Jump to content

Apple Pay


tolis24h
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, koutsis said:

Προς τι το γέλιο ρε παιδιά;  μπορείτε εσείς να κάνετε ανεπαφες πληρωμές με την εφαρμογή της εθνικής;; 🤔 

Το γέλιο ήταν ότι έχεις δίκιο και το έθεσες ωραία στον φίλο. Είμαι της δικής σου άποψης. Απόρησα που έγραψε κάτι τέτοιο και γέλασα με το σχόλιό σου φίλε. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Αθανάσιε. 

Πάντως χθες βράδυ, έκανε πάλι κουλά η εφαρμογή της Άλφα. Την διέγραψα και την ξανά εγκατέστησα και έφτιαξε. 

(Στο XS Max τίποτα, δεν δουλεύει με κανέναν τρόπο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Από σήμερα μπήκε στο APPLE PAY και η Τράπεζα Πειραιώς! Εμένα με βολεύει αφάνταστα!

Καλή συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Αθανάσιε. 
Πάντως χθες βράδυ, έκανε πάλι κουλά η εφαρμογή της Άλφα. Την διέγραψα και την ξανά εγκατέστησα και έφτιαξε. 
(Στο XS Max τίποτα, δεν δουλεύει με κανέναν τρόπο)

Στο xs και σε μένα δεν δουλεύει πλέον δυστηχώς.Ελπίζω οτι θα διορθωθεί σύντομα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators
2 ώρες πριν, ilka71 said:

στα iphone το NFC είναι πάντα ενεργό; κάποιος είχε απαντήσει αλλά δεν θυμάμαι

Για να ακριβολογούμε δεν είναι πάντα ενεργό με τη λογική όπως το ξέρεις στο Android. Ενεργοποιείται όταν θα χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί από την εκάστοτε εφαρμογή, στη συγκεκριμένη περίπτωση το Apple Pay. Και υπό αυτή τη λογική, δε χρειάζεται ξεχωριστό διακόπτη ενεργοποίησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2021 at 5:31 ΜΜ, athanaso77 said:

Για να ακριβολογούμε δεν είναι πάντα ενεργό με τη λογική όπως το ξέρεις στο Android. Ενεργοποιείται όταν θα χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί από την εκάστοτε εφαρμογή, στη συγκεκριμένη περίπτωση το Apple Pay. Και υπό αυτή τη λογική, δε χρειάζεται ξεχωριστό διακόπτη ενεργοποίησης.

 Δεν είμαι προγραμματιστής στην apple αλλά νομίζω πως έχουν κάποιον sensor που μόλις ανιχνεύσει NFC ανοίγει το apple pay. Idk

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, filippos said:

 Δεν είμαι προγραμματιστής στην apple αλλά νομίζω πως έχουν κάποιον sensor που μόλις ανιχνεύσει NFC ανοίγει το apple pay. Idk

Το Apple Pay δεν ανοίγει μόνο του, ο χρήστης το ανοίγει και στην ουσία γίνεται το ανάποδο από αυτό που είπες. Μόλις ανοίξει το Apple Pay, αυτό ενεργοποιεί το NFC.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Το Apple Pay δεν ανοίγει μόνο του, ο χρήστης το ανοίγει και στην ουσία γίνεται το ανάποδο από αυτό που είπες. Μόλις ανοίξει το Apple Pay, αυτό ενεργοποιεί το NFC.

Αυτό συμβαίνει έαν το ανοίξει ο χρήστης μέσω του wallet ή double click το power button ή home button.
Στις περιπτώσεις που πλησιάσεις το κινητό σε κάποιο POS; Βλέπεις να ενεργοποιείται απο μόνο του.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
56 minutes ago, filippos said:

Στις περιπτώσεις που πλησιάσεις το κινητό σε κάποιο POS; Βλέπεις να ενεργοποιείται απο μόνο του.

Ομολογώ ότι αυτό δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, filippos said:

Αυτό συμβαίνει έαν το ανοίξει ο χρήστης μέσω του wallet ή double click το power button ή home button.
Στις περιπτώσεις που πλησιάσεις το κινητό σε κάποιο POS; Βλέπεις να ενεργοποιείται απο μόνο του.

Όντως λειτουργεί και χωρίς να έχεις ανοίξει πριν το wallet με double click;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bill_viper said:

Όντως λειτουργεί και χωρίς να έχεις ανοίξει πριν το wallet με double click;

Ωωωω ναι.
Και με κλειδωμένο κινητό. Εαν το πλησιάσεις σ' ένα POS θα ανοίξει το wallet με την προεπιλεγμένη κάρτα.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Με το που πλησιάσεις με κλειδωμένο το κινητό το Pos, ανοίγει όπως είπε ο φίλος στην προπληρωμένη κάρτα. Βέβαια και πάλι θέλει διπλό κλικ για πληρωμή. Εμένα προσωπικά δε με βολεύει, το ενεργοποιώ πριν το pos αλλιώς κανεις διπλές κινήσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dgeorge4 said:

Με το που πλησιάσεις με κλειδωμένο το κινητό το Pos, ανοίγει όπως είπε ο φίλος στην προπληρωμένη κάρτα. Βέβαια και πάλι θέλει διπλό κλικ για πληρωμή. Εμένα προσωπικά δε με βολεύει, το ενεργοποιώ πριν το pos αλλιώς κανεις διπλές κινήσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τις περισσότερες φορές κι εγω έτσι το κάνω. 
το ετοιμάζω πριν την πληρωμή κ απλά το πλησιάζω 

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Βασικά όλοι έτσι κάνουμε, εξάλλου δεν θέλει κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία, ένα double click και είσαι έτοιμος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2021 at 9:26 ΠΜ, filippos said:

Ωωωω ναι.
Και με κλειδωμένο κινητό. Εαν το πλησιάσεις σ' ένα POS θα ανοίξει το wallet με την προεπιλεγμένη κάρτα.

Εισαι σιγουρος για  αυτο που λες? Αυτο προυποθετει οτι το nfc ειναι μονιμως ανοιχτο !

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, koutsis said:

Εισαι σιγουρος για  αυτο που λες? Αυτο προυποθετει οτι το nfc ειναι μονιμως ανοιχτο !

Σίγουρος.
Εάν έχεις iphone, την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε κάποιο ταμείο, πλησίασε το κλειδωμένο iphone στο POS και θα δεις να εμφανίζεται το wallet με την προεπιλεγμένη κάρτα.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρος.
Εάν έχεις iphone, την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε κάποιο ταμείο, πλησίασε το κλειδωμένο iphone στο POS και θα δεις να εμφανίζεται το wallet με την προεπιλεγμένη κάρτα.
αλλά θα θέλει double tap το κουμπί έτσι;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
5 ώρες πριν, ilka71 said:
6 ώρες πριν, filippos said:
Σίγουρος.
Εάν έχεις iphone, την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε κάποιο ταμείο, πλησίασε το κλειδωμένο iphone στο POS και θα δεις να εμφανίζεται το wallet με την προεπιλεγμένη κάρτα.

αλλά θα θέλει double tap το κουμπί έτσι;

Για να πληρώσει ναι, καθώς και το Face ID.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

Αν αληθευει καλα ειναι!

Τι εννοείς αν αληθεύει; Τι περισσότερο θέλεις από το screenshot που ανέβασε ο φίλος παραπάνω; Γιατί δε δοκιμάζεις κι εσύ ο ίδιος;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...