Jump to content

inter telecom κινητη στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα "πρόβλημα" και θα ήθελα να μάθω αν αυτό συμβαίνει σε όλους τους συνδρομητές της inter telecom...

 

Έχει παρατηρηθεί πως όταν ο 217 είναι συνδεμένος στο δίκτυο της vodafone και με καλέσουν από σταθερό Vodafone, τότε αυτός που με καλεί δεν ακούει τον ήχο της κλήσης. Στο ακουστικό δεν ακούγεται τίποτα ενώ η κλήση πραγματοποιείται κανονικά.

Αυτό μπορεί να συμβαίνει και αντίστροφα. Αν ο 217 καλέσει σταθερό βοντα.

 

Το παραπάνω μπορεί να διορθωθεί αν ο 217 "γατζωθει" σε άλλο δίκτυο, αλλά μετά μπορεί να έχω το ίδιο πρόβλημα με κοσμοτε.

 

Δεν είναι κάτι το οποίο με χαλάει αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έτσι συμβαίνει ή είναι πρόβλημα που μπορεί να διορθωθεί.

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Εάν μπει στον tracker θα χρησιμοποιηθεί το Αγγλικό νούμερο. Αναγνώριση κλήσης θα έχει όμως ? Διότι όταν καλώ τον tracker από το admin νούμερο, μου κλείνει την γραμμή για να μου στείλει sms με την τοποθεσία που βρίσκεται.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το είχα διαβάσει αλλά δεν το έχω κατανοήσει αυτό με τον τηλεφωνητή. Στην sim cosmote που έχω μόλις καλέσω τον tracker μετά από ένα χτύπημα μου κλείνει την γραμμή στέλνοντας το SMS. Ο τηλεφωνητής πως ενεργοποιείται από το πρώτο χτύπημα ? Εκτός εάν είναι θέμα tracker μετά από πόσα χτυπήματα θα ρίξει την γραμμή.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Το διαπίστωσα και εγώ.

Έστειλα μνμ υποστήριξης στην intertelecom και περιμένω απάντηση.

 

Θα τους έπαιρνα τηλέφωνο εγώ κάποια στιγμή για να δω τι γίνεται.

Αφού εστειλες μήνυμα είμαι περίεργος να δω τι θα απαντήσουν..

 

Μέχρι στιγμής πάντως την κάρτα της ΙΤ την δουλεύω κανονικά χωρίς προβλήματα και σίγουρα μπορώ να πω πως η μετακόμισή μου από την κοσμοτέ δεν θα με επηρεάσει καθόλου. Τώρα στο μέλλον αν υπάρξουν και κάποια "προβληματάκια", όπως το παραπάνω, ε μην τα θέλουμε και όλα δικά μας.

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προμηθεύτηκα κι εγώ μία ΙΤ sim και ενώ όλα δουλεύουν καλά έχω πρόβλημα με την αποστολή SMS. Ενώ το στέλνει το SMS και μάλιστα χρεώνομαι κανονικά, ο παραλήπτης δεν παίρνει τίποτα! Το παράξενο είναι ότι όταν στείλει πρώτα ο παραλήπτης SMS και εγώ απαντήσω σε αυτό, τότε το λαμβάνει το SMS! Δοκίμασα με +3069... και με 003069... αλλά τίποτα. Άλλαξα το caller ID στο αγγλικό νούμερο και πάλι τίποτα.

Την SIM την θέλω για συναγερμό που στέλνει SMS, οπότε χωρίς αυτά μου είναι άχρηστη. Το παραπάνω φαινόμενο συμβαίνει είτε την βάλω στον συναγερμό είτε σε κινητό.

Έχετε καμιά ιδέα;

Edited by eudel
Link to comment
Share on other sites

Για να στέλνεις sms από αριθμό ΙΤ το caller ID πρέπει να είναι στο αγγλικό νούμερο.

Εγώ λαμβάνω κανονικά sms αλλά δεν έχω επιχειρήσει να στείλω γιατί δεν μου χρειάζεται.

 

Μήπως το πρόβλημα είναι στο κινητό Ελλάδας; Ίσως κάποια φραγή από αριθμούς εξωτερικού;

Link to comment
Share on other sites

Έχω γυρίσει το caller id στο αγγλικό νούμερο και το παράξενο είναι ότι όταν ο παραλήπτης πρώτα στέλνει αυτός και εγώ απλά απαντάω, τότε την λαμβάνει την απάντηση! Αν όμως του στείλω εξαρχής ένα SMS τότε δεν λαμβάνει. Φραγή δεν υπάρχει.

Παράξενα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Από το trucker λαμβάνω κανονικά τα sms.

Επειδή όμως πρώτα το καλώ από το τηλ μου , μου κλείνει την κλήση και απαντά με sms , ίσως είναι στην περίπτωση που περιγράφεις ότι απαντά κανονικά όταν στείλεις απαντητικό sms.

Δοκίμασε με τηλέφωνο από άλλο δίκτυο (wind ,cote vod) από αυτό που έκανες τις δοκιμές και δοκίμασε να κλειδώσεις σε άλλο δίκτυο την κάρτα IT.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα τους έπαιρνα τηλέφωνο εγώ κάποια στιγμή για να δω τι γίνεται.

Αφού εστειλες μήνυμα είμαι περίεργος να δω τι θα απαντήσουν...

 

Μου απάντησαν ότι το ερευνούν και θα μου απαντήσουν όταν βρουν τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

balkos μπορείς να κάνεις τον κόπο να αναγκάσεις τον tracker να σου στείλει sms δίχως κλήση σου, ώστε να δούμε σε περίπτωση παραβίασης τι θα γίνει ?
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι ρυθμίσεις γίνονται με sms προς το UK νούμερο. Για να το αλλάξω για την δοκιμή και για να το εναλλάξω μετά στην αρχική του κατάσταση θα μου αδειάσει την κάρτα στο κινητό (Για κλήση που το σήκωσε ο τηλεφωνητής -πριν τον απενεργοποιήσω- με χρέωσε 1,47€!!!)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν τελειώσουν τα χρήματα κλείνει εντελώς τα δεδομένα? Εχει υπηρεσία όπως το myinternet της cosmote ή χρεώνει αβέρτα αν ξεχαστείς?
Link to comment
Share on other sites

Αν τελειώσουν τα χρήματα σταματά να σου παρέχει διαδίκτυο. Καρτοκινητό είναι. Δεν είναι συμβόλαιο. Όπως σε όλα τα κινητά από ΟΛΕΣ τις εταιρείες.

 

Το myinternet είναι άλλη ιστορία. Αν σου τελειώσουν τα δεδομένα του πακέτου τότε σταματά τα δεδομένα για να μη σου φάει τα χρήματα του λογαριασμού. Αν εννοείς αυτό , τότε δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα,

 

Προμηθεύτηκα κι εγώ μία ΙΤ sim και ενώ όλα δουλεύουν καλά έχω πρόβλημα με την αποστολή SMS. Ενώ το στέλνει το SMS και μάλιστα χρεώνομαι κανονικά, ο παραλήπτης δεν παίρνει τίποτα! Το παράξενο είναι ότι όταν στείλει πρώτα ο παραλήπτης SMS και εγώ απαντήσω σε αυτό, τότε το λαμβάνει το SMS! Δοκίμασα με +3069... και με 003069... αλλά τίποτα. Άλλαξα το caller ID στο αγγλικό νούμερο και πάλι τίποτα.

Την SIM την θέλω για συναγερμό που στέλνει SMS, οπότε χωρίς αυτά μου είναι άχρηστη. Το παραπάνω φαινόμενο συμβαίνει είτε την βάλω στον συναγερμό είτε σε κινητό.

Έχετε καμιά ιδέα;

 

Προσπάθησε να λοκάρεις σε άλλο από τα 3 δίκτυα.

Σε εμένα έστειλε, όταν το δοκίμασα, sms αλλά δεν είδα σε ποιό δίκτυο ήταν εκείνη τη στιγμή.

Δοκίμασε σε όλα και γράψε μου σε ποιο ή ποια δίκτυα έχει θέμα να το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μιας και τον αριθμό της IT τον έχω πλέον για βασικό ρώτησα σε δυο τράπεζες (πειραιως-εθνική) αν δέχονται τον UK για τον κωδικό που στέλνει μέσω sms προκειμένου να προχωρήσει μια συναλλαγή.

 

Και οι δυο τράπεζες μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να τους πάω μια βεβαίωση οτι ο UK είναι στο όνομά μου.

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησα την βεβαίωση που μου την έστειλαν με pdf μέσα σε λίγη ώρα με email.

 

Σκέφτηκα να ενημερώσω γιατί κάποιοι μπορεί να προβληματίστηκαν (όπως εγώ στην αρχή) για το αν δέχεται η τράπεζα τον αγγλικό αριθμό που θα στέλνει το sms i-code.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη επιλογή που μου δίνει είναι η Just Sim 15 με αρχικό χρόνο ομιλίας 5 ευρώ και κόστος κτήσης 15 ευρώ. Σε αυτήν αναφέρεστε ?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν θες να έχεις αρχικό υπόλοιπο 5€ παραγγέλνεις τη "Just Sim 15".

 

Edit: Εγώ να ρωτήσω για όποιον ξέρει...

Υπάρχει περίπτωση χρέωσης οταν τα δεδομένα ειναι ανοιχτά; Χρειάζεται ρύθμιση το APN για να μπορέσει να γίνει κατι τετοιο;

Φαντάζομαι αν έχεις να εμφανίζεται ο σταθερός δεν διατρεχεις κίνδυνο χρέωσης..

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Μιας και τον αριθμό της IT τον έχω πλέον για βασικό ρώτησα σε δυο τράπεζες (πειραιως-εθνική) αν δέχονται τον UK για τον κωδικό που στέλνει μέσω sms προκειμένου να προχωρήσει μια συναλλαγή.

 

Και οι δυο τράπεζες μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να τους πάω μια βεβαίωση οτι ο UK είναι στο όνομά μου.

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησα την βεβαίωση που μου την έστειλαν με pdf μέσα σε λίγη ώρα με email.

 

Σκέφτηκα να ενημερώσω γιατί κάποιοι μπορεί να προβληματίστηκαν (όπως εγώ στην αρχή) για το αν δέχεται η τράπεζα τον αγγλικό αριθμό που θα στέλνει το sms i-code.

 

Καλό αυτό, θα ζητήσω κι εγω μια βεβαίωση γιατι είναι ενας απο τους λόγους που την προτίμησα.

 

 

Σχετικά με τη χρήση στο εξωτερικό, πήρα το τηλέφωνο με την ΙΤsim σε ενα ταξίδι να δω τι γίνεται.

Ολλανδία δεν έπιανε σήμα, Βέλγιο δούλευε κανονικά.

 

Φαντάζομαι κάποια ρύθμιση θα ήθελε αλλά δεν ασχολήθηκα

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη επιλογή που μου δίνει είναι η Just Sim 15 με αρχικό χρόνο ομιλίας 5 ευρώ και κόστος κτήσης 15 ευρώ. Σε αυτήν αναφέρεστε ?

 

ένα καρτοκινητο έχει η ιντερτελεκομ μόνο!

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τον αριθμό της IT τον έχω πλέον για βασικό ρώτησα σε δυο τράπεζες (πειραιως-εθνική) αν δέχονται τον UK για τον κωδικό που στέλνει μέσω sms προκειμένου να προχωρήσει μια συναλλαγή.

 

Και οι δυο τράπεζες μου απάντησαν οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να τους πάω μια βεβαίωση οτι ο UK είναι στο όνομά μου.

 

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησα την βεβαίωση που μου την έστειλαν με pdf μέσα σε λίγη ώρα με email.

 

Σκέφτηκα να ενημερώσω γιατί κάποιοι μπορεί να προβληματίστηκαν (όπως εγώ στην αρχή) για το αν δέχεται η τράπεζα τον αγγλικό αριθμό που θα στέλνει το sms i-code.

 

Σημαντικό αυτό για κάποιον που ξέρω. Κρατάω μια μικρή αμφιβολία , όχι για την καταχώρηση από την τράπεζα, αλλά για το αν εμποδίσει το μνμ καμία φραγή που ίσως έχουν βάλει στα κέντρα τους.

Αν το δοκιμάσεις ξαναγράψε μας αφού λάβεις το 1ο sms.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, αν θες να έχεις αρχικό υπόλοιπο 5€ παραγγέλνεις τη "Just Sim 15".

 

Edit: Εγώ να ρωτήσω για όποιον ξέρει...

Υπάρχει περίπτωση χρέωσης οταν τα δεδομένα ειναι ανοιχτά; Χρειάζεται ρύθμιση το APN για να μπορέσει να γίνει κατι τετοιο;

Φαντάζομαι αν έχεις να εμφανίζεται ο σταθερός δεν διατρεχεις κίνδυνο χρέωσης..

 

Δεν υπάρχει daily internet , αν αναφέρεσαι σε αυτό για να σου αφαιρεί ευρώ καθημερινά. Επειδή η χρέωση είναι 0,10€/ΜΒ , το πολύ να σου αφαιρέσει κανένα cent.

Η μάνα μου το χρησιμοποιεί μήνες , χωρίς αλλαγή στις ρυθμίσεις APN , με κλειστά τα δεδομένα , στο ελληνικό νούμερο και δεν έχει κάνει καμία χρέωση.

Για τα δεδομένα ανοιχτά , είναι σίγουρο ότι κάποια εφαρμογή θα κάνει χρήση διαδικτύου οπότε είναι λογικό ότι θα αφαιρεθεί το αντίστοιχο ποσό.

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό αυτό για κάποιον που ξέρω. Κρατάω μια μικρή αμφιβολία , όχι για την καταχώρηση από την τράπεζα, αλλά για το αν εμποδίσει το μνμ καμία φραγή που ίσως έχουν βάλει στα κέντρα τους.

Αν το δοκιμάσεις ξαναγράψε μας αφού λάβεις το 1ο sms.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν υπάρχει daily internet , αν αναφέρεσαι σε αυτό για να σου αφαιρεί ευρώ καθημερινά. Επειδή η χρέωση είναι 0,10€/ΜΒ , το πολύ να σου αφαιρέσει κανένα cent.

Η μάνα μου το χρησιμοποιεί μήνες , χωρίς αλλαγή στις ρυθμίσεις APN , με κλειστά τα δεδομένα , στο ελληνικό νούμερο και δεν έχει κάνει καμία χρέωση.

Για τα δεδομένα ανοιχτά , είναι σίγουρο ότι κάποια εφαρμογή θα κάνει χρήση διαδικτύου οπότε είναι λογικό ότι θα αφαιρεθεί το αντίστοιχο ποσό.

 

Σήμερα καταχώρησα τον uk στην πειραιως για το extra pin. Η δουλειά έγινε τηλεφωνικά μιας και στην τράπεζα έπεσα σε άσχετους.:wacko:

 

Φυσικά και θα ενημερώσω αν κάποια στιγμή χρειαστώ ενα τέτοιο sms.

 

Θα δοκιμάσω με ανοιχτά δεδομένα και ενεργοποιημένο τον ελληνικό σταθερό να δω αν θα χρεώσει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα και εγώ ένα τέτοιο αριθμό για ένα ταξίδι που έχω σκοπό να στην Τουρκία. Ερώτηση.... Εαν κλείσω το κανονικό μου κινητό και το βάλω εκτροπή στο νούμερο το ελληνικό της intertelecom, θα μου αφαιρεί από τα δωρεάν λεπτά ομιλίας στο ένα και θα χρεωνομαι σαν κλήση εισερχομενη από Ελλάδα στην intertelecom?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...