Jump to content

inter telecom κινητη στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω και ένα Cosmo το οποίο το ταιζω μια κάρτα κάθε χρόνο το καλοκαίρι και το έχω μόνο για ίντερνετ στις διακοπές στα ερημονήσια

Δέχεται κανονικά μηνύματα με φραγη καθότι έχει φραγή από τον Σεπτέμβριο

και όχι μόνο αυτό επειδή έχω ενεργοποιήσει και το mycosmos μου έρχονται μηνύματα όταν έχω email και στέλνω και sms από την εφαρμογή web sms και από browser σε pc τα παραπάνω τζάμπα


Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk





Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βγει ανακοινωση και δε θα αλλάξουν ίσως όλες οι κάρτες γιατί εμένα με ενημέρωσαν προσωπικά ότι έχουν στείλει με courier τις νέες sim.
Δε χρειάζεται να κάνετε κάτι, απλά να είστε σε αναμονή των εξελίξεων.

 

ΥΓ. Και τα νούμερα της Wind δέχονται sms για 1 χρόνο.

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια ....αφου υπάρχουν διαθέσιμες καρτες.σκεφτομαι να παραγγείλω άλλη μια κάρτα για; την μάνα μου...για να φύγει από την wind και να έχει ένα σταθερό κινητό .... :)

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

HEO Όπου φύγει-φύγει είμαστε από την wind. Πριν μου το συστήσεις είχα ήδη αλλάξει σε frog την κόρη μου και όταν τελειώσει το υπόλοιπο φεύγω και εγώ. Την giffgaff που μου πρότεινες την έβαλα στο συρτάρι.

Έλαβα σήμερα τις νέες κάρτες και τις ενεργοποίησα
Το νέο site για περισσότερες πληροφορίες είναι το https://www.iotsim.gr/

Ενδιαφέρων έχει στα προγράμματα το πρόγραμμα ultra που έχει απεριόριστο ιντερνετ με 70€/έτος και με κόφτη στα 32Kbps.
Προφανώς είναι για συναγερμούς ή trucker, ίσως όμως κάποιου να του φανεί χρήσιμο για κάποια ειδική χρήση που δε μπορώ να σκεφτώ.

 

Είδα όμως και κάτι περίεργο...
Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι χρειάζεται μια χρεώσιμη υπηρεσία ανά έτος για να ανανεωθεί η ισχύς της αλλά πριν προχωρήσετε σε αγορά τσεκάρετέ το.

Ποια είναι η διάρκεια ισχύος της IoT SIM;

Η IoT SIM ισχύει για το διάστημα που υπάρχει ενεργό ετήσιο πρόγραμμα. Η ανανέωση του προγράμματος ανανεώνει αυτόματα τη διάρκεια ισχύος της IoT SIM. Σε περίπτωση λήξης του προγράμματος, το τυχόν διαθέσιμο υπόλοιπο της IoT SIM μηδενίζεται και η κάρτα απενεργοποιείται.

 

 

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Και η παλιά κάρτα έτσι είναι, θέλει μια χρήσιμη κίνηση για να ανανεωθεί για έναν χρόνο

Προσοχή και η giffgaff θέλει μια χρεωστική κίνηση κάθε 180 μέρες ...μην την ξεχάσεις

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Και η παλιά κάρτα έτσι είναι, θέλει μια χρήσιμη κίνηση για να ανανεωθεί για έναν χρόνο

Προσοχή και η giffgaff θέλει μια χρεωστική κίνηση κάθε 180 μέρες ...μην την ξεχάσεις

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk


Μισό τώρα είδα το site και κατάλαβα τι γράφεις, εδώ έχει πρόγραμμα που πρέπει να ενεργοποιηθεί, οπότε και η λήξη πάει με το πρόγραμμα

Στην παλιά δεν είχε, ήταν μόνο μια χρεωσιμη κλήση που αυξάνει την λήξη κατά ένα χρόνο

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα τηλέφωνο

...στα νούμερο το πακέτο είναι υποχρεωτικο δηλαδή μια στάνταρ χρέωση κάθε χρόνο (ελάχιστη 15 ευρώ)

Το καλό είναι ότι στα παλιά δεν αλλάζει κάτι πέραν βέβαια ότι ΚΑΙ στα παλιά θα αλλάξει η σιμ (θα στείλουν νέα κατόπιν συνεννόησης) και θα καταργηθεί το αγγλικό νούμερο

Παρόλα τα παραπάνω μάλλον εξακολουθεί να είναι μια καλή λύση για συναγερμούς εξωτερικό η ηλικιωμένους


Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα.

Η intertelecom εγινε iotsim?

Απο το 2018  εχω intertelecom σε συναγερμο (Δεν χρειαζεται data ουτε εξερχομενα sms).

Κοστισε €10 η καρτα και €5 που ειχε  μεσα = €15.

Καθε φορα που με καλουσε γινοταν ανανεωση για 1 χρονο. Αν κοντευε χρονος χωρις να με καλεσει, ενα εισερχομενο (για την καρτα) sms (χρεωσιμο) ανανεωνε την ληξη για ενα χρονο ακομη.

Εως σημερα απο τα €5 που ειχε, εχει ακομη €4,50!!!

=========

Τελικα με τα σημερινα δεδομενα (για την ιδια χρηση) ποια ειναι η καλυτερη επιλογη και πιο το κοστος?

Edited by drgt
Link to comment
Share on other sites

Μπερδευτηκα.
Η intertelecom εγινε iotsim?
Απο το 2018  εχω intertelecom σε συναγερμο (Δεν χρειαζεται data ουτε εξερχομενα sms).
Κοστισε €10 η καρτα και €5 που ειχε  μεσα = €15.
Καθε φορα που με καλουσε γινοταν ανανεωση για 1 χρονο. Αν κοντευε χρονος χωρις να με καλεσει, ενα εισερχομενο (για την καρτα) sms (χρεωσιμο) ανανεωνε την ληξη για ενα χρονο ακομη.
Εως σημερα απο τα €5 που ειχε, εχει ακομη €4,50!!!
=========
Τελικα με τα σημερινα δεδομενα (για την ιδια χρηση) ποια ειναι η καλυτερη επιλογη και πιο το κοστος?
Βασικά ο άνθρωπος μου είπε ότι τιμολογιακα δεν θα αλλάξει κάτι και στην δική μας περίπτωση δεν θα χρειαστεί να ενεργοποιηθεί πακέτο

Θεωρώ δηλαδή ότι η δωδεκαμηνη ανανέωση με χρεωσιμη κλήση σμσ θα εξακολουθήσει να ισχύει

Σε κάθε περίπτωση ίσως σε βολεύει η giffgaff, εμένα με βολεύει

Δεν λήγει ποτέ αλλά θέλει χρεωσιμη κίνηση κάθε 180 μερες

Κοίταξε την και αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ να σου στείλω λινκ να κερδίσεις 5 λίρες με την εγγραφή

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Αντικατάσταση SIM κάρτας

Courier

 

Σας αποστέλλουμε το παρόν email για να σας ενημερώσουμε σχετικά με τις τρέχουσες εξελίξεις που αφορούν την υπηρεσία κινητής τηλεφωνίας της Inter Telecom, στην οποία είστε συνδρομητής.

 

Λόγω μη ανανέωσης της σύμβασης με τον πάροχο δικτύου, μέσω του οποίου παρέχεται η υπηρεσία, θα χρειαστεί να αντικατασταθούν όλες οι κάρτες SIM έως τις 28/2/2022.

Τι πρέπει να κάνω;

 

Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε με έναν από τους παρακάτω τρόπους για να προγραμματιστεί η δωρεάν αντικατάσταση της SIM κάρτας σας.

Τρόποι επικοινωνίας

  • μέσω Email στο info@intertelecom.gr με θέμα
    "Αντικατάσταση SIM κάρτας" και αναφέροντας τον τηλεφωνικό αριθμό της.
  • Τηλεφωνικά στον αριθμό εξυπηρέτησης πελατών της Inter Telecom (+30) 2170007000

αλλάζουμε sim, κι εγω την εχω "παρκάρει" σε ενα συναγερμό σχεδον τρια χρόνια τώρα και κάποτε πρέπει να βρω τους κωδικους να δω το υπόλοιπο.

Με 10€ παίζει 3+ χρονια και ακομα δεν τα τελείωσε 😊

Edited by bebes
Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται άσχημη εξέλιξη. Θα κοιτάξω τις λεπτομέρειες μόλις παραλάβω την κάρτα και τους κωδικούς..

Οπότε θα έχουμε μόνο το ελληνικό νούμερο και λογικά δε θα μπορούμε να δεχόμαστε sms στην κάρτα. μεγάλο μείον αυτό. είχα λογαριασμό viber με το αγγλικό νούμερο, τώρα πάει.

Βλέπω και μια χρέωση 15€/έτος στα προγράμματα. θα είναι υποχρεωτικό να έχεις κάποιο πρόγραμμα;

έγινε για πολύ πιο συγκεκριμένη χρήση πλέον η συγκεκριμένη κάρτα.

 

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται άσχημη εξέλιξη. Θα κοιτάξω τις λεπτομέρειες μόλις παραλάβω την κάρτα και τους κωδικούς..
Οπότε θα έχουμε μόνο το ελληνικό νούμερο και λογικά δε θα μπορούμε να δεχόμαστε sms στην κάρτα. μεγάλο μείον αυτό. είχα λογαριασμό viber με το αγγλικό νούμερο, τώρα πάει.
Βλέπω και μια χρέωση 15€/έτος στα προγράμματα. θα είναι υποχρεωτικό να έχεις κάποιο πρόγραμμα;
έγινε για πολύ πιο συγκεκριμένη χρήση πλέον η συγκεκριμένη κάρτα.
 
Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι για τους παλιούς δεν χρειάζεται πρόγραμμα

Θα δούμε


Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφέρει σε σχέση με το παλιό καθεστώς , 15 ευρώ / έτος πλέον . Είχα δύο κάρτες σε ανάλογους συναγερμούς και έκανα το λάθος στον έναν να μην ενημερώσω το ημερολόγιο ώστε να κάνω χρεώσιμη κλήση μέσα στον χρόνο με αποτέλεσμα να λήξει το υπόλοιπο και να απενεργοποιηθεί η κάρτα . Τους έστειλα μήνυμα τι θα γίνει εάν προσθέσω χρήματα αλλά μου είπαν πως η κάρτα είναι off και εάν θέλω να μου στείλουν IOTSIM.

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω:

Quote

Παρόλα αυτά, η τιμολογιακή πολιτική των παλαιών καρτών δε θα μεταβληθεί

Αλλά σίγουρα καμμία σχέση σε κόστος με την παλιά.

Τώρα για το νέο κόστος: 

Quote
Η πιο κοντινη χρηση στην υπαρχουσα καρτα βλεπω οτι ειναι το Light προγραμμα με €25/ετος.
Αν καταλαβα καλα, μεσα στο χρονο μπορω να κανω ομιλια 20 λεπτα και χρηση 20 sms και δεν καταναλωνω τιποτα απο τα €25 τα οποια αρχιζουν να καταναλώνονται με περαιτερω χρηση με 0,10/λεπτο ομιλια και 0,19/sms.
Σωστα?
Εφτασα λοιπον τελος του χρονου και ειτε εχω ακεραια τα €25 η ενα λιγοτερο ποσο και κανω ανανεωση. Το ποσο της ανανεωσης προστιθεται στο υπολοιπο μου?
Στις νέες κάρτες θα ενεργοποιείται ένα από τα διαθέσιμα ετήσια πακέτα, το οποίο θα αντλεί το κόστος του κάθε χρόνο κατά την ενεργοποίηση του.

Δεν καταλάβα όμως ακόμη:

Το πακέτο basic δεν έχει ομιλία / sms. Άρα, για μένα, πάω στο light €25/έτος.

Τα 25 τα παίρνει όλα με την ενεργοποίηση?

Μόλις εξαντλήσεις ομιλία / sms (20) πρέπει να αγοράσεις νέο πακέτο έστω εντός του έτους? 

Δεν είναι ξεκάθαρα.

Άλλα υπ' όψιν: 

Quote
Οι κάρτες θα αποστέλλονται χωρίς αριθμό και δε θα υπάρχει δυνατότητα λήψης SMS από άλλους αριθμούς.
Στις νέες κάρτες και στις κάρτες που θα αντικατασταθούν, η αποστολή SMS προς την κάρτα θα μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο μέσω της σελίδας διαχείρισης της SIM.
Εαν είναι απαραίτητο, υπάρχει δυνατότητα να σας εκχωρηθεί προσωπικός αριθμός στην κάρτα για να μπορείτε να την καλείτε.

Τελικά η planetsim / eurosim μπορεί να συμφέρει καλύτερα...

 

Edit: Ένα άλλο πράγμα που πρέπει να τσεκάρουμε είναι αν είναι direct calling...

Edited by drgt
Link to comment
Share on other sites

μας βλέπω να ψάχνουμε για άλλη λύση.

όσο για το ...

Στις νέες κάρτες και στις κάρτες που θα αντικατασταθούν, η αποστολή SMS προς την κάρτα θα μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο μέσω της σελίδας διαχείρισης της SIM

σημαίνει ότι θα μπορούμε να δεχόμαστε sms αλλά θα τα βλέπουμε μέσω του web? πιάσε το αυγό και κούρευ το

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beef said:

σημαίνει ότι θα μπορούμε να δεχόμαστε sms αλλά θα τα βλέπουμε μέσω του web?

Όχι, όπως το καταλαβαίνω εγώ.

Αυτός που στέλνει νομίζω πρέπει να το κάνει μέσω web... 

Δεν είναι πολλά ξεκάθαρα...

1 hour ago, Beef said:

πιάσε το αυγό και κούρευ το

Συμφωνώ και επαυξάνω. Ας ελπίσουμε ότι οι παλιές δεν θα επηρεαστούν.

Edit: Και οι παλιές θα επηρεαστούν αφού θα αντικατασταθούν με καινούργιες όσον αφορά τα sms. To κόστος δεν θα επηρεαστεί (ας ελπίσουμε)

Οι planet/euro sim είναι στα €20/χρόνο και δέχονται νομίζω sms.

Οι giffgaf πόσο είναι? 

Edited by drgt
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, bebes said:

Με 10€ παίζει 3+ χρονια και ακομα δεν τα τελείωσε

Αν δε σε κάλεσε η δεν της έστειλες sms μέσα στον τελευταίο χρόνο, σίγουρα ...απεβίωσε!

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 2:26 ΜΜ, HEO said:

Σε κάθε περίπτωση ίσως σε βολεύει η giffgaff, εμένα με βολεύει
 

 

48 minutes ago, drgt said:

Οι giffgaf πόσο είναι? 

δε θέλω να χαλάσω το θέμα αλλά που μπορώ να βρω πληροφορίες;

Ψαχνω κάτι να μη χρειάζεται να κάνω ανανεώσεις κάθε 2-3 μήνες κι ας έχει λίγο αυξημένες τιμές. Ελάχιστα θα χρησιμοποιείται. Απλά ένα νούμερο να υπάρχει για μια στο τόσο..... να δε΄χομαι όμως και sms

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα δεν μου έχει έρθει κανένα email και καμία ενημέρωση στο κινητό.. Να τους καλέσω εγώ να ρωτήσω για την αντικατάσταση;; κι αν όχι Δλδ τέλος του μήνα θα βγει off η σιμ;;γιατί την έχω σε συναγερμό. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.giffgaff.com/

https://giffgaffinternational.com/gr/

Και αν το αποφασίσεις πεςμου να σου στείλω λινκ να κερδίσεις 5 λίρες παραπάνω

Σημείωση θέλει μια χρεωσιμη κινηση κάθε 180 μέρες

Αν και θα έλεγα προς το παρόν να κάνετε υπομονή να δούμε τι θα γίνει με την intertelecom

Οι giffgaff έρχονται το πολύ σε δέκα μέρες η αποστολή και η κάρτα είναι τζάμπα και μπορείς να τις ενεργοποιήσεις αμέσως σε ένα υπολογιστή βάζοντας 10 λίρες κάπου 11.7 ευρώ δηλαδή. αυτό είναι το μόνο έξοδο και έχεις και δώρο άλλες πέντε λίρες με το λινκ μου όπως είπα :)

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα... Καπου διάβασα πιο πριν ότι η νέα σιμ δεν θα έχει αριθμό ( ούτε καν ελληνικό??) και εάν είναι απαραίτητο θα εκχωρηθεί προσωπικός για να μπορούμε να καλούμε;; τι κουλο είναι αυτό;; εγώ που το θέλω για το συναγερμό, για να στέλνει SMS και όχι να λαμβάνει αλλά θέλω όμως να "καλώ" τον συναγερμό θα πρέπει εκ των προτέρων αν μου αλλάξουν την σιμ να μου έχουν περάσει κ αριθμό;;; 

 

Το μπλεξίματα είναι αυτά ρε παιδιά! Μια χαρά ήμασταν τόσα χρόνια το κεφάλι ήσυχο!! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, thansof_7 said:

Ρε παιδιά εμένα δεν μου έχει έρθει κανένα email και καμία ενημέρωση στο κινητό.. Να τους καλέσω εγώ να ρωτήσω για την αντικατάσταση;; κι αν όχι Δλδ τέλος του μήνα θα βγει off η σιμ;;γιατί την έχω σε συναγερμό. 

μην ανησυχείς. Περίμενε τηλεφώνημά τους. Έχουν μερικές χιλιάδες συνδρομητές να ειδοποιήσουν τηλεφωνικά. Ο καθένας κάνει και τις ερωτήσεις του.
Πήραν εμένα πρώτα και σας έδωσα την πληροφορία για τις αλλαγές ίσως λόγο επιθέτου. Αλφαβητικά ... είμαι πολύ πρώτος👲

Link to comment
Share on other sites

To ελληνικό νούμερο ΘΑ ΙΣΧΎΕΙ ΚΑΝΟΝΘΚΑ και θα είναι το ίδιο, (έτσι μου είπαν)

όσο για τις ειδοποιήσεις μάλλον τυχαίο είναι καθότι το δικό μου επώνυμα αρχίζει από Σ και ειδοποιήθηκα από ους πρώτους :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...