Jump to content

[S10 series] H εμπειρία σας από τη μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ αν θυμάμαι καλά κάτω από 6 ώρες sot δεν έχω δει στο 17-20ωρο.

Περισσότερο Wi-Fi και λιγότερο 4g.

Η αναλογία κυμαίνεται ανάλογα την ημέρα σε 70-80/30-20.

Ανάλυση 2κ λειτουργία ισχύος υψηλή απόδοση.

Φωτεινότητα αυτόματο.

Προααρμοσιμη μπαταρία off.

Aod τοποθεσία off.

1-2 ώρες κλήσεις ανά κύκλο φόρτισης,

Bluetooth μόνιμα ανοιχτό συνδεμένο σε ακουστικό και κάποιες ώρες ταυτόχρονα και ρολόι.

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις λοιπόν, 6 ώρες τουλάχιστον sot στο 17/20ωρο,

Με τουλάχιστον 10% μπαταρία υπόλοιπο.

 

*πριν καιρό, μετά από επαναφορά έστησα με τις ρυθμίσεις του s wind.

Αλλα στην συνέχεια άλλαξα αρκετά πράγματα σε σχέση με τον οδηγό.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έστω το πρώτο στήσιμο τότε έγινε βάση του οδηγού..

 

Μπαταρία πραγματικά που δεν έχω κανένα φόβο ότι θα με αφήσει μέσα στην μέρα.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ αν θυμάμαι καλά κάτω από 6 ώρες sot δεν έχω δει στο 17-20ωρο.

Περισσότερο Wi-Fi και λιγότερο 4g.

Η αναλογία κυμαίνεται ανάλογα την ημέρα σε 70-80/30-20.

Ανάλυση 2κ λειτουργία ισχύος υψηλή απόδοση.

Φωτεινότητα αυτόματο.

Προσαρμόσιμη μπαταρία off.

Aod τοποθεσία off.

1-2 ώρες κλήσεις ανά κύκλο φόρτισης,

Bluetooth μόνιμα ανοιχτό συνδεμένο σε ακουστικό και κάποιες ώρες ταυτόχρονα και ρολόι.

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις λοιπόν, 6 ώρες τουλάχιστον sot στο 17/20ωρο,

Με τουλάχιστον 10% μπαταρία υπόλοιπο.

 

*πριν καιρό, μετά από επαναφορά έστησα με τις ρυθμίσεις του s wind.

Αλλα στην συνέχεια άλλαξα αρκετά πράγματα σε σχέση με τον οδηγό.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έστω το πρώτο στήσιμο τότε έγινε βάση του οδηγού..

 

Μπαταρία πραγματικά που δεν έχω κανένα φόβο ότι θα με αφήσει μέσα στην μέρα.

 

Εκτίμησή μου.... μιά χαρά βλέπω την αυτονομία σου έστω και με αυτές τις ρυθμίσεις.

Σίγουρα παίζει ρόλο ότι στην πορεία άλλαξες κάποια πράγματα, σύμφωνα με τον οδηγό, αλλά αυτό είναι θέμα του καθενός. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να στήνει τη συσκευή του όπως θέλει. Από κει και πέρα, αν θέλεις κάτι παραπάνω, θα μπορούσες να βάλεις:

 

Προσαρμόσιμη μπαταρία on (σίγουρα θα βοηθήσει στην αυτονομία γιατί μαθαίνει τον τρόπο που λειτουργείς τη συσκευή).

Λειτουργία ισχύος βελτιστοποιημένη.

 

Δεν ξέρω τι παραπάνω ζητάς από το να την έχεις υψηλή. Νομίζω είναι περιττό.... :-/

Link to comment
Share on other sites

Εκτίμησή μου.... μιά χαρά βλέπω την αυτονομία σου έστω και με αυτές τις ρυθμίσεις.

Σίγουρα παίζει ρόλο ότι στην πορεία άλλαξες κάποια πράγματα, σύμφωνα με τον οδηγό, αλλά αυτό είναι θέμα του καθενός. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να στήνει τη συσκευή του όπως θέλει. Από κει και πέρα, αν θέλεις κάτι παραπάνω, θα μπορούσες να βάλεις:

 

Προσαρμόσιμη μπαταρία on (σίγουρα θα βοηθήσει στην αυτονομία γιατί μαθαίνει τον τρόπο που λειτουργείς τη συσκευή).

Λειτουργία ισχύος βελτιστοποιημένη.

 

Δεν ξέρω τι παραπάνω ζητάς από το να την έχεις υψηλή. Νομίζω είναι περιττό.... :-/

 

Έχει περίπου δέκα μέρες που άλλαξα την λειτουργία απόδοσης και έκλεισα την προσαρμοσιμη μπαταρία.

 

Δεν είχα κανένα πρόβλημα απλά το έκανα έτσι για δοκιμή να δω πως θα τα πάει η μπαταρία.

Και το αποτέλεσμα παραπάνω από ικανοποιητικό.

 

Θα το γυρίσω πάλι κάποια στιγμή στις ρυθμίσεις που είχα παλαιότερα τις οποίες προτείνεις και εσύ.

 

Στην καθημερινότητα δεν κατάλαβα καμία διαφορά σε σπυρταδα να το πω έτσι, με την λειτουργία απόδοσης στην θέση υψηλή.

 

Επίσης η μπαταρία μου φαίνεται εξαιρετική είτε με τις δύο ρυθμίσεις αυτές στην επιλογή που έχω τώρα είτε παλαιότερα.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς!Αν είναι όλα off σε πολλές συσκευές βγάζεις παρόμοιους χρόνους.

 

Εδω, εγω πλεον με s9+ χτυπάω μεσο ωρο 8 ωρες...

Δηλ. Με s10+ θα ήμουν εύκολα 9.30 ώρες κ με snap version σιγουρα 10.30 με 11 ....

Οποτε με κανα p30 pro θα ημουν στις 13 ωρες ευκολα....

Οπότε καταλαβαίνεις

Link to comment
Share on other sites

Εδω, εγω πλεον με s9+ χτυπάω μεσο ωρο 8 ωρες...

Δηλ. Με s10+ θα ήμουν εύκολα 9.30 ώρες κ με snap version σιγουρα 10.30 με 11 ....

Οποτε με κανα p30 pro θα ημουν στις 13 ωρες ευκολα....

Οπότε καταλαβαίνεις

Καταλαβαίνω αλλά είναι ανάλογα την χρήση.Εγώ με 4 ώρες ομιλία ανά κύκλο φόρτισης,με bluetooth όλη την ημέρα συνδεδεμένο,όπως και 4G όταν δεν υπάρχει δίκτυο wi-fi συνέχεια,φωτεινότητα αυτόματη, και φυσικά AOD και ότι άλλο υπάρχει ενεργοποιημένα μου βγάζει 5,30 ώρες. και με όλα αυτά να κρατάει 2 ημέρες ανοιχτό το τηλέφωνο.

Θέλω να πω οτι αυτό που έγραψε πιο πάνω ο φίλος kountoura έχει δίκιο.

Σίγουρα αν είχα όπως λες το p30 pro να κράταγε πιο πολύ δεν διαφωνώ,αλλά το να απενεργοποιούμε σχεδόν τα πάντα για να βγάζουμε πολλές ώρες sot δεν λέει κάτι.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink::blink::blink::blink:

Τελικά βλέπω πως αρχίζει και φαίνεται η διαφορά Snap VS Exynos στο θέμα αυτονομίας μπαταρίας.

Τα νούμερα που βλέπω... ούτε στα όνειρα μου δεν θα τα είχα δει.

Οφείλω ένα μεγάλο "μπράβο" στους ριψοκίνδυνους που επέλεξαν τον Snap έναντι του Exynos.

:up::up::up:

Γυρνα τις εφαρμογες που δουλευεις πιο συχνα σε night mode,θα δεις περιπου 1 ωρα παραπανω SOT

Link to comment
Share on other sites

Γυρνα τις εφαρμογες που δουλευεις πιο συχνα σε night mode,θα δεις περιπου 1 ωρα παραπανω SOT

Έχω ενεργοποιήσει το night mode ήδη από τις ρυθμίσεις της συσκευής.

Είναι ακόμη μερικές εφαρμογές που δεν έχω ρυθμίσει να δουλεύουν σε night mode όμως. (όπως το Gmail π.χ.).

Θα δοκιμάσω να βάλω όσες εφαρμογές μπορώ σε night mode και θα γράψω εντυπώσεις.

:happy:

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το s10 plus απο την Πεμπτη και δηλωνω απολυτα ικανοποιημενος απο την μπαταρια

S10 plus https://imgur.com/gallery/dviaVNK

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδες μιας και εχω ταυτοχρονα s10+ snapdragon και exynos, ανεβαζω στατιστικα απο χθες οπου εγινε μια σχετικα καλη και αμεση συγκριση. το snapdragon το χρησιμοποιω εγω ενω το exynos ειναι πιο καινουριο, 4-5 ημερων και ειναι της γυναικας μου. ειναι πληρως στημενο απο την 1η μερα και οι μετρησεις ειναι μετα τη 2η φορτιση (αυτο σημαινει οτι θεωρητικα δε δινει το μεγιστο η μπαταρια.

Το πρωι τα εβγαλα σχεδον μαζι απο το ρευμα, και εγω κινηθηκα σπιτι-δουλεια που ειναι 3 χλμ αποσταση εντος οικισμου και με wifi κατα 80%, ενω δουλεψα ελαχιστα το whatsapp, viber, fb και δεν εχει βγει στα στατιστικα.

 

Αντιστοιχα η γυναικα μου πηγε σε αποσταση 30χλμ διαδρομη με πολλα σημεια εκτος δικτυου οπου νοικιαζουμε μερικα δωματια, εμεινε περισσοτερη ωρα εκτος wifi και δουλεψε ιδιες εφαρμογες με εμενα συν airbnb και fb λογω δωματιων.

 

Το στησιμο ειναι ακριβως ιδιο στα 2 κινητα στα παντα, ιδιες συνδεσεις εχουμε κλπ και η διαφορα ειναι σε 2-3 εφαρμογες παραπανω που εχει η γυναικα μου (airbnb, booking Κλπ) που δεν τις εχω σε περιορισμο για να μην χανει ειδοποιησεις και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

 

S10+ snapdragon:

48385374947_25ea723277_c.jpgS10 plus snapdragon by Nikos Bletas, on Flickr

 

s10+ exynos:

48385373562_4bf8cefa93_c.jpgS10 plus exynos by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

48385373567_799efc29fe_c.jpgS10 plus exynos by Nikos Bletas, on Flickr

 

τα συμπερασματα δικα σας..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ή ευτυχως ετσι ειναι τα πραγματα. Εκτος δικτυου ειναι δυσκολο να κρατησει. Περιττο να σας πω οτι ημουν σε σημειο που ειχα 1 μπαρα και στις 2 καρτες sim και η μπαταρια επεσε νερακι και οριακα απο τις 9 μεχρι τις 12 το βραδυ μ εβγαλε η μπαταρια. Αντιστοιχα οταν την επομενη μερα τις ιδιες ωρες ημουν σε σημειο με καλυτερο σημα, τοτε το βραδυ γυρισα με τη μπαταρια στο 40%.

Σημειωτεον ηταν παντα ανοιχτα δεδομενα κι εχω την Exynos εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

παιδες μιας και εχω ταυτοχρονα s10+ snapdragon και exynos, ανεβαζω στατιστικα απο χθες οπου εγινε μια σχετικα καλη και αμεση συγκριση. το snapdragon το χρησιμοποιω εγω ενω το exynos ειναι πιο καινουριο, 4-5 ημερων και ειναι της γυναικας μου. ειναι πληρως στημενο απο την 1η μερα και οι μετρησεις ειναι μετα τη 2η φορτιση (αυτο σημαινει οτι θεωρητικα δε δινει το μεγιστο η μπαταρια.

Το πρωι τα εβγαλα σχεδον μαζι απο το ρευμα, και εγω κινηθηκα σπιτι-δουλεια που ειναι 3 χλμ αποσταση εντος οικισμου και με wifi κατα 80%, ενω δουλεψα ελαχιστα το whatsapp, viber, fb και δεν εχει βγει στα στατιστικα.

 

Αντιστοιχα η γυναικα μου πηγε σε αποσταση 30χλμ διαδρομη με πολλα σημεια εκτος δικτυου οπου νοικιαζουμε μερικα δωματια, εμεινε περισσοτερη ωρα εκτος wifi και δουλεψε ιδιες εφαρμογες με εμενα συν airbnb και fb λογω δωματιων.

 

Το στησιμο ειναι ακριβως ιδιο στα 2 κινητα στα παντα, ιδιες συνδεσεις εχουμε κλπ και η διαφορα ειναι σε 2-3 εφαρμογες παραπανω που εχει η γυναικα μου (airbnb, booking Κλπ) που δεν τις εχω σε περιορισμο για να μην χανει ειδοποιησεις και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης:

 

S10+ snapdragon:

48385374947_25ea723277_c.jpgS10 plus snapdragon by Nikos Bletas, on Flickr

 

s10+ exynos:

48385373562_4bf8cefa93_c.jpgS10 plus exynos by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

48385373567_799efc29fe_c.jpgS10 plus exynos by Nikos Bletas, on Flickr

 

τα συμπερασματα δικα σας..

 

Οπως ειχα πει και στις 10/5/2019 στο νημα του snapdragon οι οποιες διαφορες θα εξισωθουν με επερχομενα updates. Πλεον δεν υπαρχει λογος αγορας snapdragon στην ευρωπη εφοσον δεν υπαρχει εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα πει και στις 10/5/2019 στο νημα του snapdragon οι οποιες διαφορες θα εξισωθουν με επερχομενα updates. Πλεον δεν υπαρχει λογος αγορας snapdragon στην ευρωπη εφοσον δεν υπαρχει εγγυηση.

 

εγω αμφιβαλλω αν ειχαν ποτε διαφορες,περα απο τις πρωτες μερες ισως που ειναι λογικο το οτιδηποτε καθως η μαζικη πωληση βγαζει τα βρεφικα προβληματα αλλα αυτα διορθωνονται αμεσα. Εγω θυμαμαι ομως οτι τον exynos τον εκραζαν συνεχεια και σταματησε τελευταια που απλα βαρεθηκαμε να ακουμε τα ιδια και τα ιδια.

Οπως ειχα υποσχεθει, ειχα σκοπο να παρω τα 2 κινητα (αφου ειδικα ετυχε και πηρα το snap) και θα εκανα συγκριτικο, και απο τα πρωτα δειγματα φαινεται οτι ο exynos παει αψογα..

ΠΡοσωπικα θα πω την τελικη μου αποψη σε 1 μηνα, με διαφορετικες χρησεις και πειραματα, γιατι μπορει να υπαρξει διαφορα κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες, αλλα προς το παρον αυτο που βλεπω ειναι οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα πει και στις 10/5/2019 στο νημα του snapdragon οι οποιες διαφορες θα εξισωθουν με επερχομενα updates. Πλεον δεν υπαρχει λογος αγορας snapdragon στην ευρωπη εφοσον δεν υπαρχει εγγυηση.

 

Ακομα και μετα τα updates υπάρχει μία διαφορά της τάξεως των 10-15% υπερ του Snapdragon και σε μπαταρία και σε ταχύτητα και δεν θα αλλάξει αυτό λογο διαφορετικής αρχιτεκτονικής στους επεξεργαστές. Τα εχουμε πει.

Άμα τα κινητά τα βάλεις δίπλα δίπλα και τρέξουν τις ίδιες εφαρμογές ταυτόχρονα με τέρμα φωτεινότητα ,τότε μπορείς να κάνεις μία σωστή μέτρηση ,στη συγκεκριμένη περίπτωση του Νίκου δεν ξέρουμε τη φωτεινότητα στο κάθε κινητο μιας και είναι δύο διαφορετικοί χρήστες και εκτος αυτου ο Snapdragon και πάλι φαίνεται καλύτερος , έχει 30 λεπτά παραπάνω SOT σε μολις 1/3 συνολικης αποφορτησης.

Θεωρώ ότι του Νίκου τρέχει με μεγαλύτερη φωτεινότητα μιας και έχει κατανάλωση 14% οθονη έναντι των 7% που έχει της γυναίκας του.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και μετα τα updates υπάρχει μία διαφορά της τάξεως των 10-15% υπερ του Snapdragon και σε μπαταρία και σε ταχύτητα και δεν θα αλλάξει αυτό λογο διαφορετικής αρχιτεκτονικής στους επεξεργαστές. Τα εχουμε πει.

Άμα τα κινητά τα βάλεις δίπλα δίπλα και τρέξουν τις ίδιες εφαρμογές ταυτόχρονα με τέρμα φωτεινότητα ,τότε μπορείς να κάνεις μία σωστή μέτρηση ,στη συγκεκριμένη περίπτωση του Νίκου δεν ξέρουμε τη φωτεινότητα στο κάθε κινητο μιας και είναι δύο διαφορετικοί χρήστες και εκτος αυτου ο Snapdragon και πάλι φαίνεται καλύτερος , έχει 30 λεπτά παραπάνω SOT σε μολις 1/3 συνολικης αποφορτησης.

Θεωρώ ότι του Νίκου τρέχει με μεγαλύτερη φωτεινότητα μιας και έχει κατανάλωση 14% οθονη έναντι των 7% που έχει της γυναίκας του.

Επίσης του Νίκου δεν τρέχει 2 πολύ ενεργοβόρες εφαρμογές όπως το facebook και το airbnb.Επίσης της συζύγου έμεινε περισσότερη ώρα εκτός wifi και δούλεψε περισσότερο η τοποθεσία λόγω μετακίνησης 30 χλμ. Σίγουρα μιλάμε για διαφορετική χρήση άλλα έναν μπουσουλά μας τον δίνουν τα screenshot που βλέπουμε. Ακόμα και 10% να είναι η διάφορα (που εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο , άλλα έστω) ο snapdragon για Ευρώπη δεν αξίζει το ρίσκο, πόσο μάλλον όταν υπάρχει μια smartec για το μοντέλο με το exynos....

Για να μην παρεξηγηθώ , φυσικά οι τοπ εκδόσεις κάθε εταιρίας δεν δικαιολογειτε να έχουν ούτε 1% διάφορα ανά region. Το θέμα είναι άλλο όμως, καθώς βγάλαμε τον exynos "σαπάκι" (ηθελημένα ή μη και όλος τυχαίος ξαφνικά κουβέντα για τους kirin, στα φόρτε του p30 pro,ο νοών νοειτο) και αυτό αναπαραγαγεται σε κάθε φόρουμ και groupaκι του facebook. :piece

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και μετα τα updates υπάρχει μία διαφορά της τάξεως των 10-15% υπερ του Snapdragon και σε μπαταρία και σε ταχύτητα και δεν θα αλλάξει αυτό λογο διαφορετικής αρχιτεκτονικής στους επεξεργαστές. Τα εχουμε πει.

Άμα τα κινητά τα βάλεις δίπλα δίπλα και τρέξουν τις ίδιες εφαρμογές ταυτόχρονα με τέρμα φωτεινότητα ,τότε μπορείς να κάνεις μία σωστή μέτρηση ,στη συγκεκριμένη περίπτωση του Νίκου δεν ξέρουμε τη φωτεινότητα στο κάθε κινητο μιας και είναι δύο διαφορετικοί χρήστες και εκτος αυτου ο Snapdragon και πάλι φαίνεται καλύτερος , έχει 30 λεπτά παραπάνω SOT σε μολις 1/3 συνολικης αποφορτησης.

Θεωρώ ότι του Νίκου τρέχει με μεγαλύτερη φωτεινότητα μιας και έχει κατανάλωση 14% οθονη έναντι των 7% που έχει της γυναίκας του.

 

οπως ειπα δεν γινεται να κανω απολυτο συγκριτικο, τα κινητα τα πηρα για χρηση οποτε δεν ειχα τον χρονο και την ανεση να χαλασω 2 μερες για απολυτες μετρησεις. Ομως δινουν μια πολη καλη εικονα για οποιον ξερει να διαβαζει τα στατιστικα.

Οσο αφορα τη φωτεινοτητα, οντως παιζει πολυ σημαντικο ρολο και κατα καιρους 10ωρα που βλεπουμε βγαινουν και με χαμηλη φωτεινοτητα.

Εδω το στησιμο ειναι ιδιο, αυτοματο και τραβηγμενη λιγο προς τα κατω. γενικα ουτε εγω ουτε η γυναικα μου ασχολουμαστε, απλα οσο το εστηνα το ειχα αυτοματο και αν καποια στιγμη ανεβαζε πολυ το εριχνα λιγο. δεν τα δουλευουμε δηλαδη ουτε τερμα κατω συνεχεια αλλα ουτε και στο 80% μες το σπιτι πχ που δεν εχει πολυ φως..

Γενικα λοιπον ηταν περιπου στα ιδια η φωτεινοτητα, αν σκεφτεις οτι εγω ημουν σπιτι-δουλεια και εξω οσο κυκλοφορουσα με τη βεσπα δεν το δουλεψα, σιγουρα αν εχει αδικηθει καποιο, αυτο ειναι το exynos Που ισως η γυναικα μου που βγηκε εξω για δουλειες ψωνια και δουλειες στα δωματια δουλεψε πιο ψηλα..

 

Επισης οοπως σου λεει ο φιλος παρακατω παραβλεπεις οτι εχει ενα airbnb που εγω δεν εχω και που σκανε ειδοποιησεις συνεχεια καθως το δουλευει φουλ αυτες τις μερες και τα σοσιαλ λογω δωματιων που δουλευουν παραπανω..

 

 

Επίσης του Νίκου δεν τρέχει 2 πολύ ενεργοβόρες εφαρμογές όπως το facebook και το airbnb.Επίσης της συζύγου έμεινε περισσότερη ώρα εκτός wifi και δούλεψε περισσότερο η τοποθεσία λόγω μετακίνησης 30 χλμ. Σίγουρα μιλάμε για διαφορετική χρήση άλλα έναν μπουσουλά μας τον δίνουν τα screenshot που βλέπουμε. Ακόμα και 10% να είναι η διάφορα (που εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο , άλλα έστω) ο snapdragon για Ευρώπη δεν αξίζει το ρίσκο, πόσο μάλλον όταν υπάρχει μια smartec για το μοντέλο με το exynos....

Για να μην παρεξηγηθώ , φυσικά οι τοπ εκδόσεις κάθε εταιρίας δεν δικαιολογειτε να έχουν ούτε 1% διάφορα ανά region. Το θέμα είναι άλλο όμως, καθώς βγάλαμε τον exynos "σαπάκι" (ηθελημένα ή μη και όλος τυχαίος ξαφνικά κουβέντα για τους kirin, στα φόρτε του p30 pro,ο νοών νοειτο) και αυτό αναπαραγαγεται σε κάθε φόρουμ και groupaκι του facebook. :piece

 

 

Ετσι ειναι φιλε μου. να πω οτι FB εχω και εγω οπως και τα υπολοιπα σοσιαλ που εχει η γυναικα μου, και τα δουλευουμε πανω κατω το ιδιο, απλα χθες εγω λογω δουλειας τα δουλεψα ελαχιστα και γιαυτο δεν εμφανιστηκαν στα στατιστικα καθολου ενω η γυναικα μου τα δουλεψε πιο πολυ.

 

Σιγουρα δεν ειναι αδικημενο απο τη χρηση και το στησιμο το snapdragon Λοιπον και μπορει να μην ειναι κερδισμενο και το exynos (που προσωπικα πιστευω οτι του εγινε πιο ενεργοβορα χρηση).

 

Πχ σημερα το exynos μεχρι τωρα βρισκεται στο 39% με 4 ωρες οθονη, 2 ωρες κλησεις 51 λεπτα youtube κλπ..

Δεν εχει νοημα να κανω συγκριση τωρα γιατι εμενα δεν εχει δουλευτει ετσι σημερα και ειναι ανουσια απο εδω και περα, ομως με 39% υπολοιπο, 4 ωρες οθονη και 2 κλησεις 2η μερα με ανοιχτο το βραδυ με 1 γραμμη σημα αυτο μου δειχνει οτι η μπαταρια ειναι αριστη και χοντρικα ετσι παιζει και το snapdragon.

 

Σιγουρα θα εχω πιο πολλα συμπερασματα απο πιο πολλα δειγματα τις επομενες μερες αλλα οταν στην 2η φορτιση βλεπω τετοια επιδοση δε μπορω να δεχθω οσα ελεχθησαν τον προηγουμενο καιρο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αδικούμε και τους χρήστες που είχαν το Snapdragon , στην αρχή της κυκλοφορίας μπορεί να ήταν όντως καλύτερο το Snapdragon. Εγώ προσωπικά επέμενα όμως ότι ο exynos θα βελτιωθεί με το καιρό και τα 2 variants θα έρθουν ίσα βάρκα ίσα γιαλό. Όποιος ακολουθεί την εταιρεία χρόνια σαν χρήστης κινητού (κ όχι σαν τεστερ 15ημερων ή μεταπωλητής-κέρδος ελέω φπα κτλ-) το έχει δει το έργο άπειρες φορές.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχω πιο πολλα συμπερασματα απο πιο πολλα δειγματα τις επομενες μερες αλλα οταν στην 2η φορτιση βλεπω τετοια επιδοση δε μπορω να δεχθω οσα ελεχθησαν τον προηγουμενο καιρο..

 

Στην 2τερη φορτιση ηδη μια Li-ion μπαταρια αποδιδει τα μεγιστα,

αυτο ειναι μυθος οτι μετα απο 10 φορτισεις στρωνει η μπαταρια,

Ασχολούμαι με μπαταρίες μιας και είναι η δουλειά μου για πάνω από 15 χρόνια οπότε έχω κάνει άπειρες μετρήσεις με ειδικά όργανα σε μπαταρίες τυπου κυριως 18650 , 26650 κλπ από τον 1 κύκλο φόρτισης τον 10 τον 30 το 100σιο κλπ. Στο δικό σου μετά από τρεις μήνες χρήσης( δηλαδή περίπου 80 κύκλους )σε πληροφορώ ότι έχεις χάσει ήδη ενα 5-7% της απόδοσης, μπορείς να το επιβεβαιώσεις και μόνος σου από το accubatttery, Βάλτα και τα δύο να φορτίσουν από το 5% μέχρι το 100% και θα τη δεις τη διαφορά. Οπότε το ευνοημένο σε αυτή την περίπτωση ειναι το exynos.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να μην αδικούμε και τους χρήστες που είχαν το Snapdragon , στην αρχή της κυκλοφορίας μπορεί να ήταν όντως καλύτερο το Snapdragon. Εγώ προσωπικά επέμενα όμως ότι ο exynos θα βελτιωθεί με το καιρό και τα 2 variants θα έρθουν ίσα βάρκα ίσα γιαλό. Όποιος ακολουθεί την εταιρεία χρόνια σαν χρήστης κινητού (κ όχι σαν τεστερ 15ημερων ή μεταπωλητής-κέρδος ελέω φπα κτλ-) το έχει δει το έργο άπειρες φορές.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έστω και 10% διαφορά να ειναι πλεον μετα τα updates, δεν το λες ίσα βάρκα ίσα γιαλό.

10% ειναι σαν να εχει ενα ακριβως ιδιο κινητο 4100mAh μπαταρια και το αλλο 3700mAh.

Link to comment
Share on other sites

Στην 2τερη φορτιση ηδη μια Li-ion μπαταρια αποδιδει τα μεγιστα,

 

αυτο ειναι μυθος οτι μετα απο 10 φορτισεις στρωνει η μπαταρια,

 

Ασχολούμαι με μπαταρίες μιας και είναι η δουλειά μου για πάνω από 15 χρόνια οπότε έχω κάνει άπειρες μετρήσεις με ειδικά όργανα σε μπαταρίες τυπου κυριως 18650 , 26650 κλπ από τον 1 κύκλο φόρτισης τον 10 τον 30 το 100σιο κλπ. Στο δικό σου μετά από τρεις μήνες χρήσης( δηλαδή περίπου 80 κύκλους )σε πληροφορώ ότι έχεις χάσει ήδη ενα 5-7% της απόδοσης, μπορείς να το επιβεβαιώσεις και μόνος σου από το accubatttery, Βάλτα και τα δύο να φορτίσουν από το 5% μέχρι το 100% και θα τη δεις τη διαφορά. Οπότε το ευνοημένο σε αυτή την περίπτωση ειναι το exynos.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έστω και 10% διαφορά να ειναι πλεον μετα τα updates, δεν το λες ίσα βάρκα ίσα γιαλό.

 

10% ειναι σαν να εχει ενα ακριβως ιδιο κινητο 4100mAh μπαταρια και το αλλο 3700mAh.

 

Στην 2τερη φορτιση ηδη μια Li-ion μπαταρια αποδιδει τα μεγιστα,

 

αυτο ειναι μυθος οτι μετα απο 10 φορτισεις στρωνει η μπαταρια,

 

Ασχολούμαι με μπαταρίες μιας και είναι η δουλειά μου για πάνω από 15 χρόνια οπότε έχω κάνει άπειρες μετρήσεις με ειδικά όργανα σε μπαταρίες τυπου κυριως 18650 , 26650 κλπ από τον 1 κύκλο φόρτισης τον 10 τον 30 το 100σιο κλπ. Στο δικό σου μετά από τρεις μήνες χρήσης( δηλαδή περίπου 80 κύκλους )σε πληροφορώ ότι έχεις χάσει ήδη ενα 5-7% της απόδοσης, μπορείς να το επιβεβαιώσεις και μόνος σου από το accubatttery, Βάλτα και τα δύο να φορτίσουν από το 5% μέχρι το 100% και θα τη δεις τη διαφορά. Οπότε το ευνοημένο σε αυτή την περίπτωση ειναι το exynos.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έστω και 10% διαφορά να ειναι πλεον μετα τα updates, δεν το λες ίσα βάρκα ίσα γιαλό.

 

10% ειναι σαν να εχει ενα ακριβως ιδιο κινητο 4100mAh μπαταρια και το αλλο 3700mAh.

 

Α)Όταν λέμε να στρώσει η μπαταρία εννοούμε περισσότερο να στρώσει το λογισμικό παρά η μπαταρία καθ'αυτη

Β) Εγώ τα βλέπω ίσα βάρκα ίσα γιαλό ( το 10-15% διαφορά το βλέπεις εσύ). Επισημαίνω όμως ότι ακόμα κ 10% να είναι η διαφορά (που δεν είναι από ότι βλέπω) δεν αξίζει ο Snapdragon Ευρώπη και ΕΙΔΙΚΑ στην Ελλάδα, που εχεις smartec. Και αν θες να το αναλύσω: όταν ο χρήστης Snapdragon στον χρόνο θα χάσει το 30% της χωρητικοτητας της μπαταρίας και δεν θα του αλλάζει καν μπαταρία η Samsung ,ο χρήστης exynos απλά στους 11μιση μήνες θα αλλάξει μπαταρία δωρεάν . Μην μιλήσουμε για την εγγύηση γενικότερα.

Γ) Αν βάλουμε και στην εξίσωση τα updates τα exynos φεύγουν μπροστά

 

Υγ: Αν θα ήθελα snapdragon? Ναι θα ήθελα γιατί είναι το στάνταρ (mods, υποστηρίξη από devs κτλ) αλλά όχι και σαπακι ο exynos

Υγ2: Σοβαρά τώρα? Accubattery , πώς λέγεται αυτή η μπούρδα....

Edited by bromonano2
Link to comment
Share on other sites

Στην 2τερη φορτιση ηδη μια Li-ion μπαταρια αποδιδει τα μεγιστα,

αυτο ειναι μυθος οτι μετα απο 10 φορτισεις στρωνει η μπαταρια,

Ασχολούμαι με μπαταρίες μιας και είναι η δουλειά μου για πάνω από 15 χρόνια οπότε έχω κάνει άπειρες μετρήσεις με ειδικά όργανα σε μπαταρίες τυπου κυριως 18650 , 26650 κλπ από τον 1 κύκλο φόρτισης τον 10 τον 30 το 100σιο κλπ. Στο δικό σου μετά από τρεις μήνες χρήσης( δηλαδή περίπου 80 κύκλους )σε πληροφορώ ότι έχεις χάσει ήδη ενα 5-7% της απόδοσης, μπορείς να το επιβεβαιώσεις και μόνος σου από το accubatttery, Βάλτα και τα δύο να φορτίσουν από το 5% μέχρι το 100% και θα τη δεις τη διαφορά. Οπότε το ευνοημένο σε αυτή την περίπτωση ειναι το exynos.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έστω και 10% διαφορά να ειναι πλεον μετα τα updates, δεν το λες ίσα βάρκα ίσα γιαλό.

10% ειναι σαν να εχει ενα ακριβως ιδιο κινητο 4100mAh μπαταρια και το αλλο 3700mAh.

 

Άμα ασχολείσαι με μπαταρίες και μου λες να τρέξω το AccuBattery συγγνώμη που θα στο πω αλλά δεν έχεις ιδέα.

2ον μπορεί να έχει δώσει το 100% με τη 2η φόρτιση, δε διαφωνώ αλλά διαφωνώ στο ότι το άλλο έχει ήδη πέσει στους 3 μήνες. Έχω πουλήσει κινητά μετά από 5 και 8 μήνες που τα πήγαν για μέτρηση με όργανα και δεν είχαν καθόλου πτώση. Αυτό γιατί φορτιζω σταθερά κάθε 2η μέρα που είμαι περίπου στο 20% με κλειστή τη συσκευή και αργό φορτιστή στα 5volt και 0.85 ampere

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Άμα ασχολείσαι με μπαταρίες και μου λες να τρέξω το AccuBattery συγγνώμη που θα στο πω αλλά δεν έχεις ιδέα.

2ον μπορεί να έχει δώσει το 100% με τη 2η φόρτιση, δε διαφωνώ αλλά διαφωνώ στο ότι το άλλο έχει ήδη πέσει στους 3 μήνες. Έχω πουλήσει κινητά μετά από 5 και 8 μήνες που τα πήγαν για μέτρηση με όργανα και δεν είχαν καθόλου πτώση. Αυτό γιατί φορτιζω σταθερά κάθε 2η μέρα που είμαι περίπου στο 20% με κλειστή τη συσκευή και αργό φορτιστή στα 5volt και 0.85 ampere

Σου ειπα το accubattery γιατι ειναι το πιο προσιτο για εναν μεσο χρηστη, να σκεφτεσαι προτου πεις την μπαρουφα σου, μιας και δεν γνωριζω τι εργαλεια αποφορτισης και μετρησης εχεις εσυ , η ο καθενας.

Επισης σαν εφαρμογη μην την υποτιμας , δινει αρκετα αξιοπιστα αποτελεσματα +- 5%

αρκει να γινει σωστη μετρηση απο οσο πιο χαμηλα γινεται και σε λειτουργια πτησεως.

Οπως ειπες.. αμα κανεις σωστη φορτιση και μαλιστα στα 0.85A οπως λες τοτε πιθανοτατα να μην εχεις απωλεια ακομα.

Αλλα και παλι μιλαμε για τον μεσο χρηστη που φορτιζει με ταχυφορτιστη σε 3πλασιες ταχυτητες απο σενα.

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο το θεμα αν υπαρχει διαφορα εστω και 2 ή 5% μεταξυ των 2 συσκευων μετα και τα οποια updates βγουν.

 

Το θεμα ειναι οτι καλως ή κακως ο Snap855 ειναι overall καλυτερος απο τον exynos και επισης η εκδοση snapdragon εχει και radio που η exynos συσκευη δεν εχει,εστω οτι σε ολα τα αλλα ειναι ιδια.

 

Ειναι απαραδεκτη η Samsung που το συνεχιζει αυτο το πραγμα,ακομα και αν εμεις ειχαμε την Snapdragon εκδοση και οι αλλοι την exynos,αυτο δεν προκειται να αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα το accubattery γιατι ειναι το πιο προσιτο για εναν μεσο χρηστη, να σκεφτεσαι προτου πεις την μπαρουφα σου, μιας και δεν γνωριζω τι εργαλεια αποφορτισης και μετρησης εχεις εσυ , η ο καθενας.

Επισης σαν εφαρμογη μην την υποτιμας , δινει αρκετα αξιοπιστα αποτελεσματα +- 5%

αρκει να γινει σωστη μετρηση απο οσο πιο χαμηλα γινεται και σε λειτουργια πτησεως.

Οπως ειπες.. αμα κανεις σωστη φορτιση και μαλιστα στα 0.85A οπως λες τοτε πιθανοτατα να μην εχεις απωλεια ακομα.

Αλλα και παλι μιλαμε για τον μεσο χρηστη που φορτιζει με ταχυφορτιστη σε 3πλασιες ταχυτητες απο σενα.

Δεν ήθελα να σε θίξω φυσικά αλλά αν είσαι ειδικός και μου μιλάς για μια εφαρμογή που αυτά που δίνει δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα τότε τι να πω. Την έχω δοκιμάσει την εφαρμογή παλιότερα και τα αποτελέσματα της ήταν εντελώς εκτός τόπου και χρόνου. Ειδικά σε νέες συσκευές τις έδειχνε πολύ κάτω.. Γιαυτό και αντέδρασα έτσι. Κατά τα άλλα το snapdragon που έχω εγώ δίνει τρομερές επιδόσεις από την πρώτη μέρα και δεν έχω δει χασούρα ούτε στο ελάχιστο γιαυτό και έκανα σύγκριση, επίσης φόρτιση κάνω μόνο όπως είπα, ούτε μια φορά σε παραπάνω ρεύματα..είτε τάση είτε ένταση.. Γιαυτό και η σύγκριση που έκανα και θα ξανά κάνω θεωρώ ότι δείχνει χοντρικά μια εικόνα ότι δεν έχουμε απόκλιση στα 2 soc σε θέμα μπαταρίας, τουλάχιστον αντιληπτη..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να σε θίξω φυσικά αλλά αν είσαι ειδικός και μου μιλάς για μια εφαρμογή που αυτά που δίνει δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα τότε τι να πω. Την έχω δοκιμάσει την εφαρμογή παλιότερα και τα αποτελέσματα της ήταν εντελώς εκτός τόπου και χρόνου. Ειδικά σε νέες συσκευές τις έδειχνε πολύ κάτω.. Γιαυτό και αντέδρασα έτσι. Κατά τα άλλα το snapdragon που έχω εγώ δίνει τρομερές επιδόσεις από την πρώτη μέρα και δεν έχω δει χασούρα ούτε στο ελάχιστο γιαυτό και έκανα σύγκριση, επίσης φόρτιση κάνω μόνο όπως είπα, ούτε μια φορά σε παραπάνω ρεύματα..είτε τάση είτε ένταση.. Γιαυτό και η σύγκριση που έκανα και θα ξανά κάνω θεωρώ ότι δείχνει χοντρικά μια εικόνα ότι δεν έχουμε απόκλιση στα 2 soc σε θέμα μπαταρίας, τουλάχιστον αντιληπτη..

 

Πρωτη φορα την δοκιμασα στο S10 plus αυτη την εφαρμογη πριν 2 μηνες και ηταν πολυ κοντα στην πραγματικοτητα με μικρη αποκλιση ουτε 5% , μου εβγαλε 3860mAh αντι για 4020mah που ειδα με οργανο..

Τωρα παλια δεν ξερω μπορει η εφαρμογη οντως να ηταν χαλια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S10 series] H εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...