Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα LG 18αρι (Όχι inverter) απο το 2006 στο σαλόνι και κάθε 5 λεπτά ή και λιγότερο, μπαίνει σε διαδικασία αποψυξης έχοντας στο σε 23 βαθμούς θερμοκρασία με εξω να έχει τώρα 15 βαθμους. Γνωρίζει κανείς κάτι? Μπορώ να κάνω κατι ο ίδιος ή καλύτερα να φωνάξω τεχνικο?

Καθαρισμό σε φίλτρα έκανα πρόσφατα!

Edited by kossss
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα LG 18αρι (Όχι inverter) απο το 2006 στο σαλόνι και κάθε 5 λεπτά ή και λιγότερο, μπαίνει σε διαδικασία αποψυξης έχοντας στο σε 23 βαθμούς θερμοκρασία με εξω να έχει τώρα 15 βαθμους. Γνωρίζει κανείς κάτι? Μπορώ να κάνω κατι ο ίδιος ή καλύτερα να φωνάξω τεχνικο?

Καθαρισμό σε φίλτρα έκανα πρόσφατα!

 

Φώναξε τεχνικό να το δεί . Μπορεί να του λείπει φρέον .

Link to comment
Share on other sites

Το arielli που έβαλα πριν λίγες μέρες ξαφνικά στο ζεστό δε βγάζει ζεστό αέρα... Αλλά χλιαρό.. Μίλησα με eshop θα στείλουν τεχνικό λέει... Απίστευτα πράγματα...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι.. Δουλεύει όλα οκ ΑΛΛΑ κάνει θόρυβο η εσωτερική μονάδα.. Ήρθε τεχνικός, σπασμένη φτερωτή μου λέει. Φαινεται κιόλας λείπουν πλαστικά.. Μίλησα με e-shop και περιμένω. Αν μου πουν οτιδήποτε τι κάνω; φτιάχνεται κάπως αυτό; η το πετάω και παίρνω άλλο;

 

Καινούριο μηχάνημα ρε ****το...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι.. Δουλεύει όλα οκ ΑΛΛΑ κάνει θόρυβο η εσωτερική μονάδα.. Ήρθε τεχνικός, σπασμένη φτερωτή μου λέει. Φαινεται κιόλας λείπουν πλαστικά.. Μίλησα με e-shop και περιμένω. Αν μου πουν οτιδήποτε τι κάνω; φτιάχνεται κάπως αυτό; η το πετάω και παίρνω άλλο;

 

 

 

Καινούριο μηχάνημα ρε ****το...

Δυστυχώς είναι η επιβεβαίωση του ότι πληρώνεις παίρνεις..

Εφόσον είναι μέσα στην εγγύηση θα πρέπει και να το φτιάξουν.

Κρίμα όμως να αντιμετωπίζεις τόσα θέματα σε ένα καινούργιο μηχάνημα.

Έχε υπομονή να δεις τι θα σου πουν η πάρε απευθείας τηλ αν έχει εδώ αντιπροσωπεία.

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Απορία, για 18000btu θέλουμε ξεχωριστή γραμμή ρεύματος από τον πίνακα ή μπορούμε να πάρουμε και από το καπάκι;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Απορία, για 18000btu θέλουμε ξεχωριστή γραμμή ρεύματος από τον πίνακα ή μπορούμε να πάρουμε και από το καπάκι;

 

 

 

Αν είναι γραμμή 3x1.5 εισαι στο ρίσκο.Για σιγουριά θες δική του γραμμη 3x2.5 και έχεις το κεφάλι σου ησυχο με 16άρα ασφαλεια φυσικά.Για 24αρι δεν το συζητάμε κάν

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχω arielli με σπασμένη φτερωτή. Αγορασμένο από eshop. Έφεραν ανταλλακτικό για άλλη φτερωτή και θέλουν να μου χρεώσουν την φτερωτή από ότι κατάλαβα και εννοείται να φέρω δικό μου τεχνικό να τη βάλει. Μιλάμε για κλιματιστικό 3 μηνών. Τι κάνω; πως να κινηθώ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω arielli με σπασμένη φτερωτή. Αγορασμένο από eshop. Έφεραν ανταλλακτικό για άλλη φτερωτή και θέλουν να μου χρεώσουν την φτερωτή από ότι κατάλαβα και εννοείται να φέρω δικό μου τεχνικό να τη βάλει. Μιλάμε για κλιματιστικό 3 μηνών. Τι κάνω; πως να κινηθώ;
η φτερωτή πως έσπασε; μόνη της η κάποιος την έσπασε;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ήταν από την αρχή φαντάζομαι γιατί έκανε θόρυβο.. Είχε χάσει τα μπόσικα μου είπε ο τεχνικός.. Το έχουν συναντήσει ξανά μου είπε σε arielli..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας αν στο κλιματιστικο Midea Mission II MB-24N8D0-I ρυθμιζονται και οι καθετες περσιδες από το τηλεκοντρόλ ουτοσωστε να κινουνται αυτόματα? γιατι στο εγχειριδιο ετσι γραφει όπως επισης και στο τηλεκοντρόλ όταν κρατας πατημενο το καταλληλο πληκτρο για δυο δευτερόλεπτα ενεργοποιούνται οι καθετες περσιδες, και ενώ δειχνει ότι πηρε την εντολη το κλιματιστικο οι περσιδες είναι σταθερες….
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους ,επειδή ψάχνω για 2 9ρια για το σπίτι έχει κάποιος άποψη για το HISENSE MINI APPLE PIE 9000 BTU/h ;Για την ποιότητα ,την αξιοπιστία της εταιρίας ;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πηρα στη Black friday 2 12αρια Morris απο 429 στα 289...δεν ξερω σε βαθος χρονου αλλα προς το παρον φαινονται πολυ ποιοτικα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο θεμα αποδοσης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά,έχω στο υπνοδωμάτιο ένα Toyotomi Izuru 9000 BTU εξαετίας περίπου. Ημουν ευχαριστημένος μέχρι πριν χθες. Είχα να το δουλέψω από πέρυσι το καλοκαιρι είχα καθαρισει φιλτρα κλπ, εκτός πρίζας .Το βάζω σήμερα να δουλέψει ... μου ρίχνει την ασφάλεια. Το ξανανοίγω και έχω δουλεύει δεν βγάζει παγωμένο αέρα και αναβοσβήνουν τα λεντ υποδεικνύοντας βλάβη. Θα πάρω τεχνικό αλλά θα ήθελα μια γνώμη του την μπορεί να φταίει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω στο υπνοδωμάτιο ένα Toyotomi Izuru 9000 BTU εξαετίας περίπου. Ημουν ευχαριστημένος μέχρι πριν χθες. Είχα να το δουλέψω από πέρυσι το καλοκαιρι είχα καθαρισει φιλτρα κλπ, εκτός πρίζας .Το βάζω σήμερα να δουλέψει ... μου ρίχνει την ασφάλεια. Το ξανανοίγω και έχω δουλεύει δεν βγάζει παγωμένο αέρα και αναβοσβήνουν τα λεντ υποδεικνύοντας βλάβη. Θα πάρω τεχνικό αλλά θα ήθελα μια γνώμη του την μπορεί να φταίει.

 

Δες αν δουλεύει ο ανεμιστήρας στην εξωτερική μονάδα μπορεί να έκανε βραχυκύκλωμα και να έχει καεί

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λένε τώρα για τον ιό να προσέχουμε τα κλιματιστικά,αφορούν τα επαγγελματικά η και το οικιακά;φτάνει μόνο η ετήσια συντήρηση η πρέπει να προσέξουμε κάτι επιπλέον;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

@korak42 Δεν δουλεύει μάλλον έχει κάει.. ξέρετε πάνω κάτω πόσο θα μου έρθει η λυπητερή ?

 

Όχι δεν ξέρω τιμή δυστυχώς Πάντος αν είναι τελικά ο ανεμιστήρας σίγουρα είναι πιο φτηνός από τον συμπιεστή ο τεχνικός θα σου πει δεν τον γλιτώνεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...