Jump to content

Samsung Galaxy S10e (SM-G970F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκέφτομαι σοβαρα να αγορασω το s10e μεταχειρισμένο, αν το βρω με την εκδοση με snapdragon να την προτιμήσω; Εχω διαβασει παλια posts/αρθρα που μιλανε υπερ της εκδοσης με snapdragon, μετα ομως απο 2+ χρονια που κυκλοφορει το κινητο, πιο ειναι το τελικο συμπερασμα; Το θεμα με την εγγυηση δεν το βλεπω τοσο σημαντικο γιατι ετσι και αλλιως ενα μεταχειρισμενο κινητο εχει καποιο (μικρο) υπολοιπο εγγυησης ή μπορει και να μην εχει. Αλλαγη μπαταριας στην επισημη αντιπροσωπία γίνεται τελικα στην εκδοση με snapdragon;

Γενικοτερα ευπροσδεκτη οποιαδηποτε συμβουλη/αποψη. Δεν εχω απορριψει την εκδοση με exynos, συνεχιζω να το ψαχνω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giokr said:

Σκέφτομαι σοβαρα να αγορασω το s10e μεταχειρισμένο, αν το βρω με την εκδοση με snapdragon να την προτιμήσω; Εχω διαβασει παλια posts/αρθρα που μιλανε υπερ της εκδοσης με snapdragon, μετα ομως απο 2+ χρονια που κυκλοφορει το κινητο, πιο ειναι το τελικο συμπερασμα; Το θεμα με την εγγυηση δεν το βλεπω τοσο σημαντικο γιατι ετσι και αλλιως ενα μεταχειρισμενο κινητο εχει καποιο (μικρο) υπολοιπο εγγυησης ή μπορει και να μην εχει. Αλλαγη μπαταριας στην επισημη αντιπροσωπία γίνεται τελικα στην εκδοση με snapdragon;

Γενικοτερα ευπροσδεκτη οποιαδηποτε συμβουλη/αποψη. Δεν εχω απορριψει την εκδοση με exynos, συνεχιζω να το ψαχνω.

Η επισημη αντιπροσωπεια εδω ουτε μπαταρια δεν σου αλλαζει για την εκδοση με  snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άλλαξα μπαταρία και εγώ στην Samsung στο Χαϊδάρι. Η μπαταρία έχει 1 χρόνο εγγύηση και μου είπαν είμαι εκτός. Με χρέωσαν 19 ευρώ καλά νομίζω είναι. Επίσης μου είπαν ότι η εταιρία προτείνει σε 780 κύκλους φόρτισης Αλλαγή μπαταρίας . Εγώ είχα κάνει 783 άρα ήμουν μέσα στο πλαίσιο. Θα το κρατήσω σίγουρα άλλο ένα χρόνο το κινητακι για αυτό μπήκα στην διαδικασία αλλαγής της μπαταρίας.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
28 minutes ago, LiquidSnake said:

Άλλαξα μπαταρία και εγώ στην Samsung στο Χαϊδάρι. Η μπαταρία έχει 1 χρόνο εγγύηση και μου είπαν είμαι εκτός. Με χρέωσαν 19 ευρώ καλά νομίζω είναι. Επίσης μου είπαν ότι η εταιρία προτείνει σε 780 κύκλους φόρτισης Αλλαγή μπαταρίας . Εγώ είχα κάνει 783 άρα ήμουν μέσα στο πλαίσιο. Θα το κρατήσω σίγουρα άλλο ένα χρόνο το κινητακι για αυτό μπήκα στην διαδικασία αλλαγής της μπαταρίας.
 

Με 19 ευρώ στο επίσημο service, νομίζω ότι δεν το σκέφτεσαι καν. 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω βάλει μια SIM σε ένα συναγερμό και μπορεί να στείλει μόνο SMS στο κινητό μου (Galaxy S10e).

Έχω δημιουργήσει ξεχωριστή κατηγορία notifications για αυτά τα SMS και θέλω να έχουν ήχο alarm όσο γίνεται πιο δυνατό.

Δυστυχώς τα notification sounds του S10e είναι πολύ ήπια και δεν θα με ξυπνήσουν όταν χτυπήσει συναγερμός.

Υπάρχει κάτι να βάλω και πως μπαίνει?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, MessengerOfGood said:

Έχω βάλει μια SIM σε ένα συναγερμό και μπορεί να στείλει μόνο SMS στο κινητό μου (Galaxy S10e).

Έχω δημιουργήσει ξεχωριστή κατηγορία notifications για αυτά τα SMS και θέλω να έχουν ήχο alarm όσο γίνεται πιο δυνατό.

Δυστυχώς τα notification sounds του S10e είναι πολύ ήπια και δεν θα με ξυπνήσουν όταν χτυπήσει συναγερμός.

Υπάρχει κάτι να βάλω και πως μπαίνει?

Πηγαινε στον παρακατω συνδεσμο εχει εκατονταδες επιλογες εχει και αναζητηση να βρισκεις οτι θες οτι σαρεσει πατα επανω του να το κανεις Download εγω πχ στο δικο μου εχω τους αρχαιους ηχους της sony ericsson .

Αφου κατεβασεις οτι θες πας στα αρχεια μου και βαζεις οτι κατεβασες στο φακελο notifications για ειδοποιησεις  αλλα και στο φακελο ringtones για ηχους κλησης  .Μετα πας στις ρυθμισεις ηχοι και το κανεις βασικη επιλογη να χτυπαει απο εκει .

----->>>>   https://www.zedge.net/find/ringtones/old ericsson

Και δω πολλα alarm κανε παρακατω Load more να σου βγαζει κιαλλα.

https://www.zedge.net/find/Alarm

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάει κανένας στην σμαρτεκ για αλλαγη μπαταρίας? Αλλάζουν και το πίσω καπάκι μαζί? Νομίζω είχα διαβάσει κάτι τέτοιο παλιότερα. Το δικό μου έχει σπάσει λίγο πίσω. Με καίει το χέρι μου να παραγγείλω το xperia 5iii αλλά αντικειμενικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (με εξαίρεση την μπαταρία) από το μικρό θηρίο, οπότε προσπαθώ να δαμάσω την καταναλωτική μανία μου και να επωφεληθεί περισσότερο το περιβάλλον και η τσέπη μου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω να αλλαζουν και καπακι. Ενα τηλ βεβαια στη Σμαρτεκ αρκει για να μαθεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει εγώ μπαταρία. Όχι δεν αλλάζουν το καπάκι.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που έχω αλλάξει μπαταρία, νομίζω πως θα ήταν αδύνατον να μου έχουν αλλάξει το καπάκι. Αφού αναγράφει τα imei της συσκευής. Λογικά αν σου έχει σπάσει και το αλλάξουν, εκτός του ότι θα πρέπει να σε χρεώσουν, το καινούριο δεν νομίζω ότι θα έχει τα imei.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηρε φιλος που εχει τρελα με τα μικρα κινητα ενα, καινουριο. Το ανοιξαμε ολα καλα και εχει ημερομηνια παραγωγης 11 νοεμβριου 2021(!!). μιλαμε για φρεσκο, δεν ηξερα οτι ακομα τα κατασκευαζει η σαμμυ τοσα παλια μοντελα. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το τζαμάκι Nilkin που είχα ράγισε σε πολλά σημεία και το έβγαλα (μου έσωσε την οθόνη όμως!)

Χωρίς το τζαμάκι έχω κάπως καλύτερο (πιο άμεσο) touch.

Τώρα το βρίσκω μόνο από Θεσσαλονίκη. https://www.skroutz.gr/s/18515575/Nillkin-Amazing-H-Pro-Tempered-Glass-Galaxy-S10e.html

Αυτό λέει τίποτα? https://www.skroutz.gr/s/18292914/2-5D-Tempered-Glass-Galaxy-S10e.html

Δεν  ξέρω και πολλά από αυτά και θα το πάω σε κάποιον ειδικό να το βάλει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα μην ρισκαρεις με  το 2ο. Πολλες φορες no name δεν καλυπτουν καν ολοκληρη την οθονη. Θυμαμαι που ειχα αγορασει για το S10e 2-3 τετοια και τα πεταξα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, GMF80 said:

Καλυτερα μην ρισκαρεις με  το 2ο. Πολλες φορες no name δεν καλυπτουν καν ολοκληρη την οθονη. Θυμαμαι που ειχα αγορασει για το S10e 2-3 τετοια και τα πεταξα.

Μια που είναι στην γνήσια LED θήκη της Samsung που έχει καπάκι (με LED) λέω να μη βάλω τίποτα και να έχω και την πιο άμεση αντίδραση και πιο καθαρή οθόνη. Δεν είναι το σπάσιμο της οθόνης που με απασχολεί αλλά οι γρατζουνιές από τα κλειδιά στην τσέπη, αλλά η συγκεκριμένη θήκη με το καπάκι το προστατεύει (αλλά δεν βολεύει στις φωτογραφίες).

Τελικά έχω και την εντύπωση ότι το τζαμάκι Nilkin δεν έσπασε από εξωτερική αιτία, είναι προγραμματισμένα να σπάνε φαίνεται 😃

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα σαι ετσι. Εγω χειμωνα αυτο κανω. Καλοκαιρι επειδη παω συχνα σε παραλιες με αμμο του εχω μεμβρανη.

Τα τζαμακια ειναι ταλαιπωρια. Σε κινητα με ελαχιστα bezel τα σηκωνουν οι θηκες.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GMF80 said:

Μια χαρα θα σαι ετσι. Εγω χειμωνα αυτο κανω. Καλοκαιρι επειδη παω συχνα σε παραλιες με αμμο του εχω μεμβρανη.

Τα τζαμακια ειναι ταλαιπωρια. Σε κινητα με ελαχιστα bezel τα σηκωνουν οι θηκες.

Μόλις πήρα αυτό για τη σύζυγο.

Ο (εξαιρετικός) πωλητής πέρασε το (έξτρα και πάμφθηνο) τζαμάκι στο δικό μου. Δεν πάει μέχρι την άκρη της οθόνης και μου είπε ότι αυτό γίνεται επίτηδες γιατί αυτά που πάνε μέχρι την άκρη τα σηκώνουν οι θήκες.

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με εκνευριζε να εχει κενο στο πλαι γιατι χρησιμοποιω τα gestures και το edge πανελ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα σας
Εχει καποιος να προτεινει μπαταρια απο το εμποριο που ξερει οτι ειναι καλη;;
Δηλαδη να την εχει τοποθετησει στην συσκευη του και να ειναι ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα άλλαξα πρόσφατα μπαταρία στη Smartec, περίπου 30€, μπορώ να πω ότι του έδωσε μια νέα πνοή και πλέον δεν αγχώνομαι τόσο πολύ στη διάρκεια της ημέρας. 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, awueu said:

Καλησπερα άλλαξα πρόσφατα μπαταρία στη Smartec, περίπου 30€, μπορώ να πω ότι του έδωσε μια νέα πνοή και πλέον δεν αγχώνομαι τόσο πολύ στη διάρκεια της ημέρας. 

Επειδη δεν βρισκομαι Αθηνα και ειναι η μοναδικη μου συσκευη, δεν μπορω να το στειλω στη Smartec.
Οποτε ψαχνω καλη μπαταρια (το οποιο αναγκαστικα μπορει να σημαινει γνησια), για να την αλλαξω μονος μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μέχρι τώρα είχα θήκη πορτοφόλι  (την LED της Samsung) που διαλύθηκε μετά από αρκετά χρόνια χρήσης. Τώρα το έχω σε απλή θήκη σιλικόνης και έχω 2 ερωτήματα στην ομάδα:

1. Υπάρχει κανένα καλό screen protector?

2. Μόλις το σηκώνω ανάβει η οθόνη και τρώει μπαταρία (πρώτα αν δεν άνοιγα το πορτάκι δεν άναβε). Μπορώ νά κάνω κάτι από τις ρυθμίσεις για να μην ανάβει? Προσπάθησα αλλά δεν κατάφερα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...