Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η το Carrier ή το GE θα κοιτούσα .Η Carrier δίνει 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις. Η GE δίνει 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση .

Συγκρίνεις ανόμοιου μεγέθους μοντέλα . Π.χ το Carrier είναι 9άρι το GE 12άρι .

 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-prime-ma2-12nxd0-i-prime-wifi-ready-1211220.html?rbtc=skz%7Cpf%7C%5B1211220%5D%7C%7Cp%7Cskz_product_feed%7C&sku=1211220&_%C2%A7ja=tsid:48889&lkws_10719=5d108bb4-497f-399c-2d85-da0f2e15ded8

 

παραγγειλα αυτο τελικα..

Link to comment
Share on other sites

Το daikin το έχει πάρει ο πεθερός μου εδώ και 3 χρόνια περίπου και είναι σούπερ

Δουλεύει υπερωρίες χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι ψάχνει να αντικαταστήσει το κλιματιστικό της κοπέλας του

Στην ουσία να της το κάνει δώρο ενώ λείπει στη δουλειά

Έχει ένα παλιό που παρέδωσε πνεύμα χάνει φρεον κλπ

Επειδή έχω AUX μια 4ετια και του έχω πιει το αίμα του πρότεινα αυτή την εταιρία σε οικονομική λύση

Έχετε κάτι άλλο στο νου;

Μπάτζετ τα 250+εγκατάσταση

Είχε το eshop κατά καιρούς αλλά τώρα δεν πέτυχα κάποια

Θα χρησιμοποιηθεί μόνο καλοκαίρι περιστασιακά κατά κύριο λόγω απόγευμα μετά τη δουλειά και λίγο βραδάκι

Για θέρμανση υπάρχει φυσικό αέριο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα διαβασα αρκετα σχετικα με της εμπειριες σας πανω στο θεμα κλιματιστικα.Ενδιαφερομαι για ενα 12αρι.Ειμουν αναμεσα σε invertor και tcl λογω της 10ετους εγγυησης αλλα τωρα ειδα αυτο το carrier στο σαιτ του κοτσωβολου εχει κανεις καποια εμπειρια σχετικα με την carrier?

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy

Edited by mixaliskam
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι ψάχνει να αντικαταστήσει το κλιματιστικό της κοπέλας του

Στην ουσία να της το κάνει δώρο ενώ λείπει στη δουλειά

Έχει ένα παλιό που παρέδωσε πνεύμα χάνει φρεον κλπ

Επειδή έχω AUX μια 4ετια και του έχω πιει το αίμα του πρότεινα αυτή την εταιρία σε οικονομική λύση

Έχετε κάτι άλλο στο νου;

Μπάτζετ τα 250+εγκατάσταση

Είχε το eshop κατά καιρούς αλλά τώρα δεν πέτυχα κάποια

Θα χρησιμοποιηθεί μόνο καλοκαίρι περιστασιακά κατά κύριο λόγω απόγευμα μετά τη δουλειά και λίγο βραδάκι

Για θέρμανση υπάρχει φυσικό αέριο

 

9άρι ψάχνει ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα διαβασα αρκετα σχετικα με της εμπειριες σας πανω στο θεμα κλιματιστικα.Ενδιαφερομαι για ενα 12αρι.Ειμουν αναμεσα σε invertor και tcl λογω της 10ετους εγγηυσης αλλα τωρα ειδα αυτο το carrier στο σαιτ του κοτσωβολου εχει κανεις καποια εμπειρια σχετικα με την carrier?

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198323-carrier-42qhc012d8ls-legacy

 

Kαλή περίπτωση με δωρεάν εγκατάσταση .

 

Στα ίδια λεφτά με ίδιες καταναλώσεις και θόρυβο αλλά με wi-fi ενσωματωμένο και 10ετή εγγύηση παίρνεις αυτό :

https://www.alphaclimagr.gr/product/1410530/inventor-aria-ar3vi32-12wf-ar3vo32-12-klimatistiko.html

 

'Η απο εδώ που τρέχει το πρόγραμμα επιστροφής με κάρτες eurobank σου βγαίνει ακόμα πιο φθηνά στα 439 ευρώ :

https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/inventor-aria-ar1vi32-12wifi.html

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο οτι βλεπω η invertor ειναι καλη σαν μαρκα και σαν after sale service,απλα δεν ξερω σαν αποδοση και θορυβο τι παιζει.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο οτι βλεπω η invertor ειναι καλη σαν μαρκα και σαν after sale service,απλα δεν ξερω σαν αποδοση και θορυβο τι παιζει.

 

Απόδοση και θόρυβο ότι αναγράφουν στα specs οι κατασκευαστές .

Το inventor που σου πρότεινα έχει την ίδια ονομαστική απόδοση σε btu με το carrier τον ίδιο βαθμό απόδοσης (κατανάλωση) και τα ίδια db θορύβου για την εσωτερική μονάδα . Έχει κατά 1 db μικρότερη τιμή θορύβου απο το carrier . Πολύ μικρή διαφορά .

 

To Ιnventor υπερτερεί στο εύρος ψυκτικής απόδοσης . Μπορεί να ρίξει πιο χαμηλά τα btu/h σε σχέση με το carrier και αν το επιτρέπουν οι συνθήκες να τα ανεβάσει σχεδόν + 2000 btu/h πιο πάνω απο το carrier . Έχει δηλαδή μεγαλύτερο εύρος λειτουργίας .

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

12αρι ψάχνει

 

Πολύ λίγα για κάτι ΟΚ έως και αξιόλογο. Πρέπει να ανέβει στο 300άρι .

 

Επιλογές που μπορεί να δει :

 

https://www.skroutz.gr/s/15039156/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA51.html

 

https://www.skroutz.gr/s/14742219/TCL-GLORY-TAC-12CHSA-XA21.html

 

 

Κάτι πολύ πιο οικονομικό σε λειτουργία απο τα παραπάνω :

 

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409041/haier-tundra-green-as35tabhra-1u35beffra-12000btu.html?b=1561562210&ref=bestprice.gr

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον προς invertor μερια παω αλλα αν καποιος το εχει παρει και εχει γνωμη ας απαντηση παρακαλω.Επισης ξερει κανεις αυτην την πιστοποιηση Eurovent που με ζαλισε ο πωλητης στον κωτσοβολο οτι μονο το carrier την εχει ο εφευρετης του κλιματισμου παιζει ρολο ή ειναι απλα τυπικο σαν το ce (chinese export)της κινας;
Link to comment
Share on other sites

Αν βρει κανένα σε προσφορά δεν θα του κάνει δουλειά;

Η χρήση θα είναι αυτή που ανέφερα aux,arielli σε προσφορά και αυτά από leroy,praktiker τα βάζει σε δεύτερη μοίρα

Το μπάτζετ παραμένει στα 250

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον προς invertor μερια παω αλλα αν καποιος το εχει παρει και εχει γνωμη ας απαντηση παρακαλω.Επισης ξερει κανεις αυτην την πιστοποιηση Eurovent που με ζαλισε ο πωλητης στον κωτσοβολο οτι μονο το carrier την εχει ο εφευρετης του κλιματισμου παιζει ρολο ή ειναι απλα τυπικο σαν το ce (chinese export)της κινας;

 

Η Eurovent είναι ανεξάρτητος Ευρωπαϊκός φορέας που πιστοποιεί τα χαρακτηριστικά των κλιματιστικών αν το θέλουν οι κατασκευαστές . Δεν έχουν όλα τα κλιματιστικά πιστοποίηση Eurovent . Κάποιες εταιρείες επιλέγουν eurovent για να δώσουν αξία στο προϊόν είτε για να πουλήσουν περισσότερο είτε για να πουλήσουν σε μεγαλύτερες τιμές (αύξηση κέρδους) . Άλλες εταιρείες επιλέγουν να μην τα πιστοποιήσουν σε ανεξάρτητο φορέα γιατί προσθέτει κόστος στο κλιματιστικό. Σε κάθε περίπτωση όλοι οι κατασκευαστές μετράνε τα μοντέλα τους σε δικά τους εργαστήρια .

 

Αν σου είπε ότι η Eurovent πιστοποίηση είναι προνόμιο της Carrier, αυτό δεν ισχύει . Ο Willis Carrier όντως ήταν ο εφευρέτης του κλιματιστικού .

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν βρει κανένα σε προσφορά δεν θα του κάνει δουλειά;

Η χρήση θα είναι αυτή που ανέφερα aux,arielli σε προσφορά και αυτά από leroy,praktiker τα βάζει σε δεύτερη μοίρα

Το μπάτζετ παραμένει στα 250

 

Δε θα πρότεινα aux arielli ή του leroy και του praktiker αλλά δεν πρόκειται να βρεί κάτι αξιόλογο κάτω απο 300 . Δύσκολο να τα βρεί στα 250 τα μηχανήματα που σου πρότεινα. Τουλάχιστον όχι μέσα στο καλοκαίρι . Ίσως απο φθινόπωρο να παίξει καμία προσφορά αλλά στα 250 δεν νομίζω .

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα με ενδιαφέρει το*Toyotomi Izuru TRN/TRG-871ZR*24αρι. το θέλω μόνο για ψύξη. διαβάζω από πολλούς πως δεν μπορεί να κατέβει το κλιματιστικό κάτω από τα 1200 watt οπότε δώρο άδωρο το inverter. τι αντίκτυπο έχει αυτό στην κατανάλωση σε σχέση με άλλα αντίστοιχα κλιματιστικά και για την περίπτωσή μου που το θέλω μόνο για ψύξη;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα την βοηθεια σας .

Θελω να βαλω στο σπιτι μου σε ενιαιο χωρο 75τμ ενα πολυ καλο κλιματιστικο,θα ηθελα να κανει καλη αφυγρανση λογο της ενδοδαπεδιας(δροσισμο) που συνηθως χρησιμοποιω το καλοκαιρι,να εχει ιονιστη(αν αυτο ειναι μεγαλης σημασιας) γιατι η μικρη μου ειναι αλλεργικη στα ακαρεα και την σκονη και να ειναι σχετικα αξιοπιστο και αποδοτικο.Σιγουρα καποια στιγμη θα θελω να το δουλευω στην ψυξη και στην θερμανση αλλα για μικρο χρονικο διαστημα, λιγο πριν θεσω σε λειτουργια την κυρια θερμανση - ψυξη στο σπιτι (αντλια θερμοτητας).Να προσθεσω πως το σπιτι ειναι πολυ καλα μονωμενο .

Κοιταζα κατι σε Daikin,Mitsubishi,Hitachi,Τoshiba,πχ ειδα το Daikin Ururu Sarara 18000 BTU που θεωρειτε απο τα καλυτερα κλιματιστικα σε αποδοση και καλο αερα (παροτι δεν εχει ιονιστη) αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα μπορεσει να καλυψει το σπιτι χωρις να λειτουργει ασταματητα(περιμετρικα του ενιαιου χωρου των 75 τμ εχω επιλεον 3 δωματια που θα ηταν καλο αν μπορουσε να τα καλυψει λιγακι),το ιδιο ισχυει και για το Daikin Stylish FTXA50AW / RXA50A 18000 BTU.

Μηπως θα επρεπε να παω σε κατι μεγαλυτερο πχ Daikin Perfera FTXM71N / RXM71N 24000 BTU με ιονιστη η σε κατι αλλο οπως το Mitsubishi MSZ/MUZ-LN60VG 22000 BTU με ιονιστη η το Toshiba Shorai Premium 24000 BTU με ιονιστη για να με καλυψει ?

Τι νομιζετε πως ειναι καλυτερο ,εχετε στο μυαλο σας καποιο αλλο να μου προτεινεται ?

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν κουρασα με το μεγεθος του μνμ μου.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα με ενδιαφέρει το*Toyotomi Izuru TRN/TRG-871ZR*24αρι. το θέλω μόνο για ψύξη. διαβάζω από πολλούς πως δεν μπορεί να κατέβει το κλιματιστικό κάτω από τα 1200 watt οπότε δώρο άδωρο το inverter. τι αντίκτυπο έχει αυτό στην κατανάλωση σε σχέση με άλλα αντίστοιχα κλιματιστικά και για την περίπτωσή μου που το θέλω μόνο για ψύξη;

 

Το inverter δίνει την δυνατότητα να αυξομοιώσει στροφές ο συμπιεστής και ως αποτέλεσμα να μεταβάλλει την στιγμιαία κατανάλωση . Όλα τα κλιματιστικά έχουν ένα κατώτατο εύρος όπου μπορούν να φτάσουν όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν .

Inverter μηχάνημα δεν σημαίνει ότι δεν κλείνει ποτέ . Το πόσο συχνά θα κλείνει ή όχι εξαρτάται απο τις ανάγκες σε ψύξη και θέρμανση του χώρου σου οι οποίες μεταβάλλονται καθώς και απο το εύρος λειτουργίας της μονάδας . Απο την στιγμή που δεν υπάρχει μελέτη κλιματισμού απο μηχανολόγο μηχανικό δύσκολο να επιλέξεις το κατάλληλο μηχάνημα για τις ανάγκες του χώρου σου αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι ένα inverter δεν θα κόψει την λειτουργία του ποτέ των ποτών .

 

Ασχέτος πόσο συχνά κλείνει . Τα SCOP SEER είναι οι αριθμοί όπου δείχνουν πόσο οικονομικό είναι σε κατανάλωση ένα μοντέλο απο ένα άλλο . Ο SCOP συντελεστής αφορά την θέρμανση και ο SEER την ψύξη . Όσο μεγαλύτερο το νούμερο τόσο το καλύτερο .

 

Δεν θα κοιτούσα το συγκεκριμένο toyotomi για 2 λόγους . Μπορείς να βρεις καλύτερο μοντέλο σε καταναλώσεις με μεαγαλύτερη εγγύηση απο την μικρή εγγύηση που δίνει η toyotomi .

 

Η toyotmi δίνει εγγύηση 5 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη όπως πλακέτες μοτέρ κτλ ...

Το μηχάνημα που βλέπεις έχει SEER= 6.5 .

 

Σου προτείνω με SEER= 7.1 .5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη και με μικρότερη τιμή .

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

 

όπου το βρίσκεις εδώ στα 785 ευρώ https://www.alphaclimagr.gr/product/1409043/haier-tundra-green-as68tebhra-1u68reffra-24000btu.html?ref=bestprice.gr

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια,θα ηθελα την βοηθεια σας .

Θελω να βαλω στο σπιτι μου σε ενιαιο χωρο 75τμ ενα πολυ καλο κλιματιστικο,θα ηθελα να κανει καλη αφυγρανση λογο της ενδοδαπεδιας(δροσισμο) που συνηθως χρησιμοποιω το καλοκαιρι,να εχει ιονιστη(αν αυτο ειναι μεγαλης σημασιας) γιατι η μικρη μου ειναι αλλεργικη στα ακαρεα και την σκονη και να ειναι σχετικα αξιοπιστο και αποδοτικο.Σιγουρα καποια στιγμη θα θελω να το δουλευω στην ψυξη και στην θερμανση αλλα για μικρο χρονικο διαστημα, λιγο πριν θεσω σε λειτουργια την κυρια θερμανση - ψυξη στο σπιτι (αντλια θερμοτητας).Να προσθεσω πως το σπιτι ειναι πολυ καλα μονωμενο .

Κοιταζα κατι σε Daikin,Mitsubishi,Hitachi,Τoshiba,πχ ειδα το Daikin Ururu Sarara 18000 BTU που θεωρειτε απο τα καλυτερα κλιματιστικα σε αποδοση και καλο αερα (παροτι δεν εχει ιονιστη) αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα μπορεσει να καλυψει το σπιτι χωρις να λειτουργει ασταματητα(περιμετρικα του ενιαιου χωρου των 75 τμ εχω επιλεον 3 δωματια που θα ηταν καλο αν μπορουσε να τα καλυψει λιγακι),το ιδιο ισχυει και για το Daikin Stylish FTXA50AW / RXA50A 18000 BTU.

Μηπως θα επρεπε να παω σε κατι μεγαλυτερο πχ Daikin Perfera FTXM71N / RXM71N 24000 BTU με ιονιστη η σε κατι αλλο οπως το Mitsubishi MSZ/MUZ-LN60VG 22000 BTU με ιονιστη η το Toshiba Shorai Premium 24000 BTU με ιονιστη για να με καλυψει ?

Τι νομιζετε πως ειναι καλυτερο ,εχετε στο μυαλο σας καποιο αλλο να μου προτεινεται ?

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν κουρασα με το μεγεθος του μνμ μου.

 

Αφύγρανση τα κλιματιστικά κάνουν μόνο στην λειτουργία ψύξης . Επίσης δεν μπορείς να έχεις ελεγχόμενη αφύγρανση (δεν θέλουμε η υγρασία να πέσει κάτω απο 45 % ούτε να ανέβει πάνω απο 55-60 % ) . Eκτός απο το ururu sharara της Daikin όπου κάνει ελεγχόμενη υγρανση και αφύγρανση στην ψύξη και στην θέρμανση .

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις για αφυγραντήρα όπου μπορεί να κρατά σταθερό ποσοστό υγρασίας μέσα στο χώρο .

 

Ο ιονιστής είναι κάτι συν αλλά αν η κόρη σου έχει θέματα σοβαρά καλύτερη λύση είναι ένας σοβαρός καθαριστής αέρα . Τα κλιματιστικά βοηθάνε με φίλτρα και ιονιστή ώς ένα βαθμό .

 

Υπάρχουν και λύσεις αφυγραντήρων όπου έχουν και φίλτρα .

 

Αν έχεις πολύ καλά μονωμένο σπίτι λογικά το 24άρι να σε καλύψει στον ενιαίο χώρο . Είναι πολύ σημαντικό να παρεις γνώμη απο μηχανολόγο μηχανικό (π.χ απο αυτόν που έκανε την μελέτη απωλειών του κτιρίου ή την ενεργειακή αναβάθμιση ) ή απο κάποιον ψυκτικό που θα δει τον χώρο σου .

 

Δεν είναι καλή λύση να βάλεις ένα κλιματιστικό για να καλύπτεις όλο το σπίτι . Θα καίει αρκετά παραπάνω και δεν θα μπορείς να έχεις ελεγχόμενη θερμοκρασία στους ανεξάρτητους χώρους . Όταν επιλέγουμε κλιματιστικό λαμβάνουμε υπόψιν ότι θα μπει μια μονάδα ανά ενιαίο χώρο .

 

Με αυτά που έγραψες καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ανάγκη για ψύξη ή θερμανση ένα κλιματιστικό μας και σε καλύπτει η αντλία θερμότητας .

Οπότε μήπως δεν θες κλιματιστικό αλλά έναν καλο αφυγραντήρα και έναν καλό καθαριστή αέρα;

Ακόμα και αν θες κλιματιστικό αφού δεν έχεις σκοπό να το δουλεύεις παρα μόνο ελάχιστα δεν υπάρχει λόγος να πας σε ακριβές σειρές κλιματιστικών . Παρε το πιο απλό μηχάνημα που θα σου βγει στα μισά λεφτά ίσως και πιο κάτω απο αυτά που σκέφτεσαι και δώσε ένα μέρος των χρημάτων που κέρδισες για έναν αφυγραντήρα με φίλτρα ή για έναν αφυγραντήρα και για έναν σοβαρό καθαριστή αέρα . Πάλι κερδισμένος θα σαι .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας τελικα κατεληξα σε αυτο το οποιο ειναι 5ης γενιας και ειχε και πολυ καλη τιμη

θα επιστρεψω με εντυπωσεις ωστε να εχετε μια αποψη για την συγκεκριμενη μαρκα.:

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/life-pro-new?fbclid=IwAR2VXpzuDvsITB1OD8DFuzUv6h8JxrPYQKz9eLDAXddLpAzXnYAU6ENo_7E

Link to comment
Share on other sites

Το inverter δίνει την δυνατότητα να αυξομοιώσει στροφές ο συμπιεστής και ως αποτέλεσμα να μεταβάλλει την στιγμιαία κατανάλωση . Όλα τα κλιματιστικά έχουν ένα κατώτατο εύρος όπου μπορούν να φτάσουν όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν .

Inverter μηχάνημα δεν σημαίνει ότι δεν κλείνει ποτέ . Το πόσο συχνά θα κλείνει ή όχι εξαρτάται απο τις ανάγκες σε ψύξη και θέρμανση του χώρου σου οι οποίες μεταβάλλονται καθώς και απο το εύρος λειτουργίας της μονάδας . Απο την στιγμή που δεν υπάρχει μελέτη κλιματισμού απο μηχανολόγο μηχανικό δύσκολο να επιλέξεις το κατάλληλο μηχάνημα για τις ανάγκες του χώρου σου αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι ένα inverter δεν θα κόψει την λειτουργία του ποτέ των ποτών .

 

Ασχέτος πόσο συχνά κλείνει . Τα SCOP SEER είναι οι αριθμοί όπου δείχνουν πόσο οικονομικό είναι σε κατανάλωση ένα μοντέλο απο ένα άλλο . Ο SCOP συντελεστής αφορά την θέρμανση και ο SEER την ψύξη . Όσο μεγαλύτερο το νούμερο τόσο το καλύτερο .

 

Δεν θα κοιτούσα το συγκεκριμένο toyotomi για 2 λόγους . Μπορείς να βρεις καλύτερο μοντέλο σε καταναλώσεις με μεαγαλύτερη εγγύηση απο την μικρή εγγύηση που δίνει η toyotomi .

 

Η toyotmi δίνει εγγύηση 5 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη όπως πλακέτες μοτέρ κτλ ...

Το μηχάνημα που βλέπεις έχει SEER= 6.5 .

 

Σου προτείνω με SEER= 7.1 .5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη και με μικρότερη τιμή .

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

 

όπου το βρίσκεις εδώ στα 785 ευρώ https://www.alphaclimagr.gr/product/1409043/haier-tundra-green-as68tebhra-1u68reffra-24000btu.html?ref=bestprice.gr

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αφύγρανση τα κλιματιστικά κάνουν μόνο στην λειτουργία ψύξης . Επίσης δεν μπορείς να έχεις ελεγχόμενη αφύγρανση (δεν θέλουμε η υγρασία να πέσει κάτω απο 45 % ούτε να ανέβει πάνω απο 55-60 % ) . Eκτός απο το ururu sharara της Daikin όπου κάνει ελεγχόμενη υγρανση και αφύγρανση στην ψύξη και στην θέρμανση .

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις για αφυγραντήρα όπου μπορεί να κρατά σταθερό ποσοστό υγρασίας μέσα στο χώρο .

 

Ο ιονιστής είναι κάτι συν αλλά αν η κόρη σου έχει θέματα σοβαρά καλύτερη λύση είναι ένας σοβαρός καθαριστής αέρα . Τα κλιματιστικά βοηθάνε με φίλτρα και ιονιστή ώς ένα βαθμό .

 

Υπάρχουν και λύσεις αφυγραντήρων όπου έχουν και φίλτρα .

 

Αν έχεις πολύ καλά μονωμένο σπίτι λογικά το 24άρι να σε καλύψει στον ενιαίο χώρο . Είναι πολύ σημαντικό να παρεις γνώμη απο μηχανολόγο μηχανικό (π.χ απο αυτόν που έκανε την μελέτη απωλειών του κτιρίου ή την ενεργειακή αναβάθμιση ) ή απο κάποιον ψυκτικό που θα δει τον χώρο σου .

 

Δεν είναι καλή λύση να βάλεις ένα κλιματιστικό για να καλύπτεις όλο το σπίτι . Θα καίει αρκετά παραπάνω και δεν θα μπορείς να έχεις ελεγχόμενη θερμοκρασία στους ανεξάρτητους χώρους . Όταν επιλέγουμε κλιματιστικό λαμβάνουμε υπόψιν ότι θα μπει μια μονάδα ανά ενιαίο χώρο .

 

Με αυτά που έγραψες καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ανάγκη για ψύξη ή θερμανση ένα κλιματιστικό μας και σε καλύπτει η αντλία θερμότητας .

Οπότε μήπως δεν θες κλιματιστικό αλλά έναν καλο αφυγραντήρα και έναν καλό καθαριστή αέρα;

Ακόμα και αν θες κλιματιστικό αφού δεν έχεις σκοπό να το δουλεύεις παρα μόνο ελάχιστα δεν υπάρχει λόγος να πας σε ακριβές σειρές κλιματιστικών . Παρε το πιο απλό μηχάνημα που θα σου βγει στα μισά λεφτά ίσως και πιο κάτω απο αυτά που σκέφτεσαι και δώσε ένα μέρος των χρημάτων που κέρδισες για έναν αφυγραντήρα με φίλτρα ή για έναν αφυγραντήρα και για έναν σοβαρό καθαριστή αέρα . Πάλι κερδισμένος θα σαι .

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια. το budget είναι γύρω στα 1300-400. αν υπάρχει κάτι καλύτερο στους μεγάλους κατασκευαστές θα το προτιμούσα. επίσης έχω και έναν περιορισμό στο πλάτος της εσωτερικής μονάδας που μπορεί να είναι μέχρι 1.10μ

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το inverter δίνει την δυνατότητα να αυξομοιώσει στροφές ο συμπιεστής και ως αποτέλεσμα να μεταβάλλει την στιγμιαία κατανάλωση . Όλα τα κλιματιστικά έχουν ένα κατώτατο εύρος όπου μπορούν να φτάσουν όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν .

Inverter μηχάνημα δεν σημαίνει ότι δεν κλείνει ποτέ . Το πόσο συχνά θα κλείνει ή όχι εξαρτάται απο τις ανάγκες σε ψύξη και θέρμανση του χώρου σου οι οποίες μεταβάλλονται καθώς και απο το εύρος λειτουργίας της μονάδας . Απο την στιγμή που δεν υπάρχει μελέτη κλιματισμού απο μηχανολόγο μηχανικό δύσκολο να επιλέξεις το κατάλληλο μηχάνημα για τις ανάγκες του χώρου σου αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι ένα inverter δεν θα κόψει την λειτουργία του ποτέ των ποτών .

 

Ασχέτος πόσο συχνά κλείνει . Τα SCOP SEER είναι οι αριθμοί όπου δείχνουν πόσο οικονομικό είναι σε κατανάλωση ένα μοντέλο απο ένα άλλο . Ο SCOP συντελεστής αφορά την θέρμανση και ο SEER την ψύξη . Όσο μεγαλύτερο το νούμερο τόσο το καλύτερο .

 

Δεν θα κοιτούσα το συγκεκριμένο toyotomi για 2 λόγους . Μπορείς να βρεις καλύτερο μοντέλο σε καταναλώσεις με μεαγαλύτερη εγγύηση απο την μικρή εγγύηση που δίνει η toyotomi .

 

Η toyotmi δίνει εγγύηση 5 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη όπως πλακέτες μοτέρ κτλ ...

Το μηχάνημα που βλέπεις έχει SEER= 6.5 .

 

Σου προτείνω με SEER= 7.1 .5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη και με μικρότερη τιμή .

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

 

όπου το βρίσκεις εδώ στα 785 ευρώ https://www.alphaclimagr.gr/product/1409043/haier-tundra-green-as68tebhra-1u68reffra-24000btu.html?ref=bestprice.gr

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αφύγρανση τα κλιματιστικά κάνουν μόνο στην λειτουργία ψύξης . Επίσης δεν μπορείς να έχεις ελεγχόμενη αφύγρανση (δεν θέλουμε η υγρασία να πέσει κάτω απο 45 % ούτε να ανέβει πάνω απο 55-60 % ) . Eκτός απο το ururu sharara της Daikin όπου κάνει ελεγχόμενη υγρανση και αφύγρανση στην ψύξη και στην θέρμανση .

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις για αφυγραντήρα όπου μπορεί να κρατά σταθερό ποσοστό υγρασίας μέσα στο χώρο .

 

Ο ιονιστής είναι κάτι συν αλλά αν η κόρη σου έχει θέματα σοβαρά καλύτερη λύση είναι ένας σοβαρός καθαριστής αέρα . Τα κλιματιστικά βοηθάνε με φίλτρα και ιονιστή ώς ένα βαθμό .

 

Υπάρχουν και λύσεις αφυγραντήρων όπου έχουν και φίλτρα .

 

Αν έχεις πολύ καλά μονωμένο σπίτι λογικά το 24άρι να σε καλύψει στον ενιαίο χώρο . Είναι πολύ σημαντικό να παρεις γνώμη απο μηχανολόγο μηχανικό (π.χ απο αυτόν που έκανε την μελέτη απωλειών του κτιρίου ή την ενεργειακή αναβάθμιση ) ή απο κάποιον ψυκτικό που θα δει τον χώρο σου .

 

Δεν είναι καλή λύση να βάλεις ένα κλιματιστικό για να καλύπτεις όλο το σπίτι . Θα καίει αρκετά παραπάνω και δεν θα μπορείς να έχεις ελεγχόμενη θερμοκρασία στους ανεξάρτητους χώρους . Όταν επιλέγουμε κλιματιστικό λαμβάνουμε υπόψιν ότι θα μπει μια μονάδα ανά ενιαίο χώρο .

 

Με αυτά που έγραψες καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ανάγκη για ψύξη ή θερμανση ένα κλιματιστικό μας και σε καλύπτει η αντλία θερμότητας .

Οπότε μήπως δεν θες κλιματιστικό αλλά έναν καλο αφυγραντήρα και έναν καλό καθαριστή αέρα;

Ακόμα και αν θες κλιματιστικό αφού δεν έχεις σκοπό να το δουλεύεις παρα μόνο ελάχιστα δεν υπάρχει λόγος να πας σε ακριβές σειρές κλιματιστικών . Παρε το πιο απλό μηχάνημα που θα σου βγει στα μισά λεφτά ίσως και πιο κάτω απο αυτά που σκέφτεσαι και δώσε ένα μέρος των χρημάτων που κέρδισες για έναν αφυγραντήρα με φίλτρα ή για έναν αφυγραντήρα και για έναν σοβαρό καθαριστή αέρα . Πάλι κερδισμένος θα σαι .

 

Kαλησπερα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση,δεν γνωριζα οτι δεν με καλυπτει απολυτα ενα κλιματιστικο σε οτι εχει να κανει με την αφυγρανση - υγρανση του αερα.

Θα ηταν προτιμοτερο να παω σε μια συσκευη αφυγρανσης που εχει και ιονιστη η σε 2 ξεχωριστες (καθαρισμο αερα - αφυγραντηρα) ?

Γνωριζεις καποιο συγκεκριμενο και αξιοπιστο να μου προτεινεις ?

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

 

Είναι μια μικρή εταιρεία που δεν πρέπει να έχει αντιπροσωπεία Ελλάδα ή τουλάχιστον αντιπροσωπεία δεν βρήκα ψάχνοντας. Πρέπει να είναι εισαγωγή του e-shop . Τι να σου πώ ... αφού αυστηρά δεν θέλει να πάει πάνω απο 250 ευρώ τότε αν το βρίσκει στα 250 να το πάρει . Προσωπικά θα προτιμούσα κάποιας εταιρείας με καλό after sales (επάρκει ανταλλακτικών, γρήγορη και ευέλικτη εξυπηρέτηση κτλ) δυναμική αντιπροσώπευση στην Ελλάδα και με μια καλή σε διάρκεια εγγύηση γιατί τα κλιματιστικά έχουν πανάκριβα ανταλλακτικά . Το βλέπω σαν επένδυση οπότε βασικό μου κριτήριο είναι πάντα η διάρκεια της εγγύησης και η φήμη της εταιρείας όσον αφορά την εξυπηρέτηση .

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια. το budget είναι γύρω στα 1300-400. αν υπάρχει κάτι καλύτερο στους μεγάλους κατασκευαστές θα το προτιμούσα. επίσης έχω και έναν περιορισμό στο πλάτος της εσωτερικής μονάδας που μπορεί να είναι μέχρι 1.10μ

 

Η Haier μεγάλος κατασκευαστής είναι . Δεν είναι μικρή εταιρεία . Απο τους μεγάλους παίκτες είναι στις οικιακές συσκευές παγκοσμίως .

 

Το SEER του είναι απο τα μεγαλύτερα στο budget που κοιτάς .

Εναλλατικά μπορείς να δεις με το ίδιο SEER αυτό που έχει επίσης 5ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη:

https://www.skroutz.gr/s/18741871/General-Electric-GES-NMG70-Prime.html

 

ή αυτό με το ίδιο SEER αλλά με μικρότερη εγγύηση 3ετή σε όλα τα μέρη και αν γίνονται ετήσιες συντηρήσεις επεκτείνεται μόνο στον συμπιεστή + 7 χρόνια .

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

 

Λίγο καλύτερο σε οικονομία στην ψύξη είναι το παρακάτω mitsubishi με SEER= 7.4

 

https://www.skroutz.gr/s/18977788/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-71ZR-W.html

 

 

Το Value for money μοντέλο για εμένα είναι το Haier που σου πρότεινα .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

 

Η Haier μεγάλος κατασκευαστής είναι . Δεν είναι μικρή εταιρεία . Απο τους μεγάλους παίκτες είναι στις οικιακές συσκευές παγκοσμίως .

 

Το Value for money μοντέλο για εμένα είναι το Haier που σου πρότεινα .

 

Έχω ένα HAIER 18000BTU inverter σε επαγγελματικό χώρο εδώ και 6 χρόνια. Δουλεύει ασταμάτητα για 8-12 ώρες , χειμώνα - καλοκαίρι σε χώρο 80τ.μ. Η απόδοση του είναι εκπληκτική.

Link to comment
Share on other sites

Σαν το πρήξιμο δεν έχει...

Αυτό είναι καλή τιμή;

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-arsin12r32-12000btu-inverter-p-HAP.002328

Link to comment
Share on other sites

Σαν το πρήξιμο δεν έχει...

Αυτό είναι καλή τιμή;

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-arsin12r32-12000btu-inverter-p-HAP.002328

 

Στα 250 ευρώ δεν έχεις επιλογές . Αφού σου έκατσε το ARIELLI το παίρνεις .

Link to comment
Share on other sites

Eνας φίλος έχει ένα Μitsubishi Heavy Industries model SRK25ZD-S,το οποίο είχε χαλάσει προ τριετίας,και αφού πηγαινοέρχονταν 2-3 φορές,του είπαν ότι είναι πλακέτα την οποίαν άλλαξαν και δούλεψε,πληρώνοντας και 300€.

Εν τω μεταξύ,οι άνθρωποι έχουν μετακομίσει στην Αμερική,και έρχονται ένα μήνα μόνον το καλοκαίρι.

Φέτος,ήλθαν χθες από τη ΝΥ,και πάλι δεν δούλευε.

Ρωτάω λοιπόν,μήπως το συγκεκριμένο μοντέλο είναι προβληματικό,ή τυχαία χάλασε πάλι;Και αν έχει χαλάσει,αξίζει να ξαναδώσει 300άρι,ή να πάρει κάποιο άλλο;Και τι προτείνετε;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...