Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για προστασία έχω ups (line interactive) στους υπολογιστές και στην τηλεόραση με αλλαγή της μπαταρίας με μεγάλη αυτοκινήτου που μου δίνει αυτονομία πάνω από 6 ώρες σε διακοπή.

 

Ωραίος! Το είχα σκεφτεί αυτό να πω την αλήθεια αλλά είχα διαβάσει ότι δεν είναι καλή ιδέα γιατί μπορεί να υπερθερμανθεί το σύστημα φόρτισης όταν δουλεύει περισσότερο από τον προβλεπόμενο σχεδιαστικά χρόνο να φορτίσει τη μπαταρία. Αφού σου έχει δουλέψει χωρίς προβλήματα θα το δοκιμάσω κι εγώ. Βέβαια μπορεί να εξαρτάται και από το ups, π.χ. κάποια της ACP προβλέπουν εξωτερική συμπληρωματική μπαταρία, οπότε είμαι σίγουρος ότι μελετηθεί από την αρχή το θέμα.

Μπορείς να πεις ποιά μάρκα ups έχεις δοκιμάσει έτσι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι στο 1μέτρο γιατί το καλοκαίρι ο κρύος αέρας πηγαίνει κάτω και δροσίζει το μισό δωμάτιο και το χειμώνα η ζέστη δημιουργεί το φαινόμενο του πιστονιού με αποτέλεσμα πάλι να ζεσταίνεται το κάτω μέρος που ζούμε.

Αν το καλοκαίρι βάλεις και έναν ανεμιστήρα σταθερό χαμηλά, μπορείς να βάλεις την θερμοκρασία 29-31 βαθμούς και να έχεις τρομερή οικονομία.

 

Πολύ ωραία, θα το σκεφτώ πιο σοβαρά αυτό.. Καλό να μοιραζόμαστε αυτές τις ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

σε ολα τα κλιματιστικα και όχι μονο σε αυτα, σε ολες τις συσκευες εχω πριζες ασφαλειας υπερφορτωσης.

επαθα οταν πτιν 2 χρονια μου ειχε καει το ψυγειο, και εμαθα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Το είχα σκεφτεί αυτό να πω την αλήθεια αλλά είχα διαβάσει ότι δεν είναι καλή ιδέα γιατί μπορεί να υπερθερμανθεί το σύστημα φόρτισης όταν δουλεύει περισσότερο από τον προβλεπόμενο σχεδιαστικά χρόνο να φορτίσει τη μπαταρία. Αφού σου έχει δουλέψει χωρίς προβλήματα θα το δοκιμάσω κι εγώ. Βέβαια μπορεί να εξαρτάται και από το ups, π.χ. κάποια της ACP προβλέπουν εξωτερική συμπληρωματική μπαταρία, οπότε είμαι σίγουρος ότι μελετηθεί από την αρχή το θέμα.

 

Μπορείς να πεις ποιά μάρκα ups έχεις δοκιμάσει έτσι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 90 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Πολύ ωραία, θα το σκεφτώ πιο σοβαρά αυτό.. Καλό να μοιραζόμαστε αυτές τις ιδέες.

Ναι πρέπει να είναι λίγο δυνατό αλλά μην ξεχνάς ότι δεν φορτίζει την μπαταρία, απλώς την κρατά φορτισμένη.

Αν ξεφορτιστει λίγο την φορτίζει γρήγορα. Αν ξεφορτιστει πολύ όπως εγώ που συνδέω πολλές συσκευές όταν πέσει το ρεύμα φορτίζω με εξωτερικό φορτιστή και μόλις φορτίσει λίγο το αφήνω στο ups.

Το εχω χωρίς καπάκι στον διάδρομο και δουλεύει μπαλαντεζα.

Δεν έχει πρόβλημα θέρμανσης αν και μερικές φορές ζεσταίνεται.

Παλιό είναι χωρίς πολλά κόλπα αλλά δουλεύει εντάξει.

Έχω όμως κάνει πατέντες ώστε να συνδέεται αυτόματα ο φορτιστής όταν χρειαστεί.

Το χω ξεχάσει ότι δουλεύει.

69237e9c90b5d2bf682122e2e3fedf1b.jpg90edd29230f0e0477370ae9334041a72.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να είναι λίγο δυνατό αλλά μην ξεχνάς ότι δεν φορτίζει την μπαταρία, απλώς την κρατά φορτισμένη.

Αν ξεφορτιστει λίγο την φορτίζει γρήγορα. Αν ξεφορτιστει πολύ όπως εγώ που συνδέω πολλές συσκευές όταν πέσει το ρεύμα φορτίζω με εξωτερικό φορτιστή και μόλις φορτίσει λίγο το αφήνω στο ups.

Το εχω χωρίς καπάκι στον διάδρομο και δουλεύει μπαλαντεζα.

Δεν έχει πρόβλημα θέρμανσης αν και μερικές φορές ζεσταίνεται.

Παλιό είναι χωρίς πολλά κόλπα αλλά δουλεύει εντάξει.

Έχω όμως κάνει πατέντες ώστε να συνδέεται αυτόματα ο φορτιστής όταν χρειαστεί.

Το χω ξεχάσει ότι δουλεύει.

 

Έξυπνο, ιδιαίτερα αυτό με τον αυτοματισμό στην ενεργοποίηση του εξωτερικού φορτιστή. food for thought :)

<άφησα εκτός τη φωτό στην παράθεση για οικονομία χώρου, ελπίζω να μην παραξηγηθώ>

Link to comment
Share on other sites

Κανένα κλιματιστικό δεν ρουφά αέρα απ έξω να τον φέρει μέσα,αλλοίμονο αν συνέβαινε αυτό.. Πόσο καιρό έχει να καθαριστεί από σοβαρό μαστορα να μας πει ο φίλος..

Η μόνη περίπτωση να φέρνει αέρα απ έξω, είναι να μην έχει στοκαριστει καλά η τρύπα που περνά ο σωλήνας και μπάζει από κει..

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς αυτό. Εξαίρεση είναι κάποια ελάχιστα ακριβά μοντέλα που είχα δει παλιότερα, τα οποία ανέφεραν οτι φέρνουν φρέσκο αέρα απ 'εξω, αλλά μιλάμε για πολύ ειδικές περιπτώσεις.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας προς τα πίσω τις εμπειρίες σας στο φόρουμ, βρήκα αναφορές σε καμμένες πλακέτες και λέω να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου εμπειρία που με έχει σώσει από αρχείαστα έξοδα.

 

Στο Ηράκλειο (Κρήτης) που μένω η παροχή ρεύματος δεν είναι και η καλύτερη από άποψη σταθερότητας. Το δίκτυο διανομής σε διάφορες περιοχές χωλαίνει. Π.χ. μετά από διακοπή ρεύματος, εάν είσαι κοντά σε μετασχηματιστή, το ρεύμα επιστρέφει σε πολύ ψηλή τάση και καίει πλακέτες. Επίσης υπάρχουν brownouts / πτώσεις τάσεις που καίνε μοτέρ (ψυγεία, κλιματιστικά κλπ).

 

Χωρίς να αναφερθώ σε συγκεκριμένες μάρκες συσκευών προστασίας τάσης για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τέτοιες συσκευές που σηκώνουν μέχρι 3,5KW φορτίο και προσφέρουν χρονοκαθυστέρηση και έλεγχο τάσης ρεύματος. Τις βάζω στη μπρίζα και πάνω τους το φις της συσκευής (μέχρι 12-άρι κλιματιστικό και φυσικά το ψυγείο μου). Βασικά χωρίς κεντρικό επιτηρητή τάσης στον ηλεκτρολογικό πίνακα, έχω βάλει σχεδόν σε όλες τις πρίζες από μια τέτοια συσκευή κι έχω το μυαλό μου ήσυχο. Μέχρι και στην πρίζα του ρούτερ. Για 18-άρια κλιματιστικά ο ηλεκτρολόγος μου έχει πει ότι πρέπει να συνδέονται απευθείας στη γραμμή, αλλά δεν είχα ποτέ 18-άρι να το ψάξω. Τα δικά μου που είναι 12-άρια πάντα σε φις και μετά στο προστατευτικό πάνω σε πρίζα έστω και επιτοίχια αν δε βολεύει αλλιώς από κουτί δίπλα στο κλιματιστικό.

 

Τώρα, η εμπειρία που αποκόμισα από τη χρήση των προστατευτικών τάσης τα τελευταία 8 χρόνια είναι: (α) κόβουν την παροχή ρεύματος όταν έχω υπόταση και (β) έχει καεί στα 8 αυτά χρόνια 1 προστατευτικό σε κατακλυσμό με κεραυνούς κλπ έχοντας φυσικά προστατέψει το συνδεμένο μηχάνημα.

 

 

Εχω ενα 24αρι και 2 9άρια στο σπιτι ολα ειναι στη γραμμή και σκεφτομαι να χωσω αντικεραυνικο T2 1P (Raycap η Schneider )στον πίνακα για όλες τις ασφάλειες να έχω το κεφάλι μου λίγο πιο ήσυχο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας προς τα πίσω τις εμπειρίες σας στο φόρουμ, βρήκα αναφορές σε καμμένες πλακέτες και λέω να μοιραστώ μαζί σας τη δική μου εμπειρία που με έχει σώσει από αρχείαστα έξοδα.

 

 

 

Στο Ηράκλειο (Κρήτης) που μένω η παροχή ρεύματος δεν είναι και η καλύτερη από άποψη σταθερότητας. Το δίκτυο διανομής σε διάφορες περιοχές χωλαίνει. Π.χ. μετά από διακοπή ρεύματος, εάν είσαι κοντά σε μετασχηματιστή, το ρεύμα επιστρέφει σε πολύ ψηλή τάση και καίει πλακέτες. Επίσης υπάρχουν brownouts / πτώσεις τάσεις που καίνε μοτέρ (ψυγεία, κλιματιστικά κλπ).

 

 

 

Χωρίς να αναφερθώ σε συγκεκριμένες μάρκες συσκευών προστασίας τάσης για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τέτοιες συσκευές που σηκώνουν μέχρι 3,5KW φορτίο και προσφέρουν χρονοκαθυστέρηση και έλεγχο τάσης ρεύματος. Τις βάζω στη μπρίζα και πάνω τους το φις της συσκευής (μέχρι 12-άρι κλιματιστικό και φυσικά το ψυγείο μου). Βασικά χωρίς κεντρικό επιτηρητή τάσης στον ηλεκτρολογικό πίνακα, έχω βάλει σχεδόν σε όλες τις πρίζες από μια τέτοια συσκευή κι έχω το μυαλό μου ήσυχο. Μέχρι και στην πρίζα του ρούτερ. Για 18-άρια κλιματιστικά ο ηλεκτρολόγος μου έχει πει ότι πρέπει να συνδέονται απευθείας στη γραμμή, αλλά δεν είχα ποτέ 18-άρι να το ψάξω. Τα δικά μου που είναι 12-άρια πάντα σε φις και μετά στο προστατευτικό πάνω σε πρίζα έστω και επιτοίχια αν δε βολεύει αλλιώς από κουτί δίπλα στο κλιματιστικό.

 

 

 

Τώρα, η εμπειρία που αποκόμισα από τη χρήση των προστατευτικών τάσης τα τελευταία 8 χρόνια είναι: (α) κόβουν την παροχή ρεύματος όταν έχω υπόταση και (β) έχει καεί στα 8 αυτά χρόνια 1 προστατευτικό σε κατακλυσμό με κεραυνούς κλπ έχοντας φυσικά προστατέψει το συνδεμένο μηχάνημα.

Κάτι δεν μας λες καλά ή δεν έχεις καταλάβει καλά. Αν θες στείλε τι χρησιμοποιείς.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω τη συγκεκριμένη αγορά https://voyias.gr/climaunit/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CE%AF%CF%87%CE%BF%CF%85-inverter-toshiba-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC-edge-10000-btu-ras-10j2avsg-e-ras-b10j2kvsg-e και θέλω την άποψη σας αλλά και εναλλακτική λύση αν έχετε να προτείνετε κάτι στα ίδια χρήματα. Η βασική προϋπόθεση για την αγορά του Toshiba είναι η πολύ χαμηλή στάθμη θορύβου στον ύπνο.

 

Οσο για την προστασία απο υπερτάσεις που αναφέρθηκε ο ipach εχω και εγω σε κάθε ηλεκτρική συσκευή και σηκώνει μέχρι 3680W. Πρόβλημα δεν είχα μέχρι τωρα αλλά στο Ηράκλειο Κρήτης πότε δεν ξέρεις πότε θα σκάσει το πρόβλημα αφου το δίκτυο είναι τραγικό.

Edited by islanderfi
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα στον ύπνο να χρησιμοποιείς ηλεκτρική κουβέρτα τον χειμώνα και σταθερό ανεμιστήρα το καλοκαίρι.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα στον ύπνο να χρησιμοποιείς ηλεκτρική κουβέρτα τον χειμώνα και σταθερό ανεμιστήρα το καλοκαίρι.

 

Δεν το θέλω για το χειμώνα αλλά για καλοκαίρι το a/c και το λειτουργούμε οταν υπάρχει πολύ ζέστη στη Κρήτη και υγρασία, αλλιώς υπάρχουν ανεμιστήρες οροφής σε όλο το σπίτι που λειτουργούν όλη μέρα.

Χάλασε ενα Hitachi που έχουμε και επειδή είναι ακριβή η επισκευή του θα αλλαχτεί άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θέλω για το χειμώνα αλλά για καλοκαίρι το a/c και το λειτουργούμε οταν υπάρχει πολύ ζέστη στη Κρήτη και υγρασία, αλλιώς υπάρχουν ανεμιστήρες οροφής σε όλο το σπίτι που λειτουργούν όλη μέρα.

Χάλασε ενα Hitachi που έχουμε και επειδή είναι ακριβή η επισκευή του θα αλλαχτεί άμεσα.

Σωστός. Δοκίμασε από e-shop.gr crazy sundays. Καλές τιμές και σωστή εγγύηση. Ότι διαλέξεις με R32 ψυκτικό υγρό.

Στο θέμα θορύβου μόνο εσύ θα κρίνεις στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα ψάχνω για ένα οικονομικό και ταυτόχρονα όσο καλό γίνετε κληματιστικο 9000 bt για ψηξη και θέρμανση για δωμάτιο για την μπέμπα μου που θα έρθει στον κόσμο σε λίγο καιρό έχετε να μου προτείνετε κάτι??

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα ψάχνω για ένα οικονομικό και ταυτόχρονα όσο καλό γίνετε κληματιστικο 9000 bt για ψηξη και θέρμανση για δωμάτιο για την μπέμπα μου που θα έρθει στον κόσμο σε λίγο καιρό έχετε να μου προτείνετε κάτι??

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να κοιτάς αξιολογήσεις στο Σκρουτζ, εκεί θα βγάλεις σίγουρα άκρη, με το καλό να σας έρθει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα ψάχνω για ένα οικονομικό και ταυτόχρονα όσο καλό γίνετε κληματιστικο 9000 bt για ψηξη και θέρμανση για δωμάτιο για την μπέμπα μου που θα έρθει στον κόσμο σε λίγο καιρό έχετε να μου προτείνετε κάτι??

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δες το inventor premium.. Αν τα έχεις σε μετρητά και δε θες κάρτα ή δόσεις στείλε ένα PM ο ξάδερφος μου είναι ψυκτικός και δουλεύει με έναν ψυκτικό που πουλάει inventor και τα δίνει πιο φθηνά νομίζω. Να ρωτήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Να κοιτάς αξιολογήσεις στο Σκρουτζ, εκεί θα βγάλεις σίγουρα άκρη, με το καλό να σας έρθει
Και τα δύο TCL έχουν πολύ καλές κριτικές αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν.

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες το inventor premium.. Αν τα έχεις σε μετρητά και δε θες κάρτα ή δόσεις στείλε ένα PM ο ξάδερφος μου είναι ψυκτικός και δουλεύει με έναν ψυκτικό που πουλάει inventor και τα δίνει πιο φθηνά νομίζω. Να ρωτήσουμε.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά δεν μπορώ να διαθέσω τώρα κοντά 400 ευρώ με τα μεταφορικά

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

390 μου είπε ο ξάδερφος μου πουλάνε τα νέα τα inventor professional. Δεν τα έχουν καν ακόμα στο σκρουτζ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο ξάδερφος μου είπε και σε midea και σε TCL επίσης μπορείς να πας. Πολύ ποιοτικά μηχανήματα και τα 3

Link to comment
Share on other sites

390 μου είπε ο ξάδερφος μου πουλάνε τα νέα τα inventor professional. Δεν τα έχουν καν ακόμα στο σκρουτζ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο ξάδερφος μου είπε και σε midea και σε TCL επίσης μπορείς να πας. Πολύ ποιοτικά μηχανήματα και τα 3

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα, χρησιμοποιώ τα Supco 230 και Well Intelligent Voltage Protector

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι δεν μας λες καλά ή δεν έχεις καταλάβει καλά. Αν θες στείλε τι χρησιμοποιείς.

 

Κανένα πρόβλημα, χρησιμοποιώ τα Supco 230 και Well Intelligent Voltage Protector

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από εμένα, ανάμεσα στα ακόλουθα 2 κλιματιστικά τι θα επιλέγατε;

 

https://www.skroutz.gr/s/8612976/Crown-CDCI-12FO38.html#specs

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-intercool-12000-btuh-80701218

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εγκατέστησα 2 Inventor dark. Ένα 9 κι ένα 12 btu.

 

Για κάποιο λόγο, διαπίστωσα δυστυχώς μετά την εγκατάσταση ότι τα 9,18 και 24 έχουν ενσωματωμένο usb stick που δουλεύει με την εφαρμογή Smart Clima ενώ μόνο το 12 έχει stick που δουλεύει με την εφαρμογή Inventor Control. Λογικά του 12 είναι νεότερο απ ότι κατάλαβα.

 

Το μαγαζί δεν γνώριζε προφανώς αυτή τη λεπτομέρεια. Ίδια σειρά άρα με την ίδια εφαρμογή θα δουλεύουν μου ανέφεραν πριν την αγορά. Επίσης στο site της εταιρίας αναφέρεται πως το dark λειτουργεί μόνο με την Smart Clima.

 

Mail στην Inventor μεσημεριάτικα και σε μισή ώρα απαντάνε και στέλνουν χωρίς επιβάρυνση το νέο stick για να δουλεύει και το 9 με την εφαρμογή Inventor Control.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα και από εμένα, ανάμεσα στα ακόλουθα 2 κλιματιστικά τι θα επιλέγατε;

 

https://www.skroutz.gr/s/8612976/Crown-CDCI-12FO38.html#specs

 

https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-intercool-12000-btuh-80701218

 

Ευχαριστώ

 

Το intercool στα χαρτιά έχει καλύτερες αποδόσεις και κατανάλωση (αν και δεν γράφει πόσο ακριβώς).

Αν έχει και παρόμοια ή καλύτερη εγγύηση νομίζω είναι ξεκάθαρο.

 

Βάλαμε 2 TCL Elite (9 & 12) πέρυσι και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...