Jump to content

OnePlus 7


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βελτιώνεται αρκετά με τα updates (ειδικά το night mode). Αν τυχόν κανείς συγκριτικό στοκ και gcam, φρόντιζε να μην υπάρχει στο background η gcam γιατί έχει conflict με στοκ και ρίχνει την ποιότητα (αν τυχόν την ειχες ανοίξει κάνε wipe το background πριν το κλικ με στοκ).

 

Καλορίζικο :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 905
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βελτιώνεται αρκετά με τα updates (ειδικά το night mode). Αν τυχόν κανείς συγκριτικό στοκ και gcam, φρόντιζε να μην υπάρχει στο background η gcam γιατί έχει conflict με στοκ και ρίχνει την ποιότητα (αν τυχόν την ειχες ανοίξει κάνε wipe το background πριν το κλικ με στοκ).

 

 

 

Καλορίζικο :)

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα ειναι τουμπανο μην μπαίνετε κ γράφεται αλα νταλον εδω μέσα

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα ειναι τουμπανο μην μπαίνετε κ γράφεται αλα νταλον εδω μέσα

 

 

Σε σχέση με ένα Ρ20 και πριν το update υστερούσε λίγο.

 

 

Ποια έκδοση λειτουργικού έχετε;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

1ο 24ωρο χρήσης πολύ καλό

Αέρινο λειτουργικό

 

Εξαιρετική ποιότητα κλήσεων.

 

Σήμα πολύ καλό,

ένα κλικ υποδεέστερο από το Huawei P20,

αλλά και πάλι πολύ καλό και σε εσωτερικό χώρο.

 

Κράτημα με θήκη εξαιρετικό.

 

Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή.

Οθόνη και αυτή καλής ποιότητας.

 

Κάμερα όχι σαν Ρ20/30 αλλα πάρα πολύ κοντά.

 

Με Gcam σε σκοτάδι ανώτερη από το Ρ20.

 

Video δεν έχω βγάλει.

 

Αυτονομία ικανοποιητική.

 

Βγάζει 24ωρο άνετα και πιθανότατα καλύτερα από το Ρ20.

 

Ανάλογη του Honor 8X που επίσης έχω.

 

 

 

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

@celtic είσαι σιγουρος οτι ειναι υποδέεστερο από p20? Γιατι το p20 pro που είχα το καλοκαίρι (θεωρητικά ανώτερο από p20), αυτό που είχε αντικειμενικά ανώτερο ήταν το dynamic range (είχα βέβαια κλειστό το hdr στο 1+7). Στα υπόλοιπα ήταν θέμα γούστου. Προσωπικά προτιμώ το 1+7 λόγω πιο φυσικού αποτελέσματα (χαμηλότερο sharpening και λιγότερο noise reduction οπότε και λιγότερο παστέλιασμα).

 

Δες για παράδειγμα αυτό το έμμεσο συγκριτικό. Στο τέλος βάζω μπόνους και από gcam που προσωπικά προτίμησα σε αυτό το κάδρο.

 

P20 pro: IMG_20190625_014151

Oneplus 7 stock: IMG_20191111_014641

Oneplus 7 nightscape: IMG_20191111_014646

Oneplus 7 gcam: IMG_20191111_014654

 

Μιλάμε για τέτοια διαφορά μεταξύ του p20 και 1+7 ή ακόμα μεγαλύτερη με το μικρό p20? Προσωπικά θα περίμενα το p20 να έχει χειρότερη απόδοση από το pro. Και επειδή δεν βλέπω κάτι χαοτικό με το ανώτερο p20 pro μου κάνει εντύπωση. Μιλάω πάντα για auto γιατι στο Nightscape αλλάζουν αρκετά τα πράγματα (ειδικά αν πας σκοτάδια τρώει και τη gcam). Υπόψιν, αν τυχόν τράβηξες με gcam, φρόντισε πριν κανεις κλικ με την stock να εχεις καθαρίσει το background γιατί διαφορετικά μπορεί να ρίξει την ποιότητα η ύπαρξη της gcam στο background.

 

Αν κάτι με χαλάει στη στοκ είναι οι ημερήσιες καθώς και το βίντεο. Στις ημερήσιες βάζω gcam βέβαια. Στο βιντεο δυστυχώς όμως έχουμε αυξημένο θόρυβο στα κινούμενα με αποτέλεσμα να κάνει σαν patterns πάνω σε αυτά.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

@celtic είσαι σιγουρος οτι ειναι υποδέεστερο από p20? Γιατι το p20 pro που είχα το καλοκαίρι (θεωρητικά ανώτερο από p20), αυτό που είχε αντικειμενικά ανώτερο ήταν το dynamic range (είχα βέβαια κλειστό το hdr στο 1+7). Στα υπόλοιπα ήταν θέμα γούστου. Προσωπικά προτιμώ το 1+7 λόγω πιο φυσικού αποτελέσματα (χαμηλότερο sharpening και λιγότερο noise reduction οπότε και λιγότερο παστέλιασμα).

 

Δες για παράδειγμα αυτό το έμμεσο συγκριτικό. Στο τέλος βάζω μπόνους και από gcam που προσωπικά προτίμησα σε αυτό το κάδρο.

 

P20 pro: IMG_20190625_014151

Oneplus 7 stock: IMG_20191111_014641

Oneplus 7 nightscape: IMG_20191111_014646

Oneplus 7 gcam: IMG_20191111_014654

 

Μιλάμε για τέτοια διαφορά μεταξύ του p20 και 1+7 ή ακόμα μεγαλύτερη με το μικρό p20? Προσωπικά θα περίμενα το p20 να έχει χειρότερη απόδοση από το pro. Και επειδή δεν βλέπω κάτι χαοτικό με το ανώτερο p20 pro μου κάνει εντύπωση. Μιλάω πάντα για auto γιατι στο Nightscape αλλάζουν αρκετά τα πράγματα (ειδικά αν πας σκοτάδια τρώει και τη gcam). Υπόψιν, αν τυχόν τράβηξες με gcam, φρόντισε πριν κανεις κλικ με την stock να εχεις καθαρίσει το background γιατί διαφορετικά μπορεί να ρίξει την ποιότητα η ύπαρξη της gcam στο background.

 

Αν κάτι με χαλάει στη στοκ είναι οι ημερήσιες καθώς και το βίντεο. Στις ημερήσιες βάζω gcam βέβαια. Στο βιντεο δυστυχώς όμως έχουμε αυξημένο θόρυβο στα κινούμενα με αποτέλεσμα να κάνει σαν patterns πάνω σε αυτά.

Το Ρ20 υπερέχει στις βραδυνές φωτογραφίες, σαφέστατα.

Και στο βίντεο

 

Με τη GCam διορθώνεται

 

Sent from my MI PAD 4 using Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

@celtic είσαι σιγουρος οτι ειναι υποδέεστερο από p20? Γιατι το p20 pro που είχα το καλοκαίρι (θεωρητικά ανώτερο από p20), αυτό που είχε αντικειμενικά ανώτερο ήταν το dynamic range (είχα βέβαια κλειστό το hdr στο 1+7). Στα υπόλοιπα ήταν θέμα γούστου. Προσωπικά προτιμώ το 1+7 λόγω πιο φυσικού αποτελέσματα (χαμηλότερο sharpening και λιγότερο noise reduction οπότε και λιγότερο παστέλιασμα).

 

Δες για παράδειγμα αυτό το έμμεσο συγκριτικό. Στο τέλος βάζω μπόνους και από gcam που προσωπικά προτίμησα σε αυτό το κάδρο.

 

P20 pro: IMG_20190625_014151

Oneplus 7 stock: IMG_20191111_014641

Oneplus 7 nightscape: IMG_20191111_014646

Oneplus 7 gcam: IMG_20191111_014654

 

Μιλάμε για τέτοια διαφορά μεταξύ του p20 και 1+7 ή ακόμα μεγαλύτερη με το μικρό p20? Προσωπικά θα περίμενα το p20 να έχει χειρότερη απόδοση από το pro. Και επειδή δεν βλέπω κάτι χαοτικό με το ανώτερο p20 pro μου κάνει εντύπωση. Μιλάω πάντα για auto γιατι στο Nightscape αλλάζουν αρκετά τα πράγματα (ειδικά αν πας σκοτάδια τρώει και τη gcam). Υπόψιν, αν τυχόν τράβηξες με gcam, φρόντισε πριν κανεις κλικ με την stock να εχεις καθαρίσει το background γιατί διαφορετικά μπορεί να ρίξει την ποιότητα η ύπαρξη της gcam στο background.

 

Αν κάτι με χαλάει στη στοκ είναι οι ημερήσιες καθώς και το βίντεο. Στις ημερήσιες βάζω gcam βέβαια. Στο βιντεο δυστυχώς όμως έχουμε αυξημένο θόρυβο στα κινούμενα με αποτέλεσμα να κάνει σαν patterns πάνω σε αυτά.

Πολύ καλό αποτέλεσμα για νυχτερινές..Λεπτομέρεια..πάντως με πατημένο φρένο τις τράβηξες..

Link to comment
Share on other sites

Custom Rom παίζουν;

 

Είναι συμβατές οι custom Rom του ΟΡ7 pro?

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι σίγουρος αν έπρεπε να το ρωτήσω εδώ ή στο άλλο με τις θήκες... Χρησιμοποιεί κάποιος αντάπτορα usb to Jack εκτός του επίσημου; Δουλεύουν σωστά; Κοίταζα αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/13659565/Huawei-USB-C-male-3-5mm-female-CM20.html
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι σίγουρος αν έπρεπε να το ρωτήσω εδώ ή στο άλλο με τις θήκες... Χρησιμοποιεί κάποιος αντάπτορα usb to Jack εκτός του επίσημου; Δουλεύουν σωστά; Κοίταζα αυτόν εδώ https://www.skroutz.gr/s/13659565/Huawei-USB-C-male-3-5mm-female-CM20.html
Ανταπτορας από htc u 11, δουλεύει κανονικά

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά και εμένα

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

HTC δεν βλεπω να παίζει. Τουλάχιστον όχι σε τιμή που να με κανει να το προτιμήσω έναντι του επισήμου της oneplus

 

Anyway. Φωτογραφικά με έχει εντυπωσιάσει το Nightscape.

Οτι θα φτάναμε με κινητά να βγάζουμε αστέρια με εύκολες χεράτες λήψεις δεν το περίμενα. Δείτε τι έπιασε :happy:

 

49141946247_bed7b57dba_z.jpgIMG_20191129_041213 by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση και σε εμένα ανώτερο από GCAM

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογές για Volte και VoWifi?

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογές για Volte και VoWifi?

 

Στάλθηκε από το GM1900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ ενεργοποίησα το Volte ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό. Το wifi-calling δεν λειτουργεί σε εμένα, ενώ εμφανίζεται ο διακόπτης. (Έχω cosmote)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενεργοποίησα το Volte ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό. Το wifi-calling δεν λειτουργεί σε εμένα, ενώ εμφανίζεται ο διακόπτης. (Έχω cosmote)
Για να δουλεψει σωστά κ το volte κ το vowifi πρεπει να κάνεις την διαδικασία απο qpst μεσω υπολογιστή και μπαίνοντας απο το κινητο σε engineer mode για να το δει....μπορώ να βοηθήσω όποιον θέλει με pm για την διαδικασία

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει την διαδικασία στα γρήγορα και είδα twrp και nandroid backup και λέω άστο, όταν το κάνω ρουτ. Αλλά τώρα που το είδα ξανά, μπορείς να το κάνεις και χωρίς να έχεις twrp. Είναι απλή η διαδικασία;
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει την διαδικασία στα γρήγορα και είδα twrp και nandroid backup και λέω άστο, όταν το κάνω ρουτ. Αλλά τώρα που το είδα ξανά, μπορείς να το κάνεις και χωρίς να έχεις twrp. Είναι απλή η διαδικασία;

 

Και εγώ για τον ίδιο λόγο το άφησα. Είδα ότι θέλει backup από recovery για περίπτωση στραβης κατά την διαδικασια και το άφησα. Έχω παρατήσει το άθλημα εδώ και καιρό :p

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως

Έχω βαρεθεί τα φλασαρισματα

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία είναι πολύ απλή παίδες και δουλεύει 100%8342b8ba6aa816f626a32fc785b84f9b.jpg

 

Εννοείς αυτήν εδώ την διαδικασία, ε;

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/help/force-enable-volte-vowifi-t3934227

 

Απλή φαίνεται αλλά πώς γίνεται το nandroid backup via fastboot ; Δεν θυμάμαι καθόλου εντολές ούτε τι πρέπει να έχω εγκαταστημένο στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτήν εδώ την διαδικασία, ε;

 

 

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/help/force-enable-volte-vowifi-t3934227

 

 

 

Απλή φαίνεται αλλά πώς γίνεται το nandroid backup via fastboot ; Δεν θυμάμαι καθόλου εντολές ούτε τι πρέπει να έχω εγκαταστημένο στο pc.

ναι αυτην απλα πρεπει να βρεις τους πιο καινουργιους οδηγούς γιατι εχει παλιούς .... backup μπορείς να πάρεις με το oneplus switch Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτην απλα πρεπει να βρεις τους πιο καινουργιους οδηγούς γιατι εχει παλιούς .... backup μπορείς να πάρεις με το oneplus switch

 

Οδηγούς εννοείς τα 2 αρχεία που λέει να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις στο pc?

Link to comment
Share on other sites

Οδηγούς εννοείς τα 2 αρχεία που λέει να κατεβάσεις και να εγκαταστήσεις στο pc?
ναι φιλε αυτούς

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to One plus 7 unreasponsable touch screen after replacement

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...