Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@korak42 Δεν δουλεύει μάλλον έχει κάει.. ξέρετε πάνω κάτω πόσο θα μου έρθει η λυπητερή ?
Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί ο πυκνωτης.

Κόστος 7€.

Πρόσεχε όμως γιατί οι τεχνικοί κοροϊδεύουν συνήθως και λένε για πλακέτες κλπ.

Αν σου πει πλακέτα η επισκευή είναι περίπου 15€ συν βάλε βγάλε, αλλά δεν καίγεται όταν είναι κλειστό.

Ψάξε στο marketplace του facebook.

Και συζήτησε για κόστος.

Μην πληρώσεις επίσκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί ο πυκνωτης.

Κόστος 7€.

Πρόσεχε όμως γιατί οι τεχνικοί κοροϊδεύουν συνήθως και λένε για πλακέτες κλπ.

Αν σου πει πλακέτα η επισκευή είναι περίπου 15€ συν βάλε βγάλε, αλλά δεν καίγεται όταν είναι κλειστό.

Ψάξε στο marketplace του facebook.

Και συζήτησε για κόστος.

Μην πληρώσεις επίσκεψη.

Νταξ θα ταλαιπωρηθεί ο άνθρωπος εκεί που είναι η εξωτερική μονάδα...απλά ήθελα να ξέρω πάνω κάτω που θα κυμανθεί το κόστος ...

Θα ενημερώσω ...ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω για ένα δεκαοχτάρι και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι αξιόπιστο, ει δυνατόν, κάτω των 1000€. Επίσης, η λειτουργία WiFi που θεωρώ χρήσιμη, κάνει το μηχάνημα πιο ευπαθές;

 

Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω για ένα δεκαοχτάρι και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι αξιόπιστο, ει δυνατόν, κάτω των 1000€. Επίσης, η λειτουργία WiFi που θεωρώ χρήσιμη, κάνει το μηχάνημα πιο ευπαθές;

 

Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αύριο έχει το e-shop προσφορές.

Κάθε Κυριακή στο crazysundays, έχει ξεκινήσει, τρέξε γιατί ξεπουλά γρήγορα.

Έχουμε αγοράσει 5 διαφορετικές μονάδες.

Άψογη εξυπηρέτηση, άψογη τεχνολογία, R32 ψυκτικό, εγγύηση που οκ δεν χρειάστηκε, αλλά η εγγύηση του e-shop σε ότι πουλάει, είναι κορυφαία στην Ελλάδα

Και θα πάρεις 2 μονάδες με αυτά τα λεφτά και θα περισσέψουν και για κάμποσα σουβλάκια.

 

Μην ψάξεις πουθενά αλλού.

 

Και ότι πάρεις προσοχή ΜΟΝΟ R32 ψυκτικό και όσο το δυνατόν λιγότερους αυτοματισμούς. Wi-Fi, ιονιστες, αφυγρανση κλπ. Αν γίνεται βέβαια.

Ένα σπλιτ ψυκτικό μηχάνημα (προσοχή δεν λέγονται Air condition γιατί δεν κάνουν τίποτα στον αέρα πέρα από ψύξη και ανακύκλωση) κάνει από την λειτουργία του αφυγρανση.

 

Εννοείται ότι μαζί θα χρησιμοποιηθεί και ανεμιστήρας που δίνει 40% οικονομία στο ρεύμα.

Ανεμιστήρας με μεγάλη φτερωτή και μικρή ταχύτητα.

Οροφής είναι ιδανικός.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κοίταξα στο eshop αλλά έχει μόνο 9αρι στα crazy Sundays... Λόγω μεγάλου χώρου χρειάζομαι δύο 18αρια, απλά θα πάρω πρώτα το ένα.

 

Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω για ένα δεκαοχτάρι και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι αξιόπιστο, ει δυνατόν, κάτω των 1000€. Επίσης, η λειτουργία WiFi που θεωρώ χρήσιμη, κάνει το μηχάνημα πιο ευπαθές;

 

Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ο χώρος είναι επαγγελματικός ; Θα δουλεύουν για ώρες τα κλιματιστικά κάθε μέρα ; Όχι το wifi δεν το κάνει πιο ευπαθές .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κοίταξα στο eshop αλλά έχει μόνο 9αρι στα crazy Sundays... Λόγω μεγάλου χώρου χρειάζομαι δύο 18αρια, απλά θα πάρω πρώτα το ένα.

 

Στάλθηκε από το JNY-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχει στο σάιτ με προσφορά 18άρια.

Ρίξε μια ματιά και εκεί.

Με τα ίδια λεφτά θα πάρεις 2.

Αν μπορείς, να τα βάλεις όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έχει στο σάιτ με προσφορά 18άρια.

Ρίξε μια ματιά και εκεί.

Με τα ίδια λεφτά θα πάρεις 2.

Αν μπορείς, να τα βάλεις όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Να πάρει από eshop οπωσδήποτε...

Μάλιστα και τι να πάρει aux η αριελι;

Καλό είναι να είμαστε σοβαροί στις απαντήσεις μας και όταν δεν έχουμε γνώσεις καλύτερα να μην απαντάμε.

Ακόμα και λίγο πιο πίσω να πας στο τσατ θα δεις προβλήματα με αριελι κτλ από τις πρώτες ημέρες κιόλας.

Σοβαρό αιρκουλερ θέλει ο ανθρωπος Daikin, Mitsubishi , Fujitsu... Meta midea , toyotomi κτλ.

Εννοείται αποφεύγουμε μάρκες της πλάκας όταν ψάχνουμε σοβαρό μηχανημα εκτός αν υπάρχει σοβαρό οικονομικό θέμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να έχει καεί ο πυκνωτης.

Κόστος 7€.

Πρόσεχε όμως γιατί οι τεχνικοί κοροϊδεύουν συνήθως και λένε για πλακέτες κλπ.

Αν σου πει πλακέτα η επισκευή είναι περίπου 15€ συν βάλε βγάλε, αλλά δεν καίγεται όταν είναι κλειστό.

Ψάξε στο marketplace του facebook.

Και συζήτησε για κόστος.

Μην πληρώσεις επίσκεψη.

Nεότερα από το μέτωπο...

 

Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Επικοινώνησα με 2-3 εταιρείες που κάνουν service.Περιέγραψα το πρόβλημα.Όλοι μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν την επισκευή ,μάλλον πρόκειται για καμένη πλακέτα και να απευθυνθώ στην αντιπροσωπία της Toyotomi,πράγμα που έκανα.Η κυρία με ενημέρωσε ότι το κόστος της επίσκεψης του τεχνικού είναι ...42Ε( ούτε γιατρός) + τα όποια ανταλλακτικά .Τσίνησα και τελικά περιμένω τηλέφωνο από τον τεχνικό να κανονίσουμε τι μπορεί να γίνει...

Τελος πάντων έχοντας εμπειρία από 3 Mitsubishi Heavy Ιndustries( 20 και 15 ετίας ) που δεν έχουν κάνει κιχ ,δηλώνω ελαφρώς απογοητευμένος από την Toyotomi.

Σύντομα θα χρειαστώ ακόμα ένα 12άρι κλιματιστικό οπότε καλό θα αρχίσω και εδώ την έρευνα αγοράς. Τoyotomi από τώρα εκτός ...

Edited by rafalef1
Link to comment
Share on other sites

Nεότερα από το μέτωπο...

 

 

 

Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Επικοινώνησα με 2-3 εταιρείες που κάνουν service .Περιέγραψα το πρόβλημα.Όλοι μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν την επισκευή ,μάλλον πρόκειται για καμένη πλακέτα και να απευθυνθώ στην αντιπροσωπία της Toyotomi,πράγμα που έκανα.Η κυρία με ενημέρωσε ότι το κόστος της επίσκεψης του τεχνικού ειναι ...42Ε( ούτε γιατρός) + τα όποια ανταλλακτικά .Τσίνησα και τελικά περιμένω τηλέφωνο από τον τεχνικό να κανονίσουμε τι μπορεί να γίνει...

 

Τελος πάντων έχοντας εμπειρία από 3 Mitsubishi Heavy industries( 20 και 15 ετίας ) που δεν έχουν κάνει κιχ ,δηλώνω ελαφρώς απογοητευμένος από την Toyotomi.

 

Σύντομα θα χρειαστώ ακόμα ένα 12άρι κλιματιστικό οπότε καλό θα αρχίσω και εδώ την έρευνα αγοράς. Τoyotomi από τώρα εκτός ...

Ψάξε στην χρυσή ευκαιρία να βρεθεί ο κατάλληλος τεχνικός να επισκευάσει την πλακέτα.

Το κόστος επισκευής είναι πολύ μικρό, αν βέβαια φταίει αυτό.

Είχα έναν από το Παγκράτι αλλά τώρα δεν απαντάει στο μαγαζί.

Προφανώς λόγω κορωνοϊού.

Σε ένα δικό μου παλιό που ξεκινούσε μετά από 2-3 προσπάθειες και τελικά σταμάτησε τελείως, άλλαξα πυκνωτη και έζησε άλλα 5 χρόνια, μέχρι που πήρε πολλά μπόσικα ο συμπιεστής και έκανε θόρυβο και βέβαια αντικαταστάθηκε.

 

Πάντως αν τα μηχανικά μέρη είναι εντάξει δεν αξίζει να το πετάξεις.

Η πλακέτα σίγουρα επισκευάζεται.

 

 

 

Να πάρει από eshop οπωσδήποτε...

Μάλιστα και τι να πάρει aux η αριελι;

Καλό είναι να είμαστε σοβαροί στις απαντήσεις μας και όταν δεν έχουμε γνώσεις καλύτερα να μην απαντάμε.

Ακόμα και λίγο πιο πίσω να πας στο τσατ θα δεις προβλήματα με αριελι κτλ από τις πρώτες ημέρες κιόλας.

Σοβαρό αιρκουλερ θέλει ο ανθρωπος Daikin, Mitsubishi , Fujitsu... Meta midea , toyotomi κτλ.

Εννοείται αποφεύγουμε μάρκες της πλάκας όταν ψάχνουμε σοβαρό μηχανημα εκτός αν υπάρχει σοβαρό οικονομικό θέμα.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

 

Ο άνθρωπος με τογιοτομι έχει πρόβλημα, από αυτά που προτείνεις.

Ο καθένας εδώ καταθέσει την γνώμη του, άσχετα αν δεν σου αρέσει.

 

Τα AUX είναι toyotomi στην υλοποίηση, το ταμπελακι αλλάζει.

Απλώς εγώ έχω πάρει aux 18αρι πριν 6 χρόνια και ο τεχνικός γείτονας που το είδε αγόρασε 10 για την αποθήκη του γιατί τα έδινε 290€ προσφορά.

Δεν καίει τίποτα και είναι απλό, όχι ινβερτερ.

Τα ινβερτερ δεν έχουν αξία που νομίζουμε ότι έχουν και δεν έχουν την απόδοση των συμβατικών.

Αυτό που έχω εγώ δουλεύει συνεχώς (σχεδόν) γιατί καλύπτει όλο το σπίτι, χωρίς πρόβλημα.

Αν μία μονάδα έχει πρόβλημα, υπάρχουν εγγυήσεις.

Τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα αν παρουσιάσει πρόβλημα, άντε γειά.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στην χρυσή ευκαιρία να βρεθεί ο κατάλληλος τεχνικός να επισκευάσει την πλακέτα.

 

 

Τα AUX είναι toyotomi στην υλοποίηση, το ταμπελακι αλλάζει.

Απλώς εγώ έχω πάρει aux 18αρι πριν 6 χρόνια και ο τεχνικός γείτονας που το είδε αγόρασε 10 για την αποθήκη του γιατί τα έδινε 290€ προσφορά.

Δεν καίει τίποτα και είναι απλό, όχι ινβερτερ.

Τα ινβερτερ δεν έχουν αξία που νομίζουμε ότι έχουν και δεν έχουν την απόδοση των συμβατικών.

Αυτό που έχω εγώ δουλεύει συνεχώς (σχεδόν) γιατί καλύπτει όλο το σπίτι, χωρίς πρόβλημα.

Αν μία μονάδα έχει πρόβλημα, υπάρχουν εγγυήσεις.

Τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα αν παρουσιάσει πρόβλημα, άντε γειά.

 

Tα Τοyotomi λένε ότι είναι μοντέλα της Gree .

Αυτός με τα inverter και την μειωμένη απόδοση είναι ένας αστικός μύθος.

Link to comment
Share on other sites

Tα Τοyotomi λένε ότι είναι μοντέλα της Gree .

 

Αυτός με τα inverter και την μειωμένη απόδοση είναι ένας αστικός μύθος.

Τότε cree είναι και τα aux.

Εγώ το δικό το έχω δει ακριβώς ίδιο τογιοτομι.

Τώρα στο άλλο σκέλος.

Δεν είναι δυνατόν ένας συμπιεστης να έχει γραμμική απόδοση σε όλο το εύρος των στροφών.

Τεχνικά δεν γίνεται.

Η χρήση του βοηθά μόνο σε μικρούς χώρους όπου η χρήση συμβατικών προκαλεί σκαλοπάτι στην θερμοκρασία και βέβαια γιατί σε μία κρεβατοκάμαρα που θα ήταν ιδανικό ένα 3.000 btu, δεν υπάρχει.

Για οικονομία και σωστή λειτουργία οι μονάδες ψύξης θέρμανσης (προσοχή τα σπλιτ των σπιτιών ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κλιματιστικά) πρέπει να είναι χαμηλά στο 1,20μ , για να μην χρειάζεται να ψυχουν όλο τον χώρο αλλά μόνο τον μισό λόγω του φαινομένου του πιστονιου, χειμώνα καλοκαίρι και να είναι όσο δυνατόν μεγαλύτερα σε ισχύ, ώστε ο λόγος watt/btu να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή.

Επίσης το νέο ψυκτικό r32 είναι απαραίτητο.

Σε μεγάλες μονάδες κτιρίων, δεν υπάρχουν ινβερτερ γιατί επειδή είναι κλιματιστικά έχουν μεθόδους καθαρισμού και εμπλουτισμού του αέρα και ο έλεγχος γίνεται τοπικά με έλεγχο του αέρα.

 

Αλλά φεύγουμε από το θέμα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Κλιματιστικό carrier πέρυσι δουλευε κανονικά και τώρα που το έβαλα στο κρύο βγάζει ζεστό φουλ. Δοκίμασα τα πάντα δε κρυωνει.

Τι να φταίει;

Edited by Linuxisti
Link to comment
Share on other sites

Κλιματιστικό carrier πέρυσι δουλευε κανονικά και τώρα που το έβαλα στο κρύο βγάζει ζεστό φουλ. Δοκίμασα τα πάντα δε κρυωνει.

Τι να φταίει;

Μάλλον κόλλησε η βαλβίδα.

Κάνε μερικές αλλαγές ζεστό κρύο και δοκίμασε μερικά χτυπηματακια κοντά στην βαλβίδα.

Άλλαξε θερμοκρασία επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κόλλησε η βαλβίδα.

Κάνε μερικές αλλαγές ζεστό κρύο και δοκίμασε μερικά χτυπηματακια κοντά στην βαλβίδα.

Άλλαξε θερμοκρασία επίσης.

Ευχαριστώ για την απάντηση ποια είναι η βαλβίδα;

Δοκίμασα τα άλλα και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κλιματιστικό carrier πέρυσι δουλευε κανονικά και τώρα που το έβαλα στο κρύο βγάζει ζεστό φουλ. Δοκίμασα τα πάντα δε κρυωνει.

Τι να φταίει;

 

Εγγύηση δεν έχει ; Πάρε τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία . Μάλλον κόλλησε η τετράοδη στην εξωτερική μονάδα και δεν οπλίζει στην ψύξη .

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα φορητό κλιματιστικό περίπου στα 800€

Με ενδιαφέρει μόνον η ψύξη και όσο γίνεται να είναι αθόρυβο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω να ρωτησω για τα TCL ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ τη γνωμη εχετε ???? 10 χρονια εγγυηση... οπως και η gree και μετα ΧΕΩΚΩΠΗΣΕ....

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΑΛΙΑ YOKOHAMA ...ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ??/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω να ρωτησω για τα TCL ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ τη γνωμη εχετε ???? 10 χρονια εγγυηση... οπως και η gree και μετα ΧΕΩΚΩΠΗΣΕ....

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΑΛΙΑ YOKOHAMA ...ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ??/

 

Ασχετο, αλλα η Gree υπαρχει ακομα. Γιατι λες οτι χρεοκοπησε;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...