Jump to content

Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίεργο, γιατί το ίδιο update σε άλλους είναι 470mb και σε άλλους 117..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι η διόρθωση στο περασμένο update που ήρθε προχθές.

Λογικά θα ξαναξεκινησει το roll out.

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, γιατί το ίδιο update σε άλλους είναι 470mb και σε άλλους 117..

Εαν καποιος βρισκεται σε αλλη χωρα εχει δεχθει διαφορετικο μεγεθος γιατι ειχε αλλο λειτουργικο.Το οποιο δεχεται διορθωτικο Ota.

Link to comment
Share on other sites

Εαν καποιος βρισκεται σε αλλη χωρα εχει δεχθει διαφορετικο μεγεθος γιατι ειχε αλλο λειτουργικο.Το οποιο δεχεται διορθωτικο Ota.

 

 

Είχε άλλο λειτουργικό???

Δλδ τι είχε linux....

Link to comment
Share on other sites

Είχε άλλο λειτουργικό???

Δλδ τι είχε linux....

Εαν ενας χρηστης S10 βρισκεται πχ.γερμανια μπορει να λαβει διαφορετικο update απο καποιον που βρισκεται Ελλαδα .

Στην γερμανια μπορει να δωσει 2 Ota το δευτερο να ειναι οι επιδιορθωσεις του πρωτου.Ελλαδα μπορει να δωσει το ολοκληρωμενο.Αυτο συμβαινει παντα σε ολες τις συσκευες απο την εποχη του S7.Δεν χρειαζεται ανησυχια εαν τυχον καποιος λαμβανει διαφορετικα μεγεθη Ota.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με κάποιες διορθώσεις του s_wind με κανονικά ανοιχτή τη συσκευή κ μετά από μια βδομάδα χρήσης πέρα απτην αναμονή που πέφτει κ πιστεύω θέλω διόρθωση... Χθες στις 17μιση ώρες με μπαταρία είχα 9κ15 ώρες οθόνη... Σε HD βέβαια η οθόνη έτσι για δοκιμή. Με 20 λες τα κλήσεις μόνο αν συνεχίσει έτσι κ ας λένε ότι δεν έχει καλή μπαταρία.. Φωτεινότητα λίγο κάτω απτή μέση όταν είμαι σε. Εωτερικο χώρο κ τέρμα φωτεινότητα όταν είμαι στον ήλιο... Gps κ aod δεν τα θέλω ανοιχτά με δεδομένα ήμουν για λίγες ώρες χθες Την χαίρομαι πολύ αυτή τη συσκευή. Οκ άλλοι τα θέλουν όλα ανοιχτά κ ίσως κράξουν ΑΛΛΑ εμένα δεν με. Νοιάζει αφού κάνω την χρήση που γουστάρω κ με καλύπτει έχω σκρινσοτ από χθες αλλά γενικά με δυσκόλευε το ανέβασμα δεν ξέρω αν διόρθωσαν κάτι πάντως το θεωρώ μπελαλίδικο

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Εαν ενας χρηστης S10 βρισκεται πχ.γερμανια μπορει να λαβει διαφορετικο update απο καποιον που βρισκεται Ελλαδα .

Στην γερμανια μπορει να δωσει 2 Ota το δευτερο να ειναι οι επιδιορθωσεις του πρωτου.Ελλαδα μπορει να δωσει το ολοκληρωμενο.Αυτο συμβαινει παντα σε ολες τις συσκευες απο την εποχη του S7.Δεν χρειαζεται ανησυχια εαν τυχον καποιος λαμβανει διαφορετικα μεγεθη Ota.

 

 

Πιστεύω κατάλαβες ότι πλάκα έκανα αλλά τέλος πάντων...Αυτό που λες δεν νομίζω φίλε μου να στέκει Γιατί εμένα προσωπικά Ούτε μου έχει τύχει αυτό που λες....Απλά καθυστερούν τα updates από χώρα σε χώρα....εδώ τώρα απέσυρε το 1 και όσοι δεν πήραν το 1ό πάνε κατευθείαν στο 2ό....Μην λέμε ότι να ναι....άμα γινόταν αυτό που λες μέσω odin Μετά θα υπήρχε ένα μπάχαλο για όλους....τα updates είναι παντού ίδια σε μέγεθος για όλες τις χώρες....Απλά αλλού καθυστερούν αλλού Όχι...άμα αποσύρει κάποιο πάνε κατευθείαν στο άλλο....τα updates είναι ίδια είτε είσαι Βραζιλία είτε Ελλάδα...σε μέγεθος εννοώ....Για πιο λόγο πες μου εσύ είναι διαφορετικά σε μέγεθος....τα changelog είναι πάντα ίδια για όλους....

Link to comment
Share on other sites

Ιδού 61a87784f82c739bc3e11b0f45d5c669.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τούς έστειλα και εγω σή,ερα φώτο με την απόδειξη αγοράς με ημερομηνία 26/3/2019 απο κωτσοβολο...λες να μου τα στείλουν η μπά...;χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω κατάλαβες ότι πλάκα έκανα αλλά τέλος πάντων...Αυτό που λες δεν νομίζω φίλε μου να στέκει Γιατί εμένα προσωπικά Ούτε μου έχει τύχει αυτό που λες....Απλά καθυστερούν τα updates από χώρα σε χώρα....εδώ τώρα απέσυρε το 1 και όσοι δεν πήραν το 1ό πάνε κατευθείαν στο 2ό....Μην λέμε ότι να ναι....άμα γινόταν αυτό που λες μέσω odin Μετά θα υπήρχε ένα μπάχαλο για όλους....τα updates είναι παντού ίδια σε μέγεθος για όλες τις χώρες....Απλά αλλού καθυστερούν αλλού Όχι...άμα αποσύρει κάποιο πάνε κατευθείαν στο άλλο....τα updates είναι ίδια είτε είσαι Βραζιλία είτε Ελλάδα...σε μέγεθος εννοώ....Για πιο λόγο πες μου εσύ είναι διαφορετικά σε μέγεθος....τα changelog είναι πάντα ίδια για όλους....

 

Για την μεθοδο του Odin που αναφερεις δεν υπηρχε ποτε λογος κανεις να ασχοληθει απο την εποχη του S7 και μετα .Οποιας ευρωπαικης χωρας και να παρεις η συσκευη αυτοματα θα αλλαξει βαζοντας ο κατοχος την σιμ της χωρας που βρισκεται ο οποιος θα δεχεται Ota Οταν βγαινει για την χωρα που ανηκει η Sim.

 

Για το Ota :

Μπορει μια χωρα να δεχθει 2 Ota και μια αλλη 1.

η δευτερη θα παιρνει παντα το ολοκληρωμενο.

Eνω ειναι ιδιο το Security patch Πχ. μαρτιου το οποιο παντα ανηκει στην Google οχι στην Sammy , η δευτερη εχει παντα το δικαιωμα να προβει σε επιδιορθωσεις 'Pda" γιατι ανηκει σαυτη στελνοντας μικρο Ota.

Δες εδω ενα τυχαιο παραδειγμα:

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s10-plus/SM-G975F/SER/

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s10-plus/SM-G975F/DBT/

 

H πρωτη δεν πηρε ποτε το SC8.

H δευτερη το πηρε....

Η πρωτη πηρε το "ολοκληρωμενο" που φυσικα το πηρε η δευτερη με επιδιορθωσεις Pda "SCA" ...

Link to comment
Share on other sites

Για την μεθοδο του Odin που αναφερεις δεν υπηρχε ποτε λογος κανεις να ασχοληθει απο την εποχη του S7 και μετα .Οποιας ευρωπαικης χωρας και να παρεις η συσκευη αυτοματα θα αλλαξει βαζοντας ο κατοχος την σιμ της χωρας που βρισκεται ο οποιος θα δεχεται Ota Οταν βγαινει για την χωρα που ανηκει η Sim.

 

Για το Ota :

Μπορει μια χωρα να δεχθει 2 Ota και μια αλλη 1.

η δευτερη θα παιρνει παντα το ολοκληρωμενο.

Eνω ειναι ιδιο το Security patch Πχ. μαρτιου το οποιο παντα ανηκει στην Google οχι στην Sammy , η δευτερη εχει παντα το δικαιωμα να προβει σε επιδιορθωσεις 'Pda" γιατι ανηκει σαυτη στελνοντας μικρο Ota.

Δες εδω ενα τυχαιο παραδειγμα:

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s10-plus/SM-G975F/SER/

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-s10-plus/SM-G975F/DBT/

 

H πρωτη δεν πηρε ποτε το SC8.

H δευτερη το πηρε....

Η πρωτη πηρε το "ολοκληρωμενο" που φυσικα το πηρε η δευτερη με επιδιορθωσεις Pda "SCA" ...

 

Για να αλλαξει χώρα θες και επαναφορά εργοστασιακών με την SIM μεσα.. Αλλιώς παραμένεις στη χώρα που είχε. Στο note εχω ιταλικη και επειδή εκανα ρεσετ χωρίς σιμ παρέμεινε...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαξει χώρα θες και επαναφορά εργοστασιακών με την SIM μεσα.. Αλλιώς παραμένεις στη χώρα που είχε. Στο note εχω ιταλικη και επειδή εκανα ρεσετ χωρίς σιμ παρέμεινε...

 

Παντα Made in Italy εσυ....:D

Ναι Νικολα Σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Παντα Made in Italy εσυ....:D

Ναι Νικολα Σωστα.

 

Χαχα. Απλα το λεω γιατί το θεωρώ πλεονέκτημα να έχεις ξένη..άρα απλά με τη σιμ δεν αλλάζει για όποιον θέλει να παραμείνει με ξένη..

Τυχαίνει Ιταλία.. Είχα και Γερμανία πρόσφατα και ισπανια .ολεσ κομπλέ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Με αγορα 23/3 χωρις προπαραγγελια μου ήρθε μόλις mail για τα ακουστικά ότι θα μου σταλούν.. προλαβετεεεε

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έτσι είναι τα στατιστικά. Και στο νοτε 9 και λογικά στο δικό σου. Και εμένα στην πρώτη σελίδα τα δείχνει έτσι και μετά μπαίνεις και φαίνονται στον πάτο με 2% όμως στη πρώτη σελίδα φαίνονται με μεγάλα ποσοστά χρήσης. Και είναι λογικό γιατί απλά έχουν φάει το 2% της συνολικής χρήσης και ας είναι 1 ώρα χρήση και 30% πχ από apps. Ψάξε καλύτερα και στο δικό σου. Απλά θα έπρεπε όλοι να βάζουμε 3 εικόνες, μια τη μπροστά και 2 μετά με τη μπαταρία από πάνω μέχρι κάτω όλα όσα δείχνει που δε χωράνε σε ένα screen shot

 

Νικολα Δεν καταλαβαινω πιο πατο εννοεις .Δωσε οταν εχεις χρονο μια εξηγηση πχ.στο δικο μου τυχαιο σημερινο μεχρι τωρα Σοτ τι θελεις να πεις:

Εδω εχω πχ.μεγαλη χρηση chrome και ελαχιστη εως καθολου στις υπολοιπες

Να εδω:

Εκτος εαν εννοεις να δειχνει εφαρμογες με ελαχιστη καταναλωση που δεν τις δειχνει φυσικα γιατι δεν θεωρειται οτι εχουν καταναλωαη στο συγκεκριμενο Σοτ.πχ.youtube, camera κτλ.

55478053_2194294034167991_2797807066016645120_o.jpg?_nc_cat=111&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=1a76712bf41e3b6e75d0ea574a66adc8&oe=5D0390E5

 

54369317_2194294464167948_6409926161689739264_o.jpg?_nc_cat=110&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=07594dff2b51909e5f5cb217dd46ee86&oe=5D0A3528

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Νικολα Δεν καταλαβαινω πιο πατο εννοεις .Δωσε οταν εχεις χρονο μια εξηγηση πχ.στο δικο μου τυχαιο σημερινο μεχρι τωρα Σοτ τι θελεις να πεις:

Εδω εχω πχ.μεγαλη χρηση chrome και ελαχιστη εως καθολου στις υπολοιπες

Να εδω:

Εκτος εαν εννοεις να δειχνει εφαρμογες με ελαχιστη καταναλωση που δεν τις δειχνει φυσικα γιατι δεν θεωρειται οτι εχουν καταναλωαη στο συγκεκριμενο Σοτ.πχ.youtube, camera κτλ.

p><p> [img]<a href=https://z-p3-scontent.fath5-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/54369317_2194294464167948_6409926161689739264_o.jpg?_nc_cat=110&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=07594dff2b51909e5f5cb217dd46ee86&oe=5D0A3528[/MG]

 

 

 

Εννοω οτι μπαινοντας απο ρυθμισεις στη φροντιδα συσκευης και μετα μπαταρια εμφανιζει πρωτα αυτα:

Τα οποια ειναι 3 screenshot σε μενα πχ. Επισης οι χρονοι που λεει εδω δεν ξερω ποσο σωστοι ειναι, καθως τις εφαρμογες τραπεζων τις εχω δουλεψει απο χθες αρκετα, και δειχνει μηδεν χρονο χρησης, παρα μονο παρασκηνιο...

ομοιως chrome εχω λιωσει απο χθες, μονο τωρα καναπε χαζευα μιση ωρα.

 

https://farm8.staticflickr.com/7808/32544452437_22ca405902_c.jpg' alt='32544452437_22ca405902_c.jpg'>Screenshot_20190328-170312_Device care by Nikos Bletas, on Flickr

40520396983_99720cd4be_c.jpgScreenshot_20190328-170319_Device care by Nikos Bletas, on Flickr

46763052454_bae6241eee_c.jpgScreenshot_20190328-170324_Device care by Nikos Bletas, on Flickr

 

Μετα μεσα στη χρηση μπαταριας εχουμε αυτα που ειναι 2 screenshot σε μενα..αναλογα:

32544451977_15dba1d8a1_c.jpgScreenshot_20190328-170335_Settings by Nikos Bletas, on Flickr

32544451947_d450b1d502_c.jpgScreenshot_20190328-170339_Settings by Nikos Bletas, on Flickr

 

Αυτο εννοω πατο, να δειχνουμε τα παντα, μπορει καποιος να μην εχει 3 ωρες σε μια εφαρμογη αλλα 10 εφαρμογες απο 20 λεπτα πχ, δεν αλλαζει.

Εξαλλου ετσι μαζευονται οι ωρες οθονης, εκτος αν καθεται και το ξεκλειδωνει απο την αναμονη για να μαζευει χρονο, αλλα αυτο οσο ψυχικα αρρωστος και να εισαι δεν το κανεις.

 

Για μενα λοιπον ετσι επρεπε να τα δειχνουμε, να φαινονται ολα.

Αυτη ειναι η χρηση μου απο χθες στο νοτε 9 παρεπιπτοντως, που συνηθως κλεινει στις 5-6 ωρες οθονης με 10-15% υπολοιπο μπαταριας, smartwatch, data κλπ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ καλο ειναι βασικα ειναι μεγαλη η καταναλωση σε τηλεφωνικες κλησεις αρα λογικο να τρωει το περισσοτερο εκει μια και ειναι παντα ενεργοβορες , οι αλλες εφαρμογες μετρια χρηση το συστημα android ειναι ελαφρως τσιμπημενο αλλα οκ ειναι λιγο πανω απο το οριο.Δεν βλεπω κατι παραξενο

Βεβαια....μια μικρη διαρροη εχεις γενικα αλλα ειναι στα ορια χαχαχαχαχ

3 ωρες οθονη + 3 ωρες κλησεις ειναι Οκ. Εαν δεν ειχες 3ωρες τηλεφωνα θα ειχες 6ωρο σοτ και πανω αρα ναι Οκ.

 

Ενα μεσο ορο που εβγαλα απο στατιστικες για την ωρα ειναι το εξης:

Εαν βαλει καποιος το Cpu-Spy απο το Google play και εχει :

Deep-sleep κατω απο 60% υπαρχει θεμα....Για την ωρα.

Deep-sleep πανω απο 60% και οσο ψηλοτερα αρχιζουν και στρωνουν τα πραγματα.....

Το κοιτα ο καθενας στο δικο του και βγαζει συμπερασμα.

Edited by XP130TD
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ καλο ειναι βασικα ειναι μεγαλη η καταναλωση σε τηλεφωνικες κλησεις αρα λογικο να τρωει το περισσοτερο εκει μια και ειναι παντα ενεργοβορες , οι αλλες εφαρμογες μετρια χρηση το συστημα android ειναι ελαφρως τσιμπημενο αλλα οκ ειναι λιγο πανω απο το οριο.Δεν βλεπω κατι παραξενο

Βεβαια....μια μικρη διαρροη εχεις γενικα αλλα ειναι στα ορια χαχαχαχαχ

3 ωρες οθονη + 3 ωρες κλησεις ειναι Οκ. Εαν δεν ειχες 3ωρες τηλεφωνα θα ειχες 6ωρο σοτ και πανω αρα ναι Οκ.

 

καλα, δεν το ανεβασα για να κρινουμε το δικο μου σοτ, αλλα για να δειξω οτι ειναι απειροι οι παραγοντες στην καταναλωση, και με ενα screenshot δεν βγαζουμε σωστα συμπερασματα..

Τωρα για τη διαρροη..οταν οι πιο πολλες κλησεις ειναι σε επαρχιακο δρομο με βουνα κλπ σε ακτινα 40χλμ (100χλμ συνολικη αποσταση που κανω) τοτε μια χαρα ειναι ολα. εξαλλου ειμαι στο 1/3 της μπαταριας, θα φτασει 6 ωρες και οπως ειναι, που ειναι αριστα. αν καθομουν σπιτι να καω στο κινητο πχ, θα επιανε και 8 ωρες. ειναι δεδομενο. Ομως τα ανεβασα γιατι λεμε για τα παιδια που ανεβασαν οτι δεν κανουν χρηση.

Δηλαδη χρηση ειναι να καεις με 1-2 εφαρμογες 3 ωρες? αποκλειεται να το δουλευεις πολυπλευρα και να ειναι ενα εργαλειο δουλειας? εγω οπως το δουλευω αυτο, δουλευα και το mate 10 pro πχ και δεν ειδα καμια διαφορα στο συνολικο σοτ. (απλα αναφερω για να καταλαβουμε οτι το να βλεπουμε 8 ωρες σοτ με 3 ωρες μια-δυο εφαρμογες εμενα δε μου λεει τιποτα απολυτως)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλα, δεν το ανεβασα για να κρινουμε το δικο μου σοτ, αλλα για να δειξω οτι ειναι απειροι οι παραγοντες στην καταναλωση, και με ενα screenshot δεν βγαζουμε σωστα συμπερασματα..

Τωρα για τη διαρροη..οταν οι πιο πολλες κλησεις ειναι σε επαρχιακο δρομο με βουνα κλπ σε ακτινα 40χλμ (100χλμ συνολικη αποσταση που κανω) τοτε μια χαρα ειναι ολα. εξαλλου ειμαι στο 1/3 της μπαταριας, θα φτασει 6 ωρες και οπως ειναι, που ειναι αριστα. αν καθομουν σπιτι να καω στο κινητο πχ, θα επιανε και 8 ωρες. ειναι δεδομενο. Ομως τα ανεβασα γιατι λεμε για τα παιδια που ανεβασαν οτι δεν κανουν χρηση.

Δηλαδη χρηση ειναι να καεις με 1-2 εφαρμογες 3 ωρες? αποκλειεται να το δουλευεις πολυπλευρα και να ειναι ενα εργαλειο δουλειας? εγω οπως το δουλευω αυτο, δουλευα και το mate 10 pro πχ και δεν ειδα καμια διαφορα στο συνολικο σοτ. (απλα αναφερω για να καταλαβουμε οτι το να βλεπουμε 8 ωρες σοτ με 3 ωρες μια-δυο εφαρμογες εμενα δε μου λεει τιποτα απολυτως)

Κοιτα....

Δεν ειπε κανεις οτι δεν πρεπει να υπαρχει ποικιλια.Καθε μερα θα τυχουν περιπτωσεις που η χρηση διαφερει.

Ομως....

Υπαρχουν οι γνωστες στανταρ πιο ενεργοβορες εφαρμογες σε ολους μας.

Εαν παρουσιαζει ενας κατοχος sot με 10 μικρες εφαρμογες αυτο μπορει να ειναι και λιγοτερο απο 1-2 ωρες youtube η browsers .

Ξερεις....Σε ενα σοτ υπαρχει δυστυχως η παραπανω κατασταση γιατι η μεγαλες "γνωστες" ενεργοβορες" εφαρμογες παντα ειναι 5-6 και απο κει και περα οι πολυ μικροτερες.

Ετσι εαν πχ.παρουσιαζει καποιος ενα σοτ 6ωρου με ελαχιστη χρηση τριτων εφαρμογων συμφωνα με τις προυποθεσεις της μπαταριας κρινεις αναλογα.Πχ.Εδω στο S10+ πολυ καλη χρηση εχει παρουσιασει ο χρηστης Nfeel .Οχι οι υπολοιποι.Γιατι συμβαινει αυτο ? Οι γνωστοι παραγοντες που εχουν αναφερθει.

Ετσι αυτος με την ελαφρια χρηση και κακο στησιμο εαν ριξει και ενα 2ωρο browser η youtube θα αναρωτηθει τι δεν παει ξαφνικα καλα γιατι πριν πιστευε οτι ολα ηταν μελι-γαλα.Μη ξεχναμε οτι κανουμε κουβεντα για μια 4000mAh μπαταρια.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα....

Δεν ειπε κανεις οτι δεν πρεπει να υπαρχει ποικιλια.Καθε μερα θα τυχουν περιπτωσεις που η χρηση διαφερει.

Ομως....

Υπαρχουν οι γνωστες στανταρ πιο ενεργοβορες εφαρμογες σε ολους μας.

Εαν παρουσιαζει ενας κατοχος sot με 10 μικρες εφαρμογες αυτο μπορει να ειναι και λιγοτερο απο 1-2 ωρες youtube η browsers .

Ξερεις....Σε ενα σοτ υπαρχει δυστυχως η παραπανω κατασταση γιατι η μεγαλες "γνωστες" ενεργοβορες" εφαρμογες παντα ειναι 5-6 και απο κει και περα οι πολυ μικροτερες.

Ετσι εαν πχ.παρουσιαζει καποιος ενα σοτ 6ωρου με ελαχιστη χρηση τριτων εφαρμογων συμφωνα με τις προυποθεσεις της μπαταριας κρινεις αναλογα.Πχ.Εδω στο S10+ πολυ καλη χρηση εχει παρουσιασει ο χρηστης Nfeel .Οχι οι υπολοιποι.Γιατι συμβαινει αυτο ? Οι γνωστοι παραγοντες που εχουν αναφερθει.

Ετσι αυτος με την ελαφρια χρηση και κακο στησιμο εαν ριξει και ενα 2ωρο browser η youtube θα αναρωτηθει τι δεν παει ξαφνικα καλα γιατι πριν πιστευε οτι ολα ηταν μελι-γαλα.Μη ξεχναμε οτι κανουμε κουβεντα για μια 4000mAh μπαταρια.

 

τι να σου πω, εγω συγκρινω με τον εαυτο μου κατα βαση, και αυτο θα κανω οταν θα το παρω, εαν δεν μου βγαζει παρομοιες επιδοσεις, σημαινει οτι ειναι χειροτερο. εαν μου βγαζει το ιδιο, σημαινει οτι ειναι αριστο. Τωρα αν μπορει να διαχειριζεται καλα τη χρηση μου, και δε μπορει αλλων με βαριες εφαρμογες, μου φαινεται λιγο αστειο....εξαλλου δεν εχω δει σοτ απο τα καλα σε αυτονομια κινητα με 2-3 μερες χρηση και 8 ωρες οθονη και βαριες εφαρμογες ψηλα, για να πω οτι οντως υπαρχει διαφορα..οπου ειδα υψηλα νουμερα ηταν σε λιγες ωρες χρησης και με χρηση απλα μιας εφαρμογης βαριας, που και το δικο μου μπορει να βγαλει παρομοια νουμερα. και αυτο το λεω επειδη εχω περασει απο mate 10 pro που γραφανε θαυματα, και επεφτε νερακι οσο περνουσε το 50%, οποτε ενω αρχικα εβλεπες τρελο νουμερο, στο συνολο ερχοταν στα ιδια. δεν δοκιμασα αλλο huawei και μαλλον θα αργησω, αλλα η δοκιμη αυτη με εκανε να πιστευω οτι δεν εχουν μεγαλες διαφορες στην αυτονομια αυτες οι συσκευες, ή να το θεσω αλλιως, τα τελευταια 2 samsung εχουν πολυ καλες αυτονομιες, και αυτο αρκει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τούς έστειλα και εγω σή,ερα φώτο με την απόδειξη αγοράς με ημερομηνία 26/3/2019 απο κωτσοβολο...λες να μου τα στείλουν η μπά...;χαχαχαχα

 

 

Δημήτρη εμένα τουλάχιστον και ένα άλλο μέλος το δέχτηκαν....μακάρι να τα τσιμπήσεις και εσύ λένε πάρα πολύ καλά λόγια....

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, εγω συγκρινω με τον εαυτο μου κατα βαση, και αυτο θα κανω οταν θα το παρω, εαν δεν μου βγαζει παρομοιες επιδοσεις, σημαινει οτι ειναι χειροτερο. εαν μου βγαζει το ιδιο, σημαινει οτι ειναι αριστο. Τωρα αν μπορει να διαχειριζεται καλα τη χρηση μου, και δε μπορει αλλων με βαριες εφαρμογες, μου φαινεται λιγο αστειο....εξαλλου δεν εχω δει σοτ απο τα καλα σε αυτονομια κινητα με 2-3 μερες χρηση και 8 ωρες οθονη και βαριες εφαρμογες ψηλα, για να πω οτι οντως υπαρχει διαφορα..οπου ειδα υψηλα νουμερα ηταν σε λιγες ωρες χρησης και με χρηση απλα μιας εφαρμογης βαριας, που και το δικο μου μπορει να βγαλει παρομοια νουμερα. και αυτο το λεω επειδη εχω περασει απο mate 10 pro που γραφανε θαυματα, και επεφτε νερακι οσο περνουσε το 50%, οποτε ενω αρχικα εβλεπες τρελο νουμερο, στο συνολο ερχοταν στα ιδια. δεν δοκιμασα αλλο huawei και μαλλον θα αργησω, αλλα η δοκιμη αυτη με εκανε να πιστευω οτι δεν εχουν μεγαλες διαφορες στην αυτονομια αυτες οι συσκευες, ή να το θεσω αλλιως, τα τελευταια 2 samsung εχουν πολυ καλες αυτονομιες, και αυτο αρκει.

 

Το S10+ εχει απο 9 εως 11 ωρες σοτ με νορμαλ στησιμο μια και ειναι χαμηλωμενοι οι μεσαιοι core.

Με εξυπνο στησιμο αγγιζει και 13 ωρες αλλα εκει θελει ωρα να αφιερωσεις.δηλαδη μπορει καποιος σε ενα 24ωρο να εχει το μισο αναμμενη την συσκευη χωρις να στερειται εμπειρια χρησης κατα 80-90%.

Το android-system πρεπει να ανεβαινει το πολυ αυστηρα εως 6-7% για να δει καποιος καλους χρονους.

Η google δεν επιτρεπει πολλα , η sammy βαζει ως "αντεπιθεση" την εφαρμογη φροντιδα ωστε να καταφερει καποιος να το φερει στα μετρα του εκει που πρεπει.

Πουσαρισμα εφαγε η καρτα γραφικων για να εντυπωσιασουν στα Benchmark

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, εγω συγκρινω με τον εαυτο μου κατα βαση, και αυτο θα κανω οταν θα το παρω, εαν δεν μου βγαζει παρομοιες επιδοσεις, σημαινει οτι ειναι χειροτερο. εαν μου βγαζει το ιδιο, σημαινει οτι ειναι αριστο. Τωρα αν μπορει να διαχειριζεται καλα τη χρηση μου, και δε μπορει αλλων με βαριες εφαρμογες, μου φαινεται λιγο αστειο....εξαλλου δεν εχω δει σοτ απο τα καλα σε αυτονομια κινητα με 2-3 μερες χρηση και 8 ωρες οθονη και βαριες εφαρμογες ψηλα, για να πω οτι οντως υπαρχει διαφορα..οπου ειδα υψηλα νουμερα ηταν σε λιγες ωρες χρησης και με χρηση απλα μιας εφαρμογης βαριας, που και το δικο μου μπορει να βγαλει παρομοια νουμερα.

 

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες.

 

Και οπως εχω ξαναπει ειναι και αλλα πραγματα που δεν φαινονται στα SoT που ανεβαζουν μερικοι οπως το wallpaper(αν ειναι μαυρο ή οχι),την φωτεινοτητα της οθονης και την αναλυση,την ενταση των ηχειων(αν για παραδειγμα λιωνεις σε chrome/youtube με τερμα τα ηχεια θα εχεις παραπανω καταναλωση),μεχρι και αλλα πραγματα οπως το double tap to wake ή το δακτυλικο κατω απο την οθονη τρωνε παραπανω μπαταρια.

 

Γιαυτο και περναει στον καθενα προσωπικα αν ειναι ή οχι ικανοποιημενος με την αυτονομια μιας συσκευης για χρηση παντα εντος της μερας.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Η γρηγορη πλοηγηση στο chrome οταν ψαχνεις η ανοιγεις πολλες σελιδες ταυτοχρονα και στο youtube εαν βαλεις την αναλυση πανω απο 480p ειναι οι δυο αρχοντες της καταναλωσης.:p
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια , διαβαζω +- στο θεμα και ειναι λογικο.

οι απαιτησεις του καθενα ειναι διαφορετικες.

μετα απο 5 μερες χρησης , εγω αυτο που βλεπω ειναι μια συσκευη ωπου σχεδον σε ολα ειναι βελτιωμενη σε σχεση με τον προκατοχο του , ειδικα στον τομεα του ηχου και συγκεκριμενα στα μεγαφωνα.

η μπαταρια του για την δικια μου χρηση ειναι μια χαρα απο την στιγμη που μου δινει ευκολα περιπου 6 λειτουργιας μεσα στην μερα .

νομιζω πως ειναι η πιο ολοκληρωμενη συσκευη συμφωνα με τα δικα μου στανταρ.

1039 ευρω δεν θα εδινα , τωρα με τις δωροεπιταγες που βρωμισε ο τοπος και την απαλλαγη φπα ειναι καπως πιο δροσερο το αγγουρι για καποιον που ειναι αποφασισμενος να το παρει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...