Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας....έχω ένα γραφείο 22 τ.μ και θέλω να περάσω ένα κλιματιστικό 12.000 btu και για ψύξη και για θέρμανση. Βρήκα αυτό εδώ https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/180696-toyotomi-tdn-tdg-a35vr7 στον Κωτσόβολο με 426 ευρώ με δωρεάν εγκατάσταση !!! Με ενδιαφέρει να έχει wifi...πιστεύετε ότι είναι καλή αγορά ή να περιμένω λίγο ακόμα μήπως βγει κάτι καινούργιο σε αυτά τα λεφτά ; Ήμουν έτοιμος να πάρω αυτό εδώ της morris http://www.panelektriki.gr/morris-wfin-35110.html αλλά πληροφορήθηκα από την εταιρεία ότι πλέον δεν θα το βγάζει το συγκεκριμένο μοντέλο και πως σε 10 ημέρες περίπου θα βγάλει τα καινούργια της προιόντα.

 

Γενικά ανάμεσα σε toyotomi και morris πιο θα λέγατε ότι είναι καλύτερο ;

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες,σκεφτομαι να αγορασω το Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-556ZR το εχω βρει στα 665 ευρω,το θελω για το σαλονι μου το οποιο ειναι 37 τετραγωνικα,το σπιτι δεν εχει καποια μονωση αλλα εχω βαλει διπλα τΖαμια αλουμινιου,πιστευετε οτι ειναι καλο μηχανημα?το μαξιμουμ στα λεφτα ειναι 680 ευρω.Δεκτες ολες οι αποψεις και οι προτασεις,ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας:) Edited by alucard82
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω από αυτά ΑΛΛΑ αυτό που βλέπω είναι ότι ένα 9αρι πχ σε ένα δωμάτιο σε ένα λεπτό στο κάνει παγάκι.... Γιατί αυτό το 9αρι σε ένα δωμάτιο διπλό από αυτό που είναι ήδη δε θα κάνει δουλειά; δε το καταλαβαίνω... Που θα πηγαίνει η ψύξη; συμφωνώ ότι θα αργήσει λίγο παραπάνω αλλά η δουλειά θα γίνει και με το παραπάνω πιστεύω...

 

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός στον κλάδο της ενεργειακής τεχνολογίας.

Ψύξη-θέρμανση-κλιματισμός είναι κομμάτι του κλάδου μου .

 

Kάθε χώρος έχει θερμικές και ψυκτικές απώλειες . Για να στο πω πιο απλά η ψύξη διαχέεται στο εξωτερικό περιβάλλον μέσω της εξωτερικής τοιχοποιίας μέσα απο τα τζάμια και τα πλαίσια των παραθύρων. Μέσα απο της χαραμάδες κάθε κουφώματος ή εξωτερικής πόρτας .Οι απώλειες ποσοτικοποιούνται ύστερα απο μηχανολογική μελέτη σε BTU/h. Δηλαδή πόσα BTU/h χάνονται στο εξωτερικό περιβάλλον Όλα αυτά καθορίζουν τις ανάγκες σε BTU/h ενός χώρου και τελικά τί κλιματιστικό θα χρειαστείς.

Άλλοι παράγοντες πυο αυξάνουν την ανάγκη σε BTU/h για έναν χώρο είναι η παρουσία του ανθρωπίνου οργανισμού (παράγουμε θερμότητα) , ο ήλιος που χτυπάει τους τοίχους, η πηγές θερμότητας στο χώρο μας (τοστιέρες, κουζίνα.σκούπα ηλεκτρική, καφετιέρα κ.α). Το κλιματιστικό πρέπει να υπερνικήσει και αυτά τα συνολικά BTU/h θερμότητας που παράγεται .

 

Ο χώρος που περιγράφεις δεν μπορεί να καλυφθεί απο 9άρι . Όταν έξω θα χεις 35άρια (ή και μικρότερες θερμοκρασίες) αμα το κλιματιστικό σου καταφέρει να σου φτάσει την θερμοκρασία στου 30 κάαααποια στιγμή θα ναι θαύμα με τίμημα όμως ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΣΑ ηλεκτρικής κατανάλωσης .Όσο αυξάνεται η εξωτερική θερμοκαρσία αυξάνονται οι απώλειες και οι απαιτήσεις σε BTU/h και πέφτει η απόδοση σε BTU/h του κλιματιστικού. Εκτός και αν κατοικείς σε παθητική κατοικία . Με τριπλα ενεργειακά τζάμια με θερμοδιακοπή με 35 εκατοστά πάχους προηγμένη μόνωση στους τοίχους . Με άρτια συστήματα αεροστεγανότητας και ανάκτησης θερμότητας τότε ναι το συζητάμε για το 9άρι .

 

Πάρε την γνώμη απο ψυκτικό . Ότι BTU/h σου προτείνει για τον χώρο σου τέτοιας απόδοσης μηχάνημα να πάρεις . Αλλιώς θα πετάξεις τα λεφτά σου και το μόνο πυο θα καταφέρεις είναι και πάλι να ζεσταίνεσαι και να καίει αβέρτα χωρίς λόγο το μικρό κλιματιστικό .

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδες,σκεφτομαι να αγορασω το Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-556ZR το εχω βρει στα 665 ευρω,το θελω για το σαλονι μου το οποιο ειναι 37 τετραγωνικα,το σπιτι δεν εχει καποια μονωση αλλα εχω βαλει διπλα τΖαμια αλουμινιου,πιστευετε οτι ειναι καλο μηχανημα?το μαξιμουμ στα λεφτα ειναι 680 ευρω.Δεκτες ολες οι αποψεις και οι προτασεις,ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας:)

 

Ίσως καλύτερα να πας σε 24άρι . Να έχει άνεση το κλιματιστικό γιατί αν ξαναχτυπήσουμε 39 άρια παίζει να ζορίζεται .

 

Η Toyotomi δεν έχει τόσο καλό after sales (θέματα με διαθεσιμότητα ανταλλακτικων κατα καιρούς ) . Δες και τα Inventor μηχανήματα που έχουν και 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη .

 

Καλά μηχανήματα και τα Toshiba τα τωρινά αλλά και αυτά με μικρή εγγύηση 5 χρόνια στο συμπιεστή 3 χρόνια για τα υπόλοιπα μέρη.

 

Μεταξύ Toyotomi και Toshiba θα κοιτούσα Toshiba άνετα. Μεταξύ και των τριών Inventor.

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι τα Toyotomi έχουν θέματα με διαθεσιμότητα ανταλλακτικών κατά καιρούς .Μήπως το ίδιο όπως η Gree που ανέφερες επίσης πρόσφατα ,επειδή πουλάνε σε σχέση με την Ιnventor που προωθείς ; Και τι σχέση έχουν με Toshιba που είναι από τις καλύτερες εταιρίες στον κλάδο .

Επειδή δεν δίνουν μεγάλη εγγύηση ; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7541760#post7541760

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι τα Toyotomi έχουν θέματα με διαθεσιμότητα ανταλλακτικών κατά καιρούς .Μήπως το ίδιο όπως η Gree που ανέφερες επίσης πρόσφατα ,επειδή πουλάνε σε σχέση με την Ιnventor που προωθείς ; Και τι σχέση έχουν με Toshιba που είναι από τις καλύτερες εταιρίες στον κλάδο .

Επειδή δεν δίνουν μεγάλη εγγύηση ; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7541760#post7541760

 

Για την toyotomi απο όσα έχω διαβάσει στο internet ή έχω ακούσει απο επαγγελματίες .Ναι και η Gree έχει τα θέματα της . Σε κλιματιστικό γνωστού μου εντός εγγύησης άργησε το ανταλλακτικό 2-3 μήνες .

 

Δεν γράφω μόνο για Inventor σε αυτό το forum. Αλλά για μένα αυτή η εταιρεία μέχρι και σήμερα παρέχει ένα ολοκληρωμένο πακέτο μεγάλης εγγύησης-υποστήριξης και καλών κλιματιστικών σε ανταγωνιστική τιμή. Άποψή μου. Υποκειμενική και ελπίζω να μου το επιτρέπεις αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 Daikin από το 2009,τότε με την απόσυρση του Σουφλιά.Ενα απλό των 21.000Βtu,και δύο Sarara Ururu των 10.000.Μέχρι τώρα καθάριζα τα φίλτρα και μία φορά άλλαξα και κάτι φιλτροειδή μικροπραματάκια στα Sarara.

Πότε και εάν πρέπει να φωνάξω το σέρβις για σοβαρότερη συντήρηση μιας και παίζουν ακόμα μια χαρά;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει ότι τα Toyotomi έχουν θέματα με διαθεσιμότητα ανταλλακτικών κατά καιρούς .Μήπως το ίδιο όπως η Gree που ανέφερες επίσης πρόσφατα ,επειδή πουλάνε σε σχέση με την Ιnventor που προωθείς ; Και τι σχέση έχουν με Toshιba που είναι από τις καλύτερες εταιρίες στον κλάδο .

Επειδή δεν δίνουν μεγάλη εγγύηση ; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7541760#post7541760

 

Gary , αγόρι μου καρφώνεσαι!!!!

Η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι : " απο που προκυπτει οτι τα Invertor εχουν θεματα διαθεσιμοτητας ανταλλακτικων ;;;;"

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Για την toyotomi απο όσα έχω διαβάσει στο internet ή έχω ακούσει απο επαγγελματίες .Ναι και η Gree έχει τα θέματα της . Σε κλιματιστικό γνωστού μου εντός εγγύησης άργησε το ανταλλακτικό 2-3 μήνες .

 

Δεν γράφω μόνο για Inventor σε αυτό το forum. Αλλά για μένα αυτή η εταιρεία μέχρι και σήμερα παρέχει ένα ολοκληρωμένο πακέτο μεγάλης εγγύησης-υποστήριξης και καλών κλιματιστικών σε ανταγωνιστική τιμή. Άποψή μου. Υποκειμενική και ελπίζω να μου το επιτρέπεις αυτό .

 

Οτι έχεις αναφέρει υπάρχουν σε προηγούμενα.Παλαιότερα υποστήριζες τα Gree ,ενώ τώρα με ίδια εγγύηση με τα φασόν Ιnventor, όχι δεν είναι καλά :)

Αν γνωρίζεις σε κάθε φασόν προιόν τι συμφωνίες γίνονται για το κόστος, μπορείς να προτείνεις συγκεκριμένα σε ότι ρωτά καθένας.Οχι έχει-δεν έχει καλό service ενώ το προιόν έχει ρίσκο τι θα σου βγεί.Και όταν αφορά προιόντα πολυεθνικών τι ισχύει,γιατί πωλούνται και σε άλλες χώρες.Αν εσύ,ο φίλος σου,επαγγελματίες που σου είπαν κλπ έχετε παράπονα για οτιδήποτε, υπάρχουν οι νόμιμες διαδικασίες, όπως σε όλες τις συναλλαγές.Σε παράπονα οι πολυεθνικές αλλάζουν τους συνεργάτες τους, και όλοι σταματάνε ότι δεν τους συμφέρει.Δεν σε υποχρέωσε και κανείς από όλους για αγορά σε οτιδήποτε .

Gary , αγόρι μου καρφώνεσαι!!!! Η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι : " απο που προκυπτει οτι τα Invertor εχουν θεματα διαθεσιμοτητας ανταλλακτικων ;;;;"

Απάντηση μόνο αν γνωρίζεις τι γίνεται σε κάθε προιόν ,γιατί πουθενά δεν έγραψα αν έχουν ή δεν έχουν τα συγκεκριμένα .:)

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 Daikin από το 2009,τότε με την απόσυρση του Σουφλιά.Ενα απλό των 21.000Βtu,και δύο Sarara Ururu των 10.000.Μέχρι τώρα καθάριζα τα φίλτρα και μία φορά άλλαξα και κάτι φιλτροειδή μικροπραματάκια στα Sarara.

Πότε και εάν πρέπει να φωνάξω το σέρβις για σοβαρότερη συντήρηση μιας και παίζουν ακόμα μια χαρά;

 

Δεν έχει να κάνει μόνο με το αν παίζουν μια χαρά όπως λες . Κυρίως έχει να κάνει με την δικιά σου υγεία .

 

Το να καθαρίζεις μόνο τα φίλτρα δουλειά δε γίνεται . Πρέπει τυπικά μια φορά κάθε περίπου ένα χρόνο να γίνεται απολύμανση της μονάδας της πτερωτής και των φίλτρων με ειδικά χημικά. Αν το έχεις χρησιμοποιήσει απλώς ένα μήνα το καλοκαίρι μερικές ώρες τότε οκ . Κανε στα 2 χρόνια συντήρηση .

 

Αν το κλιματιστικό το έχεις αφήσει στο έλεος ... τότε οι μύκητες, τα βακτήρια που αναπτύσσονται και η σκόνη που συσσωρεύεται μπορεί να προκαλέσουν μόλυνση του αναπνευστικού συστήματος ή και αλλεργίες .

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οτι έχεις αναφέρει υπάρχουν σε προηγούμενα.Παλαιότερα υποστήριζες τα Gree ,ενώ τώρα με ίδια εγγύηση με τα φασόν Ιnventor, όχι δεν είναι καλά :)

Αν γνωρίζεις σε κάθε φασόν προιόν τι συμφωνίες γίνονται για το κόστος, μπορείς να προτείνεις συγκεκριμένα σε ότι ρωτά καθένας.Οχι έχει-δεν έχει καλό service ενώ το προιόν έχει ρίσκο τι θα σου βγεί.Και όταν αφορά προιόντα πολυεθνικών τι ισχύει,γιατί πωλούνται και σε άλλες χώρες.Αν εσύ,ο φίλος σου,επαγγελματίες που σου είπαν κλπ έχετε παράπονα για οτιδήποτε, υπάρχουν οι νόμιμες διαδικασίες, όπως σε όλες τις συναλλαγές.Σε παράπονα οι πολυεθνικές αλλάζουν τους συνεργάτες τους, και όλοι σταματάνε ότι δεν τους συμφέρει.Δεν σε υποχρέωσε και κανείς από όλους για αγορά σε οτιδήποτε .

 

Απάντηση μόνο αν γνωρίζεις τι γίνεται σε κάθε προιόν ,γιατί πουθενά δεν έγραψα αν έχουν ή δεν έχουν τα συγκεκριμένα .:)

 

Το πρόβλημα είναι το κακό after sales της Gree και οι καθυστερήσεις με τα ανταλλακτικά. ΠΛΕΟΝ !

Ναι παλαιότερα υποστήριζα και τα Gree αλλά ο καιρός περνάει και οι καταστάσεις αλλάζουν . Πλέον ακούγονται διάφορα αρνητικά για την υποστήριξή τους και για αυτό έχω σταματήσει να τα έχω σε εκτίμηση .

 

Υ.Γ Σταμάτα να παίζεις με τις λέξεις και να παραποιείς τα λεγόμενα κάποιου. Σταμάτα επίσης να έχεις εμμονές και έλα στην παρέα μας να κάνουμε μία όμορφή κουβεντούλα μαζί με τα δομημένα επιχειρήματα σου και τις όποιες διαφωνίες σου (σεβαστά όλα)

Δέ βαρέθηκες να σε τραμπουκίζει ο Aenaos15 ; :P

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι το κακό after sales της Gree και οι καθυστερήσεις με τα ανταλλακτικά. ΠΛΕΟΝ !

Ναι παλαιότερα υποστήριζα και τα Gree αλλά ο καιρός περνάει και οι καταστάσεις αλλάζουν . Πλέον ακούγονται διάφορα αρνητικά για την υποστήριξή τους και για αυτό έχω σταματήσει να τα έχω σε εκτίμηση .

 

Υ.Γ Σταμάτα να παίζεις με τις λέξεις και να παραποιείς τα λεγόμενα κάποιου. Σταμάτα επίσης να έχεις εμμονές και έλα στην παρέα μας να κάνουμε μία όμορφή κουβεντούλα μαζί με τα δομημένα επιχειρήματα σου και τις όποιες διαφωνίες σου (σεβαστά όλα)

Δέ βαρέθηκες να σε τραμπουκίζει ο Aenaos15 ; :P

 

Mόνο που δεν έχεις απαντήσει πώς τυχαία λέγονται αυτά για την Gree, από τότε που άρχισε να δίνει ακριβώς ίδια εγγύηση με την Ιnventor.

Και γιατί προτείνεις μόνιμα επιλογές απο Ιnventor ,σαν να είναι όλα καλά τα προιόντα της ,πέρα του ρίσκου του φασόν.Οπως και αν ξέρεις τι έχει γίνει σε κάθε περίπτωση ,στις εταιρίες που ανέφερες με προβλήματα .Και δεν προτείνεις κάποια προιόντα από άλλες εταιρίες ακόμα και όταν σε ρωτάνε .

Το ποιός παίζει λοιπόν με τις λέξεις,παραποιεί,τραμπουκίζει ,έχει εμμονές κλπ φαίνεται γιατί. Επιλεκτικές απαντήσεις,οι άλλες εταιρίες δεν είναι καλές,

δεν υπάρχουν καλύτερες ,δεν δίνουν καλή εγγύηση. Πάντα για όσους έχουν μια άλλη ή αντίθετη άποψη ή επιλέγουν κάτι άλλο από ότι σας αρέσει.

Δεν παραξενεύει λοιπόν ότι το forum δεν έχει πλέον αρκετές συμμετοχές εδώ και καιρό.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Ηρεμια ρε παιδια,δεν εχετε να χωρισετε τιποτα.

Οποιος θελει να το παιξει μαγκια και διαφημιση ας βαρεσει εδω μεσα μια καλη εκπτωση για οσους συμμετεχουν στο θεμα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει μόνο με το αν παίζουν μια χαρά όπως λες . Κυρίως έχει να κάνει με την δικιά σου υγεία .

 

Το να καθαρίζεις μόνο τα φίλτρα δουλειά δε γίνεται . Πρέπει τυπικά μια φορά κάθε περίπου ένα χρόνο να γίνεται απολύμανση της μονάδας της πτερωτής και των φίλτρων με ειδικά χημικά. Αν το έχεις χρησιμοποιήσει απλώς ένα μήνα το καλοκαίρι μερικές ώρες τότε οκ . Κανε στα 2 χρόνια συντήρηση .

 

Αν το κλιματιστικό το έχεις αφήσει στο έλεος ... τότε οι μύκητες, τα βακτήρια που αναπτύσσονται και η σκόνη που συσσωρεύεται μπορεί να προκαλέσουν μόλυνση του αναπνευστικού συστήματος ή και αλλεργίες .

 

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Να πω και γω την εμπειρια μου μετα απο ενα χρονο για το invertor omnia plus το 12αρι. Το πηρα απο μιντια 449 περσι τετοια εποχη που βγηκαν προσφορες για δωρεαν εγκατασταση. Μιας και μενω θεσσαλονικη και λογω αεριου το κλιματιστικο δουλεψε μονο καλοκαιρι. Λοιπον το εχω στο σαλονι σε διαμερισμα περιπου 65 τμ και 2 δωματια τα οποια ειναι διπλα στο κλιματιστικο, να πω οτι το σπιτι το μεσημερι απο τις 12:30 περιπου μεχρι τις 5 το χτυπαει φατσα φορα ο ηλιας. Το κλιματιστικο δουλευε στις μεγαλες ζεστες του ιουλιου με εξεωτερικη θερμοκρασια 32-35 βαθμων και δροσιζε ανετα ολο τον χωρο σε λιγοτερο απο μια ωρα. Το αναβα εντατικα για ενα μηνα καθε μερα ενα 12ωρο τουλαχιστον,δουλευε χωρις θορυβο και η εξωτερικη δεν ακουγεται καν. Οσο αφορα τον λογαριασμο της ΔΕΗ η διαφορα ηταν ασημαντη της ταξης των συν 25 ευρω περιπου με καθημερινη καταναλωση 12 ωρων συνηθως στους 25 βαθμους. Το προτεινω ανεπιφυλακτα τοσο για την αποδοση του οσο και για την 12χρονη εγγυηση της ινβερτορ
Link to comment
Share on other sites

Τα inventor κι εγω πιστευω ειναι φοβερα μηχανηματα!!

Εχω 2 ενα 9 αρι κι ενα 12 αρι κλεινουν 7 χρονια κι ειμαι απόλυτα ευχαριστημενος.

Το χειμωνα δουλευουν ασταματητα και με τις παγωνιες ισα που σταματούσαν για κανα 5 λεπτο το πολυ για αποψυξη.

Εννοειται εντελως αθορυβα!!

 

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στη κρεβατοκάμαρα μου ένα 9άρι Omnia (το πρώτο μοντέλο) και στη σαλοκουζίνα ένα 18άρι Omnia Plus .

 

Να μην λέω πολλά... , αν ξανά αγοράσω κλιματιστικό πάλι Inventor θα πάρω.

Καλές τιμές, πανέμορφα με μικρές διαστάσεις (ιδίως οι εξωτερικές μονάδες), Wi-Fi, ήσυχα με καλές αποδόσεις και επιδόσεις !!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Ποση ειναι περιπου η διαφορα σε καταναλωση ενος κλιματιστικου ΜΗ inverter (10+ χρονων) με ένα Α++ ή Α+++; Ειναι μεγααααλη ή ειναι ~αρκετη~ ?
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ποση ειναι περιπου η διαφορα σε καταναλωση ενος κλιματιστικου ΜΗ inverter (10+ χρονων) με ένα Α++ ή Α+++; Ειναι μεγααααλη ή ειναι ~αρκετη~ ?

Μπορεί να είναι και 7 φορές μεγαλύτερη από το λιγότερο αποδοτικό ως το μεγαλύτερο αυτού!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και 7 φορές μεγαλύτερη από το λιγότερο αποδοτικό ως το μεγαλύτερο αυτού!

 

Αυτό αποκλείεται !!!! .

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποση ειναι περιπου η διαφορα σε καταναλωση ενος κλιματιστικου ΜΗ inverter (10+ χρονων) με ένα Α++ ή Α+++; Ειναι μεγααααλη ή ειναι ~αρκετη~ ?

 

Υπάρχει διαφορά . Είναι δύσκολο να απαντηθεί ποσοτικά αλλά κυρίως ποιοτικά . Διαφορά υπάρχει ..και αξίζει, το πόσο αξίζει όμως είναι μια μεγάλη κουβέντα μαθηματικών υπολογισμών και πολλών μεταβλητών με βάση τι απώλειες έχει ο χώρος σου τί θερμοκρασίες θες να έχει πόσες ώρες θα δουλεύει , με τι εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες κ.α και φυσικά ποιό μοντέλο κλιματιστικού θες να επιλέξεις .

 

Γενικά σου λέω ότι έν ακαινούριο inverter απο τα καλά του εμπορίου σε καταναλώσεις σε σύγκριση με ένα παλιό συμβατικό είναι πιο οικονομικό σε λειτουργία κατα 50-60 %

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αποκλείεται !!!! .

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Υπάρχει διαφορά . Είναι δύσκολο να απαντηθεί ποσοτικά αλλά κυρίως ποιοτικά . Διαφορά υπάρχει ..και αξίζει, το πόσο αξίζει όμως είναι μια μεγάλη κουβέντα μαθηματικών υπολογισμών και πολλών μεταβλητών με βάση τι απώλειες έχει ο χώρος σου τί θερμοκρασίες θες να έχει πόσες ώρες θα δουλεύει , με τι εξωτερικές κλιματολογικές συνθήκες κ.α και φυσικά ποιό μοντέλο κλιματιστικού θες να επιλέξεις .

 

Γενικά σου λέω ότι έν ακαινούριο inverter απο τα καλά του εμπορίου σε καταναλώσεις σε σύγκριση με ένα παλιό συμβατικό είναι πιο οικονομικό σε λειτουργία κατα 50-60 %

 

Καταλαβαινω αυτο που λες, αλλα εστω οι συνθηκες ειναι ιδιες ακριβωςς. Ποσες φορες πιο οικονομικο ειναι ενα inverter απο ενα μη inverter? Στο περιπου. 2 φορες; 10 φορες; Καταλαβες τι εννοω...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω αυτο που λες, αλλα εστω οι συνθηκες ειναι ιδιες ακριβωςς. Ποσες φορες πιο οικονομικο ειναι ενα inverter απο ενα μη inverter? Στο περιπου. 2 φορες; 10 φορες; Καταλαβες τι εννοω...

 

Γενικά σου λέω ότι ένα καινούριο inverter απο τα καλά του εμπορίου σε καταναλώσεις σε σύγκριση με ένα παλιό συμβατικό είναι πιο οικονομικό σε λειτουργία κατα 50-60 %. Ναι αξίζει .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο νήμα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και δεν είμαι και τόσο σχετικός με το αντικείμενο.

 

Με λίγα λόγια λοιπόν θέλω 2 κλιματιστικά.

 

Το διαμέρισμα δεν είναι καινούριο (1980 κατασκευή) με τα παλιά αλουμίνια.

Τι με ενδιαφέρει τώρα...

 

Σαλόνι γύρω στα 35τμ με μια μικρή μπαλκονόπορτα και κρεβατοκάμαρα νορμάλ σε μέγεθος πάλι μια μικρή μπαλκονόπορτα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τρομερά ζεστό, αλλά τώρα λόγο νέου μέλους χρειάζεται περισσότερη δροσιά!

 

Θέλω λοιπόν κάποια πρόταση για αυτά τα 2 κλιματιστικά, inverter, οσο πιο οικονομικά μπορεί να γίνει σε απόδοση και σε αγορά!

 

Μη βαρατε, είχαμε γέννες και πανηγύρια και δεν είμαστε για μεγάλα ανοίγματα! Ούτε ψάχνω για κάτι που θα κάνει Βόρειο Πόλο τα δωμάτια! Λίγη δροσιά και οικονομία!

 

Ευχαριστώ.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο νήμα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας μιας και δεν είμαι και τόσο σχετικός με το αντικείμενο.

 

Με λίγα λόγια λοιπόν θέλω 2 κλιματιστικά.

 

Το διαμέρισμα δεν είναι καινούριο (1980 κατασκευή) με τα παλιά αλουμίνια.

Τι με ενδιαφέρει τώρα...

 

Σαλόνι γύρω στα 35τμ με μια μικρή μπαλκονόπορτα και κρεβατοκάμαρα νορμάλ σε μέγεθος πάλι μια μικρή μπαλκονόπορτα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τρομερά ζεστό, αλλά τώρα λόγο νέου μέλους χρειάζεται περισσότερη δροσιά!

 

Θέλω λοιπόν κάποια πρόταση για αυτά τα 2 κλιματιστικά, inverter, οσο πιο οικονομικά μπορεί να γίνει σε απόδοση και σε αγορά!

 

Μη βαρατε, είχαμε γέννες και πανηγύρια και δεν είμαστε για μεγάλα ανοίγματα! Ούτε ψάχνω για κάτι που θα κάνει Βόρειο Πόλο τα δωμάτια! Λίγη δροσιά και οικονομία!

 

Ευχαριστώ.

 

18 άρι ή 24 άρι στο σαλονι και 9άρι υπνοδωμάτιο . Για το σαλόνι καλό είναι να ξέρεις ακριβώς τα τετραγωνικά και να επισκεφτεί τον χώρο σου ένας ψυκτικός για να σου πει πόσα BTU/h θέλει ο χώρος και που θα τοποθετηθεί .

 

Οικονομικό, καλό και με 10 χρόνια εγγύηση σε όλο το μηχάνημα δες σε Inventor . Έχει και οικονομικές σειρές όπως το Omnia plus ή το Life pro αλλά γενικότερα η τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας είναι value for money.

 

Εναλλακτικά ρίξε και μια ματιά σε Toshiba με μικρότερη εγγύηση μεν αλλά είναι και αυτά καλά μηχανήματα .

Ή δες και σε General Electric https://www.geappliances.gr/

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,αυριο ειναι να παρω κλιμαστικο.θελω να παρω το*Toyotomi izuru eco trn/trg-556zr και ενας φιλος που ειναι να μου κανει την εγκατασταση με εχει φαει να παρω το*Toyotomi hiro i htn/htg-717R32 *το οποιο*ειναι με νεο φρεον r32 αλλα απο την ειδα ειναι λιγοτερα btu,εσεις τι λετε να κανω ?η διαφορα ειναι ενα 50 συν το δευτερο αλλα με νοιαζει πιο πολυ η αποδοση:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Εαν συνεχισετε να μαλωνετε ως topic starter θα ζητησω να κλειδωθει το thread.

Να σεβεστε :lol:

 

Λοιπον. Τι εχετε να προτεινετε για 15αρι? O χωρος ναι μεν ειναι γυρω στα 37τμ αλλα μεχρι στιγμης τον καλυπτε μια χαρα ενα on/off (οχι inverter) κλιματιστικο στη ψυξη. Θα γινει μονο χρηση σε ψυξη. Θερμανση καθολου η μονο σε emergency κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...