Jump to content

iPad Air 10.5-inch (3rd gen - 2019)


protsimer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανακοινώθηκε χθες το νέο iPad Air 2019.

10.5" Fully laminated screen, TrueTone, DCI-P3 χρωματικό προφίλ, Α12 SoC, stereo speakers, Smart connector (a la Pro), touch ID, lightning port (αντί για USB-C), υποστήριξη για Apple Pencil (1ης Γενιάς).

 

Η επίσημη σελίδα της Apple:

https://www.apple.com/ipad-air/

 

Tεχνικά χαρακτηριστικά:

https://www.apple.com/ipad-air/specs/

 

Σύγκριση με τα υπόλοιπα iPad που κυκλοφορούν το 2019

https://9to5mac.com/2019/03/18/ipad-air-mini-lineup-compare/

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 59
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Γνωριζει κανεις αν κανουν οι θηκες του ipad pro 2017 10.5 σε αυτο;

Ή υπαρχει αλλαγη στα πληκτρα αυξομειωσης της εντασης;Γιατι σαν μεγεθος ειναι ολοιδια.

 

Edit απανταω μονος ναι κανουν.

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω πως περα απο μενα δεν το εχει παρει κανεις αλλος το ταμπλετ ε;

Για να μη γραφει κανεις εντυπωσεις...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Γράψε εσυ να διαβάσουμε :)

 

Εγώ έχω το iPad Pro του 2016 και ακόμα πάει τραινο.

Ίσως του χρόνου να κάνω την αλλαγή έτσι για το γμτ

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα θετικα ειναι πως μετα απο 1 βδομαδα χρησης εχω παθει πλακα με την αυτονομια του.Πολυ σημαντικο για μενα,αλλα νομιζω λιγο πολυ ολα τα ipads ειναι δυνατα σε αυτο τον τομεα.

Πληθωρα εφαρμογων στο ios (ειχα να πιασω συσκευη με ios απο εποχες iphone 4),και οσο προλαβα να δω,πολλες εφαρμογες πιο καλογραμμενες σε σχεση με καποιο αντροιντ ταμπλετ.

Ηχεια στερεο φανταστικα!Ισως οι κατοχοι ipad να ειναι γνωριμοι με αυτο,αλλα εγω επαθα πλακα.Πολυ ποιοτικα.

Το wifi ειναι το καλυτερο απο οποιαδηποτε συσκευη ειχα μεχρι στιγμης.Παρα πολυ σταθερο!

 

Στα αρνητικα τωρα,νιωθω το ios λιγο αρχαιολογια.Πολυ βαρετο και απλο.Σα να επιασα ξανα το iphone 4.Νομιζω πως το αντροιντ πια εχει φτασει το ios,και σε καποια σημεια το εχει ξεπερασει κιολας.Βεβαια ακομα ψαχνομαι.Εφαρμογες οπως το viber π.χ.

Οθονη πολυ καλη αλλα η amoled του samsung tabs2 που ειχα πριν,ηταν καλυτερη και πιο απολαυστικη.

Αυτα μεχρι στιγμης.Θα το κρατησω λογω αυτονομιας κι επειδη ηθελα μια αλλαγη.

Πολυ δυσκολα θα παω σε iphone ομως.Ισως ειναι κι η συνηθεια δεν ξερω.

Φυσικα το ταμπλετ παιζει τα παντα ανετα!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη το παραλαμβάνω.

 

Είχα αγοράσει το iPad 9.7" WiFi 6th Gen πριν κάνα μήνα αλλά δεν μου άρεσε γιατί δεν είχε καλή απόκριση η οθόνη και είχε μεγάλο κενό μεταξύ "τζαμιού + οθόνης"

 

Ελπίζω αυτό να μην έχει το ίδιο κενό.

Ξέρει κανένας αν η κάμερα είναι αναβαθμισμένη έκδοση η παλια;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Τετάρτη το παραλαμβάνω.

 

Είχα αγοράσει το iPad 9.7" WiFi 6th Gen πριν κάνα μήνα αλλά δεν μου άρεσε γιατί δεν είχε καλή απόκριση η οθόνη και είχε μεγάλο κενό μεταξύ "τζαμιού + οθόνης"

 

Ελπίζω αυτό να μην έχει το ίδιο κενό.

Ξέρει κανένας αν η κάμερα είναι αναβαθμισμένη έκδοση η παλια;

 

1) Δεν έχει κανένα κενό η οθόνη. Είναι fully laminated.

2) Κάμερα Πίσω ειναι ίδια με το απλό iPad (8mpx), αλλά η εμπρός είναι νέα, στα 7mpx και πολύ καλύτερη από παλιά iPad.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα πάρα πολύ ωραίο αξίζει τα λεφτά του.

Η οθόνη δεν έχει καμία σχέση με το iPad έκτης γενιάς και είναι το μοναδικό προϊόν το οποίο θα αγόραζα από την Apple.

Κινητό Apple δεν θα αγόραζα αλλά το iPad τα σπάει

Και τα ηχεία του είναι καλύτερα συγκριτικά με το έκτης γενιάς

Edited by dleyteris

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα πάρα πολύ ωραίο αξίζει τα λεφτά του.

Η οθόνη δεν έχει καμία σχέση με το iPad έκτης γενιάς και είναι το μοναδικό προϊόν το οποίο θα αγόραζα από την Apple.

Κινητό Apple δεν θα αγόραζα αλλά το iPad τα σπάει

Και τα ηχεία του είναι καλύτερα συγκριτικά με το έκτης γενιάς

 

Με γεια να το χαρείς.

Πάντως όσοι λέτε ότι τα iPad τα σπάνε, αλλά iPhone δεν θα παίρνατε.... είναι μέχρι να πάρετε χαχα

Αν πας μια φορα σε iPhone, δεν ξαναγυρνάς σε κανένα android. :)

Link to comment
Share on other sites

Με γεια να το χαρείς.

Πάντως όσοι λέτε ότι τα iPad τα σπάνε, αλλά iPhone δεν θα παίρνατε.... είναι μέχρι να πάρετε χαχα

Αν πας μια φορα σε iPhone, δεν ξαναγυρνάς σε κανένα android. :)

 

Μέσα σε ενάμιση μήνα αγόρασα δύο iPad ( απο λάθος το 6 γενιάς ) και το άλλο είναι το iPad air 2019.

Επειδή έχω Android από τον πρωτο χρόνο κυκλοφορίας μπορώ να σου πω ότι δεν το αλλάζω με τίποτα.

Και στο λέω εγώ προσωπικά όπου παίζω μπάλα και με iPad και με Android.

Θέλω να πω έχω προσωπική εμπειρία...παρόλαυτα κινητό Apple δεν θα αγόραζα ( γνώμη μου )

Σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ελπιζω αυτό να το χαρώ

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε ενάμιση μήνα αγόρασα δύο iPad ( απο λάθος το 6 γενιάς ) και το άλλο είναι το iPad air 2019.

Επειδή έχω Android από τον πρωτο χρόνο κυκλοφορίας μπορώ να σου πω ότι δεν το αλλάζω με τίποτα.

Και στο λέω εγώ προσωπικά όπου παίζω μπάλα και με iPad και με Android.

Θέλω να πω έχω προσωπική εμπειρία...παρόλαυτα κινητό Apple δεν θα αγόραζα ( γνώμη μου )

Σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια ελπιζω αυτό να το χαρώ

 

Στα tablet η apple είναι μονόδρομος

Στα κινητά ναι πολλοί βολεύονται πιο καλά με το Android γιατί έχουν την ελευθερια να κάνουν 3-4 πράγματα παραπάνω χωρίς να χρειάζεται να ψάχνονται στο Ίντερνετ

 

Έχω έναν ενδοιασμό μόνο για tablet της Microsoft

Νομίζω πως τα surface θα πάρουν αρκετό μερίδιο και αξίζουν τα χρήματα τους

Κανείς και παραπάνω πράγματα από ότι με το iPad

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα surface ,αλλα ακριβα και μεγαλο μειον οι μπαταριες τους που δεν αλλαζουν.

Λιγοι καταληγουν σε αυτα,ο κοσμος προτιμα τα λαπτοπς για τετοια χρηση.

Τα ταμπλετς ειναι για συμπληρωμα στο κινητο και στον υπολογιστη.

Εκει τα ipads παιζουν καλη μπαλιτσα.

Τα iphones ειναι μια αλλη ιστορια.Εγω προσωπικα δεν βλεπω τον λογο να πληρωσω κατι τοσο ακριβο,ενω κανω την δουλεια μου το ιδιο καλα ακομα και με ενα Xiaomi.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα surface ,αλλα ακριβα και μεγαλο μειον οι μπαταριες τους που δεν αλλαζουν.

Λιγοι καταληγουν σε αυτα,ο κοσμος προτιμα τα λαπτοπς για τετοια χρηση.

Τα ταμπλετς ειναι για συμπληρωμα στο κινητο και στον υπολογιστη.

Εκει τα ipads παιζουν καλη μπαλιτσα.

Τα iphones ειναι μια αλλη ιστορια.Εγω προσωπικα δεν βλεπω τον λογο να πληρωσω κατι τοσο ακριβο,ενω κανω την δουλεια μου το ιδιο καλα ακομα και με ενα Xiaomi.

 

Κι όμως είναι συσκευές πιστεύω αρκετά βολικές

Είναι tablet, laptop, pc όλα μαζί σε ένα

Έχουν και το πληκτρολόγιο και πενάκι και όντως είναι εργαλεία

 

Οι μπαταρίες τους αλλάζουν κανονικά. Γιατί λες ότι δεν αλλάζουν;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι συσκευές πιστεύω αρκετά βολικές

 

Είναι tablet, laptop, pc όλα μαζί σε ένα

 

Έχουν και το πληκτρολόγιο και πενάκι και όντως είναι εργαλεία

 

 

 

Οι μπαταρίες τους αλλάζουν κανονικά. Γιατί λες ότι δεν αλλάζουν;

 

 

 

Καλά τα surface ως hardware, καλουτσικο OS, ανύπαρκτο κατάστημα σε touch based apps. Στην ουσία το παίρνεις για να δουλέψεις desktop apps και το χρησιμοποιείς σαν ultrabook.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα surface ως hardware, καλουτσικο OS, ανύπαρκτο κατάστημα σε touch based apps. Στην ουσία το παίρνεις για να δουλέψεις desktop apps και το χρησιμοποιείς σαν ultrabook.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Εφαρμογές όπως ειναι η φιλοσοφία του iPad ναι όντως δεν υπάρχουν

Εξαρτάται πιστεύω τι βολεύει τον καθένα

Σίγουρα το ipad έχει ποιότητα σε οθόνη ήχο αφή μπαταρία και λοιπά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι συγκριτικά με το iPad έκτης γενιάς που έχει 400 € από τον Κωτσόβολο ας πούμε με το iPad air 2019

έχει::

Α.καλύτερο αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων. Άμεση ανταπόκριση σχεδόν στο 95 τοις 100

Β.Η οθόνη είναι μεγαλύτερη 10,5 ίντσες από 9,7 και πολύ καλύτερη σε απόκριση και δεν έχει το τεράστιο κενό.

Γ. Τα ηχεία πρέπει ναναι γύρω στα 35 τοις 100 πιο δυνατά και ποιοτικά.

Δ.Ο επεξεργαστής Α12 Κάνει σκορ 370.000 ενδεικτικά σε σχέση με 208.000 του Α10

Ε. Η μπροστινή κάμερα είναι άλλη κάμερα πολύ καλύτερη συγκριτικά με το ανώτερο iPad.

 

Οπότε η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι αν κάποιος έχει σκοπό να αγοράσει το iPad τον 400 € Να δώσει άλλα 219 και να πάρει το iPad air 2019. Αξίζει

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα surface ως hardware, καλουτσικο OS, ανύπαρκτο κατάστημα σε touch based apps. Στην ουσία το παίρνεις για να δουλέψεις desktop apps και το χρησιμοποιείς σαν ultrabook.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Μεχρι πριν 8 χρονια ημουν κι εγω χρηστης android και ipad συσκευων. Εκτοτε μονο surface (μαγικα μηχανακια), ακριβως για να απαλλαγω απο το κουβαλημα 200 συσκευων στην καθημερινοτητα μου. Το hardware των surface ειναι μια 100ετια μπροστα απο τα παιδικα ios/android tablets.

Φουλ χρηση γραφιδας για annotation σε pdf, evernote, απολαυστικο browsing κι ολα αυτα χωρις τους αστειους περιορισμους ενος πετσοκομμενου λειτουργικου.

Κατοχος αυτη τη στιγμη surface book, pro 5, go, δεν τα αλλαζω με τιποτα.

Edited by arxif
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν 8 χρονια ημουν κι εγω χρηστης android και ipad συσκευων. Εκτοτε μονο surface (μαγικα μηχανακια), ακριβως για να απαλλαγω απο το κουβαλημα 200 συσκευων στην καθημερινοτητα μου. Το hardware των surface ειναι μια 100ετια μπροστα απο τα παιδικα ios/android tablets.

Φουλ χρηση γραφιδας για annotation σε pdf, evernote, απολαυστικο browsing κι ολα αυτα χωρις τους αστειους περιορισμους ενος πετσοκομμενου λειτουργικου.

Κατοχος αυτη τη στιγμη surface book, pro 5, go, δεν τα αλλαζω με τιποτα.

 

Kάτοχος Surface Pro 3, Surface Go και iPad Pro.

Θεωρώ καλύτερη αγορά όλων το iPad Pro.

Τα surface τα παίρνεις δήθεν για hybrids και καταλήγεις με αδύναμα ultrabooks. Τα windows και οι εφαρμογές τους είναι ΠΟΛΥ πισω σε χρήση αφής σε σχέση με iPad apps, ενώ ταυτόχρονα είναι αδύναμα για πραγματική desktop χρήση. Ειναι ένας αμφίπλευρος συμβιβασμός. Επίσης δεν πλησιάζουν καν διάρκεια μπαταρίας....

Link to comment
Share on other sites

Kάτοχος Surface Pro 3, Surface Go και iPad Pro.

Θεωρώ καλύτερη αγορά όλων το iPad Pro.

Τα surface τα παίρνεις δήθεν για hybrids και καταλήγεις με αδύναμα ultrabooks. Τα windows και οι εφαρμογές τους είναι ΠΟΛΥ πισω σε χρήση αφής σε σχέση με iPad apps, ενώ ταυτόχρονα είναι αδύναμα για πραγματική desktop χρήση. Ειναι ένας αμφίπλευρος συμβιβασμός. Επίσης δεν πλησιάζουν καν διάρκεια μπαταρίας....

 

Τι να την κανω την τελεια αφη, οταν για καθε συνημμενο σε ενα email τρεμει το φυλλοκαρδι μου αν το ανοιγει το ipad και ποιο προγραμμα θα χρειαστω. Τα ipad ειναι καλα για καταναλωση περιεχομενου (web surfing, youtube, netflix κλπ κλπ) και καπου εκει τελειωνει η χρησιμοτητα τους. Για επαγγελματικη χρηση ειναι αστειο να συζηταμε τη χρηση τους. Μονο για πολυ εξειδικευμενες εφαρμογες συγκεκριμενων επαγγελματων και ... παπαλα.

Ενα πληρες λειτουργικο σου δινει την ελευθερια να ξερεις οτι μπορεις να κανεις τα παντα, διχως περιορισμους.

Τελος, το 95% των χρηστων (συμπεριλαμβανομενου εμου) που δε θελουμε δυνατη gpu, ενα surface ειναι ανετοτατα και desktop replacement.

Καθομαι στον καναπε σερφαροντας και γραφοντας στο evernote, κανοντας annotation στα pdf που μελετω και καπακια το κουμπωνω στο surface dock και συνεχιζω τη δουλεια μου τρεχοντας ανετα 4Κ στα 60Hz (29'' LG monitor) με BT mouse, keyboard. Αυτα ουτε στα πιο τρελα ονειρα ενος παιχνιδο-ipad...

Edited by arxif
Link to comment
Share on other sites

Τι να την κανω την τελεια αφη, οταν για καθε συνημμενο σε ενα email τρεμει το φυλλοκαρδι μου αν το ανοιγει το ipad και ποιο προγραμμα θα χρειαστω. Τα ipad ειναι καλα για καταναλωση περιεχομενου (web surfing, youtube, netflix κλπ κλπ) και καπου εκει τελειωνει η χρησιμοτητα τους. Για επαγγελματικη χρηση ειναι αστειο να συζηταμε τη χρηση τους. Μονο για πολυ εξειδικευμενες εφαρμογες συγκεκριμενων επαγγελματων και ... παπαλα.

Ενα πληρες λειτουργικο σου δινει την ελευθερια να ξερεις οτι μπορεις να κανεις τα παντα, διχως περιορισμους.

Τελος, το 95% των χρηστων (συμπεριλαμβανομενου εμου) που δε θελουμε δυνατη gpu, ενα surface ειναι ανετοτατα και desktop replacement.

Καθομαι στον καναπε σερφαροντας και γραφοντας στο evernote, κανοντας annotation στα pdf που μελετω και καπακια το κουμπωνω στο surface dock και συνεχιζω τη δουλεια μου τρεχοντας ανετα 4Κ στα 60Hz (29'' LG monitor) με BT mouse, keyboard. Αυτα ουτε στα πιο τρελα ονειρα ενος παιχνιδο-ipad...

 

Tι φυλλοκάρδι τρέμει όταν πατάς ένα κουμπί και ανοίγει πάντοτε το συνημμένο;

Αν είναι κανένα ΠΟΛΥ εξειδικευμένο συνημμένο πάλι σου ανοίγει το σχετικό Link στο app store να κατεβάσεις ό,τι θες.

Η επαγγελματική χρήση των Surface οπως λες κι εσύ τελειώνει κάπου στο pdf και στο evernote.

Αν πας να κάνεις κάτι πιο σοβαρό/επαγγελματικό θες CPU (και όχι GPU) με τουλάχιστον 15W TDP να σηκώνει κανένα Χ86 προγραμματάκι.

Οπότε σαν παιχνιδάκι είναι αρκετά υποδεέστερο από ένα iPad. Στα iPad έχεις κανενα μυριο εφαρμογές να δουλεύεις.

Στο Surface έχεις ξεμείνει με τον edge και το...evernote. Αν είναι να δουλέψω επαγγελματικά στα Windows έχω άπειρες επιλογές σε Laptops με δυνατά χαρακτηριστικά, φυσικά πληκτρολόγια κλπ, δεν έχει κανένα νόημα το Surface tablet.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα....

Κι εγω αν και κατοχος surface pro 3 και ipad air 2019,το μετανιωσα που το ειχα παρει τοτε το microsoft.

Δεν στεκεται οπως τα ultrabooks(πρεπει να το εχεις ακουμπησμενο σε σταθερη επιφανεια κι οχι ας πουμε στο κρεβατι αν θες το πληκτρολογιο),με κουραζει πολυ,κι η μπαταρια τωρα που εχει πεσει δεν μπορω να την αλλαξω.Δεν την αλλαζει κανεις.

Το ipad ειναι αλλη φαση.Για χρηση οχι επαγγελματικη ειναι μανουλα.

Dlefteris πηγα κι εγω να παρω το 9.7",αλλα το μυριστηκα οτι δεν θα ειναι το ιδιο καλο και τσονταρα παραπανω για το air και δεν το μετανιωσα στιγμη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Tι φυλλοκάρδι τρέμει όταν πατάς ένα κουμπί και ανοίγει πάντοτε το συνημμένο;

Αν είναι κανένα ΠΟΛΥ εξειδικευμένο συνημμένο πάλι σου ανοίγει το σχετικό Link στο app store να κατεβάσεις ό,τι θες.

Η επαγγελματική χρήση των Surface οπως λες κι εσύ τελειώνει κάπου στο pdf και στο evernote.

Αν πας να κάνεις κάτι πιο σοβαρό/επαγγελματικό θες CPU (και όχι GPU) με τουλάχιστον 15W TDP να σηκώνει κανένα Χ86 προγραμματάκι.

Οπότε σαν παιχνιδάκι είναι αρκετά υποδεέστερο από ένα iPad. Στα iPad έχεις κανενα μυριο εφαρμογές να δουλεύεις.

Στο Surface έχεις ξεμείνει με τον edge και το...evernote. Αν είναι να δουλέψω επαγγελματικά στα Windows έχω άπειρες επιλογές σε Laptops με δυνατά χαρακτηριστικά, φυσικά πληκτρολόγια κλπ, δεν έχει κανένα νόημα το Surface tablet.

 

Από τα γραφόμενα σου είναι πασιφανές ότι δεν είχες ποτέ surface μηχάνημα, οποτε μπορείς άνετα να συνεχίσεις να κουβαλάς καμία 20αρια συσκευές στην καθημερινότητα σου (iphone, ipad, desktop κλπ κλπ) . Εγώ μπορώ να συνεχίσω να έχω κινητό κι ένα μηχάνημα να σερφαρω με 18 Chrome tabs ανοιχτά, YouTube, evernote, one note, one drive client να συγχρονίζει και ένα βαρύ Excel με μπολικα macros, με σοβαρό multitasking, vmware, screen mirroring... Επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Από τα γραφόμενα σου είναι πασιφανές ότι δεν είχες ποτέ surface μηχάνημα, οποτε μπορείς άνετα να συνεχίσεις να κουβαλάς καμία 20αρια συσκευές στην καθημερινότητα σου (iphone, ipad, desktop κλπ κλπ) . Εγώ μπορώ να συνεχίσω να έχω κινητό κι ένα μηχάνημα να σερφαρω με 18 Chrome tabs ανοιχτά, YouTube, evernote, one note, one drive client να συγχρονίζει και ένα βαρύ Excel με μπολικα macros, με σοβαρό multitasking, vmware, screen mirroring... Επιλογές.

 

 

 

Lol απλά που αμέσως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν έχω καν Surface.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν θα ξαναπάρω άλλο, αν δεν φτιαξει κανένα κατάστημα της προκοπής η ms.

Αλλιώς για δουλειά έχουμε σοβαρά laptops και desktops. Όχι παιχνίδια surface ούτε ipads.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Air 10.5-inch (3rd gen - 2019)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...