Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Πρόκειται να αγοράσω το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR50VF 18000, θα ήθελα κάποια γνώμη για το συγκεκριμένο κλιματιστικό και να πρέπει να αναζητήσω χώρα προέλευσης Ταυλάνδυ και όχι Τουρκίας που μάλλον είναι φασόν. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

 

ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα με τις εξωτερικές μονάδες και τις τέντες;

Έχω ένα 24άρι του οποίου η εξωτερική μονάδα είναι στο επάνω μέρος του μπαλκονιού. Θέλω να τοποθετήσω τέντα εκεί αλλά δεν υπάρχει πολύς χώρος. Ο τεντάς είπε ότι το επάνω μέρος της μονάδας θα απέχει 25cm από την τέντα. Το κάτω μέρος γύρω στα 60cm.

Μπορεί να έχω πρόβλημα και τι είδους;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε επιλογή μηχανήματος, πρόκεται για γραφείο 50τμ +25τμ πατάρι, δεν μας ενδιαφέρει ο θόρυβος αλλά η απόδοση , αξιοπιστία και οικονομία, budget 800-1000 ταβάνι .
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε 60 τμ σαλόνι κουζίνα μαζί έχω 18αρι της Inventor και δουλεύει τέλεια. Καλύπτει τον χώρο εννοώ 100

Θεωρώ ότι 18αρι χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε επιλογή μηχανήματος, πρόκεται για γραφείο 50τμ +25τμ πατάρι, δεν μας ενδιαφέρει ο θόρυβος αλλά η απόδοση , αξιοπιστία και οικονομία, budget 800-1000 ταβάνι .
Ψάξε στο e-shop.gr. Εγγύηση, γρήγορη εξυπηρέτηση και οικονομικές τιμές. Ανάλογα με τα κυβικά βέβαια, κάνεις την επιλογή, όχι με τα τετραγωνικά.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε επιλογή μηχανήματος, πρόκεται για γραφείο 50τμ +25τμ πατάρι, δεν μας ενδιαφέρει ο θόρυβος αλλά η απόδοση , αξιοπιστία και οικονομία, budget 800-1000 ταβάνι .

 

Με βάση αυτό πού περιγράφεις έχεις ένα εμβαδό χώρου 35-40 m2 αρα είσαι σίγουρα στις 18.000 θερμίδες, ακόμη και 20.000 μπορείς να δεις,θα είσαι καλυμμένος αν σκεφτείς ότι θα δουλεύει και πιο ξεκούραστα αν είναι ένα κλικ πιο μεγάλο. Τώρα θα σε πρότεινα να δείς κάτι σε midea και invertor, τιμιότητα για τα λεφτά τους.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

γειά σε όλους,

ερώτηση, σε περίπτωση που δεν θέλουμε να κρέμονται οι εξωτερικές μονάδες σα τσαμπιά σταφύλια στους τοίχους και θέλουμε να είναι σε βάση στο δάπεδο, τι γίνεται με τις σωληνώσεις; Είναι καλύτερο να γίνουν κανάλια εξωτερικά ή εσωτερικά; Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Αυτά λένε τπτ

Γνωρίζει κανείς?

 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-npl-24inv-klimatistiko-24-000-btu-h_3328643

 

My S20 FE Snapdragon is awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

γειά σε όλους,

ερώτηση, σε περίπτωση που δεν θέλουμε να κρέμονται οι εξωτερικές μονάδες σα τσαμπιά σταφύλια στους τοίχους και θέλουμε να είναι σε βάση στο δάπεδο, τι γίνεται με τις σωληνώσεις; Είναι καλύτερο να γίνουν κανάλια εξωτερικά ή εσωτερικά; Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή;

 

 

Εγω θα τα άφηνα έξω.Δεν ξέρεις ποτέ τι θα χρειαστεί και τι ιστορία θα ανοίξεις με σκαψίματα.Ευτυχώς απο πάνω εχω ταράτσα οπότε τα εχω βάλει πάνω.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα inventor 18αρι life pro στο σαλόνι. Κάθε φορά που το κλείνω δίπλα στο κόκκινο λαμπάκι που το δείχνει σβηστό αναβοσβήνει το λαμπάκι του κρύου, η νιφάδα χιονιού και μένει ανοιχτό για 20-30 δευτερόλεπτα. Κάτι σαν να κάνει εκείνη την ώρα. Και μετά κλείνουν οι περσίδες... Ξέρουμε τι είναι αυτό και γιατί το κάνει; πέρυσι δε μου το έκανε ας πούμε
Link to comment
Share on other sites

Με τα κλιματιστικά που πωλούνται ως Inverter (πχ ένα 9άρι Fujitsu) αλλά διακόπτουν τη λειτουργία τους (και του «ανεμιστήρα» της εσωτερικής μονάδας και του μοτέρ της εξωτερικής) τι παίζει;

 

Δεν υποτίθεται ότι ρίχνουν όλα τα Inverter την ισχύ λειτουργίας τους χωρίς να διακόπτεται (σχεδόν) ποτέ ο συμπιεστής; Εδώ μόλις φτάσει τη θερμοκρασία που έχει ρυθμιστεί αρχίζουν τα συχνά άνοιξε-κλείσε, ακούγεται και ο βρασμός (σαν να κυκλοφορεί υγρό με φυσαλίδες) και είναι πολύ ενοχλητικό κατά τη διάρκεια του ύπνου :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα τα άφηνα έξω.Δεν ξέρεις ποτέ τι θα χρειαστεί και τι ιστορία θα ανοίξεις με σκαψίματα.Ευτυχώς απο πάνω εχω ταράτσα οπότε τα εχω βάλει πάνω.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Επειδή σκέφτομαι για Multi + ταράτσα(κι) προφανώς τρυπάμε πλάκα (ΟΚ), και μετά έχουμε τη διόδευση για τα δωμάτια, εκεί παίζει κάτι αισθητικά αποδεκτό ή θα πρέπει να μείνουμε στα κλασσικά κανάλια?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους,
Πάω να μπω σε νέο διαμέρισμα και βλέπω μονάδες GREE που στο πλάι γράφουν AIR CONDITION. Νόμιζα ότι όλα είναι inverter πια.
Γίνεται να μην το αναφέρουν πουθενά;

Το μοντέλο είναι το GREE LOMO 9000BTU σύμφωνα με το τιμολόγιο που μου έδειξε ο ιδιοκτήτης.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2021 at 9:35 ΠΜ, junglist said:

Καλημέρα σε όλους,
Πάω να μπω σε νέο διαμέρισμα και βλέπω μονάδες GREE που στο πλάι γράφουν AIR CONDITION. Νόμιζα ότι όλα είναι inverter πια.
Γίνεται να μην το αναφέρουν πουθενά;

Το μοντέλο είναι το GREE LOMO 9000BTU σύμφωνα με το τιμολόγιο που μου έδειξε ο ιδιοκτήτης.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Καλημερα 
Στο ταμπελακι της εξωτερικης μοναδας δεξια αναγραφει ολα τα στοιχεια και μπορεις να βρεις και αναλυτικα το μοντελο του.
Λογικα ειναι αυτο ? https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistika-gree-inverter-lomo-grs-101ei-jlm1-n3

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα 
Στο ταμπελακι της εξωτερικης μοναδας δεξια αναγραφει ολα τα στοιχεια και μπορεις να βρεις και αναλυτικα το μοντελο του.
Λογικα ειναι αυτο ? https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistika-gree-inverter-lomo-grs-101ei-jlm1-n3
 
Ναι αυτό φαίνεται να είναι.
Οκ θα ρίξω μια ματιά στην εξωτερική μονάδα.
Ευχαριστώ

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2021 at 4:25 ΜΜ, Nrg said:

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε επιλογή μηχανήματος, πρόκεται για γραφείο 50τμ +25τμ πατάρι, δεν μας ενδιαφέρει ο θόρυβος αλλά η απόδοση , αξιοπιστία και οικονομία, budget 800-1000 ταβάνι .

Εγω χρησιμοποιησα αυτο το εργαλειακι για να βγαλω μια ακρη αρχικα 
https://www.idealklima.gr/eshop/btu-calculator-posa-btu

 

3 minutes ago, junglist said:

Ναι αυτό φαίνεται να είναι.
Οκ θα ρίξω μια ματιά στην εξωτερική μονάδα.
Ευχαριστώ

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Να εισαι καλα φιλε μου

Edited by NikosPits
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό 24 btu, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για θέρμανση τους πρώτους μήνες του χειμώνα. Τα mitsubishi heavy είναι αξιόπιστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους, 

χρειάζομαι συμβουλή για αγορά κλιματιστικού γιατί σε επισκέψεις που έκανα σε καταστήματα ο κάθε πωλητής κοιτά να πουλήσει το stock του χωρίς κάποια βάσιμη δικαιολογία πώλησης. 

Χρειάζομαι 3 κλιματιστικά 9000btu και ένα 24000btu τα οποία θα μπουν σε κρεβατοκάμμαρες και σαλόνι αντίστοιχα, σε εξοχικό σπίτι με όσο το δυνατό λιγότερες απώλειες. Οι κρεβατοκάμμαρες είναι σχετικά μικρές, και θα μπορούσε να είναι και μικρότερο από 9000btu, αλλά από ότι είδα, όλες οι εταιρείες έχουν ως κατώτερο όριο τα 9000btu, εκτός από κάποιες μάρκες που τις φοβάμαι λόγο μικρής παρπυσίας στην αγορά.

Το σπίτι είναι καινούργιο και έχει δωθεί ιδιαίτερη προσοχή στις θερμικές απώλειες, με πολλαπλά τζάμια, θερμοπρόσωψη μεγάλου πάχους σε όλους τους εξωτερικούς τοίχους κλπ. 

Θα τα χρειαστώ για ψύξη και θέρμανση, καθώς δεν υπάρχει εγκατάσταση καλορυφέρ στο χώρο. Όμως η χρήση τους δεν θα είναι όλο το χρόνο. Θα χρησιμοποιηθούν περίπου 1μήνα το καλοκαίρι λόγο διακοπών (άντε και κανένα Σαββατοκύριακο) και λίγα Σαββατοκύριακα το χειμώνα για θέρμανση. 

Με βάση τα παραπάνω, έψαχνα να βρω την χρησή τομή ποιότητας / τιμής, ώστε να μην πληρώσω για τα ακριβά Ιαπωνικά αλλά να μην μου μείνουν και στο χέρι. Από λειτουργίες δεν με νοιάζουν οι ιονιστές, wifi και τα λοιπά καλούδια... προτειμό να είναι απλά και αξιόπιστα, παρά με καλούδια και επίφοβα. 

Είδα για Toyotomi, Sendo, TCL.... χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν είμαι ανοιχτός σε προτάσεις οποιασδήποτε άλλης μάρκας. 

Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη. 

Ευχαριστώ για το χρόνο σε όποιον απαντήσει σχετικά. 

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι έχω τρία κλιματιστικά. Toyotomi, midea και tcl.
Όλα δουλεύουν απροβληματιστα.
Εφόσον δεν θα είναι καθημερινή η χρήση, κοίτα αυτά με τη μεγαλύτερη εγγύηση.
(Γνώμη μου πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, δεν το σκέφτεσαι και άσχημα... αυτό σκεφτόμουν κι εγώ για να πάρω απόφαση. Αλλιώς φτάνει ένα σημείο που όσο τα ψάχνεις, τόσο πιο ίδια φαίνονται το ένα με το άλλο. 

Τα TCL έχουν 10 χρόνια από ότι βλέπω στη σελίδα της Ελληνικής αντιπροσωπίας. Μάλλον προς τα εκεί με βλέπω. 

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

εγω στο σπιτι εχω 2 toyotomi kαι  3 lg.  

3 9αρια στα υπνοδωματια (toyotomi kai lg) kai ενα 24αρι lg στο σαλονι και ενα 18αρι toyotomi στο δωμα.

αψογα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως ευχαριστημένος κι εγώ από Midea.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα Midea γιατί απο οτι έχω καταλάβει αυτά επιλέγουν οι άλλοι κατασκευαστές για να τα χρησιμοποιήσουν ως "φασόν" με τη φίρμα τους επάνω στα φτηνά μοντέλα τους. Έχω πχ αυτό ( https://www.skroutz.gr/s/15149103/Fujitsu-ASYA09KLWA-AOYA09KLWA-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html?from=account_favorites ), το οποία είναι midea, το ίδιο πρέπει να είναι κάποια μοντέλα inventror. Ίσως να λέει κάτι αυτό, ίσως και τίποτα. Με αυτό το σκεπτικό πάντως θα πήγαινα σε midea ου είναι χιλιοδοκιμασμένα από πολλούς κατασκευαστές.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...