Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η GREE ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙς ΠΑΡΕΙ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ 10 ΕΤΟΥΣ ΕΓΓΥΗΣΗς ΤΕΛΟΣ

 

Φαινεται να πωλουνται ακομα ομως και υπαρχει και το site! Και ενα γρηγορο search δεν εφμανιζει κατι. Θες να μας δωσεις μια πηγη απο που το διαβασες;

 

Γιατι ισως ειναι καλη ευκαιρια και αν απλα υπαρχει μονο στοκ, προφανως θα πεσει και η τιμη τους και 10 χρονια εγγυηση μπορει να μην δεν υπαρχει οπως λες αλλα εστω μια τυπικη 2 ετων θα την δινουν οσοι τα πουλησουν.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα φτιαχνω ενα σπιτι για ενοικιαση και η εταιρία μου ειπε οτι θελει κλιματισμο σε ολα τα δωματια και τα δυο σαλόνια. Συνολο 8 ξεχωριστα. Εκει που εχω κανει την έρευνα μου και κατεληξα στα midea εχοντας μια πολυ καλη τιμη λογο των κοματιων λεω δεν παιρνω τον ψυκτικό να δει τους χώρους? Ευτυχώς γιατι στα 5 σημεια λογο σοφητας δεν μπορουν να μπουν επιτοιχια. Μου επε για δαπεδου ομως η τιμη ξεφεύγει. Εψαξα και ειδα τα φορητα και θελω την αποψη σας. Εχω την δυνατότητα να τρυπησω τον τοιχο και να βγαλω την σωληνα εξωτερικά βαζοντας και σωληνα pvc για εξτρα στήριξη με σιτα απο εξω. Μου προτειναν τα argo Kenny τα καινουργια μοντελα της argo se καλη τιμη. Αξιζει το ρισκο? Θα εχω αποδοση? Θα ειναι οι πελατες ικανοποιημένοι? Εως 15 τμ ειναι τα δωματια το ενα ειναι 18 και το σαλόνι ειναι 30 το ενα και 50 το αλλο(εκει μου ειπαν για 2 9αρια).θελω βοήθεια γιατι το μπατζετ ειναι περιορισμένο και δεν θελω να νιωσω οτι πεταξα τα λεφτα μου. Αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

Ένα μόνο θα σου πω, το φορητό ακόμα και καλή απόδοση να έχει κάνει θόρυβο γιατί ο συμπιεστής είναι μέσα.....

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα φτιαχνω ενα σπιτι για ενοικιαση και η εταιρία μου ειπε οτι θελει κλιματισμο σε ολα τα δωματια και τα δυο σαλόνια. Συνολο 8 ξεχωριστα. Εκει που εχω κανει την έρευνα μου και κατεληξα στα midea εχοντας μια πολυ καλη τιμη λογο των κοματιων λεω δεν παιρνω τον ψυκτικό να δει τους χώρους? Ευτυχώς γιατι στα 5 σημεια λογο σοφητας δεν μπορουν να μπουν επιτοιχια. Μου επε για δαπεδου ομως η τιμη ξεφεύγει. Εψαξα και ειδα τα φορητα και θελω την αποψη σας. Εχω την δυνατότητα να τρυπησω τον τοιχο και να βγαλω την σωληνα εξωτερικά βαζοντας και σωληνα pvc για εξτρα στήριξη με σιτα απο εξω. Μου προτειναν τα argo Kenny τα καινουργια μοντελα της argo se καλη τιμη. Αξιζει το ρισκο? Θα εχω αποδοση? Θα ειναι οι πελατες ικανοποιημένοι? Εως 15 τμ ειναι τα δωματια το ενα ειναι 18 και το σαλόνι ειναι 30 το ενα και 50 το αλλο(εκει μου ειπαν για 2 9αρια).θελω βοήθεια γιατι το μπατζετ ειναι περιορισμένο και δεν θελω να νιωσω οτι πεταξα τα λεφτα μου. Αξιζει?

 

Μια χαρά αποδίδουν αρκεί να επιλέξεις το κατάλληλο σε απόδοση μηχάνημα για το χώρο σου

Στα φορητά έχεις μεγαλύτερο θόρυβο διότι έχεις το συμπιεστή (την εξωτερική μονάδα) μέσα στο χώρο σου. Δεν είναι καλή λύση για υπνοδωμάτια λόγω θορύβου αλλά αν πραγματικά δεν υπάρχει άλλη λύση τότε δεν έχεις άλλη επιλογή . Γιατί δεν μπορούν να μπουν κλιματιστικά τοίχου; Λόγω χαμηλού ύψους ;

 

Δεν έχω καταλάβει όμως πόσα φορητά ψάχνεις και τί απόδοσης το καθένα .

 

To Argo δεν θα το πρότεινα . Καλύτερη επιλογή στα ίδια λεφτά :

https://www.skroutz.gr/s/18495822/Inventor-Chilly.html

Λιγότερο θόρυβο .

Μεγαλύτερη απόδοση 9000 btu/h αντί του Argo που βγάζει 8000 btu/h

3 χρόνια εγγύηση αντί για τα 2 χρόνια του Argo .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη θλεω να κανω μια ερωτηση τεχνικη.λενε τωρα οτι τα κλιματιστικα ειναι επιφοβα λογω της καταστασης.στα μεγαλα εμπορικα διαφημιζουν οτι εχουν κλιματιστικα που δεν ανακυκλωνουν τον αερα.πως γινεται αυτο>βασικα υπαρχουν 2 ειδη? εμεις ποια εχουμε? εγω εχω ενα mitsubishi 20 χρονων ακριβως.ζωη να εχει το ατιμο.δωστε λιγο γνωση οσοι ξερετε.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα είδα κλιματισμού. Αυτά που έχουμε στο σπίτι ανακυκλωνουν τον αέρα. Προφανώς και δεν μπορούν να φέρουν φρέσκο αέρα απ' έξω όπως κάνει πχ το κλιματιστικο του αυτοκινήτου. Στα σπίτια δεν νομίζω να υπάρχει θέμα (εκτός αν κάποιος νοσεί). Λόγος έγινε περισσότερο για τον κλιματισμό σε δημόσιους χώρους και ΜΜΜ,.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγγνωμη θλεω να κανω μια ερωτηση τεχνικη.λενε τωρα οτι τα κλιματιστικα ειναι επιφοβα λογω της καταστασης.στα μεγαλα εμπορικα διαφημιζουν οτι εχουν κλιματιστικα που δεν ανακυκλωνουν τον αερα.πως γινεται αυτο>βασικα υπαρχουν 2 ειδη? εμεις ποια εχουμε? εγω εχω ενα mitsubishi 20 χρονων ακριβως.ζωη να εχει το ατιμο.δωστε λιγο γνωση οσοι ξερετε.

 

Τα εμπορικά κατάστήματα συνήθως έχουν συστήματα κλιματισμού. Το τονίζω γιατί κλιματισμό δεν έχουμε στα σπίτια μας παρά μόνο ψύξη (λανθασμένα τα αποκαλούμε οικιακά κλιματιστικά) . Στα συστήματα κλιματισμού έχεις ψύξη του αέρα ,ανακύκλωση του αέρα, εισαγωγή νωπού αέρα, εξαερισμό και έλεγχο υγρασίας .

 

Τα κλιματιστικά στα σπίτια κάνουν μόνο ανακύκλωση και ψύξη . Δε χρειάζεται να σε προβληματίζει εκτός και αν έχεις έναν άρρωστο στο σπίτι τότε το κλιματιστικό θα βοηθήσει να εξαπλωθεί ο ιός με πιο αποτελεσματικό τρόπο . Το πρόβλημα είναι στα ΜΜΜ δημόσια κτίρια και καταστήματα.

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

ναι το θεμα ειναι οτι αυτοι ειχαν πει για κλιματιστικα γενικα,δεν διευκρινησαν.ευχαριστω για την πληροφορια και την διευκρινιση. δλ. τα δικα μας απλα ανακυκλωνουν τον εσωτερικο αερα και τον ψυχουν?
Link to comment
Share on other sites

ναι το θεμα ειναι οτι αυτοι ειχαν πει για κλιματιστικα γενικα,δεν διευκρινησαν.ευχαριστω για την πληροφορια και την διευκρινιση. δλ. τα δικα μας απλα ανακυκλωνουν τον εσωτερικο αερα και τον ψυχουν?

 

Ναι . Εκτός του Ururu Sharara της Daikin όπου έχει εισαγωγή φρέσκου αέρα πέρα απο ανακύκλωση .

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το έχω δει σε σπίτι φιλικού προσώπου και είναι σχεδόν το ίδο με το δικό μου (Fujitsu ASYA09KLWA). Όπως είναι γνωστό, οι φτηνές σειρές των εταιριών είναι περίπου το ίδιο κλιματιστικό (φασόν από κίνα). Μην το φοβάσαι αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις και μεγάλο budjet. Στην κατηγορία κάτω απο 500€ για 9άρι πάνω κάτω ίδια τα βλέπω όλα.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος εμπειρία με Inventor;

 

Τι θελεις να μαθεις;;;

Το δουλευω απροσκοπτα επι 5 χρονια περιπου.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος εμπειρία με Inventor;

 

 

Εχω βάλει τον Απρίλη τα Life Pro 24αρι και 2 9αρια με Wifi αλλα ακόμη ουτε τα εχω δοκιμάσει (Δεν βαρεσε καυσωνας ακόμη.)

Ας ελπίσω οτι δεν θα με απογοητεύσουν.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε !

 

Σκέφτομαι αυτο :

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-tcl-elite-premium-12chsaxac1-12000btu-0

 

O χώρος ειναι περίπου 40-45 τετραγωνικα όχι ενιαιος,είχα εκει ένα ...Nipro 9000btu,για χρόνια και στην ψύξη τα πήγαινε μια χαρά ...

Για τα TCL,βλέπω καλά λόγια,οπότε θα ειμαι ΟΚ ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια αναμεσα σε inventor dark και nemesis pro στα 24000 btu ποιο θα διαλεγατε και γιατι με ενδιαφερει ποιο εχει τα καλυτερα φιλτρα και εδω μπερδευομαι γιατι το nemesis pro δεν εχει φιλτρο hepa και το τριπλο φιλτρο εχει ομως φιλτρο υψηλης πυκνοτητας φωτοκατασταλτικο φιλτρο και ηλεκτροσταλτικο φιλτρο τα τελευταια 3 δεν τα εχει το dark
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια αναμεσα σε inventor dark και nemesis pro στα 24000 btu ποιο θα διαλεγατε και γιατι με ενδιαφερει ποιο εχει τα καλυτερα φιλτρα και εδω μπερδευομαι γιατι το nemesis pro δεν εχει φιλτρο hepa και το τριπλο φιλτρο εχει ομως φιλτρο υψηλης πυκνοτητας φωτοκατασταλτικο φιλτρο και ηλεκτροσταλτικο φιλτρο τα τελευταια 3 δεν τα εχει το dark

 

Το Nemesis pro .

Αν θες τριπλό φίλτρο και HEPA τότε το: https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198497-inventor-p9vi32-24wf-passion-eco?cmicc=skroutz

Link to comment
Share on other sites

εσυ για ποιο λογο θα προτιμουσες το nemesis pro?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

εσυ για ποιο λογο θα προτιμουσες το nemesis pro?

 

Γιατί έχει περισσότερα features απο το Dark και έξτρα φίλτρο. Σε κατανάλωση στην ψύξη είναι τα ίδια.

To Dark όμως είναι πιο αθόρυβο χωρίς να σημαίνει ότι το Nemesis Pro δεν είναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ενημέρωση στο πρόβλημα που μου είχε παρουσιάσει ένα ΤΟΥΟΤΟΜΙ Izuru.H ταλαιπωρία έφθασε σχεδόν 1 μήνα.

Η επίσημη αντιπροσωπεία ζητούσε να υπενθυμίσω 42Ε για να έλθει να διαπιστώσει ότι πρόκειται για καμμένη πλακέτα .Τελικά για να μην πολυλογώ η καμμένη πλακέτα κοστολογήθηκε στα 250Ε!!!! και παραλαβή λέει από τον ...χειμώνα.Σε όλα τα εξωτερικά -ανεξάρτητα συνεργεία που απευθύνθηκα μου είπαν ότι είτε δεν αναλαμβάνουν είτε δεν μπορούν να την επισκευάσουν.Όλα αυτά για ένα μηχάνημα πενταετίας.

Τελικά το κλιματιστικό πετάχτηκε στην ανακύκλωση με μεγάλη μου χαρά. Αγοράσθηκε ένα οικονομικό άλλης-φυσικά- μάρκας και η περιπέτεια έληξε . Οσο για την Toyotomi και την αντιπροσωπεια της ούτε θέλω να την ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ενημέρωση στο πρόβλημα που μου είχε παρουσιάσει ένα ΤΟΥΟΤΟΜΙ Izuru.H ταλαιπωρία έφθασε σχεδόν 1 μήνα.

Η επίσημη αντιπροσωπεία ζητούσε να υπενθυμίσω 42Ε για να έλθει να διαπιστώσει ότι πρόκειται για καμμένη πλακέτα .Τελικά για να μην πολυλογώ η καμμένη πλακέτα κοστολογήθηκε στα 250Ε!!!! και παραλαβή λέει από τον ...χειμώνα.Σε όλα τα εξωτερικά -ανεξάρτητα συνεργεία που απευθύνθηκα μου είπαν ότι είτε δεν αναλαμβάνουν είτε δεν μπορούν να την επισκευάσουν.Όλα αυτά για ένα μηχάνημα πενταετίας.

Τελικά το κλιματιστικό πετάχτηκε στην ανακύκλωση με μεγάλη μου χαρά. Αγοράσθηκε ένα οικονομικό άλλης-φυσικά- μάρκας και η περιπέτεια έληξε . Οσο για την Toyotomi και την αντιπροσωπεια της ούτε θέλω να την ξέρω...

και μετα σου λεει παρε επωνυμο, για να εχεις καλο και γρηγορο σερβις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προς γνώση γενικότερα. Υπάρχει εταιρεία που κάνει δωρεάν διάγνωση και επισκευή πλακέτας από διάφορες συσκευές ( εκτός εικόνας - ήχου) όπως ψυγεία, πλυντήρια, AC, UPS κλπ. Όποιος βρεθεί σε αντιστοιχη περίπτωση μπορεί να δοκιμάσει....
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχει περισσότερα features απο το Dark και έξτρα φίλτρο. Σε κατανάλωση στην ψύξη είναι τα ίδια.

To Dark όμως είναι πιο αθόρυβο χωρίς να σημαίνει ότι το Nemesis Pro δεν είναι καλό.

πηρα το nemesis pro τελικα μεσα στην βδομαδα το περναω σε ευχαριστω
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Προς γνώση γενικότερα. Υπάρχει εταιρεία που κάνει δωρεάν διάγνωση και επισκευή πλακέτας από διάφορες συσκευές ( εκτός εικόνας - ήχου) όπως ψυγεία, πλυντήρια, AC, UPS κλπ. Όποιος βρεθεί σε αντιστοιχη περίπτωση μπορεί να δοκιμάσει....

Nαι υπάρχει και είναι σοβαρή εταιρεία.Αλλά πρέπει να βγάλεις εσύ την πλακέτα και να την στείλεις μέσω κουριερ ή να την πας ο ίδιος εκεί για να την ελέγξουν και να σου πουν αν φτιάχνεται ή όχι.

Όχι ότι πιο "φιλικό" για τον μέσο χρήστη κλιματιστικού...Δεν απευθύνεται στο ευρύ κοινό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...