Jump to content

Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι εντυπώσεις μου απο την μεχρι τωρα χρηση (προέρχομαι απο S8 plus και για μερικους μηνες Xs)

 

1)Οθονη : μου λειπει το ψυχρο του S8

Δεν ξερω τι σκεφτηκαν στη samsung (διαβασα καποια πραγματα εδω) αλλα προτιμω τις παλιες ρυθμισεις

 

2)Ειναι ταχύτατο , δεν κολλαει πουθενά

 

3)Δεν με ενδιαφερει καθολου το δακτυλικο αποτυπωμα..τουλαχιστον σε οτι αφορα στο ξεκλειδωμα της συσκευης.

Δεν ειμαι κανενας CEO σε μεγαλη εταιρεια (οπως οι περισσοτεροι φανταζομαι) για να θελω να εχω το κινητο μου συνεχως κλειδωμενο (αντιθετα μου δυσκολευει τη ζωη...)

Θα περιμενα ομως να εχω την δυνατοτητα να το χρησιμοποιω ΟΠΟΥ θελω εγω..πχ paypal , ebay , εφαρμογες τραπεζων κτλ...

οχι ή ολα ή τιποτα

 

4)Camera : δεν ειμαι ειδικος αλλα αυτο τo wow factor που συναντησα οταν ειδα φωτος απο το mate 20 δεν το συναντησα στο S10

 

5)Μπαταρια : μας κάνουν πλακα..με μετρια χρηση και γυριζω σπιτι με 25%?

εισαι η samsung..αν δεν μπορεις να γλιτωσεις το drain γιατι δεν εχεις φτιαξει το λογισμικο σου , βαλε μεγαλυτερη μπαταρια για να τελειωνουμε...αστεια πραγματα..ελπιζω να στρωσει

 

6)Ποιοτητα κατασκευης : τιποτα το ιδιαιτερο / κενοτομο . ειδικα απο τη στιγμη που ολοι μας βαζουμε θηκες κτλ κτλ

 

συμπερασματικα : ημουν αναμεσα σε S9+ και S10+

Δεν ειμαι heavy user : παιχνιδια δεν εχω καν εγκαταστησει , λιγο Social , λιγο tapatalk . Μετρια χρηση δηλαδη

Περιμενα περισσοτερα και δεν τα βρηκα . Προφανως και ειναι κινητο 2ετίας τουλάχιστον αλλά δεν φταιω σε τιποτα να γινομαι beta user επειδη σαν samsung δεν μπορεις να διορθωσεις το λογισμικο σου

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Είχα δεδομένα χτες κάνα 2ωρο το μεσημέρι + σήμερα κάνα 3ωρο επίσης το πρωί και ανοιχτό bluetooth με καμία ώρα συνολικά συνδεδεμένο στο αμάξι.

Κυρίως wifi δηλαδή έχει παίξει , και 1 ώρα YouTube συνδεδεμένο με bluetooth ηχείο

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ καλό αποτέλεσμα έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Το Σοτ της Μαργαριτας δεν ειναι το αναμενομενο.Δυστυχως η ενταξη των εφαρμογων συστηματος στο "συστημα Android" απο την google εμπλουτιζεται συνεχεια ολο και περισσοτερο.Το συστημα Android περιεχει πανω απο 40 εφαρμογες.Εαν η Μαργαριτα στο συνολο που δειχνει ετρεχε ενα πχ. Chrome 10% θα ειχε κατω απο 4 ωρες σοτ.Εαν ειχε και ενεργοποιημενο 4g χμμμμ.... Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο είναι πολύ χάλια, κλείσε το 4G και το volte και δες μήπως βοηθήσει. Πρέπει άμεσα να βγάλει ενημέρωση, έτσι γίνετε πάντα στην αρχή.
Μανώλη δεν μπαίνω στη διαδικασία να κλείνω από εδώ και από εκεί. Θεωρώ τον εαυτό μου και τη χρήση που κάνω heavy user και θέλω να έχω τα πάντα ενεργά για να είναι εκεί εν ριπή οφθαλμού όταν τα χρειαστώ.

Μπορεί μέσα στο σπίτι να μη χρειάζομαι το 4G λόγω wifi αλλά ποτέ σε καμία συσκευή δε το απενεργοποιούσα. Το χρειάζομαι όμως το VoLTE για τις HD κλήσεις.

Στην αναμονή μπας και στρώσει..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη δεν μπαίνω στη διαδικασία να κλείνω από εδώ και από εκεί. Θεωρώ τον εαυτό μου και τη χρήση που κάνω heavy user και θέλω να έχω τα πάντα ενεργά για να είναι εκεί εν ριπή οφθαλμού όταν τα χρειαστώ.

Μπορεί μέσα στο σπίτι να μη χρειάζομαι το 4G λόγω wifi αλλά ποτέ σε καμία συσκευή δε το απενεργοποιούσα. Το χρειάζομαι όμως το VoLTE για τις HD κλήσεις.

Στην αναμονή μπας και στρώσει..

 

Έχεις δίκιο. Όλοι αυτό θελουμε από μια συσκευή. Υπομονή να στρώσει η μπαταρία και αναβάθμιση. Τα ίδια ήταν και στο S9+ Στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αντιμετώπισαν battery drain...

Στο xda έχει αναφερθεί η παρακατω λύση...

 

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=79095902&postcount=20

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αντιμετώπισαν battery drain...

Στο xda έχει αναφερθεί η παρακατω λύση...

 

https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=79095902&postcount=20

Αυτό διάβαζα μόλις τώρα, θα το δοκιμάσω στο μέλλον αφού πρώτα τσεκάρω αν μπαίνει σε deep sleep.

Αν και για να είμαι ειλικρινής πότε να προλάβει να μπει σε deep sleep η συσκευή;

Αφού μέσα στην ημέρα κάθε λίγα λεπτά θα δεχθεί notification, θα είναι σε wifi ή 4G+, θα ανοίγω την οθόνη, γενικά δεν κάθεται άπραγη η συσκευή ολημερίς.

Και κάθε βράδυ μπαίνει στην ασύρματη φόρτιση.

Μήπως τελικά το deep sleep βοηθά μόνο όσους χρησιμοποιούν λίγο τη συσκευή τους;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Μυστήριο πάντως. Επειδή συγκρίνω κ εγώ με note και είμαι της ίδιας φιλοσοφίας να μη κλείνω τίποτα που θα δουλευτεί, νομίζω φόρτιση με φόρτιση αρχίζει κ πάει καλύτερα από το Note μου.

 

High performance mode, max ανάλυση, 2 επεισόδια από σειρές είδα σήμερα, καμία ώρα youtube, social,forums, Tapatalk κλπ και από τις 11 το πρωί κ τώρα κάθομαι στο 49%...

 

Ούτε καν φρέσκο σετάρισμα δεν έκανα. Πέρασα το Note όπως ακριβώς ήταν στημένο.

me > you
Link to comment
Share on other sites

Ένα συγκριτικό gcam vs stock camera

 

 

Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Πολυ ενθαρρυντικο αυτο συγκριτικο αλλα απ οσο διαβαζω, ολο το ζουμι βρισκεται στις νυχτερινες ληψεις. Κατα τ αλλα η stock camera ειναι πολυ καλυτερη.

Εντωμεταξυ στο reddit γραφουν πως για την ωρα δεν υπαρχει GCam για Exynos :(

Ελπιζω να βγει στην πορεια...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει κάποιος δοκιμή για την gcam αν δουλεύει....

 

https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/GCam_5.1.018.177470874.41362666_IDan_N6_3.5_fix.apk

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το έδωσα σήμερα. Εχω και το iPhone xs max 256 όπως και το mate 20 pro. Όλα τα κινητά μου έχουν τα ίδια app και κάνω ίδια χρήση σχεδόν κάθε ημέρα. Μπορώ να σας πω ότι η μπαταρία το s10 plus είναι τουλάχιστον για γέλια.4100 μπαταρία και κρατάει τουλάχιστον 30 με 40 % λιγότερο από τα άλλα δύο. Τι να λέμε τώρα. Με άλλα λόγια να αγαπιομαστε. Αρε Samsung και ήμουν funboy. Κρίμα. Θα το σκεφτώ να το ξαναπάρω.

(Επίσης είχα πολύ χειρότερο ήχο σε bluetooth και διάφορα προβλήματα από συνδέσεων και συμβατότητας με car kit,ακουστικά,ηχεία).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το έδωσα σήμερα. Εχω και το iPhone xs max 256 όπως και το mate 20 pro. Όλα τα κινητά μου έχουν τα ίδια app και κάνω ίδια χρήση σχεδόν κάθε ημέρα. Μπορώ να σας πω ότι η μπαταρία το s10 plus είναι τουλάχιστον για γέλια.4100 μπαταρία και κρατάει τουλάχιστον 30 με 40 % λιγότερο από τα άλλα δύο. Τι να λέμε τώρα. Με άλλα λόγια να αγαπιομαστε. Αρε Samsung και ήμουν funboy. Κρίμα. Θα το σκεφτώ να το ξαναπάρω.

(Επίσης είχα πολύ χειρότερο ήχο σε bluetooth και διάφορα προβλήματα από συνδέσεων και συμβατότητας με car kit,ακουστικά,ηχεία).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ευχαριστούμε Δημήτρη. Απλά επιβεβαίωσες κι εσύ με τη σειρά σου αυτά ακριβώς που περίμενα στο κομμάτι αυτονομία... Η ίδια ακριβώς ιστορία με το Note 9, επαναλαμβανεται κι εδώ (όπως ακριβώς τα είχα γράψει στο αντίστοιχο νήμα του note 9). Κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει κάποιος δοκιμή για την gcam αν δουλεύει....

 

https://f.celsoazevedo.com/file/gcamera/GCam_5.1.018.177470874.41362666_IDan_N6_3.5_fix.apk

 

 

 

Εγώ εκανα, δουλεύει αρχικά (με αρχαίο interface) αλλα μετά κολλάει. Και δεν δουλεύουν ολα τα modes

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκανα, δουλεύει αρχικά (με αρχαίο interface) αλλα μετά κολλάει. Και δεν δουλεύουν ολα τα modes

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ομορφα πραγματα.

Οι βραδυνες ληψεις με το συγκριτικο της στοκ καμερα δεν ηταν ενθαρρυντικες.

Η αυτονομια της μπαταριας πλεει σαν τη βαρκα στο αγνωστο αφου οι μισοι δεν εχουν θεμα και οι αλλοι μισοι τη θεωρουν τραγικη για τα 4100mah.

Μετα απο χρονια ηθελα να παω στη samsung αλλα ακομα θα περιμενω στ αυγα μου :(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκανα, δουλεύει αρχικά (με αρχαίο interface) αλλα μετά κολλάει. Και δεν δουλεύουν ολα τα modes

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Για δοκίμασε και αυτή την έκδοση..

 

https://drive.google.com/open?id=1WclCzCnl6KhvtbFK8-fHb_Jq3ovNXSSj

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το έδωσα σήμερα. Εχω και το iPhone xs max 256 όπως και το mate 20 pro. Όλα τα κινητά μου έχουν τα ίδια app και κάνω ίδια χρήση σχεδόν κάθε ημέρα. Μπορώ να σας πω ότι η μπαταρία το s10 plus είναι τουλάχιστον για γέλια.4100 μπαταρία και κρατάει τουλάχιστον 30 με 40 % λιγότερο από τα άλλα δύο. Τι να λέμε τώρα. Με άλλα λόγια να αγαπιομαστε. Αρε Samsung και ήμουν funboy. Κρίμα. Θα το σκεφτώ να το ξαναπάρω.

(Επίσης είχα πολύ χειρότερο ήχο σε bluetooth και διάφορα προβλήματα από συνδέσεων και συμβατότητας με car kit,ακουστικά,ηχεία).

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

μαλλον κατι κανεις λαθος, αλλοι περιγραφουν αυτονομια παρομοια με νοτε 9 και Mate 20 pro που τα εχουν/ειχαν και τα 2. δε μπορει να υπαρχουν τοσο μεγαλες αποκλισεις.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κατι κανεις λαθος, αλλοι περιγραφουν αυτονομια παρομοια με νοτε 9 και Mate 20 pro που τα εχουν/ειχαν και τα 2. δε μπορει να υπαρχουν τοσο μεγαλες αποκλισεις.
Μάλλον ήμαστε πολλοί που κάνουμε κάτι λάθος. Ευτυχώς εγώ το ξεφορτωθηκα άμεσα.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήμαστε πολλοί που κάνουμε κάτι λάθος. Ευτυχώς εγώ το ξεφορτωθηκα άμεσα.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Με βάζετε σε σκέψεις. Όταν βλέπω άτομα που έχουν γνώση του αντικειμένου και αντιδρούν έτσι και είμαι σε αναμονή να το πάρω δεν ξέρω τι να κάνω. Πραγματικά είμαι σε διάλειμμα. Δεν θέλω να πάω στο mate. Όταν είχα πάρει το 10 σε μια βδομάδα το έδιωξα. Είχα πάθει πολιτισμικό σοκ.

Link to comment
Share on other sites

Κ γω ημουν σε σκεψεις απο s9+ σε 10 + αλλα τελικα τπτ απο οσα γραφετε δεν με ωθει...

Λιγο η νεας τεχνολογια οθονη που διαφερει, λιγο η μπαταρια που δεν, λιγο οι φωτο (νυχτερινες κ μη) που δεν Εντυπωσιαζουν οσο πρεπει με παροτρύνουν απλα να κατσω στα αυγα μου με τον προκάτοχό τουλάχιστον για την ωρα.

Βεβαια δεν με πτοει όλο αυτό γτ θεωρω πως ειναι αρχη κ ολα σχεδον θα στρωσουν.

Πιστεύω οτι βαρια σε 1,5 - 2 μηνες με τα απαραίτητα updates θα γραφονται διαφορετικα συμπερασματα.

Δεν πιστεύω μια samsung, να άφησει ετσι το επετειακο της μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι καλή μπαταρία /αυτονομία τελικά?

Για το s10 plus δεν έχω γνώμη (ακόμα)..

 

Αλλά όταν βλέπω σχόλια για χάλια αυτονομία του note 9?

Μακάρι τόσο χάλια να είναι και του s10 plus!

 

Το ιδανικό για μένα ήταν, και είναι, να βγάζω μια μέρα από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το βράδυ.

Το Note 9 αυτό μου το πρόσφερε.

 

Σε συσκευές μου, είτε έχω 5% είτε 30% είτε 50% το βράδυ,

Θα μπει για φόρτιση.

 

Δεν περιμένω να βγάζει νούμερα oneplus 6t, ούτε mi max 3 φυσικά.

 

Όσο για την άμεση σύγκριση με το Mate 20 pro,

προσωπικά Χαβάη δεν αγγίζω.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Με βάζετε σε σκέψεις. Όταν βλέπω άτομα που έχουν γνώση του αντικειμένου και αντιδρούν έτσι και είμαι σε αναμονή να το πάρω δεν ξέρω τι να κάνω. Πραγματικά είμαι σε διάλειμμα. Δεν θέλω να πάω στο mate. Όταν είχα πάρει το 10 σε μια βδομάδα το έδιωξα. Είχα πάθει πολιτισμικό σοκ.
Ανάλογα τις προτεραιότητες σου. Εγώ πχ μπαταρία κ φωτογραφία τα θεωρώ το νο1σε μια συσκευή. Σε μπαταρία είναι απαράδεκτο και κα εις δεν μπορεί να το αμφισβήτησει αυτό.

Στα της κάμερας όσο πέφτει το φως άστα να πάνε. Ο καθένας πράττει αναλόγως.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβαλα για πώληση το Pro μου. Βρίσκω τη συσκευή πολύ δυνατή σε ολα. Μεγάλο μειονέκτημα η απουσία super fast charge και ίσως το μόνο που θα μου λείψει από το Pro. Κάμερα δεν έχω ακόμα άποψη.

 

Μπαταρία αρκετά καλή για τη χρήση μου - δείτε παρακάτω

 

8a756c22e863b0750f2e0b184c629f0d.jpg

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις προτεραιότητες σου. Εγώ πχ μπαταρία κ φωτογραφία τα θεωρώ το νο1σε μια συσκευή. Σε μπαταρία είναι απαράδεκτο και κα εις δεν μπορεί να το αμφισβήτησει αυτό.

Στα της κάμερας όσο πέφτει το φως άστα να πάνε. Ο καθένας πράττει αναλόγως.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν έχω εμπειρία από το mate 20 pro, με χαλάει το UI του και οι αναβαθμίσεις με τον τρόπο που δίνει. Δεν αμφιβάλω ότι είναι καλή συσκευή την έχω δει στα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...