Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξαναδιαβασε την ερωτηση σε παρακαλω

οταν λεω μεγιστη εννοω μεγιστη

αρκετα απλο.δεν ανεφερα κανενα παραγοντα

απλα μεγιστη

δεν ψαχνω δεκαδικα απλα μια ενδειξη στο περιπου

Link to comment
Share on other sites

ξαναδιαβασε την ερωτηση σε παρακαλω

οταν λεω μεγιστη εννοω μεγιστη

αρκετα απλο.δεν ανεφερα κανενα παραγοντα

απλα μεγιστη

δεν ψαχνω δεκαδικα απλα μια ενδειξη στο περιπου

 

toyotomi hiro

3670w στην ψυξη

3810 στην θερμανση.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα Fujitsu και έχει πρόβλημα εντός εγγύησης (3ετία). Έχει κάποιος εμπειρία από το επίσημο service της FG? Αυτή τη στιγμή γίνομαι μπαλάκι μεταξύ FG και τοπικού service. Αύριο έδωσα διορία στον εαυτό μου θα είναι τελευταία προσπάθεια επικοινωνίας ώστε το πρόβλημα να λυθεί εντός ολίγων ημερών αλλιώς έγγραφη καταγγελία σε Συνήγορο του Καταναλωτή και Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Έπεσα στην περίπτωση ή γενικά το after sales της FG είναι γτπ? Έχει κάποιος αρνητική εμπειρία και έφτασε μέχρι ΓΓΚ και ΣτΚ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα Fujitsu και έχει πρόβλημα εντός εγγύησης (3ετία). Έχει κάποιος εμπειρία από το επίσημο service της FG? Αυτή τη στιγμή γίνομαι μπαλάκι μεταξύ FG και τοπικού service. Αύριο έδωσα διορία στον εαυτό μου θα είναι τελευταία προσπάθεια επικοινωνίας ώστε το πρόβλημα να λυθεί εντός ολίγων ημερών αλλιώς έγγραφη καταγγελία σε Συνήγορο του Καταναλωτή και Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Έπεσα στην περίπτωση ή γενικά το after sales της FG είναι γτπ? Έχει κάποιος αρνητική εμπειρία και έφτασε μέχρι ΓΓΚ και ΣτΚ?

 

Γιατί γίνεσαι μπαλάκι ; Τί πρόβλημα έχει το κλιματιστικό ; Θες να μας πεις λίγο το story σου να σου πούμε και εμείς εδώ την άποψη μας ;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στα φορητά κλιματιστικά πρέπει να κανεις κάτι;εννοώ σε καθαρισμό.καθαρίζω τα φίλτρα του ανεμιστήρα με νερακι και σαπουνι,και την ψυκτρα του σύμπιεστη στεγνά με ενα πινέλο η μαλακό σφουγγαρι γιατί έχω γάτες και μαζεύει πολύ τρίχα ειδικα στον συμπιεστη.στον ανεμιστήρα μέσα μπορώ να ψεκασω λίγο απο αυτά τα υγρά που κανουν καθαρισμό;αυτά που πουλάνε σε όλα τα μαγαζιά.η θα παει στα ηλεκτρονικά μέρη και θα τα κάψει; Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα πρόβλημα με ένα LG mirror 24.Το κλιματιστικό δούλευε μια χαρά το χειμώνα το κλείσαμε και τι ανοίξαμε μετά από 2 μήνες για να το βάλουμε στην ψύξη όμως δεν δούλευε μετά από λίγο έβγαλε την ένδειξη ch 26. Μου είπαν ότι είναι πλακέτα και ότι είναι πανάκριβη(400 περίπου) Ξέρει κάποιος κάτι για αυτά τα μηχανήματα και αν επισκευαζονται οι πλάκες τους;; ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα πρόβλημα με ένα LG mirror 24.Το κλιματιστικό δούλευε μια χαρά το χειμώνα το κλείσαμε και τι ανοίξαμε μετά από 2 μήνες για να το βάλουμε στην ψύξη όμως δεν δούλευε μετά από λίγο έβγαλε την ένδειξη ch 26. Μου είπαν ότι είναι πλακέτα και ότι είναι πανάκριβη(400 περίπου) Ξέρει κάποιος κάτι για αυτά τα μηχανήματα και αν επισκευαζονται οι πλάκες τους;; ευχαριστώ πολύ

 

Eπισκευαζονται.Ποιος ομως σου ειπε οτι ειναι πλακετα?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Γιατί γίνεσαι μπαλάκι ; Τί πρόβλημα έχει το κλιματιστικό ; Θες να μας πεις λίγο το story σου να σου πούμε και εμείς εδώ την άποψη μας ;

 

Καλησπέρα σου. Αυτή τη στιγμή φαίνεται ότι το πρόβλημα βαίνει προς επίλυση με τη συνδρομή της μητρικής εταιρίας την οποία και ευχαριστώ. Ελπίζω να ολοκληρωθεί εντός των επόμενων 2-3 εργασίμων. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες γιατί ακόμα βρίσκεται προς επίλυση, το πρόβλημα είναι η διαχείριση του προβλήματος από το τοπικό service και συγκεκριμένα ήθελαν έγγραφη εντολή από το service της FG για να παρέμβουν την οποία έπρεπε εγώ να μεριμνήσω να πάρω και όχι αυτοί. Δηλαδή να μιλήσω με συγκεκριμένο άτομο να ζητήσω να στείλουν έγγραφη εντολή στο τοπικό δίκτυο. Κάτι που στην πρώτη επικοινωνία μου με την FG δεν μου είπαν κάτι τέτοιο αλλά με παρέπεμψαν κατευθείαν στον τοπικό.

Δυστυχώς το ζήτημα κατά την άποψη μου είναι ότι η FG δίνει το service σε τοπικό δίκτυο που ενδεχομένως έχουν και τοπικό κατάστημα λιανικής πώλησης AC. Με αποτέλεσμα αν δεν το έχεις πάρει από αυτούς αλλά από άλλον πωλητή της περιοχής να σου δημιουργούν πρόβλημα. Μου το είπε ξεκάθαρα ο τοπικός. Αν το είχες πάρει από εμάς δεν θα σου ζητούσαμε έγγραφη εντολή. Δηλαδή ο τοπικός που έχει την τεχνική κάλυψη παρέχει άμεσα τις υπηρεσίες εγγύησης στους πελάτες που αγόρασαν από αυτόν το AC και στου πελάτες που αγόρασαν από άλλον πωλητή του βγάζουν ολίγον το λάδι.

Κουτοπόνηρες πρακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνωντας για κλιματιστικα εντοπισα τις καινουριες σειρες mitsubishi γτ τοσο υψηλες τιμες. Γτ τοση διαφορα ρε παιδια απο αλλους κατασκευαστες?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα πρόβλημα με ένα LG mirror 24.Το κλιματιστικό δούλευε μια χαρά το χειμώνα το κλείσαμε και τι ανοίξαμε μετά από 2 μήνες για να το βάλουμε στην ψύξη όμως δεν δούλευε μετά από λίγο έβγαλε την ένδειξη ch 26. Μου είπαν ότι είναι πλακέτα και ότι είναι πανάκριβη(400 περίπου) Ξέρει κάποιος κάτι για αυτά τα μηχανήματα και αν επισκευαζονται οι πλάκες τους;; ευχαριστώ πολύ

 

Η πλακέτα είναι ή συμπιεστής . Οι πλακέτες επισκευάζονται . Μπορείς να μας πεις ακριβώς το μοντέλο ;

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στους φιλους. Ειμαι σε αναζητηση κλιματιστικου κ εχω καταληξει σε καποια κ θελω να μου πειτε τη γνωμη σας.. ολα σε 18αρια , προοριζονται για κυριος θερμανση σε σχετικα ορεινο μερος βεροια. Το gree και inventor επισυμανουν για καλη λειτουργια μεχρι κ -20 και -22 αντιστοιχα..

 

toyotomi kuro

 

Toyotomi izuru eco

 

Gree fairy

 

Inventor nemesis pro.

 

Τι λετε παιδια? Σε θερμανση πανω κατω εχουν τις ιδιες αποδοσεις. Πια εταιρια να εμπιστευτω??

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα,

ψάχνω για κλιματιστικό 12αρι για σαλόνι σε πολυκατοικία πρώτου ορόφου. Η επιλογή θα γίνει ανάμεσα σε fujitsu και midea.

Mερικά μοντέλα που έχω δει εγώ είναι:

https://www.skroutz.gr/s/9002905/Mid...U-12HRDN1.html

https://www.skroutz.gr/s/14682200/Mi...A2-12NXD0.html

https://www.skroutz.gr/s/6927747/Fuj...SYG12LLCC.html

 

Περιμένω τις προτάσεις σας.

Σχετικά με ιονιστή ή το ψυκτικό υγρό R32 θεωρείται ότι πρέπει να υπάρχουν σε ένα νέο κλιματιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους!!!

 

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα επέκτασης της 3ετούς εγγύησης για τα Daikin;

 

Ρώτησα σε 3 εξουσιοδοτημένα καταστήματα και δεν ήξεραν, αλλά και αρκετό καιρό αφού είπαν ότι θα ρωτήσουν, δεν τους απάντησαν.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους!!!

 

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα επέκτασης της 3ετούς εγγύησης για τα Daikin;

 

Ρώτησα σε 3 εξουσιοδοτημένα καταστήματα και δεν ήξεραν, αλλά και αρκετό καιρό αφού είπαν ότι θα ρωτήσουν, δεν τους απάντησαν.

 

Ευχαριστώ

Δε βαριέσαι.Εγώ έχω τρία απ' αυτά από το 2009 και δουλεύουν μια χαρά.Αλλά και άλλο ένα 18άρι Fujitsu General που το είχα για 18 χρόνια,χαμπάρι δεν είχε πάρει.

Συμπέρασμα.Τα καλά μηχανήματα δε χαλάνε εύκολα,τα φτηνιάρικα,ναι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Δε βαριέσαι.Εγώ έχω τρία απ' αυτά από το 2009 και δουλεύουν μια χαρά.Αλλά και άλλο ένα 18άρι Fujitsu General που το είχα για 18 χρόνια,χαμπάρι δεν είχε πάρει.

Συμπέρασμα.Τα καλά μηχανήματα δε χαλάνε εύκολα,τα φτηνιάρικα,ναι.

 

Ναι, το ξέρω. Έχω Daikin 20ετίας και θέλω να το αλλάξω και να βάλω και 1 επιπλέον με το "Εξοικονόμηση κατ'οίκον ΙΙ".

 

Μόνο αν είναι μικρό το κόστος θα πάρω άλλα 2-4 χρόνια.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

30 χρόνια 24ari Daikin εδώ δουλεύει άψογα ακόμα. Τραβάει τρελό ρεύμα όμως μέτρησα 2700watt όταν δουλεύει οπότε θα πάω μάλλον για 18ari inventor στα 700 με 10 χρόνια εγγύηση. Και να χαλάσει έχει εγγύηση. Τα Daikin στα 2000 που έχουν με καλά scoop seer έχουν πολύ μικρή εγγύηση και για να κάνουν απόσβεση θες 30 χρόνια εκτός αν δουλεύει καθημερινά πολλές ώρες. Που δεν παίζει λίγες μέρες το χρόνο δουλεύουν κυρίως σε πολλές ζεστές.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που πήρα το daikin των 2000€ το 9αρι στα 2 χρόνια δεν έκλεινε σωστά η περσίδα δεν μου έβαλαν καινούργια γιατί θα είχε αναμονή, λέει,και κανιβαλισαν άλλο και έβαλαν ανταλλακτικο.Ειναι να μην σου τύχει και αν ήμουν εκτός θα ήθελα περιουσία!
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Έχω καταλήξει στα παρακάτω 2 μοντέλα και θα ήθελα αν κάποιος είναι κάτοχος ή γνωρίζει να μου πει τη γνώμη του. Με ενδιαφέρει πέρα από όλα, και ο εξωτερικός θόρυβος της μονάδας.

 

Daikin FTXS35K https://www.skroutz.gr/s/4689177/Daikin-FTXS35K-RXS35L.html

Mitsubishi SRK/SRC 35 ZS-S https://www.skroutz.gr/s/12084516/Mitsubishi-SRK-SRC-35-ZS-S.html

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.Θα ηθελα τη γνωμη σας για ενα δωματιο κανονικο και σαλονι περιπου περιπου 35 τ.μ 3ου οροφου.

 

Δωματιο

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/185617-carrier-42qhc009d8sa-crystal

 

Σαλονι

https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/186329-toshiba-mirai-ras16bavg/bkvg-e

 

Δεν γνωριζω και πολλα απο κλιματισμο.

Ευχαριστω πολυ για οποια απαντηση.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγκατασταση κλιματιστικου inventor (αλλα κι ολων των inverter ) με χρηση αντλιας κενου ειναι προυποθεση για την σωστη εγκατασταση ,αναφερετε στις οδηγιες εγκταστασης αρα εγκτασταση χωρις αντλια κενου δεν γινετε κι ας λεν οι "τεχνιταραδες" το αντιθετο ,πρεπει να το απαιτουμε.

Δειτε τις οδηγιες

1. Αφαιρέστε τα καλύμματα των βαλβίδων της γραμμής υγρού και της γραμμής αερίου και το καπάκι από την βαλβίδα πλήρωσης.

2. Συνδέστε τον σωλήνα των μανομέτρων στην βαλβίδα πλήρωσης της γραμμής αερίου και την άλλη σωλήνα των μανομέτρων στην αντλία κενού.

3. Ανοίξτε πλήρως την βάνα του μανόμετρου και με την αντλία κενού σε λειτουργία αναμείνατε έως ότου η πίεση δείξει

-0.1MPa.

4. Κλείστε την αντλία κενού και ελέγξτε για 1-2 λεπτά εάν η πίεση παραμένει -0.1MPa. Εάν διαφοροποιείται τότε υπάρχει κάποια διαρροή στο κύκλωμα.

5. Αφαιρέστε τα μανόμετρα και ανοίξτε με ένα κλειδί τύπου "ΑΛΛΕΝ" τις βαλβίδες της γραμμής υγρού και αερίου.

6. Τοποθετήστε ξανά τα καπάκια στις 2 βαλβίδες.

7. Τοποθετήστε το πλστικό κάλυμμα των βαλβίδων.

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εχει κανεις αποψη για το παρακάτω;

 

 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-omnia-eco-o3mvi32-09wifir-με-ιονιστή-1211770.html

 

Για αντικατασταση παλιου mitsubishi σε δωματιο 10 τμ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους!!!

 

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα επέκτασης της 3ετούς εγγύησης για τα Daikin;

 

Ρώτησα σε 3 εξουσιοδοτημένα καταστήματα και δεν ήξεραν, αλλά και αρκετό καιρό αφού είπαν ότι θα ρωτήσουν, δεν τους απάντησαν.

 

Ευχαριστώ

Τελικά η Daikin μου απάντησε ότι δίνουν επιπλέον 6 μήνες το μέγιστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση της Daikin:

"...η μέγιστη εγγύηση για μοντέλα μας με το νέο ψυκτικό R32 είναι 3.5 χρόνια..." η οποία είναι δωρεάν

 

μέσω της πλατφόρμας Stand by me https://standbyme.daikin.gr/el/

όπου υπάρχει δεξιά υπάρχει η επιλογή "Επέκταση εγγύησης" https://standbyme.daikin.gr/el/package/-1

η οποία όμως δεν έχει ενεργοποιηθεί στην Ελλάδα (αναγράφει 'Προσεχώς' με πράσινα γράμματα)

"...Η πλατφόρμα αυτή θα έρθει, σίγουρα, αλλά δεν έχω πληροφορίες για το πότε ακριβώς..."

 

Αναμονή, λοιπόν, για την ενεργοποίηση της επιπλέον 2ετούς εγγύησης, αν συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...