκιμασε αν θες,να την βγαλεις οπως και τωρα στο auto απλα τσιμπα λιγο την φωτεινοτητα απο το ρυθμιστικο.Πιο πολυ για να δουμε αν φτανουμε στο ιδιο αποτελεσμα μεσω αλλης οδου.

Τελος,να αναφερω οτι παντα εχω ρυθμιση στα 17ΜΡ και 16:9.

Δεν φανταζεστε ποσο φοβερες φαινονται οι φωτο στην τηλεοραση (32αρα FullHD).Λεπτομερια που δεν βγαζει ουτε το λαπτοπ.

Γενικα για ξεψαχνισμα τις βλεπω στο λαπτοπ ομως.

Link to comment
Share on other sites

ειναι η ιδια με την πρωτη αλλα εχει πεσει φιλτρο θολοματος για και καλα το καλιτεχνικο της υποθεσης :lol:

ο σκυλακος πραγματι ειναι φατσονι πρωτο!

η διαφορα των 17mp 16/9 και 19 mp 4/3 ειναι σαν να βγαζεις σε φουλ αναλυση δηλαδη 19 4/3 και μετα να κανει crop σε 16/9.

οποτε εγω τραβαω παντα σε 4/3 και εαν μετα την θελω για την τv η γενικα 16/9 την κανω εγω crop και οπως θελω (πανω-κατω) αφου εχω ετσι και αλλιως ολη την εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Το εφε το μυστηριακο δεν το αντεληφθην!Σορρυ.Επειδη εγω ειμαι λιγο ξενερωτος-βαρεμαρας και συνηθως δεν κανω επεξεργασιες και φιλτρα,δεν σκεφτηκα οτι υπαρχουν και ολοι οι υπολοιποι που ασχολουνται. Οποτε το μυαλο μου πηγε στο τι μπορει να μην πηγε καλα.

 

Το ψιλοβαριεμαι το edit γενικα και τις χαζευω οπως ειναι,σε λαπτοπ,τηλεοραση και οθονη του κινητου,οποτε και γι αυτο τις εχω στο 16:9 εξαρχης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα στο 16:9 το έχω. Δεν έχω παρατηρήσει να χάνει σε ποιότητα σε σχέση με το 4:3

 

δεν χανει σε ποιοτητα,το 16/9 παντα και παντου ειναι ενα 4/3 κομμενο.

για αυτο οπως ειπα τραβαω σε 4/3 και μετα το κανω εγω 16/9 εαν θελω και οπως θελω οσο αναφορα το πανω κατω,επισης επειδη εγω εκτυπωνω φωτογραφιες των παιδιων θελω παντου 4/3 και το κανω οτι θελω.

για tv 16/9 crop για εκτυπωση 3/2 crop.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα παρκο,πισινα,σιντριβανι και δυνατο ηλιο αν και κοντρα.

Παραθετω 3 φωτο και 3 βιντεο,ολα στοκ καμερα,αυτοματο,χωρις καμια επεξεργασια.

 

46792521164_6a73eb3277_z.jpgDSC_0038 by Dim Tsak, on Flickr

 

46792511904_3d3003fee9_z.jpgDSC_0036 by Dim Tsak, on Flickr

 

32573896117_2dbb525e3f_z.jpgDSC_0045 by Dim Tsak, on Flickr

 

Τα βιντεο ειναι με super slow motion 960fps σε Full HD ποιοτητα(1080p) και σε HD ποιοτητα(720p) και σε slow motion 120 fps σε HD ποιοτητα(720p). Επιλεξτε τις αντιστοιχες ποιοτητες στο youtube.

960fps super slow motion video Full HD :

960fps super slow motion video HD:

120fps slow motion video HD:

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη πως σε βολεύει να τραβάς σε slowmotion?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

HD πληρους μεγεθους και πολυ αργη κινηση για να εχω Full HD εγγραφη και ενδιαμεσα να βαραω τα 3 δευτερολεπτα 960fps
Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε μπορώ να διακρίνω κάτι,και στο δικό μου δε βλέπω διάφορες ανάμεσα στα 2 mode,για αυτό και το έχω αφήσει στην διόρθωση παραμόρφωσης μόνιμα.
Link to comment
Share on other sites

Μονο σε φωτογραφιες με καθετες και οριζοντιες γραμμες στα κεντρικα τμηματα της φωτογραφιας οπως κολωνες,επιπλα,κτιρια θα φανει η διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

Εκεί θα φανεί καλά το είπες ,γιατί υπάρχει,και η διαφορά στην εικόνα δεν αξίζει υπέρ της ποιότητας,οπότε διόρθωση για εμένα .
Link to comment
Share on other sites

1s και 100iso

Κάνα 2 πειραγματακια στο snapseed και βγήκε αυτό...

Ο ουρανός χάλασε λίγο. Έχεις και την πρωτότυπη μήπως για να δούμε διαφορές?

Τα φώτα όμως που πέρασαν(αυτοκίνητο?) από μπροστά έγραψαν πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Ο ουρανός χάλασε λίγο. Έχεις και την πρωτότυπη μήπως για να δούμε διαφορές?

Τα φώτα όμως που πέρασαν(αυτοκίνητο?) από μπροστά έγραψαν πολύ ωραία.

 

Τον ουρανό μετα τον είδα έχεις δίκιο. Δυστυχώς έσβησα την πρωτότυπη. Από δω κ πέρα θα θα τις κρατάω

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Φωτογραφίες & βίντεο με τα Sony Xperia μας
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...