Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα φορητά βγαίνουν μέχρι 12000 btu/h . Δεν πρόκειται να καλύψεις τέτοιο χώρο με φορητό . Εκτός και αν έχει κανα σπίτι με κουφώματα με τριπλό τζάμι και φουλ ντυμένο με θερμομόνωση τουλάχιστον 15-20 εκατοστών . Τότε ίσως . Για τυπική κατοικία με τυπική μόνωση και κουφώματα δεν θα κάνεις τίποτα .

 

Για τον χώρο σου καλό είναι να κοιτάξεις ένα 18άρι ή 24άρι για να καλύψεις όσο γίνεται και τα υπνοδωμάτια .

 

Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς σε κλιματιστικό ;

έχω δει και κάποια 14000 στο Leroy Merlin.δεν ξέρω βέβαια πόσο δυνατά είναι.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

έχω δει και κάποια 14000 στο Leroy Merlin.δεν ξέρω βέβαια πόσο δυνατά είναι.

 

14000 btu/h . Τόσο δυνατά είναι . Όσο αναγράφουν . Δεν κάνει για τον χώρο του 14άρι φορητό .

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσο πιο φθηνά γίνεται, φθηνό και καλό

 

Προσωπικά κοιτάζω τιμή- καταναλωση- διάρκεια εγγύησης .

 

 

Με αυτά τα κριτήρια VFM επιλογή σε 24άρι θεωρώ τα παρακάτω :

1. εγγύηση 5 χρόνια σε όλα τα μέρη (δε χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση)

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

 

Καλύτερη τιμή 771 ευρώ εδώ: https://www.alphaclimagr.gr/product/1409043/haier-tundra-green-as68tebhra-1u68reffra-24000btu.html?ref=bestprice.gr

 

2. Ή με 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη (δε χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση)

https://www.skroutz.gr/s/18225796/Inventor-Premium-PR1VI32-24WF-PR1VO32-24.html

 

Καλύτερη τιμή 835 ευρώ : https://www.alphaclimagr.gr/product/1410214/inventor-premium-pr1vi32-24wf-pr1vo32-24-24-000btu.html?ref=bestprice.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

κοιτάω για κλιματιστικό για μονοχωρο, 24,6 τετραγωνικά (4,10x6,00) στις Κυκλάδες.

Το σπίτι έχει προσανατολισμό προς δύση. Από την πίσω πλευρά (ανατολή) είναι υπόγειο και από την μπροστά είναι ισόγειο.

Η εξωτερική μονάδα λογικά θα μπεί/τοποθετηθεί στο δάπεδο (δυτικά)

Η εσωτερική θα τοποθετηθεί κι αυτή στο δυτικό τοίχο.

 

Δε ξέρω αν τα παραπάνω είναι πληροφορίες που δε χρειάζονται, απλά τα αναφέρω σε περίπτωση που.

 

Η δυτική πλευρά (η μπροστινή) βλέπει θάλασσα στα 300 μέτρα περίπου.

 

Δεδομένου ότι αυτός ο χώρος προορίζεται μόνο για καλοκαίρι,

τι θα μου προτείνατε για καλή ψύξη; Με ενδιαφέρει να είναι κατά το δυνατόν αθόρυβο, χωρίς να ξεφεύγει σε τιμή (να πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα ούτε από χαρακτηριστικά ούτε από τιμές).

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το κατεβατό

Πρώτα κοιτάς κλιματιστικό που να αντέχει την αλμύρα και έπειτα να αντέχει της τάσεις του ρεύματος εκτός και εάν έχεις επιτηρητή και μετά τα υπόλοιπα! https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/171402-carrier-42qhc018dsc-coastal-line?nosto=searchpage-nosto-1&gclid=CjwKCAjw1rnqBRAAEiwAr29II-mtr0BT7ML9FdNDcP1fdt0X-ejeZfuTGeMNUiLHsGDdrLTcO-cY9RoCIKIQAvD_BwE#

Edited by apa
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Απορία, για 18αρι και 24αρι χρειάζεται γραμμή έξτρα ρεύματος από τον πίνακα ή μπορούμε να το συνδέσουμε και από το κουτί του τοίχου;
Link to comment
Share on other sites

Απορία, για 18αρι και 24αρι χρειάζεται γραμμή έξτρα ρεύματος από τον πίνακα ή μπορούμε να το συνδέσουμε και από το κουτί του τοίχου;

 

Για 24αρι ναι

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

ψάχνω κλιματιστικό 24000

γύρο στα 1000Ε έχετε να προτείνετε κάποιο να έχει όσο το δυνατό χαμηλότερη κατανάλωση ;

Από αυτά που έχω δει κ όσο καταλαβαίνω

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω με τ σειρά που τα γράφω

η τιμή είναι μαζί με εγκατάσταση

inventor premium 24 (900E)

carrier Crystal 2 24 (1000E)

inventor nemesis pro 24 (1100E)

Από τα 3 ποιο έχει λιγότερη κατανάλωσή;

για τι στα χαρακτηριστικά είναι λίγο μπέρδεμα

στ Νέμεσις πχ λέει 2000(500-3500)w

στοCrystal 2300w

premium 2300(500-3000)w

(στο περίπου όλα αυτά )

Edited by SpirosDst
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

ψάχνω κλιματιστικό 24000

γύρο στα 1000Ε έχετε να προτείνετε κάποιο να έχει όσο το δυνατό χαμηλότερη κατανάλωση ;

Από αυτά που έχω δει κ όσο καταλαβαίνω

Είμαι ανάμεσα στα παρακάτω με τ σειρά που τα γράφω

η τιμή είναι μαζί με εγκατάσταση

inventor premium 24 (900E)

carrier Crystal 2 24 (1000E)

inventor nemesis pro 24 (1100E)

Από τα 3 ποιο έχει λιγότερη κατανάλωσή;

για τι στα χαρακτηριστικά είναι λίγο μπέρδεμα

στ Νέμεσις πχ λέει 2000(500-3500)w

στοCrystal 2300w

premium 2300(500-3000)w

(στο περίπου όλα αυτά )

 

Μικρότερη κατανάλωση στην ψύξη έχει αυτό που έχει το μεγαλύτερο SEER .

Οπότε :

Inventor Premium SEER= 6.1

Carrier Crystal II SEER=6.4

Inventor Nemesis Pro SEER= 7.0

Link to comment
Share on other sites

σε Ευχαριστώ μπανανα!

Από σκοπ έχουν σχεδόν ίδια όλα οπότε σ θέρμανση δεν θα έχουν διαφορά σωστα;

έχεις κάτι άλλο κατά νου σε αυτά τα λεφτά που πιστεύεις ότι είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά η παραπλήσιο Αλλά καλύτερο σαν ποιότητα;

ΚΑΙ άλλη μια ερώτηση

ο χώρος που θα πάει είναι 45τμ (σαλονοκουζινα)

Δυστυχώς από μόνωση δεν ξέρω τι παίζει για τι δεν εχω μπει ακόμα να το ζήσω να ξέρω που πονάει

Αλλά έχει και διαμέρισμα πάνω κ από κάτω κ δεξιά αριστερά

Από btu calculator για 45 τμ

με δίπλα τζάμια

μ έβγαλε ότι χρειάζομαι 20000βτυ χωρίς μόνωση 18000 με μόνωση

ειναι υπερβολή το 24000 π σκέφτομαι να παρω;

φοβάμαι μην δεν είναι αρκετό το 18 και δουλεύει τσάμπα.. η λογική ότι αν είναι μεγαλύτερο θα δουλεύει καλύτερα κ οικονομικότερα στέκει;

Edited by SpirosDst
Link to comment
Share on other sites

σε Ευχαριστώ μπανανα!

Από σκοπ έχουν σχεδόν ίδια όλα οπότε σ θέρμανση δεν θα έχουν διαφορά σωστα;

έχεις κάτι άλλο κατά νου σε αυτά τα λεφτά που πιστεύεις ότι είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά η παραπλήσιο Αλλά καλύτερο σαν ποιότητα;

ΚΑΙ άλλη μια ερώτηση

ο χώρος που θα πάει είναι 45τμ (σαλονοκουζινα)

Δυστυχώς από μόνωση δεν ξέρω τι παίζει για τι δεν εχω μπει ακόμα να το ζήσω να ξέρω που πονάει

Αλλά έχει και διαμέρισμα πάνω κ από κάτω κ δεξιά αριστερά

Από btu calculator για 45 τμ

με δίπλα τζάμια

μ έβγαλε ότι χρειάζομαι 20000βτυ χωρίς μόνωση 18000 με μόνωση

ειναι υπερβολή το 24000 π σκέφτομαι να παρω;

φοβάμαι μην δεν είναι αρκετό το 18 και δουλεύει τσάμπα.. η λογική ότι αν είναι μεγαλύτερο θα δουλεύει καλύτερα κ οικονομικότερα στέκει;

 

Όχι δεν θα έχουν διαφορά στην θέρμανση .

Με την περιγραφή σου εμπειρικά σου λέω καλύτερα 24άρι . 18άρι ίσως βγει οριακό . Ειδικά σε καύσωνες όπου τα κλιματιστικά πάνω απο 35 βαθμούς κελσίου και όσο ανεβαίνει έχουν πτώση απόδοσης σε btu/h . Αντίστοιχα και στην θέρμανση απο 7 βαθμούς κελσίου και κάτω .

Επίσης ένας ακόμη λόγος για να προτιμήσεις 24άρι είναι ότι έχεις κουζίνα στο χώρο . Όταν θα δουλεύει θα παράγει σημαντικά θερμικά φορτία που θα πρέπει να καλύψει το κλιματιστικό . Επίσης το 18άρι ίσως να σου δουλεύει ψηλά για να καλύψει τις ανάγκες του χώρου και αυτό συνήθως μεταφράζεται σε μεγαλύτερες καταναλώσεις . Καλύτερα 24άρι να δουλεύει πιο άνετα και κοντά στο ρελαντί του .

 

Όσον αφορά την ποιότητα , αυτό το ξέρουν μόνο οι κατασκευαστές . Εμείς απλά υποθέτουμε με όσα έχουμε ακούσει ή διαβάσαμε ή με προσωπικές μας εμπειρίες με μοντέλα που έχουμε . Η εξασφαλισμένη "ποιότητα" για μένα είναι η διάρκεια της εγγύησης . Όσο πιο μεγάλη γίνεται τόσο πιο σίγουρος ότι δεν θα βάλεις το χέρι σου στην τσέπη σε περίπτωση βλάβης . Δεν υπάρχει προιόν που δεν έχει κάποιο ποσοστό βλαβών . Είτε είναι κλιματιστικό είτε κινητό είτε καφετιέρα είτε αμάξι . Όλα έχουν .

 

Με 10 ετή εγγύηση που είναι η μεγαλύτερη του εμπορίου μέχρι 1000-1100 ευρώ και όσο πιο μεγάλο SEER δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή απο το Nemesis pro . Aλλά ακόμα και σε αυτό το SEER = 7.4 και ασχέτως εγγύηση δεν υπάρχει κάτι με μεγαλύτερο SEER μεχρι 1000-1100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα ..

προσφατα μετακόμισα και το σπιτι μου μέσα εχει τα εξης κλιματιστικά ...

εψαξα στο ιντερνετ και με το μοντελο δεν μπορεσα να βγαλω ακρη ...(δε το βρηκα ) ..

επειδη ειμαι ασχετος παντελώς με το θεμα με το αυτοκόλλητο που εχει κολλημένο πανω μπορείτε να με βοηθήσετε τι κλάση ειναι (α κτλ ) αν ειναι οικονομικό η οχι κτλ κτλ κτλ ?

ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδήποτε απάντηση ...

48601237576_84f49ee4de_z.jpg20190822_203918 by freddy dyfre, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/109874-kerosun%20clima-kcma1209

Αυτό λογικά είναι επόμενο μοντέλο(1209) με κατηγορία Α

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/109874-kerosun%20clima-kcma1209

Αυτό λογικά είναι επόμενο μοντέλο(1209) με κατηγορία Α

 

αν μιλας για το δικο μου μοντελο η σελιδα που εδωσες πανω δεν ανοιγει ...:)

 

sorry ανοιξε τωρα ....

αρα και το πανω Α λογικα θα ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

Χθες γυρνώντας απο την απογευματινή μου βόλτα βλέπω ότι το κλιματιστικό δουλεύει (χωρίς κάποιος να το έχει ενεργοποιήσει) (και εσωτερική μονάδα αλλά και ο συμπιεστής)

Πήρα το χειριστήριο και προσπάθησα να το κλείσω αλλά τίποτα

Αναγκάστηκα και το βγάλω απο την πρίζα

Περίμενα λίγο, έκρυψα το χειριστήριο για να μην πάρει κάποια εσφαλμένη εντολή και το ξανα έβαλα , και μία απο τα ίδια

Το κλιματιστικό μπήκε και πάλι σε λειτουργία

Σημειώνω ότι είναι αναμμένα τα λαμπάκια "on" "airclear" και "quickmode"

Αφού το άφησα να δουλεψει κανένα 10λεπτο παρατήρησα ότι σταματά και ξαναξεκινά μόνο του σαν να κάνει restart μονο του

Το μοναδικό που έκανα περαιτέρω είναι να ανοίξω το καπάκι και να παίξω λίγο με τον διακόπτη που έχει για να το κάνεις manual "test" - "remote" αλλά και πάλι τίποτα

Δεν έχω προχωρίσει παρακάτω μιας και ήθελα μια γνώμη για το τι μπορεί να συμβαίνει

Το ενδιαφέρον είναι ότι το κλιματιστικό ήταν εκτός λειτουργία αλλά στην πρίζα και ξεκίνησε μόνο του

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Χθες γυρνώντας απο την απογευματινή μου βόλτα βλέπω ότι το κλιματιστικό δουλεύει (χωρίς κάποιος να το έχει ενεργοποιήσει) (και εσωτερική μονάδα αλλά και ο συμπιεστής)

 

Πήρα το χειριστήριο και προσπάθησα να το κλείσω αλλά τίποτα

 

Αναγκάστηκα και το βγάλω απο την πρίζα

 

Περίμενα λίγο, έκρυψα το χειριστήριο για να μην πάρει κάποια εσφαλμένη εντολή και το ξανα έβαλα , και μία απο τα ίδια

 

Το κλιματιστικό μπήκε και πάλι σε λειτουργία

 

Σημειώνω ότι είναι αναμμένα τα λαμπάκια "on" "airclear" και "quickmode"

 

Αφού το άφησα να δουλεψει κανένα 10λεπτο παρατήρησα ότι σταματά και ξαναξεκινά μόνο του σαν να κάνει restart μονο του

 

Το μοναδικό που έκανα περαιτέρω είναι να ανοίξω το καπάκι και να παίξω λίγο με τον διακόπτη που έχει για να το κάνεις manual "test" - "remote" αλλά και πάλι τίποτα

 

Δεν έχω προχωρίσει παρακάτω μιας και ήθελα μια γνώμη για το τι μπορεί να συμβαίνει

 

Το ενδιαφέρον είναι ότι το κλιματιστικό ήταν εκτός λειτουργία αλλά στην πρίζα και ξεκίνησε μόνο του

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον

ε ρε να μας τύχει όταν λείπουμε 20 μέρες διακοπές! χαρά που θα κάνουμε στον επόμενο λογαριασμό της ΔΕΗ!

πολύ παράξενο. δεν το έχεις πάνω σε καμία πρίζα προγραμματιζομενη;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά όχι Ποιος το έχει!, Αλλά αυτό είναι άσχετο με το πρόβλημα μου για το οποίο ψάχνω λύση

Και η λύση μάλλον βρέθηκε, Μπουτόν (μεταγωγός για την ακρίβεια στο δικό μου) χειροκίνητης εκκίνησης

Και ναι ειναι στο εξοχικό μου και ναι δεν το βγάζω απο την πρίαζα το χειμώνα....

Ποιος θα πιστέψει οτι ξεκίνησε μόνο του ...

Edited by vassilis3
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά όχι Ποιος το έχει!, Αλλά αυτό είναι άσχετο με το πρόβλημα μου για το οποίο ψάχνω λύση

Και η λύση μάλλον βρέθηκε, Μπουτόν (μεταγωγός για την ακρίβεια στο δικό μου) χειροκίνητης εκκίνησης

Και ναι ειναι στο εξοχικό μου και ναι δεν το βγάζω απο την πρίαζα το χειμώνα....

Ποιος θα πιστέψει οτι ξεκίνησε μόνο του ...

 

δεν κατάλαβα τελικά δεν βρήκες τι έφταιγε;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω πρόβλημα με τη ρύθμιση θερμοκρασίας στο κλιματιστικό μου

Κάτι δεν πάει καλά

Το κλιματιστικό παίρνει κανονικά τις εντολές από το χειριστήριο (ακούγονται τα χαρακτηριστικά beep) και φαίνεται ότι μπορεί να σταματήσει μόνο του όταν φτάσει σε μιά θερμοκρασία (ανεβάζω τη θερμοκρασία απο το χειριστήριο και η εξωτερική μονάδα σταματά) επίσης δοκίμασα ακούμπησα ενα παγάκι στο θερμοστάτη κ σταμάτησε

Το πρόβλημα είναι ότι το εύρος θερμοκρασίας του ανάβω και σβήνω είναι πολύ μεγάλο κατά συνέπεια είτε να παγώνω όταν το βάλω χαμηλά είτε να ιδρώνω όταν το βάζω ψηλά (μιλάω για το καλοκαίρι διότι είναι στο εξοχικό μου)

 

πχ Βάζω 28 βαθμούς και αυτό κατεβάζει τόσο πολύ την θερμοκρασία που παγώνω (ξύπνησα και είδα το θερμόμετρο του δοματίου να δείχνει 23)

Ανεβάζω τη θερμοκρασία πχ στους 30 το κλιματιστικό κατεβάζει τη θερμοκρασία αλλά για να ξαναπάρει μπροστά πρέπει το δωμάτιο να φτάσει 30 ίσως και παραπάνω για να ξεκινήσει με αποτέλεσμα να ιδρώνω

 

Λύση?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετά χρόνια έχω πρόβλημα με τη ρύθμιση θερμοκρασίας στο κλιματιστικό μου

Κάτι δεν πάει καλά

Το κλιματιστικό παίρνει κανονικά τις εντολές από το χειριστήριο (ακούγονται τα χαρακτηριστικά beep) και φαίνεται ότι μπορεί να σταματήσει μόνο του όταν φτάσει σε μιά θερμοκρασία (ανεβάζω τη θερμοκρασία απο το χειριστήριο και η εξωτερική μονάδα σταματά) επίσης δοκίμασα ακούμπησα ενα παγάκι στο θερμοστάτη κ σταμάτησε

Το πρόβλημα είναι ότι το εύρος θερμοκρασίας του ανάβω και σβήνω είναι πολύ μεγάλο κατά συνέπεια είτε να παγώνω όταν το βάλω χαμηλά είτε να ιδρώνω όταν το βάζω ψηλά (μιλάω για το καλοκαίρι διότι είναι στο εξοχικό μου)

 

πχ Βάζω 28 βαθμούς και αυτό κατεβάζει τόσο πολύ την θερμοκρασία που παγώνω (ξύπνησα και είδα το θερμόμετρο του δοματίου να δείχνει 23)

Ανεβάζω τη θερμοκρασία πχ στους 30 το κλιματιστικό κατεβάζει τη θερμοκρασία αλλά για να ξαναπάρει μπροστά πρέπει το δωμάτιο να φτάσει 30 ίσως και παραπάνω για να ξεκινήσει με αποτέλεσμα να ιδρώνω

 

Λύση?

 

Αν έχεις εγγύηση κάλεσε την αντιπροσωπεία . Αυτά που περιγράφεις μου κάνουν για βλάβη .

Link to comment
Share on other sites

Και εγγύηση να έχει θεωρητικά, αν δεν ακολουθεί το ετήσιο service και να έχει το βιβλιαράκι συμπληρωμένο και με σφραγίδα, η εγγύηση δεν τον καλύπτει.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω τη θερμοκρασία πχ στους 30 το κλιματιστικό κατεβάζει τη θερμοκρασία αλλά για να ξαναπάρει μπροστά πρέπει το δωμάτιο να φτάσει 30

 

αν βάζεις τη θερμοκρασία στους 30 γιατί σου φαίνεται περίεργο ότι πρέπει να φτάσει στους 30 (και λίγο παραπάνω) για να αρχίσει την ψύξη;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παρατήρησα ένα πρόβλημα σε κλιματιστικά 24άρι fugitsu του 2013 (με r410 υγρό). Βρίσκεται σε σαλόνι αλλά καλύπτει έναν πολύ μεγάλο ενιαίο χώρο(κουζίνα, μπάνιο, διάδρομος και υπνοδωμάτιο εκτός απο σαλόνι). Περίπου στα 75 τ.μ. Προφανώς και δεν μπορεί να καλύψει τον χώρο σωστά, αλλά το πρόβλημα είναι οτι δεν δουλεύει το κομπρεσέρ στο τέρμα συνέχεια όταν το βάζεις πχ στους 21. Δηλαδή του έχεις ζητήσει 21 και αυτό μετά απο λίγο κατεβάζει ταχύτητα ανεμιστήρα και κομπρεσέρ και ο χώρος μένει στους 25-26. Ενδέχεται αυτό να το έκανε απο την αρχή, αλλά τώρα το παρατήρησα. Έχετε ανάλογη εμπειρία? Κανονικά δεν θα έπρεπε να δουλεύει πάντα στο τέρμα αν δεν επαρκεί για το χώρο και έχει ζητηθεί χαμηλή θερμοκρασία?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...