Jump to content

Samsung Galaxy S10 (SM-G973F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα δοκιμασα στα καταστηματα το S10 και το S10+.Παρολο που το S10+ ειναι πληρεστερη συσκευη,το μικρο αδερφακι ειναι οτι πιο βολικο υπαρχει στο χερι για εναν χρηστη στην καθημερινοτητα του,τοσο σε βαρος αλλα κυριως σε μεγεθος συσκευης και αναλογια οθονης. Μου αρεσε παρα πολυ σε αυτον τον τομεα. Η οθονη δεν μου αρεσε γιατι μου δινει αισθηση μια ανεπαισθητης θολουρας.

 

Δεν έχει θολούρα το κιν φίλε μου. Ίσως έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι η είχε κάποια ρύθμιση.

Εγώ από το s7 edge στο 10ρι είδα πολύ μεγάλη διαφορά στην οθόνη υπέρ του 10 φυσικά .

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν έχει θολούρα το κιν φίλε μου. Ίσως έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι η είχε κάποια ρύθμιση.

Εγώ από το s7 edge στο 10ρι είδα πολύ μεγάλη διαφορά στην οθόνη υπέρ του 10 φυσικά .

Το ειδα σε 3 καταστηματα και μου φανηκε ετσι. Μη φανταστει κανεις οτι ειναι κατι τραγικο. Οχι θεμα ευκρινειας και αναλυσης,να μην παρεξηγηθω.Υπαρχει αλλη ρυθμιση περα της θερμοκρασιας? Σαν ενα γενικοτερο φιλτραρισμα.Παρα πολυ φωτεινη ομως η οθονη,φοβερη

Link to comment
Share on other sites

Έχει την φυσική και την έντονη .Στην έντονη μπορείς να κάνεις και κάποιες έξτρα ρυθμίσεις

Και έχει και μια λειτουργία μπλε φίλτρου

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Snapdragon vs exynos

το πόσταρα κατα λάθος στο τοπικ με το s10+

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρες διαφορες

 

Δεν μπαίνω να το δω γιατί θα μαραζωσω χα χα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

https://www.anandtech.com/show/14072/the-samsung-galaxy-s10plus-review/11

Εκτός απο τις διαφορές που είδαμε σε exynos & snapdragon όπως μπαταρία,speedtest,ποιότητα φωτογραφίας,εδώ εξηγεί ότι έχει διαφορές και στο καλιμπράρισμα της οθόνης.

Ενδιαφέροντα θέματα για να μαθαίνουμε και όχι για να θάψουμε!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

https://www.anandtech.com/show/14072/the-samsung-galaxy-s10plus-review/11

 

Εκτός απο τις διαφορές που είδαμε σε exynos & snapdragon όπως μπαταρία,speedtest,ποιότητα φωτογραφίας,εδώ εξηγεί ότι έχει διαφορές και στο καλιμπράρισμα της οθόνης.

 

Ενδιαφέροντα θέματα για να μαθαίνουμε και όχι για να θάψουμε!

-Το διάβασα όλο, το άρθρο εν ολίγης λέει ότι το καλιμπραρισμα της οθόνης στον Snapdragon είναι πολύ καλύτερο από ότι στον Exynos, χωρίς ομως και εκει να είναι τέλειο. -Τα προβλήματα με το γκρι σε χαμηλό φωτισμό συνεχίζουν να υφίστανται για άλλη μια χρονιά. -Επίσης λέει ότι αυτή την στιγμή, η οθόνη του s10 με exynos είναι σε χειροτερο επίπεδο από ότι του S9/note 9 και λογικα θα διορθωθεί κάποια στιγμή με κάποιο update , όπως γίνεται τόσα χρονια.

(Ουσιαστικά δεν δούλευει το quality control στο εργοστάσιο και βγάζουν αρυθμιστες οθόνες)

Στα της φωτεινότητας το κινητό βγάζει γύρω στα 800 νιτς σε adaptive display και όχι 1200 που ισχυρίζεται η Samsung (αλλο πρότυπο μέτρησης, μου θυμίζει τα 1000hz των tv), όσα δηλαδή και το xs max γι'αυτό ίσως μερικοί δεν είδατε διάφορες όταν τα βάλατε δίπλα-δίπλα, ίσα ίσα που το samsung παίζει να ήταν και σε χειρότερη μοίρα λόγω ζελατίνας.

Αυτά τα ολίγα και αναβολή αγοράς για εμενα προς το παρόν.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λένε τα 1200 τα πιάνει κάτω απτον ήλιο στον αυτόματο φωτισμό....... Κ αυτό που βλέπω εγώ είναι πιο ευκρινής οθόνη δίχως αλλοίωση των χρωμάτων που είχα στο. S9plus

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

-Το διάβασα όλο, το άρθρο εν ολίγης λέει ότι το καλιμπραρισμα της οθόνης στον Snapdragon είναι πολύ καλύτερο από ότι στον Exynos, χωρίς ομως και εκει να είναι τέλειο. -Τα προβλήματα με το γκρι σε χαμηλό φωτισμό συνεχίζουν να υφίστανται για άλλη μια χρονιά. -Επίσης λέει ότι αυτή την στιγμή, η οθόνη του s10 με exynos είναι σε χειροτερο επίπεδο από ότι του S9/note 9 και λογικα θα διορθωθεί κάποια στιγμή με κάποιο update , όπως γίνεται τόσα χρονια.

(Ουσιαστικά δεν δούλευει το quality control στο εργοστάσιο και βγάζουν αρυθμιστες οθόνες)

Στα της φωτεινότητας το κινητό βγάζει γύρω στα 800 νιτς σε adaptive display και όχι 1200 που ισχυρίζεται η Samsung (αλλο πρότυπο μέτρησης, μου θυμίζει τα 1000hz των tv), όσα δηλαδή και το xs max γι'αυτό ίσως μερικοί δεν είδατε διάφορες όταν τα βάλατε δίπλα-δίπλα, ίσα ίσα που το samsung παίζει να ήταν και σε χειρότερη μοίρα λόγω ζελατίνας.

Αυτά τα ολίγα και αναβολή αγοράς για εμενα προς το παρόν.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ακριβώς αυτά φίλε μου,δεν περίμενα να σου πω την αλήθεια να φτάνουν οι διαφορές σε κάμερα αλλά και οθόνη.

Πουλάνε στην Ευρώπη υποβαθμισμένες συσκευές,2 ταχυτήτων πελάτες,για να γλιτώσουν φυσικά κάποια δις.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Λένε τα 1200 τα πιάνει κάτω απτον ήλιο στον αυτόματο φωτισμό....... Κ αυτό που βλέπω εγώ είναι πιο ευκρινής οθόνη δίχως αλλοίωση των χρωμάτων που είχα στο. S9plus
Συγνώμη αλλά το άρθρο δεν λέει πουθενά ότι τα πιάνει τα 1200, λέει ότι η Samsung ισχυρίζεται ότι τα πιάνει. Και συγνώμη για το typo πριν μάξιμουμ κάτω από τον ήλιο πιάνει 700 και όχι 800 που έγραψα. Μάλιστα είναι μετρημένο με 2 συσκευές.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου οτι σε μετρήσεις που έγινε και απο το xda έφτασε στα 900νιτς το οποίο είναι παρα πολύ καλό.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου οτι σε μετρήσεις που έγινε και απο το xda έφτασε στα 900νιτς το οποίο είναι παρα πολύ καλό.

 

Μολις παρελαβα το μικρο ,σε λιγες μερες οι εντυπωσεις ,μεταβαση απο s9+

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο να το χαρείς!:)

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

10 σκετο (απο το s9 + που να πας στο ντιπ μικρο)

 

Να το χαρείς. Καλώς ήρθες στην παρέα κ πιο επίσημα.. Ξεκίνα βγάλε με την wide σε εξωτερικούς χώρους να γουστάρεις

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Να το χαρείς. Καλώς ήρθες στην παρέα κ πιο επίσημα.. Ξεκίνα βγάλε με την wide σε εξωτερικούς χώρους να γουστάρεις

 

Νασαι καλα ,προς προς παρων εχω να πω τα εξης βαζοντα το s9plus διπλα με ιδιες φωτο και βιντεο εχει σοβαρη διαφορα προς το καλυτερο ,οθόνη πολυ καλυτερη ,καποιοι που μιλησαν για θολουρες η να πανε να την κοιταξουν την συσκευη η σε οφθαλμιατρο επειγοντος ,ιδιο μεγεθος ,δεν μπορω να καταλαβω καμια διαφορα ,καλυτερο πιασιμο και πιο βολικο γενικοτερα ,πλεον νοιωθω οτι το εχω υπο έλεγχο ,γενικα μεχρι τωρα ειμαι ενθουσιασμενος,συνεχιζω

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα ,προς προς παρων εχω να πω τα εξης βαζοντα το s9plus διπλα με ιδιες φωτο και βιντεο εχει σοβαρη διαφορα προς το καλυτερο ,οθόνη πολυ καλυτερη ,καποιοι που μιλησαν για θολουρες η να πανε να την κοιταξουν την συσκευη η σε οφθαλμιατρο επειγοντος ,ιδιο μεγεθος ,δεν μπορω να καταλαβω καμια διαφορα ,καλυτερο πιασιμο και πιο βολικο γενικοτερα ,πλεον νοιωθω οτι το εχω υπο έλεγχο ,γενικα μεχρι τωρα ειμαι ενθουσιασμενος,συνεχιζω

 

 

 

Είναι έρωτας κάθε μέρα θα σαρεσει κ περισσότερο.. Πιστεύω ότι θα δεις κ διαφορά στην μπαταρία ας είναι η ίδια χωριτικοτητα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Είναι έρωτας κάθε μέρα θα σαρεσει κ περισσότερο.. Πιστεύω ότι θα δεις κ διαφορά στην μπαταρία ας είναι η ίδια χωριτικοτητα

Δεν με απασχολει ,γυρο μου εχω ασυρματους φορτιστές ,με το s9 το βραδυ ειχα 65% μπαταρια και παλι το εβαζα σε ασυρματο φορτιστη ,δεν μου ειναι προβλημα ,στα ταξιδια εχω παντα και 2 powerbank και ας μην χρειαστούν

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάθει πλακα με το δαχτυλικο αποτυπωμα ,απορω με μερικους αυτο που γραφαν ,μετα την 4 δοκιμη δεν εχω χασει ουτε μια φορα για 33 φορες ως τωρα ,πλεον το πιανω κοιτωντας αλλου και ανοιγει κατευθειαν ,ναι θελει λιγο πιεση ,υπ οψιν μονο μια φορα περασα το δαχτυλο
Link to comment
Share on other sites

Καλα τωρα...

Να κοιτας σλλου και να το ξεκλειδωνεις στα τυφλα....

Το εχεις παει σε αλλο level.....

Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα ,προς προς παρων εχω να πω τα εξης βαζοντα το s9plus διπλα με ιδιες φωτο και βιντεο εχει σοβαρη διαφορα προς το καλυτερο ,οθόνη πολυ καλυτερη ,καποιοι που μιλησαν για θολουρες η να πανε να την κοιταξουν την συσκευη η σε οφθαλμιατρο επειγοντος ,ιδιο μεγεθος ,δεν μπορω να καταλαβω καμια διαφορα ,καλυτερο πιασιμο και πιο βολικο γενικοτερα ,πλεον νοιωθω οτι το εχω υπο έλεγχο ,γενικα μεχρι τωρα ειμαι ενθουσιασμενος,συνεχιζω

 

Με τις φωτογραφιες του S9+ ησουν απογοητευμενος?Γιατι ο πιο πανω συμφορουμιτης ειχε πει οτι δεν εβγαζε καλες φωτογραφιες.

 

Αρα καταλαβαινεις γενικα τι γραφει ο καθενας...

 

Καποιοι βασικα δεν μιλησαν μονο για θολουρες αλλα και για χειροτερη οθονη και απο S9 και απο p20pro....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 (SM-G973F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...