Jump to content

inter telecom κινητη στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εντωμεταξύ έχω προτείνει σε άτομα την Intertelecom, όλα καλά κανένα παράπονο, αλλά τώρα υπάρχει θέμα διότι δε μπορούν να στείλουν μήνυμα για την καραντίνα

 

ειναι σιμ εξωτερικου και δεν υποστηριζει αποστολη στον εν λογω αριθμο. Το γραφει στις συχνες ερωτησεις αν δεν κανω λαθος στο forma.gov.gr και συστηνει την χρηση ελληνικής σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η έντυπη φόρμα ( εγώ αυτή χρησιμοποιώ), αν βέβαια δεν έχουν εκτυπωτή είναι ένα θεμα

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

 

καλά εγώ νόμιζα ότι πλέον θέλουν μόνο sms και όχι γραπτές βεβαιώσεις. Αν είναι έτσι οκ. Εκτυπωτή έχουν αλλά διάβασα στο gov ότι και χειρόγραφες βεβαιώσεις ισχύουν. οπότε το θέμα λύθηκε.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

just a heads up

"Καλησπέρα σας,

 

Δυστυχώς, λόγω περιορισμένου αποθέματος καρτών και στη δυσκολία παραλαβής νέων, δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, αυτή τη στιγμή.

 

Αναμένεται νέα παραλαβή μιας νέας κάρτα με διαφορετική τιμολογιακή πολιτική εντός του επομένου χρονικού διαστήματος.

Θα κρατήσουμε την παραγγελία σας και μόλις παραλάβουμε το νέο υλικό θα σας ενημερώσουμε αν επιθυμείτε να προχωρήσουμε με την αποστολή.

 

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οτιδήποτε χρειαστείτε.

 

Με εκτίμηση,

 

 

Inter Telecom"

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα νομίζω είναι από το νησί Jersey που δεν ανήκει στο UK ούτε ανήκε ποτέ στην ΕΕ αλλά είχε μόνο τελωνειακή ένωση μαζί της (όπως έχει η Τουρκία)

 

Τώρα γιατί υπάρχει θέμα δεν ξερω. Ελπίζω να μην επηρεάσει εμάς που ήδη έχουμε την σιμ

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

τελικά έχει αλλάξει κάτι;

Θέλω να προτείνω σε γνωστό μου άτομο τη συγκεκριμένη sim,

Το σημαντικό θέμα και αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αν το νούμερο αυτή τη στιγμή γίνεται αποδεκτό από τράπεζες και εφορία (και γενικά οπουδήποτε χρειαστεί σε σχέση με το δημόσιο κυρίως)

Στην αύλη συνταγογράφηση πάντως δε το δέχεται

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2022 at 7:22 ΜΜ, Beef said:

τελικά έχει αλλάξει κάτι;

Θέλω να προτείνω σε γνωστό μου άτομο τη συγκεκριμένη sim,

Το σημαντικό θέμα και αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αν το νούμερο αυτή τη στιγμή γίνεται αποδεκτό από τράπεζες και εφορία (και γενικά οπουδήποτε χρειαστεί σε σχέση με το δημόσιο κυρίως)

Στην αύλη συνταγογράφηση πάντως δε το δέχεται

Το έχω δηλώσει σε τρεις τράπεζες. Εθνικη, Πειραιως και eurobank. 

Θα χρειαστείς μια βεβαίωση αριθμού από την Ι.Τ.

Στο taxisnet κανένα πρόβλημα. Μόνο το site της vodafone δεν μου τον δέχτηκε.

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έλλειψη sim και δεν δέχονται νέες παραγγελίες, σύμφωνα με το site.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δηλώσει σε τρεις τράπεζες. Εθνικη, Πειραιως και eurobank. 
Θα χρειαστείς μια βεβαίωση αριθμού από την Ι.Τ.
Στο taxisnet κανένα πρόβλημα. Μόνο το site της vodafone δεν μου τον δέχτηκε.
Σε τράπεζες/taxisnet δήλωσες το ξένο η το ελληνικό νούμερο;;;

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:

Σε τράπεζες/taxisnet δήλωσες το ξένο η το ελληνικό νούμερο;;;

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

Για την τράπεζα δήλωσα το αγγλικο νούμερο για την αποστολή των sms κωδικών.  Μεχρι τώρα δεν εχω αντιμετωπίσει κανενα πρόβλημα με τις συναλλαγές μου.

Στον λογαριασμό μου στο taxis εχω καταχωρήσει και τα δυο. Δεν ζητάει και κάποια ταυτοποίηση εκεί, απλα συμπληρώνεις εκεί που λέει τηλέφωνο επικοινωνιας και κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Όσο για τον φίλο που ρώτησε, αν θέλεις αριθμό για τράπεζες υπάρχει μια εναλλακτική που λέγεται planet sim (είναι ελληνική εταιρεία και δίνει κινητό νούμερο αγγλίας η Εσθονίας και υποθέτω και βέβαιωση αυτοπροσώπειας αφού θέλει ταυτότητα στην αγορά της)

Αν θέλεις μόνο για ΤΑΧΙΣ χωρίς ταυτότητα μπορείς να πάρεις μια giffgaff από Αγγλία. Στελνουν Ελλάδα αν θέλεις σου στέλνω λινκ να κερδίσεις και 5 λίρες παραπάνω

Εναλλακτικά ακόμα μια wind η q καρτοκινητη που την ταιζεις μια φορά τον χρόνο 10 € και διαρκεί 12 μήνες για εισερχόμενα μηνύματα και τηλέφωνα

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2022 at 6:07 ΜΜ, HEO said:

...
Εναλλακτικά ακόμα μια wind η q καρτοκινητη που την ταιζεις μια φορά τον χρόνο 10 € και διαρκεί 12 μήνες για εισερχόμενα μηνύματα και τηλέφωνα


 

Στη WIND / Q που καλεσα μου ειπαν δεν υπαρχει τετοιο πακετο (€10 / χρονο)

Link to comment
Share on other sites

  φυσικά και δεν υπάρχει πακέτο .      10 € και διαρκεί 12 μήνες για εισερχόμενα μηνύματα και τηλέφωνα  σου γράφει .

Να σημειώσω εδώ ότι με την τελευταία απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. που ήδη εφαρμόζεται , τα εισερχόμενα μυνήματα γίνονται δεκτά από όλες τις εταιρείες για 1 χρόνο χωρίς τάισμα,αλλά όχι οι κλήσεις . . Μετά βάζεις 10 ευρώ για τον δεύτερο χρόνο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

"Πακετο"... λαθος εκφραση, συγνωμη.

Εννοω οτι μου ειπαν οτι πρεπει να ταιζω την καρτα €15 το μηνα για να την εχω. (χωρις αγορα πακετου).

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναπώ

Αν βάλεις μια κάρτα (10 ευρώ είναι η ελάχιστη τώρα) μπορείς να δέχεστε εισερχόμενα μηνύματα και τηλέφωνα για ένα χρόνο

Είναι άτυπο αλλά δουλεύει, το εφαρμόζω σε ένα κινητό που το χρησιμοποιώ

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε δεν ξερουνε τι λενε οι ανθρωποι!

Πες μου λοιπον σε παρακαλω. Παω σε ενα καταστημα WIND και ζηταω μια SIM καρτα Q?

Ποσο την πληρωνω? Εκτος απο την αξια της SIM, θα μεινει χρηματικο υπολοιπο?

Αυτο το υπολοιπο δεν θα χαθει (αν δεν γινουν κλησεις η SMS) παρα μονο αν παρελθει χρονος χωρις ανανεωση?

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε δεν ξερουνε τι λενε οι ανθρωποι!
Πες μου λοιπον σε παρακαλω. Παω σε ενα καταστημα WIND και ζηταω μια SIM καρτα Q?
Ποσο την πληρωνω? Εκτος απο την αξια της SIM, θα μεινει χρηματικο υπολοιπο?
Αυτο το υπολοιπο δεν θα χαθει (αν δεν γινουν κλησεις η SMS) παρα μονο αν παρελθει χρονος χωρις ανανεωση?
Πώς αγοράζεις κάρτα τι πληρώνεις και πόσο υπόλοιπο έχει δεν μπορώ να στο πω καθότι έχω να αγοράσω νέα sim πολλά χρόνια....

Το υπόλοιπο σου θα χαθεί σε 2 μήνες και θα γίνει 0 αλλά θα μπορείς να δέχεσαι μηνύματα και κλήσεις για 12 μήνες από τότε που έβαλες την τελευταία κάρτα.

Αυτό όπως έγραψα ισχύει άτυπα και δεν το διαφημίζουν και μπορεί κάποια στιγμή να καταργηθεί. Δεν μπορώ να στο εγγυηθώ ότι θα ισχύει για πάντα.

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Καρτα Q ζηταω ομως, οχι wind καρτικινητο, ετσι?

Παραξενο που δεχεσαι κλησεις και sms με μηδενικο υπολοιπο.... μπορει να καταργηθει οπως λες και συ η να μην ισχυει σε καινουργια SIM (π.χ. Εχω καρτοκοσμοΣΙΜ που δινει ομιλια οταν τη φορτωνεις χωρις να σε χρεωνει. Δεν παιζει σε καμμια καινουργια αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Η πολιτική που ανέφερα πιο πάνω ισχύει και για wind και για Q

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έρχονται μεγάλες αλλαγές.

Αρχικά αλλάζουν οι sims. Δεν θα έχουν UK νούμερο, μόνο το σταθερό.

Δεν θα μπορούν να λάβουν sms (πρόβλημα για όσους το χρησιμοποιούν για τράπεζες) θα μπορούν όμως να στείλουν sms (θετικό για όσους έχουμε tracker που ενεργοποιείτε με sms).

Θα υπάρχουν νέοι αριθμοί και κάρτες. Θα καλέσουν όλους όσους ενδιαφέρθηκαν τους μήνες που πέρασαν και δεν υπήρχαν κάρτες για να δουν αν ενδιαφέρονται ακόμα.

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Έχεις εικόνα με τους παλιούς τι θα γίνει;;;

Θα αλλάξει κάτι;;;

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, balkos said:

Έρχονται μεγάλες αλλαγές.

Αρχικά αλλάζουν οι sims. Δεν θα έχουν UK νούμερο, μόνο το σταθερό.

Δεν θα μπορούν να λάβουν sms (πρόβλημα για όσους το χρησιμοποιούν για τράπεζες) θα μπορούν όμως να στείλουν sms (θετικό για όσους έχουμε tracker που ενεργοποιείτε με sms).

Θα υπάρχουν νέοι αριθμοί και κάρτες. Θα καλέσουν όλους όσους ενδιαφέρθηκαν τους μήνες που πέρασαν και δεν υπήρχαν κάρτες για να δουν αν ενδιαφέρονται ακόμα.

Πράγματι αυτό είναι κακό νέο καθώς θα πρέπει να αλλάξω 2 αριθμούς ΙΤ από τράπεζες, που σημαίνει οτι δεν θα έχω λόγο να τους χρησιμοποιώ πλέον.

Πάντως δεν είδα κάποια σχετική ανακοίνωση.

Κάπου είχα διαβάσει οτι τα ελληνικά νούμερα δέχονται τα εισερχόμενα sms ακόμα και μετά απο φραγή. Ισχύει; 

 

Link to comment
Share on other sites




.
Κάπου είχα διαβάσει οτι τα ελληνικά νούμερα δέχονται τα εισερχόμενα sms ακόμα και μετά απο φραγή. Ισχύει; 
 


Ισχύει



Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:


 

 


Ισχύει



Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

 

Διάβασα πιο πισω οτι εσυ ήσουν αυτος ο οποίος ειχε αναφερθεί για τα εισερχόμενα sms.

Αυτό ισχύει για ολες τις εταιρίες τηλεφωνίας ή μόνο για wind και Q που αναφέρθηκες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...