Jump to content

inter telecom κινητη στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή είναι η τιμή από Ελληνικό δίκτυο με Ελληνική κάρτα για κλήσεις σε Αγγλία χωρίς πακέτο ομιλίας,.

Εσύ για να χρεώνεσαι σε πένες , θα είσαι στην Αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η τιμή από Ελληνικό δίκτυο με Ελληνική κάρτα για κλήσεις σε Αγγλία χωρίς πακέτο ομιλίας,.

Εσύ για να χρεώνεσαι σε πένες , θα είσαι στην Αγγλία.

 

Μαλιστα

 

Αρα οι χρεωσεις που αναφερθηκαν ειναι απο τον παροχο του καθε ενα που καλει και οχι απο την Intertelecom.

 

Δηλαδη δεν ισχυει αυτο που ειπε ο αλλος συνφορουμιτης οταν ρωτουσε

 

Δεν ήξερα οτι με το αγγλικό νούμερο χρεώνεται (εκτός από εμένα) και αυτός που με καλεί. Δηλαδή σαν να παίρνει αγγλια, αν κατάλαβα καλα.

 

Στον αγγλικό αριθμό (παρα)χρεώνονται 1,47€/λεπτό.

 

Αυτο εξαρταται τον παροχο του καθε ενα που κανει την κληση.

Link to comment
Share on other sites

Αρα οι χρεωσεις που αναφερθηκαν ειναι απο τον παροχο του καθε ενα που καλει και οχι απο την Intertelecom.

 

Δηλαδη δεν ισχυει αυτο που ειπε ο αλλος συνφορουμιτης οταν ρωτουσε

 

Αυτο εξαρταται τον παροχο του καθε ενα που κανει την κληση.

 

Απ οτι αναφέρθηκε η χρέωση 1,47€/λεπτό είναι για αυτόν που καλεί προς το αγγλικό νούμερο. Μάλλον εχει να κανει με τον παροχο του καθένα..

Χρέωση διεθνής κλήσης προς κινητό Μεγάλης Βρετανίας. Συμβουλευτείτε τον τιμοκατάλογο του παρόχου σας για τις χρεώσεις.

 

Αυτο που δεν διευκρινίστηκε ειναι αν υπάρχει χρέωση στην εισερχόμενη κλήση. Οπως δηλαδή στον ελληνικό σταθερό αριθμό που είναι 0.03€/λεπτό.

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

1)Και στο αγγλικό νούμερο οι χρέωση εισερχομένων είναι 0,03€/λεπτό.

 

2)1,47€ χρεώθηκα καθώς πήρα από το F2G που έχω. Το πρόθεμα 004478722 είναι στις εξαιρέσεις των χρεώσεων της Wind αλλά δεν αναφέρει τιμή.

https://www.wind.gr/gr/anakoinosi/455/

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/1526312661397/ Χρεώσεις κλήσεων προς Μ.Βρετανία.

Με το που μπήκε ο τηλεφωνητής το έκλεισα και μου αφαίρεσε 1,47€

Φυσικά από άλλο πάροχο η τιμή μπορεί να είναι διαφορετική.

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

1)Και στο αγγλικό νούμερο οι χρέωση εισερχομένων είναι 0,03€/λεπτό.

 

2)1,47€ χρεώθηκα καθώς πήρα από το F2G που έχω. Το πρόθεμα 004478722 είναι στις εξαιρέσεις των χρεώσεων της Wind αλλά δεν αναφέρει τιμή.

https://www.wind.gr/gr/anakoinosi/455/

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/1526312661397/ Χρεώσεις κλήσεων προς Μ.Βρετανία.

Με το που μπήκε ο τηλεφωνητής το έκλεισα και μου αφαίρεσε 1,47€

Φυσικά από άλλο πάροχο η τιμή μπορεί να είναι διαφορετική.

 

Και αν καλέσω εγώ από το 0044*** προς ελληνικό αριθμό (cote,voda, wind), η χρέωση είναι ίδια με τον σταθερό; (0.10/λεπτό);

 

Σε έχω πρήξει. Ελπίζω να ειναι η τελευταία μου ερώτηση πριν παραγγείλω...

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Τις χρεώσεις για το αγγλικό νούμερο δεν τις τσέκαρα και ούτε μπορώ γιατί έβαλα τη sim μέσα στο trucker.

Περιμένω τη 2η καρτούλα που θα δώσω στη μάνα μου. Θα κάνω μια εισ και μια εξ. κλήση και θα δω τι χρέωση έχει όταν την παραλάβω.

 

Όσο αφορά το ιντερνετ, με 1€ τα 10 ΜΒ νομίζω ότι συμφαίρει να τη χρησιμοποιήσει μόνο κάποιος που κάνει ελάχιστη και σπάνια χρήση .

Δε γνωρίζω πόσα δεδομένα χρησιμοποιούν οι συναγερμοί, οπότε όποιος το θέλει για συναγερμό με internet να ψάξει από την εταιρεία του συναγερμού το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τις χρεώσεις για το αγγλικό νούμερο δεν τις τσέκαρα και ούτε μπορώ γιατί έβαλα τη sim μέσα στο trucker.

Περιμένω τη 2η καρτούλα που θα δώσω στη μάνα μου. Θα κάνω μια εισ και μια εξ. κλήση και θα δω τι χρέωση έχει όταν την παραλάβω.

 

Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους για το κόστος των εξερχόμενων κλήσεων με τον αριθμό Αγγλίας, μου απάντησαν...

Το κόστος εξερχομένων κλήσεων δε διαφέρει από τον αριθμό Μεγάλης Βρετανίας ή Ελλάδας. Προς Ελληνικούς αριθμούς είναι 0,10€ / λεπτό.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι και μάλιστα με χρέωση ανά δευτερόλεπτο!!!

Έκανα τη δοκιμή. Κάλεσα ένα κινητό Ελλάδας για 10 sec και μου αφαίρεσε 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα μια καρτούλα να τη δοκιμάσω.

 

Τωρα που κοιτούσα χρεώσεις, είναι πολύ οικονομική για να τη χρησιμοποιείς απο Αλβανια, Σκοπια και Σερβια για εισερχόμενες και εξερχόμενες κλήσεις με Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι και μάλιστα με χρέωση ανά δευτερόλεπτο!!!

Έκανα τη δοκιμή. Κάλεσα ένα κινητό Ελλάδας για 10 sec και μου αφαίρεσε 2 cents.

 

μπορεις να δοκιμασεις να καλεσεις το 199 και να μου πεις εαν σε χρεωσε ή οχι;

γενικα γνωριζω οτι οι κλησεις εκτακτης αναγκης ειναι δωρεαν αλλα δεν ξερω με την intertelecom που τυπικα κανει roaming και στα 3 δικτυα της Ελλαδος.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κάνουμε δοκιμές με την πυροσβεστική,
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κάνουμε δοκιμές με την πυροσβεστική,

 

έχεις δίκιο σωστή η άποψη σου , αλλά θέλω να το προτείνω στον θείο μου που είναι πυροσβέστης για και ρωτάω. έχει ένα βασικό νούμερο και ένα άλλο που το έχει οπου δεν πιάνει αλλά επειδή του βάζει κάρτα κάθε δυο μήνες για αυτό και σκέφτομαι να πάρει μια ιντερτελεκομ.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο σωστή η άποψη σου , αλλά θέλω να το προτείνω στον θείο μου που είναι πυροσβέστης για και ρωτάω. έχει ένα βασικό νούμερο και ένα άλλο που το έχει οπου δεν πιάνει αλλά επειδή του βάζει κάρτα κάθε δυο μήνες για αυτό και σκέφτομαι να πάρει μια ιντερτελεκομ.

 

Αν έχεις απορίες που αδυνατεί κάποιο μέλος να στις λύσει μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα κι εγώ...

Στείλε e-mail και ρώτα τους.. https://www.intertelecom.gr/contact

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δοκιμασεις να καλεσεις το 199 και να μου πεις εαν σε χρεωσε ή οχι;

γενικα γνωριζω οτι οι κλησεις εκτακτης αναγκης ειναι δωρεαν αλλα δεν ξερω με την intertelecom που τυπικα κανει roaming και στα 3 δικτυα της Ελλαδος.

 

Εχει δίκαιο ο Vasileios. Ας μην ενοχλούμε

https://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/EETT_12SELIDO.pdf

Η κλήση στο 199 παρέχετε δωρεάν από όλους τους παρόχους. Πάροχος είναι και η Intertelecom.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα sim που στέλνουν με την παραγγελία μπορεί να μπει σε ενα απλό κινητό που να μην ειναι smartphone; Είναι δηλαδή η μορφή της κάρτας στο μέγεθος μια παλαιού τύπου sim. Δηλαδή να μην είναι ούτε microsim ούτε nanosim.
.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, και αυτή η λύση έχει ημερομηνία λήξης, και μάλιστα πολύ σύντομη. Ας μην ξεχνάμε το Brexit. Τι θα συμβεί τότε? Η Intertelecom, όπως και οποιοσδήποτε άλλος αγγλικός τηλεπικοινωνιακός πάροχος, θα διακόψει το δωρεάν roaming εντός ΕΕ (αφού η Αγγλία δε θα ανήκει πλέον στην ΕΕ), οπότε οι τιμές θα εκτοξευθούν ξαφνικά στο Θεό.
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές για το ελληνικό νούμερο δεν έχουν λόγο να αυξηθούν. Βασικά το αγγλικό νούμερο δεν το δίνω καν σε κανένα.

Όσο αφορά το trucker και το sms που είναι η μόνη χρήση του αγγλικού αριθμού τώρα έχει 0,19€/sms. Πόσο μπορεί να ανέβει; Κάθε 2-3 μήνες του κάνω ένα τεστ. Και 0,5€/sms να πάει μιλάμε για 2-3 € το χρόνο.

Να καταργηθεί τελείως το θεωρώ απίθανο. Brexit θα κάνουν. Δεν θα απομονωθεί η μεγάλη βρετανία από τον υπόλοιπο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιήθηκε ο καινούριος μου αριθμός ΙΤ!!!

 

Ευχάριστη έκπληξη ο ελληνικός αριθμός. Τέτοιο νούμερο ούτε κλειδαράς δεν έχει..:p

 

Διαπίστωσα οτι συγχρόνως δουλεύουν και οι δυο αριθμοί. Μέχρι τώρα είχα την εσφαλμένη εντύπωση οτι αν επιλέξω να εμφανίζεται ο σταθερός ελληνικός αριθμός, αυτόματα θα απενεργοποιείται ο UK. Λάθος. Δουλεύουν και οι δυο αριθμοί συγχρόνως, που σημαίνει οτι σε όποιον και να με καλέσουν το τηλέφωνο θα χτυπήσει.

 

Με τα παραπάνω δεδομένα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το viber... γιατί αναφέρθηκε κάποιος οτι δεν κάνει για όποιον χρησιμοποιεί viber.

 

Έχω 3 απορίες για τους πιο παλιούς...

1. Αν θέλω να δώσω τον UK αριθμό σε κάποιον ή αν θέλω να τον καταχωρίσω σε μια υπηρεσία, θα πρέπει να βάζω μπροστά το 44 ή το +44;

2. Βλέπω στον λογαριασμό μου οτι η εξυπηρέτηση πελατών είναι *154#, ενώ στις οδηγίες που εχει το βιβλιαράκι της κάρτας σιμ λέει 1254 (χωρίς χρέωση). Ισχύουν και οι δυο αριθμοί;

3. Οταν καλώ τον καινούριο μου αριθμό χτυπάει 5 φορές και σταματάει τη σύνδεση. Πως διορθώνεται αυτό;

 

Μέχρι τώρα έχω πολύ καλή εντύπωση, τέλειο σήμα και ποιότητα κλήσης. Αν δεν αντιμετωπίσω κάποιο σοβαρό πρόβλημα δεν θα ανανεώσω ξανά με κοσμοτε, και θα πάρω άλλο ένα νούμερο για την μάνα μου που δεν κάνει μεγάλη χρήση τηλεφώνου.

Edited by thant
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενεργοποιήθηκε ο καινούριος μου αριθμός ΙΤ!!!

 

Ευχάριστη έκπληξη ο ελληνικός αριθμός. Τέτοιο νούμερο ούτε κλειδαράς δεν έχει..:p

 

Διαπίστωσα οτι συγχρόνως δουλεύουν και οι δυο αριθμοί. Μέχρι τώρα είχα την εσφαλμένη εντύπωση οτι αν επιλέξω να εμφανίζεται ο σταθερός ελληνικός αριθμός, αυτόματα θα απενεργοποιείται ο UK. Λάθος. Δουλεύουν και οι δυο αριθμοί συγχρόνως, που σημαίνει οτι σε όποιον και να με καλέσουν το τηλέφωνο θα χτυπήσει.

 

Με τα παραπάνω δεδομένα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με το viber... γιατί αναφέρθηκε κάποιος οτι δεν κάνει για όποιον χρησιμοποιεί viber.

 

Έχω 3 απορίες για τους πιο παλιούς...

1. Αν θέλω να δώσω τον UK αριθμό σε κάποιον ή αν θέλω να τον καταχωρίσω σε μια υπηρεσία, θα πρέπει να βάζω μπροστά το 44 ή το +44;

2. Βλέπω στον λογαριασμό μου οτι η εξυπηρέτηση πελατών είναι *154#, ενώ στις οδηγίες που εχει το βιβλιαράκι της κάρτας σιμ λέει 1254 (χωρίς χρέωση). Ισχύουν και οι δυο αριθμοί;

3. Οταν καλώ τον καινούριο μου αριθμό χτυπάει 5 φορές και σταματάει τη σύνδεση. Πως διορθώνεται αυτό;

 

Μέχρι τώρα έχω πολύ καλή εντύπωση, τέλειο σήμα και ποιότητα κλήσης. Αν δεν αντιμετωπίσω κάποιο σοβαρό πρόβλημα δεν θα ανανεώσω ξανά με κοσμοτε, και θα πάρω άλλο ένα νούμερο για την μάνα μου που δεν κάνει μεγάλη χρήση τηλεφώνου.

 

Καλοσήρθες.

Ο αριθμός είναι έτσι και αλλιώς εύκολος αφού αρχίζει από 217000****.

Μάλλον σου τύχανε και τα 4 τελευταία εύκολα.

1.Για τον UK βάζεις μπροστά το +44 είτε το 0044. Συμβουλή. Μη το δίνεις σε κάποιον γιατί μπορεί να έχει μεγάλη χρέωση όταν σε καλεί. Εκτός και αν θες να μη σε ξαναπάρει :lol::lol::lol: ή θέλεις να πουλήσεις φιγούρα.

 

Για το σήμα σου το έλεγα. Ψάχνει και τις τρεις του καρτέλ και συνδέεται στο καλύτερο .

2. To 1254 ισχύει σίγουρα

3. 5 φορές κτυπάει α)στο τηλ που καλείς ,β)sto 217000**** ή γ)στο uk τηλ της intertelecom;

 

Για τη μάνα σου θα κάνει σίγουρα. Η δικιά μου γλύτωσε. Μου έδινε 5€ κάθε δίμηνο για τις ανανεώσεις και τώρα της είπα ότι θα της πω αν και πότε θα ξαναδώσει.

Και στο trucker μου ξένοιασα από τις ανανεώσεις

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Καλοσήρθες.

Ο αριθμός είναι έτσι και αλλιώς εύκολος αφού αρχίζει από 217000****.

Μάλλον σου τύχανε και τα 4 τελευταία εύκολα.

1.Για τον UK βάζεις μπροστά το +44 είτε το 0044. Συμβουλή. Μη το δίνεις σε κάποιον γιατί μπορεί να έχει μεγάλη χρέωση όταν σε καλεί. Εκτός και αν θες να μη σε ξαναπάρει :lol::lol::lol: ή θέλεις να πουλήσεις φιγούρα.

 

Για το σήμα σου το έλεγα. Ψάχνει και τις τρεις του καρτέλ και συνδέεται στο καλύτερο .

2. To 1254 ισχύει σίγουρα

3. 5 φορές κτυπάει α)στο τηλ που καλείς ,β)sto 217000**** ή γ)στο uk τηλ της intertelecom;

 

Για τη μάνα σου θα κάνει σίγουρα. Η δικιά μου γλύτωσε. Μου έδινε 5€ κάθε δίμηνο για τις ανανεώσεις και τώρα της είπα ότι θα της πω αν και πότε θα ξαναδώσει.

Και στο trucker μου ξένοιασα από τις ανανεώσεις

 

Αυτό έχω σκεφτεί κι εγώ. Να τον δίνω σε αυτούς που θέλω να αποφύγω.:lol: και θα δοκιμάσω να τον καταχωρήσω σε κάποιες ιντερνετικές πλατφόρμες για το sms που παίρνω στην έκδοση λογαριασμών, όπως ΔΕΗ.

 

5 φορές χτυπάει όταν καλώ των τον ελληνικό σταθερό. Δηλαδή κάνω κλήση από κοσμοτε στον 217.

Εντάξει δεν είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό αλλά αν διορθώνεται να το φτιάξω κάπως..

Για τον UK δεν ξέρω.

 

Για trucker θα σε ρωτήσω άλλη στιγμή μιας και σκέφτομαι να αγοράσω ένα φθηνό για το μηχανάκι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τον τηλεφωνητή τον απενεργοποίησες; Στο 1ο νούμερο πήρα τηλ στο 1252. Στο 2ο τους το κόλλησα με χαρτάκι πάνω στην υπεύθυνη δήλωση που επέστρεψα και το κάναν μόνοι τους.
Link to comment
Share on other sites

Δεν απενεργοποιησα τίποτα αλλά ούτε και ανοίγει τηλεφωνητής. Θα πάρω κάποια στιγμή στην εξυπηρέτηση...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...