Jump to content

Samsung Galaxy S10e (SM-G970F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά έτσι είναι. Το κακό σήμα κινητής σκοτώνει την αυτονομία ακόμα και στην αναμονή.

Μια μέτρηση με μια κάρτα sim και συνεχώς σε flight mode με ανοιχτό WiFi για δεδομένα και κλήσεις. Χωρίς κανένα στήσιμο και χωρίς ενεργοποιημένη την λειτουργία εξοικονόμησης.

Μια χαρά νομίζω...431f109a5b4483067c6276ec6b796c52.jpg

 

Sent from my SM-G970F

Είμαι σίγουρος ότι αυτά τα νούμερα - οποία ρύθμιση και να κάνω - δε θα τα δω ούτε στον ύπνο μου...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο. Εγώ σε νορμάλ χρήση βλέπω πολύ χαμηλότερη ώρα οθόνης. Αλλά όπως είπα, ήταν μόνο με WiFi αποκλειστικά εντός του σπιτιού, και με πολύ ώρα θέαση YouTube. Παίζει ρόλο. Δηλαδή αλλιώς είναι να το λιώνεις βλέποντας κάτι, και αλλιώς να το έχεις στην αναμονή. Με νορμάλ χρήση πάντως μια χαρά τα πάει. Για 3100 πάντα μπαταρία. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη συσκευή και τη θεωρώ από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Εγω το 1ο πραγμα που κανω σε καθε κινητο ειναι να το προσαρμοζω για την καλυτερη αποδοση μπαταριας... Δεν ξερω ποσο θα εβγαζε το κινητο χωρις να πειραξεις κατι αλλα με λιγη δουλιτσα βγαζει 7ωρο SoT χαλαρα... Βεβαια καποιοι θελουν τετοιο νουμερο out of the box οποτε δεν θα τους ικανοποιει το S10e...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν υπάρχει συγκεκριμένη απόδοση μπαταρίας, καθώς η χρήση του καθενός διαφέρει. Προσωπικά δεν ασχολούμαι να το στήσω, γιατί αφενός μπορεί να κάνω αρκετά συχνά factory reset και δεν υπήρχε περίπτωση να το κάνω συνεχώς αυτό το πράγμα, και αφετέρου δεν θέλω να τα έχω όλα να ανοιχτά και να λειτουργούν όπως έχουν σχεδιαστεί και όχι να κόβω πράγματα για να μου κρατήσει λίγο παραπάνω. Τώρα, για το συγκεκριμένο τηλέφωνο πάντα, προσωπικά επιμένω στην άποψή μου ότι η μπαταρία του είναι μια χαρά για το μέγεθος της και για το μέγεθος της οθόνης (μπορεί να είναι μικρή σαν συσκευή, αλλά η οθόνη όχι τόσο). Δηλαδή τα πηγαίνει τα ίδια (αν όχι καλύτερα) από το S7 που είχα πριν, το οποίο έχει σχεδόν την ίδια μπαταρία ( 3000 αντί για 3100mAh) και οθόνη 5,1".

 

Sent from my XT1580

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 4 ώρες οθόνη δεν νομίζω να έχω δει ποτέ. Μόνο αν αφήσω το κινητό με ανοιχτή οθόνη και δεν το χρησιμοποιώ. Αλλά και πάλι οι 4 ώρες τις θεωρώ μια χαρά αυτονομία.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το φορτίζετε βραδι απενεργοποιηστε τη γρήγορη φόρτιση

Θα δείτε αισθητή διαφορά στην αυτονομια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Η γρηγορη φορτιση κανει κακο κυριως στη μακροχρονια υγιεια μπαταριας...

 

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε βρείτε και ένα μικρό φορτιστή 5 volt 1 ampere

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικά άμα απενεργοποιήσεις και το aod η αυτονομία είναι οκ

 

αλλά ρε παιδί μου τι βάζεις ένα σωρό πράγματα άμα η μπαταρία δεν τα σηκώνει?

αφαίρεσαν το notification led, το aod τρώει γύρω στα 2% την ώρα, οπότε δε σου αφήνει άλλη επιλογή από το να μην έχεις κάποια ένδειξη για τις ειδοποιήσεις, εύγε :rolleyes:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Υποτιθεται οτι καποια στιγμη η Samsung θα δωσει ενημερωση (λογικα μαζι με το android 10) που θα μετατρεπει το το δαχτυλιδι γυρω απο την καμερα σε λεντακι. Μεχρι τοτε υπομονη. Εγω εχω συνηθισει χωρις ειδοποιησεις παντως....

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω επιλέξει το "πατήστε για εμφάνιση" και όποτε θέλω ακουμπάω την οθόνη και μου δείχνει αν έχει έρθει τίποτα. Με έχει βολέψει. Αν φέρει αυτό που λες κάποια αναβάθμιση βέβαια, καλοδεχούμενο.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσης και το application aodNotify που όταν σου έρχεται ειδοποίηση, ανάβει η always on οθόνη. Φυσικά επιλέγεις για ποιες ειδοποιήσεις θα ανάψει

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα παρει ειδηση αυτο. Πολυ καλο!

Προς τι η μετρια βαθμολογια; Εχει καποιο θεματακι;

 

Edit: 2 μερες που το χρησιμοποιω ειναι μια χαρα!

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τόσο ενδιαφέρον έχει το κινητό που έχει 10 μέρες να γραφτεί κάτι?

 

Από φόρτιση πως πως πάμε? Πόσα αμπέρ γράφει το κοντέρ όταν φορτίζουμε?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποσα αμπερ ουτε σκεφτηκα ποτε να ψαξω. Αλλα ισως δεν εχει κινηση το θεμα ειτε επειδη δεν εχουν πολλοι το κινητο ειτε απλα δεν εχουν παραπονα να γραψουν... Μαλλον συνδιασμος αυτων των 2...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνετε κλήση στο viber, messenger, WhatsApp ή και κανονική κληση σαν αναβοσβήνει μια τέλεια πάνω από το ποσοστό τις μπαταρίας? Το κάνω μόνο τότε όμως. Μετά εξαφανίζεται αυτή η τέλεια.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνετε κλήση στο viber, messenger, WhatsApp ή και κανονική κληση σαν αναβοσβήνει μια τέλεια πάνω από το ποσοστό τις μπαταρίας? Το κάνω μόνο τότε όμως. Μετά εξαφανίζεται αυτή η τέλεια.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά μου απάντησαν στο άλλο νήμα. Είναι ο αισθητήρας.

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω ειδοποιηση αναβει κανονικα η οθονη edge απλα μου γραφει "το περιεχομενο δεν ειναι διαθεσιμο" αντι για το ονομα της επαφης που μου εστειλε μηνυμα πχ στο viber. Παλιοτερα ειχε κανονικα το ονομα αποστολεα αλλα καποια ρυθμιση μαλλον πειραξα. Ξερει καποιος πως το επαναφερω?
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που έχω μέχρι στιγμής είναι η κατανάλωση σε idle. Σε 3 ώρες περίπου χωρίς να κάνω κάτι έφαγε 17%
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θέμα που έχω μέχρι στιγμής είναι η κατανάλωση σε idle. Σε 3 ώρες περίπου χωρίς να κάνω κάτι έφαγε 17%
Καποια εφαρμογη η λειτουργια φταιει. Τι σου δειχνει στην καρτελα καταναλωσης μπαταριας;

 

Νορμαλ ειναι 1% την ωρα σε idle. Σε λειτουργια πτησης που το βαζω το βραδυ πεφτει περιπου 2% σε συνολο 8 ωρων.

 

 

Μια πρωτη λυση ειναι να κανεις clear το cache απο το recovery.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Καποια εφαρμογη η λειτουργια φταιει. Τι σου δειχνει στην καρτελα καταναλωσης μπαταριας;

 

Νορμαλ ειναι 1% την ωρα σε idle. Σε λειτουργια πτησης που το βαζω το βραδυ πεφτει περιπου 2% σε συνολο 8 ωρων.

 

 

Μια πρωτη λυση ειναι να κανεις clear το cache απο το recovery.

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα κάνω.. Έχω το κινητό δύο μέρες οπότε θα περιμένω μήπως στρώσει

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα πλεον μισο χρονο με το κινητο και το συμπερασμα μου ειναι οτι για τη δικη μου χρηση ειναι σαφως ανωτερο απο το S8 και το S7 E τα οποια λατρεψα...

 

Αποφασισα να το κρατησω οσο παει....

Θηκες εχω αρκετες και ξοδεψα και πολυ χρημα σε τζαμακια... Ισως ηρθε η ωρα να το αφησω με γυμνη οθονη καθως βαρεθηκα να ασχολουμαι με τα τζαμακια...

Δοκιμασα και προτεινα αρκετα αλλα στην ουσια το μονο τελειο (με το ρισκο να σου βγει κολλα εσωτερικα μετα απο καποιο καιρο) ειναι το Dome glass. Που ουτε αυτο ειναι τελειο καθως εχει τρυπα στην καμερα και φαινεται καπως...

Μικρογρατζουνιες θα γεμισει σιγουρα αλλα και τα τζαμακια γεμιζουν μετα απο καιρο....

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω ειδοποιηση αναβει κανονικα η οθονη edge απλα μου γραφει "το περιεχομενο δεν ειναι διαθεσιμο" αντι για το ονομα της επαφης που μου εστειλε μηνυμα πχ στο viber. Παλιοτερα ειχε κανονικα το ονομα αποστολεα αλλα καποια ρυθμιση μαλλον πειραξα. Ξερει καποιος πως το επαναφερω?
Είτε στις ρυθμίσεις της ίδιας της εφαρμογής, ειδοποιήσεις (εμφάνιση προεπισκόπησης μηνύματος), είτε στις ρυθμίσεις της συσκευής, κλείδωμα οθόνης, ειδοποιήσεις και απενεργοποίησε το Απόκρυψη περιεχομένου.

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως ξέρετε αν υπάρχει ακόμα η ανταλλαγή κινητών, δλδ να πουλήσω το δικό μου σε ενα κατάστημα και να αγοράσω φθηνότερα το s10e? γιατι στην τιμή που είναι δεν....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως ξέρετε αν υπάρχει ακόμα η ανταλλαγή κινητών, δλδ να πουλήσω το δικό μου σε ενα κατάστημα και να αγοράσω φθηνότερα το s10e? γιατι στην τιμή που είναι δεν....

 

Και να υπάρχει, το αγοράζουν σε τιμή ξεφτίλα. Βάλτο αγγελία να πάρεις κάνα φράγκο παραπάνω.

Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10e (SM-G970F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...