Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερω οτι το ζοριζω, απλα μου εκανε εντυπωση γιατι το panasonic 17ετιας που παρεδωσε πνευμα προσφατα εκανε καθε μιση ωρα αποψυξη σαυτες τις εξωτερικες θερμοκρασιες ενω αυτο στο 5 λεπτο.
Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι το ζοριζω, απλα μου εκανε εντυπωση γιατι το panasonic 17ετιας που παρεδωσε πνευμα προσφατα εκανε καθε μιση ωρα αποψυξη σαυτες τις εξωτερικες θερμοκρασιες ενω αυτο στο 5 λεπτο.

 

 

 

Το παλιό δεν ήταν ινβεντερ και λογικά δουλεύε με σταθερή θερμοκρασία.

το καινούριο όσο το ανεβάζεις θερμοκρασία τόσο πιο ζεστό αέρα βγάζει μέσα και τόσο πιο πολύ κρυώνει η εξωτερική μονάδα. Κατάλαβες;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μου εγκατεστησαν ενα κλιματιστικο F&U 12000btu (12088). Ο καιρος σημερα ηταν παγωμενος, μεσημερι 6 βαθμοι και 4 μποφορ δουλευε στη θερμανση μια χαρα. Πριν απο κανα 2 ωρο η θερμοκρασια εξω επεσε στους 0 με 2. Αρχισε να κανει αποψυξη ακριβως καθε 5 λεπτα ωσπου το εκλεισα γιατι δεν γινοταν δουλεια πλεον. Ειναι φυσιολογικο να κανει τοσο συχνα αποψυξη ?

 

Από την στιγμή που είσαι σε περιοχή που δεν έιναι δύσκολο να πιάσει κάτω από 4 βαθμούς και το θες και για θέρμανση, θα έπρεπε να κοιτάξεις για κλιματιστικό που δουλεύει και σε θερμοκρασίες κάτω του 0. Υπάρχουν δλδ μοντέλα που βλέπεις στα χαρακτηριστικά τους για λειτουργία μέχρι τους -22 ή τους -15 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον χθες τελικα τοποθετηθηκε το Toyotomi Kuro.Ειχα μια ανησυχια γιατι ηταν με δωρεαν τοποθετηση αλλα τελικα ενα μπραβο στα παλλικαρια που ηρθαν με αντλια κενου,μονωσανε ξεχωριστα τα παντα,βαλανε τα μονωτικα τακακια στη βαση,μετρησανε,και στο τελος αφου μου δειξανε το χειρισμο,καθαρισανε και φυγανε....

Τωρα οσο αναφορα το κλιματιστικο Απροβλημάτιστο,με γρηγορη θερμανση απο τους 11βαθμους στους 21 στον εσωτερικο χωρο.Σχετικα αθορυβο, και με το WiFi σε ΠΟΛΥ καλο βαθμο να ανταποκρινετε στις εντολες του κινητου μου αλλα και με 4G.

Η εξωτερικη μοναδα ελαφρως θορυβωδης αν και το βαλαμε στο δαπεδο του μπαλκονιου.

Τωρα για τα υπολοιπα θα ενημερωσω αν διαπιστωσω κατι.Ευχαριστω το φορουμ για τις γνωσεις πολλων απο εδω μεσα.....

 

Send By Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι εδώ μέσα πολλοί από εσάς προτείνεται μόνο daikin, fujitsy, toshiba, inventor. Λέτε για τα πλαστικά, για τους συμπιεστές κτλ. Σας πληροφορώ ότι έχω από το καλοκαίρι ένα 9ράκι στο δωμάτιό μου το Pitsos Νεφέλη P1ZAI0953W / P1ZAΟ0953W και στην ψύξη και στην θέρμανση είναι καταπληκτικό μηχάνημα με ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος ακόμα και στους 0°C. Επιπλέον έχω στο σπίτι και το Samsung Maldives AR09MSFPEWQ και το μεγάλο μοντέλο για το σαλόνι μου Samsung Maldives AR24MSFPEWQ που είναι εξαιρετικά inverter και αποδίδουν όχι αστεία. Ξέρουμε πολύ καλά ότι στην ψύξη τα καταφέρνουν τα περισσότερα κλιματιστικά, στην θέρμανση όμως χωλαίνουν. Τα samsung μέχρι και στην θέρμανση είναι κορυφή, ούτε θόρυβο η εσωτερική ούτε η εξωτερική ούτε κοστίζουν 1500 ευρώ σαν αυτά που προτείνεται. Απλά ενημερώνω να τα έχετε στο νου σας πολλοί εδώ μέσα που αναζητάτε κλιματιστικά και δεν είστε σίγουροι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι γνώμη έχετε για το Toyotomi Kuro TKN/TKG-671R32.

Συγκριτικά έχει ίσως τα καλύτερα χαρακτηριστικά στην κατηγορία του, ιονιστή, wifi κλπ. και πολύ λογική τιμή.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος εάν αξίζει για αγορά.

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για το Toyotomi Kuro TKN/TKG-671R32.

Συγκριτικά έχει ίσως τα καλύτερα χαρακτηριστικά στην κατηγορία του, ιονιστή, wifi κλπ. και πολύ λογική τιμή.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος εάν αξίζει για αγορά.

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι χώρο θα καλύψεις με αυτό; έχω κι εγώ ένα 24αρι kuro εδώ και 4.5 χρόνια. Το πήρα για μεγάλο χώρο, αλλά τελικά μάλλον έπρεπε να πάρω το 18αρι.

Δεν ξέρω να σου πω αν είναι καλό ή όχι σε σχέση με άλλα, γιατί δεν έχω άποψη για άλλα (ούτε είχαμε ποτέ άλλο, ούτε τώρα έχουμε κάποιο άλλο).

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε για 9αρι για ένα δωμάτιο, όσο πιο φθηνο γίνεται και όσο πιο οικονομικό γίνεται;

 

Έχω βάλει σε ένα θείο ένα Nakassi σε μια καλύβα στο δέλτα του Έβρου εδώ και 4 με 5 χρόνια και παίζει ασταμάτητα το εργαλείο. Το καλοκαίρι η καλύβα μέσα έχει 50 βαθμούς και το χειμώνα -20

 

Και δεν έχει πάθει τίποτα. Ένα κινέζικο θέλω και εγώ αλλά οικονομικό πολύ. Inverter εννοείται, να μην φοβάμαι να το ανάψω

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, ότι είναι πολύ δυνατό;

Εγώ θέλω να καλύψει μεζονέτα 116 τετραγωνικά, θα έλεγα να απαλύνει το κρύο και την ζέστη στο σαλόνι και την κουζίνα που είναι στον κάτω όροφο και τον διάδρομο στον επάνω όροφο που επικοινωνεί με ανοικτή σκάλα. Στα υπνοδωμάτια του επάνω ορόφου υπάρχουν μικρότερα κλιματιστικά.

Εσύ είσαι ικανοποιημένος με την λειτουργία του έως τώρα, (Toyotomi Kuro), σου έβγαλε προβλήματα;

 

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς, ότι είναι πολύ δυνατό;

Εγώ θέλω να καλύψει μεζονέτα 116 τετραγωνικά, θα έλεγα να απαλύνει το κρύο και την ζέστη στο σαλόνι και την κουζίνα που είναι στον κάτω όροφο και τον διάδρομο στον επάνω όροφο που επικοινωνεί με ανοικτή σκάλα. Στα υπνοδωμάτια του επάνω ορόφου υπάρχουν μικρότερα κλιματιστικά.

Εσύ είσαι ικανοποιημένος με την λειτουργία του έως τώρα, (Toyotomi Kuro), σου έβγαλε προβλήματα;

 

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι, είναι δυνατό. Το πήραμε χωρίς να γίνει έλεγχος στο χώρο από κάποιον.

Απλά ήμουν της άποψης να πάρουμε 18άρι για κουζίνα, σαλόνι και τραπεζαρία και άλλο για το κάθε δωμάτιο. Τελικά πήραμε 24αρι γιατί το βρήκαμε σε προσφορά και τα δωμάτια τα αφήσαμε.

 

Μέχρι στιγμής, προβλήματα 0.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και αν το αφήσεις πιάνει και τα δωμάτια (βλέπει απευθείας διάδρομο όμως...αν και οι πόρτες των δωματίων δεν είναι φάτσα με το κλιματιστικό).

 

Το έχεις δει από κοντά; Το δικό μου είναι πολύ ογκώδες. Μου είχαν πει ότι ήταν από τα μεγαλύτερα αν όχι το μεγαλύτερο.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όχι, απλά είδα ότι έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά στην κατηγορία του και με σωστή τιμή και το παρήγγειλα από τον Κωτσόβολο.

Εντύπωση μου έχει κάνει πώς με τέτοια χαρακτηριστικά, (απόδοση, ιονιστής, φίλτρα, wifi, κλπ), δεν πολυσυζητείται στο forum, αλλά δίνεται έμφαση σε άλλα κλιματιστικά άλλων εταιρειών.

Ευτυχώς που μου απάντησες και με καθησύχασες, κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι είναι υποδεέστερο.

Στην εγκατάσταση από ότι κατάλαβα να προσέξω να χρησιμοποιηθεί

α) αντλία κενού,

β) ξεχωριστή μόνωση σε κάθε σωλήνα και

γ) τουλάχιστον 2,5 μέτρα σωλήνες μέχρι 3 μέτρα , ξέρει κανείς γιατί αυτό με το μήκος των σωλήνων.

Ξέρω ότι πάνω από 8 μετρά δεν δουλεύει σωστά αλλά με μικρότερο μήκος από 2,5 μέτρα τι πρόβλημα υπάρχει ;

Καλά κατάλαβα για τα παραπάνω, χρειάζεται και κάτι άλλο;

 

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα όχι, απλά είδα ότι έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά στην κατηγορία του και με σωστή τιμή και το παρήγγειλα από τον Κωτσόβολο.

Εντύπωση μου έχει κάνει πώς με τέτοια χαρακτηριστικά, (απόδοση, ιονιστής, φίλτρα, wifi, κλπ), δεν πολυσυζητείται στο forum, αλλά δίνεται έμφαση σε άλλα κλιματιστικά άλλων εταιρειών.

Ευτυχώς που μου απάντησες και με καθησύχασες, κάποια στιγμή σκέφτηκα ότι είναι υποδεέστερο.

Στην εγκατάσταση από ότι κατάλαβα να προσέξω να χρησιμοποιηθεί

α) αντλία κενού,

β) ξεχωριστή μόνωση σε κάθε σωλήνα και

γ) τουλάχιστον 2,5 μέτρα σωλήνες μέχρι 3 μέτρα , ξέρει κανείς γιατί αυτό με το μήκος των σωλήνων.

Ξέρω ότι πάνω από 8 μετρά δεν δουλεύει σωστά αλλά με μικρότερο μήκος από 2,5 μέτρα τι πρόβλημα υπάρχει ;

Καλά κατάλαβα για τα παραπάνω, χρειάζεται και κάτι άλλο;

 

 

Στάλθηκε από το SM-T810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το KURO μου το είχαν προτείνει τότε, είτε εδώ είτε σε διπλανό forum (δε θυμάμαι να σου πω σίγουρα).

wifi δεν έχω εγώ. Δε γνωρίζω τι άλλα έχουν αλλάξει από τότε.

Κι εγώ από ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ το είχα πάρει με δωρεάν εγκατάσταση.

Είχαν κάνει πολύ καλή δουλειά και ήταν από γνωστό μαγαζί οι εγκαταστάτες. Δε θυμάμαι όνομα εταιρείας όμως.

Αν είσαι Αθήνα και έχεις και εγκατάσταση, στείλε μου ένα pm όταν έρθουν σε περίπτωση που είναι οι ίδιοι γιατί θα τους χρειαστώ πιστεύω κάποια στιγμή.

 

Για τα α,β,γ δε ξέρω να σου πω κάτι

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα. ετοιμαζομαι για αγορα κλιματιστικου.ειμαι αναμεσα στο daikin siesta atxm50m 18000btu a++/a+++ και το mitsubishi msz ef50ve2w kiri****** zen 18000btu a++/a+++ ,για να καλυψει σαλονοτραπεζαρια 30m2.τι λετε πιο απο τα 2 ειναι πιο καλοκαι αξιοπιστο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα φουτζιτσου 24ρι από το 2012 αυτό https://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LFC.html

Ξαφνικά κάνει αρκετό θόρυβο η εξωτερική μονάδα όχι ότι ήταν εντελώς αθόρυβο αλλά έχει μεγαλώσει αρκετά ο θόρυβος και είναι εκνευριστικός

Τι μπορεί να είναι αυτό ξαφνικά ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα φουτζιτσου 24ρι από το 2012 αυτό https://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LFC.html

Ξαφνικά κάνει αρκετό θόρυβο η εξωτερική μονάδα όχι ότι ήταν εντελώς αθόρυβο αλλά έχει μεγαλώσει αρκετά ο θόρυβος και είναι εκνευριστικός

Τι μπορεί να είναι αυτό ξαφνικά ξέρει κανείς?

 

Πολλά.... δύσκολο να σου πούμε . Πρέπει να το δει ψυκτικός να το ακούσει σε πρώτη φάση . Μπορεί να είναι ο συμπιεστής μπορεί να είναι η πτερωτή μπορεί το μοτέρ του ανεμιστήρα .

Link to comment
Share on other sites

Πολλά.... δύσκολο να σου πούμε . Πρέπει να το δει ψυκτικός να το ακούσει σε πρώτη φάση . Μπορεί να είναι ο συμπιεστής μπορεί να είναι η πτερωτή μπορεί το μοτέρ του ανεμιστήρα .

Αν είναι συμπιεστης γιατί κόστος μιλάμε παιδιά?

Ο θόρυβος ακούγεται από την μεριά που είναι οι σωλήνες και μάλλον για συμπιεστής μου ακούγεται

Από απόδοση πάντως είναι εντάξει

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι συμπιεστης γιατί κόστος μιλάμε παιδιά?

Ο θόρυβος ακούγεται από την μεριά που είναι οι σωλήνες και μάλλον για συμπιεστής μου ακούγεται

Από απόδοση πάντως είναι εντάξει

 

O συμπιεστής είναι ακριβό εξάρτημα στα κλιματιστικά . Ανάλογα την εταιρία και το μοντέλο μπορεί να κοστίζει μόνο η αγορά του το 1/3 της τιμής του κλιματιστικού και σε κάποια μοντέλα να αγγίξει τη μισή τιμή του κλιματιστικού μαζί με την εργασία .

Μην κάνουμε εικασίες όμως. Δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα συμπιεστής . Ένας τεχνικός που θα κάνει διάγνωση θα σου πει και το κόστος .

Link to comment
Share on other sites

O συμπιεστής είναι ακριβό εξάρτημα στα κλιματιστικά . Ανάλογα την εταιρία και το μοντέλο μπορεί να κοστίζει μόνο η αγορά του το 1/3 της τιμής του κλιματιστικού και σε κάποια μοντέλα να αγγίξει τη μισή τιμή του κλιματιστικού μαζί με την εργασία .

Μην κάνουμε εικασίες όμως. Δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα συμπιεστής . Ένας τεχνικός που θα κάνει διάγνωση θα σου πει και το κόστος .

 

Ευχαριστω φιλε μου

Να κανω και μια τελευταια ερωτηση υπαρχει περιπτωση να ειναι συμπιεστης αφου η αποδοση ειναι μια χαρα ?

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου

Να κανω και μια τελευταια ερωτηση υπαρχει περιπτωση να ειναι συμπιεστης αφου η αποδοση ειναι μια χαρα ?

 

 

Τελικά δεν έχει τίποτα καθαρισμό ήθελε από το 2012 δούλευε ασταμάτητα χωρίς ποτέ να κάνω καθαρισμό εκτός από τα φίλτρα του

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε μου

Να κανω και μια τελευταια ερωτηση υπαρχει περιπτωση να ειναι συμπιεστης αφου η αποδοση ειναι μια χαρα ?

 

 

Τελικά δεν έχει τίποτα καθαρισμό ήθελε από το 2012 δούλευε ασταμάτητα χωρίς ποτέ να κάνω καθαρισμό εκτός από τα φίλτρα του

 

Τι καθαρισμός; Τον έκανες μόνος σου;

Link to comment
Share on other sites

 

Τι καθαρισμός; Τον έκανες μόνος σου;

Καθαρισμο σε εξωτερικη μοναδα με φαρμακο αλλα και στην εσωτερικη

θα ερθει ο μαστορας την αλλη βδομαδα να τον κανει φιλε

Θα μπορουσα να το κανω και εγω αλλα ειπα για καλυτερα να ερθει ο ειδικος

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισμο σε εξωτερικη μοναδα με φαρμακο αλλα και στην εσωτερικη

θα ερθει ο μαστορας την αλλη βδομαδα να τον κανει φιλε

Θα μπορουσα να το κανω και εγω αλλα ειπα για καλυτερα να ερθει ο ειδικος

 

Ευχαριστώ. Αυτό κάνω κι εγώ και πολύ νερό.

Απλά λέω το ερχόμενο καλοκαίρι να φωνάξω κι εγώ κάποιον μπας και το κάνει λίγο καλύτερα ή και με καλύτερο φάρμακο

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι για ενα καλο κλιματιστικο για 20 τμ.θελω να ζεστενει πολυ καλα,δινω και πανω απο 1000 ευρω φτανει να ζεστενει πραγματικα.τι μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι για ενα καλο κλιματιστικο για 20 τμ.θελω να ζεστενει πολυ καλα,δινω και πανω απο 1000 ευρω φτανει να ζεστενει πραγματικα.τι μου προτεινετε?

Τα 20 τετραγωνικά τα ζεσταίνεις με πολύ λιγότερα χρηματα.. Κοίτα προς daikin, Mitsubishi σε 12.000btu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...